Indonesia's politieke groei De verhoudingen zijn nog Roem kwam en Fockema Andreae vertrok Bidault lijmt weer het kabinet Kotikof antwoordt op protest „AJbina" door de „Van Speyk" teruggevonden Britse hulde voor „Almdijk Geleerden-vrees voor de H-bom I Communistische jeugd „op naar Berlijn" r Men is bezig juiste toon en houding te vinden, zegt Roem v. Gebruik ervan is verraad aan zedelijke beginselen Maandasr 6 Februari 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Leedvermaak kan schadelijk sijn Politieke manoeuvre van een rode Pontius Pilatus Textielstroom uit België mindert „Kleine blokkade" was Bemanning in goede welstand DE PAUS EN FATIMA anti-smokkel campagne Vader mishandelde negen maanden ond kindje Droevig einde van een picnic Nieuwe beveiligingen voor duikboten Geen inlichtingen meer aan Engeland Geheimzinnig vliegtuig beschoot trawlers DAMIAAN-KOLONIE NAAR HET EINDE Schumacher ivaarschuwt voor rode provocaties Autobusverbindino: Maastri clit-België Poolse leger op sovjet- leest geschoeid Auto reed te water WEERBERICHT Een jong land „Wij kunnen het zelf!" Enorme hoeveelheden zijn echter binnengekomen Het slachtoffertje is overleden De eerste stap naar de Benelux (Van onze Limburgse redacteur) Bestuurder verdronk De verwachting van heden- tot morgen avond luidt: Wisselende bewolking met aanvankelijk nog enkele verspreid optredende buien maar later overwegend droog weer. Krachtige tot matige Westelijke wind. Iets lagere temperaturen. Dinsdag 7 Februari: Zon op 8.11 uur, onder 17.38 uur; maan op 23.59 uur, onder 9.54 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze Amsterdamse redactie). Dc Hoge Commissaris van de V.S.I. mr Mohammed Roem, arriveerde Za terdagmiddag op Schiphol. Deze vriend van Nederland vond ook nu, tijdens een persgesprek, de verzoenende toon, die thans gebezigd moet worden. Hij vertelde geen opzienbarende nieuwigheden, „maar", zei hij, „de verhou- ingen zijn nog teer; van beide zijden zal men zich moeten inspannen de juiste houding aan te nemen en de juiste maatregelen te treffen". Acht uren na zijn aankomst vertrok van Schiphol naar Indonesië de Neder landse staatssecretaris van Oorlog, mr W. H. Fockema Andreae, om te trachten enkele moeilijkheden, die de tere verhoudingen zouden kunnen schaden, uit de weg te ruimen. Met het K.L.M.-lijntoestel ging hij naar Djakarta om de overgangsvoorwaarden voor het K.N.I.L.-personeei naar de Nederlandse- en de R.I.S.-strijdkrachten te bespreken. De Constellation „Gouda" aan boord waarvan zich de Hoge Commissaris be vond, zou eerst een uur te vroeg komen. Maar Schiphol zat nogal dig in de mist gepakt en was moeilijk bereikbaar. Pre cies op tijd volgens het vliegschema, waagde commandant van Breemen het er echter op en zette de „kist" behouden op de aarde. Ter begroeting waren o.m. aanwezig minister Götzen, dr. P. J. A. Idienburg secr.-generaal voor Nederland van de Unie, dr. Bannier en vele Indo nesiërs. „Ik vind het heel prettig in Nederland te zijn en ik ga nu direct aan het werk, waarbij ik van plan ben te handelen in de geest van de R.T.C.", zo begon de H.C., die tevoren op de hoogte gesteld Was van de inhoud van de verklaring van Hatta en Hirschfeld over samenwer king bij eventuele acties. Maar al bij de eerste vraag, over het ontslag van Indo nesische ambtenaren in Nieuw Guinea, betrok het gezicht van de kleine, vrien delijke H.C, „Ik betreur het zeer, dat In donesische ambtenaren ontslagen wor den, als gevolg van hun politieke gezind heid. Er zal echter geen sprake zijn van represailles van Indonesische zijde. Er is een commissie onder minister Suparmo ingesteld, die een oplossing zal trachten te vinden. Ook zal er overleg met gou verneur Van Waardenburg gepleegd Worden". En met een zucht vervolgde CninöY blijkt wel dat Nieuw Oumea nog steeds de twistappel tussen Nederland en Indonesië is. Dat mag de goede verhouding echter niet aantasten". Nederlanejse zouden worden gecoördi neerd. Is het waar dat verschillende deel staten zich in de RIS willen oplossen? „Het is altijd een van de brandende vraagstukken geweest, hoeveel deelstaten er moeten zijn. Dat vraagstuk zal worden opgelost in overeenstemming met de con stitutie. Er is een federatieve wet in de maak, die als eerste punt op de agenda van de eerste vergadering van het toe komstige parlement zal staan". En daarmee was dat onderhoud afge lopen. De douaneformaliteiten waren vervuld en per auto begaf Moh. Roem zich onmiddellijk naar Wassenaar. Daar nam hij met zijn vrouw, moeder en kin deren intrek in hotel „Oud Wassenaar" dit in afwachting van het gereedkomen van het landgoed „Backerhage", dat de residentie van de H.C. zal worden. Het volgend onderhoud had de pers met mr. Fockema Andreae. Zijn toestel had een uur vertraging en daardoor kon hij een gezellig praatje met de journa listen maken. Over de problemen, die hij te behandelen krijgt, zei mr. Fockema Andreae, dat de overgangsvoorwaarde voor de KNIL-militairen een bron van moeilijkheden kunnen vormen. „Maar die kunnen wij nu niet gebruiken", zo ver volgde hij. „Het is een materie, waarover veel gecorrespondeerd en getelefoneerd is, maar die zich ten slotte niet uit de verte laat behandelen; Daarom is het noodzakelijk, dat ik persoonlijk naar Djakarta ga". De heer Fockema Andreae heeft niet het voornemen lang weg te blijven om dat zaken, de Westerse Unie betreffende, om een oplossing vragen. „Maar", zo voegde hij aan deze mededeling toe', „de onzekerheid bij de KNIL-mensen móet worden weggenomen. De soldaten moeten weer vertrouwen in de overheid krijgen Westerling wekt de schijn op te komen voor de mensen van het KNIL en het is onze taak te tonen, dat wij wel voor ze zullen zorgen". Een ander deel van de problemen, die de staatssecretaris in Djakarta zal ontmoeten, betreft de terugkeer van de troepen naar Nederland, door het in schakelen van niet minder dan twin- nnrfïr h Dt r tr°epenschepen, waar- s° Pasteu?aT; 30 000 ton metende Amsterdam i 0p 24 Februari in gehik in Fehr, aankomen. ^et mo- OD Volffen/* Cn de d"e daar_ oen n£ maanden 10.000 man troe- te brcngenaand h6t vaderland teru* daan S,taatssecretaris werd uitgeleide ge- oor minister Schokking en door dr. Blom, adviseur van het MUOR. in- Langzaamaan begint de enorme voer van textiel uit België te minde ren. Ontvanger De Boer van de In spectie Invoerrechten en Accijnzen te Roosendaal sprak nog slechts van een die lederc gezonde zaak van tijd tot tijd kenmerkt. Alles wijst erop dat binnen twee weken de overstel pende invoer van textiel uit Vlaande ren vanlievcrlede minderen zal. Intussen werden echter enorme hoe veelheden via Roosendaal ingevoerd Voor honderden tonnen vrachtgoed passeerden de afgelopen weken onze grens. Zoals men weet is thans voor invoer van tex tiel uit België geen invoervergunning meer nodig maar slechts een invoerver- klaring. Naar wij vernemen is nu ook zowel in Frankrijk als in Engeland een actie gaan de om de invoervergunning van textiel te doen vervangen door een verklaring. Voor België had deze vervanging reeds plaats op 16 Januari van dit jaar. Nauwelijks had de Hoge Commissaris van de R.I.S. in ederland Zaterdag te Schiphol voet aan de grond gezet of Nederlandse en Indonesische journa listen wisten hem tot een vraaggesprek te bewegenMoh. Roem, met een docerend gebaar, zet zijn standpunt inzake enkele actuele kwesties in verband met de Nederlands-Indonesische samenwerking uiteen. „Is het U bekend, dat de T.N.I. in Oost Java schattingen en heffingen aan onder nemingen oplegt?" „Neen, daar is mij niets van bekend. Maar U moet zich vooral niet te gauw laten verontrusten door zulke berichten. Indonesië is een jong land, het Is nog geen maand zelfstandig, het moet eerst gelegenheid hebben zich te ontplooien". Ook over de Westerling-affaire zei de H.C. verzoenende dingen: „Noch de T.N.I., noch de Nederlandse legerlei ding waren op een dergelijke actie voorbereid. Dat neemt niet weg, dat ze beide fouten gemaakt hebben. De Ne derlandse legerleiding heeft o.m. ge zegd, dat er geen Nederlanders deser teerden. Maar de actie bij Bandung werd louter door deserteurs uitgevoerd. Uit het feit echter, dat deze actie, na kort overleg strandde en omdat er geen verdere acties gevolgd zijn, mo gen wij, geloof ik, concluderen, dat het geheel niet zo ernstig is en zeker gauw zal zijn opgelost". „In „De Nieuwsgier" is de houdng van de Indonesische pers aangevallen". Weer dat verzoenende gebaar, weer een dringend vredelievend betoog: „Men is bezig de juiste toon en de juiste hou ding te vinden. Dat is niet zo gemakke lijk! De Nederlanders bijv. die voor de RIS werken, hebben het moeilijk. Er worden wederzijds nog veel fouten ge maakt, maar alles bijeen ben ik niet on tevreden". En, na even nagedacht te hebben zegt de H.C. zacht, als voor zich heen: „Er .is in Nederland nogal leedvermaak ge weest over de moeilijkheden. Dat leed vermaak is psychologisch te verklaren, het is begrijpelijk. Maar dit leedver maak kan dc goede verhouding scha den". Over economische aangelegenheden kon de H.C. niets zeggen, van de buitenlandse betrekkingen zei hij, dat deze met de Zaterdagochtend is het 168 nietende m.s. „Albina" van de Scheepvaartmij „Suriname", dat sinds Maandagnacht, toen het van Nickerie naar Paramaribo vertrok, werd vermist, drijvende op 30 mjjl voor Georgetown (Brits Guyana) aangetroffen door de kanonneerboot „Van Speyk" van de Kan. Marine, die te Paramaribo lag en Vrijdagnacht uit voer om aan het onderzoek naar het spoorloos verdwenen schip deel te ne men. De sloep van de „Van Speyk" trof de beimannin/g van de „Albina", waaronder de Nederlandse kapitein F. Ve-gter en dc Nederlandse stuurman D. Wilsma, in goe de welstand aan, evenals de twaalf an dere leden van de bemanning. Een sleeppogin-g door het eveneens aanwe zige m.s. „Koningin Emma" was mis lukt doordat de „Albina" sterk gierde. „De H. Vader was zeer ontdaan door berichten in de pers, waarin werd be weerd, dat de Paus Zich tijdens gesprek ken met hoge kerkelijke autoriteiten in afkeurende zin zou hebben uitgelaten over de devotie tot O. L. Vrouw van Fatima". Aldus verklaarde de generaal van de Orde der Dominicanen, pater E Suarez, tijdens een gesprek met journa listen te Rome. „De H. Vader heeft", aldus pater Suarez, „mij tijdens een particuliere audiëntie toestemming gegeven aan u mede te delen, dat Hij noch direct, noch indirect Zich ooit in afkeurende zin heeft uitgelaten over de devotie tot O. L. Vrouw van de Rozen-krans va-n Fatima of over Fatima zelf'. warennltLine^Ulkere van d« „Van Speyk" een noodroer^tn VVa.ter °m ?°gen echter door J t 6 brengen' lletgeeri de invallend»toenemende deining en .GiXren werf1Sternis niet =eIukte' De Russen hebben Zaterdagavond officieel verklaard, dat hun langzaam- aan-actie In het vrachtautoverkeer van het Westen naar Berlijn noodzakelijk was om het smokkelen tegen te gaan. Dit deelde gen.-maj. Kotikof mede In een antwoord op het protest der wes telijke geallieerden tegen de Russische „kleine blokkade". Kotikof zegt bewijzen te bezitten, dat vertegenwoordigers van de economische organen en handelsfirma's van de wes telijke zönes van Duitsland herhaaldelijk willens en wetens de voor het vervoer geldende regelen overtreden. In de af gelopen twee maanden zou dit „epide mische vormen" hebben aangenomen. Er werd geknoeid in de papieren en men poogde allerlei soorten goederen va-n schroevendraaiers tot meubelen te smokkelen. Bij de controlepost bij Helmstedt waren alleen in de laatste drie maanden 266 gevallen van smok kelhandel geconstateerd, aldus beweert Kotikof. Kotikof verzoekt de westelijke com mandanten, „de betrokken instanties strikte orders te geven om de bestaande regelingen nauwkeurig na te leven, zo dat het goederen- en passagiersvervoer bespoedigd kan worden". Westelijke waarnemers te Berlijn ge ven toe, dat er veel waars schuilt in de klacht over smokkelarij en vervoer van gestolen goederen. Het waardever schil tussen de oostmark en de west mark heeft West-Berlijn gemaakt tot een aantrekkelijke basis voor smokke laars, dieven en zwartehandelaren. Het is verder bekend, dat het stelen van n-onferro-metalen reusachtige propor ties heeft aangenomen, vooral in de buurt van Berlijn. Maar de Westelijken vinden het niet juist, dat de Russen eerst een bepaalde actie inzetten en pas veel later een motief daarvoor zoeken Zaterdag werd het wegverkeer eerst ■geheel stopgezet, daarna geheel vrij gelaten en even later plotseling weer aan scherpe controle onderworpen Zondag was de „volkspolitie" zeer soepel. Er stond geen enkele auto meer bij Helmstedt te wachten. De papleren en ladingen der vrachtauto's werden direct bij aankomst aan de controle post nagezien en het oponthoud was uiterst gering. Een bijna verbijsterend geval van mis handeling is te Den Haag aan het licht gekomen. De politie heeft n.l. de 25-ja- rige J. H. G. K. gearresteerd als ver dacht van zodanige mishandeling van zijn negen maanden oud dochtertje Jo hanna Maria, dat het arme kleintje aan de gevolgen is overleden. (Telefonisch van onze Parijse correspondent). De heer Bidault heeft Zaterdag cn Zondag onafgebroken zijn pogin gen voortgezet om de afgetreden so cialistische ministers te vervangen en, zo hy handelt naar de stemming, die bij de oude meerderheid bestaat, dan zal hjj zijn ministerie geen uit breiding naar rechts doen ondergaan. De socialisten zouden dan, daar hun steun onmisbaar is, het ministerie, waarvoor zij geen verantwoordelijk heid willen aanvaarden, toch geheel kunnen beheersen. Minister Teitgen heeft dat gisteren in een bijeenkomst, van de MKP de politiek van Pontlus Pilatus genoemd. In elk geval noodzaakt de socialis tische houding de minister-presidenit 'n ministerie voor de Assemblee te bren gen, dat geheel op de eisen der socia listen is georiënteerd. Maar dat is ook de overeenkomstige wens van de over grote massa der MRP. De heer Bidault, die heeft Jtutmen ondervinden, welk een weinig bereken baar ell-emént de socialist/en zijn, heeft ongetwijfeld kansen bij de linkse republikeinen en radicalen. Hij kan daar stemmen winnen, vooral als hrj het zo begeerde ministerie van binnenlandse zaken weer aan de radicalen terugbe zorgt. Daar kan hrj op de hulp van de bezadigde heer Queuille rekenen, die zich bereid heeft verklaard de por tefeuille van binnenlandse zaken te aanvaarden „iet een MRP-er als on derstaatssecretaris. Over het algemeen verwacht men niet, dat de heer Bidault Dinsdag in de Assemblee op grote moeilijkheden zal stuiten, daar buiten de socialisten algemeen de overtuiging bestaat, dat de internationale vraagstukken, waar in Frankrijk op het ogenblik gemoeid is en de toestand in Indo-China, gepaard aan het communistische offensief, geen crisis toelaten, waarvan die duur niet zou zijn te overzien. Het enige positieve, wat door de houding der socialisten is bereikt, kan genoemd worden de nu verkregen zekerheid voor de crisisverwekkers, dat de heer Bidault zich slechts opnieuw een sleeppo- en de la- f.® g®daan. Voorhetschin vaar. De Van |^el „öumid-deHijk ge- naar Paramaribo teru» daaïom speurders: een TJ" -andere K. L. uit Curasao, een ~vW,n^"lijnVliegtuig oT^de6 °Co"ng m d®"e schepen" de „Lottica van de K. N. S. M van een par- wer-d bericht, dat kon worden. het zoeken gestaakt Een autobus met 42 mannen, vrouwen en kinderen, die terugkeerden van een picnic in de omgeving van Melbourne (Australië), slipte op een eenzame land weg, viel op een lager gelegen dijkje en kwam tenslotte tot staan tegen een boom. Zes personen werden gedood en 23 ge wond. De Britse admiraliteit heeft Zater- dag een verklaring uitgegeven over de ramp met de „Truculent", waarin o m gezegd wordt: „Uit het ter beschikking staande bewijsmateriaal moet de con clusie Worden getrokken, dat de ka pitein van de „Almdijk" alles wat hem inogelgk was heeft gedaan en geen tijd verloren liet gaan om een accuraat en duidelijk sein te geven Hij heeft de overlevenden alle moge lijke zorg betoond". „Het yer/°fe.(1 Saan van mensenlevens is hoofdzakelijk te wijten aan het feit dat de vlootautoriteiten niet terstond van' de aanvaring kennis hebben *ekre«en Daardoor waren er geen oppervlakte schepen aanwezig op het ogenblik toen er manschappen uit de onderzeeboot naar boven kwamen. Ook de krachtige eb- stroom deed veel kwaad", aldus de ver klaring, en getuigt van het „koelbloedig en moedig optreden" van de eerste lui tenant, die het commando voerde. De Britse admiraliteit treft drie nieuwe voorzorgsmaatregelen om het verlies van mensenlevens bij toekomstige rampen van dezelfde aard te voorkomen, n.l.: 1. een speciale onderwateruitrusting. - Gezeten op een troon in de Sixtijnse kapel aanvaardt Z. H. Paus Piüs XII van de geestelijkheid der vier basilieken van Rome grote speciaal gedecoreerde waskaarsen. Volgens de traditie van Maria Lichtmis, ontving de Heilige Vader 260 kaarsen, elk drie kilo wegende. Vooraanstaande leden van het- Ame rikaanse Congres beschouwen het ge- val-Fuchs unaniem als zeer ernstig. Algemeen is men van oordeel, dat Fuchs voldoende wist om de Russen op het gebied van atoomenergie min stens een jaar te doen winnen. Van alle zjjden heeft men aangedrongen op nog groter waarborgen voor de veilig heid van de belangrijkste staatsgehei men, vooral nu president Truman heeft bevolen, dat moet worden voortgegaan met die vervaardiging van de waterstof bom. Er zijn senatoren, die naar aanleiding van de arrestatie van de Britse atoom geleerde de eis hebben gesteld, dat de Ver.St. aan Engeland elke inlichting over de waterstofbom zullen weigeren. Hoe nauw Londen en Washington ook samenwerken aan de verdediging, toch mogen de atoomgeheimen uitsluitend be kend blijven aan „Amerikanen van be- pi'or fde loyaliteit", zo werd gezegd. „Va e ronjrnissie voor atoomenergie werd, TT?, v? ni®uws van de arrestatie van fuchs bekend werd, in allerijl bijeenge- wST1' -JG heeft reeds getuigen ge hoord, o.m. Edgar Hoover, hoofd van de Amerikaanse veiligheidsdienst. De com missie inzake anti-Amerikaanse activi teit is voornemens een afzonderlijk on derzoek m te stellen. Twaalf vooraanstaande Amerikaanse natuurkundigen, onder leiding van dr. Hans Bethe, hebben gewaarschuwd, dat een waterstofbom New York of elke andere grote stad ter wereld zou kunnen verwoesten. Zij zeiden o.m.: Wij zijn van mening, dat geen enkel land het recht heeft een dergelijke bom te gebrui ken, hoe rechtvaardig zijn zaak ook is. Deze bom Is geen oorlogswapen meer, doch een rniddel om gehele bevolkingen uit te roeien. Wij zullen geen monopolie hebben, want de Russen zullen er ook een kunnen maken. Zii zullen daar waars hiinliik een kortere tjjd voor nodig hebben dan wij. dringend deze bom nimmer als eerste te gebruiken. De democratische senator Tydings deed wederom een beroep op president Truman orti te proberen op behoorlijke voorwaarden met Rusland tot een vreed zame règeling te komen. De Oost-Duitse professor Robert Ha- vemann zegt goed reden te hebben om aan te nemen, dat de Russen reeds een ketting-reactie hebben uitgevonden, welke veel doeltreffender is dan die van dc „met veel bluf aangekondigde zogenaamde Amerikaanse super-bom". Een vrouwelijke geneeskundige advi seur van de British Council te Praag heeft ontslag genomen uit haar functie en de Tsjechoslowaakse regering om asyl verzocht. De dame, miss Rides, gaf - hieraan tijdens een persconferentie vreselijk af toe, dat het gebruik van de bom „een op haar vaderland en verheerlijkte verraad zou zijn aan de zedelijke begin- Tsjechoslowakije, aan welks opbouw ze selen". Zij verzochten de Ver. Staten I nu al haar krachten wil gaan wijden. voorzien van tegen druk bestande vest ten. Deze werden reeds vervaardigd, maar nog niet in voldoende getale; 2. een sign-aalboei met een radarzender, waarvan het ontwerp reed-s met succes was ontwikkeld vóór de ramp met de „Truculent3. een methode o-m de spe ciale luahtzuiveringsinstallatie bij het uitvallen van de electrische stroom toch te laten 'erken. door een parlementsvptum tot af treden zal laten dwingen, waardoor opnieuw naar een accoord zou moe ten worden gezocht voor een levens vatbare regeringsmeerderheid. Dinsdag heeft de heer Bidanlt slechts de betrekkelijke meerderheid nodig dus die van de helft der aanwezigen. Hij kan aanblijven met een meerder heid der uitgebrachte stemmen en slechts weggestuurd worden door de helft van het aantal Kamerleden. De opvarenden van zes Duitse traw lers, welke Zaterdag te Cuxhaven bin nenliepen, hebben verklaard, dat hun schepen nabij Helgoland van de lucht uit werden aangevallen door een vier motorige bommenwerper met een witte ster op het draagvlak en uitgerust met 15-millimeter boordwapens. Er is nie mand gewond en de schade is niet noemenswaard. Toch heeft de Royal Air Force direct intensieve en uitgebreide naspeuringen naar het geheimzinnige vliegtuig gedar/i, daar de vissers zeiden, er van overtuigd te zijn dat het een Brits toestel was, ter wijl het Engelse ministerie van lucht vaart had vastgesteld, dat er die dag geen in Engeland gestationneerde Britse bom menwerpers in het gebied van Helgoland in de lucht waren geweest. Een witte ster in een blauw veld is het kenteken der Amerikaanse lucht macht, maar het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht in Europa ont kende eveneens aat er In Engeland of Duitsland gestationneerde Amerikaanse bommenwerpers in acl'e zijn geweest. Zowel de derde luchtdivisie in Enge land als de RAF proberen een spoor van het geheimzinnige vliegtuig te vinden, tot dusver nog zonder resultaat. Onbekende onderzeeboot Vliegtuigen van de Amerikaanse ma rine hebben opdracht gekregen boven de Noord-Califomische kustwateren te patrouilleren en uit te zien naar een onbekende onderzeeboot, die ter hoogte van Eureka zou zijn waargenomen. De melaatsen-kolonie, gesticht door wijlen pater Damiaan op Molokai, zal worden gesloten, wanneer de 250 patiën ten, die daar nog verblijven, zullen zijn overleden. Nieuwe patiënten worden met meer opgenomen. Een nieuwe kolonie is gesticht op het eiland Oahu, in de om geving van Pearl City. De oude kolonie op Molokai zou reeds gesloten zijn geweest, ware het niet, dat vele patiënten hebben gesmeekt te mo gen blijven in hetgeen zij reeds sedert jaren als hun tehuis beschouwen De stichter van doze kolonie, de bekenne Belgische pater Damiaan, begon zijn werk onder ds melaatsen in 1873. Hij stierf zelf aan jnelaatsheid in April 1890. Het proces van zijn zaligverklaring is te Rome aanhangig. We moeten wel bedenken, dat wij de bom nog niet hebben, doch er aan werken en dat de sovjet-unie door in discretie de waardevolle tip heeft ge kregen, dat onze deskundigen het ma ken van een dergelijke bom mogelijk achten". De geleerden zullen aan de opdracht van de president gehoor geven en voort gaan met het samenstellen van de wa terstofbom, maar zij voegden SS» iiis - Het zachte weer van de laatste dagen heeft ons het ijs al bijna doen vergeten; de stormachtige wind, die hierop weer volgde, verbande elke gedachte aan ijs en ijsvermaak, maar dit weekend kon men toch nog een miniatuur-Poollandschap bewonderen aan de IJsselmeerkust in Noord- Holland bij Schellinkhout, waar de kruiende ijsschotsen grillige ijsmassa's vormden. Dr. Kurt Schumacher, de leider van de West-Duitse socialisten, heeft er gis teren bij de Westelijke mogendheden op aangedrongen, een complot van de communistische jeugd om het bestuur in West-Berlijn in handen te krijgen te verijdelen. Volgens Schumacher zou „het teken voor de nationale opstand" de reeds vastgestelde bijeenkomst van 600.000 leden van de communistische jeugdbeweging zijn, welke Zaterdag vóór Pinksteren (27 Mei) onder het motto „Op naar Berlijn" zal worden gehouden. Ruim 200.000 leden van de communis tische jeugdbeweging zijn van plan om gewapend met bergstokken uit de sov jet-zone naar de Westelijke sector te marcheren. Ook leden van de Oost-Duit se „volkspolitie" zouden in deze stoet meelopen. Verder zouden nog 400.000 jongemannen van alle kanten naar Ber lijn komen. „Zij zullen het verkeer lamleggen aldus Schumacher: ..en de dan te ver wachten ongeregeldheden zouden de Oost-Duitse ..volkspolitie" een excuus geven om in actie te komen om dan zo genaamd de „orde te herstellen". De sociaal-democratische leider be toogde, dat de Oost-Duitse communis ten door deze demonstratie het doel wensen te bereiken, dat de sovjet-be zetter te moeilijk is gebleken, n.l.: de verovering van Berlijn. Hii drong er op aan. dat de geallieerden op 27 Mei pan*«erwasrens zullen plaatsen in alle straten, welke naar W. Berlijn leiden. Voorzichtigheidshalve had het gemeen tebestuur van Maastricht aan het grote nieuws geen ruchtbaarheid gegeven, zo dat maar weinig mensen begrepen wat er Zaterdagmiddag feitelijk aan de hand was, toen een van de bekende gele stads bussen, versierd met de Nederlandse en Belgische vlaggen, de Markt kwam op rijden en voor het stadhuis stopte. Maar toen het college van B. en W. en een aantal Belgische autoriteiten de arduinen trappen kwamen afgedaald en instapten, werd het velen duidelijk, dat de auto buslijn naar België onverwachts werke lijkheid geworden was. En toen men eens goed in de nieuwe dienstregeling keek. die juist die dag verschenen was. stond daar zo waar zwart op wit, met tijden van vertrek en aankomst, de ver binding aangegeven: MaastrichtTourne BrideVroenhoven. Met aansluiting op trein en tram naar Genck en Tongeren. Bij de officiële opening hebben de burgemeesters van Maastricht en Genck in het stadhuis het woord gevoerd. Daar na maakte het gezelschap de eerste rit mee. werd ten stadhuize van Genck ont vangen en zat 's avonds aan een maal tijd aan. welke door de Nationale Maat schappij van Buurtspoorwegen werd aan geboden. Het Poolse parlement heeft Zaterdag een nieuwe wet op de dienstplicht aan genomen, welke bedoelt de Poolse mi litaire macht op dezelfde leest te schoeien als de Russische. Deze reor ganisatie kan als een uitvloeisel ge zien worden van de benoeming in No vember van de sovjet-maarschalk Ro- kossovsky als „Pools" minister en als opperbevelhebber. Alle inwoners van Polen kunnen thans tot militaire dienstplicht gedwongen worden. Er zal voor alle legeronderdelen een nieuwe indeling worden ingevoerd, „steunend op de ervaring van het sov jet-leger". Verder zal een vrouwelijk hulpcorps in het leven worden geroepen. In de nacht v-an Zaterdag op Zondag omstreeks half drie is een vrachtwagen bestuurd d-oor de 37-jarige L. H. M. uit zwolle, m het water van de Keuisevaart nabij Amsterdam gereden. De bestuurder is daarbij verdronken. Naar de politie mededeelt hebben twee getuigen gezien, dat de auto nogal slin gerde en plotseling in het water reed Er is zo snel mogelijk alarm gemaakt' en brandweer en geneeskundige dienst wa ren spoedig ter plaatse. Toen men de bestuurder uit de auto had bevrijd is nog geruime tijd kunstmatige ademha- hn-g toegepast, eohtex zonder

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1