Naar bewapeningswedloop nieuw vredesoffensief McMahon: „Waterstofbom stelt catastrofe slechts uit" V.S. overwegen tegenblokkade Lening van 200 millioen looptijd veertig jaar Of Opheffing van biechtgeheim m Een vlam, een valdan niets meer... r nder de r r Nieuwe maatregelen tegen de sluipende so vjet- blokkade De reddingboot keerde huiswaarts Naar uitschakeling der CD U Vrijdag 3 Februari 1950 V DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Milliarden-plan voor behoud van atoom-vrede M 1 Oost-Berlijn krijgt nieuw politiehoofd Wegens versperring van Berlijn Handel in morphine ontdekt Internationale auto dieven Het voedselrantsoen van Mgr. Beran V-J Boei markeert plaats van liet wrak V Laatste nasporingen O U P E Nusclike heeft Hickmann tevergeefs geofferd WEERBERICHT Senator Brien McMahon, voorzitter van de atoomcommissie van het Amerikaanse Congres, heeft er gisteren in de Senaat op gewezen, dat met een aanval met waterstofbommen in enkele minuten 50 millioen mensen zullen verbranden. Hij stelde voor, dat de V. S. een einde zouden maken aan de „waarlijk verschrikkelijke bewapenings wedloop en een nieuw vredesoffensief zouden inzetten, dat weliswaar 50 milliard dollar zou kosten, doch een kans zou bieden op redding van de wereld. OOK ECONOMISCHE HULP AAN RUSLAND „Moraal 2000 jaar terug Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft gisteravond bekend gemaakt, dat het een tegen-blokkade van de Sovjet-zone als represaille voor de Russische verkeers- belemmeringen op de wegen naar Berlijn „in actieve over Drie arrestaties te Groningen vonden de politie op hun pad weging" heeft. De minister van Financiën maakt bekend, dat hij voornemens is, gebruikmakend van het resterend bedrag van zijn machtiging tot het aangaan van geldleningen over te gaan tot uitgifte per 15 Maart a.s. van een 3\4 c/0 consolidatielening nominaal groot 200.000.000 tegen de koers van 100%. Kortere looptijd van de November-lening wordt steeds geringer DE „P1ECKOPHON' Van onze speciale verslaggever) HOEK VAN HOLLAND, Donderdagavond Het Was ongeveer kwart voor acht, toen de reddingboot „President Jan Leis" de Berghaven te Hoek van Holland binnenliep, na een tocht van 's morgens zevenen af. Een lange, moeilijke dag op een ruwe, „koppige" zee, met veel wind en slecht zicht. De bemanning had slechts boter hammen meegenomen en niet op zulk een lang uitblijven gerekend, zodat de hele zware dag door zonder warm eten in de koude geworsteld moest worden. Het was de man nen echter niet aan te zien, alhoewel later in het gebouw van het loodswezen, de stoere kapitein Arend Brinkman even van vermoeidheid afknapte. Het eerste werk was, de opgeviste postzakken en andere voorwerpen aan wal te brengen. Daar stond op de kade reeds een auto van de K.L.M. en een van de Posterijen gereed. Van de K. L. M. was de chef van algemene dienst, de heer S. O. Kuneman, aanwezig om de poststukken in ontvangst te nemen. Een en ander werd naar het gebouw van het loodswezen overgebracht, waar zich ook de recherche van de posterijen meldde. De postzakken waren donker van het zeewater, maar op sommige vielen de aangebrachte herkenningstekens nog duidelijk waar te nemen, b.v. C.S., Amsterdam. De rood-wit-blauwe banden waren door gelopen. Het verhaal van Arend Brinkman Wat de le stuurman van de Rigmor zag STEWARDESS STOND OP TROUWEN naar verongelukte Dakota K.L.M,-vliegtuig verkent de Noordzee „KINDERPRAAT" CD&d'lJat I}flbestUUr der SaklLhi tot De verwachting geldig van heden morgenavond luidt: Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen en later enkele verspreide opklaringen. Matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk wellicht stormachtige wind, aanvankelijk Zuidelijke, later ruimend naar Zuid-West. Weinig verandering in tempera tuur. Zaterdag 4 Februari: Zon op 8.10 uur, zon onder 17.330 uur. Maan op 19.39 uur, maan onder 9.18 uur.^ NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT blad ecfhter ernstiger en verder reikend McMahon's plan zou verdeeld moeten worden over 5 jaar en uit de volgende punten bestaan: 1) Uitvoering van 't programma van Truman om aan minderontwikkelde lam den economische en technische hulp te Beven. 2) Ontwikkeling van de atoomenergie voor vredelievende doeleinden. 2) Economische hulp aan alle landen, ook Rusland. Hij zei, dat ln ruil voor de jaarlijkse 10 milliard dollar hetgeen tweederde deel is van wat Amerika per jaar aan militaire doeleinden besteedt Amerl- ka een algemeen aanvaarden van een doeltreffend systeem van coj-tróle op de atoomenergie vraagt. Het beheer van het geld, aldus spreker, zou moeten geschieden door de V. N., McMahon ziet voor de V. S- slechts twee mogelijkheden: Het voortzetten van de koude oorlog, waarbij wij, om in het le ven te blijven, meer en meer gedwongen zullen worden onze totalitaire rivaal na te bootsen: of hemel en aarde bewegen om de atoomwapenwedloop te doen op houden, een wereldvrede te scheppen op het gebied var de atoom-energie en het mogelijk maken, dat door middel van de oomenergie de mens in overvloed leeft. 5 airzei' dat °(,k Amerika te tasten valt voor de huidige wereldtoe- etand, daar het nagelaten heeft de bood schap van vrede en verzoening op de geschikte wijze onder de aandcht te brengen van mensen die een redelijke vrije toegang tot voorlichting hebben. „Laat mij met alle ernst er voor waarschuwen, dat het bouwen van de waterstofbom voor Amerika geen po sitieve veiligheid betekent. Het belooft alleen een korte verschuiving van een nabije en zekere catastrofe", aldus be sloot de senator zijn hartstochtelijk be toog. Het offioieuize Vaticaanse blad .Osser- vatore Romano" verklaart in een com mentaar op Truman's besluit om tot de fabricage van de waterstofbom over te gaan, dat „de wereld in haar moraal 2000 jaar terug" is gegaan. Het politieke aspect van de kwestie, zo meldt radio-Vaticaan, dat het ar tikel citeert, is dat Amerika gedwongen is te blijven zoeken naar wapenen. d.;e krachtig genoeg zij.n om de vrede te be schermen. De morele kant van de zaaik acht het ken", tracht de wereld op dezelfde wijze als tevoren zich een garantie tegen een derde oorlog te verschaffen door wa pens en „vóór-christelijke" middelen. „De verschrikkelijke afgrond, waarheen wij ons thans spoeden, moet een tydige waarschuwing zijn tot zelfbeheersing en tot internationale controle in plaats van een bewapeningswedloop", zo schrijft de „Osservatore". President Truman heeft gisteren ge zegd, dat het niet nodig was de organi- satie der V gi Naties kennis te geven van het besluit van de Ver. Staten om voort te gaan met de productie van de water stofbom. De president verwees de vragenstellers op zijn wekelijkse persconferentie naar Vv". j-1- Dinsdag over de 5 ,hlJ °-m- Z€i' dat de Ver. k plannen voor de productie Ifu u,™? z°uden voortgaan, „totdat een bevredigende internationale controle bracht" °<Mneniergie Was tot stand Se- "^e verslaggevers hadden nog veel meer Jf. maar Truman verklaarde, dat niet meer inlichtingen konden ver wachten. De Oost-Duitse autoriteiten hebben gis teren in de plaats van kolonel Paul Mark graf tot hoofd van de politie in Oost- Berlijn benoemd de 41-jarige VValdemar Schmidt. Deze is reeds lang lid van de communistische partij en heeft 10 jaar in nazi-gevangenissen doorgebracht. Het laatste jaar is hij hoofd van de afdeling personeel van het Oost-Berlijnse gemeen tebestuur geweest. (Van onze correspondent). Reeds enige tijd verdacht de mare chaussee in Winschoten drie personen uit de omgeving van smokkel en handel in verdovende middelen. In samenwerking met de Opiumcentrale sloeg de mare chaussee gisteren toe en arresteerde de drie mannen, die allen inderdaad in het bezit van verdovende middelen wa ren. Het zijn: W. W. uit Laudermarke, J. V. uit Oude Pekela en T. B. uit Vlagtwedde. Tientallen ampullen morphine en cocaïne, die een waarde van ettelijke duizenden buldens vertegenwoordigden, werden in beslag genomen. Twee Belgen de 28-jarige koffiebran- der H. T. uit Borgerhout en de 39-jarige koopman T. D. uit Antwerpen, huurden In deze laatste plaats op valse papieren een auto. Inplaats van de wagen bij de eigenaar terug te bezorgen, smokkelden ze hem, geholpen door de 29-jarige ga ragehouder A. de R., uit Rotterdam, over de Nederlandse grens, met de bedoeling hem hier te lande te verkopen. Toen De R. en T. de auto in Woerden aan de man trachtten te brengen, werden zij door de politie gegrepen. Het duurde hierna niet lang, of ook D. kon in Rotterdam worden gearresteerd. MeDenmott, de perschef van het de partement, verklaarde: „Wij geloven niet, dat wij werkeloos kunnen toezien, wan neer de sovjets op deze wijze internatio nale overeenkomsten schenden. Wij ge loven, dat wij in actieve overweging noeten nemen, of er geen tegen,maatrege len dienen te worden getroffen". De internationale overeenkomst, waar naar McDermott verwijst, is de overeen komst tot beëindiging van de Berlijnse blokkade in Juni vorig jaar. Desgevraagd verklaarde, hij, dat te genmaatreg-elen reeds werden overwogen. r bestaat nog geen gevaar voor de voorziening van Berlijn, daar de reser- vevoorradeïi daar groot genoeg zijn, zo zeide McDermott. Een wederinstelling van de Luchtbrug op dit ogenblik is waarschijnlijk nog niet nodig, doch „Wij blijven bereid hiertoe over te gaan, als dit nodig mocht blijken". In diplomatieke kringen te Lon den gelooft men, dat Engeland, Frankrijk en de 'Verenigde Staten besprekingen voeren over het nemen van tegen-maatregelen tegen de Rus sische „sluipende blokkade". Generaal Hays, die plaatsvervangende Amerikaanse hoge commissaris in Duits land, heeft gisteren een bezoek aan kan selier Adenauer gebracht en men neemt aan, dat hij Adenauer ervan in kennis gesteld heeft, dat de Verenigde Staten de toestand ernstig opnemen en een weder invoering van 'n algehele Russische blok kade van Berlijn niet uitgesloten achten. besprekingen tegemnaa1® grfeffVOe"PTCk™'gen ***1 echter aan dot a voertn- Men neemt kade van de SovW S6en algehele blok" doch een be»rwJ t'zone zouden beogen, verkeer d=t u g Van het. Oost-Duitse eln uitvïl dTr West-Berlijn gaat en Duitse *oedrerbod va» zekere West- Se Aderen „aar de Sovjet-zone. Donderdagavond kwam de reddingboot van de N. Z. H. R. M., de „President Jan Leis" met de op de plaats van de ramp opgeviste postzakken in Hoek van Holland terug. De stuurman van de Jan Leis, G. Dijl met pijp) en de schipper G. Brinkman met de gevonden stukken. Paul Markgraf werd destijds door de Russen bij Stalingrad krijgsgevangen ge maakt. In 1945 keerde hij naar Duitsland terug om ten behoeve van de Russische bezetting de politie' in Berlijn te organi seren. In September 1949 meldden West- Berlijnse bladen .dat hij door de Russen gearresteerd was. Door het hoofdkwartier van de politie werd toen meegedeeld, dat Markgraf voor lange tijd met verlof was Bij de bekendmaking van de benoeming van Schmidt zei de Oost-Berlijnse bur gemeester Ebert, dat Markgraf „een ver antwoordelijker functie" had gekregen. Iets naders werd hierover niet meege deeld. Schmidt heeft verklaard, dat hij de Oost-Berlijnse politie zal verbeteren. Haar drie taken waren: werken voor de Duits- Russische vriendschap, Berlijn bescher men tegen de Westerse oorlogsstokers en versterking van het nationale front. 1 QzlQ trnw Isat riilr tofttrJil Oft De rentebetaling zaj jaarlijks geschie den per 15 Maart. Men zal zich herinneren, dat begin November 1949 de minister van finan ciën er toe is overgegaan om een gedeel te van de gelden, welke in 's rijks kas waren gestort met de verplichting deze om te zetten in langlopende staatsschuld, te consolideren. Het ging hierbij om 50C millioen. In feite was deze transactie dus slechts een formele transactie. De rente voet van de lening beliep in November jl. 314, terwijl de looptijd vijftig jaar was. De aflossing, welke een iaar na sluiting van de lening aanvangt, beloopt bij de Novemberlening in de eerste tien jaar 1 pet. per jaar, daarna gedurende 10 jaar 1% pet. per jaar en vervolgens gedurende 30 jaar 2% pet. per jaur- Na 30 jaar is de lening van de zijd® der geldgevers jaarlijks op de aflossingsver schijndag aflosbaar. Uit een vergelijking van de voorwaar den van de Nov. lening met die van de nieuwe lening blijkt, dat de nieuwe le ning een tien jaar kortere looptijd zal hebben. Op het ogenblik mogen de gemeenten lenen op dezelfde voorwaarden als die van de consolidatielening van November 1949 van het rijk, terwijl dan na 30 jaar de lening opzegbaar is. Voorts mogen 50 jarige leningen met gelijke aflossingen tegen 314 pet. rente door de gemeenten worden aangegaan, welke na 40 jaar op zegbaar zijn. Na de bevrijding werd door het Rijk slechts een onbetekenend bedrag op de emissiemarkt opgenomen. Bij gelegenheid van de conversieoperatie der 3314 pet. staatslening 1938 in de 3 pet. Nederland 19621964 en de 3V« pet. Nederland 1948 werd voor f 336 millioen nieuw geld op genomen. Daarnaast valt te wijzen op kleine bedragen, welke zijn verkregen uit de 3 pet. dollarlening Nederland 1947. De gezondheidstoestand van mgr. Beran, aartsbisschop van Praag, is in de laatste weken hard achteruit gegaan. De oorzaak hiervan is volgens K.N.P. te zoeken in het feit, dat de communisten het voedselrantsoen van de geinterneer de aartsbisschop telkens weer hebben verminderd. Opzettelijk verschaft men mgr. Beran alleen vlees op Vrijdag, maar dan wil hij begrijpelijkerwijz, geen gebruik er van maken. Levensmid Geleidelijk wordt ook in de Oos telijke zone van Duitsland het te lefoonnet weer hersteld, dat ten gevolge van de oorlog, vooral in de grote steden, totaal is verwoest. Vele Duitsers maken thans voor het eerst kennis met de automa tische telefoon. De volksmond heeft inmiddels voor deze voor de bevolking nieu we uitvinding, die officieel „Selbst- wahler" zelf kiezer) heet, reeds een typerende benaming gevonden. Men noemt het de „Pieckophon", met de alleen in uiterst vertrouwde kring gegeven motivering, dat ook de staatspresident Wilhelm Pieek zich zelf zou hebben gekozen De verongelukte bemanning van TEV' Ton links naar rechts: gezagvoerder J. van der Heide, de vliegtuigbestuurders B. Slosser. F. de Raadt en A. Legg, telegrafist A. van Seumeren, boordwerktuigkundige C. Mink en stewardess mej. C. Lamers. bracht. Want al was er dar. via de radio nieuws over de plaats van de ramp, dank zij de vliegtuigen, nauwkeurig was dit nieuws niet. Dit bleek wel, toen kapi tein Arend Brinkman zijn verhaal deed. Er was ook een zwaar beschadigde winterjas, laatste reliek van de beman ning der Dakota. Een lege navigatietas en een door weekte rol kaarten lagen tussen de post zakken. Op de kade ran de Berghaven had zich een voor Hoek van Bolland ongewoon groot aantal belangstellenden verzameld Men was uiteraard verlangend te weten, wat de bemanning van de „President Jan Lel»" voor positieve mededelingen ra»t- Een nog jonge, flink gebouwde zeeroD. Donkere, nu ietwat vermoeid staande ogen in een gebruind gezicht. In korte, rake zinnen werd het verhaal verteld, voor de tweede maal, want eerst had Brinkman achter gesloten deuren o.a. aan de Luchtvaartcommissie rapport moeten uitbrengen. „Het is allemaal op de gig gegaan. We wisten ongeveer de plaats waar het vlieg tuig in zee gestort was. Derhalve koersten we in die richting, op gegist bestek. Eindelijk, om half twaalf ongeveer, ontdekten we een schip en spoedig konden we midscheeps de naam lezen: „Rigmor". Het duurde niet lang, of we lagen langszij en de Deense kapi tein vertelde ons, enkele postzakken te hebben opgevist. Die hebben we van hem overgenomen. Het was de eerste stuurman van de „Rigmor", die het ongeluk heeft zien gebeuren. Hij hoorde in de duisternis een vlieg tuig aankomen. Het viel hem op, dat de motoren sputterden. Hij keek het daar om na en bleef het een poosje met enige verbazing nakijken. Deze verbazing ver anderde spoedig in ontzetting, want even later stond het toestel opeens in lichte laaie, als bij een geweldige brand Tege lijkertijd stortte het in de zee, die de laaiende fakkel doofde. Er was absoluut geen ontploffing. De kapitein van de „Rigmor" is toen gaan kruisen rond de plaats, waar de Dakota vermoedelijk in de golven ver dwenen wag. Slechts de postzakken en de jas werden er echter drijvend aange troffen. Van wrakstukken was nauwelijks enig spoor". Nadat het Deense schip deze resten aan d« „President Jan Leis" had overgegeven. De reddingboot uit Hoek van Holland, „President Jan Leis" heeft een verankerde boei uitgeworpen ongeveer op de plaats waar het vliegtuig in zee is gestort. De boei is voorzien van een vlag van de Z. H. Mij. voor het redden van Schipbreukelingen. zette het zijn reis naar Esbjerg voort. De reddingboot bleef nu op dezelfde hoogte kruisen, vijf uur achtereen. Maar er werd verder niets gevonden. Nergens waren olievlekken te bekennen. Wat stuk ken triplex heeft men laten dryven. Al kruisende ontmoette de reddingboot een Belgische viskotter, de „Zeebrugge 418", die nog drie postzakken had opge vist, ook deze werden overgenomen. Aan de opgeviste voorwerpen was geen spoor van brand te ontdekken geweest. Tegen de namiddag werd 't zicht steeds slechter tot het tenslotte minder dan 2 a 2% mijl was. Dit heeft het zoeken, samen met de ruwe zee, uiteraard tot 'n zwaar karwei gemaakt, des te ontmoedigender naar mate de zekerheid steeg, dat nie mand de ramp overleefd had. Tegen half vijf ging het weer naar de „Hoek" terug. Men had aan boord twee vliegtuigen waargenomen en tevens de sleepboot „Maas" gezien. Deze kwam kort na de ^President Jan Leis" de haven binnen. „En nu kruip ik onder de dekens", zei Arend Brinkman, uit de grond van zijn hart, een stevige trek aan zqn sigaret doende en met zeemansbenen naar buiten zwaaiend, naar huis. De tyden van de zeerobben met bruin gerookte stenen pijpjes en ringbaarden zijn ook in Hoek van Holland voorbij Mej. Cath. H. M. Lamers, de stewardess van het verongelukte vliegtuig, zou op 2 Maart a.s. de K.L.M. verlaten. Zij had tegen die dag ontslag gevraagd in ver band met haar voorgenomen huweiyk met een Australische piloot. Dit zou op 2 April worden gesloten. delenpaketten mag de prelaat niet ont vangen. Intussen publiceert het Duitse pers bureau K.N.D. een bericht uit Praag, volgens hetwelk de Tsjechoslowaakse re gering een nieuwe wet heeft uitgevaar digd welke voor bepaalde gevallen, waarin de republikeinse machthebbers zulks nodig achten, opheffing van het biechtgeheim beoogt. Ofschoon geen priester het biechtge heim zal schenden .hoopt de regering toch op die wijze de gelovigen aan het veilig bewaren van dit geheim te doen 'twyfelen en aldus hen van hun pries ters verwijderd te houden. De regeringscommissaris voor kerkelij ke aangelegenheden wil voortaan ook de onderwerpen van de preken vaststellen. Overtreding van de desbetreffende be palingen is strafbaar. Daartegenover doet de Praagse communistischeregering al les, om de zogenaamde „nationale kerk" en de orthodoxe kerk vooruit te hel pen, terwijl zij daarnaast druk doende is om die katholieke parochies, welke zij „overbodig" acht, te liquideren. Naar wij van de zijde der K.L.M. ver- h^„e,V l h?eweI slechts een geringe hoop bestaat dat opsporingen nog tot resultaat zullen leiden, vanmorgen om acht uur een K.L.M.-Dakota van Schip- opgestegen teneinde alsnog opspo ringswerkzaamheden te verrichten in de omgeving van de plaats waar de PH-TEU gisteren is verongelukt. De K.L.M. heeft van het Kon. Ned. Me- teorlogisch Instituut opgave gekregen van de invloed, die stroom, wind en tijd kunnen hebben op het verplaatsen van eventueel nog in de Noordzee drijvende overblijfselen. In Hoek van Holland lag een sleepboot gereed om eventueel op het eerste sein van het vliegtuig uit te varen. Het lag in de bedoeling om de op sporingspogingen met geregelde tussen pozen ook in de loop van de middag voort te zetten. Sukarno is uiterst voldaan van zy'n reis naar India, Pakistan en Birma te- ruggekeerd. De samenwerking met deze drie landen noemde hy schitterend. Onder de raadgevers van de Repu blikeinse delegatie ter Ronde Tafel conferentie te Den Haag was er een, wiens naam voor Hollandse oren in de letterlijke zin van het woord een zoete klank heeft nl- Mohammed Jamin. Maar het is nu wel gebleken, dat die mijn heer niet zo zoet is als zijn naam zou kunnen doen vermoeden en dat hij er niet van houdt om zoete broodjes te bakken Hy heeft immers verklaard, dat de V.S. van Indonesië niet tevreden zullen zijn voor met Ned. Nieuw-Gui- nea ook Australisch Nieuw-Guinea, Brits Borneo en Portugees Timor bij de republiek Indonesia zijn ingeiyfd. Tot goed begrip willen wij voor hen, wier aardrijkskunde-kennis van wijlen onze koloniën niet zo fris meer in het geheugen ligt, even de onderdelen van de Gordel van Smaragd aaneen rijgen. De Nederlandse bezittingen zijn op Nieuw-Guinea na aan de V-S. van In donesië overgedragen; deze gebieden zijn onafhankelijk. Naast Nederland hebben echter nog andere landen be zittingen in dit gebied nl. Portugal, dat een deel van het eiland Timor on der zijn beheer heeft, Engeland, het welk het bestuur uitoefent over een stuk Borneo en Australië, dat op Nieuw Guinea vaste voet heeft gekregen. Aangezien alle landen in de verga deringen van de Verenigde Naties met Engeland en Australië voorop zo warm gepleit hebben voor de onafhankelijk heid van de Indonesiërs, zou men het vanzelf sprekend hebben gevonden, dat de overige koloniale gebieden in be doelde sector aan de evenaar eveneens hun zelfbeschikkingsrecht zouden krij gen. Maar wanneer de belangen van de „Groten" in het geding zijn, be schikken blijkbaar niet de betrokken volkeren, doch zij, die bij dat zelfbe- schikken allereerst de zaak schikken voor zich zelf; zoals het hun dus het best schikt. Zulks blijkt ook nu- Speciaal Aus tralië, dat, hoewel een andere regering, niets heeft nagelaten om Nederland uit dankbaarheid voor tijdens de oorlog verleende bijstand, te „neppen" en voor al in de Indonesische kwestie by ont roering af het steeds roerend eens bleek met de republikeinen, staat nu op de achterste benen. Elke eis ten deze wordt ten stelligste afgewezen en beschouwd als een vijandelijke daad. Men vindt die uitlating van Mohammed Jamin „dwaas gepraat van kleine kinderen". Wij voor ons zouden hier een bevesti ging willen Tien van het spreekwoord, dat kleine kinderen de waarheid spre ken. Wiant nogmaals, waarom moet Nederland wel zyn gebieden in Insulin- de afstaan en de andere genoemde lan den niet? Hebben wij zoveel beter ge koloniseerd dan die staten, zodat on ze gebieden wel, doch die overige niet vrij gegeven kunnen worden.? Laat men dan die stukken, welke nog onder koloniaal bewind staan, tijdelijk aan ons overdragen om de volken zelfbe- schikkingsrijp te maken! Wedden, dat de „Groten" daar niets voor voelent? Intussen geloven wjj niet» dat Mo hammed Jamin zijn land een dienst be wezen heeft met zijn openhartigheid, welke bereids door de regering van Indonesië als een persoonlijke mening is gekwalificeerd. Maar ondanks deze „verloochening" mag men aannemen, dat in hun hart alle republikeinse lei ders van mening zyn, dat ook de nog niet vrije gebieden bevrjjd moeten worden- Dat deze kwestie zo weinig diplomatiek door een der raadgevers ter tafel is gebracht, zal de betrokken mogendheden ongetwijfeld tot voor zichtigheid en terughouding manen. Want tenslotte moge het dan slechts een persoonlijke mening zyn, het is in elk geval het standpunt van een „raad gever" en zo'n iemand stelt men niet aan om by voorbaat zjjn raad niet op te volgen. De eerste reactie was niet gunstig voor Indonesië; met een beroep op de onrust op Java wordt nu al in diplo matieke kringen gefluisterd, dat de V.S. van Indonesië niet in staat zijn om Nieuw-Guinea van Nederland over nemen. Australië vooral zal waar schijnlijk al heel weinig voelen voor een agressieve Indonesische buur op Nieuw Guinea- Of Sukamo c.s. nu helemaal geen kans maken Wij zouden zulks niet durven beweren. Maar o.i. zal de winst zich eventueel beperken tot een stuk van Timor- Dat gebied is nl. van Por tugal. En Portugal is slechts een kleine natie, welke de „Groten" wel zullen aandurven. Net zo heldhaftig als zy het Ntederiand deden! ANALYST. Zoals te voorzien, was. heeft het op offeren van haar voorzitter in Saksen, prof. Hugo Hickmann aan de C.D U geen voordeel gebracht. Het Politburo dei zijn eis, dat Hickmann moest verdwijnen na enig tegenstribbelen door de Christelijke partij zag vervuld, over stelpt de C.D.U. inplaats van waardering te tonen voor de bewezen volgzaamheid, opnieuw met heftige verwyten. Volgens de richtlijnen, die de S.E.D.- bladen van het propaganda-ministerie nebben ontvangen, heeft de Algemeen voorzitter der Oost-Duitse C.D.U. en plaatsvervangende minister-president Ot to Nuschke de „nationale politiek" door zijn houding in de zaak Hickmann een uiterst slechte dienst bewezen. „Men" had tenminste mogen verwachten, dat prof Hickmann oneervol uit zijn partij zou zyn gestoten. Inplaats hiervan moet het „Duitse volk" met verontwaardiging zien aldus de dagorder van Gerhard Eisler' dat de „verrader en saboteur" Hickmann door zijn partijgenoten van de C.D.U. met fluwelen handschoenen werd aangepakt. Naar het oordeel van kenners der poli tieke situatie kan man de dag al voor spellen, dat ook Otto Nuschke zal moeten aftreden. De opvolger van prof. Hickmann als vooratter van de Saksische C.D U Otto verdwun^n reiuimeiL iot een journalist heeft hii C.D.U. het volledig eens is met de af zetting van de vroegere voorzitter. Bo vendien heeft hij op de eerste vergade ring van het partijbestuur na zijn benoe- ming verklaard, dat de C.D.U. onmiddel- ijk en grondig zou moeten worden ge zuiverd. 6 Intussen is een vergadering der C.D.U., „°P„ Februari te Berlijn zou wo-den gehouden, teneinde Otto Nuschke de <*e- tegenheid te geven, zijn houding m "de zaak Hickmann voor de kaderleder ->er partij toe te lichten, zonder nadere óo- gavë van reden plotseling afgezegd. Ofschoon achter de schermen koorts achtig wordt gewerkt, om voor de C.D.U te redden, wat men meent te kunnen red den, is toch voor iedereen het doel der S.E.D. duidelijk geworden: Nog vóór' de komende algemene verkiezingen moet de C.D.U. als serieuze tegenstander worde» uitgeschakeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1