Atoomgeheimen uitgeleverd Engels leraar is gearresteerd Oorlog aan de margarine-oorlog Spaak's „nationale oplossing'' mislukt Afweer van de hoenderpest Neerlands pluimvee in gevaar G Duitse ingenieurs werken aan Russische verdediging 5 pet. verhoging op kinderbijslag door de Kamer aanvaard Hogere uitkering voor ouden van dagen Dinsdag aan de orde Emigratie naar Canada mindert ONG Als de Fuchs vijand spreektwereld pas °P Je atoomgeheimen Zaterdag 4 Februari 1950 V. r~ DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Drukke besprekingen in Washington Prinses Wilhelmina tot de jeugd Socialisten blijven ageren tegen huwelijk van de koning LAGEN Germaanse hoofden vallen in Indo-China Minister In't Veld kreeg wederopbouw in veilige haven Weer vals papiergeld in België Regentschap bij minder jarigheid van troon opvolger Garenfabriek door brand verwoest Canadees blad dringt aan op f inanciële tegemoetkoming WEERBERICHT De sensaties in de „atoomwereld" zijn niet van de luclit. Zij zijn thans weer met een nieuwe vermeerderd. Eén van de wetenschappelijke leiders van het grote Britse atoomcentrum te Harwell, dr. Klaus Fuchs, is namelijk gisteren gearresteerd wegens het verstrekken van inlichtingen over het Britse atoomonderzoek. Fuchs zal zich op 10 Februari voor het gerecht moeten verantwoorden. Hij wordt er van beschuldigd, in Februari 1945 in Amerika en in 1947 in Engeland aan een zeker persoon geheime gegevens betreffende het atoomonderzoek te hebben meegedeeld, welke van direct of indirect nut zouden kunnen zijn voor een vijand. Beroering in de V. S. margarine TIEN CENT GOEDKOPER DAN DE OFFICIËLE PRIJS Hoog sterftecijfer Inenting nu nog niet verantwoord VERSE GROENTEN Verhoging ouderdoms- uitkering. W ederopbouunvet VROUWEN MAKEN DE WERELD Verenigde vergadering der beide Kamers De verwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Zwaar bewolkt met enkele buien en plaat selijk flinke opklaringen. Matige tot krach tige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind, Weinig verandering in temperatuur. Zondag 5 Februari: zon op 8.15 uur, zon on der 17.34 uur; maan op 21.06 uur, maan onder 9.31 uur. Maandag 6 Februari: zon op 8.13 uur, zon onder 17.36 uur; maan op 22.32 uur, maan onder 9.42 uur. NIEUW CHIEDAM URANT Fuchs, die 38 jaar oud Is, werkte van einde 1943 tot Juni 1945 in de V.S. aan de atoombom. Zijn arrestatie zou ver band houden met twee bepaalde gehei men, welke naar Rusland uitgelekt zijn. Reeds tal van maanden geleden was in Amerika een onderzoek begonnen, in De 38-jarige Engelsman, Klaus Fuchs, die er van beschuldigd wordt atoom-geheimen te hebben verraden. verband met vermoedens, welke daar waren gerezen, dat atoomgeheimen in handen van sovjet-agenten gespeeld wer den. Vastgesteld werd, dat Fuchs in 1943 in Groot-Brittannië werd genaturaliseerd. Zijn vader is professor en woont in de sovjet-zone van Duitsland. Reeds in 1933 was Fuchs als student naar Engeland ge gaan, waar hij later leraar in de natuur kunde werd. In November 1943 ging hij in opdracht van de Britse regering als lid van de Britse atoomcommissie naar Amerika, waar hij bleef tot Juni 1946. Washington detacheerde hem tijdens zijn verblijf in de V.S. bü de atoomfabriek in Oakridge en de laboratoria in Los Alamos, waar de eerste atoombom vervaardigd werd. Alvorens naar Engeland terug te keren, maakte Fuchs reizen naar Mexico en Canada., Onmiddellijk na het bekend worden van de arrestatie van dr. Fuchs heeft de Amerikaanse Congrescommissie voor de atoomenergie een vergadering op heden Zaterdag bijeengeroepen om de zaak te bespreken. De commissie zou Amerikaanse func tionarissen, die de verantwoording droegen voor de bescherming van de atoomgeheimen, horen. Het Amerikaanse congres heeft lt. generaal Leslie Groves, tijdens de oor log leider van het Amerikaanse atoom bom-project, ontboden om heden Za terdag een verklaring af te leggen over de gearresteerde Britse atoomgeleerde K Fuchs. H.K.H. Prinses Wilhelmina zal Zondag a.s. omstreeks 18.10 uur het woord rich ten tot de jeugd tijdens de sluitingsdienst van de jaarlijkse conferentie van de Ned- Oecumenische jeugdraad, die dit week end in het Hervormd lyceum te Amster dam wordt gehouden. Deze dienst wordt door het IKOR uit gezonden van 17.5018.30 (Hilversum I). De Wereldomroep zendt de rede uit in het Nederlands, Engels, Frans. Spaans, Afrikaans en enkele andere talen. (Van onze Amsterdamse redacteur). Sedert enige weken is in sommige Amsterdamse buurten een margarine oorlog gaande. De officiële prijs van de margarine is 34 et. per half pond. maar enig, winkeliers begonnen dil belangrijke voedsel voor 32 et. te ver kopen, weer anderen volgden met een prijs van 30 et. en zelfs van 28 et. In federatieve samenwerking gaan nu kruideniers, melkboeren, enz. de strijd aanbinden door middel van een door hen bijeengebracht fonds. Winkels in ae buurt van de „knoeiers' zullen Z1J m staat stellen tegen nog veel la gere prijzen te leveren zodat de eer sten hun schadelijk bedrijf zullen moe ten opgeven. (Telefonisch van onze Brussels® correspondent) Paul Henri Spaak, de grote man der socialistische oppositie, die er vroeger als premier zo goed in was geslaagd, deop lossing van de koningskwestie steeds maar op de lange baan te schuiven, heeft geen succes gehad met zijn pogingen om de volksraadpleging nog te elfder ure te laten mislukken. Na afloop van d« gisteren gehouden ministerraad vernam men, dat de voort zetting van de besprekingen tussen leden van de regering en van de socialistische oppositie niet heeft kunnen leiden tot een .nationale oplossing" van de koningskwestie De royalisten hopen thans, dat de regering zich in het vervolg niet meer zal storen aan socialistische vertragingsmanoeuvres en dat de besprekingen betreffende de volksraadpleging zo spoedig mogelijk zul len worden voltooid. Over de inhoud van de voorstellen van Spaak werd geen mededeling verstrekt Men vermoedt echter, dat de voormalige socialistische premier wilde aansturen op een vertraagde abdicatie van de ko ning. Leopold III zou naar België terug keren, gedurende een korte tijd zijn koninklijke prerogatieven uitoefenen en zich vervolgens definitief terugtrekken ten behoeve van zijn zoon Boudewijn. De Belgische Kamer hield zich gisteren bezig met de bespreking van de regerings verklaring over het tweede huwelijk van koning Leopold. Men ziet werkelijk niet goed in, waarom de zo duidelijke, door de vorst zelf geredigeerde huwelijksacte nog het voorwerp moet worden van nieu we discussies Voor de C.V.P. is de situa tie heel duidelijk: de echtgenote van de koning kan niet worden beschouwd als koningin en de kinderen uit het tweede huwelijk geboren hebben geen recht op de troon. Deze zienswijze wordt overi gens door de koning gedeeld. De socialisten zagen in koning Leopold's huwelijksacte inmiddels een nieuwe ge legenheid om hun kwade trouw te mani festeren en om spijkers op laag water te zoeken. Zij maakten aanmerking op het feit dat de kerkelijke huwelijksinzegening plaats had vóór de burgerlijke plechtig heid. Ongeoorloofd achtten zij het ook, dat het nieuws van het huwelijk in een herderlijk schrijver, door de kardinaal werd bekend gemaakt. De socialisten stel len voor, dat de Belgen bij de volksraad pleging ook zouden laten weten watzij over de positie van de prinses van tte y en van prins Alexander denken. Het zit in het kruideniersbedrijf niet zo goed met de prijzen. De winstmar ges zijn laag en er zijn nog geen mini mumprijzen, waarover wel met de mi nister onderhandeld wordt. Gezien de steeds toenemende concurrentie is dat een gevaar. Dit is in Rotterdam en Den Haag met de suiker gebleken. Dit blijkt nu weer in Amsterdam met de marga rine. Eigenlijk woedt de prijzenoorlog in de hoofdstad al een jaar lang. Dan hier, dan daar gaat er een winkelier toe over een bepaald en meestal begeerd artikel tegen een lagere prijs te verkopen. Dit is het gevaarlijke van dit soort concurrentiestrijd, dat het hier artike len betreft, die voor iedereen noodza kelijke levensbehoeften zijn. Welke huisvrouw kijkt er niet van op als er gens de margarine vier cent en de suiker vijf cent goedkoper is en hoe groot is niet de verleiding, haar oude winkelier In de steek te laten en naar de „goedkopere" te stappen. De suiker- oorlog in Rotterdam en Den Haag kwam tot een goed einde en in Amster dam vocht de kruideniersvakgroep een jaar lang tegen verspreide gevallen en meestal met succes. Maar een paar weken geleden is de strijd in volle omvang losgebarsten in „De Pijp", de buurt van lange, smalle straten rond de Albept Cuypstraat, In die omgeving^ vlogen de prijzen van de margarine bij verschillende winkeliers omlaag en redelijk praten met de ver- kopers hielp niet. Het publiek werd in verwarring gebracht en de aard van de strijd is niet zonder gevaar. Ook a. niet, omdat hij op andere artikelen kan overslaan. En dit terwijl de winstmar ges in de bedrijven miniem genoemd moeten worden. Gezamenlijk gaat men nu trachten de zaak uit te vechten. Alle winkeliers, die iets met de verkoop van margarine t® TÜ6? hebber,, en dat zijn er in de hoofdstad liefst 1900, hebben gezamen lijk een fonds gesticht, dat men de „s, jakas zou kunnen noemen. Men praat nog eenmaal met een opstandige winkelier; wil hij dan nog niet luiste ren, dan krijgt hij twee winkeliers vlak in de buurt, die de margarine altijd nog vijf cent goedkoper verkopen, hoever hij zelf ook zou gaan. Het is geen elegante oplossing, daar is men het over eens. Maar het is een oplossing van vrije mensen en zonder de inmenging van de overheid. Die niet horen wil, moet maar voelen, zegt men. Vandaag begint die strijd. De margarine is nu op vele plaatsen te koop voor 24 ct. per half pond. De volgende week hopen wij nog nader over de strijd te kunnen mede delen. Voor het eerst in de historie hield de Kerk van Engeland een speciale godsdienstoefening in de St. PauVs Kathedraal te Londen bij de opening van de verkiezingsstrijd. Zowel Labours als Conservatieven waren aanwezig. In de voorste rij o.a. Winston en mevrouw Churchill en de heer en mevrouw Attlee; daarachter geheel rechts) Sir Stafford Cripps. s Nog scharrelen overal In ons land de kippen gezond en wel over boeren erven en in hoenderparken rond. Maar de vraag is of deze toestand, gelukkig voor de hennen en aangenaam voor eierenlievend Nederland, voort zal du ren. Wel is waar is er op dit punt geen reden tot pessimisme, doch nood zakelijk is het wel het gevaar onder de ogen te zien, dat onze pluimvee stapel op het ogenblik ernstig bedreigt. De zo gevreesde hoenderpest, een ziekte, die, waar zij aomt, een grote slachting weet teweeg te brengen on der het hoendervolkje, brengt dit ge vaar mee. De oorzaak van deze bedreiging, ligt wij meldden het reeds in het feit, dat België op het ogenblik door hoen derpest is aangetast Er zijn daar althans verschillende gevallen van deze ziekte gesignaleerd. En al zijn er tot op heden in onze provincies, die direct aan Bel gische grenzen, nog' geen gevallen van de ziekte van New-Castle, zoals de hoender pest ook wel wordt genoemd, geconsta teerd, de kans bestaat, dat onze Zuider buren, die momenteel koortsachtig wer ken om de ziekte onder de knie te krij gen, er uiteindelijk niet in zullen slagen, de hoenderpest op eigen gebied te hou den. Wat is hoenderpest eigenlijk? De di recteur van de gezondheidsdienst voor pluimvee, de dierenarts W. Roepke, heeft hierover het een en ander medegedeeld. De ziekte wordt veroorzaakt door 'n virus en is dus besmettelijk, evenals bijvoor beeld, mond- en klauwzeer bij runderen, of pokken. Het optreden is zeer plotse- Ling en het verloop der ziekte duurt slechts één of twee dagen. Het sterfte cijfer is zeer hoog, circa 80 tot 100 pet van de besmette dieren sterven. Kippen zijn meer dan eenden, ganzen en kai- pluimelen csieteenb ldvananee deren koenen vatbaar voor besmetting. Dat het sterftecijfer hoog is. wordt wei geïllus treerd door een recent geval; In Duits land stierven op een derij 1300 kippen en de resterende moesten worden afgeslacht. Aan zulk een maatregel staan ook de Nederlandse hoenderparken bloot, mdien ons land. dat met de Scandinavische landen en, tot voor kort Belgie,J»et enige land in Europa is, dat van de hoenderpest tot nu toe gevrijwaard bleef, niet staat zou zijn, de ziekte weren. Er is echter nog een andere m°geli^" heid om de ziekte te bestrijden, dan de radicale afslachting en dat is de inenting Tot op heden is er geen geneesmiddel tegen de hoenderpest bekend, wel bestaat er echter een entstof, waarmede de dieren preventief kunnen worden gevaccineerd, waardoor zij gedurende lange tijd onvat baar worden. De rijksseruminrichting te Rotterdam wenst echter met de aflevering van deze entstof te wachten tot werke lijke gevallen van hoenderpest in ons land zijn geconstateerd. De enstof bestaat uit een levende smetstof, die bij de kippen gedurende korte tijd een ongesteldheid kan veroorzaken. De rijksseruminrichting acht het daarom niet verantwoord geheel ge zonde kippen, waarbij vooralsnog de kans op besmetting met hoenderpest niet voor de hand ligt, hiermde te vaccineren, Mocht de ziekte echter uitbreken dan zal men onverwijld trachten de ziekte „in te dijken", door inentjpg van alle pluimvee- bedrijven rond de besmettingshaard. Vooralsnog is dit echter nog niet aan de orde en volstaat men er mee het ver voer van alle pluimvee in de grensstreken te verbieden. Moge ook dit verbod spoedig kunnen worden opgeheven. Onze generatie herinnert zich nau welijiks meer de betekenis van de slo gan „Duitsers voor", die bij het begin van de twintigste eeuw is ontstaan tij dens de Boxeropstand in China. Dit slagwoord wilde niet minder zeggen, dan dat de Britse troepen, die op een gegeven ogenblik het tijdens de ge vechten niet meer klaar konden spe len, genoodzaakt waren op het Duitse troepencontingent terug te grijpen, dus een apotheose op de Duitse „Tüchtig- keit". Wanneer men de meer of minder discrete berichten van de fronten leest die heden, vijf jaar na de tweede we reldoorlog op verschillende brandpun- Na de zaak van de valse honderd-gul- denbiljettten, de valse marken, de valse touristenchèques en de valse Franse ben zinebons, is thans een zaak van valse Belgische bankbiljetten van fr. 500 aan het licht gekomen en opnieuw is geble ken. dat hierbij personen betrokken zijn, die reeds gearresteerd waren voor de andere feiten van vervalsing. Een Engelse, die door haar huwelijk Nederlandse is geworden en thans woon achtig is te Brussel, werd indertijd ter gelege .heid van de zaak der valse hon derd-guldenbiljetten op vrije voeten gesteld. Daar zij betrokken blijkt te zijn bij de valse biljetten van fr. 500, heeft de politie hiar Bpnieuw aangehouden. Het totale aantal gearresteerden in deze vervagingen op grote schaal bedraagt thans 46. Gisteren werd aan de Naaldwijkse Fruit- en Groentenveiling de eerste verse spinazie aangevoerd en de eerste sterker Een teken van de naderende lente. De spinazie, aangevoerd door de tuinder J. Steenks, bracht maar liefst 170180 per kg. op. De aanvoerder van de sterkes, de kweker W. 't Hoen, zag zijn product beloond met 40—47 cent per kg. (Vergadering van Vrijdag 3 Februari). De middagvergadering van gisteren beeft de Tweede Kanier hoofdzakelijk aan twee wetsontwerpen gewijd, te weten de Wederopbouwwet en de wijziging van de Kinderbijslagwet en van de Noodwet Ouderdomsvoor ziening ^dit laatste in verband met de loonsverhoging van 5 procent, welke nu ook op deze beide uitkeringen van toepassing zou moeten worden. Hier was haast bij, omdat deze loonsverhoging reeds is ingegaan. Deze beide wetsontwerpen waren echter nog niet „rond", zodat de commissie van rapporteurs uit de Kamer haastig het voorlopig verslag maakte, dat «istermiddag tijdens de vergadering nog gestencild werd rondgedeeld. De minister van Sociale Zaken werd daarop verzocht dit voorlopig verslag mondeling in de Kamer te beantwoorden, zodat direct daarna de behan deling ervan zou kunnen geschieden. Aldus gebeurde dan ook. Nu was in bet voorlopig verslag,, wat verhoging van de kinderbijslag betreffCtdeeopmèrking gemaakt, dat de ^■«oïtelde regeling niet consequent ;rgeSV^t"wal bij de toegestane uJ.„cverhoai>ng uitgegaan van een gezin L°=rStBmanr vrouw en twee kin deren terwijl de kinderbijslag van het eerste kind af wordt gegeven. Vervolgens had men de opmerking gemaakt, dat de loonsverhoging niet werd gegeven be neden de 23 jaar, terwijl de kinderbijslag aan geen leeftijdsgrens gebonden was. Hierop antwoordde minister Joekes, dat deze beide dingen niet op één W" sto- den. De regeling van de kinderbijslag kende nu eenmaal geen leeftijdgrens en du* de verhoging ook niet Hier was vol gens de minister geen inconsequentie, maar het was het gevolg van het verschil in grondslag, waarop beide regelingen Zl^De°he«a Gortzak (C.P.N.) bestreed dit t»n grond van de redenering, dat het loon niet voldoende was en dat daarom bij de kinderbijslag de verhoging werd ge geven van het eerste kind af hoewel bij de 5 pet. loonsverhoging was uitgegaan ven een gezin met twee kinderen. De heer v. d Bom (P.v.d.A.) vroeg de heer Gortzak daarop, of hij dan het r ranse systeem aanhing van verschil- i-ende soorten loon, namelijk: loon, ge- huwdenloon en kostwin-nersloon, maar daarvan moest de heer Gortzak natuur lijk niets hebben. Daar bleef het bij en de 5 pet. verhoging van de kinder bijslag werd z.h.st. aanvaard. Moeilijker stond de zaak bij de verho ging van de uitkeringen ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening. Hier was het grote struikelblok de minimumver hoging, die niet overeenstemde met die voor het bedrijfsleven. Bij het bedrijfsle ven was de minimumverhoging gesteld op 2.— per week en dit ontbrak in dit wetsontwerp. De heer Gortzak rekende de minister snel voor, dat bij de hoog ste uitkering, van 18.— per week met de verhoging van 2.50 per maand de 5 pet verhoging 93 cent, zou be dragen en niet mee- Ook de heer Van Lienden (P.v.d.A.) was het met het voorstel niet eens. Voor al zij, die nog enig inkomen hebben, de spaarders, worden erdoor getroffen. Maar de minister was tot het stellen van een minimum, dat het Rijk onge veer 2 millioen zou kosten, niet be reid. Het bleek intussen wel, dat men hier niet zo gemakkelijk tot overeen stemming zou komen. De voorzitter zag amendementen aankomen in die richting en daar het voor Vrijdag al te laat geworden was want dan willen de leden vroeg naar huis stelde hij voor. de artikelsgewijze behandeling van het ontwerp, a.s. Dinsdag maar te vervolgen. Minister Joekes zal er dus nog een en ander mee te stellen krijgen, al ziet het er naar uit, dat hij er niet aan zal willen. En daar zal minister Lief- tinck wel weer achter zitten. De middag was begonnen met de rest va-n de Wederopbouwwet Reeds Donder dag was minister In 't Veld begonnen met zijn antw-oordrede. Hij had in het algemeen aangegeven, dat deze wet eigenlijk niets anders bedoelde dan een wettelijke vorm te geven aan wat in de practijk reeds was gegroeid en wat in K.B. F. 67 reeds was ondergebracht. De minister zeide erop uit te zijn de prac tijk te leiden in de richting van een definitieve oplossing. Hij hoopte, dat de nieuwe Woningwet in 1953 behandeld zou kunnen worden en daarin zou dan wor den vastgelegd wat in de komende drie jaren zal groeien. Meer dan de helft der wederopbouw- plannen was in veilige haven. Meer dan 100 plannen wachtten nog. Door de voorgestelde regeling zullen uiterlijk over vijf jaar de verwoeste kernen van steden en dorpen her bouwd kunnen zijn. Een andere procedure brengt langere termijnen mee en dan wordt hot voor de gemeenten toch wel onprettig. Hel belang van het spoedig herbouwen van ver woeste kernen moest voigens minister m 't Veld vóórgaan. De toestand ïn Limburg was niet zo slecht als de heer Maenen meende. Daar waren reeds 14 planner vastgesteld, 15 waren e-r nog in oehande ling en 1 moest er nog inkomen l<> andere provincies was de verhouding hetzelfde. Van de 115 plannen die nog in behan deling waren, wilde de minister er zoveel mogelijk in veilige haven brengen vóór de inwerkingtreding dezer wet. De ate- debouwkundige aspecten, waarover de heer Ten Hagen (P. v. d- A.) had gespro ken, moest de minister overlaten aan de Ged. Staten. Eerst als het financiële as pect ter sprake kwam, zou hij zich erin mengen. De minister had de gemeenten ingescherpt zuinig te zijn met cultuur gronden. In Den Haag werd aUetoowd in vier bouwlagen. De heren Maenen Verkerk konden dus gerust zijn. De procedure bij onte^ening z - gens de bepalingen deaer wet hoogstens anderhalf jaar in beslag nemen, im het kader van de woningwet drie jaar voor spoedortteigeninge voelde ™n'st®r J" Veld helemaal niets. Dat was een afwij king van het normale recht en hij zou dat niet lang r tolereren dan tot 31 Dec. 1953 Als ik dan tenminste nog iets te zeggen zal hebben, voegde hij eraan toe. Belangrijk was de mededeling van de minister omtrent zijn plannen voor meer rationele bouw De Bussumse plannen waren voor hem aanleiding oeweest een meer rationele bouw te bevorderen. Zijn toezegging in Rot terdam gedaan om bij goedkoper bou wen extra toewijzigingen te geven had tengevolge gehad, dat er nu al meer dan vijftig plannen op het departement waren ingekomen. Maar laat de Kamer mij nu ook de gelegenheid geven te experimenteren om te komen tot. al gemene richtlijnen. Nu heb ik eens getracht, zei de mi nister met een flinke stoot de bureau cratie te doorbreken, maar nu moet de Kamer mij weer niet in het nette paadje willen dringen. Als de bouwkosten niet lager worden dan voorziet de minister, dat er minder zal moeten worden gebouwd. Tot n>u toe is het praohtig gegaan, in December 5000 woningen! De minister had voor 1949 35000 woningen gegaran deerd en het waren er ruim 42000 gewor den. De minister wilde tenslotte bezie.- of de termijn, waarover de heer Maenen had gesproken, namelijk van Juni 1950 waarop met de toegestane bouw moes' zijn begonnen, kon worden verlengo Maar dan zou men toch rekening moe ten houden met de voorschriften van dal moment. Daarna werd. nadat enige amendemen- ten van de heer ten Hagen door de mi- nister waren overgenomen, het wetsont werp z.h.st. aanvaard. In verband met de behandeling van de wijziging der kinderbijslagwet en de Noodwet Ouderdomsvoorziening werd ae nota inzake de deviezenpositie tot 15 Februari uitgesteld. De volgende week kan deze niet worden behandeld, daor minister Lieftinck dan in de Eerste Ka mer moet zijn voor de behandeling van de wet Materiële Oorlogsschaden F. S. ten van de wereld bestaan, dan her innert men zich deze uitspraak weer. 'iS eetSer meldden wij dat 200 ge deporteerde Duitse geleerden werken aan verbetering van het Russische oor logspotentieel. Deze werken niet alleen in Rusland zelf, doch Duitse ingenieurs staan ook aan het meest vooruitge schoven front van de Russische poli tiek, namelijk in de Adriatische Zee. De Duitsers die daar werken, kunnen wel eens een zeer belangrijke taak te vervullen krijgen, wanneer een oorlog zou uitbreken. Het zijn namelijk de vroegere constructeurs van de verde digingswerken bij La Rochelle in Frankrijk. Zij verblijven thans op het eilandje Sesano in de Adriatische Zee voor de Albaanse kust in de buurt van Valona. Het eilandje heeft slechts een oppervlakte van drie vierkante kilome ter, maar er bevinden zich reeds vele onderaardse gangen en schachten in de rotsen- Italiaanse genietroepen had den deze eertijds bij de bezetting van Albanië aangelegd. De Duitse ingeni eurs moeten deze onderaardse gangen nog verder uitbouwen en versterken, zodat zij zelfs beschut zijn tegen even tuele atoombom-aanvallen. Het Duitse militairisme vindt ook nog een andere uitweg: het Franse Vreemdelingenlegioen, dat volgens een waarnemer gedurende de laatste jaren een Duits leger is geworden. Een Zweeds officier, die gedurende een jaar in het Vreemdelingenlegioen had ge diend en thans naar huis is terug gekeerd, verklaarde, dat bijna viervijf de van alle recruten Duitsers zijn. De meesten tussen 16 en 19 jaar. Waar men ook de Vreemdelingenlegioenen hoort zingen, in Noord-Afrika of in Indo-China, er herkent de Duitse lie deren. Maar juist in Indo-China is het offer, dat de „Germans on the front" brengen, wel erg hoog. De Indo-Chine se partisanen verspreidden een foto, waarop men vierhonderd hoofden van Duitse legionnairs op bamboestokken gestoken ziet. In de aankondiging van een a.s. Hei lige lazen we o.a. de volgende opmer king: „Vroom van nature voelde zij zich reeds als jong meisje tot gebed en me ditatie aangetrokken. Zij was hartelijk in de omgang en zachtaardig van ka rakter. Daardoor was zij als het ware voorbestemd voor het kloosterleven". Wij twijfelen natuurlijk geenszins aan ae pracntige karakiereigenscnappen. Maar dat daardoor komt ons voor te zijn een onderwaardering voor de vrouw m de were.d. Hebben de vrouwen in de wereld geen gevoel voor gebed? Komt het bij naar minder aan op nartelijkneid in de omgang en zachtaardigheid van karakter? in de wereld hebben we juist dergelijke vrouwen nodig, wil er nog iets van de wereld-affaire terecht komen- Daarom is het veel waard een moe ders- en meisjescorps te kweken, dat met bovengenoemde pracht-serie eigen schappen rs toegerust. Biddende, harte lijke en zachtaardige vrouwen. Vrouwen ook met geestdrift voor de goede zaak, met begrip voor de tijd. Vrouwen als voorbeelden van offervaardigheid. In dit verband deed een bericht in „De Waarheid" ten zeerste deugd. Dat gebeurt niet zo dikwijls bij het dagelijks „doornemen' van dit communistische or gaan. Enthousiasme kunnen we nu eenmaal niet anders dan bewonderen, ook ai is 't de geestdrift van een tegenstander. De rode scribent schreef onder de ti tel „Goed zo, opöe", 't volgende stukske: Als Dagwacht een schijnwerper had, dan zette hij hem vast op opoe Lusse, maar bij gebrek aan zo'n ding kan hij haar alleen maar door middel van deze regelen in de goede zin „in het zonnetje zetten". Van kindsbeen af is opoe Lusse aan de strijd van de ar beidersbeweging verknocht geweest. Ze heeft er voor in staking gestaan en ook nu, ofschoon ze al 80 lentes achter de rug heeft, gaat nog steeds haar volle belangstelling uit naar alles, wat met deze strijd te maken heeft. Met glin sterende ogen kan ze luisteren naar de successen rondom onze eigen pers en dat ze daar haar volle steun aan geeft, bleek bij opening van haar PJP.P.-busje. Niet minder dan 18.50 heeft ze van haar klein inkomentje voor haar krant „De Waarheid" we ten af te knijpen. Kij'k, dat heeft Dag- wacht met ontroering vervuld. De ontroering kunnen we ons werke lijk voorstellen. Een vrouw van 80 jaar, die nog het strijdsterbloed in zich voelt jagen, dwingt eerbied af. Er is immers nog zoveel prachtwerk te doen in gezinnen en voor de naaste in het algemeen, waarbij vrouwenhulp met bovengenoemde eigenschappen ge luk, zonneschijn, hoop en troost kan ver schaffen. Veel en veel beter dan man nen. We hepen nog vaak vrouwen van dergelijke hoge opvattingen, tot iieil van de maatschappij, te kunnen signaleren. Tenslotte maken de vrouwen de we reld. Een waarheid, te veel vergeten, maar het overdenken waard. HENK VAN DER MAZE. De voorzitter der Tweede Kamer heeft gistermiddag in de vergadering van dit college medegedeeld, dat hij er rekening mede houdt, dat op 14 Februari, een ver enigde vergadering der beide Kamers van de Staten-Generaal kan worden ge houden ter behandeling van het wets ontwerp tot benoeming van een regent voor het geval van erfopvolging tijdens minderjarigheid van de troonopvolger en tot benoeming van een voogd en rege ling van de voogdij. Door onbekende oorzaak is gister avond de wolspinnerij en garenfabriek „De Lochl" te Veldhoven bij Eind hoven geheel door brand verwoest. Het personeel ca. 40 mensen had de fabriek niet lang geleden verlaten, toen de brand te omstreeks zes uur uit brak. De Veldhovense brandweer arri veerde spoedig en bestreed het vuur met vier stralen. De brand nam echter in korte tijd een zodanige omvang aan, dat ssistentie noodzakelijk werd. Hulp kwam van de Eindhovense brandweer, die eveneens met vier stralen aan het blus- mgswerk deelnam. In goed drie kwartier was men de brand meester. De schade was gisteravond nog niet bekend. Zij wordt echter door verzekering gedekt. De laatste maanden heeft het vraag- zien, stuk van de immigratie in Canadese re- gerings- en andere belanghebbende krin gen in net middelpunt van de belang stelling gestaan. De regering heeft de kwestie belangrijk genoeg geacht om een nieuw speciaal federaal departe ment van immigratie en burgerschap in het leven te roepen. Voorheen was de waarnemend minister voor de mijnen en hulpbronnen belast geweest met de im migratie. Men is op het ogenblik enigszins be zorgd over eer vermindering van de im migratie in Canada. Het vorig jaar.be droeg het aantal immigranten in totaal iets meer dan 90.000 tegenover 125.000 per jaar enkele jaren geleden. De pers heeft niet nagelaten te wij zen op de noodzaak de immigratie uit Nederland en andere landen aan te moe digen. De ..Montreal Gazette" bij voor beeld heeft opgemerkt, dat de voor toela ting in aanmerking komende immigran ten (voornamelijk boeren) uit Nederland zich voor nog grotere restricties geplaatst doordat de Canadese regering de toewijzing aan emmigranten tot 100 dol lar heeft beperkt. Desondanks, aldus het blad, zijn on geveer 20.000 Nederlanders sinds de oorlog naar Canada vertrokken, waar zij 'n succesrijke en welkome aanvulling van de bevolking werden. Het vorig jaar werd de beweging van nieuwe Nederlandse kolonisten behoorlijk ge* handhaafd tussen 7.000 en 7.500 per jaar. Het blad ziet echter aanwijzin gen. dat dit jaar het aantal zal dalen tot circa 6.000. aanzienlijk beneden het beoogde aantal van 10.000. De voornaamste belemmering voor de immigratie van Nederlandse en andere kolonisten zooi van financiële aard zijn. Het blad spreekt daarom de hoop uit. dat de federale ot provinciale regeringen of beide maatregelen kunnen uitwerken, waarbij voorschotten zouden kunnen worden verstrekt aan zelfstandige toe komstige immigranten om zich in Canada te vestigen, op onderpand van nun ge blokkeerde bezittingen e.d.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1