Westerling Purwakarta opnieuw m tot gesloten actie stad verklaard gevechten in Generaal Kruis wil uiterste zuinigheid Vijf pCt verhoging van ouderdoms- en invaliditeitsuitkeringen 2 Nederlandse missionarissen verdronken Eerste Kamer aanvaardt PBO met 30 tegen 11 stemmen ALinister v. d. Brink hield nog pleidooi voor positieve arbeid Tijdschema van de rode vrede r Gen. Kruis: officier moet leger zien als eigen bedrijf Dr. Hirschfeld: Nederland niet verant woordelijk voor „Bandung-affaire" DJAKARTA Nieuwe koffiebon Kinderbijslag wordt voor dezelfde groepen eveneens verhoogd r Op de IRIBUNE maar blijft aanhouden Dringend verzoek om medewerking aan de werkgevers Donderdag 26 Januari 1950 A DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Het schijnt, dat Westerling opnieuw tot de aanval is overgegaan. De berichten welke gisterenmiddag broksgewijze in Djakarta werden ont vangen w ijzen er op, dat het APRA-leger van Westerling nieuwe aanvals- operaties heeft ontketend ten Westen en ten N.-Westen van Bandung. VAN DER WAALS TERECHTGESTELD Hoogste rendement voor minimum kosten Amerik. auto-industrie lamgelegd J Pasundan's premier gearresteerd Rusland erkent R.I.S. J. Organen zelfstandig doch niet onafhankelijk Buiten-Mongolië onder Russisch beheer Schenking van Z.H. de Paus aan „Sanctus Virgilius" WEERBERICHT 9? De stad Purwakarta, op 100 km. van Bandung werd om niet nader genoemde redenen tot „gesloten stad" verklaard, aldus werd in over het algemeen goed ingelichte kringen verzekerd. De spoorweg- en telefoonverbindingen tussen Purwakarta en Bandung zijn verbro ken. Volgens het nieuwsbureau Antara zouden eergisteren in de streek van Purwakarta 200 soldaten van het leger van Westerling zijn gearresteerd. Tevens wordt vernomen, dat de spoorwegverbin dingen tussen Djogjakarta en Bandung sedert Dinsdag zijn verbro ken. Een woordvoerder van het ministerie, wie om commentaar werd gevraagd over dit bericht, evenals over de aanval door negen legerauto's van de opstandelingen op een Indonesische post te Padalarang, zeide, dat hij in dit verband geen enkele verklaring kon afleggen. LEDEN SPECIALE TROEPEN IN POLITIEKAZERNE OVERTOLLIG PERSONEEL NAAR HUIS! Bon 424 voor 125 gram A.„ Bij de Tweede Kamer is nu ingediend een wetsontwerp, die een hiertoe strekkende regeling behelst, met terug werkende kracht van 1 Ja nuari 1950 af. De kosten van de voorgestelde regeling zul len naar raming 9,5 mil- lioen per jaar belopen, welke kosten ten laste zullen komen van het Rijk. SCHAATSENDE SCHOOLKLAS PATER N. HENDRIKS M.S.C. EN BROEDER A. v. DAM M.S.C. STAATSLOTERIJ Economische politiek en P.B.O. V oor restauratie sociëteitsgebouw Droog weer met enkele overdrijvende Wolkenvelden en hier en daar ochtendmist. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tus sen Zuid en Oost. Vannacht en morgen ochtend lichte tot matige vorst en morgen overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Vrijdag 27 Januari: Zon op 8.29 uur, onder 17.18 uur; maan op 11.26 uur, onder \^JJ.57 uur. KRANT -1 Teneinde misverstanden in ver-^paalde groepen, die bovendien al dan band met de gebeurtenissen te Ban dung uit te sluiten, stellen de Hoge Commissaris van Nederland in In donesië en de Ned. legercommandant er prys op, het volgende te verkla ren, aldus een communiqué van de Dienst voor Legercontacten dat Woensdag te Djakarta werd uitge geven. „Op 10 Januari heeft de Hoge Com missaris verklaard, dat de actie van Westerling niet alleen door hem, doch ook door de Ned. regering en door de Ned. leger-autoriteiten volstrekt werd afgekeurd. Tegenover de autoriteiten Oer rus, met wie over dergelijke vraag stukken geregeld contact wordt on derhouden, heeft de Hoge Commissaris voorts verklaard, dat er maatregelen waren getroffen, op grond waarvan kon worden verwacht, dat de onder Ned. leiding staande troepen zich dis ciplinair zouden gedragen. De Hoge Commissaris betreurt het derhalve, dat ondanks de getroffen maatregelen, ongeveer 300 man zijn gedeserteerd en zich hebben aangeslo ten bij de APRA, die geheel en al ille gaal optreedt. Hierbij dient te worden geconstateerd dat, op enkele uitzon deringen na, uitsluitend manschappen van Indonesische landaard en onder Ne derlands bevel staand, zijn gedeserteerd- De Hoge Commissaris meent hier op in het bijzonder de nadruk te moe ten leggen, omdat uit sommige pu blicaties zou kunnen worden afgeleid dat er een groot aantal Nederlan ders is gedeserteerd. Dit is absoluut onjuist. Eveneens onjuist is het, dat er ver warring zou zijn ontstaan, doordat ille gale troepen niet waren te onderschei den van die, welke onder Nederlands bevel staan. De deserteurs, die zich bij de illegalen hadden gevoegd, hadden hun distinctieven verwijderd. De illegalen, die in Bandung zijn binnengedrongen, hebben geen steun verkregen van de aldaar onder Neder lands bevel staande gelegerde troepen en mede hierdoor is de actie doodgelo pen. De deserteurs hebben zich met him wapens onvoorwaardelijk overgege ven, met uitzondering van slechts weinigen en zij zijn ontwapend en uit Bandung weggevoerd. Daarmede kwam een einde aan deze in alle op zichten onverantwoordelijke actie en is bloedvergieten verder voorkomen. De Hoge Commissaris acht het niet op zijn weg te liggen om alle facetten van deze zaak te belichten, doch meent wel, er op te moeten wijzen, dat men bij het beoordelen van deze aangele genheid niet uit het oog mag verliezen dat het K.N.I.L., dat voor een over wegend deel uit Indonesiërs bestaat, nog steeds geen kennis draagt, van de voorwaarden, waarop ztjn leden in het leger der R.I.S. kunnen worden opge nomen. Mede om deze reden zijn be niet ten rechte meenden, dat zij toch in het leger der R.I.S. zouden worden opgenomen, gevoelig geworden voor de agitatie van onverantwoordelijke elemen ten, wier houding door de Ned. Rege ring wordt? afgekeurd. Voor het op treden van zulke elementen draagt de Ned. Regering geen verantwoordelijk heid en voorzover zich daaronder Ne derlanders bevinden, weten deze Neder landers, dat zij handelen in strijd met de wensen en de opvattingen van de Nederlandse Rergering. Het is de taak van de R.I.S. om tegen deze personen op te treden. Aneta seint uit Batavia, dat leden van de voormalige Speciale Troepen de politiekazerne van Djakarta zijn binnengedrongen. Volgens de politie zijn de ongeregeld heden op verschillende plaatsen in het centrum van Djakarta omstreeks half vier begonnen. Er wordt o.m. gevochten in de buurt van Sawak Besar, waar zich de politiekazerne Karang Anjer bevindt. Verschillende straten in het stadscentrum zijn afgezet, om de Pasar Baru, de groot ste winkelstraat, enkele tientallen me ters van het gebouw van het persbureau Aneta. Van de zijde van de politie werd aan Aneta medegedeeld, dat de mobiele bri gade, de Polisi Militer, troepen van het basiscommando en een overvalspatrouilie naar Sawah Besar zijn gedirigeerd. Bij Kon. Besluit is afwijzend beschikt op de ingediende gratieverzoeken ten behoeve van Anton van der Waals, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage. Het vonnis is hedenochtend voltrokken. Zoals bekend was Van der Waals V-man van de SD-leider Schreie- dér. In een schrijven aan de commande rende officieren van alle onderdelen der Kon. Landmacht, heeft generaal nr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, aangedrongen op de uiterste zui nigheid in het gebruik van gelden, per soneel en tijd bij de opbouw van het leger. Een voortdurend streven naar een zo hoog mogelijk rendement met een mi nimum aan kosten, ontslag of over plaatsing van overtollig personeel en opvoering van de individuele arbeids prestaties zijn enkele van de maatrege len, die worden aanbevolen. De generaal zet in zijn brief uiteen, dat de K.L. over een groot deel der be- grotingsgelden moet beschikken om bin nen een beperkt aantal jaren in het ka der van de West-Europese verdediging een minimum sterkte aan goed geoefende troepen te velde te kunnen brengen. Deze gelden zullen regering en volksvertegen woordiging slechts dan beschikbaar stel len, indien verwacht kan worden, dat de K.L. het gestelde doel kan bereiken en wel op een zuinige en effiënte wij ze. De generaal dringt er daarom bij de officieren op aan, het onderdeel van de dienst, waarover zij zijn gesteld, te zien als ware het hun eigen bedrijf. Overcom pleet beroepspersoneel moet worden over geplaatst, het overtollige personeel, dat niet in vaste dienst is moet met groot verlof naar huis worden gezonden. -Wanneer de geldende bepalingen het huiswaartszenden met groot verlof niet toelaten, dan dient men voortaan te be stemder plaatse voorstellen te doen om de betrcikkenen toch uit de dienst te ont slaan of anders elders te werk te stellen. Generaal Kruis verlangt verder van de officieren, dat zij nauwlettend toezien dfenituren^if rimiKS Van de vastSestelde men a i j burgermaatschappij kan Wiff?c,hede? gebruiken, die er de niet Milff -°Pen maar 00k in de Kx- 7iin t—, ren die op bureaux werkzaam uren h ?fn v°ortaan niet meer in dienst- moet ade.n- Hun geestelijke verzorging diensttiid ®°gelijk buiten de en hnicV.7, fikreden evenals inspecties manderenljf i»? ^nsten. Van alle com- dat zii bif ht öffl?leren wordt verwacht, vakken r»f ?lgen onderdelen, dienst- zuimgd kan worden. nagaan, verder be- Het Bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 424 algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie- Deze bon kan met ingang van Vrijdag 27 Januari a.s. worden gebruikt en bjijft geldig voor het kopen bjj de detaillist tot uiter lijk 12 Februari a-s. Het ransoen moet dienen voor zes Weken, zodat op 9 Maart een nieuwe koffiebon zal worden aan gewezen- Bonnen van ae „voedingsmiddelen- kaarten 909" met een lager nummer dan 424 kunnen worden vernietigd. De rant- soenwaarde van de in omloop zijnde rantsoenbonnen HD en BD een rantsoen blijft onveranderd 125 gram koffie per bon. Na zes maanden onderhandelen over een pensioenregeling, zijn gisteren on geveer 89 000 employé's van de Ameri kaanse Ch-rysler-automobielfabrieken te Detroit in staking gegaan. In 25 auto- fabrieken over geheel Amerika ligt het werk thans stil. Ter gelegenheid van het lustrum der vrouwelijke studenten kwamen gistermorgen de reünisten in de universiteitsstad aan en trokken te voet door de straten. Ook H. M. de Koningin bevond zich onder hen. Nu met de Stichting van den Arbeid overeenstemming is bereikt in zake het toestaan van een loonsverhoging met ingang van 1 Januari 1950, is de regering, naar zij reeds heeft doen blijken, van oordeel, dat er aanleiding bestaat ook bepaalde-categorieën van niet-loontrekkenden tegemoet te ko men in de verdere stijging van de kosten van levensonderhoud, met name degenen, die een «uderdomsuitkering ontvangen ingevolge de Noodwet ouderdomsvoorziening, en degenen, die in het genot zijn van een invalidi- teits-wezenrente, van een weduwenrente ingevolge de invaliditeitswet of van eeii wezenrente. Een tijdelijke verhoging van de ouderdomsuitkeringen, van de invaliditeits- en weduwenrenten ingevolge de invaliditeitswet en vart de toeslagen op die renten ingevolge de wet tot aanvulling van renten krachtens de invaliditeitswet met een bijslag van 5% is hier, naar de mening der regering, billijk te achten; evenzo een zelfde tijdelijke verhoging van de kinderbijslag, welke ingevolge de kinderbijslagwet voor invaiiditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers wordt verleend Ingevolge "de wet. ><an 26 Maart 19-13 tot het verlenen van een tijdelijke bijslS g op de uitkeringen ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening wordt sedert 1 November 1948 reeds een bijslag op de ouderdomsuitkeringen verleend ten be drage van 2,50 per maand voor gehuw den en 1,50 pei maand voor ongehuw- den. Deze bijslagregeling vond haar grond in de met ingang van dezelfde datum toegekende tijdelijke loonbijslag aan loon- trekkenden. Evenals deze tijdelijke loon bijslag thans definitief in de loonrege lingen zal worden verwerkt, zal, naar de regering meent, ook voor de berekening van de nieuwe bijslag; op de ouderdoms uitkeringen de oude bijslag van 2,50 e 1,50 geacht moeten worden een deel van de ouderdomsuitkering te vormen. Het wetsontwerp voorziet verder in het verlenen van een tijdelijke bijslag van vijf procent op bepaalde renten ingevol ge de invaliditeitswet. Deze maatregel zal, naar de mening van de regering slechts behoeven te gelden voor de inva- lliditeitsrenten en de weduwenrenten. Ingevolge de wet tot aanvulling van renten, krachtens de invaliditeitswet (wet van 15 Juli 1948) zijn de invaliditeitsren- ten en de weduwenrenten ingevolge de invaliditeitswet reeds met een toeslag van 100% verhoogd .terwijl aan gehuw de rentetrekkers en enige met dezen ge lijkgestelde categorieën een gezinstoeslag ten bediage van 35 per maand wordt verleend. Deze toeslagen worden even eens tijdelijk verhoogd met een bijslag .van 5 De kinderbijslag ingevolge de kinder bijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers bedraagt, na de wijziging, welke die wet heeft ondergaan bij de wet van 26 Maart 1949, voor de eerste drie kinderen 11 per maand en te rekenen van het vierde kind 13,50 per kind en per iruand. Het ontwerp strekt tot het tijdelijk verhogen van ge noemde bedragen met een bijslag van 5 Het Indonesische dagblad „Indonesia Raya" meldt, dat Tjokroaminoto, de nieuwe premier van Pasundan, Dinsdag avond is gearresteerd. Hij verbleef sinds Zaterdag in Djakarta. Het Oostenrijks ministerie van opvoe ding heeft medegedeeld, dat voetbal zai worden opgenomen in het programma van de lichamelijke opvoeding op de Oostenrijkse scholen. De leerlingen van. de hoogste klassen zullen verplicht worden, de wedstrijden te bezoeken. En naar wij onlangs in een weekblad lazen, is kortelings ook in Dyitsland voetbal als verplicht leervak in het rooster opgenomen. Daaruit blijkt weer eens. welk een grote waarde onderwijs-autoriteiten aan de voetbalsport althans aan haar prac-- tische beoefening hechten. In het bui tenland dan. Want ten onzent wordt de lichamelijke opvoeding op de scholen al tijd nog zeer stiefmoederlijk in een hoek je gedrongen. Is het buitenland nu gek, of....? Reeds vele jaren wordt er in ons land zwaar geboomd over onderwijs-vernieu- wing, maar bereikt is er nog maar bit ter weinig (en wellicht is dit nog te zacht uitgedrukt) Het is natuurlijk wel aardig, dat de Duitse en Oostenrijkse jongens nu ver plicht zijn om in schoolverband te voet ballen, maar zoiets kan altijd nog maar een supplementaire verplichting zijn. Voetbal is een van de allermooiste tak ken van sport, maar kan als leervak slechts verplicht worden als de algemene lichamelijke opvoeding perfect verzorgd is. Want voetbal is nu eenmaal ook niet alles- Het is een middel tot ontwikke ling. Maar voor die ontwikkeling moet eerst de algemene basis in orde zijn. En zelfs daaraan ontbreekt het op onze scholen. Elders klassikaal voetballen- Zou het zo vreemd zijn om in ons land in de winter klassikaal te gaan schaatsen. Men onderschatte het aantal niet-schaatsers niet We komen op dit denkbeeld omdat schaatsen nu actueel is. Maar in de zo mer zouden we zeggen: waarom mec klassikaal zwemmen- En er zouden nog meer dingen klassikaal gedaan kunnen worden- Maar wij vrezen, dat men daar voor lopig in ons land nog lang niet aan toe is. Omdat zulke dingen pas zin hebben, als de algemene basis goed is. Maar al zou het dan weinig zin heb ben. toch houden we in deze koude dagen het denkbeeld van schaatsende school klassen even vast. We vinden het een prettig beeld. En wie weet.... SUPPORTER. De 40-jarige missionaris Pater Nico- laas Hendriks en de 57-jarige missie broeder Adriaan van Dam, beiden van de Orde der Missionarissen van het H. Hart te Tilburg behoren, naar thans als vrijwel vaststaand wordt aangenomen tot de 12 slachtoffers van de boot, die verleden week met ruim 60 passagiers bij de Philippijnen verging. Men heeft de hoop opgegeven hen nog levend terug te vinden. Het schip kapseisde tijdens een zware windvlaag. Pater Hendriks, die op 30 Nov. 1909 te Deurne in N. Br. geboren werd en zijn priesterwijding in 1934 ontving, vertrok twee jaar later als missionaris naar de Philippijnen, waar hij onafgebroken tot 1949 arbeidde voor het heil der bevolking. Tijdens de Japanse bezetting werd hij ge ïnterneerd. Zijn verlof in Nederland het vorig jaar duurde slechts kort door zijn plotselinge benoeming tot Overste, waar door hij in de Philippijnen, met Mindanao als centrum, de kloosterlijke zorg kreeg over ca 70 religieuzen, paters en broeders Broeder van Dam werd in Ouderkerk aan de Amstel geboren op 3 Febr. 1892. Hij was reeds meer dan 25 jaar in de Philippijnen werkzaam en kende taal en volk uitstekend. Hij was een groot bouw- broeder. Vele kerken en conventen in de Philippijnen zijn door hem gebouwd. In de eerste klasse van de Staats loterij viel op nummer 6 6 17 de prijs van 20.000. Radio Moskou meldt, dat de Sovjet-Unie besloten heeft de Verenigde Staten van Indonesië als een souvereine staat te er kennen en diplomatieke betrekkingen aan te knopen. (Van onze weerkundige medewerker). De vorst heeft in de afgelopen 48 uur op vele plaatsen een hoogtepunt •bereikt. Vanmorgen vroor het in West-Brabant elf, in De Bilt en op Ypenburg 10 graden. In het Oosten echter werd de vorst gematigd door bewolking zodat het in Beek maar vijf graden en in Twenthe maar vier graden vroor. Deze bewolking ging samen met een storing in de hogere luchtlagen, die van Franljcrij'ir over ons land naar het Noorden trekt In Zuid-Frankrijk veroorzaak- 1 1-1 atorin§ Woensdagmorgen plaatselijk flinke sneeuwval Afge zien van de Balkan, waar hier en daar meer dan twmtig graden vorst voorkwam, was West-Brabant van morgen het koudste plekje van West- Europa. In Berlijn vroor het zeven. in Landen vijf en in Parijs twee gra den. In Frankrijk is de vorst in het algemeen afgenomen en aangezien de luchtaanvoer over deze streken waar schijnlijk weer iets krachtiger zal worden uit het Zuid-Oosten, is te verwachten, dat de vorst niet meer zal toenemen, maar eerder iets ge matigder zal worden. Het einde van de vorstperiode is evenwel nog niet in zicht. Een ten Westen van Ierland liggende depressie trekt in de rich ting van IJsland en doet de luchtdruk in de omgeving van Schotland even eens wat dalen Deze luchtdrukdalin gen zullen echter van weinig invloed zijn op het weer inons land, want boven Scandinavië kwam een nieuw hoge druk gebied tot ontwikkeling, dat naar West-Rusland trekt en dai de Oceaan-depressie verhindert West- Europa binnen te dringen Met dertig tegen elf stemmen heeft de Eerste Kamer gisteren liet wets- on';worP op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, of zoals de ofliciële naam luidt: het ontwerp van wet: toepassing op het bedrijfs leven van de artikelen 80 tot en met 154 van de Grondwet, aanvaard. Het stond natuurlijk reeds bij voorbaat vast, dat ook in de Eerste Kamer liet ontwerp de vereiste meerderheid zou halen. Na de verklaringen van de heren Oosterhuis en de Brnijn, resp. namens de P.v.d.A. en de K.V.P., viel hieraan niet meer te twijfelen. De enige verrassing, welke de stem ming nog bracht, kwam van de heer Schipper (AR), die de dag tevoren reeds had verklaard, dat hij niet tegen het ontwerp zou stemmen. Men nam toen algemeen aan, dat hij het voor beeld van de heer Stapelkamp in de Tweede Kamer zou volgen en zich voor de stemming zou verwijderen om niet genoodzaakt te zijn tegen te stemmen. Toen het gisteravond tegen half zeven tot stemming kwam, ging de heer Schipper echter niet heen. Hij stemde voor. Tegen stemden de fracties van de VVD, de CH, de CPN en AR, uit gezonderd de heer Schipper. Vóór de KVP en de PvdA. Van de beide laatste partijen ontbrak dus slechts één lid, van de overige partijen waren acht le den afwezig. Twee ministers en een staatssecre taris hadden gistermiddag eerst nog geantwoord op val* opmerkingen, wel ke de dag te voren en ook nog gister morgen en een gedeelte van de middag door tal van sprekers waren gemaakt. Minister van den Brink hield een voor treffelijk college over het doel van de economische politiek der regering in verband met de P.B.O. Als doel gaf hij aan het sluitend maken van de be talingsbalans en het handhaven der werkgelegenheid. Dit kon alleen wor den bereikt door opvoering van de ef ficiency in het beirijfslieven en het voorkomen van verstarring door te veel ingrijpen der regering. Daarmee had de minister de kern der moeilijkheden geraakt, namelijk het verzet in enkele kringen van werkgevers. De minister betoogde dan ook duidelijk, dat er om de boven geschetste doelstellingen te bereiken, vrijheid moest zijn in het in ternationaal handelsverkeer. De be drijfsorganisatie nu had niet de be doeling t.p regelen wat er maar te re gelen viel, maar alleen wat noodzake lijk geregeld moest worden. Van de andere kant had dé PBO een intensief contact nodig tussen de nationale eco nomie en het internationaal economisch milieu. Zonder de PBO zou de bedrijfs organisatie niet leven onder de bedrijfs- genoten. Daarvoor was echter zelfstan digheid dier organen nodig, maar die zelfstandigheid betekent nog geen on afhankelijkheid. En minister Van den Brink gaf laarbij dit voorbeeld: mijn vrouw en ik zijn beiden zelfstandig, maar al voelen wij dat beiden zo, wij voelen het ook zo, dat wij daardoor toch niet onafhankelijk zijn van el kaar. Dit als antwoord op de heer Van Santen (CPN), die hier een te genspraak meende te hebben ontdekt. En mevrouw Van den Brink, die op de tribune de rede van haar ministeriële echtgenoot volgde, moest dit wel met genoegen hebben aanhoord. Wellicht zelfs inspireerde haar aanwezigheid de minister tot dit charmante voor beeld. Op het bekende adres der veertien hoogleraren antwoordde de minister, dat hij niet de negatieve weg kon kie zen van bestrijding der monopolievor ming, maar liever de positieve weg volgde van harmonie te brengen in „the world of monopolies". Nadat minister Joekes heel in het kort enige sociale aspecten had belicht hij had iets gezegd over de onder nemingsraden, en de indeling in groe pen kreeg de staatssecretaris mi. Van der Grinten het woord ter verde diging van het ontwerp en ter beant woording van de gemaakte opmerkin gen. Hij hield een algemene inleiding over de organische groei tot deze PBO. Het lag in de ontwikkeling, dat aan het be drijfsleven een publiekrechtelijke taak werd gegeven. In deze PBO zou echter het bedrijfsleven invloed hebben op de vorming van nieuwe lichamen. Bij al gemene maatregel van bestuur konden geen bevoegdheden worden toegekend, welke het bedrijfsleven niet wenst. De representanten van de vrije organisaties zouden de dienst uitmaken. Daarnaast kwam dan te staan de deelneming van de arbeiders in pariteit met de onderne mers, gelijkgerechtigdheid dus en beiden bedrijfsgenoot. Wat minister' Van den Brink theore- Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft medegedeeld, dat er twee geheime overeenkomsten zijn gesloten tussen het communistische Chi na en de Sovjet-Unie, waarbij de laat ste „speciale rechten" worden verleend op enkele gebieden langs de Chinees- Russische grens. De stand van zaken zou volgens Was hington aldus zijn: 1. Buiten-Mongolië: volledige Sovjet- Russische penetratie; er zijn onderhande lingen gevoerd over het sluiten van een verdrag, waarin de Sovjet-Unie het recht wordt verleend troepen in Buiten-Mon golië te legeren; de handel van dit ge bied is gericht op en volledig gemonopo- I iiseerd door de Sovjel-Un'ie. 2. Mandsjoerijë: Chinese communisten1 „erkennen openlijk en algemeen", dat de Russen invloed hebben in de plaatselij ke strijdkrachten; Russen hebben deel aan het werk van de Mandsjoerijse ge heime politie. 3. Sinkiang: minder ver gevorderde politieke Sovjet-Russische penetratie. 4. Binnen-Mongolië: in dit gebied wondt het „bewind" gevoerd door een gedeeltelijke zelfbesturende marionetten regering, die slechts losse verbindingen onderhoudt met de Chinese communisti sche autoriteiten, doch onder directe in vloed van Moskou staat. In zijn slotsom zegt het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, dat de Russen een tijdschema hebben op gesteld voor het volledig binnen hun invloedssfeer brengen van deze vier gebieden. tisch eenvoudig had weerlegd met de stelling: wel zelfstandig maar niet onaf hankelijk, daarmee de overheidsinvloed op de juiste waarde schattend, lichtte de staatssecretaris nog eens practisch toe. Da regeringswaamemer was geen kinder meisje. de regering was niet van plan die in dienst te nemen. Het ging er slechts om het algemeen belang niet te laten doorkruisen door de politiek van lagere lichamen. De regeringswaamemer zou wel zo verstandig zijn niet altijd te ver schijnen. Mr. van der Grinten zag daar naast de taak van de voorzitter der be drijfschappen als die van de burgemees ter in een gemeente. Met de heer De Bruijn, die gesteld had. dat de bedrijfsgenoten aangesloten zou den moeten zijn bij de centrale organisa ties, was de staatssecretaris het op dit punt oneens. Er waren ook bedrijven hij noemde banken en vervoersbedrijven georganiseerd in vrije organisaties en het ging toch maar niet aan deze van de PBO uit te sluiten. De uitsluiting van de Stichting van de Arbeid was geen onderwaardering voor dit instituut. Het was onjuist om deze van boven af in te schakelen. De Stich ting zou in overleg met de Sociaal Eco nomische Raad zelf tot een oplossing moeten komen. Tenslotte behandelde hij zeer uitvoe rig de grondwettelijke vraag om tot de conclusie te komen, dat er van strijd met de grondwet natuurlijk geen sprake was. Het belangrijkste van al deze betogen was echter gericht geweest op het ver zet in werkgeverskringen, omdat men zeer wel inziet, dat ook van hun mede werking het welslagen van de PBO voor een groot deel zal afhangen. Op de hou ding van de beide heren der VVD had bet voorlopig in de Kamer nog geen ef fect, evenmin als de uitvoerige weerleg ging van de strijdigheid met de grondwet op de beide fracties der protestantse partijen. Hopelijk zal nu in de practijk, nu de PBO eenmaal een werkelijkheid is, door deze groepen worden verleend. De de zo noodzakelijke medewerking ook heer Schipper gaf tenminste bij de stem ming het goede voorbeeld. F.S. Door bemiddeling van de Internuntiu», mgr. Paolo Giobbe. heeft Z. H. de Paus een gift van 5060 geschonken aan de Katholieke Studenten Vereniging „Sanctus Virgilius" voor de restauratie van het nieuwe sociëteitsgebouw, het voormalige St. Barbaraklooster te Delft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1