Nieuws ui. STAD OMTREK Hoe komttschoolgeld in de pot? Verhoging bijzonder invoer recht benzine Resultaten zeer bevredigend SCHIEDAM, géén stad zonder jeugd! Franse maatregelen tegen valse berichtgeving Haagse inbrekersbende kreeg tips van vrouwelijk personeel LANGS DE De onderwijzer onderwezen ynr eheugen Hulp IJN NIEUWE SCMIEDAMSCHE COURANT Rotterdamsche Bank 1949 Tegen verwachtingen toevertrouwde gelden gestegen Merkwaardige verhoudingen tussen de beide seksen En ontslag voor saboteurs Bang voor de boer met houten geweer DONDERDAG 26 JANUARI 1950 PAGINA 2 DAMCLUB SCHIEDAM OFFICIëLE MEDEDELING VIER-SPELEN KAMP BURGERLIJKE STAND BRIEFKAARTEN-ACTIE VOOR ANNO SANTO BRACHT 14 MILLE OP BEZUINIGING MOGELIJK IN OVERHEIDSSECTOR? NEDERLAAG OF OVER WIN N ING! WINST- EN VERLIESREKENING PER 31 DECEMBER LAATSTE BERICHTEN j GEHAVENDE „DELFTDIJK" BREMERHAVEN BINNEN GESLEEPT INBREKER REKENDE NIET OP „ZWAKKE" GESLACHT INCIDENT HANS KAART DE MUSSEN VOGELVRIJ BALANS PER 1 JANUARI DE „CAMERONIA" IN AMSTERDAM Angst en pech Onderwijzers schenen ons in onze schooljaren tempels der onfeilbaarheid. Wie zou deze zetels der wijsheid nog iets kunnen leren, daar zij toch in zich droegen alles wat op deze wereld te kennen waard bleek. Als wij een bekend radio-spreker waren, zouden wij op dit ogenblik zeggen, dat de rest niet voor jonge oren bestemd was en dat men daarom de kinderen naar bed moest brengen, maar de (begrijpelijk) geringe belangstelling van de jeugd voor de krant kennende, durven wij vervolgen. De onderwijzer immers zo bleek ons later had zijn kennis weer van anderen en kon zelfs fouten maken. Zouden wij met de groei van ons inzicht nog niet tot deze conclusie gekomen zijn, dan zou men ons op de afdeling Belastingen een bittere ontgoocheling voorgetoverd hebben. DE DIRECTE BELASTINGEN aan de gemeentelijke afdeling. Maar het kantoor van de Directe Belastin- HEBBEN HET TE DRUK MET INNEN Want daar lagen ze......! De proef werken der nauwkeurigheid van het docentencorps. Dikke rode strepen lie pen er door. Strepen, die ons vroeger een eerste kennismaking schenen met onderdrukte sadistische complexen hij leraren. Strepen, die schenen te gillen: „Fout stommeling, heb je weer neit ge- gen heeft het zo druk met het innen van alle mogelijke schatkist-voeder, dat de opgaven van de schoolgeld maatstaven jaren achterop is. Dit is voor de betrokken schoolgeld-plichtigen erg lastig, want zjj krijgen nog steeds aanslagen over jaren geleden. Daarom is er nu een oplossing gevonden om tijdig de goede gegevens in het bezit van de afdeling schoolgelden te krijgen. Het zou allemaal betrekkelijk snel fen bunnen gaan als de Inspectie "van de bruiken! Hoe is het mogelijk? Wat een geluk, dat ik niet zo 'n gepatenteerd specimen van de familie der uilskui kens ben". Toen wij de dikke rode strepen als luie domme slakken over het papier zagen lopen, stak in ons het duiveltje van het leedvermaak om hoog en wij wilden alles van dit proef werk der onderwijzers weten. (Dus deze krant niet in de handen van de kinderen!) In de maand September van ieder jaar moeten de hoofden van scholen opgeven welke leerlingen bij het begin van het schooljaar de school bezoeken. Van te voren z(jn alle lijsten in Juli ge reed gemaakt. Zij behoeven alleen maar goed te worden ingevuld Dat schijnt niet zo gemakkelijk. Als de lijsten terugkomen om aan de hand daarvan de schoolgeld-kaart te schrijven of bij te werken, blijken gegevens te verschillen bij de reeds aanwezige. De afdeling Bevolking moet worden geraadpleegd om de kaarten naar de officiële gegevens bij te wer ken. De schoolhoofden krijgen de lijs ten verbeterd terug. Die verbeterde 'lijsten zjjn de proefwerken, waarin het rood niet zelden overheerst. Alles is nu bijgewerkt en het schoolhoofd kan de administratie verbeteren om in de toe komst fouten te voorkomen. Maar het volgend jaar zjjn er weer nieuwe fouten en de oude zjjn niet zelden herhaald. Dat het opsporen van deze fouten aan de hand van het Be volkingsregister nogal wat tijd kost aan de afdeling Belastingen, blijkt wel uit het feit, dat meer dan 10.000 leer lingen de GLO, VGLO en ULO-scholen. Openbare, zowel als bijzondere, 48 in totaal, bezoeken. Van iedere school-plichtlge wordt een kaart gemaakt, waarop de gegevens worden vermeld, welke nodig zijn om de schoolgeld-aanslag te bepalen. Belasting licht belastingen in De schoolgeld-maatstaf is het inko men van de schoolgeld-plichtige. Dit inkomen is bekend bjj de Inspecteur der Directe Belastingen. Hij weet, hoe- loon- en inkomstenbelasting er betaald moet worden en kan dus het inkomen bepalen. Daarom gaan er kaartjes met gegevens over de schoolgeld-plich tige naar zijn kantoor opdat hij over het betrokken jaar opgave kan doen Citaat van de dag: Tact is de gave om een ander te doen geloven, dat wij hem zien, zoals hij zichzelf ziet. Vandaag: Donderdag 28 Januari: H. Polycarpus. Postkantoor, 8.30—3 uur: Uitbetalen van 1 op bon 544 voor MiNo. Passagetheater 7 uur precies: Uitvoe ring van de RK Gymnastiekver. Excel sior, afd- kleuters en junioren. Passagetheater 9.30 uur precies: Uit voering van de R. K. Gymnastiekver- Excelsior, afd. Aspiranten en Senioren- Morgen, Vrijdag 27 Januari: Joannes Ghrysostomvus. Postkantoor, 8.30—15 uur: Op bon 544 1 halen voor NuPi. Musis Sacrum. 8 uur: Wouter Paap spreekt voor de leden van K.C.G. over „Spannende episoden uit het leven van W A. Mozart". R. K. Volksbond. 8 uur: Grote propa- ganda-avond van Herwonnen Levens kracht. Optredenden: St. Caecilia, St. Ambrosius en Brederode. Spr. de heer Aschman. Café PleinZicht: Voortzetting Vier- spelen-kamp. Overmorgen, Zaterdag 28 Januari. H. Petrus Nolascus. Café Pleinziöht: Wedstrijden in het ka der van de Vierspelen kamp. Dagelijks: Monopole: 2, 7 en 9 uur: De blonde rimboe-koningin. IJsbaan Tennispark Spieringhoek Schaatsen (behalve van 12—1.30 en van 56.30) IJsbaan Schiedamse IJsclub (Spiering hoek): Schaatsen voor leden. Directe Belastingen niet de gewoonte had met een groot aantal voorlopige aanslagen te werken. De schoolgeld aanslagen zijn dien ten gevolge dan ook maar voorlopig en kunnen slechts definitief worden vastgesteld, als de aanslagen van de belasting eveneens definitief zijn. Dit brengt dus dubbel werk mee. terwijl de schoolgeld-plichtigen zeer lang op hun aanslag moeten wachten. De betaling moet dan op korte ermijn geschieden, hetgeen de mensen in ver legenheid brengt, Het aantal ambts halve voorlopige aanslag bedraagt on geveer 2000 per schooljaar. Er zijn nu nog aanslagen over de jaren 1945/46. 1946/47 en 1947/48, welke definitief geregeld moeten wor den. De veranderingen, welke iedere maand in de samenstelling der school bevolking plaats vinden, worden door de schoolhoofden op speciale kaarten maandelijks doorgegeven en dienen weer gecontroleerd te worden voor de schoolgeld-kaart kan worden bijge werkt. Jaarlijks zijn er 500 bezwaarschrif ten en verzoeken tot ontheffing te be handelen. Een gesprek kan van beide kanten veel verduidelijken. Het gymnasium 110 leerlingen), de Gem. Middelbare Handels-avond school 100 leerlingen) en de R.K. Hanze 140 leerlingen) vragen een zelfde procedure. Voor de ongeveer 600 leerlingen van de Nijverheids-avond school en de 225 leerlingen, welke cur sussen aan deze school volgen, worden vaste bedragen geheven. In de loop van het jaar verlaat ongeveer een vijf de deel de school en vraagt om ont heffing van schoolgeld. Er is ook nog een cursus voor spraakgebrekkigen, waaraan kinderen kunnen oefenen, die daarvoor naar de mening van de schoolarts, de lerares In het spreken en het Hoofd van de School in aanmerking komt. De bij drage wordt bepaald na onderzoek van de financiële omstandigheden van het gezin. Ongeveer 70 kinderen bezoeken mo menteel deze cursus. Anti-spijbel Bij de afdeling bevolking wordt le der jaar uitgekiend, welke kinderen de school-plichtige leeftijd dat jaar be reiken. Dat zjjn er zo 'n 1400. Ver volgens moet worden nagegaan, of z(j als leerlingen van een school staan In geschreven. Dit kost weer veel werk, weer omdat de gegevens van de hoof den van scholen niet nauwkeurig zijn. Ver andering van school wordt duidelijk aangegeven en is gemakkelijk na te gaan aan de hand van de maandelijk se mutatie-kaarten. De afdeling geeft kennis aan andere gemeenten, welke kinderen daaruit een Schiedamse school bezoeken, terwijl andere gemeenten zo vriendelijk zqn aan Schiedam te laten weten welke kinderen hier van elders school gaan. Kinderen, die nog gemist worden en geen vrijstelling van de leerplichtwet hebben, zijn dus spijbelaars. De Com missie tot wering van het schoolver zuim wordt gewaarschuwd en de In specteur van het L.O. in de Inspectie Rotterdam wordt op de hoogte ge bracht. I Er wordt een onderzoek ingesteld door de Commissie en aan de afdeling wordt medegedeeld op welke school het kind ambtshalve moet worden in geschreven. De aansprakelijke perso nen krijgen een ambtshalve inschrij ving. Dit is dus de controle op het vol strekte verzuim. Het relatieve verzuim van kinderen, die wel staan ingeschre ven, maar wegblijven, berust bij de hoofden van de scholen en de Inspec teur van het L.O. U ziet, dat ook de afdeling school gelden belangrijk werk verzet, dat een onmisbaar onderdeel vormt voor de organisatie van het onderwijs. Zij is echter niet zo gewichtig als de onder wijzers en de hoofden van scholen, die het invullen van lijsten niet zo belang, rijk vinden als het opvoeden en onder wijzen van de kinderen werk, waar geen rode strepen door getrokken kun nen worden, maar waarin jyij niette min ons volle vertrouwen in kunnen stellen. Wie weet, denken de onderwijzers: „Moeten we met dit grens-salarisje ook nog hulp-ambtenaar gaan spelen?" Maandag speelde Schiedam 2 voor de competitie 2e klasse tegen D.I.O. in Maas land en verloor daar met 12—8. Voor de onderlinge bordenbezetting werden de volgende wedstrijden nog ge speeld: B. v. d. Hull—J. C. Onink 1—1; W. v. d. PolW. Verhaal 11; A. v. d. Moer— J. P. v. d. Watering 1—1; I. Visser—K. de Blois 11; A. StruikP. van Noordennen 1—1; B. v. d. Hull—A. v. d. Moer 1—1; A. VerberkJ. Levering 20; M. Coté— T. Visser 2—0; D. Mast—J. van Til- borg 02. Bekerwedstrijd: J. de WildeJ. P. v. d. Watering 11. DAoeiAO vooss scmicoam sa omsJRtutm 72ste Jaargang No. 21143 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw'R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs ƒ3,90 per kwartaal, 1,30 per maand, 0,32 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte f 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte I 0,30 per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux. Ka npioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden t 1.-- Elk woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredactie: Prof. Dr. St. Tesser O.P en Leo J. M. Hazelzet. Algemeen redacteur: H. A. Paalvast. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Schiedam maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 37 der Woningwet bekend: De wedstrijden om het zilveren biljart, 'het eerste lustrum van de jaarlijkse Vier- spelen-kamp, werden gisteren in Café Pleinizicht vervoégd met de volgende wed strijden: Cadre 35/2: E Hekman: 100 14 '24 53 0 pnt. moy. 3.78 P. Eikenbroek: 100 14 19 100 2 pnt. moy. 7.14 Libre: E. Hekman: 150 19 46 150 2 pnt. moy. 7.1 P. Eikenbroek: 150 19 35 119 0 pnt. moy. 6.26 1 band: E. Hekmaan: 30 22 4 26 0 pnt. moy. 1.181 P. Eikenbroek: 30 22 13 30 2 pnt. moy. 1.363 3 band: E. Hekman: 20 38 4 20 2 pnt. moy. 0.526 P. Eikenlbroek: 20 38 3 10 2 pnt. moy. 0.263 Zelfde wedstrijden: J. v. d. Valk: 150 24 18 150 2 pnt. moy. 6.25 J. v. Eik: 150 ,24 31 110 0 pnt. moy. 4.58 J. v. d. Valk: 200 23 40 200 2 pnt. moy. 8.69 J. v. Eik: 12 77 0 pnt. moy. 3.34 v..-- 200 23 J. v. d. Valk: 30 26 J. v. Eik: 30 26 J. v. d. Valk: 20 38 J. v. Eik: 20 38 3 26 0 pnt. moy. 1. 30 2 pnt. moy. 1.153 20 2 pnt. moy. 0.526 11 0 pnt. moy. 0.289 De stand tot op heden is: Afdeling A: 1. J. v. d. V/lk (Flardinga) 10 pnt. 2. j! v. Duijl (Rembrandt) 8 pnt. 3. N. v. Huet (Westen)-• 8 pnt. 4. J.'v. Eik (de Waal) 4 pnt. Afdeling B: 1. L. v. d. Lee (Westen) 20 pnt. 2. L. L. J. v. d. Water (Pleinz.) 8 pnt. 3! H. Seger (Karseboom) 2 pnt. 4. M. Kooy (de Sluis) 0 pnt. Afdeling C: 1. C.Ruggenberg (Rembrandt) 15 pnt. 2. A.G. Willebrandt (Karseboom) 12 pnt. 3. F. Gouka (Entre Nous) 3 pnt. 4. K. Dijkshoorn (Oosten) 0 pnt. Afdeling D: 1. E. Ekman (Oosten) 15 pnt. 2. P. Eikenlbroek (Pleinzidht) 10 pnt. 3. G. Valkensteijn (Rembrandt) 5 pnt. 4. A. W. v. d. Maarel (Bellevue) 0 pnt'. Morgenavond 8 uur worden de wed strijden voortgezet in café Pleinzicht met de wedstrijden: C. Köneman (Eureka) dat ingevolge bovengenoemd wets- L. v. d. Water (Pleinzicht) en C. Ruggen- artikel het ontwerp van een plan tot wi, ziging van het bij raadsbesluit van 30 September 1949 vastgestelde plan tot her ziening van het uitbreidingsplan in on derdelen „Tuindorp Kethel", welke Wij ziging betrekking heeft op een strook grond langs de Schiedamseweg ter weers zijden van de oprijlaan naar de boerderij „Groenoord", met bijbehorende ontwerp- bebouwingsverordening; op 27 Januari a.s. ter secretarie dier gemeente (Afdeling Algemene Zaken Stadhuis) zal worden nedergelegd om aldaar tot en met 23 Februari a.s. voor een ieder ter inzage te liggen. GEBOREN: Franciscus M., zn van J. H. v. d. Water en M. C. Roeters; Jacoba C., dr van A. Limburg en A. v. Pelt; Maria R., dr van P. C. Salet en A. L. Ver- hoeckx; Willemina, dr van A. H. Hem- minga en R. Roelofsen; levenloos kind van W. Kramer gezegd Freher en G. Harreman. OVERLEDEN: F. Winterswijk, 58 jr, weduwe van D. Esbach; A. Blijdorp, 70 jr. berg (Rembrandt)F. Nous). Gouka (Entre Naar wij vernemen, is de laatste briet- kaartenactie van Radio Anno Santo voor de aanbieding van een radiozender aan de Heilige Vader'een groot succes ge weest. De opbrengst bedraagt na aftrek van het aan de P.T.T, verschuldigde ruim 14.000. De toevloed van briefkaarten voor de loting om een reis naar Rome is de laat ste dagen voor de sluiting van de wed strijd nog zo overstelpend geweest, dat de trekking niet eerder dan na 7 Fe bruari zal kunnen geschieden. De Gouwzee ligt dicht en een eindeloze witte ijsvlakte strekt zich uit van de kust van Noord-Holland tot Marken. De commissie Voor de belastingen van de Tweede Kamer heeft zich bezig ge houden met het wetsontwerp ter verho ging van het bijzonder invoerrecht op benzine en wijziging van de motorrijtui genbelastingwet. Enkele leden der commissie zouden de Pa, mag ik lid worden van Start? Koos is er ook aan en Piet en Lo enne. Wat is dat nou weer, jong? Start? Nou Pa, dat is de katholieke zwemclub. Op Maandagavond in 't Spatborden fonds.... 't Sportfondsenbad bedoel ik. Jij zwemmen? Daar? Elke keer veertig cent! Dan kan bruin niet trekken hoor! 't Kost maar 20 cent als je lid bent van Start, Pa! En mag ik nu direct, want Piet heeft verteld, dat er over een paar weken wedstrijden zijn voor alle leden en dan moeten we toch trainen.... Mag 't nou Pa? Enfin we zijn Maandag eens gaan kij ken en 't jong is lid geworden. Maar 't is nog veel gekker. Man, toen ik daar op dat terras zat, kreeg ik er ook zo'n zin in om net als vroeger weer eens te zwemmen. M'n vrouw zou me uitlachen.... Ik heb mijn vrouw naar huis gebracht en wat gesmoesd van Jansen gezien en even naar kantoor.... Maar gelogen heb ik niet. Ik bén naar kantoor gegaan, want daar stopt bus K ook. Enfin 't is uitgelekt. Zoiets kan je niet vóór je houden. Ik ben ook lid geworden! Vanmorgen de kapper een kwartje fooi gegeven! „Bus voor meneer! Borstelen Jan. Dat haal ik er Maandagavond wel weer uit, als ik ga zwemmen! Fijn! MAJO. Het verslag van de Rotterdamsche Bank over 1949 is weer een van de eerste verslagen over dat Jaar. die bin nenkomen en zeker het eerste bank- verslag. Het begint al dadelijk met op timistische klanken, want, zo schrijft de directie de resultaten van het boek jaar 1949 waren zeer bevredigend. Te gen de verwachtingen in is in dit Jaar niet alleen de daling van het bedrag der toevertrouwde gelden tot staan ge komen. maar is dit bedrag zelfs niet onaanzienlijk toegenomen. Deposito's en crediteuren samen beliepen per 1 Januari 1950 f 1.003.038.687 tegen 914.841.941 per 1 Januari 1949. Volgens de directie moet deze ontwik keling waarschijnlijk worden toegeschre ven. althans gedeeltelijk, aan de achter stand in de afwikkeling van fiscale maat regelen. Indien deze veronderstelling juist is. kan naarmate deze achterstand ingehaald wordt een daling van de cre ditsaldo verwacht worden. Wel volgens de verwachtingen verliep de ontwikkeling van de debiteuren- saldi, welke een geleidelijke stijging te zien gaven tot 134.834.637 per 1 Ja nuari 1950 (v. j. U8.935.047). Het oplopen van de onkostenrekening bleef in 1949 doorwerken. De extra sala risverhogingen welke per 1 Januari 1950 overeenkomstig het rêgeringsadvies wer den verleend, zullen de onkosten in het thans lopende boekjaar verder doen stij gen. Deze salarisverhogingen maken te vens een directe voorziening van het pensioenfonds noodzakelijk, waarin zi.i een tekort veroorzaken, dat kan worden geraamd op 1250.000. Voorgesteld wordt om behalve de gewone jaarlijkse stor ting in het pensioenfonds van 997.859 (v. j. 822.716) aan dit fonds extra een bedrag van 1.250.000 te doteren. Voorts wordt voorgesteld een bedrag van 2.500.000 (2.000.000) over te bren gen naar de statutaire reserve en vervol gens een bedrag van 1.000.000 (onv te boeken ten gunste van de onder ere- diteuren opgenomen rekening „bijzonde re reserve" tegen eventuele risico's. Aan belastingen is nodig een bedrag van 5.368.000 (6.805.700). Bedrijfsonkos- ten vorderden 14.741166 (14 435.956) en de uitkering van het dividend van 9 pet, evenals vorig jaar 4.050.000. Na dit alles kan 300 440 (422.686) op nieuwe rekening worden overgeschreven. De totale baten bellepen dus. incl. sal do A.P., 30.207.466 (29.537.059), waar van rente en wissels 17.927.229 (16.815.287), provisie 10.920.328 (11.325.977) en effecten en syndicaten 937.222 (1.121.851). In het verslag wordt nog opgemerkt, dat de omzetten op de effectenbeurs zich bewogen op ongeveer hetzelfde niveau als in 1948. De handel op de obligatie- markt nam niet onaanzienlijk toe. ter- wijl de omzetten op de aandelenmarkt met een bijna even groot bedrag afna men. Alleen in de maanden Augus.us en September kon in deze laatste sector van de beurs een korte opleving worden geconstateerd. Hieronder laten wij de verschillende posten van de balans en winst- en ver liesrekening met bijbehorende cijfers van het vorige jaar volgen (x 1000). Debet: Bedrijfsonkosten Pensioenfonds Extra pensioenfonds Stat, reserve Bijz. reserve Dividend 9 pet. Belastingen Nieuwe rekening Credit: Saldo A P. Rente en wissels Provisie Effecten en syndicaten 1948 1949 14.436 14.741 823 998 1.250 2 000 2.500 1.000 1.000 4.050 4.050 6.806 5.368 423 300 274 423 16.815 17927 11.320 10.920 1.122 937 29.537 30.207 verhoging van de belasting op benzine kunnen toejuichen, indien deze uitslui tend gezien zou moeten worden als een étappe in de verwezenlijking van de Be- nelux-unie. De meerderheid der commissie vroeg zich af, in hoeverre besparing op deze deviezenpost noodzakelijk is. Allereerst kan niet zonder meer in het algemeen worden gezegd dat besparing op benzine nuttiger en nodiger is dan besparing cp andere verbruiksgoederen. Voorts is het van belang, welke vreemde valuta met de aankoop van benzine zijn gemoeid en welke percentage van de kostprijs deze uitmaken. Aangenomen mag worden zo ver volgden deze leden-, dat verhoging van de benzineprijs een enigszins beperken de invloed zal hebben op het verbruik van benzine door het bedrijfsleven en particulieren. Indien men echter bedenkt, dat het goederenvervoer en het betaalde personenvervoer, waarop toch 'lastig zal kunnen worden bezuinigd, tezamen 7/10 van het totale benzineverbruik voor hun rekening nemen, terwijl het overige per sonenvervoer grotendeels ten behoeve, althans op kosten van beroep of bedrijf geschiedt, zal men kur.nen begrijpen, dat de besparing ingevolge de verhoging van de benzineprijs slechts zeer klein zal zijn, in ieder geval geen 10 pet. van het totale benzineverbruik. Bedoelde leden zouden het zeer op prijs stellen, indien de minister zou wil len aangeven, welke maatregelen zijn getroffen en zullen worden getroffen om het benzineverbruik in de overheidssec tor' te doen afnemen. Enkele leden wezen er ook nog op, dat de voorgestelde verhoging de posi tie van vele industrieën in de internatio nale concurrentie zai verzwakken en ais zodanig nadelige gevolgen vfcor de de- viezenpositie hebben. Enige leden waren van oordeel, dat het motorverkeer reeds thans fiscaal over belast is. In het bijzonder het beroeps vervoer zal een zo zware last te dragen krijgen, dat de toestand voor vele be drijven onhoudbaar zal worden. LONEN DER FABRIEKS ARBEIDERS IN DE V.S. Volgens de gegevens, gepubliceerd door het Amerikaanse Bureau voor Arbeids- statistieken, verdienden de 11.500.000 fa brieksarbeiders in de Ver. Staten half December j.l. gemiddeld iets meer dan 56,20 per week. Naar dit bureau voorts mededeelde, bereikte het aantal werknemers in han del en industrie in de Ver. Staten half December j.l. het hoogste cijfer voor 1949, nl. 43.700.000, hetgeen bijna een mil- (ioen meer was dan per medio November. De stijging wordt o.m. toegeschreven aan de omstandigheid, dat enige grote stakin gen half December waren geëindigd. De op een mijn gelopen „Delftdijk" is gisteravond door vier Duitse sleepboten de haven van Bremerhaven binnenge sleept. De kapitein van het schip, Harm 01- denburger, verklaarde, dat het schip zich op ongeveer 50 mijl ten Noorden van de Wezermond bevond, op weg naar Rotter dam ,toen hij, de kapitein, een doffe ont ploffing hoorde. Op hetzelfde ogenblik werd het schip twee voet omhoog getild en weigerden roerinstallatie en machines. Ook de radio bleek defect. Onmiddellijk werd een noodzender geconstrueerd, waarmede men S.O.S.-seinen uitzond. De kapitein gaf order de redding-boten ge reed te houden. De daarop volgende uren werkte de hele bemanning aan het stoppen van een lek, dat door de mijn in de romp van het schip was geslagen. Het betrof hier een drijvende mijn, aldus de kapitein, waar van er nog vele op de Noordzee rond drijven. De kapitein verteldejiog. dat niemand met de 68 koppen tellende bemanning gewond werd. (Dit in tegenstelling met andersluidende berichten, die spraken van een lichtgewonde, red.). De bemanning heeft zich prachtig gehouden, zeide hij. De „Delftdijk" zal op de werven van de „Norddeutsche Lloyd" worden her steld. De inbreker, die Dinsdagavond een pand aan de Willem van Oranjelaan te 's Hertogenbosch was binnen gedrongen, heeft het zwaar te verduren gehad. Hij was in de kamer van de dochter des huizes op zoek naar buit, toen hij plotse ling het meisje, dat hij niet had horen thuiskomen voor zich zag staan. De man wilde de benen nemen, maar de dochter vloog hem te lijf. Een gevecht volgde, waarin het meisje het hoofd van de in breker zodanig tegen een balk sloeg, dat de man half verdoofd werd. Tot zijn on geluk snelden op dat moment vader en broer toe, die zich op hem wierpen. Een harde klap tegen zijn kin stelde de in breker buiten gevecht. Deze bleek een „zwaar geval" te zijn. Hij had reeds zes jaren gevangenisstraf achter de rug. Bij fouillering bleek, dat de man zich reeds een aantal gouden en zilveren voorwer pen had toegeëigend. Reuter meldt, dat het gezelschap van Hans Kaart in Pekalongan een incident heeft meegemaakt. Volgens een verklaring van Hans Kaart kwamen er vlak voor het begin van een voorstelling, welke voor Nederlandse sol daten was gearrangeerd, vier officieren van de T.N.I. de zaal binnen. „Ik zei toen, dat wij hadden gecontracteerd op te treden uitsluitend voor de Nederlandse troepen en toen zijn wij het toneel af gegaan". De T.N.I.-officieren hebben zich daarop beklaagd over dit optreden, dat zij be ledigend achtten, waarop de plaatselijke commandant der lied. troepen heeft be sloten het gezelschap onder geleide van de militaire politie naar Djakarta te doen vertrekken. Gisteravond zijn zij daar aangekomen. Arme mussen daar op Flakkee. Op hun hoofd, dood of levend, is een prijs ge steld. Maar ze hebben het aan zich zelf te wijten. In hun steeds groeiend aantal richten ze al te veel schade aan op land en tuin, zo zelfs, dat men vvi een plaag zou kunnen spreken, gelijk men elder» last heeft van een muizenplaag. Op initiatief van de Flakkeese Boeren bond hebben de landbouwverenigingen van het eiland Goeree-Overflakkee tot een verdelgingscampagne besloten. Voor elke ingeleverde mus betalen zij niet minder dan vier cent. Negen en dertig procent van de Schie damse bevolking is Jonger dan 21 Jaar! Van Schiedam kan dus zeker niet ge zegd worden, dat het een „stad zonder Jeugd" Is; integendeel, eerder kan het een „Jeugdige stad" genoemd worden. Groot is ook de groep inwoners van 21 tot 40 jaar; deze omvat namelijk 29 pet. van de totale bevolking, terwijl de cate gorie tussen 40 en 50 jaar 13 pot. van het totaal omvat. Tussen 51 en 65 jaar, dit zijn dus de mensen, die weliswaar al voor een deel tot de ouderen worden gerekend, maar die toch nog tot de zogenaamde pro ductieve groepen behoren is in onze stad eveneens 13 pet. Wat de ouderen betre™ blijkt de leef tijdsklasse van 65 tot 70 jaar 2.5 pet. van het totaal onzer plaatselijke bevolking uit te maken en de groep van 70 jaar en ouder 3.5 pet. Van de boven-21-jange mannen is 73 pet gehuwd, van de dito vrouwen 69 pet. Deze beide percentages liggen vrij ver uiteen' men leide hieruit echter niet af, dat de vrouwen in Schiedam zoveel min der trouwlustig zouden zijn dan de man nen. Beneden de 21-jarige leeftijd zijn namelijk heel wat meer vrouwen al ge huwd dan met de mannen het geval is, en bovendien is 4 pet. van de meerder jarige mannen weduwnaar, terwijl het aantal weduwen bijna 10 pet. van het totaal der vrouwen uitmaakt! Dit komt natuurlijk niet doordat zoveel meer ge huwde mannen dan gehuwde vrouwen ge storven zijn: blijkbaar zijn veel meer we duwnaars hertrouwd dan weduwen. Er wonen voorts in onze stad heel wat meer gehuwden, die jonger zijn dan 21 jaar, dan men wellicht zal menen; 33 mannen en 127 vrouwen zijn reeds gehuwd en toch pas 20 jaar; 18 ge trouwde mannen en 70 dito vrouwen zijn pas 19 jaar en 5 gehuwde mannen en 39 gehuwde vrouwen hebben het nog niet verder gebracht dan 18 jaar. Dan zijn er nog 3 mannen en 16 vrouwen reeds in het huwelijksbootje gestaprt, ofschoon ze pas 17 jaar zijn. Nóg jon gere gehuwde mannen zijn er in onze woonplaats niet, maar wel hebben we 3 vrouwen of moesten wij niet lie ver zeggen 3 kinderen die getrouwd zijn ofschoon ze pas 16 zijn! Nog triester is het, dat er in onze stad jonge vrouwen wonen van 20 en zelfs van 19 jaar, die al gescheiden zijn. Het grootste deel van onze Schiedamse bevolking bestaat uit vrouwen: tegenover 1000 mannen staan namelijk 1014 vrouwen. Merkwaardigerwijze is bij de kinderen beneden 15 jaar de verhouding geheel anders. In deze leeftijdsgroep staan na melijk tegenover 1000 jongens niet meer dan 957 meisjes! Ook in de leeftijd van 16 tot 20 jaar domineert te onzent hèt mannelijke element: 1000 jonge mannen staan hier tegenover 983 jonge vrouwen. In de hogere leeftijdsklassen winnen het echter de vrouwen, althansgroten deels. Tussen 21 en 40 jaar hebben elke in deze groep vinden 1000 mannen 997 vrouwen tegenover of naast? zich, maar daarna krijgen de vrouwen weer duidelijk de overhand. In de leeftijdsklasse tussen 65 en 70 jaar staan tegenover 1000 mannen 1069 vrouwen en ia de topgroep boven 70 jaar is de verhouding 1000 tegen over 1308! De Schiedamse vrouw heeft blijkbaar een lang leven! Men zou geneigd zijn te veronderstel len, dat de „normale" Schiedamse ver houding van iets meer vrouwen dan mannen (n.l. 1014 tegenover 1000) bij alle kerkgenootschappen terug te vinden zou zijn. De werkelijke cijfers wijken evenwel op zeer eigenaardige wijze van deze norm af. Bij de grootste kerkgenootschappen in onze stad is er wel een dusgenaamd vrou wenoverschot. Hieronder verstaat men in de demografie het surplus van vrouwen boven mannen. Maar dit vrouwenover schot is heel wat groter dan het gemid- deld-Schiedamse. Tegenover 1000 mannen staan namelijk bij de Rooms-Katholieken 1054 vrouwen, bij de Nederlands Her vormden 1055 en bij de Gereformeerde Kerk 1040. Ook bij alle andere kerk genootschappen men vindt er in Schie dam nog bijna twintig! overtreft het aantal vrouwelijke volgelingen dat van de mannelijke. Maar hij de bevolkings groep van de „buiten-kerkelijken", waar toe ruim 21 pet. van de totale Schiedamse bevolking gerekend wil worden, vindt men tegenover 1000 mannen niet meer dan 847 vrouwen! Dit merkwaardige feit kan zijn verkla ring niet vinden in de leeftijdsgroeperin- gen, want in de groep van de buiten kerkelijken vormen de minderjarigen 41 pet. van het totaal. Dit percentage wijkt niet zoveel af van het gemiddelde Schie damse, dat, zoals wij hierboven vermeld den, 39 bedraagt. Wei is 't op zichzelf óók weer merkwaardig, dat de groep van de 1000 mannen 1028 vrouwen tegenover zich Schiedamse buiten-kerkelijken niet min en in de groep van 40 tot 50 jaar zelfs 1073. De groep tussen 50 en 65 jaar maakt evenwel een opmerkelijke uitzondering; der, maar juist méér kinderen blijkt te hebben, dan onze plaatselijke bevolking al« geheel! Totaal Activa: Kas, kassiers en daggeld. leningen Ned. schatkistpap. Ar.d. overheidsgap. Wissels Bankiers Eff. en syndic. Prol. en vöórsch. tegen effecten Debiteuren Deelnemingen Gebouwen Passiva: Kapitaal Reserve Deposito's op t. Crediteuren Dividend Saldo nwe. rek. Totaal Gestelde borgtochten 1949 1950 35.656 25 920 778.909 853.934 12.200 19.398 701 597 24.205 28.694 8.490 8.986 3.662 3.657 118.935 134.835 1.557 1.624 1 1 45.000 45.000 20.000 22 500 58.289 81.591 856.553 921.448 4.050 4.050 423 300 984.315 1.077.646 35.057 50.141 Hedenmorgen om kwart over elf meer de het troepentransportschip „Camero- nia" aan de steiger van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland te Amster dam. Het schip had ruim 1000 militairen en 200 burger-passagiers uit Indonesië aan boord. Omstreeks het middaguur be gon de debarkatie. De Franse ministerraad heeft giste ren maatregelen goedgekeurd, welke voorzien In een krachtig optreden tegen dagbladen, die opzettelijk hun bericht geving vervalsen. Zij zijn in de eerste plaats gericht tegen de Franse commu nistische dagbladen, die schrijven over de „vuile oorlog" in Frans-Indo-China en die op alle mogelijke manieren stem ming maken tegen de Amerikaanse' mi litaire hulpverlening aan Frankrijk, waarbij er thans naar wordt gestreefd het lossen van wapenzeneïingen in Franse havens tegen te gaan- Een van de maatregelen tegen bladen, die opzettelijk hun berichtgeving verval sen, bestaat uit het onverenigbaar ver klaren van de functies van parlements lid en redacteur van een dagblad. De regering zal ook maatregelen nemen Op 18 December j.l. werden bU een inbraak met geweldpleging in een per ceel aan de Fannius Scholtenstraat in Den Haag, gearresteerd de 25 -jarige stucadoor H. R. en de 30-jarige kleer maker H. J, K. Uit het onderzoek, dat de recherche hierna instelde, is geble ken, dat deze twee personen leden wa ren van een complot, bestaande uit vrouwen en mannen, dat zich met In braken bezig hield. De vrouwen waren in verschillende Haagse percelen werk zaam als dienstbode of werkster en als bleek, dat er iets te halen viel, werd een tip gegeven en diefstal met Inbraak of verbreking volgde dan op een tijd stip, dat de bewoner niet thuis was. Gearresteerd werden de 25-jarige ma chine-bankwerker P. H. en diens 26-jarige echtgenote A. P. R., 4e 22-jarige buffet juffrouw J. P. G„ de 35-jarige concubine van K., de wed. W. 0. V. E.Z., de 17- jarige dienstbode P. V. wonende te Spijk, gemeente Heukelen, de 27-jarige chauf feur H. F. M. F. en de 25-jarige L, W. M. F. Door deze arrestaties werden 8 intora- ken opgehelderd, die in de 2e helft van 11949 waren gepleegd en waarbij 3 fietsen. sieraden, gouden munten, alsmede ruim f 800 in hun handen vielen. K. was de man, die de inbraken pleegde, af en toe door H. of R. geassisteerd. Of de leden van het complot al of niet behulpzaam waren aan de diefstal, de buit werd onder elkaar verdeeld. Buiten Den Haag deed men een poging tot diefstal te Spijk, waar K. en H. de woning van een landbouwer gemaskerd binnendrongen, gewapend met een alarm pistool. De vrouw van de landbouwer ont waakte en wekte haar man, die daarop met de uitroep: „geef mijn geweer", een bezemsteel greep en op het tweetal aan legde, dat daarna op de vlucht sloeg. Ook in de Nassau Zuilensteynstraat in Den Haag hadden zij pech. De 17-jarige dienstbode had de inlichtingen verstrek: en men stal daar de tas, inhoudende een portemonnaie met enig geld, toebehorende aan die dienstbode!. Ook werd nog gearresteerd de 19-jarige P. G. v. H., die het pistool aan K. en K. ter hand had gesteld, wetende dat het bij een inbraak gebruikt zou worden. Behalve de echtgenote van H., zulks in verband met haar toestand, zijn allen ter beschikking van de justitie gesteld. om de sabotage In het staatsbedrijf der .spoorwegen de kop in te drukken. Arbei ders die schuldig worden bevonden aan handelingen in treinen, die militaire uit liet verrichten van bepaalde verkeerde rustingsstukken vervoeren, zullen worden ontslagen- Het is een bittere dag voor mij ge weest.... Ik heb weer eens duidelijk er varen hoe volkomen uit-de-band en op standig de jeugd van tegenwoordig is Hoor maar wat Christoffel voor ontzet tends brulde Christoffel is de jongste bediende op ons kantoor Hij had waarschijnlijk omdat hij naar de tandarts moest zijn Zondagse pak aan: een donkerblauw costuum met zo'n elegant visgraatje. Dat costuum was bij de koffie niet blauw meer doch licht-grijs.grijs van het vuilnisbak,kenstof, dat door ons ge bouw dwarrelt.... U weet toch, dat wij ons kantoor naast de tijdelijke vuilnisbelt hebben? „As die lui van B. en W. zélf maar es hier moest zitten" brulde hij „Christoffel" greep ik onmiddellijk in,In mijn tegenwoordigheid wordt er over het edelachtbaar College van Burgemeester en Wethouders niet als „die lui" gesproken" en ik keek hem zeer bestraffend aan. „Wat doene ze voor ons?" wilde hij weten. Ik kon wel schreien, lieve lezer.U kent onze vroede vaderen. U weet met mij hoe zij tot diep in de nacht bijeen zitten om een oplossing te vinden voor Je wantoestand die vuilnisbelt heet.... U vermoedt met mij dat zowel de Burge meester als elk der heren wethouders iedere dag opnieuw slechts met geweid er toe te brengen zijn tenminste één dun boterhammetje te gebruiken en een slap kopje thee.... dat ze er met geen moge lijkheid ook maar één kruimel-méér in kunnen krijgen zo als hun maag van streek is door de gedachte dat burgers van hun gemeente in een vuilnisbak moe ten kantoren. En dan hoor je me daar zo'n blaag als Christoffel. Hoe diep is de jeugd gezonken.... Bij de vorige verkiezingen stopte hij nog fol ders van de K.V.P in brievenbussen en nu balt hij vuisten. „Waat moet dat heen?' vraag ik me angstig af „Christoffel" heb ik gezegdJe bent een deugniet" en ik deed boven zijn hoofd de deksel dicht van de vuilnisbak. SEBASTLAAN.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2