Vuurgevecht in oud-Batavia is weer Zeven doden te betreuren COMMUNISTEN TEGEN WAPENVERVOER Krijgt Churchill weer grote kans? „DIVINA" door admiraliteit schuldig verklaard No; g geen kans op Elfstedentocht B lokkade nog gehandhaafd PREMIE voor vakopleiding? i KNOPENTELLERIJ IN ENGELAND Nog te veel deining in het water voor Elfstedentocht Sportwedstrijden afgelast Vrijdag 27 Januari 1950 r' DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Nederlands naam weer geschaad Motie van wantrouwen Door vallend beeld getroffen ONDER LO U NDER JDE P E Behalve van Polen naar Albanië Wereld zal meebidden met H. Vader Loods sag geen rood licht der „Truculent" Hel zal nog héél hard moeten vriezen Geheime besprekingen in wachtlokaal Opvoering arbeidsproductiviteit Satellieten-dank Tassenfabriek in Groenlo uitgebrand WEERBERICHT Volgens de wnd. stafchef van de T.N.I., kol. Simatupang, zijn bij het vuurgevecht, dat gisterenmiddag bij een politiepost in het cen trum van Djakarta tussen T.N.I.-troepen en leden van de vm. Spe ciale Troepen van kap. Westerling, geleverd werd, zeven personen om het leven gekomen. Volgens ooggetuigen zouden zich twee aan vallers onder de doden bevinden. De slachtoffers zouden zijn geval len op 't moment, waarop de troepen van de T.N.I. de drukke zaken wijk uitkamden om deserteurs van het Nederlandse leger op te spo ren, die er van verdacht worden, kap. Westerling te hebben geholpen. Gewapende deserteurs openden het vuur op de regeringstroepen, waarop het gevecht volgde. De afzetting van de hoofdstraten van de stad, Pasarbaru en Mo lenvliet en andere straten, die leiden naar de Drossaersweg, waar tegenover de politiekazerne op Karang Anjar, de politiepost ge legen is, die het middelpunt van de ongeregeldheden was, werd om omstreeks half zes opgeheven. Zowel op Molenvliet, als in de omge ving van Pasarbaru had men toen hevig horen schieten. De rust keerde na de incidenten weer geheel terug, waarop de vervroeging van de avondklok in belangrijke mate bijdroeg. Klein incident KNIL: de zondebok tegen regering van Pasundan Nieuwe arrestaties !CtaeenlZ moethier weer rekening Bü die verïr gehouden worden. DOORGAAN VAN ELFMEREN TOCHT OP ZATERDAG A.S. TWIJFELACHTIG 'N RARE SCHAATS Lonen werknemers beneden 23 jaar Stalin's naam vereeuwigd in bergtoppen Droog weer met plaatselijk veel bewol king en hier en daar mist. Zwakke, af en toe matige wind overwegend tussen Oost en Zuid. Vannacht en morgenochtend op de meeste plaatsen matige vorst en mor gen overdag bijna overal temperaturen om het vriespunt. Zaterdag 28 Januari: Zon op 8.28 uur, onder 17.19 uur; maan op 11.47 uur, onder 4.12 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT liggen, terwijl deze troepen nog steeds trouw verschuldigd zijn aan Nederland Volgens de wnd. stafchef is aan elk In donesisch lid van het K. N. I. L de ge legenheid geboden om bij het leger van de ii j"? e nemen. Op Borneo en. i Is t reeds gedeeltelijk ge schied. De leden van het K. N. I. L. op Java zijn van deze mogelijkheid niet door de Nederlanders in kennis gesteld, aldus de kolonel Ongeveer tien man, onder wie enige zgn. red- en greencaps (leden van de speciale brigade, die vroeger onder het commando van Westerling stonden) 'os- ten schoten op een voorbijgaande politie- au'o vanuit de buurtpasar tegenover het politiebureau. Daarna trokken zij op naar de overzijde van de daargelegen spoorbaan naar de politiepost, waar zij later binnendrongen. Uit de veelal ver warde gegevens kan opgemaakt worden, dat de aanvallers na een vuurgevecht gevangenen genomen werden. Redacteu ren van Aneta zagen in totaal 8 gevan genen, allen Indonesiërs, van wie enke len in jungle-overall gekleed waren en enigen redcaps droegen. Van het politie bureau waren vele ruiten kapot, terwijl in het gebouw kogelgaten ontstonden. Onder het materieel bevond zich o-m- brerxguilcarrier. I>e gevangenen werden na afloop van Jiet vuurgevecht door de samenge stroomde bevolking, die door een over- valwagen van de M. P. op een afstand «■houden werd, onder hoongeroep weggevoerd. In de omgeving werd in tensieve patrouille door politie en r. N. I. uitgevoerd. Voor een groot gedeelte van de bevolking van Dja karta ging de gebeurtenis onopge merkt voorbij. In de Stadsschouwburg tegenover Pasirbaru werd een Pun tigheid gehouden ter gelegenheid van de uitroeping der republiek India waarbij premier Hatta en de ministers Sultan Hamid II, Anak Agung, Laon. en Hanifah aanwezig waren. Reeds kort na het invallen der duister nis was het straatverkeer in Djakarta sterk geslonken. Voor het gebouw van het ministerie van Defensie aan het Ko ningsplein-West werd een prikkeldraad afscheiding voltooid. Het tramverkeer was reeds in de loop van de middag ge staakt- Voor alle gebouwen van het Ne derlandse leger en de marine waren ge wapende schildwachten geplaatst, even als bij het hoofdkwartier van het federale legér. Des avonds deed zich een klein inci dent voor op het Koningsplein-West, toen de bestuurder van een personen auto geen gevolg gaf aan het bevel van een controlepost om te stoppen. Er wer den op de wagen, die een nummerbord droeg gemerkt ,,K. M." (Kon. Marine), doch waarvan het nummer niet kon worden gelezen, enkele schoten gelost. De auto is doorgereden. Kolonel Simatupang verklaarde nog, dat de troebelen in Djakarta te wijten zijn aan het feit, dat er nog te veel zich in de stad bevindende Indonesiërs tot het K. N. I. L. behoren. Hij noemde dit een gevaarlijk ver schijnsel, want de Nederlandse legerau- toriteiten, die het K. N. I. L. jarenlang voor hun doeleinden hebben gebruikt, laten er zich nu niets meer aan gelegen Ongeveer ter zelfder tijd vaardigde het Nederlandse legerhoofdkwartier een communiqué uit, waarin het Neder landse leger een overzicht geeft van de voorlichting, die het aan de troepen van het K. N. I. L. over de nieuwe toe stand heeft verstrekt. Op dit ogenblik kan er niet een en kele soldaat van het K. N. I. L. zijn, die niet tot in bijzonderheden de fei ten kent, betreffende de overgang naar het nieuwe federale leger. Er zijn ver dere voorbereidende maatregelen ge troffen en de manschappen verkeren in afwachting van een definitieve rege- De^'minister van defensie der R. I. s., de Sultan van Djogja maakte bekend, dat de overgang van het Indonesische per soneel van het K. N I. L. naar de strijd- krachten der T. R. I- (tentara-leger der R. I. S.) vandaag een aanvang neemt en binnen zes maanden zijn beslag zal krij gen. De te Bandung voorgevallen inci denten hebben, aldus de Sultan, geen wij ziging gebracht in de houding der rege ring te dezen ianzien. Het Indonesische personeel van het K. N. I. L. zal met open armen worden ontvangen, indien het zijn kunde en zijn inspanning loyaal ten dienste wil stellen van de strijdkrachten der R- 1- 0. Donderdagochtend heeft het parlement van Pasundan in geheime zitting een wantrouwen tegen het kabmet aangenomen. Van de 59 aanwezige leden stemden 32 voor en 26 tegen en een blan- e_y°jen had de waarnemende pre- ^uradiradja, aangekondigd, Tn Bandung aanwezige ministers, n geval de motie zou worden aangeno- men des middags hun portefeuilles be schikbaar zouden stellen- Een van de leiders van het, leger van Westerling, J. B. van der Metalen, die deelnam aan de aanval op Bandung en Dinsdag een vuurgevecht leverde in net gebied van Tjiandjur, heeft zich Woens dagavond laat óp de onderneming Male- ber in het Tjiandjurse gemeld- Van der Meulen bevindt zich tnans in arrest bij politie en TNI in Tjiandjur. Woensdag ochtend werden ie Patjet in de nabijheid van het sanatorium aldaar een deserteur van het KNIL en acht politieagenten, die uit Pemalang gedeserteerd waren, door TNI en politie gearresteerd- De gearres teerden bleken 80.000 gulden bij zich te hebben. Concentraties rond Bandung Reuter meldde vanmorgen dat troepen v Westerlings leger en v. de Darul Islam zich vanmorgen in een halve cirkel ten r.oc/den van Bandung concentreerden- Ook was er een grote concentratie van volgelingen van de Darul Islam waarge nomen rond Tasikmalaja ten Z-O. van Bandung. Alle voetbalwedstrijden voor 28 en 29 Januari door de K. N. V. B. vastgesteld, zijn afgelast. Het programma wordt ver schoven naar Zaterdag 4 en Zondag 5 Februari. Ook alle hockey-wedstrijden voor Za terdag en Zondag zijn afgelast. Ook zijn alle korfbalwedstrijden, voor Zaterdag 28 en Zondag 29 Januari door de KNKB vastgesteld, afgelast. Het pro gramma is opgeschoven naar Zaterdag 11 en Zondag 12 Februari. Het program ma van Zaterdag 21 en Zondag 22 Ja nuari geldt thans voor Zaterdag 4 en Zondag 5 Februari. Eén van Italië's bekende beeldhouwers, Attilio Selva, liep gisteren ernstige ver wondingen op, doordat een beeld, waar aan hij werkte, omviel en hem trof. Het beeld, voorstellende de H. Eugenius, en bestemd voor een nieuwe kerk, die men onder bescherming wil stellen van 's Pausen Patroonheilige, st. Eugenius, werd in zijn val verbrijzeld. De 62-jarige beeldhouwer werd naar het ziekenhuis vervoerd. Dit vliegtuig verloste Ameland gisteren uit •zijn ijs-isolement. De Auster, die hier klaar gemaakt ivordt voor 't vertrek van het vliegveld Leeuwarden- krijgt de postlading voor Ameland in, bovendien Ameland's burgemeester, die juist zijn koffer aangeeft en dan Pietje Brouwer, die voor onderzoek bij een specialist enkele dagen in de Friese hoofdstad moest blijven en nu op z'n klompjes zijn luchtdoop dadelijk zal ondergaan. Door de zgn. „waakzaamheidscom missie" (tegen het communistische ge vaar) van de Intern, federatie van transportarbeiders is gisteren in Lon den verklaard, dat oorlogsmateriaal uit Polen naar Albanië wordt gezonden, waar voorraden Worden gevormd voor een eventuele aanval op Joegoslavië. De „waakzaamheidseommissie", waarin leiders der transportarbeiders uit Frank rijk. België, Nederland, Noorwegen en Groot-Brittannië zitting hebben, overlegt welke maatregelen kunnen -worden geno men om het communistische optreden in Europese havens tegen te gaan. „Terwijl de communisten zich te buiten gaan schijnheilige verwensingen van het verschepen van wapens uit Amerikaanse havens naar West-Europa organiseren zij zelf wapentransporten uit de Poolse haven Gdynia naar Albanese havens, met het doel arsenalen te vormen, waaruit bij een eventuele aanval op Joegoslavië kan worden geput", aldus de commissie. Intussen blijken de communisten te Antwerpen enig resultaat te hebben bereikt met hun opr-ep, dat de haven arbeiders geen Amerikaanse wapens Het onderwerp van de gesjwje meli want toen deze opname ,,^elna-WesterUn,g. dat in Djakarta thans zeker het nieuws van de dag vormt. Maai dat kon ook 9® van Moh. Roem tot Hopp ^erd gemaakt, was kapitein Westerling nog niet op het oorlogspad. Ter gelegenheid van de beno forps diplomatique. Links zfot 2?mmissaris in Nederland, had te Djakarta aan het eind der vorige week een receptiePjaats.j[^^ -esr)re^ met mevrouw Sukarno 5?en "Ulster Van Maarseveen, op het ogenblik in Indonesië vertoevend, in een ^Indonesië. is mevrouw echtgenote van de president der R.I.S. Rechts: dr. Hirschfeld, Hoge Commissaris van Nederlan- vorjCi staat eveneens oÜ™j5ellliipza-a'? llet "hzoeken van een lekker hapje: Moh. Roem, gewapend met bord, mes en gereed om zich van de lekkernijen te bedienen. Sinds hem de datum van de nieuwe I met anders zal wezen? Naar schatting verkiezingen, 23 Februari, werd «n- was voorts m Januari ongeveer 8 pet. der kiezers noe niet .ei™ Minister-president, dr. W. Drees, onthult het portret van mahatma Gandhi op de voorlopige ambassade der republiek India, dat op het kasteel Oud.Wassenaar gevestigd is. Dit geschiedde gisteren t.g.v. cle herdenking der stichting van de republiek. gekondigd, doet menig Engelsman aan knopentellerU- Wie zal het winnen. Attlee of Churchill? Voor vele beheer sen deze twee figuren de grote par tijen, voor wie het er om zal gaan, of ze de macht zullen verliezen of haar in handen zullen krijgen. Het lijkt er in menig opzicht op, dat eerder het geen dit tweetal zegt en doet, dan de programma's van hun partij, de d 0 1 slag geven zal. Maar er valt werkelijk niet te voorspellen, hoe de uitslag zal zijn. Zal Churchill de laatste, grote kans van zijn leven krijgen? Er. vallen verschillende, onberekenbare factoren aan te wijzen, die op de stemming der kiezers van in vloed kunnen en misschien wel zullen zijn juist op het laatste ogenblik. He. Engelse filiaal van het Gallup Instituut, dat er bij de vorige verkiezingen niot zo ver naast was als het Amerikaanse moederinstituut bij de Amerikaanse ver- kiezingen, lieeft bekend gemaakt, dat naar alle waarschijnlijkheid de „Tories 44 pet. der stemmen zulien behalen en de Labours 42 pet. In November stelde het de vraag: „Hoe zou u stemmen, indien er morgen gekozen moest wor den?" De antwoorden wezen op een meerderheid van tien procent voor de partij van Churchill. Maar dat was m November Een vergelijking met 1945 is uiterst moeilijk, toer waren er 33.200.000 kie zers en thans zullen er 34.400.000 zijn Wat doen die meer dan een millioen nieuwe kiezers? Men zou geneigd zijn te zeggen: verschillende tussentijdse verkiezingen hebben bewezen, dat labour zich heeft kunnen handhaven. Het heeft daarbij zelfs geen zetel van 1945 verloren. He» Engelse kiesstelsel kan echter steeds ver rassingen opleveren. De knopentellers kunnen overwegen, dat gemiddeld 70 tot 80 pet. der kiezers zijn stem uitbrengt. Wie zegt evenwel, dat dit cijfer ditmaal den doen, ma?"' W*- ^k0"" chili of Attlee ZOU zljn' ChuJ> alweer?87 tussentijdse verkiezingen schouwd 7? meter kuMen worden öe- "nbour mor Wljzen de cijfers uit, dat labour met ongeveer 7 pet is achterui* pet ,L kfP,eZ,ngen kWam gemiddeld 5° met °p tegenstelling men ule 70 4 80 Pct- en naar eft Iahour op deze 50 pet. een grotere aantrekkingskracht dan de andere partijen. Vele mensen komen pas fct' een emotioneel gebeuren als een na tionale verkiezingscampagne in actie, en dit zijn meestal niet de doorgefourneerde partijmensen, maar lieden, die pas op het laatste ogenblik beslissen, op wis zc zullen stemmen- De weifelenden en luien, alsmede de nieuwe kiezers, vor men zo een tamelijk onberekenbare fac tor. Het knopentellen blijft dus voorlopig een interessante bezigheid, waarlijk niet alleen voor de Engelsen; want er bestaat ir de wereld een grote belangstelling voor de dag van 23 Februari, aangezien Groot Brittannië op het ogenblik het eni ge Engels-sprekende land is, waar een socialistische regering zetelt. moesten lossen. Het zgn. comité van actie der Antwerpse havenarbeiders heeft op een vergadering besloten, het Amerikaanse voor West-Europa be stemde oorlogsmateriaal bij aankomst in de Antwerpse haven niet te lossen. De Belgische communistische partij heeft het comité telegrafisch gelukge wenst „met zijn moedige houding, die tot voorbeeld van het gehele land zal strekken". De Franse communistische partij heeft orders van de Kominform ontvangen om de actie in Franse havens ter vertraging van het verschepen van oorlogsvoorraden naar Indo-China en ter verhindering van het lossen van wapens, die in het kader van het Atlantisch pact voor Frankrijk bestemd zijn, te verscherpen. Men ver wacht in de komende acht of tien dagen in Frankrijk toeneming van de commu nistische acties. Op verzoek van velen zal de H. Vader op 2 Februari, het feest van Maria Licht, mis, voor de tweede maal in de pauselijke kapel de Rozenkrans voorbidden en al de gelovigen over de gehele wereld in de gelegenheid stellen deze mee te bidden. De eerste maal geschiedde dit enkele weken geleden na de prediking van de kruistocht der Liefde door Pater Lom- bardi S. J. Radio Vaticana zal dit Rozen kransgebed uitzenden des avonds om 21 u. 15 Ned. tijd op de korte gotlf in de 41.21, 48.47 en 50.26 meter en op de middengolf op de 202 meterband. stiSeirt m€se E'fstedentocht-comité be- wanneèr "}°™entce de mogelijkheid om, mocht WLnter een elfstedentocht Tp iïarT cc i1 gehouden- ten aanzien van svstccm f e conti-oleposten een ander 7 a klezen- De laatste keer start- °c deelnemers uit verschillende ste- lii' f dlt had tot gevolg, dat de con- trole-posten van s morgens 5 uur tot middernacht geopend moesten zijn zodat deze organisatie veel geld kostte. Men neemt thans in overweging dit maal alle wedstrijd- en tochtrijders te Leeuwarden te laten starten. Dit heeft het voordeel dat alle controle-posten vroegtijdig kunnen worden gesloten. De mogelijkheid om reeds binnen en kele dagen een Elfstedentocht uit te schrijven is overigens nog niet aanwe zig. Het moet al héél hard gaan vriezen wil bet volgende week mogelijk zijn. De toestand van het ijs ]8 op vele plaatsen in de provincie nog zeer slecht zodat zelfs een Inspecteur van het Elf- merentocht-comité te Sneek gisteren onverrichterzake van een inspectietocht moest terugkeren omdat het traject Heeg-Woudsend niet berijdbaar was. Het staat dan ook nog niet vast of de Elfmerentocht Zaterdag a.s. kan door gaan. Het Elfsteden-comité heeft bovendien nog te kampen met de moeilijkheid, dat het kanaal Stroobos-Leeuwarden-Harlin- gen nog open wordt gehouden. In de Harlingen-sluizen wordt geregeld geschut en is er in de omgeving van de stad zoveel deining in het water, dat ook de andere vaarten daar nog niet toevriezen. Pas na enkele dagen strenge vorst zai Harlingen over het ijs te bereiken zijn. Men mag dan ook wel aannemen dat een Elfstedentocht zeker niet voor het mid den van de volgende week zal kunnen worden gehouden De Britse admiraliteit heeft bij het Britse hooggerechtshof een eis tot schadeloosstelling ingesteld tegen de rederij, die de eigenaresse is van de Zweedse tankboot „Divina", welke in aanvaring is gekomen met de Britse onderzeeboot „Truculent", als gevolg waarvan 64 opvarenden van de onder zeeër het leven hebben verloren. De Zweedse consul-generaal be Lon den heeft gisteren een onderzoek naar de aanvaring geopend, met het doel vast te stellen wat er eigenlijk precies is ge beurd. De schuldvraag komt in dit on derzoek niet ter sprake, terwijl het re sultaat ervan ook niet zal kunnen wor den gebruikt om er eisen tot schadeloos stelling op te grondvesten. In de loop van het onderzoek ver klaarde de gezagvoerder van de „Divi na", dat zijn schip slechts over een „nogal moeilijk te bedienen" radio-tele foon beschikte, waarmee hij geen contact met de wal had kunnen krijgen. Direct na de aanvaring wist men niet, met een duikboot te doen te hebben. De opva - renden van de „Divina" hadden aanvan kelijk ge entijd om d egeredden van de gezonken onderzeeër vragen te stellen. De Britse loods aan boord van de „Di vina" verklaarde, dat hij vlak vóór de aanvaring een groen en een wit licht waarnam, die, naar hij meende, werden gewerd door een klein vaartuig. Hierop bad hij de eerste stuurman van de tan ker opdracht gegeven de roerganger de koers te doen wijzigen- Gevraagd, waarom hij niet eerder het roer „stuurboord aan boord" had doen leggen, zette hij uiteen, dat het andere schip, volgens de bepalingen van de irternationale wetten op het scheepvaartverkeer, had moeten uit wijken. „Er, ik verwachtte ook tot het laatste ogenblik, dat de tegenligger dit zou doen De Britse loods verklaarde verder nog: ,.Ik wist niet, waarmede de „Divi na" in botsing was gekomen. Ik had siechts een donkere omtrek en de groe ne en witte lichten waargenomen. Het was een stikdonkere nacht, ik zag geen hand voor ogen. Het rode licht van de „Truculent" heb ik in het geheel niet kunnen waarnemen". De tweede stuurman verklaarde, bij het navigeren in de wateren langs de Britse kust de ervaring te hebben opge daan, dat kleine kustvaartuigen, ook in dien zij volgens de internationale scheep vaartbepalingen verplicht zijn tot uit wijken, dit vaak niet dan op het aller laatste ogenblik dOv.n. Eerst toen beide schepen nog slechts op een afstand van een of twee kabel lengten van elkander waren verwijderd, werd het duidelijk, dat ook de „Divina" zou moeten uitwijken, indien men een aanvaring wilde vermijden. De loods gaf dan ook een desbetreffende order, die prompt werd uitgevoerd. Hierop volgde de botsing. De kapitein kwam aan dek en liet een reddingboot vieren. Van de week een rare scnaats gere den! Waarom nu: foei? Niets bijzonders hoor. Al behoren wij niet meer tot de jongeren, daarom trekken wij nog wel eens graag een baantje, als het zo uit komt. Maar die schaats, welke wij bere den, was een rare schaats. Is. zoals wij zelf, niet rreer van het nieuwste mode!; zo'n oud-Hoilands kruiding. „Gekrulde schaatsen, gekrulde zinnen", spotte een vriend, die vroeger op „Friezen" reed, doch deze maar „stijfkoppen' vond. om dat zij met wilden, zoals hij: het tekort zat intusson niet bij de schaatsen, doch in de onbearevenheid van de berijder. Enfin, hij nam toen kunstschaatsen, aan gezien er dan doch iets „kunstigs" aan was. terwijl bij de scnaatskunst hele maal niet verstond. Maar om met kunst schaatsen te rijden is ook een kunst! Terwijl hij nog steeds bezig was om te proberen, de eerste letter van 'het alphabet in bet ijs te krassen, merkten wij uitdagend op, dat wie A krast, ook B moet schrijven- Daarover wond hij zich zo op, dat hij een pracht van een ster in het ijs deed stralen; hij is nl. nog al zwaar en dus werd het een zware val. En over dat zware geval kwatn nij niet heen. zodat wij er alleen op uit trokken om een tochtje- te pikken. 't Ging fijn met de wind achter; wij moesten tijden of wij wilden of nieti. Doch die rare schaats wilde niet rijden en daar brak me nog het schaatsenband. Goede raad was niet duur, want een winkel om iets bindbaars te kopen, was op de ijsvlakte niet te bekennen. Maar wat nu? Wij hadden in onze jeugd wel gezien, hoe de mensen zich in zo n geval wisten tie behelpen; die droegen onder pantalons reet bandjes aar. de pijpen en dus was een „touwtje" spoedig gevonden. Maar wij met moderner kleren: enfus begrijpt, hier was geen voorbeeld ter navolging. Hebben toen onze kleurige St. Nico- laasdas opgeofferd, doch dat deed on» natuurlijk de das aan, toen wij thuis kwamen- Wat wij volgend jaar met St. Nicolaas krijgen weten wij niet, doen zeker geen aas. Nu, eerlijk gezegd, was ons achteraf die tocht geen das waard- Er ontbreekt te veel van de ouderwetse sfeer op het ijs. Vroeger allemaal primitieve tentjes waar men wat kon georuiken. Op tieï singelijj voor ons ouderlijk huis stond altijd dan een „standhouder", die de hele dag riep: „Hete melk van koude Jan". Eens had hij zijn petroleumstel in verband met „modernisering" van zijn zaak vervangen door 'n kacheltje, gelijk gebruikt wordt bij bet aanleg gen van gasbuizen enz., maar dan zon der pootjes. „Koude Jan" vergat echter, dat het kacheltje ook van onderen warm werd en op een gegeven ogenblik begaf zich het ijs, waarop het kacheltje stond en verdween het hele geval met warme melk toen dear 'n keurig rond gat in het water onder het ijs. Wij vonden het zie lig voor „Kcude Jan", doch in elk ge val hadden de vissen eens een keer warm bloed. Toen ging „Koude Jan" maar weer in de olie; net als Sir Henry Deterding m zijn tijd. Doch wij hebben zo'n idee, dat deze meer in de olie verdiend heeft dan onze Janneman. Ja, om op het gladd* ijs van de economie een goede schaats te rijden komt meer kijken dan alleen een paar „ijzers" van de „kleine man' Maar de ijspret is voor de .kleine man" even groot als voor de „grote man", zo als er tenslotte zoveel prettigs is voor een ieder, wanneer men tevreden wil zijn met wat bereikbaar is en niet al leen sdeeds haakt naar hetgeen toch niet bereikt kan worden. ANALYST. De drie westelijke commandanten van Berlijn hebben bij hun sovjet-Russische collega Kotikof geprotesteerd tegen het ophouden van het verkeer van vracht auto's te Marienborn. De Russen wor den ervan beschuldigd, „het streven van de ministers van buitenlandse za ken der „grote vier", zoals dat in de conferentie te Parijs tot uitdrukking kwam, teniet te doen". De comman danten verzoeken om onmiddellijke uit- Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich tot de minister van Economische Zaken gewend en zijn aan dacht gevestigd op de wenselijkheid bij arbeiders en ondernemers meer belang stelling voor een vakopleiding te wekken door een premie in uitzicht te stellen- Het bestuur dacht daarbij voor de werk gever aan een bedrag van 500 per leerling en voor de leerling zelf aan een bedrag van 100. Een en ander zou slechts dienen te worden uitbetaald na dat de opleiding door het slagen voor een examen van het desbetreffende leerlingstelsel is bekroond. Naar de me ning van het Stichtingsbestuur zouden de benodigde gelden zeer wei uit hel zgn. .local currency fund" van de Marshall-hulp kunnen worden geput. In gezamenlijk overleg tussen de inter departementale commissie voor de lo nen en prijzen en de Stichting van de Arbeid is een commissie samengesteld voor de studie van het vraagstuk der noodzakelijke opvoering der arbeidspro ductiviteit in ons land. Voorziter van deze commissie is mr. J. A. Berger, voor zitter van het college van rijksbemidde laars. Minister Jockcs heeft bij het debat in de Tweede Kamer over de 5 pet. loonsverhoging medegedeeld, dat over de vraag of ook gehuwden beneden 23 jaar en kostwinners beneden 23 jaar in de loonsverhoging volledig zouden moeten delen, advies te zullen inwin nen bij de Stichting van de Arbeid- Naar wij vernemen is dit advies in middels uitgebracht en was de meer derheid van het stichtingsbestuur van oordeel, dat de toekenning van dc loonsverhoging van 5 pet. ook aan kostwinners en gehuwden beneden de 23-jarige leeftijd geen aanbeveling verdient. De Tsjechoslowaakse regering neert besloten de hoogste bergtop van Slowa kg'ë de naam van Stalin te geven. Op de berg Tatra zal een grote bronzen ge denkplaat worden aangebracht met de inscriptie: „Stalin-top: 2.663 meter. Ui» dankbaarheid voor onze bevrijding". De regering van Bulgarije wil nu na tuurlijk niet achter blijven en heeft be sloten de spits van de berg Musala eveneens naar Stalin te noemen. De Musala is de hoogste berg van de Bal- kam en zal naar Stalin worden genoemd om deze te eren als de hoogste leider van het communisme. Op de berg zal eveneens een gedenkplaat worden" aan gebracht, waarin staat geschreven: „Aan de grootste man van de wereld". vaardiging van orders „ter opheffing van deze abnormale beperkingen". De blokkade bij Marienborn is nog verscherpt. Er worden slechts drie vrachtwagens per uur doorgelaten, met het gevolg, dat er een rij van ongeveer 300 wagens staat te wachten. Voorheen konden 20 vrachtauto's per uur de con trolepost passeren. Een Britse en een Russische functio naris hebben een bespreking gevoerd in het wachtlokaal bij de sovjet-Russische- zónegrens. Na afloop deelde de Britse functionaris mee, dat hij opdracht had deze bespreking als vertrouwelijk te be schouwen, zodat hjj niets er over kon meedelen. McCloy, de Amerikaanse hoge commis saris voor Duitsland, gelooft, dat de toe nemende beperkingen van het verkeer naar en van Berlijn het begin betekenen van een „sluipende blokkade", die de Russen zouden instellen om te voorko men, dat de Westelijke sector te welva rend wordt. McCloy dacht niet. dat de Russen een blokkade in dezelfde vorm als verleden jaar zouden invoeren, maar wel een nieuwe tactiek in dezelfde ljjn zullen proberen. Door onbekende oorzaak ontstond gis teravond omstreeks acht uur een hevige brand in de tassenfabriek van de firma Hofmann tc- Groenlo. Het vuur greep snel om zich heen en leverde door de Oostenwind grote gevaren op voor de aangebouwde metaalwarcnfabriek en steenfabriek. De fabrieksbrand weer der ir. de onmiddellijke nabijheid gelegen apparatenfabnek begon net blussings- werk, dat spoedig werd overgenomen door de plaatselijke branc'weer Ook de gealarmeerde brandweren uit Lichten voorde en Winterswijk verleenden assi stentie. Na een uur was men het vuur mees ter. doch de fabriek was toen nagenoeg geheel uitgebrand. Van goederen en ma chines werd weinig gered. De belen dende fabrieken konden behouden wor den.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1