Nieuws uit STAD en OMTREK pond EXCELSIOR gaf aan de ouders het volle G eh'U!'"Hulp Geruchten rond Rotterdams nieuwe C.S. De stand van de Arbeidsmarkt VESTER BRIL NODIG? WIE NAAR MARKEN WIL: DE BOOT VAART! K.R.O. 200.000 VAM DE ABEND Meer massale openbare les dan uitvoering Er zou geen restauratie in komenomdat die van Utrecht te gezellig is... Katholieke Kring Jaarvergadering van „St. Christoffel" Mr J. C. van der Minne J Winterpret in heerlijk polderland VRIJDAG 27 JANUARI 1950 PAGINA 3 TWEEMAAL PASSAGEZAAL VOL De groten op mars NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Afdeling Schiedam BRANDJE IN GROOTSTE WILTON-DOK DEZE MILITAIREN KOMEN THUIS K. Z. S. M. „ORPHEUS' JAARVERGADERING GROEP TORENZAAL 1949 BURGERLIJKE STAND directeur-generaal van politie LAATSTE BERICHTEN NED. COASTER „DELTA" GEZONKEN Alle opvarenden gered INCIDENT MET HANS KAART HANDELSBESPREKINGEN IN FRANKFORT Zij zullen ongeveer een week duren ATOOMBESPREKINGEN IN ENGELAND HOOGSTRAAT 91 SCHIERMONNIKOOG NOG NIET GEÏSOLEERD Een forse draai Dromend stedeke Lang was er door kinderen en ouders op gewacht. De resultaten van vele maanden, ja soms van jaren oefenen, moesten toch eens getoond kunnen worden aan allen, die belang stelden in het werk van de R. K. Gym nastiekvereniging Excelsior. En dat zijn er heel wat, want als we alleen de vaders en moeders van kleuters, aspiranten en juniores voor een plaats in het Passage-theater in aanmerking laten komen, is de zaal al te klein. De leiding van de vereniging had dit bijtijds ingezien en daarom was de avond in twee delen gesplitst, zodat een zo groot mogelijk aantal ouders en vrienden van het gebodene zou kunnen genieten. Kost een gewone gymnastiekavond al hoofdbrekens aan de leiding; honderden roerige kinderen op een beperkte ruimte in toom te houden is nog moeilijker. De concentratie is volkomen zoek door de wetenschap, dat vader en moeder 'n de zaal zitten. De onbekendheid met de enorme ruimte op het toneel, hel verlicht door de schijnwerpers en met de kleine figuurtjes nauwelijks te vullen, moest op die afleidende factor nog ongunstiger werken. Daarom mocht al het. voorbere'dsnde werk gerust gerekend worden als een prestatie nog voor er een groepje kleu ters op het toneel was verschenen. Hier was gezwoegd, zoals alleen uit liefde voor de kinderen, voor de vereniging en voor de gymnastiek gezwoegd kon worden. Was die liefde zuiver een bestuurs- en leiderszaak? De heer Leo v. d. Toorn gooide deze opvatting verre van zich af in zijn kort openingswoord, dat op de man af ging. De vereniging is geen zaak van het bestuur, maar een aangelegen heid van de kinderen en dus van de ouders Er zijn mensen, die zich willen inzetten om de vereniging groter te maken en te leiden, maar de vereniging is niet hun zaak en de houding van ouders, die doen, alsof de vereniging blij mag zijn met hun clandizie is ver neven de juiste verhoudingen. Met een kort voorbeeld illustreerde de voorzitter, hoe de vereniging door kortzichtigheid ern stig in de prestaties benadeeld is en daar door in de belangstelling van de leden kan dalen. Hij riep de ouders ook op tot zo groot mogelijke financiële steun. Krappe mid delen zullen niet vreemd zijn geweest aan de openings-ziekten, waarmee de avond worstelde. Een generale repetitie met orgel en licht had niet kunnen plaats vinden en ook voor de kinderen was do toneel-ruimte vreemd. Maar waar was de vrolijke noat ge bleven, als er geen kleintjes waren ge weest, die in hun heerlijke onschuld dwars tegen de v wachtingen in gegaan en verkeerue bewegingen hauae gemaakt; alleen op het toneel Waren achtergebleven, of een schoen verio - haVooral de jonge meisjes maaktpn «*n goede indruk in de orde-oefemngen. Het Bpel-element was sterk in de vertegenwoordigd en al 5n,rnorriI gelijkheid van een uniform uitgevoerde oefening verloren, de spontaneïteit maak te veel goed. De Tiroler dans was een der aardigste nummers. De meisjes dansten spontaan en. vrolijk en kenden hun figuren goed. Het zal niet gemakkelijk zijn om bij een zo groot aantal leden voldoende ge zaghebbend en tucht-eisend kader te vor men, om de puntjes op de i van de uiter- liike houding te zetten. Immers de licha melijke opvoeding is uiteindelijk een vorm van veredeling van de natuur en Sals zodanig ook in de ^dmg van inri'-'ens en meisjes duidelijk naar voren komen Vooral verbetering van slechte houdingen die door een verkeer- de gewoonte-vorming z«n ontstaan, moe ten door de gymnastiek verbeterd kun nen worden. Hierdoor draagt de gymnas tiek bij tot het aankweken van de nood zakelijk goede houding van een harmo nische persoonlijkheid. Na de uitvoering voor Kleuters en Ju niores leek ons dit een programmapunt dat zeker tot extra bezinning aanleiding m»a geven omdat het profijt, dat uit de evmnastiekbeoefening in verenigingsver hand getrokken kan worden, extra groot kan zijn op latere leeftijd. Het is zeker vanuit dit standpunt, dat voorzitter van de Toorn om de mede mag haar intenties niet over te brengen en het lij'kt ons, gezien ook de verrichtin gen van de jongere meisjes, aanbevelens- waadig om met deze vorm van onderwijs zeer jong te beginnen. In andere landen wordt het jeugd-ballet-onderwijs ge bruikt voor het bijbrengen van een goede en gracieuze houding bij de meisjes Op dit gebied is hier nog heel veel te ..'en en meer dan ooit dan geldt hier „jong geleerd, oud gedaan". Deze desiderata moeten wel opkomen, wanneet men een avond lang de kans krijgt om rustig tot beoordeling te komen van het gebodene. Gymnastiek is me^ meeslepend; zeker niet, als men zijn eigen kinderen niet op de planken ziet staan. Maar gymnastiek heet op de sto len „lichamelijke opvoeding en in dat woord ligt een heel programma besloten. Zou het geen zaak worden hetExcel- sior-bestuur te helpen dit programma in de kinderen te verwezenlijken. Citaat van de dag: On idealisme wordt groter naar mate we verder van het pro bleem afstaan. Vandaag: Vrijdag 27 Januari: Joannes Chrysostomus. Postkantoor, 8.3015 uur: Op bon 544 1 halen voor Nu—Pi. Musis Sacrum, 8 uur: Wouter Paap spreekt voor de leden van K.C.G. over .Spannende episoden uit het leven van W. A. Mozart". EK. Volksbond, 8 uur: Grote propa- ganda-avond van Herwonnen Levens kracht. Optredenden: St. Caecilia, St. Ambrosius en Brederode. Spr. de heer Aschman. Café Pleinzlcht: Voortzetting Vier- epelen-kamp. 4 Morgen: Zaterdag 28 Januari: H. Petrus Nolascus Café Pleinzicht: Wedstrijden in het ka der van de Vierspelen-kamp. Overmorgen. Zondag 29 Januari: Vier de Zondag na Driekoningen. Café1 Pleinzicht: Wedstrijden in het kader van de Vier spelen-kamp. Dagelijks: Monopole: 2, 7 en 9 uur: De blonde rimboe-koningin. Ijsbaan Tennispark Spiermghoek Schaatsen (behalve van 12—1.30 en van 56.30 uur). IJsbaan Schiedamse IJsclub (Spiering hoek): Schaatsen voor leden. werking van de ouders vroeg. Het is deze voorwaarde voor het geluk van hun kin deren, dat de ouders duidelijk moet ma ken, dat zij ten volle achter de leiding moeten staan en hun kind regelmatig naar de gymnastiek moeten sturen. Wat er dan te bereiken valt, bewezen de groteren, die na half tien voor het voetlicht traden. Het begon met een grandioos tableau, waarin Excelsior met alle activiteiten van turnen, ballet, dansgroepjes, wande len en gespecialiseerde gymnastiek prijk te. De tamboers sloegen een mars, die lang genoeg duurde om de zaal de 'ge legenheid te geven alle vrienden en be kenden op het toneel te herkennen en zich te verheugen over die ontdekking. De woorden, die voorzitter v. d. Toorn nu sprak waren in het bijzonder gericht tot de bijzondere gasten, de vertegen woordigingen van de N.K.S. van de turn kring Rotterdam van zusterverenigingen en van bevriende relaties mede sportbe oefenaars. De vrije oefeningen gaan, aldus spr-. z° goed als de slechtste het toestaat. Toch behoeft Excelsior geen excuses te maken voor het feit, dat de wit-gele vlag een tweede rangs lading zou dekken. Steun is er van officiële zijde tot op zekere noop te, zowel van de hoogste Serne 7" lijke leiding, als van de concierges van tie turnzalen, maar het blijft ,een „„n ding, dat de turnverenigingen 1000, zaalhuur en f 150 verevemngsheffmg moeten betalem alsof het winstmakende instellingen waren. Eyenzeer is het raar, dat er geen turntoestellen kunnen komen, omdat deze onder de afdeling onderwijs vallen, terwijl voetballen onder de afde ling sport valt. waardoor daar wel voor zorgd wordt. De gymnastiekverenig'ngen móeten hun hele programma onderbre ken. al® de scholen herfstvacintie hebben. Nog erger is het gebrek aan steun van het Katholieke volksdeel. Excelsior zou de beste Katholieke turnvereniging in den lande kunnen zijn, als de Katholie ken van Schiedam 5% aan de Katho lieke vereniging gaven van wat zij weg dragen naar neutrale sportorganisaties. Hiermede had de voorzitter gezegd wat hem op het hart lag en kon de avond soepel verlopen. Wat opnieuw opviel was de goede samenstelling van de oefenin gen^ weliswaar te dikwijls op dezelfde muziek, maar toch met bewegingen en figuren, die zeer bezienswaardig zouden kunnen zijn bij een goed gedisciplineerde uitvoering. Over het algemeen ontbrak het bij de oefeningen aan oplettendheid voor wat de anderen, vooral de voorman of voorvrouw, deden. De jongens zorgden voor de vrolijke noot, terwijl het brug- en paardturnen bij de heren enkele mooie staaltjes van schoonheid door lichaamsbeheersing, rhythmering en strakheid van lijn lieten zien. Ongetwijfeld vraagt een voortgaande ontwikkeling selectie van een kleinere groep keur-turners, zowel bij de groten als bij de kleinen. Het is bekend, dat de leiding hiervoor weinig voelt, omdat zij uitgaat van het standpunt, dat er geen paradepaardjes gekweekt mogen worden. Vergeet zij daarbij echter met, dat ook talent in dit opzicht ten volle moet ont wikkeld worden. Ongetwijfeld zouden gymnastiek-demonstraties als die van gisteravond aan belangrijkheid en be zienswaardigheid aanzienlijk w^fen als naast massa-nummers keurgroepjes he beste van het beste zouden gev was een herademing om na alle we - lendheld ook eens werkelijk enthousias. te kunnen zijn, toen de leiders toestelwerk begonnen. Het is niet gemakkelijk om opmerk gen te maken, terwijl men weef offers er gebracht worden en liefde en vrije tijd in dit werk-gaat ten. Maar hoeveel genot de.balie,„-oep aan eigen werk ook zal hebben, zij Advertentie BROERSVEST 54 SCHIEDAM Advertentie OAOBIAO VOOR SCHIEDAM (H OMSTRCKÈH 72ste Jaargang No. 21144 Advertentie De Katholieke Kring heeft ten aanzien van het verdere programma voor dit en het volgend seizoen grootse plannen. Reeds thans zijn overeenkomsten ge sloten met bekende gezelschappen en vooraanstaande sprekers en hierna volgt een beknopt overzicht van hetgeen de K.K., verdeeld over de komende maan den, voor zijn leden en verdere belang stellenden zal gaan brengen: Op Vrijdag 24 Februari a s. komt pater C. Meuwese M.S.C. in de bovenzaal van Musis een lezing houden met lichtbeelden over ,,De ontdekking der koningin Juliana «rivier". In de a.s, Vasten volgt een lezing over Rome in het H. Jaar. Drs. M. J. Ver- maseren spreekt over Rome onder de Romeinse keizers en dr. Th. A. Vismans O.P. over „Christelijk Rome". Daarna volgen nog in dit en in het komend seizoen 1950/51 't Poppentheater „In den vroeden zotscap", onder leiding van Henk Zoutendijk, met „Mariken van Niieumeghen" en na de pauze „,De klucht van de Dood". De Scapino balletgroep voor de jeugd en volwassenen. Bafoar Layar. Nederlands eerste orkest voor gameianmuziek, met een grote uitvoering met volledig orkest, omvattende alle slendio- en pélog-instrumenten. Rie-n Nout en Cees Griffioen met „Sinds 't Bruiloft was"; Henri en Dina.'t Sas, voordrachtskunst en zang bij de piano en de luit. De toneelgroep „Podium", be staande uit Mien van Kerckhoven-Kling, Constant van Ke rek hoven. Henk Schaer. Berth e Meertens, Willem Tollenaar. Jan van Ostade's Cabaretgezelschap met een vlot non-stop programma. Het kleinkunst ensemble „De vijf Treffers". Opera- en operette-programma, uit te voeren door bekende radio-sterren: Lola van der Ben, Dora Schrama, Bert Robbe, Henk Dorel, Johan Llchtelijn en Han Kondg. „Cantus Populorum", o.l.v. Rudolf Karssemeijer. Henk Schaer. voordrachtskunstenaar Drs. L. Coomans de Ruiter spreekt over: „Uit Borneo's Wonderwereld" en „Uit het Land van Loemimoe'oet en Toar, de stamhouders van 't Minahassische volk". Dr. W. P. Theunissen spreekt over „Rus landhet grote raadsel" en wordt om lijst door prachtige Russische muziek op gramofoonplaten. Drs. H. Prenen brengt „Van glimlach tot grijnslach over de cancatuur en de carieaturdsten. Het leven rXn! w1fj e'n van Honoré Daumier (met lichtbeelden). ,Dr. F. A Vercammen met een voororacht getiteld „Algemene in- zien vfln schilderijen", „A* p aanshiitend lezingen over onze grote meesters. Drs. J. M. L. Peters komt ov,er "Wa,t is film?", „De hypno- I kracht van de film" en ,De essentie van de filmkunst". B,U sarnensteHing van dit programma is de lijn gevolgd, welke door de Cultu rele Dienst te Tilburg in de uitgave Vn^7;6,, gen.CultuUr" is uitgestippeld, kan worden, dat dit in ?i! „n? hoogstaand en in culturs- Programma goede resui. telrie 'eken in dit en in het vol gende seizoen. Belangstellenden kunnen zich om in lichtingen wenden tot het secretariaat s- Gra v ezand es tr a at 46a, waar zij zich eveneens als lid kunnen melden. Het beeld van het afgelopen jaar, dat in de diverse jaarverslagen werd ge schetst, gaf reden tot veel optimisme Er werd gewezen op acties als de auto- zegening, het 30-jarig bestaan, het ver vullen van spreekbeurten van eigen leden, de ..kwartiertjes" en lichtbeelden- causerieën van de geestelijk-adviseur, de propaganda met goede resultaten, en tenslotte de gunstige positie van de kas. Dit alles stemde de aanwezigen feeste lijk. Zij schonken zonder slag of stoot de aftredende penningmeester en secre taris hun nieuwe (zoveelste) zittings periode. Deze twee oude rotten in de be weging, de heren van Rijsselberg en Wii- lemse, oogstten wederom aller dank voor hun veelvuldig werk. De voorzitter sprak over dit „team", dat de „kern" vormt van onze afdeling. Na dit huishoudelijk gedeelte zette pater Ditters zich weer achter z'n pro jectie-lantaarn; het licht ging uit en op h-et witte scherm wierp de lichtkegel beelden van Amsterdam en de wondere gebeurtenissen met de H. Hostie in de vlammen. Pater Ditters nam ons mee naar het kleine, prille vissersplaatsje, waar dit alles plaats vond en liet zien, hoe, mede .door die mirakelen, het plaatsje groeide. De heiligdommen, de luisterrijke plechtighedende pelgri mages, waaraan zelfs keizer MaximiUaan deelnam. Dan het verval en de afbraak tijdens de overheersing der hervorming en het langzame herstel in moderne vorm: de opkomst en de groei van de Stille Omgang. Het was interessant en onderhoudend. We weten het nu alle maal: we zouden toch gegaan zijn, maar nu zal niets ons kunnen weerhouden van de Stille Omgang. Ér blijft geen lid thuis. Ook niet de mensen, die deze causerie niet hebben meegemaakt. Daar zullen de toehoorders wel voor zorgen (Van onze correspondent) In het grootste dok van het vasteland van Europa, eigendom van de werf Wilton Fijenoord te Schiedam, brak van morgen een kleine brand uit. In segment IV van het in herstel zijnde 46.090 ton metende dok IV ging mastiek branden tengevolge van vonken uit een lasappa raat. De rook, die zich ontwikkelde dreigde de zeven, in dit segment werken de arbeiders te verstikken. Twee werden al vlug door de rook bevangen, maar de vijf anderen wisten hen in de opeh lucht te brengen. Zij werden naar de zieken zaal vervoerd, waar de vijf licht be dwelmden spoedig Weer geheel fit wer den, terwijl de beide anderen per zieken auto van de werf naar het gem. zieken huis werden overgebracht om daar ver- de.r behandeld te worden De -bedrijfsbrandweer trad onmiddel lijk op en begon met stralen de buiten wand van het dok, zowel van de binnen zijde als van de haven af nat te houden. Spoedig werd zij daarbij geassisteerd door de Schiedamse brandweer o.l.v. ir Moesker. In het segment kon zij niet doordringen, omdat de rookontwikkeling hier te sterk was. Voorlopig bleef haar taak preventief, vooral om te voorko men, dat de olie op het water in brand zou geraken. Nadat de rookontwikkeling sterk verminderd was, ging de brand weer met zuurstofmaskers in het ruim en kwam tot de conclusie, dat de brand zichzelf had opgeteed; mensen bleken niet meer aanwezig. De nablussing bleef bepekt tot nog wat afkoeling. Van de rivier af werd assistentie gebo den door drie sleepboten. Vermoedelijk 30 Janusri a.s. zal te Den Helder uit Indonesië aankomen Hr. Ms. „Jan van Galen'Aan boord bevinden zioh 5 Schiedamse militairen der zee macht, nml. D. Brouwer, P. Potterstraat 14a; C. van Dijk, Van Muuschenbroe-kstr. 11a; J. Kruijs, L. Nieuwstraat 149/26' F Schnetler, Fr. Haverschmidtlaan 39; W. J. C. Willemse, -Ro-zenburgerplein 16a. De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs ƒ3,90 per kwartaal, 1,30 per maand, 0,32 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte t o.30 per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 -woorden 1.-. Elk woord meer 5 ets. Maximum 5.Q woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredactie: Prof. Dr. St. Tesser O.P. en Leo J. M. Hazelzet. Algemeen redacteur: H. A. Paalvast. Aangeboden Arbeidskrachten (werkzoekenden) Afd. Bouwbedrijven: Uitvoerder, tim merlieden, schilders, grondwerkers, bouw vaksjouwers, metselaars, betonwerker scheepstimmerlieden, vloerenleggers, meu belmakers, meubeltekenaar, mandenma- ker. Afd Metaalbedrijven: Bankwerkers, me taalschaver, montagewerkers, aank. instru mentmaker, fitters, autog. lasser, el. las ser, radio-technicus, tjzerwerkers, chaui- feurs, land-machinisten, motordrijver, electricien, automonteur, eo-nstr.werkers, kraandrijver, metaalboorder, landstokers, halfwas werkt, bouwk. t-ekenaar. Afd. Alg- Bedrijven: Boekhouders, kan toorbedienden, correspondent, incasseer der, musici, magazijnbedienden, portiers, vertegenwoordigers, ongeschoolde arbei ders, transportarbeiders, verkopers, col porteur, kellners, brood- en banketbak kers boekbinder, glasblazers, filiaalhou der gedistilleerd, schoenmakers, vellenbe- reiders, kleermakers, molenaar, hotelkoks, reclametekenaars, tuinman, landarbeider. Afd. Jeugd: 11. laborant chemie, 11- win kelbedienden, 11. bankwerkers, 11. etaleur, 11. metselaars, 11. revolverdraaier, 11. instru mentmakers, 11. banketbakker, 11. reclame schilder. aank. kantoorbediende. Afd. Vrouwen: Verkoopsters, kantoor personeel, naaister maatwerk. Gevraagde arbeidskrachten Afd. Metaalbedrijven: Precisiebankwer- kers, elec. lassers (N.V.L.), koperslagers, vormers, metaaldraaiers en fraisers ge schoold, plaatwerkers, loodgieters, anker- wikkelaar, machine schaver. Afd. Alg. Bedrijven: Boekdrukkers, vee houdersknecht, slagersknecht. In de Limburgse mijnen kunnen flinke ongehuwde arbeiders geplaatst worden, leeftjjd 1830 jaar. Afd. Jeugd: Kwastenmakers, cartonna- gewerkers, 11. loodgieters, loopknecht voor slagerij, 11. lakspuiter, constr.werkers, 11, beitsers, 11. drukker, 11. zetter, 11. werkt, bouwk. tekenaar, leerling en aank. kof fermakers, fabrieksjongens, loopknechts, 11. scheepstimmerman, leerling en aank kistenmakers, 11. modelmaker, 11. plaat werker, 11. machine- en constructiebank werkers, 11. autog. lasser, 11. framebouwer, 11. papiersnijder. Afd. Vrouwen: Dagmeisjes, fabrieks meisjes, strijksters, bekwame typiste bo ven 25 jaar, steno-typiste Ned., verkoop ster bekend met stoffenvak. Afd. Beroepskeuze-voorlichting: Ouders van kinderen, hoofden van scholen en be langhebbenden worden er aan herinnerd, dat iedere Dinsdagmiddag (behalve de 5e Dinsdag der maand), de afdeling Beroeps- keuze-yoorlichting van 1416 uur zitting houdt in het Arbeidsbureau Schiedam. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat vanaf heden de beroepskeuze- en studie-adviezen niet meer gratis zullen worden verstrekt, doch dat hiervoor betaling moet geschieden. Het verschuldigde bedrag wordt berekend naar het jaarinkomen van het gezinshoofd, dan wel naar dat van de persoon die het advies wenst in te winnen. Voor hen, die als werkloos bij het Arbeidsbureau staan ingeschreven, is geen betaling verschul digd. Afd. Emigratie: Landbouwers en arbei ders in vrijwel alle beroepen (kantoor personeel wordt niet gevraagd) kunnen worden geplaatst. Voor emigratie naar Canada en Zuid-Amerika bestaat nog steeds gelegenheid. Voor personen, bij voorkeur ongehuw den, die naar Australië willen emigreren en geen uitgesproken vakman zijn, bestaat de mogelijkheid om in aanmerking te ko men voor een Rijkssubsidie in de kosten daarvan. Spoedige aanmelding J» wen«L Advertentie HORLOGERIE REEDS 40 JAAR HOOGSTRAAT 9 SCHIEDAM De Jaarvergadering is ditmaal gehou den op Woensdag 25 dezer in de R.K Volksbond. De voorzitter, de heer Oranje, hanteer de de hamer om op een behoorlijke tijd door de 16 agendapunten te geraken Se cretaris en Penningmeester, zomede di verse andere functionarissen legden in de gebruikelijke verslagen verantwoording af aangaande hun beheer. De volgens rooster aftredende leden van het bestuur zagen hun mandaat vernieuwd. De heren van Litsenburg en Noordam hebben een campagne van 25 jaar als „Orpheus zanger" achter de rug. Daarvoor ontvin gen zij het welverdiende hulpbetoon en hechtte de voorzitter hun de zilveren „Orpheus"-medaille op de borst. De ver gadering benoemde de heren A. van Meurs en L. W. Slieker, die ca. 35 jaar de belangen van het koor door hun spon tane medewerking hebben gediend, die tot lid van verdienste, onder uitreiking van de desbetreffende oorkonde. De bijeenkomst voor de groep Toren zaal, welke in beginsel op morgen, Zater dag 28 Januari, was bepaald, gaat niet door. Aankondigingen over de volgende samenkomst volgen in dit blad. GEBOREN: Robert H., z. v. I. Huijzer en C. K. K. Breuninger, Daniël, z. v. D Maltha en A. P. v. Wijngaarden. ONDERTROUWD: J. A. B. M. van Es 29 j. en C. M. F. Nooteboom, 25 j., F. A H. Pieterse, 24 j. en L. F. CiUekens, 24 j H. G. Spaan, 25 j. en W. F. Rongen. 26 j F. v. d. Stap, 33 j. en Th. M. Kloppers GEHUWD: H. Harte, 27 j. en S. M, Bos, 19 j., J. Mulder, 52 j. en H. M. v. d Merwe, 44 j„ L. Meijboom, 26 j. en A. Maan, 23 j., C. Oosterwaal, 25 j. en J v. Steenis, 24 j., C. J- Vermeulen, 25 j. en H. M. W. Schoenmakers, 25 j., G. v Grootveld. 21 j. en _P. Scheenloop, 21 j J. v. Overhagen, 48 j. en H. J. Vink, 55 j H. B. Sanderink, 24 j. en C. J. v. Gam meren, 21 j., M. v. Lieshout, 26 j. en L, Ouboter, 27 j., H. Evers, 25 j. en N. Dam, 23 j. 24 j. OVERLEDEN: M. v. d. Groef, 29 j vr. v. B. W. Stroom, H. J. Rensman, 64 Er is in de Tweede Kamer door een der leden geprotesteerd tegen het mo derniseren van het Hollandse Spoor station in Den Haag. Het Ud beschouwde de inmiddels gereed gekomen verfraai ing als een luxe. We hebben inmiddels nog geen enkel protest gehoord tegen de vooral in deze periode bijna ondraaglijke toestand op het DP-station te Rotterdam. Sinds de bevrijding moeten de reizigers daar genoegen nemen met een gedeeltelijk overkapt perron en komt het in de practflk hierop neer, dat speciaal de reizigers voor de drukke lijn Dordrecht Amsterdam menigmaal in slagre gens en soms, zoals thans, in bittere koude op hun trein moeten wachten. In de eerste jaren na de bevrijding heeft men gaarne genoegen genomen met enkele verbeteringen, blij, dat er weer zoiets als een station was. En de belofte van een nieuw, modern station, passend in het kader van een ver nieuwd, modern Rotterdam, deed de huidige situatie met berusting aan vaarden. Het was toch slechts voor enkele jaren. Zo langzamerhand echtei wordt het geduld van de reizigers da nig op de proef gesteld en begint het er zich rekenschap van te geven, dat de grootste havenstad des lands maar schamelijk bedeeld is. De voorlopige toestand krijgt zo langzamerhand het kenmerk van: Niets is zo blijvend als het voorlopige! En daar komen nu geruchten over boze plannen ten aanzien van het nieu we station, waarop aller hoop geves tigd was. En hier is inderdaad reeds een protest losgekomen, zij het dan binnenskamers.. B. en W. van Rotter dam hebben geprotesteerd tegen het aangekondigde voornemen van de be treffende autoriteiten, in casu de Ned Spoorwegen en Financiën, om op het bestaande plan van het nieuwe station ingrijpende, bezuinigingen toe te pas sen. Dit bestaande plan, ontworpen door de bekende architect ir S. van Ravesteyn in het kader der nieuwe spoorwegplanner, en waaromtrent ongeveer anderhalf jaar geleden uitvoerige mededelingen gepu bliceerd werden .hield al reeds een sta tion in, dat in zijn lage bouw al zeer weinig had van het imposante, dat men wil zien in het hoofdstation van een grote stad. In de wandeling werd het al spoedig betiteld als „pannekoek". Hoogbouw was echter volkomen uitge sloten in de tegenwoodige omstandig heden, omdat hier te lande nu eenmaal dp vediepingen van een stationsgebouw mè't rendabel schijnen te kunnen worden ge maakt. Ook niet door verhuur. Daarop was voldoende gestudeerd. Om deze re denen zou het nieuwe station dus uit sluitend dienstvertrekken mogen bevatten en datgene, wat nu eenmaal tot de instal latie van het hoofdgebouw van een groot station behoort. Het nieuwe station was dus reeds, on danks alle grootse plannen, een compro mis met de harde noodzaak. Maar ook dit schijnt niet tot uitvoering te mogen komen, want kort geleden is uit Den Haag een nieuwe oekase geko men. Er moest nóg meer en zelfs aan zienlijk worden bezuinigd. Té veel meen den bevoegde beoordelaars. De tekenin gen van ir Van Ravesteyn werden onder handen genomen. Ze worden nog steeds bestudeerd, zodat er omtrent het nieuwe project nog niets bekend is. De architect zal aan de hand van de instructies, welke hem, naar hij hoopt, begin Februari zul len bereiken, eventueel nieuwe tekenin gen moeten maken. Maar inmiddels is toch wel uitgelekt, dat er zelfs over is (en misschien nog wel wordt) gedach', de restauratie uit het nieuwe plan te schrappen. Men meende deze te kunnen vervangen door kleinere gelegenheden op de verschillende perrons! Is het wonder, dat hier en daar reeds de vraag werd gesteld, of men van plan is, Rotterdam met eenhalte af te schepen? Inderdaad zal een stationsge bouw van minimale afmetingen de in druk van een halte maken, in de scha duw van het nu reeds oprijzende, enorme Grossiersgebouw. Welk een weerslag zal een stationsgebouw, zoals men in Rot terdam wi] neerzetten, hebben op de plannen, om juist in de buurt er van een vermaakscentrum te creëren? In de om geving van het nieuwe station worden door de gemeente Rotterdam flinke, bre de wegen aangelegd, zoals de 110 meter brede Weena-weg of boulevard. Ook de verlengde Westersingel zal hier t.z.t. een imposante indruk maken. Dit alles zal uitkomen op een station dat naar staat te vrezen een zeer weinig representa tief uiterlijk zal hebben. We vernamen intussen uit goede bron, dat de ontworpen voorgevel wel weinig verandering zal ondergaan, maar tegelij kertijd werd toegegeven, dat de grote restauratie, welke op de bovenverdie ping was geprojecteerd, er inderdaad niet zal komen. Men heeft hier het voorbeeld van Utrecht voor ogen genomen, in welks stationsrestauratie, omdat deze zo groot en gezellig is, vele mensen komen eten, die geen treinreizigers zijn. Op het nieuwe station van Rotterdam zal daar om wat de restauratie betreft buffet en eetgelegenheid het oolt slechts ge richt zijn op de behoefte van hen, die zich in het station bevinden. Men gaf ons voor het overige de ver zekering, dat aan de bouw van emplace ment en station volgens het opgemaakte tijdschema gewerkt zal worden en er van vertraging geen sprake zal zijn. Onze zegsman meende, dat Rotterdam, niettegenstaande de ingrijpende bezuini gingen, toch een station zal krijgen, een grote stad waardig En wat de huidige situatie op het DP betreft, hij achtte een tijdelijke overkapping geld weg gooien. Men had dan liever de huidige restau ratie niet moeten maken, meende hij. Ondertussen lijkt het ons alleszins wenselijk, dat het nieuwe ontwerp zo spoedig mogelijk gepubliceerd zal wor den, opdat men zich een oordeel zal kun nen vormen. Bij K. B- is jhr- mr. dr. L van Asch vanWijck, advocaat-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden, op zijn verzoek met ingang van 1 Maart 195C eervol ontheven van de leiding van de afdeling poli'ie van het ministerie van Justitie, als hoedanig hem was toege kend de titel van directeur-generaal van politie bij genoemd ministerie, on der dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem als zodanig aan de Kroon en aan deti lande bewezen. Met ingang van 1 Maart 1950 is be noemd tot directeur-generaal, hoofd var de afdeling politie van het ministerie van Justitie, mr- J- C. van der Minne, thans advocaat-generaal bij het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch. De Nederl. Coaster „Delta", groot 200 br. reg. tons en behorende aan D. David« te Delfzijl, komende van Newburgh met een lading stenen, is hedenmorgen vroeg op de rivier de Theems, na aanvaring met de Engelse kolenboot „Colonel Crompton" gezonken. Alle opvarenden zijn gered. Een lid van de bemanning n.l. S. de K. moest wegens uitputting naar een hospitaal worden vervoerd. De bemanning van de „Delta" werd binnen 20 minuten na de aanvaring aan land gebracht. Het ongeluk gebeurde in een bocht van de rivier, juist nadat een loods aan boord was gekomen. De twee zoons van de loods, die de bemanning van het loodsbootje uitmaakten, hoorden de. aanvaring gebeuren. Ze konden snel hulp bieden, overigens geen minuut te vroeg, want de „Delta" zonk in vier minuten. Volgens de loods is K. op het laatste ogenblik overboord gesprongen. Hij kon worden opgepikt. De rest van de beman ning «n de loods konden in het loods bootje overstappen. In een telefoongesprek vanmorgen om 6 uur met de reder in Delfzijl, deelde de kapitein mede, dat alles wel was met de bemanning. Van het opnemen van De K. in een ziekenhuis maakte hij geen mel ding. Reuter meldt, dat het gezelschap van Hans Kaart in Pekalongan een incident heeft meegemaakt. Volgens een verklaring van Hans Kaart kwamen er vlak voor het begin van een voorstelling, welke voor Nederlandse sol daten was gearrangeerd, vier officieren van de TNI de zaal binnen. „Ik zei toen, dat wij hadden gecontracteerd op te treden uitsluitend voor de NederJandse troepen en toen zijn wij het toneel af gegaan". De TNI-officieren hebben zich daarop beklaagd over dit optreden, dat zij be ledigend achtten, waarop de plaatselijke commandant der Ned. troepen heeft be sloten het gezelschap onder geleide van de militaire politie naar Djakarta te doen vertrekken. Gisteravond zijn zjj daar aangekomen. Nederlandse en West-Duitse handels experts bespreken op het ogenblik ver schillende aspecten van een Nederlands- Duits handelsverdrag, dat in September van het vorig jaar getekend werd en thans herziening behoeft. Een Nederlandse woordvoerder zei. dat de besprekingen waarschijnlijk een week zullen duren. Het is nog te vroeg om te zeggen, of er reeds vorderingen zijn gemaakt. Beide partijen hebben tot dusver alleen nog maar hun standpunt uiteengezet en hun problemen kenbaar gemaakt, verklaarde hij. De Duitsers zullen, naar verwacht wordt, aandringen op uitbreiding van hun export naar Nederland. De Nederlanders zullen waarschijnlijk de Duitsers mede delen, dat zij hun na delig hanieis-saldo niet in goud of dol lars kunnen betalen, dat zij de doorvoer handel met Duitsland hervat wensen te zien en dat zij de geblokkeerde opbrengst van Nederlandse activa in Duitsland wil len gebrdiken om het nadelig saldo te dekken, aldus meldt A- P. De V. S., Engeland en Canada komen tussen 9 en 11 Februari in het Engelse instituut voor atoom-onderzoek te Har well (Berkshire) bijeen om de bescher ming der veiligheid van inlichtingen over •de atoomenergie te herzien. De conferentie zal ook „rekening hou den" met de jongste bekendmaking over een atoomexplosie in de sovjet-unie. De bestaande bepalingen over de vraag, welke inlichtingen geheim worden ge acht en welke niet, zullen herzien wor den. Emil Steiner, de 60-jarige voormalige hoge functionaris van de Zwitserse PTT, die sindS 1924 copieën van geheime tele grammen van buitenlandse gezantschap pen te Bern aan de Franse geheime dienst heeft verkocht is tot 14 jaar ge- vangisstraf en een boete van 14.610 Zwit serse francs veroordeeld. Naar wij vernemen, heeft ook de K.R.O. zijn 200.000ste lid geboekt. Hierbij heeft men geen rekening gehouden met familie-abonnemen ten. Eén familie telt dus voor één abonné. Advertentie OOK VOOR THERMOMETERS De rijksveerboot OostmahornSchier monnikoog kan door de lage waterstand en het ijs niet meer varen volgens de dienstregeling. Daarom landt de veer- n boot nu geregeld aan het Westerstrand ge- op Schiermonnikoog bij Oostmahorn, Iwaar nog steeds open water is. (Van onze Amsterdamse redactie) Zouden we het willen? Zoude"i we 't I niet willen? In ieder Seval.,sJ"H de vorst tot nu toe nog met zovaart gelopen als we g-dacht hadd j de vooruitzichten wijzen nog in die richting. Voor fantastische toe ren is nog nergens gelegenheid, want nuchtere technici houden het heft strak in handen. U kunt proberen van Monnikendam naar Marken te lopen-., wij hebben het opgegeven. U kunt proberen van Amsterdam naar Purme- rend te rijden, wij raden het U af. Maar wij zagen in de Rijp een wed-11 strijd op de korte baan die ons hart verrukte Wat is de zin van het schaat sen van de ijssport? Het overtroeven van het lichaam of het verrukken van het hart van de ziel Benoorden Amsterdam strekt zich het Waterland uit. Een polderlandschap van ercte eenzaamheid, eentonigheid, maar ook van diepe schoonheid. Niet in het minst door de vele en schone stadjes die er doorheen verspreid liggen. Men vaart in de aankomende morgen het Y over. De meeuwen altijd wakker, scheren laag over een koud, haast sinis ter beeld. Later dokkert men in het oude trammetje naar Monnikendam, dijk op. dijk af, langs vaarten, langs sloten. De kerktoren van Monnikendam blinkt in de vroege morgenschijn: in wat voor tij den leefden de mensen, die zo iets bouw den? De oude vuurtoren klingelt zijn lied, helder en klaar. Dan staan we aan de Gouwzee. Een eindeloze vlakte van ijzig ijs, daarboven een heldere, maar betrekkende lucht. In de kleine, veilige havenkom van dit oude stadje, ligt de sleepboot „Elwil", door het gemeentebestuur van Marken, bijtijds, gecharterd om de vaarweg naar het zo vaak geisoleerde eiland open te houden. Kapitein-eigenaar Mandemaker is ook vandaag van zins het pad te ba nen. Als het helemaal licht is. laat hij de schroef eens flink draaien en zie al dat ijs heeft helemaal niet zoveel te bete kenen. De „Elwil" maakt een forse draai door de haven en gaat voort in de richting van het eiland Marken. Als de zon, einde lijk, wat hoogte en wat kracht gekregen heeft, komt een nevel op. Het schip is niet meer te zien. Marken in het geheel niet meer. Men zei ons dat het ijs wel 30 c.M. dik zou zijn. Dat is best mogelijk Maar toen wij, ergens tussen Marken en Monnikendam, noch land. noch eiland meer zagen, zonk ons toch de moed om het eiland te zoeken, ih de échoenen. En wij lieten de postbode van Marken, met het argument, dat hij wèl en wij géén schaatsen bij ons hadden, in de steek. Of was het te denigrerend voor ons als maar op een zeker deel te val len, naast 'n onvervaard voortschrijdend dienaar van onze onvolprezen post? Dus maar verder naar Volendam. Daar was in een zaak opruiming van „prik sleeën". „Haast u zei men. Maar wij hebben slechts één zusje met haar jong ste broertje zien priksleeën. Volendam is Volendam niet méér; toen om twaalf uur do fabrieksfluiten floten, was het een drukte van belang en kwam al dat be weeglijke, jonge goed te voorschijn, maar daarvoor en daarna? En hoe mooi is dat toch niet, drie van die jonge Volen- damsen naast elkaar te zien wandelen, met die lange wapperende rokken, met de altijd weer afwisselende omslagdoe ken die zij met de gratie van een hoge dame om zich hullen. En dan die kleine meisjes met haar wintermutsen, met een „klokgeveltje", practisch en warm, maar ook mooi en liefelijk. Welke mode kan dat adverteren? Van Vplendam gingen we naar Edam. Ook zo'n heerlijk oud stadje, waarboven de trots van onze zeventiende eeuwse bouwkunst, de onsterfelijke torens, uit steken, als ware het -ee'n onneembare burcht. Op de singels en de grachten welke oud-Hollandse stad die zich res pecteert heeft geen singels of grachten schaatst de jeugd in een wilde wirwar. Maar weer gaan we verder, ergens moet het toch zijn: het ijsfestijn. Een moderne Dieselbus rijdt langzaam over smalle dijken en waterschapswegen; men klaagt niet voor niets dat de water schappen de wegenlast niet meer op kun- nen brengen. We slingeren met makke vaart door een tam landschapt dat desal- niettemin ongelooflijk schoon is. Het is vlak tot aan de einder. Het is niet wit en niet grauw, het is niet grijs en niet zwart. Het ligt verdoezeld in de matte» sluier van de nevel en het licht op, in ae matte schijn van een winterse achter- de-wolken zon. Onafzienbare landerijen, vers gepliegd, van muisgrijs tot hel wit, achter rijke hofsteden. Huizenhoge, dam pende mesthopen, bewerkt door driftig zwaaiende mannen, onafzienbare bon gerds, zwart en treurend in de kale win ter. Dan is er De Rijp, weer zo'n oud, en men zou zeggen, dromend stedeke, met een stadhuis als een parel, een kerkje als een juweel. Ergens daarachter, op een stuk polderwater, bekampt de jonkheid van deze levendige, schone streek elkaar op het smalle ijzer Driftig stampvoet men bij een valse start. Maar als het raak is, komt er een energie vrij, waarvan men als stads mens eenvoudig schrikt. Er stuift iets over een spiegelglad stuk Ijs. Armen gaan in de hoogte benen van links naar echts, van rechts naar links. Rond dat prachtig geveegde baantja van 160 meter staan honderden uit dit stadje en uit de wijde omtrek. Heel de middag duren de series. Heel de middag spant men zich in tot het uiterste. Hec zijn vrijwel allemaal een voudige boerenzonen, opgevoed in de traditiebeginnen mei Friezen, dan doorlopers en als je wat kunt, eindelijk eens Noren- Nou, die de Noren bereden, hadden wij niet graag naast ons. zelfs n'et op de fiets. Er was een gast in oeze vriendelijke, vriendenkring, Gerrjt Fortenge uit Halfweg, een boerenjongen van 24 jaar, met een zekere faam hier in De Rijp Wel, hij sloeg het hele ge zelschap met niet te teller, lengten. Men gaf hem met vTeugde de eerste prils, vier „joetjes" (f 40), msar men zei nem erbijGerrit, jongen, je stijl is vol maakt en dat is natuurUjk mooi, maar ep de lange baan houd je dat niet uit en ga je eraan". Waarop de. overigens overgelukkige Gerrit antwoordde„Mag ik dan eens zo'n langebaan-wedstrijd van jullie meemaken?"Wie zei. dat deze sport niet leefde en dat zij geen deel uitmaakte van ons volksleven....7

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3