Nieuws uit ONS GEWEST Schiedam is een plaats om op te schieten G Propaganda-avond „Herwonnen ;sr' - Levenskracht5' KAJOTTERS ACHTER HET IJZEREN De Haffner-serenacle vermurwer van Vader Mozart Arend Hauer wil eerst reservoir van krachten vormen Hulp CIJFER-PUZZLE eheugen Wz IT a Brand op de werf Scherp daarom uiv oog en beheers uw camera De Blauwe Lagune W1 WALDO Interessante causerie van Wouter Paap Over Joneker Franssen Oorlog wordt later pas gepraat Bisschoppelijke Hulpactie een laatste ronde. ZATERDAG 28 JANUABI1950 PAGINA 2 MEDISCHE ZONDAGSDIENST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT OVERSCHIE DE SCHOOLMELK EN VITAMINE A BRüCKNER-SYMPIIONIE IN GRÓTE KERK BURGERLIJKE STAND 'xGxr-- ':-V - fi X'.; - ,v...rxVS 1IL GERINGE OPKOMST EN SOMBER JAARVERSLAG HET ENIGE BESCHERMINGS MIDDEL VERWARMDE WAGENS R. K. SCHAAKVERENIGING S. B. O. V oorbereiding Dekenaat Schiedam Om misverstanden te voorkomen moe ten wij bij voorbaat zeggen, dait het foto grafen-jargon is óm te praten over „een plaatje schieten". 'Schiedam is een eldorado voor de man, die met zijn camera, of dit nu een box of een Rollei is.overweg kan. Er is in de stad zo'n schat van aardige plekjes, van karakteristieke mensen en van on verwachte doorkijkjes al of niet riant, maar altijd met zeggingskracht dat wij- niet vóór niets reeds het vorige jaar aandrongen op het organiseren van een fotowedstrijd. Daar zit 'echterheel wat aan vast en ondanks de voortvarendheid, waarmee de Schiedamst Gemeenschap in*v eigen kring dit plan 'heeft uitigèwerBt, kon eerst nu sprake zijn van een vermelding van de wedstrijd-voorwaarden. Alle fotografen, Schiedammers of niet Schiedammers, amateurs of beroeps, kun. men meedingen naar de prijzen. Als on derwerp is gegeven een buiten-opname in de geméeritè Schiedam. De prijzen zijn ingedeeld naar de drie groepen van 'deelnemers: Voor vakfotografen zijn er prijzen van rèsp. f 75 -,; 50.+, en 25.-; voor gevor- derden van reep. '50, 50, en 20 gulden, en voor' beginnelingen van 25. 15, en: 10 '■gulden.' Het .minimum-formaat voor de beide - laatste groepen is 18X24, voor de laat- sten .6X9, het gewone afdruk-formaat :voor de meeste boxen. De tijd van .inzending is bijzonder ruim' 7 genomen, .rul. tot uiterlijk 15 Juli a.s. - Dit is zeer belangrijk. Fotografie is naar d'e woord-verklaring schrijven met licht- Meer nog dan het onderwerp is vaak •••de lichtval daarop en de hoek van waar buit men heit neemt van belang. Wie als -beginneling serieus wil meedingen, móet daarbij bedenken, dat de waarde en het i' karakter van het zonlicht verandert met de dag en met deweersgesteldheid. Bo- 'vendien kan het uur van de dag belang- rijk zijn. Het is zeer gunstig, dat de - wedstrijd wordt uitgeschreven op een tijdstip, dat van de voordelen van prac- tisch alle zonnestanden en sferen, -winter, lente en hoog-zOmer, geprofiteerd kan wórden. Door een goede opname kan ook het. uur. van de dag in verband met de etand van de zon t.o.v. het onderwerp van groot belang zijn. Allen, die aan deze wedstrijd deelnemen krijgen dus de kans zich ten volle te ontplooienin hun fotografische talenten, die meer zijn, dan het neerhalen van een sluiter en het op goed geluk niet bewegen van het toestel. Wij benadrukken dit nog eens extra, om. - dat de Schiedamse Gemeenschap deze wedstrijd niét alleen organiseert ter - verhoging van de liefde voor onze stad door de ontdekking van haar schoon- -heid, maar ook ter verhoging van het .technische en. artistieke peil-van de fo- tögrafie bij de Schiedamse fotografen. -. Het is bekend, hoe Martin Coppens bij zijn vastlegging van de schoonheid van de .Bossche katehedraal (Gedachen in "Steen) maandenlang heeft moeten wach- ten op gunstige omstandigheden voor een - plaat, bijv. door een gunstige zonnestand of een goede atmosferische gesteldheid. Zijn wij geen van allen Coppensen, toch kan zijn werkwijze ons tonen, wat voor het maken Van een goede 'plaat komt kijken. De beoordeling van' de inzendingen is in goede handen- Dé Jury bestaat /uit de heren: Dick Boer, directeur Van Focus in Bloemendaal, A. Carré, N.V. v.h. van Staal en Co., Rotterdam, B. Hesper, Vert. Importhuis ,,De Camera" en Mr. Sanders, namens de Schiedamse Gemeenschap- De foto's zullen tentoongesteld worden tijdens de vacantie-week in Augustus. De bekroonde foto's blijven het eigendom van de Schiedamse Gemeenschap, die recht krijgt tot gratis reproductie in het blad onder vermelding van de naam van de inzender. Niet bekroonde foto's blij ven het eigendom van de inzender en. kun. nenworden afgehaald na sluiting van de tentoonstelling op het bureau van de Schiedamse Gemeenschap, Nieuwstraat 12, waarheen zij ook gezonden moeten wor- den. Bij insluiting van voldoende postze gels, worden de foto's per post terugge zonden. Deze foto-wedstrijd zal de eerste wor- den van een reeks welke ook rfog ge specialiseerder) onderwerpen in Schiedam zal bevatten. Wij menen, dat de Schiedamse Gemeen schap zal mogen rekenen op een grote deelneming, omdat hierdoor bewezen wordt, dat het zin heeft in Schiedam dergelijke initiatieven te nemen. Voor Schiedam zelf kan deze wedstrijd een groot succes worden en wij hopen 'dat de Schiedamse Gemeenschap de we gen zal kunnen vinden óm ook naar bui ten voor dit initiatief reclame te maken, opdat de camera de toeristen zal trekken en doen genieten. De documentaristen, die voor J. Arthur Rank het maandelijkse film-bericht „Deze moderne eeuw" maken, tonen nog steeds de talenten, welke in Gr. Bri.ttannië op dit gebied liggen opgehoopt. Dit verhaal over de betekenis van de oiie, over de ontdekking Van dè waarde ervan, over de wereld-strategie, dié erdoor bepaald" wordt, over de invloed, die de explo- ratie op de inlandse bevolking van da grote vindplaatsen uitoefent;, kortom over alle interessante facetten aan dit bodem product, is uitstekend gemonteerd' en door een kundig gehanteerde camera en een- pakkende montage ^>t een -gaaf geheel gemaakt, waarin het gesproken com mentaar zich niet minder goed voegt, als het illustratieve geluid. Des. te. wonderlijker is het, dat- deze zelfde Rank een'van zijn regisseurs n.l. Frank Launder, die met Sidney Gilliat een aantal boven de povere middelmaat uitstekende films - maakte, nu tot het maken van deze „Blauwe Lagune" heeft kunnen brengen, daarbij hef talent van Jean Simmons, in ...Hamlet" ën -„Gróte verwachtingen" duidelijk getoond, mis bruikend. De epidemie van sarong-dra gende juffrouwen, welke Dorothy La- mour reeds enkele jarefn Voor de oorlog ontlatende, schijnt hem oen veiliger geldbelegging dan het maken van een film, die de prachtige, maar korte staat van dienst van de Britse na-oorlogse pro ductie verlengt. Een schip, op weg naar Australië wordt door een ramp getroffen, Door een toe val kunnen twee kinderen, een jongetjer wiens vader aan boord" gestorven is en een meisje, dat haar tante- in het gewoel kwijt raakte tezamen met Paddy Button, een matroos, in een sloep' een eiland be reiken. De zeeman sterft spoedig na een dronkenschap, waarin hij de misère over het missen van een passerend schip poogt, te verdrinken. De jongen en het meisje blijven alleen achter en maken het zich" zo knus mogelijk met een paar bloemetjes op het klamboe-tafeltje en wat kleurige vruchten (de film is in Kodachrome op genomen) lief gearrangeerd aan de muur. Met-het ontwaken van de belangstelling voor het anders zijn van de ander ko men er een paar lage individuen aan land, die onmiddellijk- in de kluisgaten hebben, dat het meisje een kapitaal aan parels in het haar draagt.Is de een meer. uit op de parels, de andere, heeft be langstelling voor de menselijke parel, die het meisje ondanks- het gekrek aan Lux toiletzeep.. Zwartkop.-sihamDoing en Elisabeth Arden, is geworden. De onbe- 'dorvën' jongeling is nietzp,.wereld vreemd, of hij doorziet uiteindelijk de ■opzet van beiden-. Het kwaad /straft echter zichzelf. De onverlaten richten hun wraakpartij op elkaar zo in, dat met een schot en - een worp van een dolk de blauwe lagune weer tothet paradijs is geworden, dat zij voordien was. Intussen is er echter een klein adammetje geko men en omdat de ouders nog maar kin deren waren, toen zij in het paradijs aan land spoelden, weten zij nu niet., dat het een echt paradijs is vergeleken bij de bewoonde, wereld: De erfelijke belasting om te verlangen naar wat zij niet heb ben, werkt in hen door en dus zeilen ze op een dag met de inmiddels gerepa reerde boot deze moderne eeuw tegemoet. Het is bekend, dat op de film-verhuur-, kantoren aan de employé's een premie wordt gegeven, voor het verzinnen- van een pakkende* titel, die niets met het pro duct te maken behoeft te hebben als zij maar pakkend is. Daar de vertaling^ van „Blue Lagoon" in „Blauwe Lagune" het niet deed, heeft met er ,,Het eiland der verdoemden" van gemaakt. En dat mag de press-sheet niet hinderen, die ver klaart „Ze zetten koers naar een voor hun (moet zijn „hen") onbekende we reld, die zoveel moet verschillen van dit paradijs. Stunt waar is uw overwinning? Boven 14 jaar zegt KFC. Citaat van de dag: Als de bioscoop de bioscoop niet aan een einde heeft kun nen helpen, zal het de televisie .ook niet meer lukken. (Amerikaanse wijsheid). Vandaag, Zaterdag 28 Januari: H. Petrus Nolaseus. Café Pleinzicht: Wedstrijden in het kader van de Vierspelen-kamp. Morgen, Zondag 29 Januari: Vierde Zondag na Eiriekoningen. Geen agenda. Café Pleinzicht: Wedstrijden in het kader van de Vierspelen-kamp. Overmorgen, Maandag 30 Januari: St. Martina. Musis Sacrum. 8 uur: Demonstratie Ca'tharina van Sienagroep. Dagelijks: Passage: Eiland dér ver doemden (14 jaar). Monopoie: De duivels van het- Wilde Westen (14 jaar)'. Ijsbaan Tennispark Spieringhoek en Terrein Schiedamse IJsclub Spiering- hoek: Schaatsen. A. D. de Leeuw. Westvest 12, tel. 67628. W. H. F. Meyer, Swammerdamsingel 43, tei. 69696. F. Jongerius, Vondellaan 2, tel. 67355. P. J. Beukers, B.K. Laan 76, tel. 68004. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ER OMSTREKEN, 72ste Jaargang No. 21145 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs 13,90. per kwartaal, 1,30 per maand, 0,32 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte t 0.30 per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux. Kampioenen (kleine advertentlën) tot 20 woorden 1.-. Elk woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle actverJênUe-orcters worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advértêhtie-wezen. Directeur: Knijpers. -.e r e. Hoofdredactie:- Prof. Dr. St. Tesser O.P. en Lèo" J. M. Hazeizet. - Algemeen redacteur: H. A. Paalvast.' GESLAAGD Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het candideatsexamen vee artsenijkunde, cum laude, de heer C. Holzhauer, alhier. -Sinds enige maanden wordt de marga rine niet meer van vitamine A voorzien. Dit. is een 'grote achteruitgang, .aange zien een heel" groot deel van ons volk gebruik moet maken 'vam margarine, om dat de prijs van. natuurboter veel te hoog is. Eerst werd de margarine voorzien van vitamine A. omdat ons lichaam deze grondstof heël hard nodig heeft. Onlangs heeft men besloten dit voortaan achter wege te laten, om-dat de voedingsmidde len, die deze vitamine wel bevatten, weer vrij te krijgen waren. Eén. van deze voedingsmiddelen, is melk. Daarom advi seert het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad melk te drinken, zowel do-qr volwassenen als dooi; kinderen Ook groene groenten, rauwe wortelen en levertraan is gewenst. Dok is het zo nuttig, dat op alle scholen de gelegen heid opengesteld is. elke. dag een flesie verse melk te drinken. Laten daarom de weinige ouders, die van deze gelegenheid nog geen gebruik maakten, alsnog be sluiten hun kinderen schoólimèl'k te. laten drinken. Dinsdag 31 Januari a.s. zal het Rotter dams Philharmoni-sch Orkest onder lei ding van Eduard Flipse in de Grote Kerk een- belangrijk concert geven.-,Uitgevoerd wordt de Vierde JJymfpnie van Brückner. Welke reeds twee uitvoeringen in Rotter dam-beleefde en daar,groot succes had. Bovendien- zal Herman. Krebbers soleren in- het vioolconcert van. Beethoven. Het wil ons voorkomen, dat voor deze stukken de Grote :Kerk een'dankbaarder ruimte zal zijn, .dan voor de pianoconce.- ten. welke wij tot nu toe hoorden, ter wijl het orkest zelf meent voor genoem de symfonie een ideale klankbodem te hebben gevonden. 'X- .■'■U-X-XX: x-x:X :.G XX It -V De ballet-groep van Excelsior, zoals zij zich Donderdagavond voorstelde. De Kethelse organist, de heer Lansbergen, achter het orgel, zooals hij nu reeds zestig jaar zijn roeping vervult; De difècfe zegging van de riaa<m ..„'Her wonnen-'Levenskracht"; hetdeftige ad jectief 'ëp "bet stoere zelfstandig naam woord. ovêrrijk aan' betekenis, wijzèn on middellijk'- aan-, dat- de vereniging door •een oudere generatie- is övèiéind ge- trokker.i. .Dergelijke sonore namen, even ais „Credo. P.ugno'V-hebben ons. om moei lijk te omschrijven redenen Steeds - be koord, wellicht omdat zij uiting, geven "aan eën misschien watrederijke maar onomwonden, geestdrif t, hijde op-, richters. „Herwonnen Levenskracht" ontstond in 1913. De vereniging is prachtig uitge groeid, het internationaal beroemde Sa natorium „Berg- en. Bosch" te Bilthoven GEBOREN: Liduina M., d. van B. W. Wuister en J. H. M. Holierhoek; Jo-han- is er o.m. een vrucht -van nes G., z. van J. B. F. Schaap en A. J. Bernoster; Petronella J. M„ d. -van F. J. v. d. Toorn en E. M. C. v. d. Knaap; Wil lem, z. van W. P. K. J. Reijnhout én M. Staub; Wilhelmi'na Jd. van G. H. Vogelezang en A.' Vendelbosch; Cornelia A., d. van A. B'oumart en C. G. Baste-, rr.eijer. OVERLEDEN: L. J. W. J. v. d. Liet 66 j,; J. P. de Loos 76 j., wéd. van P., Wijnties; M. de Braaf 62 M, v. d. Valk 57 j. - Maar ziet men het aantal donateurs in Schiedam van de vereniging, luistert men naar het zorgelijke verslag van de pen ningmeester, dan moet er helaas een hopeloze -onverschilligheid van .de Schie damse arbeiders vo-or deze zegenrijke in stelling geconstateerd worden. Wij citeren, uit zijn verslag: Van de 2200 K-A.B.-leden zijn er 250 donateur van „Herwonnen Levenskracht". Dit is zeer weinig. „Nog zijn er van die conservatieve leden," (dit citeren wij letterlijk uit In de Harmonie hebben de Ka jotters van de Sih'gèlparóchié gisteravond ge luisterd naar L- J. M- v. d. Berk, die als medewerker aan „De Volkskrant" de ge legenheid Had, om in September 1949 de toestanden in Berlijn gade te slaan en daaruit zijn conclusies te trekken. Uit voerig schilderde hij de voorgeschiedenis, zover deze nodig was voor een goed be grip van de onwikkelingen rond de blok kade en daarna- De communisten maak ten van de na-oorlog-se chaos gebruik, om zich aan de Russen voor te stellen al® de plaatselijke burgemeesters, solied voorzien van li-dmaatscha-ps-bewijs van de Communistische Partij. Andere partijen werden tegengewerkt op alle denkbare manieren. Met geruchten- over vermin dering van rantsoeneni werd gewerkt, kortom alles werd gedaan, om de Com munisten als Overwinnaars te laten, ko men uit een strijd, 'waarvan de afloop van tevoren was vastgesteld door de Russen. Wie nu nog over Liberalen of Chr. Democraten hoort, bedenke, dat dit volkomen van de Communistische Partij afhankelijke figuren, zijn. Meestal hand langers- De- meeste bedrijven worden genatio naliseerd, Het zijn er een 360 met 600 000 arbeiders. Staatsgrossierderijen leggen de middenstand geheel aan banden. De be heersing van het gehele ingewikkelde systeem van de modierne samenleving kennen de Communisten door hun prac- tijk van- zovele japen onderhand wel. Voor de Kerk was de toestand al moei lijk door de bombardementen, door de duizenden verplaatste personen en het gebrek aan pastorieën (er zijn maar 6 normale). De samenwerking met de Pro testanten is uitstekend en lenigt veel geeselijke nood, door de mogelijkheid, in Protestantse kerken het H. Misoffer op te dragen- Een bezwaar bleef, dat deze gelegenheid werd aangegrepen om voor het Protestantisme Katholieken te wer ven, waarbij leniging van de materiële nóód één der aantrekkelijke acties was- Nu de K.a:hoi:ekën meer steun van an deren krijigen, kunnen zij hier iets tegen over stelten.- - - Naast de Communistische vakbond is er geen andere. Deze beheerst de distri butie van textiel en schoenen-. Ongeorga niseerde arbeiders--hebben geen kans, deze producten te verkrijgen Om op am bachtsscholen of andere onderwijsinstel lingen te worden toegelaten.' moet men een lidmaatsehapsbewijs van de „Vrije Duitse Jeugd" kunnen tonen. De Communisten -schrikken er niet voor terug, behoorlijk geld in hun propagan da te steken. De volledige werken van Lenin (2200 bladzijden)in leer gebon- dlen,, waren voor 3,50 te koop- 'Werkeloos blijven de Oost-Berlijners hieronder niet- Zij richten illegale orga nisaties op met het doel inlichtingen te krijgen over d,e onmenselijke voorwaar den, waaronder tienduizenden van hun medestadgenoten naar de uranium-mijnen werden vervoerd erf daar mishandeld. Tot slot behandelde spr. de moeilijkhe den met de- luchtbrug. Het was voor dé Ka-jotters een zeer in srtructieve avond, waarnaar zij met volle belangstelling hebben geluisterd. Zij begrepen, dat. niet. alleen en niet.óp de eerste plaats de sociale verheffing van de mens hem kon beschermen tegen dit systeem, maar terugkeer naar Christus, de .Redder der Mensen. zijn geschrift, onidat wij menen,: dat ,hier misschien, één", van de hoofdoor zaken van het .gebrek aan donateurs ligt), „die zéggen ïk betaal er we kelijks al aan bij mijn contributie. Dit is echter, niet., juiqt- Voor de .oor log was dit wel/ié. doch na de oorlog is dit totaal veranderd- Hiervoor, is kn de plaats gekomen' de donateurs-actie. Ook zijn er nog wel leden, aldüs de penningmeester, die zeggen, het hoofd bestuur van onze Vakbond betaalt elk jaar voor ons aan H-L. Zeker.' dat-is waar, dit is dan 50 ct per jaar; 'n- drup peltje op 'n gloeiende plaat. „Wij mo gen' tóch Wét aaHnsmoii;" Zo sprak .'.de strijdbare penningmeester gevat, „dat Uw Christelijke naastenliefde groter zal zijn dan die onbenullige 50 ct per jaar." Pator Roghmanis, algemeen adviseur van de K-A-B. ging met kennelijke tegen zin, maar zeer terecht op dit onverkwik kelijke thema door. „Deze avond is mislukt," zo zei hij, /ondanks een goed pro,gramma doqr al degenen,"die hier niet"zijn," doelend hier bij op de slechte bezetting van de Vol.ks- bondzaal. dié-nauwelijks* voor de helft gevuld was. Vergeten wij dit allés even na de'en thousiaste woo'octerv van de heer Asch- main. hoofdbestuurslid van H-L., om. de gezelschappen, die deze- avond tot een geslaagde gemaakt hebben, 't volte pond te geven. De R.K. Zangvereniging St Caecilia o-l.v. de heer W. de Rooy, zong vier liederen, rein .en klaar, mét iets daarbij-, dat men onlogisch zou mootpn omschrij ven als „begeesterde discipline". De sa menklank van dit Schiedamse koor is "voortreffelijk óm zijn hómOgeniteit. Dat het koor zich niet bezondigt aan ..Liédo"-' tafel" bewiist het repertoire. Nemen wij: Orlando di Lasso, contrapunt, feillloos tot een. goed 'einde geleid.-door: d.e diri gent; Alter Baum vaö Arthur Honegger. een koorstuk,, dat om zijn- ietwat bizarre tonaliteit, zeer moeilijk uitvoerbaar is- Z.o waren er nog enkele liederen,ge tuigend van go-ede smaak en muzikale belezenheid. Het Harmonie Orkest v;St Ambr-osius" o.l.v.de heer Heilker bewees;-dat Ka tholiek Schiedam in he&r een muziek gezelschap heeft, dat een opvallende plaats inneemt tussen de tien andere plaatselijke muziekgezelscbaopen- Als 'n tamelijk zwak muzikaal geheugen ons Advertentie. GEHOOR De spannende episode uit het leven van Mozart, waarover Wouter Paap gis terenavond voor het K. C. G. sprak, was dezelfde, die ook het leven van menig niet beroemd man spannend kan ma ken. Het betrof hier namelijk de moeilijkhe den, die de 26 jarige Wolfgang onder vond bij het verkrijgen van toestemming van zijn vader Leopold voor een huwe lijk met mejoffer Constanze Weber. Het zal echter in weinig levens voor komen. dat een zodanige crisis later te reconstrueren is uit een briefwisseling en uit kunstwerken, welke door de be trokkene zijn nagelaten. De briefwisseling, welke bewaard is gebleven voor zover 't Wolfgang's cor respondentie betreft, was een zeer inten sieve, aangezien de verhouding tussen Va der Leopold en zoon Wolfgang uitermate ideaal was. Niet alleen had de Vader gezorgd, dat het talent van de jonge musicus ontwikkeld kon worden in de breedte, doordat hij zijn zoon in aanra king bracht met de belangrijkste muzi kale uitingen van die tijd, in de knoop punten van het culturele en muzikale leven, zoals Londen. Parijs en Mannheim, maar voor de zoon was de Vader een deskundig luisteraar aan wie hij alles over zijn werk kon vertellen in de ze kerheid begrepen te worden. En dit werk was de hele Mozart. Dach ten zijn tijdgenoten, dat hi; de composi ties uit zijn mouw schudde, wij weten, dat hij voortdurend in zichzelf met mu zikale vormgeving bezig was en dat hij. als deze voldragen was, gemakkelijk zijn geniale werk aan het papier toever trouwde. Zeker is het niet waar, dat hij 'n opp- vlakkig 'man was, die irralles kind bic behalve in de muziek. Zou de ongeëve naarde psychologische diepte van zijn opera's, zijn lievelingscomposities, niet reeds hebben aangetoond, dat hier een man met grote mensenkennis, fijne er- eef, humor en een groot gevoelsleven aan het wóórd was, dan zou zekér uit zijn brief wisseling wel gebleken zijn, dat hij een goede kijk had op de mensen en de din gen, dat hij deze góed wist te typeren en dat hij vol interesse was voor de din gen om hen heen. In alle opzichten was hij een groot man. die in niets leek op de zoetige re producties met bepruikt hoofd en rozige wangen, die men later als portretten van hem in grote massa heeft verspreid. Wat de periode voor zijn huwelijk zo spannend maakte was een veelvoud van draden, die tot een intrigue moesten voe ren. Allereerst was Vader Leopold wel overtuigd van de gave van zijn zoon, maar op een geheel andere manier, als wij nu. Voor hem was er niets hogers voor de jonge componiri denkbaar, dan de opvolging van Wolfgang deze was inmiddels een jaar of achttien gewor den als kapelmeester van 't bisschop pelijke hof in Salzburg. Maar Mozart kon in deze lakeien-baan niet aarden, ter wijl hier van hem geen opera-compo sities gevraagd werden. Na er letterlijk uitgetrapt te zijn. ging hij naar Wenen, waar hij terecht kwam bij oude beken den. n.l. de Weduwe Weber. Hij had deze en haar dochters reeds leren kennen in Mannheim, was op een1 ervar verliefd geworden, maar door Vader's ingrijpen gered en kreeg nu een gebroken hart voor een andere dochter. Zeer tegen de zin van zijn vader bij wie de familie in niet al te beste reuk stond. De knoop wordt nu als volgt gelegd: Mozart smeekt zijn vader al lang om toestemming tot het huwelijk. Omdkt die uitblijft voert hij Constance, die thuis ge sard wordt haar een adellijke kennis om buiten schot te zijn. Daardoor is hij in staaf ,J3ie Entführungaus detn Serail" aan den: lijve te ondervinden,: zodat hij korte tijd later de openings-opera voor de pas opgerichte Keizerlijke Opera kan schrijven en daaraan een op dramatisch- i muzikaal gebied volkomen revolu- tionnaire vorm kan geven door het spe ciaal gebruik van het orkest. Zijn vader vraagt hem een amuse ments-serenade te schrijven voor de bruiloft van Burgemeester Haffner van Salzburg (onder Vqder's naam, zoals te doen gebruikelijk was) en Mozart ziet hierin een kans om zijn Vader aan zich te verplichten en op die manier zijn toe stemming te krijgen. Omdat de toestemming echter maar niet wil afkomen, krijgt het stuk een zeer uitzonderlijk geladen en driftig ka rakter en kan het1 nauwelijks nog een amusements-serenade genoemd worden. Deze compositie helpt hem niet. Zelfs een poging om door achterhouding van het laatste deel zijn vader in tijdnood te brengen, mislukt. Mozart hakt de knoop door en besluit zonder toestemming te trouwen, maar op het moment, dat bruid en bruidegom elkaar het ,.ja"-woord ge ven, schrijft Leopold een brief met zijn toestemming. Later kijkt Wolfgang zijn serenade nog* eens door en ontdekt, dat het eigenlijk een symfonie is. Daarom laat hij enkele delen weg. De rest zal voor altijd de titel „Haffner-symfonie" blijven dragen. In een lange en vlotte causerie ver telde Wouter Paap deze bijzondere ge beurtenissen met de voorname opzet ver keerde denkbeelden over Mozart weg te werken en belangstelling voor de figuur te wekken. Hij illustreerde zijn causerie met enkele passages uit de Haffner- symfonie, die niet zozeer een adequate vervanging van het orkest-werk wilden zijn, als een poging een indruk te geven van het karakter van 't werk. Zeker zou deze avond een vervolg met voortgaande analyse van de muziek best kunnen ge bruiken. De kennismaking met een goed spre ker was alleszins aangenaam, terwijl beantwoord word aan de hoge normen die Pater A. Willems tijdens de opening had gesteld. Hij noemde de kunst een van de heerlijkste gavén, omdat zij in staat is in ons innerlijk ontdekkingen te doen van grote waarde. Muziek vraagt stilte en in de stilte kunnen wij de diep ste roerselen in onze ziel leren verstaan De muziek is hiervoor eén der geschikt ste .kunsten, maar :zi-1 ifioet weer verwe ven w-orden met heel-ons leven. Aan Het* slot van de avond dahkte Pater Willems de spr. voor zijn mooie causerie De matig bezette bovenzaal van Musis Sacrum was dankbaar Voor het gebo- dene. In 'onderstaande eijftr-puzzle moet het getal a vermenigvuldigd worden met 9, de uitkomst is het getal b. A er. b bestaan ui'; dézëTfdé''c;jfërs, échter in omgekeerde volgorde. Het eerste cijfer \an a is dus hét laatste cijfer van b en het laatste van a is het eerste van b. De volledige vermenigvuldiging wordt gevraagd. - Oplossingen kunnen worden ingezon den tot Donderdagmiddag. De oplossing van het Kruiswoord-raad- se' van verleden week: Horizontaal. 1 das, 4 parasol, 8 vla, 11 rapier, 13 maal, 14 aleer, 15 ven, 16 korst, 17 ter. 18 wan, 20 Let, 22 nat, 23 bar, 25 nes, 27 af, 28 pel 29 baker. 31 Ra, 33 leger, 35 mol, 37 Ares, 39 raket, 41 toga, 42 lak, 44 peter, 46 in 48 pater, 50 gas, 51 en 52 Eem, 54 tor, 55 dag, 57 kus, 59 vol, 60 puk, 62 at as, 63 hes, 64 Arras, 66 gaas, 68 ideaal, 69 art 70 Ame rika, 71 Spa. Verticaal: 1 dra, 2 aa'.q 3 speer, 4 per, 5 ar, 6 amen, 7 of, 8 varen, 9 laster, 10 alt, 12 Ier, 13 mol, 15 vpt 18 water, 19 pak, 21 kanarie, 22 nel, 23 baret, 24. rem, 26 savanne, 29 beker, 30 rot 32 wel, 34 gaper, 36 lor 38 sap, 4fl Tegal, 43 kat. 45 rag, 47 nektar, 49 tol, 53 mulat, 55 dos, 56 kuras, 58 sas, 59 veer, 60 pre, 61 kaap, 62 aga, 64 Ada, 65 sla 67 om, 68 ik. De prijs is gewonnen door: M. Eykenbroek, Schie 74b, Schiedam. X niet bedriegt, zit er een zekere frequen tie in de nummers, die „Ambrosius in het openbaar brengt; doch deze kritische bemerking wordt op staande voet ont zenuwd, als men hoort, hoe vlekkeloos die nummers er nu uitkomen. Het slot nummer met tamboers en. tambour-mai- tre in ornaat aangetreden, bracht een vlaag van opwinding in de zaal- Tenslotte Brederode- Twee éénacters bracht ze. De tweede komische sketch was waariijk noodzakelijk, om die voel bare spanning van de tóeschouwers na het eerste stuk af te reageren. Die -nerveuze aandacht was het gevolg van het geconcentreerde spel van de ac teurs. Elik van- de door een wezensge- trouw-e rechter-commissaris te ondier- vragen. dorpelingen, gaf een type weer. Beter compliment kunnen we, dunkt ons. niet geven, want is de typering niet het hoofdbestanddeel van de toneelkunst? Zo gauw er brand uitbreekt, worden de verbindingen geblokkeerd om alles vrij te hebben voor een soepele ga'ng van zaken. Een onbetekenend begin kan steeds ernstige gevolgen hebben als niet snel kan worden opgetreden. De bewa king wordt naar de uitgangen gedirigeerd door de sirenes. Inkomende personen en voertuigen worden strenger dan anders gecontroleerd. De verantwoordelijkheid voor de werfgemeenschap weegt zwaar. Streng zijn de consignes van de directie. Ook de journalisten dienen te wachten op toestemming. De uitslagen van de wedstrijden voor de huishoudelijke competitie zijn als 'volgt: Maagdenberg—de Jong1 Mulder—Kl-oos I—" V d. Berg—Maagdenberg 0—1 Mulder—v. d. Berg J—0 Mulder—Maagdenberg 1—u Erftecneyer—van Thienen -0—1 Noordegraaf—Broeren 1—0 Paap—Kempqr afg. SchermerBroeren 10 Van Zijlde Jong V2-V2 V. d. BergMulder Kl-oosMaagdenberg afg. KloosBroeren 10 OsterholtSonnemans afg SteenhouwerKemper 10 De wedstrijd SBO 1—Vlaardingen'2 is geëindigd in een 73 overwinning van SBO 1. Donderdag a.s. wordt de wedstrijd SBO 1—Kralingen 6 gespeeld in het I Het is dezé keer een mastiek brandie in de sectie van een dok.. D.e arbeiders zijn al b-uitën gevaar. Voorkomen moet worden, dat de olie op het water gaat .branden.of de bul te heet wordt en gaat werken. Dpor het tientallen meters lange dok heeft de 'bedrijfsbrandweer spoedig slangen naar de. vuurhaard gebracht. Van de zijde van het water zorgen,drie sleep boten voor afkoeling van de,lp geen an dere wijze bereikbare buitg'nkant. Effi cient en veilig wordt er Opgetreden te midden van een vaak moeilijk begaan baar werkterrein. Arend Hauer heeft zich de Voorvech ter genlaakt van een reveille in de kringen van de toneel-wereld. HU wil de duizenden in den lande, die voor hun plezier acteren, mobiliseren voor een groots doel, de veredeling van hun spel door er behalve dé liefde voor de ont spanning, de liefdé voor de kunst zelf in te brengen. Want hij weet, dat alleen liefde en bezieling voor een ideaal de krachten kunnen ontketenen, welke nodig zijn om de moeilijke perioÈc van vernieuwing en ernstige studie door te komen. Deze jonge pionier was de aangewezen man om die andere pionier in de Ne derlandse toneel-\frereld, Eduard Verkade, te vervangen, toen deze zich niet 4-n- staat achtte de langdurige inspanning van de regie van het stadsspel „Het spel van Joneker Franssen Oorlogh" op zich te nemen. Onmiddellijk wees de oude ide alist op de vurige jonge kerel, die reeds bezig is in de amateur - toneel - wereld een beweging los "te maken. Het had ër allé schijn van, dat hij er Donderdagavond in geslaagd was ook On der de Schiedamse amateurs bezieling los te slaan, al gaf hij hun een niet ge makkelijk, programma.. Of kwam het ook door de behoefte om met de slechtetraditie van gemeen schappelijke inspanningen in het ver leden te breken? De voorzitter-van de sectie toneel van de Schiedamse gemeenschap, ir- Hoek, had er bij: het begin van deze informa tieve bijeenkomst in het Gereformeerde Jeugdhuis reeds op gewezen. „De stadsfeesten zijn reeds tot zeer kleine omvang, vergeleken bij de oor spronkelijke opzet, gereduceerd. De op voering van dit spel is een van de weinige dingen, weljte overbleef. Ik ben niet op timistisch over de resultaten, welke be reikt zouden kunnen worden en welke bereikt kunnen worden De geschiedenis van onze stad heeft steeds weer bewezen dac grote plannen bleven steken in de nog hoger rijzende moeilijkheden. Zal dit stuk de gelegenheid tot'revanche op deze reputatie bieden? Wanneer de amateur-tonelisten zich in gi»)té n »5sa seharen rond dit initia tief* wanneer zij zich offers willen ge troosten, kan er in Augustus iets ge bracht worden, dat ook in den lande met bewondering zal worden gevolgd. Die offers zouden van velerlei aard ztin. Dat bleek wel tijdens de woorden van Arend Hauer- 't Werd geen .kwestie van het kiezen van de bloem van de Schiedamse toneelverenigingen. Nee, deze regisseur wilde kénnis maken met al hét materiaal; wilde aan de spelers de kans geven om hem te leren" kennen- Daar om stelde hij - voor een centrale werk groep te vormen, welke gedurende drie maanden alleen maar voorbereidend werk zal doen. Deze werkgroep zou eens in dé veertien dagen bijeen moeten ko men om zich eens te bezinnen op de •wezenlijke "kenmerken vfcn 't toneelspel. Als dat gebeurd was en allen een helder inzicht hadden in de plannen en in de eisen, zou begonnenkunnen worden met het verdelen van de rollen. Ongetwijfeld zouden.' de deelnemers hierbij persoon lijk zeer veel winnen. Sprekende over het stuk zelf men weet dat dit rederijkersspel onlangs Poest' Clement is ontdekt en als oudste door de stadsarchivaris, de heer v.d. Nederlandse drama geldt meende spr. er kleven bezwaren aan voor een op voering in deze tijd. De taal is niet ge makkelijk te verstaan en er komen wei nig vrouwen in voor. Daarom zal het stuk een belangrijke bewerking moeten ondergaan. Een mogelijkheid hiertoe wordt gevonden in de z g. „Zotskappen figuren, die een brug zullen slaan tussen de 14e eeüw en deze tijd. De indeling van meer vrouwen en een zo groot mo gelijk aantal personen wordt tegelijker tijd beoogd. Het verhaal vond de regisseur met be langrijk. Wel achtte hü het van belang, dat de figuren zouden gaan leven. Daar om ook zal de aandacht en het accent niet vallen op de costumering of rijke enscenering. Dit zou offers van de spelers vragen. Zij zouden dag aan dag moeten trachten zich In te leven in de figuren, die zij kregen uit te beelden en tegen het eind niet tegen drie of vier repeti ties in de week móeten opzien- Wordt de medewerking hiervoor niet verkregen, dan zal het geen zin hebben een poging te dóen het spel op te voe- rcn. Voorlopig scheen dit gevaar niet te dréigen, want de 12 verenigingen, welke met ruim 50 mensen vertegenwoordigd waren, toonden zich zeer ingenomen met de opzet en lieten hun vragen tijdens de 'achtenwisseling blijken, dat zij er alles voor voelden. Alle verenigingen kunnen een lijst van deelnemers inzenden voor eind Februari de werkgroepen beginnen. Het spel wordt in d-e week van 25 tot 31 Augustus op gevoerd- Ook individuele Schiedammers, die het histrionische bloed in zich voelen gloeien kunnen zich melden bij het bure au Culturele Zaken, Nieuwstraat 12. Nogmaals worden de lezers er op attent gemaakt, dat zij die gaarne een Duits kind voor enige tijd zouden willen op nemen (zoals bekend zijn het de kinde-;i ren uit de z.g. diaspora-gebieden) zich moeten haasten hiervan opgaaf te doen Maandag a.s is de uiterste termijn voor opgaaf aan een der bestuursleden: Rector B. J. van Houten, St. Liduinnstraat 20. tel. 68262 (Aalmoezenier): P. Schoof, Bos- boomlaan 8 (penningmeester) en A. J C van Oppen, Lange Haven 102 (secretaris', tel. 68941. Men geve zijn naam en adres op, als mede de leeftijd van het uit .te nodigen kind. Hoogstwaarschijnlijk is .ditqhet. laatste /transport kinderen, da', door de B H O. •wordt verzorgd. Voör vérdere'.'bijzonder- bedén wordt gaarne-, verwezen naar het Dekenaal-n"euws 'in 'Sursüm Corda van vorige week. De stoom van de hete romp vermengt zich met de koude mist, die over de werf hangt. Tientallen liters water verstuiven tot myriaden druppeltjes, die gelukkig niet tot ijs verharden. Het werk op het hoge dok zou daardoor nog gevaarlijker worden. Al is de vuurhaard zó heet, dat het water als stoom wegslaat, de lassers en klinkers, de mannen van de fabrieks- brandweer, wier handen verkleumen door het kille water, zijn blij, dat er een cokes-vuurtjebrandt, waarboven ze de stijve vingers weer wat soepeler kunnen maken. Zelfs in de-handschoen dringt de kou grimmig en verbeten, door. Maar als de man van de vrijwillige brandweer kan zeggen, dat het zaakje geklaard is en er geen fatale ongelukken met zijn maats zijn gebeurd, grijnst hij .verlicht. Een brand op een -,verf blijft een hachelijk gebeuren: Nog- leeft- de ge- 'daehte aan dé „Fetrakis" als een schrik beeld voort.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2