De drieduizend gulden regeling Moskou steunt de Vietnamese opstandelingen Plan-Garreau inzake Jeruzalem FOKKELMAN KORTE BANEN IN GRONINGEN EN FRIESLAND Rijwiel met hulpmotor MATERIëLE OORLOGSSCHADEN Een verrassing Tegenspraak uit Perzië Erkenning van de regeringvan Ho Tsji Minh Vaticaan: voldoening naast critiek Kilometers verslinden in liet Noorden ADIO IV programma ïuuc vdn uam weer in Parijs verslagen der liefde PAGINA 2 DINSDAG 31 JANUARI 1950 Verovert grote stad Dans jij niet Pim?, heb ik een paar maal gevraagdmaar ze schudde zwijgend met haar kop je.... Vind je de jongens niet aar dig?, vroeg ik.er waren knaap jes genoeg, die heus wel met haar hadden willen rond-draaien. Ach nee, sjilpte ze zacht. Wat héb je kind?, maakte ik me echt bezorgd over haar. Later heb ik er met Jan over gesproken. Aanstellerij, zei Jan. Maar het was geen aanstelle rijhet was een zwaluw Pech heeft hpt mij in vertrouwen verteld. De kinderen hebben bij hun grootouders, boven de paardestal, een zwaluwnest gezieneen ge zin met drie jonge mannetjes-zwa luwen Eén ervan heeft heel eventjes met Pim gepraatSindsdien eet ze niet meer Ze gaan de volgende maand naar het Zuiden, zei Pech nog. De f 3000.regeling Vervangingswaarde voor klein bezit Niet alleen voor kleine panden LOONGRENS VOOR SOC. WETTEN VERHOOGD LIMBURGSE BEDEVAART NAAR LOURDES PRINS BERNIIARD IN VENEZUELA DONDERDAG SCHAATS WEDSTRIJDEN IN WARMOND Om kampioenschap van Zuid-IIolland ROTGANS NEDERLANDS KAMPIOEN KORTE BAAN Mej. Koopskampioene van Groningen PROF. POOTJES NIET IN VRIJHEID OOK IN HORECA-BEDRIJVEN VIJF PROCENT SPANJE SCHENKT DE H. VADER EEN KOSTBARE MICROFOON DAAR BEGREEP DE STAKKERD NIETS VAN Ottwell Binns MATHENESSERP1.29 ROTTERDAM Advertentie Het rijwiel met hulpmotor, deze nieuwe verschijning op onze na-oorlog- se wegen is hard bezig de grote ste den en later het land te ver overen. In de korte tijd, dat het aan de markt is, zijn er toch al irel wat op de weg gekomen. Het Centr. bureau voor de statistiek telde er op 1 Augus tus j.l. 4.499. Als de fabrieken het had den aangekund, zouden het er nog wel heel wat meer zijn geweest. Van de leveranties hebben de grote steden het leeuwenaandeel bemachtigd. Want in de steden met meer dan 100.000 inwoners liepen er op die datum 2.255 of 7,3 per 10.000 Inwoners. De Haagse wielrijders blijken het meest op hun gemak gesteld- Immers in de Residen tie telde men toen 9,2 rijwielen met hulpmotor op de 10.000 inwoners, te gen 8,1 in Rotterdam en 6,3 in Amster dam. Voor het gehele land is het aan tal nog slechts 4,5. Voor het ordentelijke motorrijwiel blijft intussen de belangstelling niet minder stijgen. Op 1 Augustus 1949 waren er volgens het C.B-S. 82.130 in ons land tegen 7.445 in 1948 en 65.804 in 1939. De verdeling volgens de gewicht klassen was als volgt: 33.724 lichte motorrijwielen (tot en met 60 kg), 18-871 van 61120 kg en 29.535 zwaar der dan 120 kg. Het aantal motorrij wielen voorzien van een zijspan be droeg 2.181. Slechts 13,7 pet van de motorrijwielen dateerde uit de na-oor- logse jaren. jjeshand. voor elke vrouwen- en men vooral in herfst en winter, is een tubeHameaGelei (Mijnhardt)pr.75 ct. waardie als bedrage nimmer meer in aan merking genomen dan: 5.000,voor een woning en voor een pand, waarin een bedrijf of een beroep wordt uitgeoefend; 8.000,voor een pand, dienende tot woning en tevens tot uitoefening van een bedrijf of van een zelfstandig beroep; 9.000,voor een schip. Ook de toeslag is aan een maximum gebonden, n.l. de met 1 verminderde bouwindex, vermenigvuldigd met de bo vengenoemde bedragen. In het algemeen kan worden gezegd, dat deze regeling 't voordeligste is voor goederen, waarvan de bouwkosten in 1940 ongeveer gelijk waren aan de hierboven genoemde be dragen. 'Voor grotere objecten zal men in de meeste gevallen meer voordeel heb ben van de regeling voor onroerende goederen en schepen, welke in een vol gend artikel zal worden besproken. Voor herstelbaar beschadigde goederen geldt de besproken vervangingswaarde regeling eveneens. In geval van herstel zal de toeslag echter niet hoger kunnen zijn dan het bedrag, dat als toeslag zou zijn verleend bij totaal verlies. Blijkens het voorgaande verkrijgt men in de daar bedoelde gevallen weer een rendabel pand. Immers, de niet-rendabele bouwkosten worden door het Rijk in de vorm van een toeslag volledig vergoed. Voor de andere panden biedt de wet de mogelijkheid van financiering In de vorm van een crediet voor de niet-rendabele bouwkosten. Na verloop van een aantal jaren kan dan voor dit crediet een uit gestelde bijdrage worden verleend. O1"' kan. indien men liever geen crediet ont vangt, in de plaats daarvan dus voor uitlopend op de uitgestelde bijdrage in bepaalde gevallen een uitkering ineens worden verkregen. Deze mogelijkheden zullen eveneens in een volgend artikel nader worden toegelicht. Het eerste artikel werd gepubliceerd in ons blad van Maandag 30 Januari. (Van een medewerker) Van zeer vele kanten is ernstige critiek uitgeoefend op de regeling, welke aan vankelijk van Regeringszijde was ontwor pen voor de vergoeding dezer oorlogs schade. De te verlenen bijdragen in deze schade worden n.l. gebaseerd op de waar de van de getroffen goederen per 9 Mei 1940. Indien gelet wordt op de zeer sterke stijging van de kosten voor herstel of herbouw sinds 1940] dan is het reeds direct duidelijk, dat de verleende bijdra gen volgens de waarde van 1940 onmo gelijk kunnen leiden tot het werkelijke herstel van de geleden schade of tot her bouw. Voor het economisch herstel van ons land was het echter een eerste ver eiste, dat de schade aan woningen, be drijfspanden enz. zo spoedig mogelijk zou worden hersteld. Teneinde dit nu moge lijk te maken worden in de wet op de materiële oorlogsschaden verschillende voorzieningen getroffen, welke wij achter eenvolgens zullen bespreken. In dit artikel zal in het kort worden behandeld de regeling, welke volledige Vergoeding geeft van de herstel- of her- bouwkosten tot een bedrag van 3.000 I de zgn. 3000-regeling) en de regeling op grond waarvan een vergoeding volgens de vervangingswaarde wordt verleend voor het „kleine" bezit. In verband met de zeer grote huisvss- •tingsmoeilijkheden terstond na de bevrij ding achtte de Regering het gewenst het herstel van de oorlogsschade aan wonin gen zo veel mogelijk te bevorderen, op dat in de kortst mogelijke tijd weer zou kunnen worden beschikt over de aan wezige woningvoorraad. Ter bereiking van dit doel werd bepaald, dat de herstel- kosten van woningen tot een bedrag van f3000,— door het Rijk volledig zouden worden vergoed. Voor 'natuurlijke per sonen, die over 1943 in, de Vermogensbe lasting waren aangeslagen of in dit jaar meer dan ƒ300,— wegens inkomstenbe lasting verschuldigd waren, werd de ver goeding beperkt tot 75% van dit bedrag. Dezelfde beperking gold voor rechtsper sonen. Deze regeling heeft in de voorbije jaren zeer goed voldaan en gezegd kan worden, dat zij haar doel zeker heeft bereikt. Blijkens de wet wordt deze regeling thans uitgebreid. Zij geldt niet meer al leen voor het herstel van woningen, doch thans voor herstel én herbouw van alle panden en schepen. Ieder die in de af gelopen jaren reeds een bijdrage voor herstel of herbouw heeft ontvangen en op grond van deze regeling een hogere bijdrage zou moeten ontvangen, kan als-1 nog een verzoek om verhoging van de verleende bijdrage indienen. Volgens artikel 8 van de wet wordt, indien belanghebbenden dit verzoeken, voor gebouwde onroerende goederen en schepen de bijdrage vastgesteld op de vervangingswaarde, mits het overige zui vere vermogen van de belanghebbenden, zoals dit in aanmerking is genomen voor de vermogensheffing ineens, niet meer bedroeg dan ƒ20.000. Een bijdrage volgens deze regeling is dus afhankelijk van de financiële draagkracht van de getrof- fenen. Men kan niet voor een onbeperkt aan tal panden of schepen de vervangings waarde vergoed krijgen. Deze regeling vindt namelijk slechts toepassing voor hetzij één woning en één pand, dat dien de tot de uitoefening van een bedrijf of van een zelfstandig beroep, of één van beide. Dit geval kan zich bijv. voordoen, indien een winkelier in een afzonderlijk pand zijn woning had. Hij kan dan de vervangingswaarde krijgen voor zijn winkel en voor zijn woning; hetzij één woning, welke tevens mende tot de uitoefening van een bedrijf of van een zelfstandig beroep. Hiermede wordt dus bedoeld een woonpand, waarin tevens een bedrijf of een zelfstandig beroep werd uitgeoefend, bijv. een woning met een slagerij; hetzij één schip, dat diende voor de uitoefening van een zelfstandig bedrijf. Buiten deze regeling vallen pleziervaar tuigen, zeilboten, enz. Hoe wordt nu de vergoeding in deze gevallen berekend? In de eerste plaats ontvangt men een bijdirage volgens de waarde van 1940. Boven deze bijdrage wordt een toeslag verleend. De grootte van deze toeslag is gelijk aan het verschil tussen de gemid delde huidige bouwkosten en die in 1940 van het verloren gegane goed. Indien b.v. het verloren gegane goed een inhoud had van 400 m3, waarvoor de bouwkosten per m3 :n 1940 9,bedroegen en thans 29,dan ontvangt men ten hoogste als toeslag 400 x 29,— - 9. ss 8.000,Wanneer men een kleiner goed herbouwt, dan is de toeslag afhan kelijk van de inhoud van het kleinere pand. Bij herbouw van een groter pand, ontvangt men ten hoogste als toeslag het bedrag, dat zou zijn ontvangen, indien men een pand van gelijke grootte als het verloren gegane had herbouwd. Het is dus niet zó. dat men alleen voor kleine panden van deze regeling gebruik kan maker. De regeling is echter wel speciaal voor het kleinere bezit getrof fen. Voor grotere objecten wordt dan ook bij de berekening van de vervangings- Bij de Tweede Kamer is thans een wetsontwerp ingediend om de loongrens voor ziekte- en invaliditeitswet te ver hogen van 3750 tot 4500 Hiertoe moe ten de invaliditeitswet, de ongevallenwet, ae land- en tuinbouwongevallenwet, de zee-ongevallenwet, de ziektewet en de kinderbijslagwet worden gewijzigd. Deze verhoging van de loongrens brengt mee, dat de grens voor de toepas sing van het ziekenfondsenbesluit even eens tot 4500 stijgt. Advertentie. De Perzische regering ziet zich genood zaakt thans officieel de eerder nota- bene van regeringszijde zelf gedane mededeling tegen te spieken, volgens welke tengevolge van aardbevingen bij de Perzische Golf 15Q0 mensen zouden zijVi omgekomen. Dit zijn er volgens de nadere opgave van de regering niet meer dan 30. Wat de slachtoffers van de overstro mingen in het gebied van Zahidan, in Oost-Perzié, betreft, deelt de Pertiscne regering thans mede, dat het er maar 5 zijn. Dus niet 500. Op 5 Juni a.s. vertrekt uit Maastricht de Limburgse bedevaart naar Lourdes. En ook deze keer zal Z.H. Exc. mgr dr G. Lemmens, bisschop van Roermond, haar begeleiden. De bedevaart duurt tot en met 13 Juni en zal gemaakt worden met extra-treinen. Terwijl voor gewone pelgrims de ge legenheid tot deelneming nog open staat, moet het Bedevaartsbestuur (Bogaarden straat 36, Maastricht) mededelen, dat ver zoeken van personen, die nog hun hulp aanbieden voor het verplegen van zieken tijdens de reis en in het hospitaal te Lourdes, niet meer in behandeling kun nen worden genomen, omdat alle ver pleegsters voor de bedevaart 1950 reeds zijn aangewezen. Te Londen is een bericht van Radio Moskou opgevangen, waarin werd medegedeeld, dat het Kremlin de „regering"1 der opstandelingen in Indo-China erkent en reeds diplo matieke betrekkingen met haar heeft aangeknoopt. Dr. Ho Tsji Minh is de leider der opstandelingen, die een guerilla voeren tegen de Fransen in lndo-China en tegen het Vietnamese bewind onder ex-keizer Bao Dai. Hij noemt zich thans „president van de democratische republiek Vietnam". In de door Visjinsky ondertekende nota aan Ho Tsji Minh wordt gezegd: „Naar aanleiding van een voorstel van de regering van de democratische repu bliek Vietnam en rekening houdend met het feit, dat de overweldigende meer derheid van de Vietnamese bevolking zich achter het bewind van dr. Ho Tsji Minh schaart, heeft de sovjet-Russische regering besloten diplomatieke betrek kingen tot stand te brengen tussen de sovjet-unie en de democratische repu bliek Vietnam". Ho Tsji Minh had op 19 Januari jl. een verzoek* om erkenning ingediend. Hierin werd o.m. gezegd: „Het Vietnamese volk is ten volle, bereid de onafhankelijkheid van zijn volk tegen de Franse koioniseer- ders te blijven verdedigen en het voert daarom een heldhaftige strijd tegen de Fransen, waarbij elke dag de uiteinde lijke overwinning dichter bij brengt. De tegenstand, die het Vietnamese volk in de afgelopen jaren aan de Franse koloniseer- ders heeft geboden, heeft het het mede leven en de steun van volken over de gehele wereld doen verkrijgen". „De regering van de democratische republiek Vietnam is bereid diploma tieke betrekkingen tot stand te bren gen met elke regering, die het recht op gelijkheid en territoriale en natio nale souvereiniteit van Vietnam er kent, hetgeen zal bijdragen tot het be houd van de wereldvrede en het tot standkomen van democratie in de ge hele wereld", aldus de „president" van de jongste „volks democratie". Intussen dringt Frankrijk te Washington en Londen aan op erkenning van het re giem van Bao Dai. De V. S. willen eerst de Britse erkenning afwachten. Londen aarzelt echter. Het wenst er zich vooraf van te overtuigen, dat de communisten in Vietnam en Indo-China onder de duim kunnen worden gehouden. Prins Bëtnhard is gisteren uit Curasao te Caracas ce hoofdstad -van Venezuela, aangekomen. Hij werd op het vliegveld Maiwuetia begroet door vertegenwoordi gers van het ministerie var buitenlandse zaken en leden van het diplomatie tï corps. De Prins heef! een bezoek gebracht aan hel nationale Pantheon en een trans gelegd op het graf van Simon Boiivar, de Zuid-Amerikaanse vrijheidsheld. Naar t Genève wordt gemeld, heeft Hoger Garreau, voorzitter van sic óeheer- schapsraad der V. N.. een internationaal bestuur voor Jeruzalem voorgesteld, waarbij de stad verdeeld zou worden in Joodse, Arabische en UNO-zónes. Volgens het voorstel zou vrijwel de gehele nieuwe stad met het station en de spoorweg van Jeruzalem naar Tel Aviv onder het gezag var, Israël blijven. De Arabische wijk van de oude stad met een aantal wegen en de Amerikaanse kolonie zouden onder de souvereiniteit van Transjordanië blijven. Het internationale gedeelte van de stad, bestaande uit vrijwel gelijke delen van de bezettingszones, vastgelegd in de j wapenstilstandsovereenkomst tussen Is- i raëi en Transjordanië, zou alle heilige plaatsen omvatten volgens de status quo I van 1757, aldus deelde Garreau bij het aanbieden van zijn voorstel mede. Volgens Garreau's-voorstel zou „de in ternationale stad" slechts een zeer klein gebied zijn, misschien ongeveer ter groot te van de oude stad. De status quo van 1757 was vastgelegd in een overeenkomst, welke door de reli gieuze leiders van de stad bereikt werd en waarin de heilige plaatsen en haar grenzen werden gedefinieerd en voor schriften gegeven voor haar onderhoud. Garreau deelde mee, dat het voorge stelde internationale regime de demili- tarisatie en neutralisatie van het gebied zou waarborgen, alsmede vrije toegang tot de heilige plaatsen, bewegingsvrijheid en eerbied voor de heilige plaatsen en religieuze gebouwen. Economisch zou het gebied vrij zijn. Met betrekking tot de bezwaren van de regeringen van Israël en Transjordanië dat het grootste deel van de bevolking tegen een internationaal gezag is gekant, zei Garreau, daj „de meerderheid van de Palestijnse bevolking, ongeacht ras of geloof, met verlichting een regime zou begroeten, waaronder zij eindelijk in vrede kon leven". In Vaticaanse kringen, waar het plan- Garreau „in beginsel" werd goedgekeurd, was men echter niet geneigd, een gede tailleerd commentaar op het plan te ge ven. Men zeide, dat men „met voldoening" constateerde, dat het plan, door Garreau te Genève voorgesteld, de heilige plaat sen zou helpen beschermen. Een zegsman, die gewoonlijk contact houdt met gezaghebbende beoordelaars, zeide, dat de voornaamste critiek van het Vaticaan op het plan Garreau was, dat het ,,te gecompliceerd" was en dat de Kerk een volkomen geïnternationali seerde stad zou hebben geprefereerd. Op Donderdag 2 Februari a.s. om 13.30 uur zullen te Warmond wedstrijden ge houden worden om het kampioenschap van het gewest Zuid-Holland van de K.N.S.B., korte baan voor mannen. Deze vinden plaats op de banen van de War- mondse Ijsclub en het Poelmeer. Gisteren werd op de baan van de IJsclub „Lambert Melis" te Westzaan het kam pioenschap voor mannen verreden op fle korte baan. Abe Lenstra, die had inge schreven, liet verstek gaan. Rotgans uit Den Oever, die 3 ritten verloor. w®("u. doordat hij een betere totaaltijd behaalde, eerste voor Janmaat, die in al zijn zeven vitten zegevierde. De uitslag luidt: 1 N- Rotgans, Den Oever; 2 Th Janmaat, Nederhorst den Berg; 3 A. van der Nagel, Zwammerdam; 4 J. Jongert, Enkhuizen. Gisteren werd te Visvliet het provin ciaal kampioenschap van Groningen voor vrouwen op de korte baan verreden. De uitslag luidt: 1 mej. Koops, Uihuizum: 2 mevr. Reinalda van der Velde, Zuidhorn; 3 mej. Schuur, Reiderwolderpolder)4 mej. Oosterhuis, Tjallebert. Woensdag a.s. zal door de Ver. „E'f- merentocht SmeekLangweer" voor de vijfde maal de elfmerentocht worden ge organiseerd. Voor de wedstrijd zal men 's ochtends om 9 uur uit Langweer starten voor de race over ca. 100 km., waarvoor als prijs de^ zilveren zwaan van Langweer is uit- genoofd. De start voor de toertocht,, die ca. 80 km. lang is, vindt tussen 10 en 12 uur te Sneek plaats. Vrijdag a.s. zal over 85 km. in Zuid laren (Dr.) een zestien-dorpen-tocht wor den gehouden met als startpunten Heerenveen, Grouw, Gorredljk, Joure en Akkrum. Woensdag a.s. zal In de provincie Gro ningen de traditionele Noorder rondrit plaats vinden. Met begin- en eindpunt in Winsum begint 's morgens om 8 uur een wedstrijdtocht over 150 km., terwijl met begin- eb eindpunt Winsum en Appinga. dam om 10.30 uur gestart zal worden voor een toertocht over 72 km. De Amsterdamse rechtbank heeft het verzoek tot voorlopige invrijheidstelling van prof. Pootjes afgewezen. Naar reeds eerder gemeld zal P., die er van wordt beschuldigd Ned. militairen tot desertie te hebben aangespt.rd, op 16 Februari a.s. terecht staan. Hij had door tussen komst van zijn raadsman de rechtbank verzocht hem tegen storting van een borgsom van 10.000 op vrije voeten te stellen. In de Horeca-bedrijfstak is overeen stemming bereikt tussen werkgevers en werknemers over de toepassing van de 5% loonsverhoging, behoudens toestem ming van het college van rijksbemidde laars- WOENSDAG, 1 FEBRUARI 1950. HILVERSUM I (301.5 M.) 1.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws.; 7.15 Ochtendgymn.; 1.30 Gram.; 1 45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gewijde muziek; 8.45 Gram.; 8.00 V. d. zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gram.; 11.05 „Het huls Lauer- nesse", hoorspel; 12.05 Populair conc.; 12.33 Orgelconcert; 13.00 Nws.; 13.15 Koorzang; 13.20 Strijkkwartet; 13.50 Gram.; 14.00 Blaas- kwintet met plano; 14.30 Koor en solist; 15.00 Gram.; 16.00 V. d. Jeugd; 11.30 Mond- accordeonclub; 11.45 V. d. jeugd; 18.00 Ge mengd koor; 18.30 V d. Strijdkr.; 19.00 Nws.; 19.15 Boekbespr.; 19.30 Sportcomment.; 19.40 Raritokrant; 20.00 Nws.; 20.05 Comm. famlne- comp.; 20.15 Geestelijke liederen; 20.45 Con- certgebouwork.; 21.25 Lezing; 21.55 Gram.; 22.15 Strijkork.: 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Gram. v HILVERSUM II (416 M.) 7.00 VARA, 10.00 VPRO.. 10.20 VCARA, 19.30 VPRO., 20.00 -24.00 VARA. 1.00 Nws.; 7.15 Gram.; 8.00 Nws. en weerber.; 8.18 Orgel; 8.50 V. d. vrouw; 9.00 Gram.; 9.30 Waterst.; 9.35 Gram.; 10.00 „Kin deren en mensen", causerie; 10.05 Morgen wijding; 10.20 V. d. vrouw; 11.00 Gram.; 14.00 „Gesproken portret"; 14.15 Jeugdconc.; 15.00 Kinderkoor; 15.20 V. d. kinderen; 15.50 Muziek v. d. jeugd; 18.00 Vragenbeantwoording; 16.30 V. d. zieken; 11.00 V. d. jeugd; 17.30 Orgel; 17.45 Regeringsuitz.; 19.00 Nws.; 18.20 Trio; 18 35 Banjo-ens.; 19.00 Causerie over geheel- Inthouding; 19.15 Kwtirtet; 19.30 V. d. jeugd; 19.45 Causerie; 20.00 Nws.; 20.05 Actual.; 20.20 Dansmuziek; 21.00 ,,De huizen van de weduw naar". hoorspel; 22.20 Sopraan en piano; 22.45 Populair wetensch. causerie; 23.00 Nws.; 23.15 —24.00 Licht progr. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Brr Nws, 7.05 gram, 7.30 kron, 7.40 gymn, 7.50 gram, 8.00 nws, 8.05 conc, 9.00 nws, 9.05 gram. 10.00 Eng. L.P.: nws, 10.10 verz. pr., 11.00 orgel, 11.30 Eng. H.S.: Apache ork, 12.00 VI. Br: Gram, 12.30 weer, 12.32 musette ork, 13.00 nws, 13.15 gram, 14.00 ens. Glahé. 14.30 Ink-spots, 14.45 Eng HS: Variety Bill, 15.00 Lux: ménage en musi- que (VI.), 15.30 Kalundborg: Chnstopher- sen ork, 16.00 Eng L.P.: mandoline ens, 16.30 ens. Lucraft, 17.00 Kootw. Djakarta, 18.00 Fr. Br.: v. d. sold, 18.30 VI. Br.: v. d. sold, 19.00 nws, 19.30 ,,I' Oiseau de feu" (Strawinsky), 19.50 feuill, 20.00 operette „de Mikado", 22.00 nws, 22.15 kamermuz, 22.50 gram, 23.00 nws, 23.05 verz. pr. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Lux: nws, 7.15 „bonjour le monde, 7.25 „plaisir de l'éeran", 7.30 Eng. HS: mijnw. ork. 7.55 weer, 8.00 Fr. Br.: nws, 8.10 conc, 9.00 kunstoverz, 9.10 symph. muz, 10.00 Lux: ménage en musique (VI.) en (Fr). 11.30 NWDR: Peter Kwartet, 12.00 dansork, 12 30 Fr. Br.: ens. „the rainbow", 13.00 E-g L.P.: „mrs. Dale's diary". 13.15 BBC var ork. 14.00 BBC Welsh orch, 14.45 v d kind. 15.00 v. d. vrouw. 15.40 NWDR: Benjamino Giglo, 16.00 twee piano's, 16.15 filmbeschouwing, 16.25 filmmuz, 17.00 VI. Br: marsen, 17.05 nws, 17.15 Silvester, 18.00 comp. v. d. maand: Elgar, 19.00 Fr, Br gram, 19.30 Eng. L.P.: v ,d. jeugd. 19.45 hoorsp,, 20 00 Fr. Br.: symph. ork. met koren. 21.35 gram, 22.00 Eng. H.S.: nws, 22.15 Fr. Br.: jazz, 22.35 nws, 23.00 Eng. L.P.: nws, 23.15 „topic for to-night", 23 20 „out of doors" causerie, 23.35 Ga- raldo- Spanje schenkt de H. Vader ter ge legenheid van het H. Jaar een massief gouden en zilveren microfoon. Het be looft een pronkstuk te worden van de goudsmeedkunst, waar Sevilia beroemd om is. Het werkstuk zal uit drie delen be staan. Het bovenste is de eigenlijke mi crofoon met een afbeelding van de koepel van de St. Pieter, die gedragen wordt door vier maal twee zuilen, waarop de vier Evangelisten en enkele wapens o.a. dat van Franco staan afgebeeld. Op de microfoon worden de pauselijke tiara, de sleutels van St. Petrus en het pauselijk wapen aangebracht. Het onder ste deel van de microfoon met het voetstuk bevat een kastje met gramo- foonplaten, waarop Spaanse gewijde mu ziek is opgenomen. Luc van Dam heeft gisteravond te Pa- rijs opnieuw zeer teleur gesteld. Hij ver- loor gedecideerd op punten van de jonga opkomende Franse bokser Claude Ritter. Aanvankelijk bokste Van Dam zeer non chalant, hij scheen zijn tegenstander ta onderschatten. Maar toen hij in de vierde ronde neer was gegaan en door de gong van een k.o. werd gered, was hij op slag al zijn zelfvertrouwen kwijt. Ritter be heerste de partij, Van Dam demonstreer de een steeds slechter vorm, Ritter aan vallend, Van Dam zeer matig verdedi gend. De puntenzege van Ritter was on bedreigd. Voor Van Dam een zeer zware tegenslag, die zijn kansen op de Europese middengewiohttitel aanzienlijk doet c(a- len. Het was de vierde maal, dat Van Dam in Parijs een in haar gevolgen zeer belangrijke nederlaag leed. Blijft het tóch met onze nationale kampioen een voort durend halen en brengen?.... Jan Remie liep in de eerste ronde een bloedende oogwond op, ging in de negen de ronde tweemaal neer, werd door de gong van een k.o. gered, werd door de scheidsrechter in de tiende ronde belet verder te boksen. De zege door technisch £noe™-? was voor de Noordafrikaan Ben Muoud zeer verdiend. Villemain, die ook wereldkampioen La- motta versloeg, won op punten van Jean Advertentie Waarschijnlijk hebt U dan kou gevat. Die kou kunt U niet gauw genoeg verdrijven, vóór ze zich op de een of andere manier vastgezet heeft in de vorm van griep, verkoudheid e.d. Met Togal zweet u' de kou uit Uw lichaam. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek- en drogist t 0.83, f 2.08 en f 7.94 Misschien, antwoordde Carlos, nam afscheid en verliet de warande. De ander keek hem na, keerde zich toen tot de bewaker en gaf vijfhonderd francs biljetten van het geld. dat hij in zijn hand hield. Vijfhonderd francs, Gaspard, omdat je Je plicht hebt gedaan, zei hij met een lach- Zo wordt je niet altijd betaald. Neen. hernam de bewaker met een grijns. Toen lachte hij- Gelukkig, dat hi] het lijk niet wilde zien, monsieur. Zeker, lachte de ander. De man is erg voorzichtig Hij neemt, geen onnodige risico's. Er bestond dus geen gevaar, dat hij de zaak bewezen zou wensen te zien Zo is het. Maar ik moet gaan, monsieur. Hef is laat. De bewaker volgde de weg, dien Caba- dos had genomen en de ander bleef al leen. behoudens de donkere gestalte aan het andere einde van de warande. Hij keek er naar en lachte. Je kunt er wel uit komen, Yvette. We zijn alleen. De vrouw, die beweerd had. Cabados te kennen, kwam naar voren in het licht. Zo, zei ze met een blik naar het vertrek achter zich Daarom is de Span jaard dus in Noumea. Hij kwam een ont snapping in elkaar zetten. Een volmaakte ontsnapping, ant woordde de man onverschillig. Je bedoelt? Wat is de beste ontsnapping voor gekwelde stervelingen, Yvette? Zo, zei de vrouw, nadenkend haar voorhoofd fronsend. Toen vroeg ie; Hoe HOOFDSTUK XII. Bij monsieur Sardon. U kunt geen vergissing maken, mon sieur. Als u Noumea bereikt, moet u vra gen naar de Loirestraat- Het is een ar mielijike buurt en het huis van Jacques Sardon past bij die straat. Maar voor u zal het een veilig toevluchtsoord zijn- tot u een schip kunt vinden. Sardon is een vriend van mij en hij zal weten wat er verder moet worden gedaan. Er staan instructies in deze brief en in deze portefeuille zit voldoende geld om u naar Spanje te brengen. Juan Cabados keek zijn weldoener met dankbare ogen aan- Ik kan u nooit genoeg danken, begon hij U.... Alstublieft, viel de planter hem in de re, met een afwerend gebaar van zijn hand. Ik had liever, dat u het niet pro beerde. Het is prettig iemand van dienst te kunnen zijn, die het waard is. Als u in uw eigen land bent, kunt u my schrij ven en bericht geven In bedekte ter men, want wanneer men in mijn positie verkeert, weet men nooit of z(jn eorres- pendentie al dan niet wordt gecontro leerd- Ik zal zeker schrijven. En u kunt op mijn discretie rekenen. heette de man. die op die manier is ont snapt? Hij was bij iedereen bekend als „de onbekende man". Ah zei de vrouw snel. Al weer. Al weer? Monsieur Sardon, u moet mijn vriend vlug helpen, antwoordde de vrouw, schijnbaar zonder verband met het voor afgaande. U moet hem spoedig uit de nikkelmijnen halen, dan kunnen we naar Europa gaan. Onderweg zal ik u een plan mededelen, dat ons allen rijk zal maken. Neen, ik zeg het u niet, maar wanneer Eugène vrij is, zullen we erover praten. Vindt u dat goed? De man keek haar aan, zag dat het haar ernst was en knikte toen. Ik vind het goed. Men hoorde plotseling een geknars van remmen in de straat en een auto stond stil bij de ingang van het hotel. De vrouw liep r.aar voren en keek over de warande. Toen keek ze om en richtte zich tot Sardon. Hij heeft gelogen, fluisterde zij- Tot het eind van de week. heeft hij gezegd; maar hij gaat vannacht nog. Wat zou dat? antwoordde de man met een lach. Je weet toch, waar je hem kunt vinden? Ja, zei ze na een ogenblik. Ja, me dunkt van wel Laat hem dan gaan tot onze tijd daar is. En Carlos Cabados, onbewust van de ogen, die zijn vertrek beloerden, reed weg in de nacht. Weet u heel zeker dat h(j dood is? Parbleu! Een steen Is niet doder. Indien monsieur het lijk zou willen zien, kan dat eventueel voor elkaar worden gebracht. Het zal een beetje moeilijk zijn, wellicht een beetje ris kant voor monsieur, maar Neen, neen, antwoordde Carlos haastig, tastte toen ln zijn zak, haalde een bundel bankbiljetten te voorschijn legde die op tafel en richtte zich tot de metgezel van de bewaker. Wilt gt) uw vriend betalen, monsieur? Hier is het saldo van het geld met de duizend francs extra. De man nam het bundeltje op, trok het elastiekje er af en telde de bank biljetten kalm na. Volmaakt in orde, monsieur. Ik dank u. Cabados stond van zijn stoel op met een uitdrukking van verlichting op zijn gelaat. Het is laat, zei hij, u wilt mij wel verontschuldigen. Wel zeker antwoordde de ander met een handgebaar en stelde toen een vraag. U verlaat Noumea aan hét eind van de week, dacht ik, dat u dat gezegd hebt? Ja, antwoordde Carlos. Aan het eind van de week. Zal ik dan misschien het genoegen hebben monsieur weer te ontmoeten? Er valt weinig te zeggen, mon sieur. Hij vluchtte, zoals ik het gere geld had, en ging naar de plek, waar over ik hem had gesproken. Daar moest hij een paard vinden voor zijn reis over de heuvels maar het paard was er niet; ik was er echter, ik en mijn vriend, monsieur. We vuurden, maar daar hij niet dodelijk gewond was, keerde hij zich om, om te vluch ten.' Ik schoot opnieuw en dit is alles monsieur. Meer valt er niet te zeggen! En niemand weet het? Niemand zal iets vermoeden? Hoe zou dat kunnen, monsieur? Het is niet ongebruikelijk, dat een gevangene wordt doodgeschoten bij 'n poging tot ontsnapping. En niemand zal er zich druk over maken. Waarom ook? Een gevangene meer of minder op Ilse Nou betekent niets. We hebben maar al te veel van zulk tuig. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2