OOSTENRIJK als twista ppel R Economisch kabinet vergadert Gatsonides-Barendregt maken goede kans VAL DA TOP!.... Ben Maltha Het ffonder Tweede Kamer over nieuwe beginselen wet gevangeniswezen VAN M/ENTJE KWETTER Rallye van Monte Carlo Zt goe& om oOer te ^totfaen! ADIO 350 PRACHTIGE LEDEREN JASSEN 150 JEKKERS Na 249 zittingen nog geen verdrag Bond van Mobilisatie invaliden programma Eerste Kamer over landbouwbegroting Vrijmaking van het handelsverkeer Nederland op de schaats Zei de Directeur ned. schaatsenrijders der liefde VRIJDAG 27 JANUARI 1950 PAGINA 2 ZEEVISSERS WILLEN WEL VAREN GEVANGENIS MAG GEEN RETRAITEHUIS WORDEN Brengt loonsverhoging export in gevaar UIT HET MOS* VERTAALD DOüC 5EBASTIAAN No. 56. De eerste van Rui-maand Rode Jozef heeft drie dagèn ge leden vijf mussen gevangen en op gegeten. De grote vier zijn onmid dellijk met Vishikkie aan het pra ten gegaan. Er zijn buitenlandse waarnemers gekomen om de ver gaderingen tussen d)é grote vier en Vishikkie bij te wonen. Wat zijn dat.„Buitenlandse OFFICIËLE PUBLICATIE waarnemers?" heb ik Jan ge vraagd. O, zei Jan smalendDat zijn mussen uit het buitenland, die de gelegenheid „waarnemen" om eens een tijdje voor onze rekening pret te maken Maar de conferenties zijn toch helemaal geen pretje?, deed ik verbaasd. Nee, gaf Jan toe.... Maar op de conferentie zie je die waar nemers ook nietdie laten zich door één van de partijen goed vol stoppen en horen dan nader hand wel van iemand, hoe het af gelopen is Intussen heeft Jan zijn zwartst* bef omgelegd en is bij de familie leden van de opgegeten mussen, namens de regering, rouwbeklag gaan doenHij is op het hoog ste takje van een treurwilg gaan zitten en heeft van daaruit „n»t van ontroering gebroken stera" zo als het avondblad schreef. „een aangrijpende lijkrede gehouden Het stond er prachtig, in de krant Jan las het me met tranen in d« ogen voorNooitnooit riep de minister uit, mogen wij deze vijf mussen vergetenhun nagedachtenis roept om wraak vanuit de maag van Rode Jozef zien ze ons aanwaarschuwend .het is of ze nog eenmaal hun snavel openen om ons toe te sjil pen.... Hoe lang nog.... Hoe lang nog zult gij, volk van mussen, toezien, dat uw zonen en dochte- ren als versnapering dienen voor het genadeloze monster. Een knap stukje propaganda, zei Jan vergenoegd.... Als dat niet helpt v. d. HEYDEN—LANGESTRAAT EERSTE IN DE KLEINE KLASSE Tochten en wedstrijden Neem een doos echte PASTILLES KEELPIJN BRIEVENBESTELLER IS SOMS EEN BEROERD VAK JEKKER J aU.UU Ook geheel met peau de peche gevoerd Verhoeven wint alle nummers naar HELSINKI KAMPIOENSCHAP HOOFD KLASSE DRIEBANDEN Ottuiell Binns (Wordt vervolgd). WEST-EUROPA CUP Na de 249 zittingen, welke reeds over het opstellen van een staatsverdrag met Oostenrijk werden gehouden, heeft men het eindpunt nog steeds niet bereikt. En de drie Westelijke Groten hebben ook weinig hoop, dat het vijftigste lus trum der bijeenkomsten van de mi nisters van buitenlandse zaken der Grote Vier of hun plaatsvervangers, te vens de filiale zal betekenen. Men staat hier weer voor een van die vele zonderlingheden van de na-oorlogse Internationale politiek. Krachtens een overeenkomst tussen de vier overwin naars werd Oostenrijk niet als een ver slagen vijandelijk, maar als een bevrijd land beschouwd. Het zou dan ook geen vredes-, maai een staatsverdrag krijgen dat aanvankelijk vooral gezien werd als de grondslag voor de heropbouw van Oostenrijk. Na alle moeilijkheden, we'ko het land eigenlijk sinds 1914 had door gemaakt, niet het minst na de overwel diging in Maart 1938 door Hitier, ver keerde het in een soort van nihilistische toestandgeen regering, geen admini stratief apparaat, in diepste wezen »en vacuum, dat, naar men meende, in den beginne slechts door de hulp van de ze gevierende mogendheden zou kunnen worden aangevuld. Het Oostenrijkse volk bleek Innerlijk vitaler dan zelfs de meest vriendschap- pelijk-gezinde toeschouwers hadden dur ven verwachten. Binnen enkele maan den tijds bouwden de Oostenrijkers zelf een goed werkend staatsapparaat op, en spoedig konden zij verkiezingen hou den, welke een stabiele regering met een meerderheid voor de ohristelijk-sociaion opleverden. Vier jaar later, op 9 October 1949, bevestigden ditmaal volkomen vrije verkiezingen het beeld van 1945: de par tijen waren tot haar normale verhoudin gen teruggebracht. Het zonderlinge nu is, dat dit politiek toch wel tot een. evenwicht gekomen land, nog steeds, tot op de dag van ha- den .onder de militaire bezetting van «ijn „bevrijders" zucht; eenvoudig en al leen, wijl dezen onderling niet tot over eenstemming kunnen komen over de bepalingen van het aan Oostenrijk ta schenken staatsverdrag. Het geval-Oostenrijk is weer een ty pisch staaltje van de moeilijkheden in de betrekkingen tussen het Westen en het Oosten: en hoogstwaarschijnlijk u het ook een weerspiegeling van de be zorgdheid, welke het Kremlin ten op zichte van de communistische betrouw baarheid van zijn satellieten achter het Ijzeren scherm koestert Overeengekomen Is, dat de bezettings troepen van de vier grote mogendheden het Oostenrijkse grondgebied drie maan den na de ratificatie van het staatsver drag moetan ontruimen. Misschien ziet het Westen nog meer tegen deze daad op zichzelf op dan 't Oosten. Zolang toch Amerikanen, Fransen en Engelsen er zijn, behoeft Oostenrijk geen staats greep la fsjechoslowakije te duchten. We zeggen niet, dat er heel speciale re denen zijn om die na <le ontruiming te vrezen, maar zekerheid gaat in het hart van Europa boven alles; en men heelt er ervaring van, hoe een kleine commu nistische minderheid door allerlei slinkse middelen tegen de uitgesproken wil der bevolking aan de macht kan komen, en deze door de schrikwekkendste terreur kan bevestigen. Dit - geschiedde tot dus verre alleen in de landen achter het Ijzeren gordijn, maar Oostenrijk ligt precies op de grens, en door de beruchte Donau-conventie heeft Moskou toch heel wat Invloed in dit land. Voor Rusland staan de zaken enigszins anders. Het heeft geen rechtstreeks be lang bij de bezetting van Oostenrijk; maar in de vredesverdragen met de vroegere vijanden, Hongarije en Roeme nië, is bepaald, dat Rusland in deze lan den een troepenmacht mag handhaven, zolang de Russische bezetting van Oos tenrijk voortduurt; met het uitgesproken doel de verbindingslijnen te beschermen en te beveiligen. Dit Russische privilege eindigt, zodra de bezetting van Oosten rijk afloopt. En bij een stevige militaire cóntróle over Hongarije en Roemenië, waar nogal eens verzet opleeft, heeft Moskou het grootste belang. Daarom moet het staatsverdrag met Oostenrijk zo lang mogelijk vertraagd worden. In November van het vorig jaar meen de het Westen, dat het zo grondig be studeerde document eindelijk in kannen en kruiken was. De besprekingen tussen de plaatsvar- vangers werden in New York gevoerd; die van Engeland en Frankrijk hadden reeds passage voor de thuisreis in de eerste helft van December geboekt. De Russische plaatsvervanger,, ambassadeur Zaboerin, deelde zijn collega's zelfs me de, dat hij nog slechts wachtte op een accoord in de onderhandelingen, welke te Wenen werden gevoerd over een be scheiden som, die Oostenrijk zou moeten betalen voor de levensmiddelen en an dere diensten, welke tijdens de bezet ting door de Russen aan de Oostenrijken waren geleverd. Diezelfde Zaboerin vertelde echter de 5de December, dat de Weense bespre kingen waren vastgelopen En nu. bijna twee maanden later, is de situatie nog ongewijzigd, en eerst de 15de Februari rullen de plaatsvervangers w.ifer bijeen komen om te zien, hoever men te We nen is gevorderd. Maar daar het slecots om een luttel bedrag kan gaan, moet. Moskou wel andere motieven voor zijn vertragingstactiek hebben dan de enite- le millioenen, welke „de bonen en de erwten" hebben gekost. Geen der Westelijken weet, wat hij moet doen om uit deze vreemde, dwaze impasse te komen; en zijn dan ook pes simistisch. Met recht. Maar de Russen zijn werkelijk onberekenbaar, en de enige hoop is, dat zij weer plotseling van tactiek zullen veranderen. Doen zij dit niet, dan blijft het er met het staats verdrag slecht voorstaan. Gisteren hield de „Bond van Mobili satie-invaliden" uit de drie Noordelijke provinciën in het „Concerthuis" te Gro ningen een vergadering, waar vele leden hun vertrouwen uitspraken in het be leid van hun voorzitter, de heer d? Boer, die zoals men weet in October van het vorig jaar gearresteerd werd wegens vermeende fraude. Nu is Zondag in het al die tijd door de justitie verze gelde kantcor ingebroken. In verband hiermede zijn mevr. de Boer en een kan toorbediende in hechtenis genomen. De vergaderden konden zich niet begrijpen, dat de echtgenote van hun voorzitter iet* met de zaak uit tc staan had. De rechtskundig adviseur van de bond wilde over de arrestatie van beide mensen nog geen verklaring afleggen, doch hij had hoop, dat de heer en mevr. de Boer, die beiden veel voor de mobilisatie-invali den hebben gedaan, spoedig zouden vrij komen. Tot slot van de bijeenkomst nam de vergadering een motie aan, waarin zij er bij het ministerie van Economische Za ken op aandringt, tot een snellere en loyale afwikkeling van de pensioenwet- 1945 te komen. De zeevissers hebben in een vergade ring te IJmuiden een motie aangenomen, waarin zij zich bereid verklaren op de geiden-die regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden zoals deze van kracht was, toen de reders zonder over leg met de Unie-verkeer de vloot heb ben opgelegd, naar zee te gaan- Even eens willen zij de onderhandelingen her openen, mits de reders hun ingediend voorstel terugnemen en als basis der te voeren onderhandelingen de bestaande regeling van lonen en andere arbeids voorwaarden wordt genomen. Zaterdag 28 Januari HILVERSUM I (301.5 m.) 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn, 7.30 Gram, 7.45 Morgengebed en liturgische kalender, 8 00 Nieuws en weer, 8.15 Gram, 10.00 V. d. kinderen, 10.15 Gram, 11.00 V. d zieken, 11,45 Gram, 12.00 Angelus, 12.03 Metropole ork, (12.30-12,33 Mededelingen), 12.50 Sport- praatje, 13.00 Nieuws en Kath. nieuws, 13.20 Amusementsork, 14.00 Harmonie-ork, 14.20 Engelse les, 14.40 Jongenskoor, 15.00 Kroniek van letteren en kunsten, 15.35 Promenade ork. en soliste, 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans", 17.00 V. d. kinderen, 18.00 Pi ano en orgel, 18.15 Journalistiek weekoverz, 18.30 V. d. strtidkr, 19.00 Nieuws, 19.15 Actual, 19.25 Parlement, overz, 19.35 Gram, 19.45 Re- gerlngsuitz, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Gram, 20.15 Lichtbaken, 20.40 Gram (in de pauze: „Katholiek Thuisfront overal"), 21.00 Gevar. progr, 21.45 Puzzle, 21.55 Populair conc, 22 35 West-Indisch com, 2245 Avondgebed en liturgische kalender, 23.00 Nieuws, 23.15-24.00 Concertgebouw ork. HILVERSUM II (416 m.) 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA. 19.30 VPRO, 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weer. 8.18 Gram, 8.40 Orgel, 9.00 Gram, (9.30 -9.53 Waterst.), 10.00 Medische causerie, 10.05 Morgenwijding, 1(*20 Radiofeuilleton, 10.35 V. d arbeiders. 11.35 Cello en piano, 12.00 Lichte muziek, 12.33 Gram, 12.55 Kalender, 13.00 Nieuws, 13.15 Dansmuziek, 13.50 Gram, 14.00 V d Jeugd, 14.20 Polltiekapel, 14.50 Gram, 15 00 Boekbespr, 15.15 Kamerork, 16.00 Le zing. 16.15 Amateursuitz, 16.45 SportpraatJe, 17 00 Gram, 17.30 V. d. Jeugd, 18.00 Nieuws, 18 15 Populaire liedjes, 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Bijbellezing. 19.45 „PassepartouV causerie, 20.00 Actual, 20.15 Blaaskapel, 20.45 Gevar progr, 21.45 Social, comment, 22.00 Sextet, 22.25 „Onder de pannen" hoorspel, 22 40 Dansmuziek. 23.00 Nieuws, 23.15 Kwar tet, 23.35-24.00 Gram. RADIODISTRIBUTIE HX: 7.00 VI. Br. Vws, 7.05 Gram., 7.30 Kron., 7.40 Gym, 7 50 Gram., 8.00 Nws„ 8.05 Conc., 9.00 Nws., 9.05 Gram., 10.00 Eng. L.P.: Nws„ 10.10 Rally, 10.20 Verz.pr., 11.00 P&vilion Players, 11.30 NWDR: Gram., 12.00 VI. BrSalonork., 12.30 Weerber., 12.32 Licht ork., 13.00 Nws., 13.15 Gram., 14.00 Fr. Br.: Verz.pr., 14.30 Zang, 15.30 Klas. pr„ 16.30 Ens. Alexandre, 17.00 Kootw.: Dja karta, 18.00 Vl.Br.: Jazz, 18.30 V. d. sol daten, 19.00 Nws., 19.30 Zang, 19.45 In termezzo, 19.50 Feuilleton, 20.00 Omroep- ork21.00 Fr. Br.: Lichte uitz. van Janu ari,'22.(Xr VI. Br.: Nws., 22.15 Verz. pr., 23.05 Nws., 23.10 Gram. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Lux.: Nws 7.15 „Bonjour le Monde',, 7.25 Chansons, 7.30 Eng. H.S.: Mil. ork., 7.55 Weer 8 00 Fr. Br.: Nws., 8.10 Conc., 9.00 Eng H.S.: Nws., 9.15 Ork. Temple, 9.45 BBC Revue ork., 10.30 Billy Tornent en ork 11.30 Ork. Muscani, 12.00 BBC Welsh O-ch13.00 Cubaans rhythm, ork., 13.15 Eng LP: Orgel, 13.30 BBC Midi. Light Orch i4 15 VI. Br.: Casinopr., 15.00 Lux.: „les Amis de Ra.dio Lux;', 16.00 Vb Br.: Koor, 16.15 Piano, 18.45 Koor, 17.0o Nws 17.15 Accord., 17.30 Eng. L.P.: Howard Lucraft en ens„ 18.15 GraCie Fields 18.30 Sport, 19.00 Orgel, 19.15 Jock Bam Dixie- landers, 19.45 Eng. H.S.: „Tho.li were the days". 20.15 Fr. Br.: Omr. ork., 21.00 Be- romünster: Pop. Franse artisten, 21.15 Eng L.P.: Ork. Levy, 22.00 BBC Opera ork., 23.00 Nws., 23.15 Ork. Rabin en Ork. De abnormale omstandigheden tij dens en na de oorlog hebben er Jn bijzondere mate toe bijgedra gen de ogen te openen voor het fel1, dat de toestanden In onze strafin richtingen veelal niet aan redelijke eisen voldoen, aldus verklaarde eni ge ti)d geleden de minister van Jus titie. Daarom is bij de Tweede Kamer in gediend een wetsontwerp tot vaststel ling van een nieuwe beginselenwet ge vangeniswezen en daarmee verband houdende wijzigingen van het wetboek van strafrecht en het wetboek van strafvordering. Hierover heeft de vas te commissie voor privaat- en straf recht Uit de Tweede Kamer een voor lopig verslag opgesteld, waarin o.m. wordt gezegd, dat men accoord gaat met deze zienswijze van de minister, doch dat niet vergeten mag worden, dat ln de oorlog een ander type men sen, zeker met een hoger ontwikke lingspeil, de gevangenissen bevolkten, dan normaal het geval is. Dit geeft reden om bjj een hervorming van het gevangenisstelscl voorzichtig te zijn, al mag men bt) de doorvoering er van niet al te veel op geld zien. Een nauw keurige selectie en betere opleiding van het gevangenispersoneel is b.v. van het allergrootste belang voor een behoorlijke uitvoering van de in de wet voorgestelde differentiatie en selectie, die de volle instemming heeft van de commissie, is de bouw van nieuwe in richtingen of in ieder geval een gron dige vernieuwing en uitbreiding van de bestaande strafgestichten hetgeen aanzenijjke offers van het Rijk zal vragen. Aan een al te ver doorgevoerde differentiatie kan het gevaar ver bonden zjjn aldus merkten ver schillende leden verder op dat het karakter van de straf als zoda nig verloren gaat. Het moet niet zo worden, dat het verblijf ln de ge vangenis of de andere gestichten een soort retraite wordt. gevangenis, waarin de delinquent zijn straf zal ondergaah, bepaalde. De be slissing zou dan bij de minister (of een door hem daar mee belast orgaan der administratie) berusten. De minister (of dit orgaan) zou moeten worden voorgelicht door de sectie Gevangenis wezen van de Centrale Raad van Ad vies. Ook op de kwestie: voorlichting, waaraan het rapport van de commissie- Fick onlangs gedetailleerde beschou wingen wijdde, wordt de minister nog gewezen. Tenslotte was het de com missie opgevallen, dat niet gebroken is met het systeem, volgens hetwelk ge detineerden in de Huizen van Bewa ring niet verplicht zijn arbeid te ver richten. Verscheidene leden hadden gaar ne gezien, dat deze gelegenheid te baat was genomen om hierin verandering te brengen, opdat ook de bewoners van het Huis van Bewaring het niet meer in eigen hand hebben hun tijd al of niet in ledigheid door te brengen. De commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de ontwerp-begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening voor 1950, heeft een voorlopig verslag opgesteld, waarin verscheidene leden gewag maken van het gevoel van onbehagen, dat in de landbouwwereld heerst, speciaal daar waar de gemengde bedrijven en de kleine boeren een be langrijke plaats innemen, over de prijs vaststelling van melk en varkensvlees, daar er h.i. niet voldoende rekening ge houden wordt met de factor „pacht waarde", die samen met andere factoren de kostprijs dreigt te verhogen. Hoe kan de boerenstand investeringen van grote kapitalen doen, indien met de door de minister aangekondigde „zekerheid" van rendabiliteit van de voorgenomen kapi taalsinvestering ook nog de verruiming van de vrijheid op landbouwgebied be houden blijft, aldus vragen deze leden zich af. De grote vrijheid aan het bedrijfs leven in de landbouw wordt door andere leden zeer toegejuicht, hoewel grote om zichtigheid blijft geboden Verschillende leden vroegen zich af, welke invloed de loonsverhoging zal heb ben op het prijsverloop van de landbouw producten. Bestaat er, zo werd gevraagd, bij het in beweging brengen van het loonpeil geen groot gevaar, dat ook de prijzen van de landbouwproducten in be weging komen en zowel de binnen- als de buitenlandse markt wordt bedreigd? Kan men over het algemeen met vol doening terug zien op de gang van zaken in de tuinbouw in het afgelopen jaar, dan is dit naar het oordeel van ettelijke leden mede een gevolg van de door de gorganiseerde tuinbouw in het leven ge roepen minimumprijzenfondsen. De ex port zowel voor de groenten- als voor de fruitteelt een levensbelang, handhaafde zich op een bevredigend niveau, vooral ook doordat met West-Duitsland een gunstig handelsverdrag kon worden af gesloten. Verscheidene leden spraken hun be zorgdheid uit over de toekomst van het visserijbedrijf. Alles wijst erop, dat moei lijke jaren op komst zijn. De vangsten zijn dalende en de opbrengst dekt blijkbaar niet altijd de sterk gestegen kosten. Dat heeft reeds tot gevolg gehad, dateen deel van de IJmuider vissersvloot is opgelegd. Naar de mening van deze le den zal grote aandacht moeten worden besteed aan reconstructie van de visserij, vloot, aan het bevorderen van indus trieën voor het verduurzamen en ver werken van vis, aan verbetering van het distributie-apparaat en aan verhoging van de export. mm Hergroepering rijksbureau* voor handel en nijverheid Het ministerie van Economische Za ken maakt bekend, dat, teneinde onder de gewijzigde omstandigheden een zo doel matig mogelijke werkwijze te bevorde ren, de sectie confectie van het rijks bureau voor textiel met ingang van 30 Januari 1950, zal worden overgebracht naar het pand van de sectie Distex van genoemd rijksbureau, Seinpostduin 18 20 te Scheveningen. De werzaamheden der beide secties zullen onder de huidige directies worden voortgezet. De adviserende groep van de O.E.E.S., die Donderdagochtend op het Chateau de la Muette is bijeengekomen, heeft de volgorde gewijzigd, waarin de op haar agenda geplaatste kwesties in behande ling zullen komen. Terwijl men verwacht te dat de groep met nr 1 van haar agen da politieke versterking van de orga nisatie zou beginnen, is zij haar werk zaamheden begonnen met het derde punt: het probleem van de vrijmaking van het handelsverkeer. De bespreking 2al wor den voortgezet met de studie van het plan betreffende een Europese muntunie. Vervolgens zal worden overgegaan tot het onderzoek van de verslagen over de lopende onderhandelingen inzake de ge westelijke groepen (Finebei, Uniscan) en het onderzoek van het voorlopig verslag, waarvan het uitvoerend comité Woans- De commissie maakte zich bezorgd over het feit, dat de zo belangrijke be slissing, in welke gevangenis de ver oordeelde zijn straf zal ondergaan ln de nieuwe wet niet aan de rechter, doch de administratie is toevertrouwd. Daar door is voortdurend het gevaar aan wezig, dat de bedoeling van de rechter bij het bepalen van de duur der straf wordt doorkruist. De commissie zag liever, dat de rechter de soort van dagavond de opstelling heeft voltooid. Het is mogelijk, dat tijdens de huidige zitting van de adviserende groep niet zal worden gesproken over de benoeming van de heer Spaak tot directeur-generaal van de O.E.E.S. Er staan zeer veel pun ten op de agenda i ongetwijfeld zullen de afgevaardigden niet de gelegenheid hebben de kwestie te bespreken daar zulks veel tijd zou kunnen vergen, voor al wat de eventueel aan een directeur- generaal te verlenen volmachten betreft al of niet door de heer Spaak te bekleden. Tengevolge van e?n mijnontploffing te Saint-Eloy-les-Mines, in Midden-Frank rijk, zijn gistermiddag 13 mijnwerkers om het leven gekomen. Men schat, dat 30 mijnwerkers gewond zijn, van wie 9 ern. Stig. Advertentie. Maakt Uw tanden mooier en mooier. Donderdagavond werd het voorlopig klassement opgemaakt van de Rallye van Monte Carlo in de vier klassen en voor de rangschikking der damesteams. De klassering is als volgt: Open klasse: Gatsonides-Barendregt et Humber Snipe 22,7 punten; 2 Becquart—Secret (Frankrijk) met Hotchkiss 22,8 punten; 3 Quinlin (Frankrijk) met Simca 25,2 punten. 4 Scaron—Pascal (Frankrijk) met Sim- ca 27,8 punten; 5. Angelvin Chaboud (Frankrijk) met Simca 32 punten. Deze v(jf teams waren zonder straf- punten te Monte Carlo aangekomen. De punten achter de ploegen vermeld, geven de tijden aan, gemaakt in de ac celeratie- en remproef, die onmiddellijk na aankomst te Monte Carlo werd af genomen. In automobielkringen te Mon te Carlo geeft men de Nederlandse rijders heden bij de snelheids- en regel- matigheidsproef een goede kans te Winnen. Verleden jaar reed Gatsoni- des in de tweede klasse met een Hill- mann, maar ditmaal heeft hij een zwaardere wagen gekpzen, waardoor hij een grotere snelheid kan ontwik kelen. De proef van heden belooft een duel te worden tussen het aantal paar- dekrachten van de sterke Humber, be stuurd door de kundige Gatsonides, en de snelheid van de vier Franse wa gens. Beide Nederlandse Rallyc- rtjders zijn zeer ervaren en vol hardende rijders. Gatsonides heeft de regelmatigheids- en snelheidsproef tot op een centimeter na uitgerekend, bo vendien heeft hij geoefend, want de proef wordt op hetzelfde traject afge legd als het vorige jaar. Het klassement van de overige teams die dus alle strafpunten hebben op gelopen ls als volgt, waarbij de tijden van de acceleratie- en remproef reeds zijn inbegrepen: Klasse twee (1000 tot 1500cc)! 1. Scaron en Pascal (Frankrijk) met Simca 27,8 punten; 2. Angelvin—Cha^ boud met Simca 32 punten. Deze bei teams moeten heden hij de snelheids- en regelmatigheidsproef het dus ook uitvechten voor de tweede klasse, wie winnaar zal zijn. Klasse drie (tot 1100 cc): 1. Quin lin (Frankrijk) met Simca 25,2 pun ten, definitief winnaar in deze klasse; 2. Manzon (Frankrijk) met Simca 53 punten. Klasse vier (tot 750 cc): 1 h. van dei Heyden en I. A. Langestraat (Nederland)! met Dyna Panhard 105 punten, winnaar van de coupe du Mont Agel en 50.000 francs 500); 2 Lap Hin en Plantiveaux (Frankrijk) met Panhard 143 punten. Coupe des dames: 1 mevr. G. Rouauit en mevr. R. Gordine (Frankrijk) met Simca 103 punten. Wat het algemeen klassement, dus de volgorde zonder rekening te houden met de cylinderinhoud, betreft, kan nog wor den gemeld, dat na de 5 strafpuntloze teams op de zesde plaats komt de Zweed Wollert met Buick en 34 punten. Alloeri Gatsonides en Beequart/Secret hebben gereden in een wagen van de grote klasse, zodat Wollert dus derde in de grote klasse zou zijn, met dr. J. S. Srenger van Eyk, ir. A. Paulen en J. G. H. Krapels met Che vrolet als vierde, want deze Nederlandse equipe heeft 43 punten (20 strafpunten plus 23 punten voor de rem- en accele- ratieproef). De Chevrolet-équipe is dus zevende in het algemeen klassement. Wanneer de vorst aanhoudt, zal Zon dag 29 Januari de dorpentoeht in Noord- Holland kunnen doorgaan. Op dit mo ment is de route nog niet precies uit te stippelen, in elk geval zal deze over de binnenwateren plaats vinden. De Oost- zaner- en Ilperplassen en het Wormer en Jisperveld. alsmede de Eilandspolder bij De Rijp en Graft üieden mogelijkhe den Een kleine en een grotere tocht zouden gereden kunnen worden. Zaan dam kan als startplaats in aanmerking komen. In ieder geval worden de ba nen nader onderzocht. Het ijs on de Loosdrechtse plassen is nog niet betrouwbaar, zo wordt ons me degedeeld door de secretaris van de ijs- club „Loosdreeht". Zes personen hebben dit aan den hjve ondervonden, maar ge lukkig bleef hun ervaring tot de schrik en een nat pak beperkt. Advertentie. Advertentie en toen kochten wij van hem voor een ZEER SPECIALE PRIJS EN Van deze speciale prijs kunt U nu profiteren, want wij ma verkopen ze slechts J 123*5® de LANGE LEDEREN JAS, geheel met peau de PECHE GEVOERD- EEN PRIMA AA Weste Wagenstraat 17 hoek Meent Rotterdam - Tolef. 29707. Men doet er daarom goed aan, binnen de uitgezette banen te blijven en voor lopig nog van een tocht over de plas af te zien. Zaterdag zullen, te Dokkum, Dalen en Noordlaren resp. de volgende kampioen schappen worden verreden: kampioen schap van Friesland op de korte baan voor vrouwen en kampioenschap van Groningen op de korte baan voor mannen. Tenslotte zal Dinsdag, ter gelegenfieid van het 80-jarig bestaan van de ijsclub Vivelgo", te Appingedam het kampioen schap van Nederland op de korte baan worden verreden. Gorredijk, hardrijderij voor dames kor te baan: 1. Rina Kooy (Wieringen), 2. Lien van der Mei (Lange Zwaag), 3 Jantje Bosscha (Wolvega). Wolvega, hardrijderij voor mannen korte baan: 1. H. de Vries (Vinkega), 2. G. Hofma (Heerenveen), Eelde, korte baanwedstrijd voor vrou wen: 1. Ike Nienhuis (Makkinga), 2. mej. Karpstra (Siegerswoude), 3. mej. Koop» (Huizum). Appingedam, korte baanwedstrijd voor mannen: 1. Van der Ploeg (Knijpe), 2. Scheper (Veendam), 3 Baanen (Amster dam). Op de banen van „Ijsvermaak" t» Breda zijn Donderdag de provinciale kampioenschappen hardrijden voor heren verreden en opnieuw zegevierde Antoon Verhoeven uit Dussen. Hij naderde tot o-p drie seconden na het Nederlands record op de 1500 meter, dat op naam staat van J. Langenberg met 2 minuten. Voorts maakte Verhoeven de beste na-oorlogse Nederlandse tijd jp de 5000 meter. De uitslagen zijn: 500 meter: 1. A. Verhoeven, Dussen, 48.9; 2. Van Ommen, Goor, 53.6; 3. Kor- tenoever, 's-Graveland, 53.8; 4. A. Hoek stra, 's-Gravenzandc, 54.1; 5. W. van Zandvoort, Eindhoven, 54.8; 6. A. Canti neau, Breda,'55; 7.'Verbtesêfl. Eindhoven,' 55.5; 8. Labruyère, Breda, 59.8; 9. Blij- leven, Breda 1.02; 10. Dames, Breda 1.05.2; 11. P. van Zandvoort, Eindhoven, 1.06; 12. Leyten, Breda, 1.08. 1500 meter: 1, A. Verhoeven 2.35.5; 2. Kortenoever 2.44.9; 3 Hoekstra 2.48.9; 4. Van. Ommen 2.51.9; 5. Cantineau 2.54.8; 6. W. van' Zandvoort 2.58.2; 7. Verbiesen 2.59.2; 8. Labruyère 3 mm.; 9. Blijleven 3.03.6; 10. P van Zandvoort 3.13.5; 11. Dames 3.23.9; 12- Leyten 3.52. 5000 meter: 1. A. Verhoeven 9.13.2; 2. Kortenoever 9.32.9; 3. Hoekstra 9.54.5; 4. Van Ommen 10.15.8; 6. W. van Zandvoort 10.16.6; 6. Cantineau 10.16.4; 7. Dame» 10.42.2; 8. Verbiesen 10.42.5; 9. Labruyèr» 10 52.6; 10. P van Zandvoort 10.53.5; 11. Blijleven 12.25.9. Eindklassement: 1. A. Verhoeven 158.05; 2. Kortenoever 166.06; 3. Hoekstra 169.85; 4. Van Ommen 172.46; 5. Cantineau 173.91.6; 6. W. van Zandvoort 175.80; 7. Verbiesen 179.91; 8. Labruyère 185.06; 9, P. van Zandvoort 190.45; 10. Dames 190.62; II. Blijleven 203.16. De actie voor het fonds tot uitzending van een Nederlandse schaatsenrijder»- ploeg naar het Europees kampioenschap in Helsinki is afgelopen. Uit alle delen van het land zijn bij de Kon. Ned, Schaatsenrijders Bond bijdragen binnen gekomen. Het bedrag beloopt 599,97; de kosten van deze uitzending zijn 1499,90. De toezegging van de zijd» van het Olympisch Stadion om het ont brekende bedrag voor zijn rekening te nemen, komt in concreto neer op 899,93. Donderdag werd te Enschede een begin geihaakt met de partijen voor het kam pioenschap hoofdklasse driebanden. De uitslagen luiden: Sweering Louwaard 19). Het waarschuwingskanon! riep hij uit. Haast je- Onze ontsnapping is ont- dekt_ haast je, als je niet terug wilt naar de hel! Ze snelden voorwaarts, bijna roekeloos passeerden zonder hindernis het domein van een derde schildwacht en na onge veer twintig minuten hard lopen be reikten ze een beekje, dat naar een ri vier leidde en de plaats van de Zeven Palmen, waar de paarden op hen zouden wachten. Er stonden hieF bomen en struikgewas en de schaduw daarvan bood beschutting. Ze baanden zich een weg er door heen en toen de beek in de ri vier stroomde was Henri vóór. Een smalle ruimte zonder bomen werd zichtbaar en toen ze die betraden, werden beide op hetzelfde ogenblik twee mannen gewaar, met het geweer aan de schouder. In het maanlicht herkende Juan in één van de mannen de bewaker, die de ontsnapping had beraamd en hij schreeuwde hem tó'e Een korte, wrede lach was het antwoord, toen knalden de beide geweren. Henri tuimelde voorover, waarbij het geweer uit zijn handen gleed. Juan, die onge deerd was keerde zich om en snelde te rug naar de beschutting van de bomen Toen hjj ze bereikte, knalden de gewe ren opnieuw en hij hoorde de kogels in de stammen ploffen. Niettemin bleef hij in de diepe schaduw een ogenblik stil staan om te kijken. De bewakers kwa men naderbij. Henri, een vormloze ge stalte, lag roerloos in het maanlicht, ongetwijfeld dood. Er waren geen paar den te zien. Toen hij dit alles in één opslag in zich had opgenomen, zette hij het opnieuw op een lopen en terwijl hij met snelle sprongen een weg tussen de bomen zoch, hamerde één woord geruis loos in zijn hoofd: Verraad! Verraa<U Hij holde misschien een half uur door, steeds berg-op, de richting volgend, waar in, naar hij^ dacht, de weg naar de vrij heid lag- Donkere wolken verborgen het gelaat van de maan en in de duisternis van het struikgewas verloor hij tenslotte zijn gevoel voor richting en bleef stil liggen om te luisteren en te trachten zijn positie vast te stellen. Geen geluid drong tot hem doo-r, maar terwijl hij daar lag te hijgen, kwam er plotseling uit de duisternis een lange vinger van licht, die zich langs de flank van de heuvel Waar hij ineen gedoken zat, be gon te bewegen en hij kroop dichter in de struiken, waar hij plat op de grond ging liggen. Als dat zoeklicht hem zou vinden, vaarwel dan vrijheid! Het be reikte de plaats, waar hij lag. Elke twijg van de struik vlak voor hem, was een silhouet voor zijn ogen en de schit tering verblindde hem zodanig, dat hij gedwongen werd zijn ogen te sluiten- Toen hij ze weer opende, was de brede lichtvinger, die naar hem tastte, voorbij- gegan en was honderd meter rechts van hem. Nu het- licht voorbij was, scheen de wereld duisterder dan ooi'-, maar hij volgde met de ogen de brede lichtbundel tot zijn punt van uitgang bij de gevangenis en ontdekte zo waar hij zich ongeveer bevond. Toen ging hij op nieuw verder, steeds door het struikge- ws, waar de vinger van licht hem niet zou kunnen bereiken. Hangende kruipplanten versperden hem de weg- Doornige struiken grepen naar hem, scheurde zijn kleren en verwondde zijn ledematen. De sterke geur van da tropische bloemen werkte als narcose, versufte zijn hoofd en deed hem bijna bezwijmen. Opnieuw verdwaalde hij en een voch tige dageitead verraste hem in een moe rassige vallei, die hij geprobeerd had in de duisternis door te trekken. Uit een wildernis van riet een hoge waterplanten keek hij behoedzaam om zich heen De vallei scheen zich over een aanzienlijk», afstand uit te strekken en het murme len van water dichtbij wees op de aan wezigheid van een rivier, die hij niet kon zien. Een mijl verder zag hij het dak van een huis en hij vermoedde, dat er in de vallei een plantage lag, die hij beter zou kunnen vermijden aangezien, zoals hij dacht, iedereen nu tegen hem zou zijn. Vóór hem. aan de andere kant van de vallei, lag een heuvel, op zt] lagere hel lingen bebost, maar naakt en rotsachtig op de top- Hij bekeek hem nauwkeurig toen stierf dw hoop in hem. De heu vel had de vorm van een varkensrug en aan het verste einde stond de gestalte van een man, scherp tegen de lucht afge tekend. De gestalte stond volkomen roer loos en als de omtrek niet onmiskenbaar was geweest, zou men haar voor één van de vele rotsblokken hebben kunnen hou den die uit de hogere hellingen te voor schijn kwamen. Hij volgde de lijn van de heuvelrug zorgvuldig. Aan het andere uiterste stond een tweede gestalte be wegingloos als de eerste, die ongetwij feld het dal bewaakte- Terwijl hij haar gadesloeg, brak de zon door een splee' 'in de wolken en een schuinvallende straal raakte de tweede gestalte en glin sterde op iets dat de man in zijn hand hield. Een geweer vermoedde hij, en hij kreunde bij de gedachte, dat deze man nen schildwachten waren, die naar hem spiedden en dat zijn weg naar de vrij heid reeds versperd was. Hij kroop dichter in de wildernis van riet. Stemmen klonken ver in de vallei en hij vermoedde, dat zijn opsporing vor derde. Hij had nog maar geringe hoop op ontsnapping, maar roerloos, gefol terd door honger en gekweld door vlie gen en muskieten, die het moeras bij myriaden voortbracht, bleef hij liggen in het riet. Het werd middag, de hitte werd ondraaglijk en tenslotte dommelde hij in. Hij ontwaakte met de klank van lachende stemmen in zijn oren en toen hfj zijn ogen uitwreef, vernam hl) een geluid, dat hem doodsangst aanoeg. Er liep iemand door het moeras dichtbij zijn schuilplaats. Hij hoorde een plas en vervolgens een hardgrondige kraphl term. Hij lag doodstil, maar de voetstap pen kwamen naderbij, ruisend in het riet nabij zijn schuilplaats, toen week het riet eensklaps uiteen cn een man, in de uniform van gevangenisbewaker, keek op hem neer. De man droeg een geweer en op dat moment waande Juan Caba- dos zich verloren. Toen kwam er een glans van herkenning op het gelaat van de bewaker. U monsieur? fluisterde hij verrast. Blijf doodstil liggen. Hij knipoogde glimlachend, liet toen het hoge riet uit zijn hand grijpen, keer de zich terzijde en liep verder. Toen de stappen zich verwijderden kon de vluch teling zijn oren nauwelijks geloven. Hij had de bewaker herkend als iemand, die hem verschillende malen vriendelijkheid bad betoond en voor wie hij uit dank baarheid een klein portret had geschil derd, om naar zijn meisje in Parijs te zen den, maar het was niet aan te nemen, dat de man zijn ontsnapping oogluikend zou toelaten. Toch was dit, zoals bleek, het geval. De voetstappen stierven weg, de roepende stemmen werden onhoor baar en later op de middag werden de schildwachten op de heuvel teruggetrok ken. Baay Broekhuizen Stikkelman Baay Stikkelman Sweering Broekhuizen Bornkamp 50 85 6 0.769 28 65 3 0.430 50 89 4 0.561 48 89 4 0.539 50 68 5 0.735 34 68 4 0.300 47 77 4 0.610 50 77 4 0.649 50 80 4 0.625 39 80 4 0.487 50 103 4 0.485 47 103 6 0.456 50 77 6 0.649 7 77 2 0.350 50 78 4 0.641 33 78 4 0.423 Voor de jjshockey-competitie om de West-Europa-Cup speelden Donderdag avond de Ijsvogels in Amsterdam tegen de Racing de Paris. Onze landgenoten wonnen met 4—2. De tussenstanden wa ren 2—2, 2—0, 0—0. De stand in de competitie luidt: H.H.Y.C. 14 12 0 2 24 82—32 Brussel 12 Luik 11 Racing Paris 11 Ijsvogels 13 Antwerpen 12 Lions de Paris 9 Tilburg 11 3 2 3 5 9 7 11 17 16 15 13 6 3 0 72—47 75—54 51—36 57—59 41—79 21 55 30-70 De Argentijnse voetbalspeler Mario Boye, die contractueel verbonden was aan de club Genoa, is plotseling en zon der waarschuwing met zijn gezin uit Italië per vliegmachine naar Buenos Aire» vertrokken. Voor zijn transfer had Genoa destijds ongeveer 40 millioen lire (een kwart millioen gulden) aan een vereni ging in Buenos Aires betaald. De club Genoa, waarmee Boye een contract van twee jaar had afgesloten, beschouwt het vertrek van dé Argentijn als contract breuk. De Italiaanse voetbalclub heeft bij de FIFA een protest ingediend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2