Wapenhulp voor sociaal evenwicht Wederzijdse defensieve bijstand tussen Nederland en de V.S. Economisch herstel heeft de voorrang Wat na 1 Februari het spoor kaartje kost Acht landen bekrachtigden wapenhulp-overeenkomsten Saba en St. Eustatius hadden „Oranje" op bezoek Kath. Kerk in Engeland r Wapens der V.S. zijn tegen kneveling door een overweldiger N IVie is vana vond aan de beurt v. 1300 MILLIOEN meer export Langs de weg der samenleving Zaterdag 28 Januari 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Melkprijs voor boeren verhoogd Verhoging van 5 tot 50 pCt Sobere plechtigheid te Washington De Prins miste ontvangstcommissie Twee kinderen uit één gezin overreden Voor een omwegje Anglikaans bisschop voorspelt geweldige vooruitgang LAGEN A Amer. vliegtuigen naar O.-Eurona McCloy dreigt met „luchtbrug'' Uitkering aan rijks personeel Min. Mansholt over de taak van de landbouw WEERBERICHT s ONDERTEKENING HAD PLAATS TE WASHINGTON Tijdens een korte plechtigheid, die niet langer dan dertien minuten duurde, hebben vijf landen van het Noord-Atlantisch pact Frankrijk. België, Luxemburg, Denemarken en Noorwegen giste ren te Washington een overeenkomst met de V. S. ondertekend, strekkende tot verlening van militaire hulp. Kort tevoren hadden Nederland en Groot-Britannië reeds afzonderlijk de voor deze landen geldende overeenkomsten getekend. De overeenkomst met Italië werd vastgelegd door het uitwisselen van nota's. TEGEN MAART EERSTE VERSCHEPINGEN NAAR WEST-EUROPA Jongetje werd op slag gedood 12.000 liter benzine te veel aan militairen geleverd Wrede en vrijheid hoven alles NIEUWE D-TREINEN i WA ARBEID BEHOEFT STEM .J Washington is illegale handel op het spoor T)c verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Matige tot. krachtige en langs de Waddenkust af en toe harde Oostelijke wind. Enkele over drijvende wolkenbanken, maar overwegend droog weer. Vannacht en morgenochtend meest nietige en overdag lichte vorst. Zondag 39 Januari: Zon op 8.26 uur, onder 17.21 uur; maan op 12.17 uur, onder 5.25 uur. Maandag 30 Januari: Zon op 8.25 uur, onder 17.23 uur; maan op 13.01 uur, onder 6.33 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Gistermiddag heeft te Washington de plechtige ondertekening plaats ge had van een aantal bilaterale verdragen tussen de Verenigde Staten van Amerika enerzijds en de afzonderlijke staten van het Noord.Atlantisch Pact anderzijds. Ook Nederland heeft een dergelijke overeenkomst van wederzijdse defensieve bijstand met de V.S. gesloten. En ter gelegenheid daarvan heeft de minister van Oorlog en Marine, Z. Exc. nir W. F. Schok- king gistermiddag de journalisten te Den Haag ontvangen om hun de grote betekenis van deez gebeurtenis uiteen te zetten. Tijdens deze persconferentie, die in het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag werd gehouden, zei mi nister Schokking o-a., dat de voorberei ding van dit verdrag veel voeten in de aarde had. Er is langdurig en zorgvul dig onderhandeld. De wapenhulp mag ons niet verleiden tot verslapping van onze inspanning op economisch gebied- Al onze krachten moeten ingespannen worden om een sociaal evenwicht te be waren als een kostbaar goed, de arbeids productiviteit te vergroten, gelegenheid tot sparen te scheppen en de onderne mingszin te ontplooien. Onze militaire inspanningen zijn de laatste jaren sterk gericht geweest op Indonesië. Veel materiaal is daarvoor gebruikt of versleten. De opbouw der defensie hier is zodoende aanmerkelijk vertraagd. Daarom is deze dag al dus de minister van zo groot belang voor ons land. Er kan nu een begin gemaakt worden met de opbouw van het Nectorlandse aandeel in de Wes terse defensie, zoals die wordt gezien in het kader van het Atlantisch pact. In onze eigen plannen kan nu ook tekening komen- Verklaring van minister Stikker Dr- H. N- Boon, waarnemend secreta ris-generaal van het departement van Buitenlandse Zaken, deelde mee, dat hij ruimcns minister Stikker, die ook op deze bijeenkomst had willen verschijnen, maar nog in Parijs moest blijveriVvoor bespre kingen, een verklaring zou voorlezen. In deze verklaring wordt o.a- gezegd, dat de uitvoering van deze overeen komst in handen zal zijn van de bevoeg de militaire autoriteiten in Nederland. Teneinde een z-o doelmatig mogelijke samenwerking met het hulp verlenende land te waarborgen, zal een kleine groep van militaire deskundigen, onder leiding van schout-bij-nacht E- P. Forrestell- binnenkort in Nederland arriveren; deze militairen zullen geen afzonderlijke mis sie vormen, doch deel uitmaken van de Amerikaanse ambassade in Den Haag- Het is de uitdrukkelijke bedoeling, zowel van de Amerikaanse als van de hulp ontvangende regeringen, dat de defensieve wederopbouw op geen enkele wijze het economisch herstel mag be lemmeren; dit laatste zal steeds de voor rang hebben. Het Noord-Atlantisch verdrag en alle daaruit voortvloeiende regelingen en afspraken, zoals deze overeenkomst, hebben slechts één doel: de vrije de mocratische wereld te beschermen te gen een mogelijke aanvaller. Wie in het Atlaiitisch programma en in de Amerikaanse hulpverlening een daag van agressie meent te moeten zien, mis kent zowel de bedoeling van de rege ringen als het wezen der democratie, zo eindigde de verklaring. De ondertekening te Washington Nederlandse „ambassadeur mr. E. De N. van Kleffens heeft gisteren te 12 uur In de Nederlandse ambassade de over eenkomst tussen de Verenigde Staten en Nederland getekend. Hoewel alle overige bij de overeenkomst van da militaire hulpverlening bétrokken diplo matieke vertegenwoordigers van Euro pese landen te Washington de verdragen ondertekenen in een speciale plechtig heid, die te 14,30 (New Yorkse tijd) werd gehouden, gaf de heer Van Kleffens er de voorkeur aan afzonderlijk te tekenen- in verband met het feit, dat hij een lunch aanbood ter ere van de ministet van economische zaken der R. I. S-, ir. Djuanda. J er klaring van Amerikaanse ambassadeur in Den Haag De Amerikaanse ambassadeur in Ne derland, Selden Chapin, heeft bij gele genheid van de ondertekening van het Amerikaans-Nederlands defensie-verdrag een verklaring afgelegd, waarin hij o.a- zei: ,-Ik neem deze gelegenheid gaarne te baat om de ondertekening van de het program van wederzijdse defensieve bilaterale overeenkomst in verband met bijstand tussen de regeringen van de Verenigde Staten en van H- M. de Ko ningin der Nederlanden te begroeten als een nieuwe en positieve stap van de zijde der vrije naties der wereld ter bestrijding van de dreiging van agres sie". De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft, naar wij ver nemen, aansluitend aan de per 1 Jan, '50 toegestane loonsverhoging van 5% met ingang van dezelfde datum een gemiddel de jaarprijs voor de boerenmelk, welke per 6 November j.j. werd vastgesteld op 17,75 cent per kg bij een vetgehalte van 3%% af boerderij, met éeri' kwart cenit per kg verhoogd. Bedoelde jaarprijs zal derhalve van 1 Jan. '50 af, 18 cent per kg melk met een vetgehalte van 3'Z% af boerderij bedragen. Tijdens zijn verblijf op Aruba legt Prins Bernhard A'ti krans bij het monument van Boy Ecury, een inwoner van Aruba, die in de Nederlandse verzetsstrijd legen de Duitse overheersing, is gevallen. Direct na afloop van de bijeenkomst hechtte president Truman zijn goedkeu ring aan het defensieplan voor het ge bied van het N. Atlantisch pact. Hier door is het bedrag van 1 milliard dollar, dat door het Congres voor de militaire hulpverlening beschikbaar gesteld was, vrij gekomen voor de levering van oor logsmateriaal voor de verdediging van West-Europa. De voor ieder land afzon- Voor het eerst in de geschiedenis kre gen twee der Bovenwindse Eilanden: Saba en St. Eustatius, verre delen van het Nederlandse Rijk, bezoek van een lid der Koninklijke Familie, toen Prins Bernhard Donderdag en Vrijdag op de beide eilanden voet aan wal zette. De landing gingmet heel wat moei lijkheden gepaard: op Saba miste de Prins de ontvangstcommissie en op St. Eustatius trok de bevolking de boot, waarop de Prins zich bevond, uit zee op het strand. Maar toen de hoge gast eenmaal in hun midden was, betuigden de inwoners met een geestdriftige spon. taneïteit hun aanhankelijkheid aan het Oranjehuis. Donderdagmorgen verscheen de Prins op de „Jacob van Heemskerck" voor Saba, een rotseiland, waarop een landing niet gemakkelijk is. Wegens de woelige zee was gevaar ditmaal zelfs niet uitgesloten. Toch besloot de Prins, na uren gewacht te hebben, de bevolking niet teleur te stellen en een poging te wagen. Alleen vergezeld van een adjudant en een cineast vertrok Z. K. H., omgord met een zwem vest, in een motorsloep, die door een tweede gevolgd werd, waarin de rest van het gezelschap en de pers zich bevond. Veilig landde men in de Fortbaai en na dat per jeep naar de hoofdplaats: The Bottom was gereden, werd onder grote belangstelling gewacht op de terugkeer van de ontvangstcommissie, die de Prins in de Ladderbaai had opgewacht. De officiële begroeting vond dus vertraagd plaats, waarna de kinderen van het ge hele ongeveer duizend zielen tellende eiland voor de woning van de onder gezaghebber een aubade brachten. Een receptie op het eiland en een gezellige avond aan boord van de „Heemskerck", waar de „Statiasingers" met een orkestje een uitvoering gaven, was het slot van dit ongedwongen bezoek. Bewoners kregen natte, benen Vrijda®o"h,end begaf de Prins zich met de gouverneur der Nederlandse Antillen aan land op St. Eustatius. Ook hier moest het gezelsohap voor de kust overstappen van de motorsloep in een boot, die door de bewoners van het eiland, die een eind in zee waren gelopen op het strand ge trokken werd. Ten huize van ondergezaghebber, de heer A. Poppe, werd de Prins door een commissie van ontvangst, bestaande uit zeven inwoners begroet. De heer Poppe sprak «e» kort welkomstwoord, waarna de gouverneur een heildronk uit bracht op de Koningin en de Prins. Als geschenk werd Z. K. H. een schilderij aangeboden van de ruïne van de °nde Protestantse kerk op St. Eustatius. Ook hier brachten de kinderen van de 90 bewoners van het eiland de hoge §ast een* aubade. Vervolgens bezichtigde de Prins het door Nederlandse emigranten gestichte landbouwbedrijf op „Schotsen- hoek". Op een receptie, die weer het. einde van het bezoek moest zijn, maakte de gehele bevolking van de gelegenheid gebruik om de Prins te ontmoeten. Te Bareveld nabij Wildervank (Gro ningen) werden gisteren twee kinderen van de PTT-monteur Telkamp op de verkeersweg voor de christelijke lagere school overreden door een met aardap pelmeel beladen trailer. Het jongste kind, een jongetje van vier jaar. werd op slag gedood; het andere kind. dat enkele jaren ouden was, werd ter op neming in een ziekenhuis naar Gronin gen vervoerd- De chauffeur, die met een zeer matige snelheid zou hebben gere den, reed bij zii« pogingen om de kin deren te ontwijken, door een hek van het schoolplein en bracht de trailer op dit schoolplein t-ot stilstand. In de Ripperda-kazerne z0 deel' de Haarlemse politie mede is de laat ste jaren aan militaire chauffeurs vele malen een paar liter benzine te veel ge geven, waardoor deze in staat waren een kleine omweg te maken. Dezer dagen is dit ontdekt en uit een onderzoek zou zijn gebleken, dat de staat voor ongeveei 12 000 liter te veel heeft moeten betalen Aangehouden zijn twee burgers, de 35- jarige chef van de benzipepomp J G de G- en zijn bediende H. P. uit Ijmuiden en verder vijf militaire chauffeurs, die aan de fraude zouden hebben meege werkt- derlijk bestemde bedragen werden niet bekend gemaakt, maar vast staat, dat Frankrijk het leeuwendeel van de ver- e?iiWaarmede tegen Maart een vaneen Het worden gemaakt, zal ont ren ter' verwacht militaire goede- Eneeland t - van 300 millioen dollar. deH'AF °'m' 70 Superforten voor waardpriereeV'iomsten bevatten de voor landen m ibt *ens welke «der der acht lef ontvang^6 De Un,VaHn zich on Vn.i, e landen verbinden gens de vnm6®'1 elkaar te steunen vol- pact dat in Jfa.a^den van het Atlantische der Ver. Naties is^TJen. Handvest den sterk moeten ziin- 7riio- De volken IJ °m V"J te blijven, 'éemeenschan t? 11 N°ord-Atlantische hoven alle P ?ellen vrede en vrijheid berioten om wefv® dingcn- Zij zijn vast te treffen ^m maatregelen dan ook een Tn 2 e7e waarden te verdedi gen. In de wereld van heden hangt dit af van hun kracht en van het samenvoe gen der gemeenschappelijke kracht tot held" V°°r 6 Z3ak Van vrede en ver van vrij- Na Aeheson voerde de deken van het Washingtonse corps diplomatique, Wilhelm Munthe de Morgentierne, de Noorse ambassadeur, mede namens zijn collega het woord. F« zeide o.m.: ..Wij wensen niet opnieuw de fatale tout te begaan ons de een na de ander door een overweldiger te laten kne- ve en. Ik wil deze gelegenheid niet voor ij laten gaan zonder nogmaals te wijzen op het louter defensieve karak ter van onze organisatie". (Van onze Utrechtse redacteur) De datum van 1 Februari betekent voor het per spoor reizend publiek een verhoging van uitgaven in de vorm van duurdere kaartjes of het neertel len van meer geld voor maandtraject- kaarten, weekkaarten, weektraject- kaarten dan wel jéugdkaarten. De prijs van algemene abonnementen blijft, zo als men weet, dezelfde. Wat houdt deze tariefsverhoging nu wel in? De prijs voor enkele reizen wordt met 5 pet. verhoogd, maar voor de verho ging van retours bestaat geen vaste lijn, doch wel kan men zeggen, dat het reizen op korte trajecten naar verhou ding duurder wordt dan op lange af standen. De prijsstijging van traject- kaarten e.d. komt vrijwel overeen met die van de retours Voor kleine trajecten is het percentage ook veel hoger dm 5 pet., omdat een verhoging van enige centen op .een kle;n bedrag percentsgewijze al spoedig heel hoog is, terwijl de afronding naar boven op een vijftal daarop nog eén nadelige invloed uitoefent. Zo is tot heden de prijs voor een kaartje op het kortste j traject, waarmee de N. S. beginnen te I rekenen, n.l. van 1 tot 5 km., 20 cent en deze bedraagt na 1 Februari' 25 ct,, wat dus neerkomt op een verhoging van 25 pet. Een voorbeeld hiervan is het tra ject Rotterdam—Schiedam, waarvoor men thans enkele reis derde klas 20 ct. betaalt en straks 25 ct. Een retour derde klas. nu 30 ct., gaat 40 ct. kosten Voo.' een retourtje tweede klas is de verho ging zelfs 50 want de tegenwoordige prijs van 40 ct. wordt 00 ct. Heel typisch is, dat voor de grotere afstand RotterdamDordrecht de ver hoging voor een enkele reis derde ook slechts 5 ct. bedraagt, zodat de verhoging van 70 ct. tot 75 ct. naar verhouding veel minder is dan voor RotterdamSchie dam. Tweede klas enkel stijgt van 95 ct. tot 1.10, de retours derde klas worden van 1.10 gebracht op 1.30, de retours tweede klas van 1.50 op 1.85, de weekkaarten derde klas van 3.40 op 4.15, weektrajectkaarten derde klas van 4.85 op 5.90 en weektrajectkaar ten van 7 op f 8.50. Voor Rotterdam Gouda geldt hetzelfde. Voor Den Haag—Amsterdam treffen wij een verhoging van de retours derde klas aan met ongeveer 14 pet.; de prijs is momenteel 3.20 en wordt 3.70. En kele reis derde kost 2 en wordt 2.15. Enkele andere voorbeelden, die onze lezers zeker zullen interesseren, zijn nog Den Haag-rRotterdam, waarvoor een kaartje enkele reis derde 75 ct., een retourtje derde 1.20 kost en v/elke prij zen resp. verhoogd worden tot 80 ct. ;n 1.40; Den Haag—Utrecht enkele derde 2, retour 3.20, worden resp 2.15 en 3,60; RotterdamUtrecht enkel verandert van 1-70 in 1,85, tweede van 2.45 in 2.65 en retour derde van f 2.70 in 3.10 en tweede van 3.90 in 4.45. En nu de lange afstanden. De reis Am sterdamMaastricht derde klas wordt verhoogd van 5.75 tot 6 05, terwijl een retour derde stijgt van f 10 75 tot 11.35: Den HaagGroningen nu enkel derde 6.35 en retour f 12 worden resp. 6.70 en 12.65 Telefoneren in expres-treinen Na dit ietwat sombere nieuws zijn wij blij ook een lichtpuntje te kunnen ontsteken, speciaal voor hen, die verre reizen doen. Bij de Beijnesfabrieken ir, Haarlem zijn 60 z.g. doorgaande rijtui gen in aanbouw, die zjjn bestemd voor de expres-treinen AmsterdamMaas tricht, AmsterdamEnschedé en Rot terdam—Den Haag—Groningen—I*eu- warden. Met de eerste aflevering zal in het najaar worden begonnen, waar na deze rijtuigen geleidelijk op ge noemde trajecten ingeschakeld zullen worden. In de bijbehorende 10 bagage wagens wordt een restauratie onder gebracht, maar bovendien een telefoon cel gebouwd daar de P.T.T. en de N. S. gezamenlijk bezig zijn met het doen van proeven om bjj het treinverkeer de mobilofoon toe te passen. Vooral voor zakenlieden zal het een grote uitkoms. zijn, wanneer zij op deze wijze tijdens de reis kunnen telefoneren Zoals men weet moeten bij de mobilo foon de gesprekken door een telefoon centrale binnen een bepaalde afstand worden opgevangen en doorgegeven. Het zal moeilijk zijn om nu precies te bepa len, vooral voor iemand, die een reiziger wil opbellen, onder welke centrale deze persoon op een zeker moment „valt". Er wordt daarom naar de mogelijkheid ge zocht om een geheel aparte centrale voo: treingesprekken in te richten. Deze on derzoekingen bevinden zich echter nog in een experimenteel stadium. Wel be staan er gegronde redenen om aan te nemen, dat reeds in 1951 het telefoneren in genoemde treinen wordt ingevoerd. j De Franse regering heeft maatregelen goedgekeurd, welke een krachtig optre den beogen tegen bladen, die opzettelijk hun berichtgeving vervalsen. Als voor beeld wordt gewezen op de schrijverij over de „vuile oorlog" in Frans Indo- China. Alle oorlogen en defensieplannen zijn volgens de communisten vuil, behalve wanneer zij zelf de krijg bedrijven. Dan is het werken aan de vrede. In de grote havensteden van West- Europa worden op het ogenblik vergade ringen belegd en manifesten verspreid om Let lossen van wapenen te beletten Maar dat van Polen naar Albanië oorlogstuig wordt overgebracht, gelijk men gisteren heeft kunnen lezen, wordt verzwegen. Dat is wederom voor de vrede; misschien, wordt het vervoer nog ontkend ook. Zou er overigens één West-Europeaan zijn, die werkelijk oorlog wenst? Maar al heeft men geen aanval in de zin, dan kan nog niet van verdedigingsmaatrege len worden afgezien. We kunnen allemaal wel koolplantjes gaan poten, doch niet zonder meer afwachten, dat ons een kool wordt gestoofd. Daarom moet telkens de waarheid naar voren komen, dient telkens de waarheid te worden uitgezocht. Een schone, maar vaak moeilijke taak o.a. voor de pers. De H. Vader sprak over dit thema tot Amerikaanse journalisten, die op audiën tie kwamen. De Paus verklaarde o.m.: „Ds waarheid heeft een stem nodig en de grootste stem, die de mensheid bereikt, is ook thans nog de pers. Gij allen weet, daj een journalist feiten kan vervalsen of door het weglaten van bepaalde stukken de betekenis kan wij zigen en dat hij de waarheid kan ver doezelen, die er recht op heeft gehoord te worden. De onvermijdelijke conse quentie is dan, dat de massa op een dwaalspoor wordt geleid. De menselijke tragedie voltrekt zich, innerlijke tegen strijdigheden. ja zelfs oorlogen worden opgeroepen, slechts omdat één onwaar dig lid van Uw beroep zich om de een of andere reden onttrokken heeft aan zijn zware verantwoordelijkheid jegens de waarheid". Nimmer was deze verantwoordelijk heid in zulk een mate vereist als heden, nu de berichtendiensten zo gemakkelijk zijn geworden en uitgebreid zijn en de invloed van de eenvoudige burgers in de regeringen der landen steeds meer tot uTtdrukking komt. Deze invloed eist door zijn belangrijkheid de plicht, de waarheid der geschilderde feiten te controleren een plicht, die eveneens voortkomt uit het recht de waarheid te weten". Daarom is het ook van belang door welke pers ge wordt voorgelicht. Nog te velen lopen over een keuze gemakke lijk heen. Waarmee meer bewijs van dom heid dan van wijsheid wordt geleverd. Maar 't is al een oud gezegde, dat luidt: Och waren alle mensen wijs.... HENK VAN DER MAZE. „In Engeland zal de Katholieke Kerk in de volgende vijf en twintig jaar waarschijnlijk de meest invloedrijke en numeriek grootste Kerk worden", ver klaarde de Anglikaanse bisschop van Chelmsford, Dr. Wilson, in een arti kel van het tijdschrift van de Kerk van Engeland. Als motieven voor deze voorspelling voerde Dr. Wilson aan, dat het toene mende aantal bekeringen en de om wikkeling van het Anglo-Katholicisme veel ertoe bijdragen om het „Roomse (Van onze weerkundige medewerker) De winter begint thans van grotere allure te worden, nu met de eerste sneeuwval ook het landschap een winters aanzien heeft gekregen. En leek het misschien. Vrijdag, dat het met de vorst ten einde liep. vandaag toont de flinke Oostelijke wind, dat de koude nog van geen wijken wee*. Vanmorgen vroor het overal in ons land vier tot zeven graden. De meeste sneeuw was in het midden van het land gevallen, waar b.v. in de Bilt het sneeuwlaagje ongeveer drie centi meter dik was. De sneeuw werd ver oorzaakt door een storing in de hogere niveaux, die enige dagen ge leden reeds in Noordelijke richting over ons land getrokken waren en die gisteren bij de Noordzee plotseling rechtsomkeer maakte. De sneeuw kwam hierdoor ook voor de weer kundigen tamelijk onverwacht. In het buitenland is nog niet veel sneeuw gevallen en de vorst is in West-Europa ook nergens belangrijk strenger dan bij ons. In Berlijn vroor het vanmorgen zes, in Parijs twee en in Londen één graad Boven Scandi navië handhaaft zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk, waarin zeer strenge vorst voorkomt. Doordat de luchtdruk thans boven Frankrijk en Italië belangrijk daalt, is de Oostelijke wind boven onze streken wat aangewakkerd. De dikte van de koude luchtlaag, die de laatste dagen was afgenomen, neemt hierdoor weer toe èn hét gevolg hiervan zal zijn. dat het' kwik in de middag min der gemakkelijk boven het vriespunt zal kunnen stijgen. Qok 's nachts kan het nu weer harder gaan vriezen. Merkwaardig is misschien dat de depressie-activiteit op de Oceaan thans zeer groot is. maar dat deze er desalniettemin niet in slaagt de vorst in Europa aan te tasten. (Van een bijzondere medewerker.) Deze kop kan, voor de lezing van deze schets, tien tallen vermoedens in U doen rijzen. Het kan een somber voor spel zijn op de steeds drei gender wordende gebeurte nissen in de Oost-Europese landen. Het kan een „remin der zijn bij datgene, wat de leidende figuren van de R.K. Kerk in Tsjechoslowakije binnenkort te wachten staat als men even terugdenkt aan de afschuwelijke schertspro cessen van Mgr. Stepinac en Kardinaal Mindszenty. Het kan ook eenvoudigweg aanwijzingen bevatten ten dienste van de politie in het volgende stadje in ons rus tige land waar de film: Het geval Gouzenko, gaat draaien. In geen geval had het ech ter mogen voorkomen, dat het een ernstige ruzie uit lokte. En dit is in een onzer grote steden het geval ge weest. En toch was het louter en alleen een simpele vraag. „Wie is er aan de beurt.... om in bed te slapen?" Kijk in de krant. Beschouw de advertentiepagina's eens met meer aandacht dan ge woonlijk. Wat een bedden, nietwaar. En wat een af meting. Welk een keus in slaapkamer-ameublementen. Het ene al pompeuzer dan liet andere. Én dan die aan bevelingen. Smaakvol en stemmig. Breed en gezellig. Opvouwbaar en afwasbaar. Geen woorden zijn te groot of te dik om alle voordelen aan te prijzen. Heeft U het goed gelezen? Nu wilt U maar naar bed gaan. O, is U moe? Hard ge werkt vandaag. Stop eens even. Heeft U een bed voor Uzelf? Is U ook aan d'e beurt om van avond in bed te slapen? Het „blfjkt in deze tijd te bestaan, dat er mensen zijn zonder bed. Een krakende ruzie in het. holst van de nacht heeft het uitgebracht. Het stomweg bestaande feit, dat er mensen zonder bed zijn. Het bewuste gezin, bestaande uit vader, moeder en een groot aantal kinderen bleek te beschikken over een tweetal ledikanten. Het ene voor vader en moeder, het andere diende de overige huisgenoten bij toerbeurt tot welverdiende rustplaats. Op de avond van de ruzie, die alles uitbracht, was het tweetal, dat de nacht niet op de vloer behoefde door te brengen, later thuisgekomen dan gewoonlijk. Andere, even vermoeide, kinderen waren op zijn plaats gekropen. De woordenwisseling, die bij de ontdekking hiervan ontstond, werd op de straat uitgevoch ten in een fel handgemeen Haal nu niet Uw schouders op. Mompel nu niet: „A-so ciale elementen". Kenit U de achtergrond? Weet U iets af van de stille strijd van deze mensen, voor zij weggleden naar de zelf kant van het maatschappe lijke leven? Weet U iéts af van de stille armoede, die gedragen wordt zonder klacht, zonder jamme rend vragen om hulp? Naast de bedragen, die op de Toto vergokt worden, staan de smeekbeden van hen, die niets bezitten. Ko lommen in dag- en week bladen zijn ermee gevuld. Slechts als voorbijganger was ik getuige van het leed, hierboven beschreven, dat gedragen wordt door de men sen van deze wereld. Laat ieder van ons zich toch bezinnen op het woord Van onze Goddelijk Meester: ..Wat gij aan de minste der Mijnen hebt gedaan, dat hebt gij aan Mij gedaan". standpunt" te begunstigen. Het conflict tussen het Christendom en het atheïstisch communisme bevordert hét Katholicis me. omdat van Katholieke zijde het verzet het sterkst en het moedigst is. Het aantal Katholieken neemt nog toe, doordat steeds meer Ieren zich in En geland gaan vestigen. Bovendien speeil ook de buitengewoon knappe manie waarop de Katholieke Kerk haar scho len verdedigt, een grote rol. Het is daarom te voorzien, dat binnen vijf en twintig jaar alleen de Katholieke scho len niet van de staat afhankelijk zullen zijn. Tenslotte staan het positieve stand punt, de trouw en de cultuur der Katho lieken in zeldzame tegenstelling tot de vaagheid en onverschilligheid van de meeste Anglikanen. De Amerikaanse regering stelt b\j ver scheidene Amerikaanse maatschappijen een onderzoek in naar illegaal vervoer van Amerikaanse vliegtuigen, vliegtuig motoren en -onderdelen naar Oost-Euro pese landen, in hoofdzaak naar het rode Tsjechoslowakije. Onlangs werd op verzoek van het State Department door de Zwitserse regering een zending van Amerikaanse motoren voor 3 vliegtuigen, bestemd voor Tsje choslowakije, vastgehouden. De motoren waren door „schijnmaatschappijen" door België en Zwitserland vervoerd en gele verd door Amerikaanse concerns, die verklaard hadden, dat de motoren voor West-Europese afnemers waren bestemd. Verscheidene directieleden van deze concerns zijn op het State Department ontboden om te worden ondervraagd over hun aandeel in de illegale handel. Ook wordt een onderzoek ingesteld bij een aantal maatschappijen, die haar aan vragen voor exportvergunningen hebben ingetrokken toen zij te weten kwamen, dat de overheid had ontdekt dat de te verzenden vliegtuigen aan Oost-Europese landen zouden worden doorgeleverd. De Amerikaanse hoge commissaris voor Duitsland, John McCloy, die op het ogenblik in de V. S. vertoeft, heeft giste ren gedreigd de „luchtbrug" weer te zul- len openen, indien de Russen Berlijn gaan blokkeren. Hij verklaarde dit, nadat hem door journalisten verteld was, dat de Russi sche schildwachten de controle op vrachtauto's, die in beide richtingen tus sen Berlijn en West-Duitsland rijden, gis termorgen opnieuw verscherpt hadden. Gisteren werd aan de Russische grens posten medegedeeld, dat alle vracht auto's voortaan voorzien moeten zijn van een speciaal door de Oost-Duitse „Volks- politie" afgegeven vervoerbewijs. In Westelijke kringen te Berlijn ziet men hierin het bewijs, dat de Russen peggen alle verantwoording voor de nieuwe „kleine blokkade" in de schoenen van de O.-Duitse regering te schuiven en voor het oog van de wereld zelf de schijn van onschuldige toeziende voogd aan te nemen- Leden van de bij „de grote vier" in Berlijn geaccrediteerde Westerse gealli eerde missies hebben van de Russische autoriteiten, belast met de uitreiking van militaire visa, de mededeling ontyangen, dat zij voor verlenging van de interzo nale reisvergunningen zich thans moeten wenden tot de „bevoegde Duitse instan ties", d.w.z.: de Oost-Duitse regering. Daar geen Westerse regering de Oost- Duitse republiek erkent, zullen haar mi litaire missies in Berlijn van een vlieg tuig gebruik moeten maken als zij Ber lijn willen verlaten of er naar toe willen gaan. In Staatsblad K 15 is afgekondigd een Kon besluit houdende toekenning van een uitkering over het eerste kwartaal 1950 aan een deel van het rijkspersoneel, van het politie-personeel en van het personeel van onderwijs-inrichtingen of -instellingen. Sprekende over de taak van de land bouw heeft minister S. L. Mansholt gis teren te Breda op een vergadering van de Noord-Brabantse Mij. van Landbouw in het licht gesteld, dat op de landbouw de taak rust. na 1952 als de Marshall hulp een einde heeft genomen 60 pet. van 1300 millioen per jaar meer uit te voeren. Deze 1300 millioen is het be drag, dat straks meer moet worden geëx porteerd dan thans om de betalings-balans in- evenwicht te krijgen. De minister stelde zich op het standpunt, dat zulks de land bouw mogelijk is. Echter alleen dan. wan neer hij nog intensiever wordt en er een gedeeltelijke verschuiving van de teelt kómt; Sprekende over de stabiliteit der prijzen, deelde hij mede, dat het de be doeling is om ten aanzien van de melk prijzen tot een soort fonds te komen, waaruit reserves geput kunnen worden om de prijs van-de melk stabiel te houden. Hij zeide vol bewondering voor de pres taties van de Nederlandse boeren te zijn. De minister acht de Benelux belangrijk, maar vindt Europese samenwerking nog veel belangrijker Zonder West-Duitsland acht hij deze samenwerking echter onmo gelijk. Te betreuren vindt hij he' dat in het kader van de vrijmaking van de han del producten buiten schot blijven, zon der welke een bepaald land niet kon le ven. Ook vindt de minister het verkeerd wanneer de tarievenmuur weer hoger wordt opgetrokken. Naar aanleiding van de komende wachtgeld- en werkloosheids- toto0t is"8,- di\\J,uni zou ingaan en 10 tot 15 pet. van het loon zou vragen deelde hij mede. dat deze kwestie geeom- pliceerd is. Een beslissing heeft de rege ring nog met genomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1