NEMESIS PAGINA i IATERDAG 11 FEBRUARI 1950 'mcamera Joseph von Sternberg gaat weer een film regisseren door J. KILMENEY KEITH derland"-„Nova Film" hier te lande in roulatie zijn of worden gebracht, zoals Carol Reed's meesterwerk „The Third Man" met Orson Welles als de zwarthan delaar Harry Lime; „Black Magic" (Ca- gliostro, de Magiër), een tweede film met Orson Welles; „Les Casse-pieds" (Zeg, luister 'ns even) met Noël-Noël; „Au Grand Balcon" (Hotel „Au Grand Bal- con") van Henri Decoin en vooral „Loui siana Story", van Robert Flaherty, welke verleden jaar op het Filmfestival te Knokke onder de filmcritici een ware sensatie verwekte. Harold Lloyd, de bekende komiek uit de tijd van de stomme film, die we kun nen terug zien in „Movie Crazy", een van zijn oude films, welke door de Neder- Wellicht verklaart een groot bord naast de toegangspoort tot zijn „chateau" het ontstaan van de geruchten rond von Stro- heim. Op dat bord staat te lezen: „Pas op de woeste hond". Maar als de bezoe ker zich daardoor niet laat afschrikken en naar binnen gaat, komen er twee aar dige hondjes op hem toespringen om hem de handen te likken De Franse filmcritici reiken jaarlijks twee prijzen uit: één aan de filmacteur die zich het beminnelijkst en één aan de acteur die zich het onaangenaamst heb ben gedragen. De eersten krijgen de „Prix Otange", een sinaasappel, de laat ste de „Prix Citron", een citroen. Winnaars van de citroen werden dit jaar Noël-Noël, de held van „Zeg, luister "ns even", Suzy Delair en de regisseur Louis Daquin. Daarentegen kregen Francois Pè- rier, Michèle Morgan en Jean Cocteau voor hjm zeer grote beminnelijkheid de sinaasappel. Het bonte en avontuurlijke circus- leven is altijd een dankbaar onderwerp voor de film geweest. Misschien wel, omdat in deze wonderlijke wereld de piste de grens tussen schijn en werke lijkheid lijkt weggevallen. Maar vooral ook. omdat de camera dieper in deze wereld vermocht door te dringen dan de toeschouwers onder het flapperende tentzeil, die het niet verder brachten dan een bezoek «an de stallen voor een extra-kwartje en een enkele nieuws gierige blik in een „romantische" woonwagen. De film kon de toeschouwer laten zien, dat de clowns, de potsenmakers en de andere artisten in het circus vóór alles mensen waren met dezelfde wensen en verlangens, dezelfde gevoelens en harts tochten als ieder ander. Vooral de Fransen zijn het geweest, die een hele reeks uitstekende circus films hebben gemaakt, waaronder „Les gens du voyage" van Jacques Feyder, die Commentaar van de Amerikaanse ko miek Bob Hope op een in Washington gevoerde propaganda voor de gelijke rechten van de vrouw: „Ik hoop, dat dit betekent, dat de vrouwen voortaan aan dezelfde kant van de straat zullen gaan rijden als de mannen". De films van Charlie Chaplin zullen in de toekomst niet langer Charlie Chaplin in de hoofdrol hebben. Hij zal voortaan alleen nog maar de regie voeren en de ster van de film, waaraan hij binnenkort zal beginnen, zal zijn zoon Sidney Chap lin zijn. Van de N.V. Filmverhuurkantoor „Ne derland" en de N.V. „Nova Film" te Am sterdam ontvingen we een fraaie en prac- tische bureau-agenda voor het jaar 1950. Meer nog dan van de rijke lederen band, van de filmfoto's en van de kwaliteit pa pier, waarop deze zijn gedrukt, kwamen we onder de indruk van de kwaliteit der films, die blijkens deze agenda door „Ne- Noël-Noël kreeg van de Franse film critici de „Prix Citron' toegewezen. Na zo lang de Pruisische officier te hebbèn gespeeld, heeft von Stroheim vol ledig met dit type gebroken. Verleden jaar is hij nog tijdelijk naar de V.S. te ruggekeerd om er onder de regie van Billy Wilder, de maker van „The Lost Week-end", te spelen in „Sunset Boule vard", de film, waarin Gloria Swanson haar terugkeer op het witte doek maakt. „Zal ik eens wat vertellen?", besloot von Stroheim het onderhoud. „Ondanks alle herrie over mijn verkwisting en mijn „millioenen-dollars-films" heeft geen en kele van mijn films ooit een millioen ge kost op geen stukken na." Marie Faassen als Eva Bwheur. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4