Konings-droom van 'n moeder Gouverneur van Bandung wil met Westerling onderhandelen Bonaire kreeg laatste bezoek van Prins Bernhard Frans kabinet aan zijden draad Hilariteit bij Indo-China-debat 't Was FEEST in NEDERLAND IJszondag zag jong en oud op de schaats SASTROAMIDJOJO OVER ACTIE- WESTERLING ">-«««<■ 5,™ VORST werd STRENGER Westerlings proberen met de groep der bamboesperen v. Maandag 30 Januari 1950 r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Lt.-generaal Sudirman overleden Wali Negara van Pasundan treedt af Ramp dreigt door droogte V leeswarenfabriek door brand verwoest Hevige autobotsing eist zes gewonden Aardbeving nabij Perzische Golf Auto botste tegen boom Wettelijke bescherming van staatsgeheimen Minister valt flauw bij belasting-discussie Stakingen in Enschede verlopen noi J WEERBERICHT „Ik hoop, dat mijn zoon koning wordt Omdat men de deelstad wil opheffen MOH. ROEM ARRIVEERT A.S. ZATERDAG Nederlandse medewerking gevraagd THANS NAAR VENEZUELA iiiSsÉi "'i Twee doden en twee gewonden II. K. H. PRINSES BEATRIX, DIE MORGEN 12 JAAR WORDT. DR. JACHIM COADJUTOR VAN KARD. INNITZER APOSTOLAAT TER ZEE IN LISSABON Nieuw tehuis geopend tow,,,,™, uü Wiihe. OH Zwolle, otjw.er"en'LJ?h* NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Geleidelijk toenemende bewolking- met later plaatselijk enige sneeuw. Vannacht hier en daar nog strenge vorst, morgen middag lichte vorst. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Dinsdag 31 Januari: Zon op 8.23 uur, onder 17.25 uur, maan op 14.01 uur, onder 7.29 uur. Een correspondent van Reuter meld de gisteren uit Bandung, dat hij uit betrouwbare bron had vernomen, dat de Indonesische miltaire gouverneur van Bandung, de overste Sadikin, had aangeboden, openiyk te onderhandelen met Westerling. Westerling zou in dergelijke onder handelingen hebben toegestemd op be paalde voorwaarden, en wel, dat de regering het bevel tot arrestatie van hem en zijn mannen zal intrekken en de minister-president van Pasundan, Anwar Tjokroaminoto, in vrijheid zal stellen. Neutrale waarnemers meenden, bij voorbaat te kunnen verklaren, dat de regering der R. I. S. niet in deze voor waarden zal treden. Te Bandung was gisteren enige ont spanning in de toestand waar te nemen, al blijft in het gebied van West-Java de toestand „potentieel explosief". Het uit gaansverbod voor de Nederlandse mili tairen is verlaat van 2 uur tot 7.30 uur, dat voor de bevolking bleef onveranderd. In de bergen rondom Bandung blijven eenheden van Westerling zich verenigen met mensen van de Darul Islam en an dere guerillabenden. Onder andere zou zich een goedgewa pende groep, die bekend staat onder de naam „De Bamboesperen" bij hem heb ben gevoegd. Deze groep zou volgens de geruchten, aldus Reuter's correspondent, onder leiding staan van de al meermalen als dood vermeld- Tan Malakka. Een correspondent van Agence France Press heeft in Ankara een onderhoud gehad met Westerling's moeder. En zij verklaarde: ,,Ik hoop, dat mijn zoon ko ning van Indonesië zal worden". Sedert hij twee jaar geleden moham medaan werd, zo vertelde zij verder, had hij in Indonesië zeer aanlokkelijke hu welijksvoorstellen gekregen. „Hij is een flink schutter en een kranig ruiter, hij spreekt vloeiend Turks, Grieks, Frans, Duits, Nederlands, Engels, Chinees en Indonesische dialecten". Chef-staf van de weermacht der V.S.I. t' De voormalige opperbevelhebber van 1de T.N-I., luit- generaal Sudlirman, die bij presidentieel besluit var, 28 Decem ber 1949 was benoemd tot chef-staf van tie weermacht der V.S.I- is te Magelamg, •waar hij de laatste maanden verbleet, toverleden- Hij was 40 jaar oud. Oorspronkelijk was Sudirman onder- Wijzer, doch tijdens de Japanse bezet ting nam hij dienst bij het Japans-Indo- inestische hulpcorps en werd opgeleid tot 'officier. Hij maakte hier snel promo tie en had bij de Japanse capitulatie tie rang van majoor. Hij nam daarna de leiding op zich van De Wali Negara van Pasundan, de heer Wiranata Kusumali, heeft hedenochtend bekend gemaakt, op een nader te bepalen datum, zijn mandaat ter beschikking te zullen stellen. Deze mededeling was ver vat in de ingekomen stukken, die werden voorgelezen bü de opening van de verga dering van het parlement van Pasundan van heden. De heer Wiranata Kusumah herinnert er in dit schrijven aan, dat hij door .het parlement op normale wijze is verkozen en steeds met hart en ziel de belangen der negara heeft behartigd. „Later zegt hij verder zijn er stromingen ontstaan, die naar de opheffing der negara streven. Ondanks de besluiten van de Rondetafel conferentie hebben deze groepen de strijd niet gestaakt en is in de Pasundan de onrust zelfs nog toegenomen". In verband met het vorengaande ziet de. heer Wira nata Kusumah zich dan ook genoodzaakt zijn mandaat ter beschikking te stellen. In het parlement werd voorts een motie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op een overdracht van de bevoegdheden der negara aan de regering der R.I.s Te vens wil de motie het aan d,e centrale regering te Djakarta overlaten' om ver dere besluiten te nemen omtrent het <*e bied der negara. De tekst van deze reeds eerder ingediende motie zal zodanig wor den gewijzigd dat hij m overeenstemming zal zijn met de grondwet der Ris (Van onze Amsterdamse redactie) „De actie Westerling is een zeer ern stige kwestie. Onze minister van Defen sie heeft een „statement" uitgegeven en onze premier heeft een arrestatie-bevel uitgevaardigd. Toch zijn wij erg optimis tisch en Ijopen, als er zich geen compli caties voordoen, de zaak m een paar we ken te kunnen „fixen a dus antwoord de mr Ali Sastroamidjojo op de vraag, wat hij dacht van de kwestie Westerling. Mr Sastroamidjojo, de nieuwbenoemde ambassadeur van de R.I.S. in de Ver enigde Staten, arriveerde Zaterdagmid dag in gezelschap van zijn vrouw en drie kinderen met de Constellation „Batavia" op Schiphol, waar hij de pers gelegen heid gaf, hem enige vragen te stellen „Wat is uw eerste taak in de Ver Staten?" „Mijn voornaamste taak zal het de eerste tijd zijn, het nieuwe Indonesië be kend te^ maken, zoals het werkt in volle souvereiniteit. Niet alleen economisch, maar ook cultureel en politiek is dat van zeer veel belang. Het financieel-econo- misch probleem is wel het eerste, dat om een oplossing vraagt, daarvoor is reeds de heer Djuanda naar de V.S.". „Waar heeft uw regering nu vertegen woordigers?" ,,Voor Nederland is de heer Roem als H.C. aangesteld. Verder zijn er tot nu toe ambassadeur benoemd voor de Ver Staten, Engeland, de Philippijnen, India en Pakistan. Het instellen van een am bassade in Parijs wordt nog overwogen, terwijl bovendien het Vaticaan om uit wisseling van diplomaten heeft gevraagd" Op de vu*aagd of de heer Sjahir op de lijst van ambassadeurs voorkwam, ant woordde mr. Sastroamidjojo ontkennend. „Heeft uw land voor al deze belang rijke posten de geschikte vertegenwoordi gers?" „De RepUblik Indonesia had reeds ver tegenwoordigers met practische ervaring. De beschikbare krachten worden nu over de voornaamste posten opnieuw ver deeld. Twee jaar geleden was ik ook al in de V.S., bij de UNO in Lake Success^. Het is van veel belang om langzaam to. uitbreiding van de staf medewerkers aan de ambassades over te gaan. Na de mededeling, dat de heer Roem aanstaande Zaterdag in Nederland kan worden verwacht, kwam de heer Sastroa midjojo aan het eind van het uit eigen beweging op de kwestie-W terling terug. ld s „Het is van zeer veel belang ajd Z. Exc. „als ook van Nederlandse z j- - duidelijke verklaringen word_en atgeiegu, maar dan ook duidelijke acties. Niet a - leen „statements", maar ook maatrego len". „Hoe bedoelt u dat?" M „Door gecoördineerd optredenvan derlandse en Indonesische zijde". ,Door militaire actie?" Neen!, maar bijvoorbeeld door P°,lltle®„ optreden". „Wie zich gedraagt als een feappfeciep-rl 'ïv0ns *apd zeker worden fine echt^fld' SJt 0Ptreden van Wester- het vei-t beeft zeer slechte invloed op teurs van°n? obij het volk- De dese-" rtif, de Nederlandse strijdkrachten moeterf «tr Westerling zijn overgelopen, n streng worden gestraft. Het is hia.i.fFuft gewicht, dat deze zaak niet f. ®uw-blauw gelaten wordt. De leidende van de actie Westerling zijn Nederlanders, dit maakt op ons volk een zeer ongunstige indruk. Dit optreden wordt door de Indonesiërs aangevoeld als een erfenis van de vorige koloniale toe stand Op de vraag of de T.N.I de toestand de baas zou kunnen blijven, antwoordde de ambassadeur bevestigend. Vandaag zou de heer Sastroamidjojo met zijn gezin de reis, naar New-York per K.L.M. voortzetten. Argentinië wordt geteisterd door een van de grootste droogten van de laat ste twintig jaar. Volgens de boren zal, Indien er niei. spoedig regen valt, de oogst onherstel bare schade lijden- De boeren in de provincie Buenos Aires schatten, dat wellicht 80 pet. van de maisorgs verloren za) gaan- Het gras is bruin geworden e<n de veefokker.- hebben de regering drin gend om ander voedsel voor het vee gevraagd Een hevige brand heeft Zaterdag de vleeswaren- en conservenfabriek van de ta. Meester in Wijhe voor een groot deel verwoest. De brand brak omstreeks half vier des middags door onbekende oorzaak uit in de afdeling expeditie en pakkerij. Hei vuur greep snel om zich heen en het duurde dan ook niet lang of de brand had grote afmetingen aangenomen. De brandweer van Wijhe maakte dan ook dankbaar gebruik van de assistentie, die de brandweren uit Zwolle. Olst. Deven ter en Raalte haar boden. De blussingswerkzaamheden ondervon den door de vorst grote belemmering. De brand woedde bovendien zo hevig, dat de brandweerlieden het vuur nawelijks tot op 10 meter konden naderen. Des ondanks was men de brand een goed uur later nagenoeg meester. Een groot deel van de fabrieksgebouwen werden een prooi der vlammen. De rokerij en de sla gerij konden, evenals het dicht bij de fabriek gelegen woonhuis worden gered De behouden gebleven fabrieksgedeelten liepen echter grote schade op. Hoeveel de totale schade bedraagt is nog niet be kend. Zaterdagavond zijn twee auto's, een komende uit de richting Amsterdam en een uit de richting Halfweg, op de j ii Haarlemmerstraatweg nabij de zg. eer ste molen tegen elkaar gebotst. Deze botsing was zo hevig, dat de uit de richting Amsterdam komende wagen na een slag rond gemaakt te hebben, rechtsaf de trambaan op reed en daar iegen een lichtmast tot staan kwam. De wagen werd vrijwel totaal vernield, terwijl de drie inzittenden alien vrjj ernstig werden gewond. Z(j zijn opge nomen in het Wilhelminagaslhuis te Amsterdam. De andere wagen schoot het rijwiel pad op en hotste tegen een boom. De bestuurder en twee jongens, die in deze wagen zaten, werden door glasscherven gewond. Naar de politie mededeelde heeft vermoedelijk de uit de richting van Amsterdam komende wagen ora onverklaarbare redenen te veel links gehouden. Vanaf Woensdag j.i is de aan de Per zische Golf gelegen haven Bushire en omgeving door een reeks aardbevingen geteisterd. Ongeveer twintig dorpen zijn van de aardoppervlakte weggevaagd. Als gevolg van de heersende koude, welke gepaard ging met sneeuwval, hebben uit gezonden reddingsploegen het toneel van de ramp nog niet kunnen bereiken. Men schat het aantal slachtoffers op ruim 1500. °e laatste dag heeft Priïiö* d"8 ,vau een drukke week aan een bezoek^»"» Zaterda® besteed vliegen ten n Bonaire, 20 minuten De Prin Van Curacao gelegen. zaghebber8 dThl £egroet door de ge- de erewacht iAn ,Kru§ers. waarna hij was door de Tnh *»erde' die geleyerd Per auto bitn NaSSaU>' verneur en de re ,Z de Pri;is, de §°u- naar de Brionkazern»Van bet gezelschap waar men van- bevolking door een in feestkledjj mc- vlf ®haag van kinderen van de juichende naar net gezaot,öKu.agS,e^es CI1 ula"je op de klokken lufdd?nberHShUis ging' terw«] een zanghulde van 'a nam. de Prins ontvangst, waarna 06 schoo!kinderen in werd gehouden "an ^"pkleurTÜk défilé to een gevmg. en vereni- om- Wederom te voet heeaf n_- tie werd gehouden, die door een groot deel der bevolking werd bezocht. De gou verneur bracht een heildronk uit op Ko ningin Juliana en Prins Bernhard. Na mens de bevolking ri' p hjj de Prins een oprecht gemeend welkom toe. „Bonaire is een eenvoudig eiland zonder pretenties, doch koestert een grote liefde voor het vorstenhuis. De altijd hechte band met het Huis van Oranje is door de komst van de Prins nog meer verstevigd", aldus de gouverneur. Hij verzocht de Prins ten slotte de Koningin de onveranderlijke gevoelens van trouw en aanhankelijkheid over te brengen. Landraad Hellmund bood vervolgens een vitrine aan met kunstig gerangschikte voorwerpen van de zeebodem, zoals ko ralen, kreeften enz. als iets eigens van het eiland. Om even vijf uur was de Prins op het vliegveld Hato van Curacao terug Hier mede was het officiële bezoek aan de Ned. Antillen ten einde. Zondagavond zou Z. K. H. op de „Heemskerk" naar Venezuela vertrekken. im&i&i Een zeer ernstig auto-ongeval op de Barchmann Wuytierslaan te Amersfoort heeft het leven gekost aan de Soester pedikant ds M. Verkerk en aan een 14- jarige jongen uit Woudenberg. Ds Verkerk had des avonds een dienst geleid van de jongelingenvereniging te Woudenberg en werd in een bestelauto van de heer W. Veenendaai uit Wouden- berg naar Soest teruggebracht. In de laadbak van de auto bevonden j zich ook i.og twee zoons van de heer Veenendaai. Op de B.W.-Iaan, ter hoogte van het dierenpark, geraakte het rechter- achterwiel van de auto in een richel in liet straatoppervlak De auto begon hier door te slingeren en botste tegen een boom. Omstanders, die te hulp snelden, vonden het zwaar verminkte lichaam van ds Verkerk op de weg. Ook de heer Veenendaai was uit de auto geslingerd en werd zwaar gewond aangetroffen. In de laadbak trof men het ontzielde lichaam aan van het 14-jarig zoontje van de heer Veenendaai. Zijn broer had lichte verwondingen en een zenuwschok op gelopen. De gewonden werden naar het zieken huis „De Lichtenberg" te Amersfoort overgebracht. Naar wU vernemen, is binnenkort de indiening bij de Tweede Kamer te ver wachten van een wetsontwerp, houdende nadere voorzieningen met betrekking tot de bescherming van gegevens, waarvan de geheimhouding in het belang van de staat wordt geboden. Dr. Jachim, professor in de moraal theologie en rector van het Weeshuis der Barmhartige Zusters te Wenen, is be noemd tot coadjutor van kardinaal In- nitzer, aartsbischop van Wenen. Als merkwaardige bijzonderheid kan worden gemeld, dat dr. Jachim, die in 1913 werd geboren, in hetzelfde weesh /j werd opgevoed als waarover hij later als rector werd aangesteld. De Zusters heb ben de begaafde jongeman laten stude ren. Onder groot rumoer heeft de Franse nationale vergadering Zaterdagavond het debat over Indo-China voortgezet. Een voorstel van rechts, om aan elk gemeentehuis in Frankrijk de rede aan te plakken, die tevoren door de minis ter van defensie René l'leven was ge houden (deze rede was door het lawaai onverstaanbaar voor de kamerleden en de pers, maar is door de stenografen opgenomen) werd aangenomen met 377 tegen 194 stemmen. De communisten stelden daarop voor, aan elk gemeentehuis de namen aan te plakken, die voorkomen op de cheque talons van Hoang Van Co, destijds senii officieel vertegenwoordiger van Bao Dai, die onlangs genoemd is bij het debat over de corruptie in Indo-China. Onder grote hilariteit werd dit voorstel met algemene stemmen aangenomen (Men meent dat de uitvoering van het voorstel onmogelijk is). Daarop stelden rechtse afgevaardigden voor op dezelfde wijze bekendheid te ge ven aan de namen dergenen, die de nieu we auto van Thorez. een Delahay de luxe hebben betaald. „Dit is belachelijk", zei de voorzitter, waarop de motie werd ingetrokken. Kort na middernacht heeft de assem blee de verdragen met Vietnam, Cambod ja en Laos, waardoor deze staten autono mie binnen de Franse unie krijgen, met 40) tegen 193 stemmen geratificeerd. Vóór stemden de M.R.P., radicalen, so cialisten, gematigden en de meeste recht se afgevaardigden. De communisten en enkele rechtse en onafhankelijke over zeese afgevaardigden stemden tegen. Zondag beleefde de Franse assemblee ernstige ogenblikken. George Bidault, de minister-president, stelde namelijk in de nationale vergadering drie maal de ver trouwenskwestie bij de tweede lezing van het wetsontwerp tot belastingverhoging, dat te voren door de raad van de repu bliek (senaat) was verworpen. De vertrouwenskwesties, waarover waarschijnlijk Dinsdag gestemd zal moe ten worden, betreffen de artikelen over verhoging van de productiebelasting, de nieuwe belasting op het wegvervoer en die op niet-uitgekeerde winsten. De minister van financiën, Petsche, kreeg in de ochtendzitting een flauwte, doch verscheen Zondagavond weer op zijn plaats in de ministerbank. Later op de avond stelde Bidault een vierde vertrouwenskwestie, gekoppeld aan de stemming over het totale bedrag der civiele uitgaven, 1.095 milliard francs. De nationale vergadering had in eerste lezing een totaal bedrag van 1.098 milliard francs goedgekeurd, doch de regering be sloot de civiele uitgaven met 3 milliard te verlagen. De militaire begroting van 420 milliard francs werd bij handopsteken aangeno men. Bidault zal de Dinsdag te houden stem ming oyer de gehele ontwerp-begroting als. beslissend voor het ai dan niet aan blijven van de regering beschouwen. Hiermede wordt dus voor de vijfde maal de kwestie van vertrouwen gesteld. De Franse senaat de raad van de republiek heeft Zondag-ochtend het regeringsontwerp betreffende de weder invoering van collectieve onderhandelin gen tussen werknemers- en gevers met enige wijziging goedgekeurd. Het gea mendeerde wetsontwerp gaat thans ter tweede lezing naar de nationale vergade ring. Onze Parijse correspondent seint: De minister-president bevindt zich weer in de zelfde positie als in de laat ste dagen van December. Hoewel het moeilijk is, vooruit te zeggen of de natio nale vergadering van houding zal veran deren, moet toch de zeer geringe meer derheid van 30 December j.l. de rege ring tot grote voorzichtigheid stemmen. De uitslag hangt nn af van enkele aan- of afwezigen en de spanning is groot. Behaalt Bidault de meerderheid, die slechts enkele stemmen kan tellen, dan heeft hij voor geruime tijd de baan vrij voor het programma, dat bovenal beoogt: herstel van de sociale rust door de collectieve overeenkomsten en de reglementering van het grondwette lijk stakingsrecht. De verhoging van de transporttarieven met 40 pet. gaat heden te Parijs in. De communistische organisaties vragen aan de arbeiders om niet te betalen en roe pen daarvoor de medewerking van de personelen in. Maar uitgebreide politie maatregelen zijn genomen om die hulp te beletten. Lt. generaal Sudirman f een der republikeinse strijd-organisa ties, die na het uitroepen der republiek Indonesia werden gevormd. Later werd hij commandant van de toenmalige T. N- I. het republikeinse leger. Hij leed feeds meer dam een jaar aan t. b- c„ toen de Ned. troepen Djokja bezetten, 'lag hjj ziek dn het paleis van de sultan Hij wordt automatisch opgevolgd dooi de sous-chef van de generale staf, ko lonel Simatupang, die Mhans te Djakar ta vertoeft. Minister-president Mo-h Hatta heeft medegedeeld, dat Jt. generaal Sudirman ipostlhuum t-ot generaal is bevorderd. Feest was het gisteren in de Lage Ban-1 schoonheid van Neerlands dorpen en ste den Feest van Zuid tot Noord en van den zich spiegelde in de omhoogrijzende Oost tot West. Wat Vrijdagmiddag bijna zon. Dik had de vorst haar bloegen ge- ,-j.. resenseeld op de ruiten en bij het ont- vervlogen scheen, maakte de weeromslag die nacht tot een feit: de vorst bleef en daarmee beleefden we voor het eerst weer sedert een paar jaar een ijszonaag als een juweel. Een da a met een gouden zon in een blauwkoepelende hemel, dun als Pors®' lein Het leek of de koude vriesnactit alle'kwaad had weggen-omen en de volle (Van onze weerkundige medewerker) De afgelopen nacht heeft de streng ste vorst van deze winter opgeleverd. Op de vliegvelden van Ypenburg en Gilze-Rijen vroor het vanmorgen niet minder dan dertien graden, terwijl Groningen, De Bilt en Woensdrecht -.waalf graden vorst meldden. De kou de was dus nogal gelijkmatig over het land verdeeld, de kust had iets minder-, o.a. was te Den Helder de laagste tem peratuur min acht graden Deze ster ke afkoeling is bijna geheel een ge volg van de uitstraling gewees'" de heldere hemel en het feit, dat er wei nig luchtbeweging was, hebben er een drachtig toe samengewerkt, om het. kwik zo ver te laten zakken, als het hele vorige jaar niet was voorgeko men. In het midden van het land en ook in Brabant heeft het sneeuwlaagje dat de warmtetoevoer van de grond ifsluit er nog aan medegewerkt de koude intenser te doen zijn. Veel verandering zit er nog niet in de lucht. Boven Scandinavië hand haaft zich een krachtig gebied van hoge druk, terwijl boven Polen een depressie is gelegen, die zich vanmor gen nog iets naar het Westen bewoog. Tussen deze beide in bewegen zich grote hoeveelheden koude lucht naar West-Europa, hoewel nergens uitzon derlijk lage temperaturen voorkomen. Grote aandacht verdient ook het front dat van Zuid-Frankrijk over Bretag- ne, Wales en Schotland naar IJsland loopt en waarachter zich betrekkelijk zachte lucht bevindt. Het is lang niet uitgesloten, dat dit front ons op de lange duur de dooi zal brengen. Hoe lang die duur zal zijn, was vanmorgen nog niet te zeggen, aangezien het front slechts uiterst langzaam dichter bij komt. De komende nacht zal het dan ook weer stevig vriezen. waken wist Nederland, dat het schaat sen kon! En er is geschaatst! Waar ergens maar water was in ons kikkerland, heeft het ijs tot laat in de avond gezoefd en gegonsd vaD de ontei- bare gladde ijzers, die erover gleden en prettig-angstaan jagend gekraakt.. Het was een feest van kleur en jeugd, van onbedorven genot. Er zijn baantjes getrokken naar har- telust en vrolijk werd er opgelegd. En er w et-den wedstrijd-en georganiseerd door ofnciele bonden en door ijsvereni- gmgen, maar evenzeer door grachtbewo ners of, zo maar, door jongens en meis jes, die er genoeg van hadden in lange slierten over het ijs te maaien. De fijn proevers bonden de blinkende rondrii- ders onder in stille hoeken van de baan waar ook de jongste jeugd zich onledig hield met schaatsen, die steeds te not waren of aldoor maar loszaten In deze hoeken manoeuvreerden ook de enthou siastelingen achter slee of stoel, die hun leven lang wel altijd enthousiast maar misschien ook «vel altijd st-imperaars althans op de schaats zullen blijven. Heel Nederland had de ijzers onder en er was geen stad. geen dorp of vlek, waar dit Hollands spel bij uitstek niet werd beoefend 's Avonds gingen de „ijs vrijers" en de „ijsvriendinnen" weer 'uit een. En hun langgerekt adieu klonk over het ijs ais de echo in een diep bos. Of ze Zondag al „gesmolten" zullen zjjn? Of krijgen we dan nog een reprise van dit festijn? Maar hoe druk het dan ook was op sloot en plas, voor de grote tochten was het gisteren in het algemeen nog niet de dag. Daarvoor rhoeten eerst nog meer balken onder het ijs komen, 't Was nu op vele plaatsen nog al te gevaarlijk. Toch hebben velen het ook deze dag al ver van huis gezocht. In Noord-Holland bracht de Elfdorpen- tocht alleen al in Zaandam 3000 deelne mers aan de start en onderweg kwamen er daar nog een 1500 bij, die de grote of de kleinroute uitreden. Elders ir het land was een dergelijke massatocht nog nergens mogelijk Van Rotterdam uit b.v. hebben slechts betrek kelijk weinigen het geriskeerd de tradi tionele tocht naar Gouda te maken. Het ijs was ook verre van best, maar des ondanks zagen we 's middags toch nog verscheidene rijders, die erin geslaagd waren hun pijpen ongedeerd door al die versperringen heen naar 'ruis te brengen De eerste auto naar Marken Officieel durven We het ijs op de Gouwzee tussen Marken en Monniken dam nog niet geheel betrouwbaar te noe men", zeide Zondagavond de burgemees ter van Monnikendam. „Individueel heb ben weliswaar reeds vele ervaren ïjs- lopers uit Marken de tocht met succes volbracht, maar er loopt nog een gevaar lijke geul door het ijs, die gemaakt is door de telkens heen en weer va rende sleepboot. Intussen is deze geul nu wel weer toegevroren, maar het gevaar is niet denkbeeldig, dat jsliefhebbers er op sommige plaatsen nog d-oorheen zou den gaan". Maar al is de Gouwzee dan nog niet geheel betrouwbaar, dat neemt niet weg, dat gisteren als primeur voor 1950 reeds' de eerste auto de riskante tocht naar Marken heeft gewaagd en er veilig is aangekomen. Het was een bestelwagen uit Monnikendam. Het ijs op de Gouwzee is verre van fraai. Niettemin zullen er talloze schaat- dan vorige winters, toen men over vliegtuigen, die 6 tot 8 passagiers kun nen vervoeren, beschikte. Behalve pasa- giers wordt er ook dagelijks post ver voerd. De barkas „Borndiep" is er in geslaagd van het eiland naar Holwerd heen en terug te varen. Het blijkt, dat er voor de Friesse kust veel ijsgang is. Gelukkig behoeven de bewoners over de levensmiddelenpositie niet be zorgd te zijn, want iedere herfst zor gen de winkeliers er wel voor, dat zij extra voorraad hebben. eiland zo spoedig mogelijk wensen te on- zodat het luchtverkeer veel drukker is dernemen, dat weten de ijsclubs in Mar ken en Monnikendam uit ervaring. Dus hebben zij besloten, bij aanhouden van de vorst Dinsdag a.s de officiële baan naar het eiland uit te zetten en deze in haar geheel aan beide zijden met stro af te bakenen. Of er veel ongelukken zijn gebeurd? Zelf hebben we er slechts een paar ge zien, maar als het overal zo is gegaan als in Helmond en omgeving, dan is het flink raak geweest. In het ziekenhuis aldaar moesten namelijk niet minder dan 18 arm- of beenbreuken worden behandeld! 't IJs schijnt er hard te zijn. Op de rivieren Hoe graag we ook zelf ijs hebben en hoe graag we het ieder ander gunnen, op de rivieren moest het eigenlijk wegblij ven en dat doet het helaas niet Van alle kanten op de grote rivieren bereikten ons berichten, dat wegens ijsgang de veren uit de vaart moesten worden genomen wegens ijsgang. Zodat het verkeer wel zeer ernstige hinder ondervindt, al kon het dan op sommige plaatsen voor voet gangers en fietsers nog met een bootje worden onderhouden, of zoals bij Tiel Wamel door een stoomboot met aange koppelde pont. In Doesburg is gisteren de schipbrug uitgenomen wegens de ijsgang en werd voor wielrijders en voetgangers een pont- veer over de IJssel ingelegd. De stakingen, welke zoals gemeld, in twee textielfabrieken te Enschede, nl. de N V. Roombeek en de Twentse Textiel Mij. zijn uitgebroken, omdat een aantal vrouwen en meisjes er niet mee accoord ging, dat zij niet in aanmerking komen voor de 5 pCt. loonsverhoging, wijl haar lonen boven het maximum liggen, zijn aan het verlopen. Bij laatstgenoemde maatschappij hebben de staaksters het werk op de oude voorwaarden hervat, terwijl de staking bij de andere fabriek bijna ten einde is. Bij de N.V. Blijden- stein en Co. hebben vijftien jeugdige per sonen die volgens de van kracht zjjnde regeling evenmin voor de 5 pet. loons verhoging id aanmerking komen het werk neergelegd. Ook de staking bij de N.V. Gerhard Jannink begint te verlopen. Kardinaal Gonzalves Cerejeira, pa triarch van Lissabon, heeft aldaar een nieuw tehuis van het Apostolaat ter Zee geopend voor Zeelieden, Het Apostolaat ter Zee heeft een school voor kinderen van zeelieden opgericht, waar het on derwijs zo is ingericht, dat het tevens een voorbereiding is voor de zeevaart school. Luchtbrug naar Ameland Wat de Waddeneilanden betreft, Schier monnikoog was gisteren nog bereikbaar. De veerdienst van Oostmahorn, die zeer korte tijd gestremd was, werkte later weer normaal. Ameland daarentegen is en blijft geisoleerd. Maar daar heeft men de luchtbrug! Zaterdag was het passa- giersverkeer tussen Leeuwarden en het eiland zo druk, dat de Auster van de Luchtstrijdkrachten het niet alleen meer kon verwerken, te minder daar enkele sneeuwbuien zo nu en dan er toe dwongen de dienst tijdelijk stil te zetten. Men heeft daarom bijstand ge vraagd van de Luchtstrijdkrachten van het vliegveld Valkenburg. De Auster b.:. senrij<iers zijn, die een tocht naai' httj kan slechts één passagier vervoeren. meester. ersehiUende gebouwen n aren toen grotendeels verwoest

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1