Nieuw beroep op Truman inzake wereldbehoud Rusland zou reeds H-bommen in zijn bezit hebben ZESTIG centimeter SNEEUW in Palestina Ot Meteor-straaljager vloog te pletter Piloot werd op slag gedood Verhoging kolenproductie Twee Staatssecretarissen aan „Sociale Zaken" Berlijnse politici hebben nachtmerries PARIJS zonder LICHT en GAS r Vertrouwen geve de wereldwantrouwen de H-bom een kans Op één dag vier jarigen in huis Nog maar weinig kolen Dinsdag 7 Februari 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Begin Maart wordt nieuwe explosie van plan-Davidof verwacht Belgische volksraad pleging op 12 Maart Truman wil anti- stakingswet toepassen Technische storing" in Alphense bioscoop NDER DE Service van de Ned. Spoorwegen O U P E Tweede T. H. Arnhem? 'T GEREPAREERDE KABINET-BID AULT Overleg inzake andere maatregelen dan tijdelijk overwerk Di. i. van Rhijn voor Arbeid en Dr. 1Muntendam voor Volksgezondheid Tanks en politie of volle winkels Mijnarbeiders beneden 23 jaar krijgen loons verhoging Overval in Groningen Draaischijf der stakingen weer in werking gezet Meer vrijheid voor de reehter WEERBERICHT Nieuw beroep op I ruman SKI-SPORT OP DE KARMEL Operateurs voorkwamen brand Het was omstreeks drie uur, gistermiddag, dat een Meteor-straal jager, die met enkele andere vliegtuigen boven Leeuwarden aan het oefenen was, plotseling in moeilijkheden scheen te raken. Het toestel begon plotseling hoogte te verliezen, dook in razende vaart naar beneden en sloeg zeven kilometer ten Noorden van Leeuwarden, bij het dorpje Jelsum, met een daverende klap tegen de aarde, hoorde zich diep in het weiland, vloog in j brand en enkele minuten later was van het prachtige jachttoestel niets meer over dan een verwrongen hoop metaal. De enige inzittende vlieger, vaandrig B. G. de Ruyter, oud 22 jaar en afkomstig uit Breda, werd op slag gedood. De omgekomen piloot In elf steden kunnen auto's gereserveerd worden KORTZICHTIG in Oud-minister dr. Van Rhijn Van plattelandsarts tot staats4 secretaris Slachtoffer ernstig gewond (Van onze correspondent). Wetsontwerp te venvachten De verwachting van heden- tot morgen avond luidt: Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-West. Vannacht iets zachter, morgen overdag ongeveer dezelfde temeratuur als vandaag. Woensdag, 8 Februari: Zon op 8.10 uur, onder 17.40 uur. Maan op middernacht, on der 10.07 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT =3 Volgens Kenneth de Courcy heeft Rusland reeds drie waterstofbom men vervaardigd, waarvan er een tot ontploffing is gebracht. De Courcy, hoofdredacteur van de .„In telligence Digest", is de man, die de eerste atoombom mtploffing in de sovjet-unie heeft voorspeld en on langs een tweede explosie aankon digde, welke, naar hij later mede deelde, inderdaad had plaats gevon den. Hij zegt te beschikken over „zeer betrouwbare gegevens", die liem via geheime kanalen uit de sovjet-unie bereiken. Naar hij beweert, maakt het Russische atoomonderzoek snelle vorderingen. Op 3 of 4 Maart zou volgens de plannen een nieuwe waterstofbomontploffing worden veroorzaakt, welke door ongeveer tien nieuwe experimenten zou worden ge volgd. Deze proefnemingen, aldus De Courcy, hemden verband met het hoogst geheime „plan-Davidof", waarvan bij zonderheden in de „Intelligence Digest" gepubliceerd zullen worden. Dit laatste riekt een beetje naar re clame voor zijn tijdschrift. Toch doet rften in kringen van atoomgeleerden de beweringen van De Courcy klaarblijke lijk niet met een schouderophalen al. Dr. J. L. Michiels, een der vooraanstaan de Britse autoriteiten op het gebied van de atoom wetenschap en lid van de ver eniging van atoomgeleerden, verklaarde aan Reuter „verwonderd" te zijn over de berichten, dat de sovjet-unie reeds waterstofbommen geconstrueerd ep tot ontploffing gebracht zou hebben. Ver wonderdmaar de beweringen van De Courcy in twijfel trekken, laat staan tegenspreken, durfde de Britse geleerde dus niet. Een der wijste woorden met betrek king tot de waterstofbom werd gisteren gesproken door Nehroe, de premier van India. Hij zeide: „Wanneer ge van me ning zijt, dat het met de wereld toch niets gedaan is, laat de waterstofbom er dan een einde aan maken. Wanneer ge de wereld nog een behoorlijke kans wilt geven, maak dan liever een einde aan de waterstofbom. Er is geen andere keuze". Senator Tydings, voorzitterran de commissie voor de strijdkrachten, heeft in de Amerikaanse senaat een resolutie ingediend, waarin een beroep wordt ge daan op president Truman om een we- reldontwapeningsconferentie bijeen te roepen De resolutie dringt aan op het verbieden van alle wapens, behalve die, welke worden gebruikt door bezettings troepen en politie in afzonderlijke lan den. „Wij moeten de grimmige werkelijk heid recht in de ogen zien, dat er zulke reusachtige en vernietigende wapens kunnen worden gemaakt, dat niet slechts een stad, doch de gehele beschaving met vernietiging bedreigd wordt" zo zeide Tydings, die van mening was, dat inter nationale controle van waterstof- en atoombommen illusoir zou blijken. In een brief, ondertekend door 159 voor aanstaande Amerikanen, wordt er bij pre sident Truman op aangedrongen „een meer positieve politiek t.a.v. het beëin digen van de economische oorlog en de bewapeningswedloop" te voeren. Gevraagd wordt, dat de president in het congres een resolutie zal steunen volgens welke Ame rika zich verbindt om te helpen de orga nisatie der Ver, Naties tot een „beperkte wereldregering" te maken. De zaak-Fuchs In Amerika wordt het onderzoek be- Dit lugubere geval was dezer dagen in een gecostumeerde optocht te honden te bewonderen en het moest wonderlijk genoeg 'dienen tot verhoging van de vreugde op een carnavalsfeest. treffende de zaak-Fuchs energiek voort gezet, in nauwe samenwerking met de Britse geheime dienst. Sen. McMahon, die de zitting van de commissie voor atoomenergie gisteren bijwoonde, gaf op de vraag van journalisten, of er nog meer arrestaties te verwachten waren, het veelzeggende antwoord: „Soms is het verstandiger, niet direct tot arres taties over te gaan." Hij vertelde, dat Fuchs, die van Duitse afkomst is, voorzien was van Britse ver klaringen van betrouwbaarheid, toen hij in 1947 naar Amerika kwam, om aldaar het atoomonderzoek te bestuderen. De commissie voor atoomenergie had met dieze Britse verklaringen zonder meer genoegen genomen en zelf geen onder zoek naar de betrouwbaarheid van Fuchs ingesteld. Zoals gemeld, zullen deskundigen op het gebied van de atoomenergie uit Ame rika, Canada en Engeland a.s. Donderdag in het Britse centrum voor atoomonder zoek in Harwell (Berkshire) bijeenkomen. Men verwacht, dat deze bijeenkomst in het teken van het geval-Fuchs zal staan, d.w.z. dat bovenal de beveiliging van de atoomgeheimen onder de loupe zal wor den genomen. Het is een merkwaardige loop van omstandigheden, dat op diezelfde dag Fuchs onder beschuldiging van h»t ver raden van wetenschappelijke geheimen voor een Condense rechter verschijnen zal. Volgens het Belgisch Katholieke blad „De Nieuwe Gids" zal de volks rrjidpleglng over de terugkeer van Koning Leopold naar België waar schijnlijk op Zondag 12 Maart wor den gehouden. Alle kiesgerechtigde Belgen zullen dan met ja of neen op de volgende vraag moeten antwoorden: „Zjgt gij de mening toegedaan,, dat Koning Leo pold III de uitoefening van zijn con stitutionele bevoegdheden moet her vatten?" De heer Piremrte, secretaris van do Kerning, is Zaterdag naar Cap d' An tibes in Zuid-Franlcrijk vertrokken om de vorst op de hoogte te brengen van de besprekingen in de kamer. Hij wordt morgen te Brussel terugver wacht- De contactcommissie der CVP heeft Intussen de houding van de CVP-mi- nisters en van de Katholieke parle mentsleden unaniem goedgekeurd. De commissie heeft nogmaals uitdrukking gegeven aan de vaste wil, de volks raadpleging zo spoedig mogelijk door gang te doen vinden. President Truman heeft gisteren op dracht gegeven, de bepalingen van de Taft-Hartley wet in toepassing te bren gen teneinde de stakende mijnwerkezs weer aan het werk te krijgen. Op grond van deze wet kunnen de stakers gerech telijk worden gedwongen het werk voor de duur van tachtig dagen te hervatten. Het staat nog e bezien, of de mijn werkers zich veel zullen aantrekken van een eventueel gerechtelijk bevel de sta king te beëindigen. John Lewis, de 70- jarige voorzitter van de United Mine- workers, heeft Truman vorige week me degedeeld, dat hij het betwijfelde. De V.S. beschikken nog slechts over een ko- lenvoorraad, die voldoende is voor 15 dagen. De berg Karmel in Palestina, met zijn gewijde herinneringen, is voor zo ver bekend, voor het eerst in de geschiedenis gebruikt om te skiën. Het heeft daar 36 uur aan één stuk gesneeuwd en de sneeuw lag centimeter tot 1 meter hoog. Alle stond stil, waardoor de zakenlieden, d op de berg wonen om anders de hitte te ontlopen, Van hun huizen afgesne (Van onze correspondent) Door verhitting van de spoel vlogen Zaterdagavond in de Luxor-bioscoop te Alphen a.d. Rijn enige filmpjes in brand. Ondanks de grote steekvlam en de ge weldige hitte, verloren de operateur en zijn assistent geen ogenblik hun tegen woordigheid van geest en met gevaar voor eigen leven brachten zij de films buiten de stalen cabine en wilden het gevaarlijke materiaal uit het raam op straat werpen. Daarvoor moesten zij on geveer acht meter lopen, doch onderweg bedreigden de vlammen hen dermate, dat zij zich genoodzaakt zagen in het midden van de keuken de fel brandende massa los te laten. In een oogwenk stond toen de keuken in brand. Met assistentie van omwonenden en later van de brand weer werd het vuur met brandblusappa- raten geblust De operateur en zijn assis tent liepen bij het blussingswerk lichte brandwonden op De bezoekers in de bio scoop hadden van de brand niets be merkt. ze wisten alleen, dat er een „tech nische storing" was. In afwachting van de resultaten van het onderzoek naar de oorzaak van de verhitting der spoel, zijn alle voorstellingen in Luxor voorlopig afgelast. De drukke haven van Haifa kwam stil te liggen en leek meer op een navis cbe- dan op een Middellandse Z h3De"kinderen, waarvan velen voor het eerst sneeuw zagen, gingen niet naar school, maar hielpen met sneeuwruimen van de diaken en de ba Icons. Voorbijgangers werden met sneeu - ballen gebombardeerd. In de bergen van Galilei werd een record-temperatuur 10 graden onder nul genoteerd. Ook Jeruzalem is door sneeuw, die o cm hoog op de wegen ligt, geïsoleerd. Het verkeer en de telegrafische vero.n- dingen met de stad zijn onderbroken. Muren van heilige plaatsen in het oude stadsdeel van Jeruzalem zijn inge stort onder het gewicht van de sneeuw- tmirevolge waarvan Arabische vlucnie- lingen werden gedood. Ook honderden tenten van Arabische vluchtelingen zUn ingestort. Dat het ook in het naburige Syrië echt winterweer is, blijkt uit te Jeruzalem binnengekomen berichten, volgens we lke troepen z.iyn opgeroepen om de bevolking te helpen bij de verdrijving hongerige wolven, die zelfs bewoonde ge bieden onveilig maken. In Egypte, met name in Cairo en Alexandria is bet eveneens aan het winteren, terwijl Beiroet en andere ste den in de Libanon geïsoleerd zijn en ook de verbindingen tussen Bagdad en ^Vow-ts wordt gemeld^dat 40 petroleum- sneeuwd* ^t8k in d,e woestijn zijn inige- tul!derbei'd wordt nog uit Pales- rnciLsmi! döt daar voor bet eerst sinds gebied^="S'rïïJ?-?neeuw gevallen is in 't n 7 ,„T,e vierling Han, Riny, Elly en Dicky Kiffers, is gisteren Zeven jaar der Moeder Kiffers heeft het druk met haar kleine klantjes, want het trekt nu naar de „grote" school sinds September. De drie zusjes en de broer ontvingen natuurlijk de gebruikelijke stapel post. De heer L. v. d. Burg te Jelsum zag het vliegtuig op ongeveer 400 meter af stand neerstorten. Onmiddellijk snelde hij er heen, maat de steekvlammen ver hinderden ook maar één poging te doen om de vlieger pg te redden. Enkele minuten later was het jachttoestel vol komen door het vuur vernield. Een Rode-Kruisauto van de vliegbasis te Leeuwarden begaf zich meteen na het gebeurde naar de plaats van het onge luk. Hulp kon echter niet meer baten en er viel niets meer te redden, Het toestel, de Meteor Y 98, had zich voor het grootste deel in de grond geboooi; aangenomen wordt dat de piloot op slag gedood is. Manschappen van de mare chaussee zetten onmiddellijk het weiland af, zodat onbevoegden zich niet naar het neergevallen vliegtuig konden be geven. De vaandrig B G. de Ruyter werd op 29 Mei 1927 te Rotterdam geboren; op 14 Mei 1945 kwam hij bij de L.S.K. in opleiding voor vlieger. Voor deze tijd was hij reeds een korte periode gedetacheerd bij de Royal Air Force in Engeland. Op Augustus 1947 haalde hij het groot-militair brevet en een jaar later kwam hij in op leiding voor vlieger op de Meteor-straal- jagers. Daarna werd hij geplaatst bij het In een aantal middelgrote steden van ons land, waar niet voldoende verplaat- smgsmogeiij'kheden met openbare ver voermiddelen bestaan, zullen de trein reizigers binnenkort in de gelegenheid gesteld worden om bij bepaalde garages auto's zonder chauffeur te huren en te reserveren. Deze auto's zullen onmidder lijk na aankomst op het station tot be schikking van de reizigers staan. De mogelijkheid tot reservering zal worden opengesteld aan ieder station der Ne derlandse Spoorwegen, waar de adspi rant-'huurders een aanvraagformulier voor een legitimatiekaart zullen moeten inivullen om te voorkomen, dat niet- bonafide automobilisten van deze servi ce gebruik zouden maken. De huurauto's zullen binnen enkele weken beschikbaar zijn in Groningen, Zwolle, Hengelo. Arnhean, Nijmegen, 's-Hertogenbosch, Eindhoven, Roosen daal, Maastricht, Sittard en Heerlen. De prijs' zal vermoedelijk 22 ct. per km. be dragen, met een minimum van 100 km. Se Meteor-squadron o^pTet vliegveld De regeling wordt voorbereid in samen- te Leeuwarden en op 1 Januari j.l. werd I working met de Bond van Automobiel- hij bevorderd tot vaandrig. en Garagebedrijven ,,De Bovag Alsof er nog geen oorlogsrumoer ge noeg is, worden wij nu en dan onthaald op oorlogjes bij de verkoop van levens middelen. Wij hebben in enkele steden de suikeroorlog gehad, in Haarlem werd pas een broodoorlog beslecht en thans is in enkele steden een margarine-oorlog in grote felheid opgelaaid. De bedoeling van de zaken, welke deze oorlog ontke tenen, is om door voor de verkoop van een bepaald, bij voorkeur veel gevraagd, artikel, een zeer lage prijs te bepalen, de gehele verkoop in dat bedrijf te sti muleren. Het gevolg is, dat andere win kels bedoeld artikel nog lager in prijs stellen, zodat er niet alleen geen winst meer wordt gemaakt, maar zelfs met verlies gewei kt gaat worden. Zulks kan o.i. nimmer goed zijn.. Deze handelwijze heeft- met een gezoolde con currentie niets te maken. Het valt te be grijpen, dat menig huismoeder, vooral in deze tijd, van zo n koopje graag pro fiteert. Toch is dat steunen van een on gezonde wijze van zaken doen, naar wij menen, niet verstandig. Immers, door de prijspolitiek van de regering is de con junctuur zeer gevoelig; een verstoring daarvan kan voor de gehele gemeenschap slechts rampzalige gevolgen hebben. De regering heelt de meeste prijzen vrij ge geven, in de verwachting, dat de vrije prijsvorming door middel van een ge zonde concurrentie, een prijs zal bren gen, welke zo laag mogelok zal zijin. Doch deze prijs moet toch voldoende zijn om de kosten en een redelijke winst op te brengen. Dit nu is bij suiker-, brood-, en margarine-oorlogen niet het geval. Wij kunnen het slechts kortzichtig vin den, als de huisvrouw meent, dat zij van dergelijke levensmiddelen-oorlogen al leen maar beter kan worden. Een groot deel van de werknemers vindt b-v. em plooi bij levensmiddelenbedrijven; wij denken aan bakkerijen, slagerijen, kfUl" deniersbedrijven, melkhandel enz. Wan neer een economisch verantwoorde gang van zaken wordt verstoord, dan zal zulks ook een ongewenste terugslag hebben op de positie der arbeiders. Hoe precair werd in Haarlem niet de positie zowel van bakkerspatroons als van gezellen, teen de prijs van het wittebrood ver beneden de kostende prijs daalde. Gelukkig is het gros der betrokken handelaren afkerig eter dergelijke metho den. Wij laten in het midden, of hier cok de overheid een taak heeft en hoe zij het best eventueel zou kunnen m- grpen. Voor het ogenblik menen wij ons te mopten bepalen tot het constateren, dat de arbeiders, die trachten met de werkgevers, door middel van collectieve arbeidsovereenkomsten, zowel economisch als sociaal een geordende en meest ver antwoorde samenleving te verkrijgen, o.i. niet goed doen en ook niet in hun eigen belang of dat van mede-arbeiders han delen, wanneer zij een dergelijke af- braak-concurrentie steunen. Van een ongebreidelde concurrentie werden in het verleden steeds het meest. om niet te zeggen alleen, juist de ar beiders het slachtoffer. ANAL Yb r. van Tiberias. zefr° spoSi/heT rann6" mel,dden is thans de tweede co mm i ssieHnl tralisatie van het TVni. s£ lrnzake decen- wijs. Technisch Hoger Onder wijs. Naar hot rnnnm-,0,"? meent te weten, komt rich het he t de COnelusie' lat Arnhem zich het beste leent voor het vestigen van een tweede Technische Hogeschool. Georges Bidault, de Franse minister president, heeft in de afgelopen nacht de namen bekend gemaakt van de vi)f nieuwe ministers en vier staatssecre tarissen, ter vervanging van de vijf socialistische ministers en vier socia listische staatssecretarissen, die Vrij dag hun ontslag namen. Dit is het eer ste Franse kabinet na de bevrijding, waarin geen socialisten zitting heb ben. (Van onze correspondent) Naar aanleiding van uiteenzettingen, welke in October jl. door de heren H. H. Wemmers, directeur van de Staats mijnen en ir. P. A. A. Wirtz, directeur van de Oranje-Nassaumijnen, in een ver gadering van de Mijnindustrieraad wer den gegeven, inzake de kolenpositie en de kolenprijzen in Nederland en andere landen en naar aanleiding van hierover gehouden discussies, heeft de Mijnindus trieraad de volgende conclusies vastge steld: a. de verhouding van de tegenwoordi- Dr. Schumachers voorstel om de half millinen ip.igdige Oost-Duitse com munisten d'c op de vooravond van Pinksteren een mars door West-Berlijn willen maken, te ontvangen met tanks en politiecordons heeft bij de meeste West-Duitse partijleiders weinig bijval gevonden. Zij verwachten, dat de de monstratie een vreedzaam karakter zal hebben, en voelen er veel voor, de Oost-Duitse jeugd te verwelkomen met volle winkels en een bloeiend cultureel- cn sportleven. Zij geloven, dat een der gelijk beeld grote indruk zal maken op deze jonge lui, die het leven in een democratische stad slechts uit de com munistische propaganda kennen. De westelijke geallieerde functionaris sen te Berlijn verklaarden weinig waar de te hechten aan de „onverantwoorde lijke geruchten over een communistische Putsch", doch zij bestuderen de situatie nauwkeurig. Intussen vrezen West-Berlijnse politici, dat de geruchten de West-Duitse en bui tenlandse firma's kopschuw zouden ma ken, zodat deze geen bestellingen meer in Berlij.. zouden doen. De communisten zouden dan een overwinning zonder slag of stoot hebben behaald, want West-Ber lijn. dat reeds 300.000 werklozen telt, zou dan diep in het economische moeras weg zinken. Tot staatssecretaris van Sociale Zaken, belast met de zaken van de arbeid zal worden benoemd mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken en tot staatssecretaris van Sociale Zaken, belast met de zaken van de volksgezondheid dr. P. Muntendam, directeur-generaal voor de Volks gezondheid. Deze benoemingen houden ver band met de steeds toenemende werkzaamheden op liet ministerie Mr. dr. A. A. van Rhijn van Sociale Zaken niet het minst op wetgevend terrein. De benoeming van dr. Van Rhijn zal geschieden in verband met de voorgeno men herziening der sociale verzekering. Di'. Van Rhijn heeft deze herziening persoonlijk voorbereid en mag door zijn voorzitterschap van de Londense com missie, welke het bekende rapport over de toekomstige ontwikkeling der sociale verzekering jn Nederland heeft uitge bracht, als bij ültstek deskundig op dit terrein worden beschouwd. Dit feit heeft de wens doen geboren worden van zijn deskundigheid ook bij de parlementaire behandeling der herzieningsvoorstellen te profiteren. Voor de oorlog was dr. Van Rhijn als secretaris-generaal verbonden aan de departementen van Economische Zaken, van landbouw en Visserij en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Ook heeft hij een belangrijk aandeel gehad in de voorbereiding van maatregelen ter voorkoming en bestrijding van de werk loosheid. Gedurende de Meidagen van 1940 is hij als minister van Landbouw en Visserij m het kabinet De Geer. met de regering naar Londen vertrokken, v/aar hij in 1941 als minister aftrad en toen voorzitter werd van de Buitenge wone Algemene Rekenkamer. Dr. Van Rhijn is lid van de P. v. d. A. Ten aanzien van de benoeming van dr Muntendam heeft de overweging gegol den. dat ook op dit terrein belangrijke "•gï.elnHeve arbeid in het komen 1c laar •iop1 w'vdoi verricht m hel bijzonder kan hier worden gewezen op de wette- j ge binnenlandse kolenprijzen tot die van de grote exportlanden en de mogelijke ontwikkeling van deze verhouding ma nen tot de grootste voorzichtigheid bij het nemen van maatregelen, die tot ver hoging van de kostprijs leiden; b een verstoring van de juiste prijs verhoudingen, door het toelaten van prijsverhogingen, die niet commercieel zijn verantwoord, brengt de regelmatige afzet en dus de continuïteit van de werk gelegenheid in gevaar; c. het is noodzakelijk, dat wordt ge tracht de productiekosten te verlagen door middel van maatregelen, welke ook van sociaal standpunt uit bezien ver antwoord zijn; d. door vergroting van de productie dient te worden gestreefd naar mindere afhankelijkheid van het buitenland. Mede naar aanleiding van deze con clusies deelde de voorzitter van de Mijn industrieraad, mr. Cals in een gisteren gehouden vergadering van de Raad mede, dat het dagelijks bestuur met vertegenwoordigers der arbeiders organisaties overleg heeft gepleegd om trent enkele concrete maatregelen, die beogen door tijdelijk overwerk tot verhoging der kolenproductie te gera ken Terzake werd geen overeenstem ming bereikt, doch het overleg zal wor den voortgezet over mogelijke andere maatregelen. (Van onze correspondent) De Mijnindustrieraad heeft Maandag een beslissing genomen ten aanzien van de loonsverhoging voor de mijnarbeiders be neden 23 jaar. Mede op grond van voor overleg, dat terzake door het Dagelijks Bestuur werd gepleegd met de betrokken regeringsinstanties, besloot de Raad, dat ingaande 1 Januari 1950 op het ln geld genoten inkomen van de ondergrondse arbeiders van 18 tot 23 jaar een toeslag van 5 pet. zal worden gegeven. Het inko men voor de bovengrondse arbeiders van 20, 21 en 22 jaar, met uitzondering van de ongeschoolden, zal worden verhoogd met een toeslag van resp. 2 pet., 3 pet. en 4 pet. In de nacht van Zondag op Maandag is de heer B. uit Wijnjeterp in Roden door een tot nu toe onbekende persoon overvallen en bewusteloos neergesla gen. Ernstig gewond werd het slacht offer aan de Leeksterweg aangetrof fen en overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Groningen. Het is nog niet bekend of de overvallers de heer B. beroofd hebben. In verband met zRn ernstige toestand kon hfj nog niet verhoord worden. Van de dader (s) is nog geen spoor gevonden. Dr. P. Muntendam lijke regeling van het ziekenfondswezen, de herzieningen ten aanzien van de tu- berculose-bestrijding. Dr. Muntendam, die als plattelands arts in Drente zijn medische loopbaan begon, promoveerde in 1936 tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld: „De sociale betekenis van rheu- matiek". Hij was gedurende enige jaren privaat-docent in de sociale geneeskunde aan de universiteit te Groningen en bij zonder lector in de sociale verzeken ngs- geneeskunde aan de universiteit te Am sterdam. Van 1938 tot 1945 was dr. Mun tendam geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in de drie Noordelijke provincies, terwijl fiij na drie jaar werk zaam te zijn geweest als medisch advi seur van Centraal Beheer" op 1 April 1949 werd benoemd tot directeur-gene raal voor de Volksgezondheid. Hoewel de heer Muntendam niet is aangesloten bij een politieke partij, on der--elvijf! ri' het beginselprogram van de P. v. d. A. (Telefonisch van onze Parijse eorresp.) De Parijzenaars zijn hedenochtend nuchter naar hun werk moeten ver trekken, aangezien de communisten de draaischijf der stakingen een nieuwe stoot hebben gegeven. Terwij] gisteren het verkeer met autobussen en Metro geen onderbrekingen had ondervonden, werd tegen de avond door de stroom - leveringsmaatschappjj en de directie van de gasbedrijven gewaarschuwd, dat nieuwe onderbrekingen dreigden. Inderdaad werd spoedig daarna bekend, dat de communistische CGT een staking door middel van onderbrekingen voor het gehele licht- en gasbedrijf had aangekon digd en zo zat Parijs hedenochtend te 8 uur opnieuw zonder licht, terwij] het gas reeds gisteravond of hoegenaamd geen druk had. of slechts plaatselijk „geleverd" werd en dan steeds in afwisseling; druk en geen druk. Inmiddels zijn enkele communistische leiders-Kamerleden naar de havenplaat sen vertrokken om daar de stakingen nieuw leven in te blazen. Voorts heeft te Auxone. dichtbij Dijon, in een fabriek voor gedroogde groenten, die voor Indo- Chiua werkt, een poging tot sabotage zich voorgedaan, die de ernstigste ge volgen had kunnen hebben. De poging is tijdig ontdekt en justitie en politie heb ben een streng onderzoek ingesteld. De communisten beloven hun actie tussen de negende en twaalfde Februari nog te zullen verscherpen. Voor de automobielindustrie zal van daag de staking wel algemeen zijn. Intussen is het publiek over al dat ge doe, waaraan zowel de socialistische als de christelijke arbeiders niet deelnemen, zeer slecht te spreken. Naar wij vernemen is dezer dagen de indiening bij de Tweede Kamer te ver wachten van een wetsontwerp, houdende nadere voorzieningen betreffende de voorwaardelijke veroordeling en de voor waardelijke invrijheidstelling. Dit ont werp wil ten aanzien dezer punten meer vrijheid aan de rechter brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1