Nederland-Zweden in de eerste ronde Davis-beker Om de wereldtitels tafeltennis VAN MIENTJE KWETTER Onder ACHTER DE TOUR-COULISSEN (3) ADIO ^adem! Eén franc schadevergoe ding voor Kravchenko Unzc cnel d equipe der liefde WOENSDAG 8 FEBRUARI 1950 PAGINA 2 sjilpten en de haan in het kippen hok kondigde de staat-van-beleg Last van zenuwen? „KALM BLIJVEN" gilde de radio.. „KALM BLIJVEN KALM BLIJVEN"Maar niemand kón kalm blijven.... Stel je voor!! Alle kastanjebomen, lindebo men, iepen, vlieren, peppels en acacia's zaten vol, vol luid kwet terende mussen. Alle mannetjes boven de acht maanden moesten zich melden. In de krant stond, dat wij de toestand volkomen meester waren, maar Alie, ons halve-dagen-musje, wist te vertellen, dat Rode Jozef tot vijf maal toe een aanval op een dikke kastanje had gedaan Met een angst-aanjagende vaart was hij tegen de stam opgerend, sissend en snorrenden elke keer hadden de mussen, die daar lijf-aan-lijf tussen de blaren zaten met de doodstuip in hun hart de vlucht moeten nemen. „KALM BLIJVEN" gilde de radio De tuinen rond het huis waar Rode Jozef woonde, waren hele maal ontruimd Om het kwartier krijsten de mussen van de waarschuwings dienst, dat we binnen moesten blij ven, maar niemand durfde binnen te blijven Jan zat de hele dag plannen te maken. Ik ben, met de kinderen dicht tegen me aan, bij zijn ouders boven de paardestal gaan zitten. OFFICIëLE PUBLICATIE Internationale Vluchtelingen Organisatie ZESDAAGSE TE HANNOVER EEN UITERMATE ZWARE WEDSTRIJD VOOR ONZE PLOEG ZESDAAGSE TE GENT ENGELAND CONTRA BALKAN OM DE SUPREMATIE OORLOG^- EN VERZETS- HELDEN ONDER SCHEIDEN REGENBUI ALS TOEVALLIGE REDDING Advertentie Mijnhardt'i Zenuwtabletten helpen U er overheen. Het Parijse hof van beroep heeft de schadevergoeding, welke in April j.i. aan Victor Kravchenko werd toegekend in zijn proces met „Les Lettres Fran- gaises" over het auteurschap van „Ik verkoos de vrijheid", van 150.000 franc» verminderd tot de symbolische som van één franc. Het hof verklaarde, dat de oorspron kelijk toegekende som niet gerecht vaardigd werd door de werkelijk ge leden schade, gezien de toegenomen verkoop van het boek tengevolge van de door het proces ontstane publiciteit. Het hof bevestigde de boete van vijf duizend francs voor Claude Morgan, de directeur van „Les Lettres Frangaises". en André Wurmser, de schrijver van het geïncrimineerde artikel. Het Amerikaanse congres heeft giste ren beslist, dat Kravchenko permanent in de V. S. mag blijven. Zonder het door het congres aangenomen wetsontwerp zou volgens de immigratie-wetten depor tatie van Kravchenko naar Rusland ver eist zijn. De gedelegeerde voor Nederland van de Internationale Vluchtelingen Organisatie brengt ter kennis van belanghebbenden, dat thans de gelegenheid bestaat tot het indienen van verzoeken om in aanmerking te komen voor vergoeding van schade, welke is geleden door vluchtelingen en verplaatste personen onder het mandaat van deze organisatie, die tengevolge van het Nationaal-Socialistische regime gedu: rende de periode 30 Januari 1933 tot 8 Mei 1945 zijn vervolgd wegens hun politieke overtuiging of op grond van hun ras, gods. dienst of levensopvatting. De volgende soorten schade kunnen voor vergoeding in aanmerking komen: 1) schade tengevolge van overlijden of invaliditeit; 2) schade aan gezondheid; 3) schade tengevolge van wederrechte lijke vrijheidsberoving (in concentratie kampen b.v.); 4) schade aan roerende en onroerende goederen; 5) econom'-che schade (b.v. verlies van betrekking, vervallenverklaring van pen sioenen of verzekeringsuitkeringen ten ge volge van discriminatieve maatregelen van het Nationaal-Socialistische regime). De wettelijke bepalingen, welke deze schadevergoeding mogelijk maken zijn voorlopig alleen van kracht in de Ameri kaanse bezettingszone van Duitsland, m.a.w. in Beieren, Wurttemberg, Groot- Hessen en de Amerikaanse enclave Bre men. De Amerikaanse sector van Berlijn valt niet onder deze bepalingen. De vluchteling of verplaatste persoon, dan wel diens erfgenaam, die aanspraak meent te hebben op deze schadevergoe ding, moet aan de volgende voorwaarden voldoen: 1) hij moet zijn wettig domicilie of ge bruikelijke woonplaats op 1 Januari 1947 in de Amerikaanse zóne van Duitsland hebben gehad of daar hebben verbleven als vluchteling, ot 2) indien hij voor 1 Januari 1947 is overleden of is geëmigreerd moet het laatste domicilie of de gebruikelijke woon plaats in de Amerikaanse zóne van Duits land zijn geweest, of 3) hij moet op 1 Januari 1947 in een „displaced persons"-kamp in de Ameri kaanse zóne van Duitsland hebben verble ven en na 31 December 1946 naar een ander land zijn geëmigreerd of van plan zijn alsnog te emigreren. Schadevergoeding aan vluchtelingen en verplaatste personen, die thans buiten Duitsland verblijven, zal worden uitge keerd in Duitse Marken, die niet inwissel baar zijn tegen een andere geldsoort. De Duitse Marken zullen op een geblokkeerde rekening in Duitsland worden gestort. De aanmeldingstermijn sluit op 31 Maart 1950, doch er bestaat kans, dat deze wordt ver lengd. Vluchtelingen en verplaatste perso nen onder het mandaat van de I.R.O., die menen aanspraak te kunnen maken op deze schadevergoeding kunnen zich voor nedere gegevens wenden tot de volgende adressen: voor R.K. personen: Rooms-Kath. Com missie voor Vluchtelingen, Ramstraat 35, Utrecht; voor Protestanten en Grieks-Kath.: Eucumenical Refugee Committee, Carne- gielaan 9, Den Haag; voor Joodse personen: Stichting Joods Maatschappelijk Werk, J. Vermeerstraat 18, Amsterdam. PARIJS, Januari. Het bericht, destijds door „l'Equipe" gelanceerd, dat het ploegleiderschap van de Neder landse Tour-équipe was opgedra gen aan de oud-renner Albert Van Schendel, blijkt een „canard" of... een proefballon geweest te zijn. De man die door dat bericht het meest werd verrast, was Van Schendel zelf. In principe staat Van Schendel die in 1947 nog in de Nederlandse Tour-ploeg start te, doch na drie étappes de strijd staakte, niet afwijzend tegen het ploegleiderschap, doch voorlopig is er, zo verzekerde ons in Parijs colonel Beapuis, is er van een be slissing geen sprake. De bespre kingen welke tot nu toe in ver band met de Nederlandse ploeg werden gehouden, zijn nog steeds gevoerd met de heer Rud De Grood, die ook verleden jaar ae ploeg leidde. De enige ploegleider die tot nu toe definitief aangewezen werd, is de oud-renner Jean Bidot, die de Franse A-ploeg zal aanvoeren en die nu al in een deel van de Franse sportpers onder de critiek bedol ven wordt.... winnaar E, winnaar F tegen Luxemburg, Egypte tegen Denemarken, Frankrijk te gen Zwitserland. Een „mooie" loting is de loting-1950 zeker niet. In de bovenste helft, speciaal in het eerste kwart, zijn de minder sterke, ja de zwakke landen bijeen, uitgezonderd dan Zweden en Hongarije; in de onderste helft zitten de sterke landen te dicht op elkaar. In de bovenste helft konit al in de tweede ronde de strijd tussen de twee candidaten voor de finale: Zweden en Hongarije. De winnaar heeft het verder tot de eindstrijd niet zo moeilijk, tenzij de Philippijnen zouden verrassen, Ampon is hun sterke man. In de onderste helft reeds in de eerste ronde een „big match". Engeland cegen de winnaar van de Europese zone van verleden jaar, Italië! De winnaar krijgt het dan gemakkelijk tot de halve finale: tegen Frankrijk. \De andere halve finalist in deze helft is wellicht België. Dinsdagavond 11 uur ging het Italiaanse koppel TeruzziRigonI aan het hoofd met 272 pnt. Daarna kwamen Schwarzer Saager met 171 en het Nederlands- Duitse koppel PellenaersHoffmann met 162 pnt. Een loting voor de Davis Cup, welke ons' land reeds in de eerste ronde tegen een van de landen brengt die tot de drie of vier candidaten voor de finale van de Europese zone gerekend worden, is niet bepaald een gelukkige loting vooral niet wanneer er in die zone van 22 lan den .eker 10 zijn, waartegen onze ploeg met een redelijke kans in het veld zou komen. De Zweden die begin Mei, ver moedelijk 5, 6 en 7, naar ons land moe ten komen omdat het lot ons een thuis wedstrijd gaf, behoren met de Fransen, de Italianen en ook de Belgen tot de ploe gen van het eerste Europese plan In de Zweedse ploeg, welke de onze in 1946 met 5—0 versloeg, is weinig ver andering gekomen. Bergelin, toen de sterkste man, moge zich niet tot nóg hoger peil ontwikkeld hebben, mogelijk zelfs niet van de partij zijn, aangezien hij minder gelegenheid tot wedstrijdspel ge kregen heeft, in Davidsson hebben de Zweden een plaatsvervanger die zich van minstens gelijke kracht getoond heeft. Deze nog jonge speler heeft zowel Berge lin als Johansson meer dan eens geslagen; tegen Drobny speelde hij uitstekend en te Kopenhagen -on hij een paar weken geleden het internationaal kampioen schap van Scandinavië met sprekende overwinningen in al zijn partijen. Jo hansson heeft zich eveneens gehandhaafd als een speler van internationale klasse, een en al aanval, zoals ook met Davidsson het geval is. Wanneer Bergelin eventueel ook nog van de partij is om de bekende dubbel met Johansson te vormen, dan ziet het er voor onze ploeg waarlijk even min rooskleurig uit als vorig jaar tegen de Zuid-Afrikanen. Met dit aantrekke lijke dat er voor het publiek in elk ge val spel van hoog peil te genieten zal zijn. Het resultaat der loting was: Eerste ronde: Philippijnen tegen Paki- st-n (A), Nederland tegen Zweden (B), Noorwegen tegen Hongarije (C), Zuid Slavië tegen Oostenrijk (D), België te gen Fin.and (E), Engeland tegen Italië (F). Tweede ronde: Israël tegen Polen; Ier land tegen Monaco, Peru tegen winnaar A, winnaar Bwinnaar C, winnaar D Na de sprints van Dinsdagavond elf uur was de stand van de zesdaagse te Gent: 1. BruneelBruyland 227 pnt.; 2. Ramon v. d. Meerschaut 143 pnt.; 3. Schulte— Peters 90 pnt.; 4. Kint—van Steenbergen 55 pnt.; 5. Ockers—Tijtgat 44 pnt.; op één ronde: 6. Thijssen—Ollevier 130 pnt.; 7. De KuysscherAdriaenssens 63 pnt.; 8. De CorteRijkaert 59 pnt. De overige koppels lagen 2 en meer ronden achter. De Engelse deelnemers (sters) hebben in de individuele spelen bij de wereld kampioenschappen tafeltennis te Boeda pest nog enig tegenwicht weten te vor men tegen de vele successen van de Bal kan-landen. De wedstrijden om de landskampioen schappen hadden succes gebracht voor Roemenië, welks ploeg het wereldkam pioenschap dames (Courbillon Cup) won en voor Tsjechoslowakije, dat beslag leg de op het wereldkampioenschap heren (Swaythling Cup). Ook het dames-enkelspel werd een Balkan-succes, hoewel anders dan ver wacht. Want Gisela Farkas, de grote Hongaarse favorite, die in 1947, '48 en '49 de wereldtitel al had veroverd, moest thans, voor eigen Boedapester publiek, de meerderheid erkennen van de Roe meense mej. Roscanu, die met 22—20, 2115, 21—18 vlotweg de nieuwe kam pioene werd. In het heren-enkelspel dam eindelijk 'n succes voor Engeland, dat zo lang het sterkste tafeltennis-land was maar nu zijn superioriteit heeft moeten prijsge ven. Het heren-entkelspel bracht de te rugkeer van Richard Bergmann, die in 1948 wereldkampioen werd, zijn titel in 1949 verloor aan zijn landgenoot Johnny Leach, maar thans weer de titel 1950 op zijn naam bracht. De traditie van een Engelse heer wereldkampioen (Barna Bergmann- LeachBergmann) werd dus voortgezet. Bergmann versloeg in da fi nale, na een strijd van zeven kwartier., de Hongaar Ferenc Soos in 1221, 15-—13, 21—17, 21—14, 21—13. (De twee andere demi-finalisten waren de Tsjech Ivan Andreadis tegen Soos en de Hongaar Ie- renc Siedo tegen Bergmann geweest). Nog een Brits (Engels—Schots) succes was het wereldkampioenschap in het da mes-dubbelspel; mej. Beregi—mej. Elliot versloegen het HongaarsRoemeense De Maastrichtse gemeenteraad besloot gisteravond het voorstel tot het aanbren gen van wegverbeteringen ten koste van het unieke Vrijthof niet te steunen, waar na het college van B. en W. dit voorstel terugnam ter nadere bestudering. Richard Bergmann won de wereld titel terug. paar mej Farkas—mej. Roscanu: 13—21, 21—11, 21—19, 21—17. Maar het heren-dubbelspel was voor de Hongaren Soos en Sido, die de Tsjechen Andreadis met 15—21, 21—16, 21—13, 21 18 versloegen. En ook het gemengd dubbelspel was voor een Hongaars paar: Gisela Farkas en Ferenc Sido klopten het Tsjechische dubbel mej. HruskovaVana met 2117, 21—18, 21—12. Advertentie Uw ademhalingsorganen zijn door taai slijm verstopt. Los dat lastige en gevaarlijke slijm opl Neem nog vandaag L^de verzachtende, slijmop- Twïv,. lossende en krachtig 'JJS ingrijpende AKKER'®^ De minister van Oorlog en Marine, mr. W. Schokking, reikte gisteren posthuma onderscheidingen uit aan nabestaanden van personen, die zich in oorlog en verzet bijzonder onderscheiden hebben en in de strijd het leven lieten. Het zijn voorname lijk bronzen kruisen, bronzen leeuwen, tweemaal het kruis van verdienste en een maal de Militaire Willemsorde. Deze laat ste onderscheiding viel posthuum ten deel aan kapt. t. z. E. Lacomblé, de comman dant van de kruiser „De Ruyter", die zich in de slag in de Javazee bijzonder heeft onderscheiden. De plechtigheid vond plaats in de Rol zaal aan het Binnenhof in aanwezigheid o.a. van tal van militaire autoriteiten. Van de 75 onderscheidingen werden 39 in de ochtenduren en 36 na de middag uitge reikt. De serg.-vlieger der Kon. Marinereserve C. L. van Kooy kreeg posthuum de bron zen leeuw, o.m. omdat hij als lid van de bemanning van de vliegboot „Y 45" met groot risico in Februari 1942 behulpzaam was bij het redden van vele overlevenden van de toïpedobootjager „Van Nes" en van het s.s. „Sloet van de Beele" in de Javazee. Minister Schokking hield toespraken, waarin hij de gevallenen herdacht en woorden van troost en deelneming tot de nabestaanden richtte. Sinds 16 Augustus 1947 werden ver voerd 17.500 passagiers, 268 ton vracht en 39 ton post. Afgelegd werden 4.200.000 kilometer, waarvoor 10.800 vlieguren no dig waren. achtergrond vormde, een vrouw te voor schijn komen. Ze was jong en van een eigenaardige schoonheid. Terwijl ze naar voren kwam met de gratie van een wild dier, onderzochten haar donkere ogen de schaduwen van het bos. Z was gekleed in een costuum van her- tenvel groene druivenbladeren staken in haar zwarte haar, dat los hing en zij was omgord met een gouden slang Toen ze naar voren kwam, van rechts naar links kijkend en soms over haar schouder het bos in blikkend, Degrepen allen, die haar zagen, dat hier een vrouw werd voorge steld uit een praehistorisch tijdperk. Eensklaps bleef ze stilstaan, met een hand aan haar oor, als iemand, die luis tert. De muziek van de orkestinstrumen ten verstilde, en toen kwam uit het bos de zoete heldere toon van een herders fluit. Eeri ogenblik bleef de danseres staan luisteren met een verschrikte uitdrukking op het gelaat. Vervolgens toen de muziek overging in een vrolijke melodie, begon nen haar blote voeten, onbewust naar het scheen, op de maat te trippelen in het gras. 'n Ogenblik later was ze midden in de dolste dans Haar blanke voeten raak ten in een razend snel tempo het elasti sche grasveld, haar witte armen zwier den door de lucht, haar zwarte lokken werden een wervelwind, waardoor het ge laat zichtbaar was als een witte bloem achter de voile. De dans werd één war reling. Ze draaide als een tol. Haar ogen gesloten met wijd uitstromend haar. De muziek werd zachter en de dans kalmer. (Wordt vervolgd). de overtuiging was gekomen, dat Juan Cabados nog leefde, vergezelde Pilar Due- ro en zij Carlos Cabados naar een welbe kend cabaret, beroemd om de voorstellin gen op het gebied van Terpsichore's kunst. Op de dag van 'hun bezoek bood het een grote attractie in de persoon van een Pa rijse danseres, die drie maanden lang de rage v^n de Franse hoofdstad was ge weest. Gezeten in de loge, die Carlos bespro ken had, wadhtten zij op de verschijning van Mademoiselle Fernay, niet bijzonder geïnteresseerd door de verschillende num- mers, die haar optreden voorafgingen en toen zich de gelegenheid voordeed, richtte Carlos zich tot zijn verloofde. Je ziet er niet erg opgewekt uit, Stella. Ik hoop, dat je je niet bezorgd maakt over dat schilderij? Niet in het minst, Carlos, maar ik kan het niet helpen, dat ik er toch telkens weer aan denk en ik hen er volkomen zeker van, dat slechts één man het kan hebben geschilderd. Carlos keek peinzend. Mogelijk heb je gelijk. Morgen zal ik proberen de zaak op een of andere wijze op te heldereiv Ik heb #1 geprobeerd iets te ontdekken. Vóór het diner ben ik naar mijn club gegaan en ik ontmoette daar Ibanez hij is lid van de Academie voor Beeldende Kunsten, zoals je weet. Ik vroeg hem naar deze Badosca. maar hij kon mecniets zeggen, behalve dat hij een atelier had aan de buitenkant van de stad. Ik denk hem morgen te gaan opzoeken. Dat zal wel het beste zijn. Vind je niet? Het zou tenminste zekerheid geven, antwoordde Stella langzaam- Niet dat ik ernaar verlang die man te ontmoeten, ging Carlos voort. Een ke rel, die een schilderij als „Onschuldig?" maakt en daarvan de trekken van een le vend meisje gebruikt, zonder haar toe stemming, kan moeilijk een heer zijn. Je vergeet iets, Carlos. Slechts één man behalve jij kent de feiten en die man was 'n schilder. Ik geloof, dat hij zelf dat schilderij heeft gemaakt en zoals je weet ben ik hem zeer veel verschuldigd. Zelfs als je gelijk hebt, is het wei nige, dat hij voor je heeft gedaan, nóg geen vrijbrief voor een onbeschaamdheid als dat schilderij. Ik denk niet, dat het als een onbe schaamdheid bedoeld is, hernam Stella vlug. Het is erger, antwoordde Carlos, het is een rechtstreekse belediging. Jou te schilderen als een moordenares..., Je vergeet \#éér iets, antwoordde Stella. De titel van het schilderij ts niet „Schuldig" maaï „Onschuldig?" met een vraagteken. Ik zou het mij zeker erg aan trekken, als ik één ogenblik dacht, dat Juan Cabados mij ooit had beschouwd als de moordenares van die man om op de flat. Maar, wat zou dat applaus beteke nen? Komt de grote Fernay eindelijk te voorschijn. Het scheen zo en toen het gordijn van een ging en er stilte viel over het publiek voelde Stella zich buitengewoon opge lucht. want ze had de conversatie erg pijnlijk gevonden. Ze richtte haar ogen op het toneel en zag uit het bos, dat de klonk nogal boos. Maar toen Stella zich omkeerde, zweeg hij eensklaps. Het meisje keek hem verwonderd aan. Hij stond te staren naar het schilderij, dat anderen, die op zoek waren naar een nieuwe sensatie, teleurstelde. Met hem was het blijkbaar anders. Het scheen zijn ogen onweerstaanbaar vast te houden en toen hij er een paar seconden naar ge staard had, diep hij uit: Nieuw Caledonië! Is dat zo? vroeg Stella vlug. Ik ben er zeker van. Dat is de haven van Noumea en de heuvel daar achter is de Heuvel der Smarten. Dat ding op de top, daj op een verren weg- wijzera lijkt, is de gevangenissemaphoor en als je goed kijkt, kun je de mijnen van de gevangenis daar aan de heuvel kant zien. Ik vraag me af, wie dat kan hebben geschilderd. Dezelfde man, die het meisje geschil derd heeft, dat zo op mij lijkt in de kamer hiernaast, antwoordde Stella kalm. Wat zeg je? Carlos verbazing was buitengewoon. Zijn blik ontmoette de hare en er lag een vraag in haar ogen. Ik kan me vergist hebben, zei hij halffluisterend. Dat moet.Maar de be waker wist het zeker. Hij zei.... Ook hij moet zich vergist hebben, antwoordde Stella op vaste toon. Toen keerde zij zich om om het schilderij op nieuw te bekijken. HOOFDSTUK XV. De danseres. Op de avond van de dag, dat Stella tot Een beetje teleurstellend na On schuldig?", zei er een, maar overigens goed. Niej zo sentimenteel natuurlijk. Neen, maar prachtig. De kleuren zijn magnifiek De zee, de lucht, de bo men maar wat is dat ding daar op de heuvel? Het lijkt wel een seinpost. Neen, het is een semaphoor Wat wil hij in vredesnaam? Stella hoorde zijn volgende woorden niet. Een hand werd op haar schouder gelegd en toen ze zich omkeerde keek ze in het onthutste gelaat van haar tante. Stella, lieveling, tk maak me ernstig bezorgd over je. Er hangt een schilderij in de kamer hiernaast.... dat waar Beatrix het over had Ja, tantetje, ik weet het. Ik heb het gezien, Ik ben blij, dat je het zo nuchter opneemt, zei Pilar Duero, kennelijk op gelucht. Ik was bang, dat het je van streek zou brengen. Ik ken J. Badosca niet, maar als Stella, heb je het gezien....? De 1 stem was van Carlos Cabados en zij .jSAfjXr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2