DE ONDERNEMINGSRADEN R Het vuur brandde voort Minister Stikker leider O.E.E.S. ABdusiroOP He- //onder VAN M/ENTJE KWETTER Wj Uit de sportwereld Overzicht Tweede Kamer Geen meerderheid voor inschakeling de P.B.O. Ruwehanden?PUHOL ADIO programma Levensherinneringen van Henriëtte Roland Holst Franse regeringscrisis 1 bezworen m Blijft Minister van Buitenlandse Zaken der liefde WOENSDAG 1 FEBRUARI 1950 PAGINA 2 Mede dank zij.Moskou! DOKTER SCHREEF ZWANGERSCHAPS VERKLARINGEN UIT HET MUS' VERTAALD DOOB SEBAbTIAAN 5 Rui De post bracht een brief voor Jan. Dat gebeurt meer, maar deze brief mocht ik lezen: Aan de Heer Jan Mos s.s.t.t. diet. S de G. typ. S de G. Mijnheer, Naar aanleiding van het aange name onderhoud, dat ik op 18 pas- sato met uw dochter Piet mocht hebben, verzoek ik U dringend, in aanmerking te mogen komen voor de bij U vacerende positie van schoonzoon. Inlichtingen omtrent mijn per soon en karakter zullen U, geheel vrijblijvend, gaarne worden ver strekt door mijn vorige verloofde mejuffrouw Snibje Bol. Uw gunstige berichten gaarne tegemoet ziende, teken ik, Hoogachtend, Sjaak de Groene, gediplomeerd handelscorrespondent Ik snap er niets van, zei ik. Wel, legde Jan uit....: Dit is wat je zou kunnen noemen, een zakelijk huwelijks-aanzoek. Wie is die Sjaak Groene?, vroeg ik. Dat zal wel een van de snij bonen zijn, die op de bruiloft van Kwiek je met onze Piet gedanst hebben, veronderstelde ik En wil hij nu met haar trou-. wen? Op zijn ogen!, gromde Jan. Het kind is nog veel te jong.en bovendienwat hebben we nou aan een gediplomeerde handels schoonzoon. En zonder verder nog over de brief te sjilpen stuurden wij Piet met de anderen naar school. FRIESE STEDEN IN HET DONKER PRIJZEN LICHTPETROLEUM BTJSSUM MAAKT SCHOOL 2440 MILITAIREN OP „OLDENBARNEVELT" GRONINGER PELGRIMS IN ROME AANGEKOMEN „WILLEM BARENDSZ" BOERT NIET SLECHT BENZINEBELASTING EN HUURVERHOGING NEDERLANDS AUTO PROGRAMMA VOOR 1950 KAMPIOENSCHAP VAN DRENTHE ZOUDEN ZE ELKAAR NOG KRIJ Ottwell Binns Kampioenschap van Overijssel WERELDKAMPIOENSCHAP TAFELTENNIS OM HET WERELDKAMPIOEN- SCHAP VOETBAL FRANKRIJ K—NEDERLAND ENGELSE BEKER (Vergadering van Dinsdag 31 Januari). Het debat rond het wetsontwerp: Re gelen omtrent ondernemingsraden be woog zich voor een groot deel rond de inschakeling van deze raden in de P. B. O., waaromtrent de heer Stapelkamp (A.R.) een motie had ingediend. Daarnaast echter kon men opnieuw, evenals bij het wetsontwerp.Publiekrecn- telij'ke bedrijfsorganisatie, van de zijde der K.V.P. de synthese horen tussen de vrijheid en zelfstandigheid der onderne ming van de ene kant welke de V.V.D. zeer ter harte gaat en de volkomen gebondenheid aan de andere kant de droom van iedere rechtgeaarde socialist. Dat demonstreerde bij deze behande ling weer de spreker van de K.V.P., de heer van Thiel, die de vrijheid der on dernemingen toch ook weer niet geheel aan banden wilde zien gelegd. De ver schillende typen der ondernemingen stelden verschillende eisen aan het mede zeggenschap. De bevoegdheden der on dernemingsraden mochten niet de zelf standigheid aantasten van de onderne- mersfunctie, het was hier vooral een kwestie van vertrouwen. En hij was dan ook niet voor een invoeging van de on dernemingsraden in de P.B.O. op het voetspoor van ]ïrof. Van der Ven. Er wa ren natuurlijk aanrakingspunten tus sen deze beiden en deze vormden be langrijke argumenten, maar een princi pieel verschil was er niet, omdat de sa menvoeging van ondernemingsraden en P.B.O. in de practijk altijd nog mogelijk bleef. Het spreekt wel haast vanzelf, dat de rede van de heer Stapelkamp (A.RJ, die via een motie aansluiting bij de P.B.C. trachtte te bevorderen, goeddeels aan dit punt was gewijd. Overtuigend wa= naar onze mening deze rede niet en wei voor zover, dat de heer Stapelkamp we. een zaak verdedigde, die hem blijkbaar zeer ter harte ging en waarvoor hij zelfs met heilige overtuiging sprak, maar V ergumenten bleven te vaag, te algemeen Zo betoogde hij, dat, indien er geen verband tussen deze beide zou komen, het gevaar bestond, dat zij elkaar zou den gaan tegenwerken en dan zou er van de rechtsorde in de arbeid niets terecht komen. Zo zou er geen levend - organisme komen en daarvan toch zou het afhangen of de P.B.O. zou slagen of niet. Indien het in de ondernemingsra den niet goed zou gaan, zou het ook niet goed gaan in de bedrijfschappen. De on dernemingsraden zouden het werk van de bedrijfschappen completeren. Het bekende bezwaar tegen dit stand punt was, dat de bedrijfschappen van onderuit zouden moeten groeien, wat nog wel enige tijd zo-u duren, misschien zelfs zeer lange tijd en dan zouden de on dernemingsraden daarop maar moeten wachten. De heer Stapelkamp meende nu, dat de inschakeling van de P.B.O. geenszins een op-de-lange-baan-schuiven behoefde te betekenen. Hij achtte dit zelfs de kortste weg, maar reële argu menten voor deze bewering gaf hij niet. Het bezwaar, dat de P.B.O. anders ge aard is dan de ndernemingsraden en dat bij inschakeling op de instelling van be drijfschappen zou moeten worden ge wacht, werd door de heer Stapelkamp niet weggeredeneerd. En dan was er toch ook nog het feit, dat in verschillen de artikelen de band met de P.B.O. werd bevorderd. Ook de heer Beernink (C.H.) pleitte voor inschakeling van deze wet in de P.B.O. en hij wees daarvoor op uitla tingen van die heren Andriessen en De Bruin, die zich ook hiervoor zouden heb ben uitgesproken. De spreker van de P.v.d.A., de heer Advertentie Van den Born, verklaarde zich weer tegen de opvatting van de heer Stapel kamp. Hij zag slechts de tegenzin der werkgevers tegen een bedrijfsgemeen- schap en hij was daar niets gerust op. Deel uitmaken van de P.B.O. zou hierin geen verandering brengen. De rijpheid van een bedrijfstak om een bedrijfschap te vormen en de rijpheid van een onder neming om een ondernemingsraad op te richten, waren twee heel verschillende dingen. Hij was een voorstander van wet telijke verplichting. De V.V.D. vond bij monde van de heer Korthals het ontbreken van sancties dan ook een goed ding, omdat hij hierin een teken van vrijheid zag. Het instituut van de ondernemingsraden diende van onder uit te groeien door het scheppen van vertrouwen en het leggen van een basis voor wederzijds begrip. De ondernemings raden moesten zijn een overleg van on dernemers voor de onderneming. Dat kon natuurlijk ook buiten de P.B.O. geschie den, maar er was verwantschap met de P.B.O. Men had echter beter kunnen af wachten tot de bedrijfschappen zouden zijn gegroeid. Nu worden deze onder nemingsraden opgehangen aan bedrijfs- commissies, die te zijner tijd ook weer gedoemd zijn te verdwijnen. Daarom zou het beter zijn, deze te incorporeren in de P.B.O. Het stond dus zo, dat K.V.P. en P.v.d. A. tegen de motie van de heer Stapel kamp bleken te zijn en A.R., C.H. en V.V.D. voor. Zodat deze motie weinig kans maakte te worden aangenomen. Met het oog daarop had de heer Stapelkamp reeds enige amendementen ingediend, waarvan de bedoeling was, in de wet vast te leggen, dat bedrijfschappen de bevoegdheid zullen krijgen, onderne mingsraden verplichtend voor te schrij ven. En van deze verplichting zou alleen de minister, gehoord het betreffende be drijfschap ontheffing kunnen verlenen. Bij het begin der vergadering werden de afdelingen getrokken en voorzitters der afdelingen benoemd. Daarna deelde de voorzitter een en ander mede om trent zijn plannen voor de komende periode, waarin een reeks van belasting- ontwerpen, de begrotingen van oorlog, marine en uniezaken en het landbouw- egalisatiefonds zullen worden behandeld. Op 1 Maart a.s. zou de verbouwing der vergaderzaal waarschijnlijk kunnen wor den gegund, waarna van 14 Maart af de vergaderingen in de Ridderzaal zullen worden gehouden. De voorzitter, die er in verband met zijn verblijf in Arosa gezond en bruin verbrand uitzag, zeide het plan te hebben op 24 Juli de werk zaamheden der Kamer te beëindigen, waartoe hij de medewerking der minis ters en departementen inriep. F. S. DONDERDAG 2 FEBRUARI HILVERSUM I (301,5 m.): 7.00 K R.O.: 10.00 N.C.R.V.; 11.00 K.R.O.; 14.00—24.00 N.C.R.V. 7.00 Nws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gewijde tnuz., 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der: 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 kaar senwijding, processie en Hoogmis van het feest van O. L. Vrouw Lichtmis, 9.40 School radio. 10.00 Gram., 10.15 Morgendienst, 10 45 Orgelconc.; 11.00 v. d. zieken. 11.45 School radio, 12.00 Angelus, 12.03 Orgel, 12.30 Mede delingen, 1233 Amusementsork., 12.55 Zonne- wiizer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws, 13.20 Gram 14 25 A Capellakoor, 14.45 v. d. vrouw, 15.30 Gram., 16.00 Bijbellezing, 16.45 Gram 17 00 v d Jeugd, 17.30 Populaire muziek, 18.00 Gram., 18.15 Land- en tuinbouwpraatje 18 30 v. d. Strijdkr., 19.00 Nieuws, 19.15 Muziek v d. Jeugd, 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuw», 20.05 Gevar. progr., 21.00 Familie-comp 21.4o Populair conc., 22.15 Buitenl. overzicht, 22.35 Gram., 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws, 23 15—24.00 Gram. HILVERSUM II (416 m.): 7.00 A.V.R.O.; 7.50 V P R O.; 8.00—24 00 A.V.R.O. 7.00 Nieuws, 7.15 Gram.; 7.50 Dagopening, 8 no Nieuws en weerberichten, 8.15 Kaaio ochtendblad, 8.40 Gram., 855 v d. vrouw, 9 00 Gram., 9.30 Waterst., 9.35 Gram., 10.00 Morgenwijding, 10.15 Populair conc., 10.50I v. d kinderen, 11.00 gram., 11.45 Causerie over de fabricage van potloden. 1250 Pianoduo, 12.33 ,.In 't spionnetje'', 12.38 Trio en "rSel! 13.00 Nieuws, 13.15 Lichte muziek, 13.45 „U kunt het geloven o£ niet 13.50 Gram 14.00 v d. vrouw, 14.30 Piatjpconc., 15.00 v. d. zieken. 16.00 Gevar. progr., 17.00 Kaleidoscoop. 17.50 Regeringsuitz., 18.00 Nieuws. 1815 Spor.- praatje, 18.30 Orkestconc., 19.00 v. d. kinde ren 19 05 Accordeonork., 19.30 Radio volks muziekschool, 20.00 Nieuws, 20.05 Actual., 20 15 Radio Philh. ork., 21.10 „De bewegelijke wereld", causerie. 21.45 Pianoconc., 2220 „W« vlogen naar Java", causerie, 22.35 Kwintet, 23 00 Nieuws. 23.15 Sportnieuws, 23.30—24.00 Gram. RADIODISTRIBUTIE UI: 7.00 VI. Br: rnvs., 7.05 gram., 1.30 krnn., 7.40 gymfl 7 50 gram., 8.00 nws., 8 05 gram., 9.00 nws, 905 1 een 2e bedr. v. „Louise", 10.00 Eng. LP: nws., 10.10 verzpr., 11.00 Cubaans rhythm.ork., 11.30 Eng. HS: Regent Orch., 12.00 VI. Br.: Rumba ork., 12.15 Trio Schampaert, 12.30 weerber 12.32 Trio Schampaert, 13.00 nws., 13.15 orgel, 14.00 muz.gesch„ 15 00 Kalund- borg: gram 16.00 Eng. LP: ork. Salisbu ry, 16.30 ork. Gibbons, 17.00 Kootw.: Dja karta, 18.00 Fr. Br.: v. d sold., 18.30 VI. Br.: v. d. sold., 19.00 nws., 19.30 zang, 19.50 voordr., 20.05 verz.pr., 21.00 roer, roer, romme-de-pot, 21.30 gram., 22.00 nws. 22.15 Fr. Br.: ooeramuz., v. Strauss. 22.55 nws., 23.00 VI. Br.: nws., 23.05 dans' muz., 23.35 operette- en filmmuz. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Lux.: nws., 7.15 „Benjour le Monde", 7.25 Ulnrv muz., 7.30 Eng. HS: Anton en z'n akr., 7 55 weer, 8.00 Gr. Br.: nws., 8.10 conc. 900 kookpr., 9.10 symph. muz., 10.00 Lux.: Ménage en musique (VI.), 10.30 NWDR: symph. dansen, 11.00 Eng. HS: schoolradio, 1130 NWDR: gram.,- 12.00 operette, 12.30 Gr. Br., omr.ork., 13.00 Eng. HS: Lichte muz., 13.20 Fr. Br.: gram 14.00 Eng. LP: BBC Midi. Light orch., 14.45 v. d. kind.. 15.00 v d. Vrouw, 15.40 NWDR: tango ork., 16.15 v. d. kind.. 16.30 Lux.: gram 17.00 Fr. Br ber., 17.10 Ens. Heyne, 18.00 Eng. LP: BBC Schots var. ork., 18.45 dansork., 1915 Owen Walters en ork., 19.45 hoorspel, 20.00 Eng HS: revue, 20.30 Eng. LP: verz.pr., 21.00 ope ramuz., 22.00 Welsh Rarebit, 23.00 nws., 23.15 „Topic for to-night", 23.20 Silvester. De grote Nederlandse dichteres Henriëtte Roland Holst is onlangs tachtig jaar geworden en ter gelegenheid daarvan zijn bij de Uitgeverij Van Ditmar te Amsterdam haar levenherinneringen verschenen. Vanaf haar vroegste jeugd brandde in deze vrouw de drang naar liefde, schoonheid en waarheid als een vuur en zelfs nu is het nog niet gedoofd. De titel van het boek is dan ook veelzeggend: „Het vuur brande voort." Heel eenvoudig vertelt de dichteres van haar veelbewogen leven. Hoe ze opgroeide in een aristocratisch gezin. Hoe ze strijdster voor sociale recht vaardigheid werd en daarbij op dwaal wegen belandde. Ze vertelt over haat- teleurstellingen, over haar zekerheden, haar twijfels en leed. Garmt Stuiveling heeft er eens op gewezen, dat in het werk van Henriët te Roland Holst één facet geheel ont breekt: de humor. Maar in dit boek op hoge ouderdom geschreven, verraadt soms een enkele lakonieke opmerking een groot gevoel voor humor. De dich teres heeft geen gewichtig of weten schappelijk werk opgebouwd, maar ze verteltzoalseen grootmoeder het aajn haar kleinkinderen doét. Ze heeft niet eens gezocht naar de meest op zienbarende feiten uit haar leven, maar ze beschrijft wat ze zich herinnert en uiteraard zijn dat voor het merendeel wel de belangrijkste gebeurtenissen, die, welke de meeste indruk op haar hebben gemaakt. Met al haar andere werken heeft het boek dit gemeen: een gevoel voor strikte, eerlijkheid. De schrijfster ont ziet zich niet, ook die dingen uit haar leven, die ze later betreurt heeft, te beschrijven. Uiteraard vraagt het boek veel aandacht voor het socialisme, waarin Henriëtte Roland Holst nooit hieeft opgehouden te geloven. Ook haar vurige, doch kortstondige geloof in de Russische revolutie en het com munisme van Moskou wordt uitvoerig beschreven. Toen zij een reis maakte naar de Sovjet-Unie om de leer te toetsen aan de praktijk, draaide dat op een bittere teleurstelling uit. In 1928 trad zij uit de communistische partjj en is sindsdien van geen enkele partij meer lid geweest, hoewel zij de band met de socialistische arbeidersbe weging nimmer heeft verbroken. Henriëtte Roland Holst is vele ma len verstrikt geweest in sekte- en par tijvorming, maar altoos werd zij geleid door haar /lensenliefde. Hoe ontroe rend getuigt de tachtigjarige daarvan in dit boek. In Rusland heerste rond 1920 hongersnood. Allerwegen werd geprobeerd hulp te bieden. Een der leiders van deze hulpactie was Nan- sen, die ook in Amsterdam een spreek beurt vervulde. „Ik hoorde hem spre ken", schrijft de dichteres: „En toen ik hem daarna de hand drukte, wist ik, dat één ding elke politieke overtuiging te boven gaat en dat is: zuivere men senliefde". Henriëtte Roland Holst vertelt vele wederwaardigheden, die verhelderend kunnen werken btj het lezen van haar (Telefonisch van onze Parijso correspondent) De minister-president heeft ondanks de oppositie, waarin de rechterzijde, een deel van de radicalen en de com munisten met verenigde stemmen te velde trokken, de begroting van 1956 in veilige haven kunnen leiden. Zo na de zeldzame uitslag der vierde stem ming (293 tegen 293) waarbij de natio nale vergadering zich bjj de uitleg van de stemming, door de kamervoorzitter daaraan gegeven, zonder morren heeft neergelegd, dan heeft de regering dit te danken aan Moskou, dat even te vo ren de erkenning van Ho Tsji Minli had bekend gemaakt. Nog vóór de openbare zitting hervat werd, had de heer Bidault de ministers ir. kabinetsraad bijeengeroepen, terwijl hij in de wandelgangen van net Palais Bourbon te kennen had gegeven, dat het van het hoogste belang was, dat de Raad No. 59. van de Republiek de ratificatie van de overeenkomst met Bao Dai zou kunnen afwerken. De Nationale Vergadering heeft de Raad van de Republiek daar voor dan ook de tijd gegeven tot Dins dag. Wat betreft de houding Van Rusland jegens Indo-China, was algemeen het gevoelen, dat men voor een hoogst ernstige zaak stond en dat hield de gedachten van de kamerleden veel meer bezig, dan het slot van de begro tingsbehandeling. Hij werd veroordeeld wegens valsheid in geschrifte In de eerste maanden van het vorig jaar werd een Utrechts medicus, verbon den aan een der poliklinieken in de Dom stad, herhaaldelijk door een zijner pa tiënten gevraagd een zwangerschapsver klaring te willen uitschrijven voor ver schillende harer kennissen. De dokter voldeed aan dit verzoek, zonder zich over de rechtmatigheid hiervan op de hoogte te stellen. Een en ander had tot gevolg, dat meer dan twintig onrechtmatige dok tersverklaringen over te verwachten babies werden verstrekt, waarvan de aanvraagster in samenwerking met vrien dinnen en kennissen misbruik maakte door zich wederrechtelijk hoeveelheden textiel aan te schaffen. Dit was de inhoud van de tenlasteleg ging waarvoor de 55-jarige arts W. G. zich voor de Utrechtse rechtbank had te verantwoorden. Vier maanden gevange nisstraf werden tegen hem geëist terzake valsheid in geschrifte. Gisteren uitspraak doende veroordeelde de rechtbank hem tot 2 maanden voorwaardelijke gevange nisstraf en een boete van 1500,subsi diair 2 maanden hechtenis. MjyuSWtbi! mm soms moeilijke poëzie. Interessant zijn haar herinneringen aan Jan Toorop, Herman Gorter, Albert Verwey en ve le binnen- en buitenlandse politici, o.a. Trotsky. Het boek werd verlucht met meer dan zestig afbeeldingen. Bovendien werd een volledige bibliographie van het werk van de dichteres opgenomen. H. R. Gisteravond zaten verschillende plaat sen in het Zuidelijk d-eel van Friesland plotseling in het donker. Heerenveen Sneek. Bolsward en Joure waren geheel van stroom verstoken. In Leeuwarden ging het licht enkele seconden uit, maar gloeide onmiddellijk daarop weer aan Het Drovinciaal electricitéitsbedrijf in Leeuwarden kon gisteravond nog niet meedelen, waaraan deze storing, die om kwart over acht was opgeheven, te wijten is geweest. De raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking heeft gisteren te Parijs met algemene stemmen op voorstel van het „economische kabinet" de benoeming goedgekeurd van de Ned. minister van Buitenlandse Zaken, de heer D. U. Stikker, tot politiek bemiddelaar van deze organisatie. De Staatscourant van Dinsdag bevat een prijzenbeschikking voor lichtpetro- leum, ingaande heden, 1 Februari. De prijs, waarvoor lichtpetroleum, afgehaald bij winkeliers of thuis bezorgd aoor venters, ten hoogste mag worden te koop aangeboden of verkocht, bedraagt: 1. In de gemeenten Amsterdam en Rotterdam (met uitzondering van Hoek van Holland) 0.35 per 2 liter; 2. In de overige delen van de pro vincie Noordholland en Zuidholland (met inbegrip van Hoek van Holland en met uitzondering van de eilanden Goeree en Overflakkee, Marken" en Texel) en In de provincie Utrecht 0.18 per liter; 3. In de overige provincies en op de sub. 2 genoemde eilanden 0.37 per 2 liter. Bij levering van een oneven aantal liters mag het totaal-bedrag naar boven op een cent worden afgerond. De woningbouwverenigingen „Volks belang" „De Hoop" en „Helmond West" zijn voornemens in samenwerking met de gemeente Helmond te komen tot een bouwprogramma van ongeveer 1000 wo ningen, zulks in navolging van het plan Bussum. In Helmond wil men ech ter grotere woningen gaan bouwen dan in Bussum. Woningen met slechts twee slaapkamers wilde men zo weinig mo gelijk aanvaarden. De huur van deze woningen denkt men terug te kunnen brengen tot een prijs, welke zal variëren van 1.11 tot 1.32 per M3. per jaar. In Bussum lag dit bedrag nabij de 1,70. De gemiddelde huurprijs zal neer komen op 6 per week. Het onmiddel lijke tekort in Helmond bedraagt op het ogenblik 1225 woningen. Op 27 Januari is van Tandjong Priok vertrokken het troepenschip „Johan van Oldenbarnevelt" met 2440 passagiers. Aan boord bevinden zich een detache ment der Kon. Marine, het le regiment Huzaren van Boreel, de 31e hulp ver- bandplaats afdeling, individuele militai ren en zieken. Bij de oprichting van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king te Parijs, ongeveer 2% jaar gele den, welke organisatie werd opgericht naar aanleiding van het plan-Marshall, bestond er al dadelijk verschil van in zicht tussen de Amerikanen en Euro peanen en van de laatste speciaal Engeland t.a.v. de o-pzet van de or ganisatie. De Amerikanen wilden er een werkelijk internationale organisatie van maken, met aan het hoofd een gezag hebbend figuur, zodat de Europese pro blemen op objectieve wijze konden wor den behandeld en de wensen van de verschillende landen meer gericht zou den kunnen worden op het algemene Europese belang. De Europese landen waren echter toen nog niet bereid een zo groot deel van hun souvereiniteit aan dit nieuwe lichaam af te staan en wa ren meer voorstander van het begin sel van nationale afvaardiging. De aandrang van Amerikaanse zijde tot vorming van een groot en stevig internationaal secretariaat voor de O. E. E. S. is de laatste tijd weer sterker geworden. Het schijnt, dat men er nu ook van Europese zijde aan toe zai moeten geven. De moeilijkheid is even wel thans gelegen in de keuze van de persoon, die de functie van „algemene politieke leider" zal moeten vervullen. Herhaalde malen is de naam van dc Belgische oud-premier Spaak ter spra ke gebracht. Het schijnt echter, dat vooral van Engelse zijde bezwaren tegen benoeming van Spaak in deze functie zijn gerezen. Daarna heeft men de heer Stikker aangezocht. Uiteraard was dit een on derscheiding voor ons land, doch een moeilijkheid was, dat de heer Stikker zijn ministerschap slechts ongaarne zou willen opgeven. Hij verzocht daarom gelegenheid tot beraad en dit heeft in de afgelopen dagen plaats gehad. Daarbij is gebleken, dat de minis terraad een combinatie van beide functies goedkeurde, zodat dc heer Stikker dus minister van Buiten landse Zaken blijft. Bovendien heeft hy er zich van verzekerd, dat men ook van Belgische zijde instemde met zijn benoeming (dit in verhand met de kwestie-Spaak). Deze instem ming was voor hem condito sino qua non. De beide Gronirtger globetrotters W. Stempher en M. Zijlstra, die op 6 Januari uit Groningen vertrokken voor een voetreis met enkele handtekeningenboe ken. n.l. een voor Z. H. de Paus en een voor H. M. de Koningin, zijn thans in Rome gearriveerd. Ze hebben hun tocht lopend en liftend binnen drie weken, volbracht. Tot 22 Januari j.l. had de „Willem Barendsz" geproduceerd 33.605 barrels traan. In de overeenkomstige vangst periode van het vorige seizoen (deze periode telt 2 dagen meer) bedroeg de productie 31.448 barrels traan. Voor sperm- olie luiden de cijfers resp. 4644 en 3838 barrels. De voorzitter van de Tweede Kamer verwacht, dat het wetsontwerp tot ver hoging van de benzinebelasting in de week van 14 Februari ter openbare be handeling gereed zal zijn. De huurwet zal in Maart in de Kamer aan de orde komen. Het bestuur van de K.N.A.C. heeft in zijn laatste vergadering op voorstel van de Sportcommissie het volgende sport programma voor 1950 vastgesteld en de daarvoor door de Regionale Automobiel Sportclubs aangevraagde data goed ge keurd: Februari: Uurrecorddagen te Zandvoort van de K.N.A.C.; 34 Maart: Drie-Provinciëngrensrit R.A.C.-Noord; 1718 Maart: BrabantGrensrit R.A.C.- Zuid; 1622 April: Int. Tulpenrallye R.A.C.- West; 6 Mei: Damesrit K.N.A.C.; 2021 Mei: Dumonceaubekerrit M.C. Zuid-Holland; 1011 Juni: Int. Sportwagen- en 500 cc.- races te Zanwoort K.N.A.C.; 23 Juli: Grote Prijs van Nederland en nationale sportwagenrace te Zand voort van de K.N.A.C.; 12 Augustus: Concours d'Elegance en Sterrit van de K.N.A.C.; 25—26 Augustus: R.A.C. Westrlt II; 16 September: Heuvelrit K.N.A.C.; 2930 September: Ardennenrit R.A.C.- Zuid; 34 November: Herfsttocht K.N.A.C. Dit programma kan aventueel nog wor den aangevuld met een oi meer sport evenementen op 't circuit van Zandivoort. Met een deelneming van 16 rijders, on der wie zelfs enkelen uit Zeeland, wer den gisteren onder zeer slechte weersom standigheden in Eelde de langebaankam- pioenschappen van de provincie Drenthe verreden. De uitslagen zijn als volgt: 500 meter: 1. L. de Goede (Amsterdam)- 54,4 sec.; 2. G. Habing (Zweeloo) 54,9 sec. 3. M. v. Wijk (Vries) 55,1 sec. 1500 meter: 1. L. de Goede (Amster dam) 3 min. 3,4 sec.; 2. J. de Leeuw (Grouw) 3.7,2; 3. M. v. Wijk (Vries) 3.9,2. 5000 meter: 1. J. de Leeuw 11 min. 13 sec.; 2. L. de Goede 11.21; 3. M. v. Wijk 11.35 Eindklassement: 1. L. de Goede 183.7; 2. J. de Leeuw 187.22; 3. M. v. Wijk 187.75. De Goede behaalde door twee over winningen de titel. In Valthermond werd het kampioen schap van Drenthe, op de korte baan ver reden. Winnaar van de titel werd de veteraan H. Hoven (Eelde), die 80 en de kampioensmedaillen in de wacht sleepte. Hij maakte de beste tijd en ver dient de titel dan ook ten volle. Een merkwaardige prestatie van een rijder, die reeds een kwart eeuw op de korte baan uitkomt en in zijn beste tijd ook reeds kampioen van Nederland was. Tweede werd B. Oostra (Assen) en derde R. Grooten( Nw. Weerdinge). Trappant was de nederlaag, die de Friese kampioen Pomper in Midwolde leed tegen de kampioen van Groningen, de Veendammer J. Scheper. Beide kam pioenen ontmoetten elkaar reeds in eer ste omloop en daarin werd de Fries in 3 ritten verslagen. Scheper won de eerste prijs van 100. H. Bakker (Finsterwol- de) werd tweede en E. W. Warta (Gro- ningien werd derde. Bij de veteranen waren er nog meer, die op deze barre dag succes boekten. In Oudkerk ging Sjoerd Zeldenthuis (Joure) met de eerste prijs strijken, gevolgd door K. Hof (Leeuwarden). Jelkje Nieuwhuia (Makkinga) was In St. Jacobi-parochie weer de matador voor A. Terpstra (Sie- gerswoude). Advertentie chitis,diesommigen dan tot levenslange „hoesters" maakt. akker s abdijsiroop is het middel dat, als een heerlijke balsem, Uw ademhaling verruimt, Uw aangetaste luchtwegen zuivertUw hoest stilt en spoedig die [ondragelijke kortademigheid wegneemt. 24). Daar ben ik zeker van, monsieur Ca bados. Maar denk er aan, dat u de moei lijkheden nog niet achter den rug hebL- U zult zeer voorzichtig moeten zijn tot dat u op zee bent, want Noumea is een stad van spionnen. Eén vergissing en u hent weer op He Nou, waar d>l driehoek en de zweep voor u klaar staan. En nu is het tijd voor u om te gaan. Vergezeld door de planter begon Juan Cabados zijn rgis naar Noumea. Het was een heldere maannacht en toen ze den rand van de plantage bereikten kon zijn weldoener hem de weg aanduiden. Het pad links, monsieur, zal u naar de hoofdstraat brengen. Volg die gerust, want daar zult u niet spoedig worden lastig gevallen en in de vroege morgen zult u bij Sardon zijn in de Loirestraal. Als u wordt aangehouden, geeft u de naam Charles Dupont op. Dat is de nieu we beheerder van een landgoed hier en hij is eerst gisteren aangekomen, zodat niemand hem kent. Zijn identiteit kan u evengoed dietien als een ander En nu, vriend, het ga u goed. De schilder nam afscheid en begon de volgende étappe van zijn avontuur om de vrijheid- Hij liep vlug door en bereikte de eerste huizen van Noumea zonder te worden aangehouden en dat op een uur dat de nachtcafé's nog open waren. Hij ging de stad in en begon te zoeken naar de Loirestraat Vn de hoop ze zonder hulp te vinden. Daar hij echter de stad in 't geheel niet kende, slaagde hij er niet in, en toen hij tenslotte een man zag, die bulten een café stond- besloot hij den weg te vragen. De man stond met zijn rug naar de glazen deur van het café waardoor het licht stroomde en voorzover Cabados kon zien, behoorde hij tot de klasse der kleine handeldrijvenden. In elk geval was er niets officieels aan hem en het zou weinig risico met zich brengen aan zulk een man» de weg te vragen. Dientengevolge ging de vluch teling naar hem toe. Pardon, monsieur, kunt u m(j ook zeggen, waar Hij zweeg, toen de man zich naar voren boog en hem in het gelaat keek. Toen riep de vreemdeling uit: „De onbekende man!". Een hand schoot uit en greep Ca bados' arm, maar de Spanjaard, zich bewust, dat hij een fout had gemaakt, deed een snelle poging deze ongedaan te maken. Zijn rechterhand schoot uit en trof de ander met een snelle en zware slag in het gelaat. Wankelend onder die slag liet de man zt|n arm los en een ogenblik later rende Juan Cabados de straat af, achtervolgd door de ander, die de buurt deed weergal men van zjjn geroep. In weinige se conden wemelde de strraat van meni- sen. Mannen en vrouwen holden de café's en de huizen uit, sommigen om te zien wat de opschudding te bedui den had, anderen om zich b(j de ach tervolging aan te sluiten. Toen hjj over zijn schouder keek, begreep Juan Ca bados dat zijn kansen op uiteindelijke ontsnapping gering waren. In een vreemde stad, met achtervolgers, die waarschijnlijk alle kronkelingen en bochten van de straten kenden, was hij ernstig in het nadeel, maar ofschoon hij zag dat de kans die hem overbleef, uiterst gering was, gaf hg de hoop niet op. Hy sloeg de eerste de beste zijstraat in volgde die en nam daarna elke zijstraat, die, naar hij vermoedde, in de richting van de haven leidde. Het rumoer achter hem nam toe; toen hij weer een hoek omzwenkte nam hij de tijd om even uit te kijken en zag twee mannen op nauwelijks vijftig me ter achter zich. Zijn adem begon hem te begeven en hij begreep, dat hjj ai- leen door hard lopen niet zou kunnen ontsnappen. Hij moest een of andere list te baat nemen, op zijn schreden terugkeren of zich verstoppen, indien hij aan de achtervolging wilde ontko men. Nauwelijks was het denkbeeld bjj ham opgekomen of hi) handelde er naar. De straat, die hjj volgde, was kort en hjj holde onder overhangende bomen door, die blijkbaar deel uit maakten van de een of andere tuin. Een heg van vijgcactus omgaf de tuin, maar een paar takken van de bomen hingen laag en dus nam hg een grote sprong, greep er een, zwaaide zich over de heg en kwam zeer zwaar neer aan de andere kant, die lager dan het wegoppervlak lag. Terwijl hij viel, raakte zijn hoofd een zware houten bank en hij verloor het bewustzijn terwijl zijn achtervol gers aan de andere zijde van de weg voorbij rumoerden. Toen hg weer bij kwam, klonk het ge luid van stemmen in zijn oren: Hier ergens, ik weet het zeker. Ik heb de slag gehoord, zei de eerste stem, die van een vrouw. Weet je het zeker, Yvette? Heb je niet gedroomd? Gedroomd? Zeker niet, Jacques. Nog versuft door zijn val draaide Juan Cabados zijn hoofd om en werd vlakbij de glans van een electrische lantaarn gewaar, gericht op de scha duwen, die het maanlicht tussen de heesters wierp en tegelijkertijd zag hij een man en een vrouw. Het zou wel heel vreemd zijn, als de onbekende man" een toevlucht ha gezocht in de tuin van Jacque» Sardon zei de vrouw. Het zou de hand van het lot zijn zei de man met een harde lach. Jacques Sardon! Toen hij die naam vernam, sprong Juan's hart op en het volgende ogenblik spande hij al zlJn krachten :n en stond hij wankelend op. Door het geluid, dat hij daarbij maak te, werd de lantaarn terstond op hem gericht en toen hoorde hij de vrouw roepen: Het is „de onbekende man!". Sardon trad naar voren en sprak de vluchteling aan. Wat doet u in mijn tuin op dit uur? ik ben hierheen geleid door de hand van het lot, antwoordde Juan, •s mans eigen woorden bezigend, ten minste als u Jacques Sardon bent. - F>at 's inijn naam, antwoordde de ander scherp. Dan heb ik een brief vcor u. Hij haalde de brief die de planter hem gegeven had, te voorschijn en overhandigde hem. De man las hem bij het licht van de lantaarn en zei toen plotseling: U kunt beter met mij mee naar binnen gaan. Uw achtervolgers kun nen tot de ontdekking komen, dat ze u voorbij zijn en terug komen om u op te sporen. Deze kant uit, monsieur. (Wordt vervolgd) Gisteren is te Steenwijk de wedstrijd gehouden om het provinciaal kampioen schap van Overijssel op de lange baan. De uitslag luidt: 500 meter: 1. Jo van der. Hoorn (Ter Aar) 51.1 sec.; 2. Stigter (Aalsmeer) 52.2 sec.: 3. Strijbis (Dirxhorn) 57.7 sec. 1500 meter: 1. Strijbis 2.50.6 min.; 2. Jo van der Hoorn 2.52 min.; 3. Stigter 2.57 min. 5000 meter: Jo van der Hoorn 9.55.6 min.: 2. Strijbis 10.2.1 min.; 3. Sjoerd de Vries 10.47.2. Het algemeen klassement luidt: 1. Jo van der Hoorn 167.993 pnt.; 2 Strijbis 169.777 pnt.; 3. Stigter 177.39 pnt. Door Hongarije in de eindgroep met 32 te verslaan heeft Roemenië in Boeda pest het wereldkampioenschap tafeltennis voor dames gewonnen. Het staat er met het wereldkampioen- j t voetbal, dat onder de auspiciën aer r.i.F.A. in Rio georganiseerd zal wor den niet al te best voor, nu verschillende landen op het appèl ontbreken zullen. Hier volgt de balans: Niet aangemeld hebben zich Bulgarije, Denemarken, Hongarije, Nederland, Noor wegen, Polen, Roemenië, Rusland, Tsje- ohoslowakije en nog een aantal kleinere landen. Niet gerechtelijk deel te nemen: Duits land en Japan. In de loop van het voor-tournooi trok ken zioh terug: Argentinië, België, Burma, Oostenrijk en Philippijnen_ U!ïf^°r?iHo wde voorwedstrijden wwden- Cutoa, Frankrijk, Ierland. Israël, Luxemburg Finland en Syrië. „n (aio a Ijd werden geplaatst: India komen) V^5?.ntlmë blijft weigeren uit te komen) Chili of Bolivia. terugtrekken van anderen wer- den geplaatst: Turkije en Zwitserland. uoor het winnen van de voorwedstrij- n eveneens geplaatst: Amerika, Mexico, Joegoslavië en Zweden. .Hij voorbaat aangewezen voor het eindtournooi: Brazilië en Italië. Gespeeld moeten nog worden de voor wedstrijden tussen: a) Engeland, Schot land, Wales en Noord-Ierland, b) Spanje— Portugal, c) Uruguay, Peru, Ecuador. Aangenomen mag worden, dat Engeland en Schotland (benevens Spanje en Uru guay) zich zullen qualificeren en daarin schuilt toch wel de grote attractie van dit tournooi. Het programma voor het Franse voet bal-elftal bevat een wedstrijd tegen Ne land, welke in Januari 1951 in het Co- iombes-stadion te Parijs zal worden ge speeld. De loting voor de vjjfde ronde van de Engelse bekercompetitie op li p.uan had het volgende resultaat: Bury of Derby CountyBournemouth of Nor thampton, ChesterfieldChelsea, Everton —Tottenham Hotspur, Stockport County of Hull CityLiverpool, ArsenalBurn- leyManchester UnitedPortsmouth, Leeds United of Bolton Wanderers— Charlton of Cardiff City, Wolverhamp ton Wanderers of Sheffield United- Blackpool.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2