Tegen Plunderaarster van Arnhem negen jaar geëist PUROL Internationaal oplichter voor de Amsterdamse rechtbank Sportieve sfeer op de korte banen in het Noorden R 06nder VAN MIENTJE KWETTER Frau Gasille „werkte" volgens plattegrond :iiJJ Hij kon gevangenen vri jkopen en zwarte effecten „irit" maken w* ADIO programma Het der liefde ZATERDAG 28 JANUARI 1950 PAGINA 5 DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND KAMPIOENSCHAP HOOFD KLASSE DRIEBANDEN AANVAL OP ZWEMRECORDS RALLYE VAN MONTE CARLO Het klassement der Nederlanders UIT HET HOS' VERTAALD DOOB SEBASTIAAN No. 57. 2e Rui Weer vijf, had Jan triomfan telijk in de Tweede Kamer gezegd Ja, het is zielig, vond de Tweede Kamer. Schande is het, sjilpte Jan. Toen stond professor Grommerd op, een doorgewinterde Tweede- Kamer-mus. Professor Grommerd viel het beleid van de regering aan. Zoals ik in de hoofdartikelen van mijn krant al zo dikwijls be toogd heb, zei Grommerd, die gauw eventjes reclame voor zijn eigen krant wilde maken, natuur lijkis het heel gemakkelijk om altijd maar op rode Jozef te scheldenom hem er de schuld van te geven, dat alles mis gaat. Maar, mijne mussen, tenslotte is het de aard van rode Jozef om ons te vernietigenhij kan niet an ders Onder applaus van zijn fractie leden verklaarde professor Grom merd dat hij besloten had in de oppositie te gaan. Maar wat moeten we dan doen? vroeg Jan. Kijk eens, zei de professor. ANKER HORLOGES WATERDICHT-SCHOKVRIJ Dat is tenslotte uw zaak, niet de mijne. Nee, antwoordde Jan onge looflijk slimHet is onze zaak de zaak van alle mussen van heel de wereld. Dan moet deze kwestie op de agenda van de Verenigde Naties gebracht worden meende de Twee de Kamer. Zou het niet te proberen zijn, kwam Grommerd toch met een voorstel.om rode Jozef op te sluiten.... achter tralies bijvoor beeldof achter iets anders van ijzer. een soort ijzeren gordijn misschien? En wat moet hij dan doen achter dat ijzeren gordijn? wilde Jan graag weten. Tjahaalde Grommerd onverschillig zijn vleugels op. Wat hij daar doet achter zijn ijze ren gordijn. daar hebben wij dan verder niks meer mee te ma ken Met algemene stemmen werd de motie Grommerd door de Tweede Kamer aangenomen. AFSPRAKEN TUSSEN CRACKS DAT ZAL WEL EEN CONSTELLATION-BROMVLIEG ZIJN Ottwell Binns (Van onze correspondent.) Negen jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis eiste gister- wond de officier van Justitie van de Bij zondere Strafkamer van de Arnhemse rechtbank, mr Huber, tegen de 53-jarige Louise H. M. P. Gasille, die onder de naam „Frau Gasille" tijdens de evacuatie van Arnhem in de winter van 1944-1945, toen de bewoners nog maar net de „Slag om Arnhem" te boven waren gekomen, de stad hielp leegplunderen. Zij was werkzaam op het bureau van het „Ber- gungskommando Arnheim" en zij wist door haar langdurig verblijf in de Gel derse hoofdstad waardevolle tips te ver schaffen aan de Duitser Zelger, die hoofd war van dit Kommando. Frau Gasille lo genstrafte gisteren tijdens de behande ling' van haar zaak, die de gehele dag tot diep in de avond duurde, verschillen de verklaringen van de getuigen. Zij zou zich volgens haar verklaring heb ben voorgedaan als een „engel van naas tenliefde", terwijl zij in Arnhem en om ving bekend stond, als een helleveeg, die met nietsontziende haat optrad tegen al len. die niets met de Duitsers te maken wilden hebben. Ala eerste getuige werd gehoord de heer v. d. Ham, die door de AKU-di- rectie was aangesteld als comman dant van de wachtploeg op dit bedrijf. Volgens zijn verklaringen probeerde het bureau van Zelger slechts eenmaal alle machines uit de AKU te slepen. Op 'n vraag van de president of deze ge tuige de indruk had, dat de mannen van het Bergungskommando onder lei ding stonden van Frau Gasille ant woordde getuige: Zeer zeker, want zij waren allen zeer onderdanig. Frau Gasille gaf haar instructies aan de hand van een plattegrond. Ik kreeg wel de indruk, dat de plundering zeer systematisch geschiedde. De tweede getuige was de heer A. J. Bloemendaal, opzichter bij de Gel derse Tram die in de oorlogswinter als chauffeur reed op de wagens, waar mede de gestolen goederen uit Arn hem werden weggesleept. Hij was opgepikt en gedwongen deze wagens te besturen. Frau Gasille gaf hem meer malen opdracht goederen uit huizen te halen en deze werden dan opgeslagen in *n woning naast het bureau Zelger. Waar devolle voorwerpen echter kwamen in de particuliere vertrekken van Frau Gasille die boven het bureau van Zel ger waren gelegen. „Een vreselijke vrouw' President: U weet niet waar die goederen gebleven zijn? Getuige: Neen, want overal waar wat te halen was of te regelem a kon men Frau Gasille ontmoesten, zy was een vreselijke vrouw. lederec^ J d reau was bang voor haar. De goeoercn meestal meubels ffl taprten. Duits „Liebesgaben aus Holland naar Duits land". Frau Gasille, die rustig had zitten ■wachten tot getuige had uitgesproken stelde hem vervolgens vragen, waarbij zij enkele door hem verstrekte details, in twijfel trok, o.a. ten aanzien van de bezetting van het bureau. Wat de goe deren betreft, deze waren volgens haar eigendom van in Arnhem woonachtige Duitsers! Getuige: „dan woonden er heel wat Duitsers in Arnhem". Zij was biologe In de middagzitting was getuige v. d. Sande, afdelingschef van de A.K.U. een dier eersten» die een boekje over Frau Gasille opendeed- Zij stond geen en,iete Nederlander fatsoenlijk te woord. Ben drogist uit Arnhem, die in November 1944 voor het. Rode Kruis uit Veip medicamenten en verbandstoffen uit zijn zaak naar enkele andere drogisten m de verlaten stad wilde brengen, werd aangehouden door Frau Gasille. die zich in gezelschap bevond van een paar Duit se officieren. Ofschoon de drogist een Ausweis had, nam zij de gehele lading jn beslag. Get. verklaarde verder, dat hij nog getracht had de hulp van de aanwezige Duitse officieren in te roepen, maar deze konden tegen Frau Gasille niets uitrichten. Zij stond bekend als „de schrik van Arnhem" en als zij met naar D.K-W.-t.ie op weg was, kon men niemand meer bereid vinden om nog een vrachtje te rijden. President tot verdachte: „Hoe kwam U er toe, die geneesmiddelen voor zieke landgenoten bestemd in beslag te ne men?" Verdachte: „Ze waren bestemd voor de Hollanders in Rees (waar een arbeids kamp was), die dringend om medicij nen verlegen zaten". President: „Waarom hebt U dat dan niet uiteengezet, in plaats van op te treden zonder tekst en uitleg te geven. Zelfs de Duitse officieren, die wilden bemiddelen, werden door U afgesnauwd!" Verdachte: „Daar weet ik niets van!" De Officier van Justifies „Waarom bent U eigenlijk uitverkoren om die ge neesmiddelen weg te halen? Was U des kundig?" Frau Gasille: „Dat was een speciale opdracht. Ik ben tenslotte biologe!" O. v. J-: ,,Ik wist niet, dat men biologe moest, zijn om goederen bij een ander weg te halen!" President: „U was toch Nederlandse of meende U door in Januari 1944 de Duitse nationaliteit aan te nemen onge straft de Nederlanders te kunnen ter roriseren?" Hierna werd als getuige nog gehoord een inspecteur van politie uit Arnhem, die tijdens de evacuatie vanuit het kin derziekenhuis een lading goederen be geleidde, welke lading ook onder aan voering van Frau Gasille werd geroofd. „Das ist nicht wahr"! Later herkende zij op een spoorweg emplacement de inspecteur en zij voeg de de haar omringende Duitsers toe: „Die Hollander moet doodgeschoten worden, want hij heeft altijd gesabo teerd!" Dat dit bevel niet werd uitge voerd was te danken aan de tussenkomst van een Feldwebel der Gendarmerie. Frau Gasille bleek hogelijk verbaasd. Dat had ze nooit gezegd. Hoogstens kan ze beweerd hebben, dat de man. als hij zo doorging, kans lilsp doodgeschoten te worden. Vervolgens ontspon zich een heftig dispuut tussen de rechtbank en ver dachte over de betekenis van het Ber gungskommando Zelger- Verdachte hield vol niets met dit Kommando te maken te hebben gehad- Maar toen kwam een getuige een briefje overleggen met een getypte opmerking: ..Getekend door Frau Gasille namens het Bergungskommando". Zij had weliswaar een rubberstempel van Zelger gebruikt, maar daarbij kwam tevens vast te staan, dat het bureau van Zelger identiek was aan het Bergungs kommando Zelger. Toen was het woord aan de Officier van Justitie, mr. Hubert, die een uit voerig requisitoir hield- Hierin liet hij naar voren komen, dat Frau Gasille zich aanzienlijk meer heeft ingespannen dan de gemiddelde Duitser. Dat zij de Duitse nationaliteit heeft aangenomen is niet van belang voor de strafbaarheid, want zij is een oorlogsmisdadigster, die zich ernstig heeft vergrepen aan de rechten van de mens- Hij eiste tenslotte negen jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr Se- vaux, hield nog heel laat in de avond zijn pleidooi. Uitspraak over veertien dagen. Advertentie Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen De 53-jarige Frau Gasille, det er hier helemaal niet uit als de hyena, die ze was, toen ze e m eptember 1944 zo diep getroffen Arnhem syste matisch leegroofde; men ziet haar hier op weg naar de rechtszaal te rn tem, waar haar zaak gisteren werd behandeld. Aan de finale om het Nederlands kam pioenschap dammen 1950 nemen de vol gende spelers deel: I. Gordijn, Den Haag: R. C. Keiler, Amsterdam; G. E. van Dijk. Wageningen; P. Roozenburg, Haarlem; D. van der Staay, Rotterdam: W. Rusten burg, Amsterdam; H. de Jongh, Amster dam; C. Suyk, IJmuiden; B. Dukel, IJmuiden; A. Ligthart, IJmuiden; J. Metz. Amsterdam en J. H. Vos, Amsterdam. Er wordt gespeeld in café ,,De Kroon" te Amsterdam op de volgende dagen: 7, 10, 11, 12, 17, 18, 19, 24, 25, 26 Februari en voorts op 3, 4 5, 10, 12, 17 en 18 Maart. Het tempo is bepaald op 25 zetten per uur. Indien deelnemers, hetzij voor de eerste, hetzij voor de zesde plaats gelijk aankomen, worden zeer spoedig na het einde van de finale beslissingswedstrijden gespeeld. De zes hoogst aankomenden zijn gerechtigd voor deelneming aan de finale van 1951 en de zes laagst-aanko- menden keren terug in de voorwedstrijd van 1951. Baay 50 69 4 0.724 Sweering 23 69 3 0.333 Wevers 50 81 9 0.617 Louwaard 34 81 3 0.419 Broekhuizen 48 88 4 0.545 Bornkamp 50 88 4 0.568 Verbeek 38 70 6 0.542 Stikkelman50 70 4 0.714 Bornkamp 34 55 4 0 613 Verbeek 50 55 5 0.919 Broekhuizen 50 95 5 0.526 Sweering 45 95 4 0.473 Baay 46 61 4 0 754 Louwaard 50 61 7 0.819 Wevers 50 90 4 0.555 Stikkelman44 90 3 0.438 De stand na de Hweede dag luidt: pnt. car. h.s. gem. Weves 6 197 9 0.604 Broekhuizen 6 198 6 0.603 Baay 4 194 4 0.6-13 Verbeek 4 177 6 0.623 Bornkamp 4 167 4 0.538 Stikkelman 4 178 4 0.537 Sweering 2 165 5 0.496 Louwaard 2 139 7 0.454 In de nacht van Woensdag 1 op Don derdag 2 Februari za] eep Nederlandse zwemploeg bestaande uit Geertje Wiele- ma, Janhie de Groot, Irma Schumacher en Joop van Daatseïaar, per vliegtuig van Schiphol naar Denemarken vertrek ken. Op verzoek van de Deense Zwem- bond zal Geertje Wielema ook op de borstcrawl uitkomen. Voorts zal zij een aanvoel doen op het- wereldrecord 200 M. rugslag, dat nog steeds op naam staat van Cor Kint met een tijd van 2 min. 38,8 sec., gemaakt te- Rotterdam op 26 November 1939. De klassering van de 25 geplaatste Nederlandse teams is als volgt: 2e GatsonidesBarendregt met Humber Snipe 46.58 pnt.; 7e Adr. J. Sprenger van Eyk, J. G. H. Krapels en ir. A. Paulen met Chevrolet 43.2 pnt. (zonder tweede klassementsproef); 17e H. van der Hey- den—I. A. Langestraat met Dyna Pan- hard, 105 p.; 32e J. Kreisel—J. J. C. Perk met Renault 152 pnt.; 36e H. Ch. Heiden manJ. B. F. Bosch ridder van Rosen thal met Vauxhall; 37e A. A. Kouwen- bergj de Rooy met Hillman Minx; 45e maj. J. Modderkolkdrs. J. van Riel en W. Prinsen met Citroen; 50e J. Kneg- telW. Mutsaerts met Ford; 54e A. Beekmanmaj. J. L. Flinterman met Citroen; 57e W. de Jong— mevr. M. J. de JongLaming met Ford; 78e W. A. Ger- lachB. Nyhoffmevr. Gerlach Schou ten met Fiat; 81e L. J. SavelkoulsE. Speelman met Ford; 93e J. L. Loman—J. Lioni met Fiat; 94e H. de RijkCh. J. Bijl met Hotchkiss; 100e A. Blanchard S. S. Niekerk met Nasch; 101e N. O. Veenstra—W. J. Thieme, met Citroen; 102e A. G. W. Kluck—W. G. Kluck met Fiat; 106e mr. D. Egginkmevr. T. E. E. EgginkBlokker met Ford; 107e P. Bak- kumJ. C. Baars met Buick; 113e J. M. RupertJ. Verbeek met Studebaker; 117e J. W. van der Spek—E. B. Bedford met Ford Vedette; 121e A. P. J. Govers— A. van Luyk met Kaiscr; 129e Ch. Har- *arApetz met Skoda; 131e mevr. A. J. Gravin van Limburg StirumVan Vredenburch, mevr. A. J. Stahl—Wyte- ma, mevr. E. M. M. de Marez Oyens— van Vredenburch met Ford; 133e H. ReichmannK. F. Goelst met Bentley. Mevr. Van Limburg Stirum heeft niet ae derde plaats, maar de vierde in het klassement van de Coupe des dames. Er zijn in totaal 135 teams geklasseerd van de 282 welke zijn vertrokken, dus minder dan 50 pet. Van de 57 Neder landse équipes zijn er 25 in het klasse ment opgenomen. Opnieuw heeft de Amsterdamse rechtbank gisteren een hele dag ge wijd aan het proces tegen de 58-jarige Siegfried W, een Pool van geboorte, die door zijn sluwe praktijken in de oorlog en ook daarna tientallen Ne derlanders duizenden en duizenden guldens afhandig wist te maken. De man gaf zich o.a. uit als bankier, ge heim staatsagent, millicnnair en hij beweerde in al deze hoedanigheden po litieke gevangenen te kunnen vrijko pen en „zwarte" effecten „wit" te kunnen maken. Verleden week Vrijdag was bij de behandeling van de zaak al heel wat aan het licht gekomen over de wijze van „zaken doen van deze internationale oplichter van groot for maat", zoals hü door een der getuigen genoemd werd. Gisteren vertelden vele gedupeerden hoe zij door de sluwe „bankier" waren bezwendeld. W. heeft reeds eerder, voor de oor log, wegens oplichting op grote schaal, in Amsterdam terechtgestaan. Hij werL toen tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van één jaar voorarrest veroor deeld. Na de bevrijding werd W. m België eveneens wegens oplichting oordeeld tot twee jaar gevangeniss ra Na die straf te hebben uitgezeten were hij aan Nederland uitgeleverd voor hei proces, dat thans wordt «evoerd. De eerste getuige Yan. gls'et™, fan was -de heer J. D-, die m to verdachte 139.000 ter hand had. ge steld, ten dele om hulp te krijgen een wegens illegaal werk gea"'e® in schoonzoon, ten dele om een badrag vreemde valuta na de oorlog er kunnen krijgen. Van dit geld 11noon iets terug gekomen- De schoonz-00 getuige is omgekomen- Het contac tussen de heer D. en verdachte was ge legd door de heer Schaffer, die g in W- geloofde en steeds diens hulp aan vrienden aanbood. De heer D-, die aanvankelijk dacht, dat de oplichter door de Duitsers wera gechanteerd, begon hem n-a verloop tijd te wantrouwen. Een deel van he geld had W. toen in bankbiljetten van 1 000 die niet meer geldig waren, willen terugbetalen, doch de heer D- had dit natuurlijk niet aangenomen. „Vriend van Churchill" De behandeling werd voortgezet met het verhoor van de koopman H V die verdachte 75-000 „zwart" geld in'geld en effecten zou hebben gegeven om dit later als „wit geld terug te ontvangen. De ge uige ver elde, hoe verdachte zich rrnwehm o? u" als ee« vriend van A' s bankier en als ere-consul dedelingen wekten6 A1 T waarom tenslott^ HeTemZ' ll:ansac°e werd besloten de transactie" lled was dat er V£m het geld verdun.t8reCht kWam het dvw™oodragvaninHg b5,gon,nen mel- vankpHilr de heer P'. die aan schoonzoon PvlnKdn t^ d* heer D uif de eerste S^ge de krijgen. P hA handen der Duitsers te dienst in Jd aen,zeer mooie staat van had hij ziohk g' Met veel succes beijverd voor het vrijma ken van gearresteerde illegale werkers. Volgens zijn verklaring zou hij onge veer 200 mensen vrij hebben kunnen krijgen. Doen de heer D. contact met W. had, bepaalde deze, dat alle andere pogingen om diens schoonzoon vrij te maken gestaakt moesten worden- De" heer D. heeft de heef P- dus verzocht zijn pogingen te-staken, hetgeen laatst genoemde prompt -heeft gedaan. Kost juf frown had geen interesse .Mevr- H.H-, .bij - wie verdachte de laatste tijd voor de oorlog ondergedoken is geweest, verklaarde weinig of niets van het doen of laten van W- te weten. „Dat interesseerde haar niet", zei zij W. had altijd zijn kostgeld betaald en was steeds goed voor het gezin gje- weest. Ook toen zij later een tijdschrif' las, waarin naar aanleiding van het proces tegen W. voor de oorlog een groot artikel over hem stond, waaruil moest blijken, dat hij een oplichter zou zijn, had zij geen argwaan tegen hem ■opgevat. De heer C. S- v d O., die bankier van verdachtewas na de oorlog, had vrij spoedig zijn relatie met W verbroken, toen hem bleek, dat deze hem valse ponden wilde verkopen. Na de verklaringen van twee Duitse rechercheurs, die mede hadden geholpen illegale werkers te bevrijden, maar daarmee op verzoek van W- waren opgehouden, werd het proces verdaagd tot Maandag a.s. Uit de zitting was nog gebleken, dat men de oplichter in Brussel te pakken had gekregen, toen hij zijn hotelreke ning met valse ponden wilde betalen -ysUifW AmpiiÜSUjlj een-mam Advertentie (..BINNENWEG 195 R'DAM Er heerst een ongekende activiteit op de Noordelijke korte banen. Her en der en overal gaan de vlaggen uit de torens en kondigen affiches en ad vertenties in de plaatselijke bladen aan, dat de baanbesturen tot een grote bedrijvigheid zijn gekomen. Het was de laatste dagen geen uitzondering, wan neer er per middag een 49, 50 rijde- rijen van zeker formaat werden geor ganiseerd. De rijders en rijdsters heb ben daarop op de bekende, oude ma nier gereageerd: zij hebben kennelijk dc hoofden bij elkaar gestoken en zijn overeengekomen, elkaar zo veel als maar mogelijk is uit de weg te blijven- Met het gevolg, dat er al verschillende clubs waren, die haar activiteit niet met een behoorlijke inschrijving beloond za gen. Men hield wedstrijden met een do zijn of nog minder deelnemers(sters) en moest het A en B-systeem, ontleend aan de paardensport, toepassen om tot een redelijk bezet programma te komen. Doch ook daar, waar men op een be hoorlijke lijst kon bogen, zag men toch, dat er één of hoogstens enkele ware cracks aan de start verschenen, verder oude bekenden uit vroegere gloriejaren een Rinse Slof, een Doekele Hielke- ma, een Sjoerd Zeldfcnthuis en anderen en dan veel'onbekend materiaal. Dat uit dit laatste soms een veelbelovende nieuweling te voorschijn trad, is de eerste winst van deze winter. Maar wat wil men? Het is de rijdsters en rijders op de kortebanen niet om eer of titels, met om organisatorische kwes ties, doch heel nuchter bekeken om geld te doen. Daarom hebben zij de eerste dagen als vanouds eikaars krach ten gemeten en wetend ho; zij tegen over elkaar staan, houden zij nu blijk baar voldoende voeling om met de kleinst mogelijke inspanning de meeste prijzen in zo kort mogelijke tijd in de wacht te kunnen slepen. Dat die inspanning met dat al, op de zware 160 of 140 meter baan, met haar volle afstand aan spurt en haar vele ritten vóór en tegen de wind om van de gevreesde „kamp"- ritten nog maar te zwijgen! nog heel groot is, staat als een paal boven water. Doch een Hollandse winter is even wispelturig als, naar sommiger meivng, de vrouw, en zo gezien moet men het ijzer berijden, als het koud is- Niet het ijzer, doch het weer. „Partijen" uit de tijd Deze practische instelling van de deel nemers mag funest zijn voor die banen, die zo eens in enkele jaren toch wel op een grote wedstrijd hopen, men zou hiertegen weinig kunnen doen, zo men het al wilde proberen. Het is voor de baanbesturen m elk geval een gelukkige omstandigheid, dat de reglementering van dte voormalige provinciale bonden intact blijft, ook onder het regime van de huidige gewesten. Ware dat niet het geval, men zou het hebben gezien hoe de banen zich als om strijd op het ver krijgen van de sterkste deelnemers zou den hebben geworpen. Met opdrijving va'h het prijzenbedrag als onvermijdelijk gevolg. Doch dat is thans, nig de uit te loven som aan puijzen is gereglemen teerd en men tevoren het houden van een wedstrijd moet aanvragen, gelukkig vermeden. Het is niet onlogisch aan te nemen, dat de opkomst en de huidige hegemo nie van de Westelijke cracks hier heil zaam heeft gewerkt. Was het tevoren vaak een coterie van een handje vol Friese, of in elk geval Noordelijke ster ren, nu is de rivaliteit in volle omvang ontbrand, terwijl de laatste dagen door de spreiding van de cracks de aanleiding tot het toepassen van minder sportieve methoden ook beduidend geringer is ge worden. Ieke en Foeke Neen," het gaat bepaald sportief toe bij deze wedstrijden om het geliefde geld. Dat was overigens bij de „vrou wen" usance en het was dan ook heel normaal, dat toen onze internationale athlete Foekje Dillcma in moeilijkhe den geraakte omdat haar enige paar schaatsen in het ongerede waren ge komen, de nationale schaatskampioene leke Nienhuis haar spontaan haar eigen reserve-ijzers aanbood, opdat het Bu- rumcr meisje toch maar kon blijven meedingen. Dat zijn gestes, die het sportieve hart toch wel even goed doen, al bleef het spijtig, dat het Foekje niet voldoende bleek te helpen om voor dc prijzen te kunnen mee dingen- Bij dte „mannen" was het vaak anders. Wij maakten daar boven al melAing van- Doch ook hier komen betere eigenschap pen naar voren. Het bleek tijdens een rijderij in Dokkum, waar de bekende Jan Pomper Friesland's titelhouder 1948, het in die finale tegen de Enkhuizen,aar Jongert moest opnemen. De Fries be gon met de grootste moeite de eerste rit te winnen, doch kreeg de kans van de dag, toen in die tweede race het leer werk van een van Jongert's schaatsen het begaf. Doch Pomper zag het onge val en hield tijdig in, zodat de organisa toren wel een derde rit moesten inleg gen. En nu ging het dan erop of eron der, èn doordat de Fries eRn vastere slag bleek te hebben, werd de Enkhui zenaar dan tóch maar op sportieve manier geklopt. Ouderwetse inzettingen Is er, zo gezien, stellig vooruitgang te bespeuren in deze oude tak van sport, bet blijft opvallend hoe ter wij 1 in andere sporten de meest moderne mid d-elen worden toegepast hier ae ir - ditie de wedstrijdorganisatie blij t heersen- Nog zwaait de locale starte zijn vlag n.og tracht hij het afmatten der rijders onderling, door het forceren van valse starts vaak tevergeefs tegen te gaan, en nog rijden de veie tientallen deelnemers aan een "jdenj bij tweeën voor en tegen de wJnd. °Yfr de baan Om van de b.esl ^nde derde „kamp"-ritten nog maar te ^w'lge"; J® het wonder, dat «enige wedstnjd uren vergt van het publiek, dat de koude maar moet trotseren en vaak ook nog de duisternis? Hij wachtte tot een uur vóór zonson dergang en verliet toen zijn schuilplaats. De vallei was doodstil en hij vermoedde, dat de vervolging verder was gegaan over de heuvel, waar de schildwachten geposteerd waren geweest. Hij meende, dat het geen had die kant uit gaan, aangezien het meer dan waarschijn lijk was, dat hij bij het overtrekken van de heuvel regelrecht in de armen zou lopen van de mannen, die naar hem zochten. Hij besloot de richting van de vallei te volgen en voort te gaan naar de kant van de plantage, die hij had opgemerkt, w/it hij had ondraaglijke honger en niettegenstaande het risico, dat het na deren van menselijke woonplaatsen mee bracht, was het noodzakelijk voedsel te krijgen. Eerst was het gaan tamelijk moeilijk, toen sloeg hij een nauw voetpad in, volgde dat en kwam, totaal onverwachts, terecht bij een inboorlingenhut. Er stond een Kanakavrouw aan de deur en voor hij zich kon terugtrekken, had ze hem reeds gezien. Hij aarzelde een ogenblik en stapte toen naar voren. Ik heb honger, zei hij in het Frans. De vrouw keek haastig om zich heen, kwfL zonder een woord de hut in en m even later terug met een bord pt pap- Hjj bedankte haar en begon te de ruwen houten lepel, die ze T«ij "ad gebracht. Hij had dit eenvou- maar bevredigende maal half vol- toen een voetstap hem deed om- b en-.^en blanke man, aan zijn kleding ennelijk een planter, stond tien meter van hern af, hem met nieuwsgierige oge", aan te kijken. In de veronderstel- stelling, dat dit het einde was van zijn avontuur, maakte hij aanstalten bord en tepel neer te zetten maar de nieuw-aan- gekomene zsii Neen, monsieur, beëindig uw maal- Hj'd. Ik kan begrijpen, dat u erge hon ger hebt. De stem van de man was rustig en er teg een vriendelijke klank in. Zich af vragend wat het slot zou zijn, beëindig de Juan zijn maal en keek de man toen vragend aan. Ik veronderstel, dat u me terug zult brengen naar de gevangenis. De hemel verhoedde dat, was het snelle antwoord. Ik heb een man op de driehoek gezien en u ziet er niet naar uit alsof u honderd tweehonderd zweepslagen zoudt kunnen overleven. Dan. Kom mee. monsieur, en vertel me uw geschiedenis. Verwonderd ging Juan Cabados met de man mee en terwijl zij naast elkaar langzaam hét dal doorliepen, vertelde hij op verzoek van zijn metgezel de ge schiedenis van zijn veroordeling en zijn ontsnapping. De mar luisterde aandach tig; tenslotte knikte hij. U hebt pech, monsieur, maar wel licht kan ik iets doen om die te vermin deren. Luister. De speurders zijn de heu vel overgegaan. Ze denken, dat u het eiland doortrekt maar vanavond moet u teruggaan naar Noumea. In deze kleren? Laat de zaak van de kleren maar aan mij over en eveneens de kwestie van het nodige geld. In het donker moet u dus teruggaan naar Noumea. Ze zul len u daar niet zoeken in het hol van de leeuw Er liggen schepen van uw land genoten in de haven. Zij zullen u helpen, want zeelui hebben een medelijdend hart en u zult in staat zijn terug te keren naar uw eigen land als vrij man. Juan keek verwonderd naar de man, die aldus voorstelde zijn weldoener te worden. Waarom doet u dit, monsieur? vroeg hij plotseling. Omdat ik ook een vogel in de kooi ben geweest! Ja, vervolgde hij, in ant woord op de ongélovdige blik van de ander, ik heb een paar slechte jaren op lie Nou doorgebracht. Ik ben, zoals u wel vermoedt maar weigert te gelo ven één van de vrijgestelden. Het is mij toegestaan vrij op Nieuw Caledonië te leven, maar ik mag het niet ver laten en als 11 gaat, zult u dus geluk kiger zijn dan ik. Maar kom, monsieur, wij moet ons haasten. De uren van duisternis zijn aanstaande en voor u zijn ze zeer kostbaar. Zij versnelden hun pas de vallei door en bereikten nu het huis. welks dak de schilder van het moeras uit had opgemerkt. De eigenaar er van ging voorop door een plantage, betrad een welige wildernis van bloemen en toen zij er aan de andere kant uit kwamen, bevond de artist zich voor een venster, dat tot aan de grond reikte. Vlug, monsieur, naar binnen. De vluchteling gehoorzaamde zonder uitstel aan de opdracht eh een ogen blik later glimlachte de planter. We hebben het mooi gedaan, monsieur. Niemand weet van uw aan wezigheid in het huis en niemand heeft u gezien behalve de Kanakavrouw, die u het eten heeft gegeven en zij zal niet spreken. Binnen een uur zult u op weg zijn naar Noumea. Excuseer mij nu, ik ga kleren voor u halen. Ik ben zo terug. Hij keende zich om en verliet het vertrek. Juan Cabados keek hem na met dankbare blik. HOOFDSTUK XI Nu kent v me niet Op hetzelfde ogenblik, dat het ka non zijn donderendt waarschuwing naay de schildwachten zond, ten teken, dat een van de veroordeelden was uitge broken, zat een man op de veranda van een hotel aan de buitenkant van Noumea. Hij leunde voorover, bijna gebogen en er lag een spanning in zijn houding, die de aandacht moest hebben getrokken van een ieder, die hem toe vallig had gezien. Toen het kanon door dè rustige nacht bulderde, keek hij eensklaps op en het maanlicht dat op hem viel, verlichtte de gelaatstrekken van Carlos Cabados. Het is begonnen!, fluisterde hij Hij stond op, nog steeds luisterend, terwijl zijn ogen naar de vage omtrek van de strafkolonie staarden alsof hij kon zien, wat er gebeurde tussen die onheilspellende schaduwen. Hij bleef zo een lange poos staan en toen bracht de nachtwind het zwakke geluid van Geweerschoten tot hem. Opnieuw kraakten de schoten en toen was het weer stil. Hij ging weer in de stoel zitten en schonk met bevende hand een glas wijn in uit een fles, die op het tafeltje bjj hem stond. Hij ledigde het en schonk nog een glas in, toen stak hij een sigaret op en het licht van de lucifer, dat op zijn knap gelaat viel, liet zien hoe doodsbleek het was. Lan ger dan een uur bleef hij daar zitten, teugjes wijn drinkend. Ontelbare siga retten rokend, luisterend naar de or geltoon van de Stille Oceaav en kij kend naar het maanlicht op zijn wijde wateren. Een gordijn van de andere kant van de warande werd omhoog getrokken en toen er een geluid kwam van lichte voetstappen, draaide hjj snel het hoofd om met gespannen ver wachting in zijn blik. Toen verdween plotseling de glans uit zijn ogen en hij keek snel voor zich, want de nieuw aangekomene was een vrouw en niet de man naar wie hij had uitgezien. (Wordt vervolgd). ZONDAG 29 JANUARI. HILVERSUM I (301.5 M.): 8.00 NCRV, 8.30 IKOR, 9.30 KRO, 17.00 NCRV, 19.45—24.00 KRO. 8 00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.: 8.30 Prot vroegdienst; 9.30 Nieuws en waterst.; 9 45 Gram.; 9.55 Hoogmis: 11.30 Gram.; 11.40 Pianovoordracht; 12.15 Apologie; 12.35 Gram.; 12 40 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws, mededelingen en Kath. nieuws; 13.20 Lunchconc.; 13.45 „Uit het Boek der boe ken'" 14.00 „Koning Swentibold", oratorium (14 45—15.15 Boekbespr.); 16.15 Reportage: 16.30 Lof" 17.00 Christ. Geref. kerkdienst; 18.30 V. d. Strijdkr.19.00 Kamerkoor; 19.15 Bijbel causerie: 19.30 Nieuws; 19.45 Actual.; 19.52 Boekbespr.; 20.05 De gewone man; 20.12 Gevar. progr.; 22.45 Avondgebed en liturgi sche kalender; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (416 M.): 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.30 IKOR, 12.00 AVRO, 17.00 VPRO, 1730 VARA, 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.30 V. d. tuin; 8.45 Amusementsmuziek; 9.10 Sportnieuws; 9.15 Verzoekprogr. (gr.pl.); 9.45 Causerie; 10 00 V. d. kinderen: 10.30 Remonstrantse kerkdienst; 12.00 Strijkkwartet, trio, tenor, viool en piano; 12.30 V. d. jeugd; 12.40 Piano; 13.00 Nieuws; 13.20 Zuid-Amerik. ork.; 13.50 ,Even afrekenen, heren"; 14.00 Gram.; 14.05 Boekbespr.; 14.30 Radio Philh. ork. en so liste; 15.30 FUmpraatje; 15.45 Dansork.: 10.10 Koorconc.; 16.30 Sportrevue; 17.00 Causerie; 17.20 Declamatie; 17.30 „Oome Keesje", hoor spel; 17.50 Kinderkoor; 18.03 Reportage; 18.15 Niews en sportuitslagen; 18.30 Cabaret; 19.00 ..Radiolympus"; 19.30 Lichte muziek; 20.00 Nieuwe 20.05 Orkesteone.; 20.35 Actual.; 20.50 Metropole ork.; 21.20 Cabaret; 21.45 Kamer- ork. en soliste; 22.30 Vioolspel; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. Radio-distributie III: 8.00 VI. Br.: nws.; 8.05 ork. Torch; 8.30 dagklapper; 8.45 ork. Torch: 9.00 nws.; 9.15 gram.; 9.20 Eng. H. S: ork. Creen; 10.20 Fr. Br.; Casinopr.; 11.00 VI. Br.; carillon: 11.05 vrol. muz.; 11.45 Fr. Br.: „Hot Club"; 12.00 VI. Br.: liederen; 12.15 „The Rainbow"; 12.30 weerber.; 12.32 verv. ork.; 13.00 nws.; 13.15 liedjes; 13.30 v. d. sold.; 14.00 opera- en Belcanto; 15.30 Eng. L. P.: verz. pr.; 16.30 „Take if from here"; 17.00 Kootw.: Djakarta; 18.00 NWDR.kamerork.; 18.45 Fr. Br.: v. d. jeugd; 19.00 VI. Br.; nws.; 19.30 muz.; 20.00 gev. pro.; 21.45 act.; 22.00 nws.; 22.15 ens.: 23.00 nws.; 23.05 „Andrew Sisters"; 23.25 Heath en Winstone. Radio-distributie IV: 8.00 Fr. Br.: nws.: 8.10 verz. pr.; 8.30 weer; 8.32 verz. pr.; 9.00 Eng L. P.: piano; 9.20 „Ranchers"; 9.40 Macpher- son; 10.00 nws.: 10.10 „String en Choir"; 10.30 „Pioneers of Rhythm"; 11.00 gram.; 11.30 Squadronnaires Dance; 12.00 Fr. Br.: kunst- overz. ;12.08 Ens. Heyne; 13.00 Eng. L. P.; verz pr.; 14.15 Peter Yorkse; 15.00 Fr. Br.; gram.; 15.45 marsen; 16.00 Lux.: filmmuz.; 16.15 Char lie Kunz; 16.30 Ork. Stapleton; 17.00 Eng. L. P.: comm. singing; 17.45 „Round Britain Quiz": 18.15 verz. pr.; 18.45 parade: 19.30 ..Ray's a Laugh"; 20.00 Lux.: „Pirouettes"; 20.15 „Vivent les Gosses": 20.30 Eng. L. P.: ..Palm Court Orch."; 21.30 Comm. singing: 22.00 ork. Ternent; 23.00 nws.; 23.15 Charlie Kunz; 23.30 „Think on these things"; 23.45 Macpherson. Maandag 30 Januari HILVERSUM I (301.5 m.) 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn, 7.30 Gram, 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer. 8.10 Sportuitsl, 8.20 Gewijde muziek, 8.45 Gram, 9.15 V. d. zieken, 9.30 Famihe- comp, 10.05 Gram, 10.30 Morgendienst, 11.00 Gram. 11.20 Voordracht, 11.40 Pianorecital, 12.10 Koor en piano, 12.33 Trio, 13.00 Nieuws, 13.15 Mandolinemuziek, 13.45 Gram, 14.00 Schoolradio. 14.35 Sopraan en harp, 15.00 Causerie over kamerplanten, 15.25 Sopraan, alt, tenor, bas, cello en cembalo, 16.00 Bij bellezing 1.45 Gram, 17.00 V. d. kinderen, 17.15 Koperkwartet, 17.45 Regeringsuitz, 18.00 Pianoriuo, 18.20 Sport, 18.30 V. d. strijdkr, 19.00 Nieuws, 19.15 Engelse les, 19.30 Gram, 1.9.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Gram. 20.15 Marinierskapel, 20.45 „Het huis Lauer- nesse", hoorspel, 21.45 Verzoekpr,, 22.05 Int. Evang. comm. 22.15 Kamerkoor en Bach-ons 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 -24.00 Gram. HILVERSUM II (416 m.) 7.24-24.00 AVRO 7.00 Nieuws, 7.15 Gram, 8.00 Nieuws en weer, 8.15 Radio ochtendblad, 8.40 Gram, 8.55 V. d. vrouw, 9.00 Gram. 9.30 Waterst, 9.35 Gram, 10.00 Morgenwijding, 10.15 Popu lair conc, 10.50 Gram, 11.00 Voordracht, 11.15 Carillon en orgel, 12.00 Semi-klassieke mu ziek, 12.33 „In 't spionnetje", 12.38 Cowboy- liedjes. 13.00 Nieuws. 13.15 Hongaarse mu ziek, 13.50 Gram, 14.00 Causerie, 14.20 Viool en piano, 14.45 Voordracht en harpspel, 15.00 Blaasens en piano. 15.30 Gavar, progr, 16.35 V. d. kinderen, 10.45 „Musicalender", 17.30 V. d. padvinders, 17.45 Gram, 18.00 Nieuws 18,15 „De plaats van de notaris in de sa menleving, causerie, 18.25 Gram, 18.30 Radio filmkrant. 19.00 V. d. kinderen, 19.05 Amu sementsmuziek, 19.30 Muzikale causerie, 19.45 Regeringsuitz, 20.00 Nieuws. 20.05 „Radio- scoop". 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage, 23.25- 24.00 Gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. B.: Nws; 7.05 Gram.; 7.30 Kron.-, 7.40 Gym 7.50 Gram.; 8.00 Nws; 8.05 Conc.; 9.00 Nws; 9.05 Gram. 10.00 Eng. L.P.: Nws; 10.10 Verz.pr.; 11.00 Orgel. 11.30 Eng. H.S: Mil. ork. 12.00 VI. B.: Volkslied.; 12 30 Weerber.;12.40 Pianoduo; 13.00 Nws; 13.15 Gram. 14.00 Eng. H. S.: Nws; 14.10 „Those were the days". 15.00 Lux.; Ménage en. Musique (VI.). 15.30 Kalundborg: Ork. v. Aarhuus. 15.50 Eng. H. S.: BBC Welsh Orch.; 16.20 BBC Schots ork. 17.00 Koot wijk: Djakarta. 18.00 Béromunster: Ci- thertrio. 18.30 VI. Br.: v. d. sold.; 19 03 Nws; 19.30 Charlie Kunz; 19.50 Feuille ton; 20.00 Kamerork.; 21.00 Act.; 21.15 Od het. Volksbal; 22.00 Nws; 22.15 VI. pr.; 23.00 Nws; 23,05 Gram. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Lux.: Nws; 7.15 „Bonjour le Monde". 7.30 Eng. H. S.: Acc. ork.; 7.55 Weerber. 8.00 Fr. Br. Nws; 8.10 Conc.; 900 Kookpr.; 9.10 Gram. 10.00 Lux Ménage en Musique (VI.) err (Fr.). 11.30 NWRD: Gram.: 12.00 NWRD Amus. ork. 12.30 Fr. Br.: Ork Wills. 13.00 Eng. L.P.: „Mrs. Dale's Diry"; 13.15 Ted Hedth; 14.00 Gram.; 14.15 v. d. kind.; 15 00 v. d. vrouw. 15.40 NWRD: Ork. Greihs m. sol.; 16.00 Amus. "rk. 16.30 Eng. L. P.; Ork. Wildeman. 17.00 Fr. Br.: Ber.; 17 10 Gram.; 18.00 v. d. sold.; 18.30 Rawicz en Landauer. 18.45 Eng. L. P.: Ork. Phillips- 19.15 Ork. Hurst: 19.45 Hoorsp. 20.00 Lux! Ork. Mertens; 20.30 Weerber.; 20.31 Par- lez moi d'amour". 20.45 Fr. Br.: Gram 21.15 Bach. 22.00 Eng. H.S.: Nws 22 15 Eng. L. P.: Palace of Varieties; 230Ó Nws; 23.15 ..Topic for to-night"; 23.20 Eiic Winstone.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 5