r Overbruggen van twee werelden Churchill wil onderhandelen met Stalin Rijn en Waal zijn met meters gewassen Russen en Chinezen sluiten een vriendschapsverdrag Lening van 300 millioen dollars Ruimer vrijstelling wegens broederdienst ciale normen voor oproeping IKeer expeditie naar de ark van Eerste hulp voor vechtenden in Italiaanse Kamer G 'Si i wmm Verhevener basis voor veiligheid bepleit dan waterstofbom Woensdag 15 Februari 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Christenen mogen de hoop niet opgeven Arrestaties in Bandung en Djakarta Drukke vaartmaar varen geen pretje 's Pausen ziekte Roemeens bisschop voor 't gerecht Grootste bommenwer per vermist Hilversum I en II gaan verhuizen Militaire steun in geval van agressie voorkeur had voor voorjaarsploeg is nog niet vrij Ü'JSS-ï' ^*5- Een Groninger lid van het gezelschap Het vergaan van de „Karhula" Vliegtuig stort in Oostzee Grote sigaretten-smok kel ontdekt Robineairs vonnis Ministeriële duim kreeg rode beet 0NG -LAGEN Kinderontvoering door „Edelgermanen" Koningin bij invalide militairen 4/0 WEERBERICHT Lord Beaverbrook als bemiddelaar naar Moskou Volgens Lord Strabolgi, labour- lid Van het hogerhuis, zal de ko mende regering van Engeland, welke partij ook overwint, de con servatief Lord Beaverbrook naar Moskou zenden voor een „confe rentie op het hoogste niveau over de verschrikkelijke dreiging van de atoombom". President Truman heeft echter onomwonden te kennen gegeven, dat hij het voorstel van Churchill geen schijn van kans op succes geeft. Na overval deserteerden vijftien ondernemingswachten 5 - Geheime clausules? bU a« Millioen rokertjes verdwijnen in Duitse zwarte handel AAN DE VRUCHTEN.... De verwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Meest zwaar bewolkt en overwegend droog weer. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Zacht voor de tijd van het jaar. Donderdag 16 Februari: Zon op 7.54 uur, Zon onder 17.55 uur. Maanop 8.13 uur, Maan onder 17.16 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De leider der Britse conservatieven, Winston Churchill, heeft Dinsdag in een verkiezingsrede te Edinburgh laten door schemeren, dat, als hij na de algemene verkiezingen weer premier zou worden, hij persoonlijk bij maarschalk Stalin stap pen zou doen, teneinde „in een uiterste krachtsinspanning" te pogen een eind te maken aan de koude oorlog. Churchill herinnerde aan zijn vroegere betrekkingen met Stalin en zeide, dat hij onwillekeurig weer moest komen tot het denkbeeld van nieuwe besprekingen met de Sovjet-Unie op het hoogste niveau. Hij zeide zich aangetrokken te gevoelen tot het denkbeeld om in een uiterste krachtsinspanning de kloof tussen de twee werelden te overbruggen, zodat elk haar eigen leven zou kunnen leiden, zo niet in vriendschap, dan toch tenminste zon der de gehate koude oorlog. Churchill herinnerde aan een brief, die hij in April 1945 aan Stalin heeft ge schreven en waarin hij als zijn verwach ting uitsprak, dat de onenigheid tussen het Oosten en het Westen de wereld aan stukken zou rijten. „Dat werd bijna vijf jaar geleden geschreven en bleek helaas maar al te waar te zijn. Alles geschiedde met verschrikkelijke nauwkeurigheid. Maar ik geef hiervoor Bevin niet de schuld. Al het gepraat bij de algemene verkiezingen in 1945 over links, dat zich met links verstaat, is onzin gebleken, maar in de voornaamste kwesties heeft hij zijn best gedaan". Churchill zei van mening te zUn, dat christenen niet de deur voor elke hoop mogen sluiten. „Laat ons niet de hoop opgeven, dat de last van vrees en be hoefte van de gekneusde en moede schouders der mensheid zal worden af genomen", riep hij uit. „De communistische wereld heeft ver reweg de grootste militaire macht, maar de Ver. Staten hebben de atoombom en thans horen wij, dat zij een duizend maal verschrikkelijker manifestatie van deze vreselijke kracht hebben. Het is mijn overtuiging, dat de superioriteit van de atoombom in Amerikaanse handen de zekerste garantie voor de wereldvrede is, doch ik hoop oprecht, dat wij erin zul len slagen een verhevener basis voor onze veiligheid te vinden. Wij moeten echter ons'schild van veiligheid niet weg werpen, tenzij wij iets beters en zeker- ders kunnen vinden. „Als ik „wij" zeg, vergeet dan niet dat „wij" de Ver. Staten betekenen en dat het hun macht is, die niet alleen Enge land maar ook Europa beschermt". Enkele functionarissen der V. N. heb ben officieus meegedeeld, dat Churchill's toespeling op een persoonlijk bezoek aan Stalin mogelijk „meer dan een verkie zingsbelofte" is. Lord Beaverbrook, directeur van de „Daily Express en tijdens de oorlog minister der vliegtuigproductie, kon goed met Stalin opschieten, aldus Strabolgi Over het algemeen heeft men Chur chill's rede met instemming begroet. Se nator Tydings, voorzitter van de Ameri kaanse senaatscommissie voor de strijd krachten, die onlangs in de senaat een re solutie indiende, waarin Truman aange spoord werd een wereldontwapenings conferentie te beleggen, verklaarde: „Churchill's voorgestelde werkwijze om de koude oorlog te beëindigen zal de steun krijgen van millioenen mensen over de gehele aarde". De laatste weken zijn in Bandung meer dan 200 arrestaties verricht. Be halve de reeds genoemden bevinden zich onder hen ook twee zoons van Kaden öuriakartalegawa. In Djakarta is de inspecteur van poli- "e van de inlichtingendienst, Zwart, naar aangenomen wordt in verband met de arraire Westerling, gearresteerd, en voorts zyn in verband met de interne politie zaken, de commissaris van politie Van Asbeck Brusse en de inspecteur van po litie Merkhard in hechtenis genomen. De afgelopen nacht is een aanval uit gevoerd op de onderneming Rantjabo- lang, circa 30 km. ten Zuid-Westen van Bandung gelegen. Er vielen geen slacht offers. Vijftien ondememerswachten zijn met medeneming van wapens en nadat zjj de aanwezige voertuigen onklaar had den gemaakt, gedeserteerd. is Volgende week zal in Nijmegen een begin worden gemaakt met het leggen van rioleringen in de verwoeste binnenstad. Waar vroeger de Houtstraat, Broerestraat, Korte Molenstraat en Doddendaal lagen, zal dit jaar nog het Centrumplein verrijzen met grote winkelpanden en flats. De rioolbuizen liggen reeds klaar. Eerst was daar altijd het lage water, toen kwam een paar weiken geleden het ijs, maar nu kan de scheepvaart naar hartelust terecht op Rijn en Waal. Het water blijft almaar stijgen in een tempo, dat vermeld mag worden. In de laatste drie dagen is de Waal voor Nij megen 3% meter gewassen. Gistermid dag was de stand ca. 11 meter N.A.P De uiterwaarden bij de stad staan blank en de Lage Kade liep ook al onder. Maar de scheepvaart is druk Als de oeverbewoners nu maar niet al te zeer in last komen. Op de Maas is de watertoevoer de laat- De H. Vader heeft, ondanks Zijn bed legerigheid tengevolge van een lichte aanval van griep, toch Zijn werkzaam heden voortgezet. Zijn lijfarts, dr. Riccardo Galeazzi, heeft griep gepaard met keelontsteking en lichte koorts, bij de Paus vastgesteld en Hem verscheidene dagen rust voorge schreven. De H. Vader wordt verpleegd door de Zusters van het H. Kruis, van Menzin- gen. Hij staat er op, in ber te blijven voortwerken. Ja, zelfs verlaat Hij af en toe Zijn legerstede om zich naar Zijn particulier studeervertrek te begeven, teneinde daar een of ander boek te raad plegen. Men hoopt ten Vaticane, dat de Paus nog tijdig genoeg beter zal zijn, voor de plechtigheden dor zaligverklaring op a.s Zondag. Radio Vaticana meldt, dat een Roe meense Katholieke bisschop, mgr. Aaron Martin, binnenkort voor een Roemeens hof zal terecht staan, onder beschuldi ging van het voeren van een staatsvijan- chge activiteit Dit zal de eerste keer zijn, dat een katholiek bisschop in Roe- jsienic terecht staat. ste dagen na de grote regenval ook zeer rijkelijk geweest. Daar heeft men de stuwen, die pas weer waren ingezet na de vorstperiode, nu alweer moeten strij ken, zoveel water komt er af. En de ri vier wordt steeds maar breder en her vindt hier en daar haar oude winteroed- ding. Maar op deze voortjagende Maas is het varen dikwijls geen pretje, 't Houden van de juiste koers is dikwijls verre van gemakkelijk en daarbij komt dan nog, dat de sleeplonen in deze omstandighe den flink oplopen. Waartegenover weer staat, dat tengevolge van het hoge wa ter de baggermolens niet werken, zodat er veel minder aanbod is van vracht. Het ziet er echter near uit, dat er hier spoedig verandering 2aj komen. Borgharen heeft al enige decimeters val en als dat eenmaal begint kan 't snel gaan. Een B 36, de grootste bommenwerper ter wereld, met 17 man aan boord, was ongeveer 650 K.M. ten Noord-Westen van Seattle (in de staat Washington) ge dwongen te landen door ijsvorming en brand in een motor. Volgens een zegsman is het vliegtuig „ongetwijfeld" in het ijskoude water voor de kust van Brits-Columbia terecht ge komen. Het zesmotorige toestel, dat de eerste B 36 is, die ooit werd vermist, was ver trokken uit de luchtmachtbasis Eielson, nabij Fairbanks (Alaska.) Vliegtuigen zijn opgestegen, om heit vermiste vliegtuig op te sporen Op 15 Maart a.s. gaan de belde Hilversumse zenders op enigszins ge wijzigde golflengte uitzenden. Ten minste als er vóór die datum geen bezwaren rijzen van andere landen. Op de jongste conferentie voor de golflengte-verdeling in Kopenhagen is goed gevonden, dat Hilversum H zal gaan uitzenden met een frequentie van 746 kilocycles, dat Is ongeveer op een golflengte van 402 meter in plaats van de 415 meter van thans. Voor Hilversum I wordt de frequen tie 1007 kilocycles, d.i. een golfleng te van ongeveer 298 meter (thans 301). Wanneer deze verhuizing In de 'aether inderdaad doorgaat, dan zal 'liopeljjk de storing van Hilversum II (foor de Russische zender tot het verleden be horen en de ontvangst in heel het land een stuk verbeteren. De „steunzenderg" in Hengelo. Hoo- j bi i gezand en Hulsberg zullen 'van 151 'n Lisse is het op de tfloemlusttentoonstellmg, welke gisteren werd geopend, Maart af gaan zenden op een golfleng- voor de derde keer deze winter volop lente met de prachtigste tulpen, te van ca. 189 meter (1594 kiloc.). hyacinten en narcissen. Dc Sovjet-Unie en ]let door de communisten veroverde gedeelte van China hebben Dinsdag een 30-jarig vriendschapsverdrag gesloten, nadat gedurende twee maanden te Moskou besprekingen zijn gevoerd tussen Mao Tse Toeng, leider van het nieu we China, Tsjou-En-Lai, zijn minister van Buitenl. Zaken, en Sovjet- Russische regeringsautoriteiten. Het verdrag, dat meer dan een vierde der wereldbevolking „in vriendschap" verbindt, werd tezamen met twee afzon derlijke overeenkomsten door Mao Tse Toeng, Tsjou-En-Lai en Visjinsky, de Russische minister van buitenlandse za ken, ondertekend. In het verdrag wordt bepaald, dat de in 1945 met Tsjang Kai Sjek gesloten overeenkomst vervalt. De volledige sou- vereiniteit van Buiten-Mongolië wordt bevestigd. De sovjet-unie en China komen overeen „de wederopkomst van imperia lisme en agressie van Japan of enige an dere mogendheid te voorkomen". Indien een van beide partijen door Japan „of met dit land verbonden mo gendheden" wordt aangevallen en in staat van oorlog verkeert, zal de an dere party onmiddellijk met alle ter beschikking staande middelen militaire hulp verlenen. De twee afzonderlijke overeenkomsten hebben de volgende inhoud: 1. de sovjet-unie geeft China een lening op lange termijn ter waarde van 300 millioen Amerikaanse dollars voor aan koop in de sovjet-unie van industriële- en spoorweguitrusting. De terugbetaling moet in December 1954 aanvangen. 2. De Mandsjoerijse spoorwèg komt weer onder Chinees beheer. De sovjet troepen zullen de vlootbasis Port Arthur in Mandsjoeryë verlaten en de sovjet-unie zal haar belangen in de havenstad Dairen opgeven. Deze bepalingen worden van kracht na de ondertekening van het vredesver drag met Japan of uiterlijk 1952. De sovjet-unie zal China zonder vergoeding de Japanse ondernemingen in Mands- joerijë, die in handen waren gekomen van sovjet-Russische economische orga nisaties overdragen. Na de ondertekening werd een afscheids diner voor Mao Tse Toeng en zijn gezel schap gegeven. Maarschalk Stalin zat aan het hoofd van de tafel. Men ver wacht, dat Mao binnenkort uit Moskou vertrekt, maar vóór zijn terugkeer naar Peking nog verschillende gebieden van de sovjet-unie zal bezoeken. In diplomatieke kringen te Londen is men van oordeel, dat de voornaam ste overeenkomsten, die tijdens de 16 December begonnen besprekingen tus sen de sovjet-unie en de Chinese com munistische regering werden bereikt, niet in het Dinsdagavond gepubliceer de verdrag zijn opgenomen. De twee afzonderlijke overeenkomsten, als toevoeging van het eigenlijk verdrag gesloten, beschouwt men te Londen als concessies van de zijde der sovjet-unie. 1950 niet wordt Va" de Iichting algemeenheid nip?P?®r?epen' is in ziJn die ploeg zal wei De sterkte van daarbij ingedeeTd beperkt zÜn en de in hoofdzaak beste.AIenstplichtigen z"n en onderofficiers !,00r de officiKrs- worden echter hii ng' Daarnaast werkelijkeatdie0„0st Hoe het met de rvn„— lichting 1950 nu zal gaan P£g V°°r a d? minister Schokking daa/°ver doet delingen in yiin „ft\tnans nadere mede- aenn0en m zijn antwoord on desbetref- S35SSS? Van het Tweede-Ka- 195C)U een najaarsploeg, is het -5? beeft dan de mogelijk in alle gevlCVtT^ge- ven voorkeur voor snm pgfge lineetvinStd!!erh—6 niet in de bedoe" nen dip ""Bister de ingeschrcve- i e dienst voor het vervul len van de eerste oefening. Het wegens broederdienst vrijstellen van hen, die afkomstig zijn uit gezinnen, een zoon dient of heeft ge- waarvan diend, zou volgens de ter beschikking zijnde gegevens ongeveer 30.000 voor de lichting 1950 ingeschrevenen aan de mankracht onttrekken. De functionele indeling zowel als de zo zeer noodzake lijke kadervorming bij de verschillende onderdelen van de strijdmacht zou daar door zodanig in ernstig gevaar worden gebracht dat de minister geen toezeg ging daartoe kan doen. Hij acht het om deze redenen niet gewenst incidence; voor de lichting 1950 stappetï té onder nemen tot uitbreiding van het recht op vrijstelling wegens broederdienst. In verband met de verminderde sterkte voor 1950 is de minister echter bereid bij de richtlijnen, naar welke de keuze voor de verschillende indelingen geschiedt, enige uitbreiding te geven aan de groe pen, die daarbij buiten de normale op komst blijven. Onder die groepen kan dan ook wor den gerangschikt de groep van hen. die afkomstig ztfn uit gezinnen, waar van twee zoons dienen of gediend heb ben. Voorts zal, voor zover de behoeften van de dienst zulks toelaten, zoveel mogelijk rekening worden gehouden met de belangen van hen, die kunnen wijzen op een dienende of gediend hebbende broeder. Dit laatste zal ook geschieden ten aanzien van hen, die behoren tot gezinnen, die reeds grote offers aan het vaderland hebben ge bracht door het verlies van een of meer gezinsleden. Hierbij wordt o.m. gedacht aan gesneu velden, slachtoffers ter koopvaardij en door bombardementen omgekomenen, ook aan hen, die, dank zij actief gepleegd verzet terechtgekomen in concentratie kampen of gevangenissen, in verband daarmede zijn overleden, voorts aan hen. die in Indonesië als militair langdurig vermist, krijgsgevangen of ernstig ge wond zijn geweest en dergelijke. Bovendien is de minister bereid voor 1950 op ruimere schaal dan tot dusver uitstel van eerste oefening te verlenen, zowel te behoeve van studie als van za kelijke belangen. De brug van het Finse ss. „Karhula", die Zondag, toen het schip verging, los sloeg, schijnt nog steeds op zee le drij ven. Gisterenmiddag althans seinde.het Amerikaanse ss. Christian Rergh, dat het om kwart voor drie ten Noorden van Ameland de brug van een klein schip, een kompas en het raam van een radio- richtingzoeker had waargenomen. Men reemt aan, dat deze dingen van de „Kar hula" zijn. De 16 geredde leden van de beman ning van de Fin, zijn gisteren met een toestel van de Finse luchtvaartmaat schappij naai Helsinki teruggekeerd. De twee verstekelingen logeren nog bij de Amsterdamse vreemdelingen-politie. Ver moedelijk krijgen die binnenkort een scheeps- of treinreis „aangeboden naar huis. *-en vliegtuig is gisteren ter hoogte tan de Z.O -kust van het Deense eiland Taaiand, in de Oostzee gestort, zo meldt i.euter uit Kopenhagen. Een ooggetuige zag de machine brandend omlaag ko men. Van bet vliegveld Kastrup, bij Ko penhagen, werd gerapporteerd, dat geen passagiersvliegtuig vermist werd. Men veronderstelde, dat het verongeluste toe stel er een van klein formaat is. Zoals men zich herinneren zal, was de heer A. J. Smith uit Greensboro (N.-Carolina), president van de door hem in het leven geroepen „Oriental Archaeological Research Expedition", vorig jaar voornemens met een aantal medewerkers een onderzoek in te stellen op de berg Ararat naar eventuele overblijfselen van de ark van Noë. Met Walter Wood, technisch leider, de fotograaf E. J, Newton, en de natuurkundige Welden Ogg begaf hij zich naar Turkije, maar tengevolge van moeilijkheden bij het verkrijgen van een vergunning om het betrokken gebied, dat dicht bij de Russische ffrens is gelegen, tc betreden, verliep de meest gunstige periode voor een bestijging. Naar wij vernemen, zal de heer Smith dit voorjaar een nieuwe expeditie-po ging ondernemen. Van zijn gezelschap zal deel kunnen uitmaken de 21-jarige R. B. Noorbergen uit Groningen, die daartoe reeds een machtiging van hem ontving. De heer Noorbergen studeerde aan het La Sierra-college in Califor- nië en kwam toen in contact met de organisatoren van de onderneming. In dien hij met rijn voorbereidingen slaagt is hij voornemens zich einde April of begin Mei per motor naar Ankara te begeven om zich daar bij de expeditie te voegen. De Duitse douane is een grote smok kel op het spoor, die bedreven wordt met behulp van Nederlandse auto's. Het betreft hier grote hoeveelheden sigaretten, die van Nederland naar Duitsland worden overgebracht en zo genaamd voor Zwitserland bestemd Zijn. De sigaretten verdwijnen echter in'de zwarte handel in Duitsland. De Duitse douane heeft thans een goede slag gesagen. In het Zollambt Wyler bij Nijmegen werd een Nederlandse vracht wagen aangehouden, die een grote partij Amerikaanse sigaretten vervoerde. De berichten variëren in hun schattingen van 1 tot 3 millioen: stuks. De Duitse do.uane recherche wil voor alsnog geen nadere mededelingen doen omdat het onderzoek in deze affaire nog aan de gang is. Robineau en Druet, die tezamen met vier Polen te' Stettin terecht heVben ge staan op beschuldiging van spionnage. zijn resp. tot 12 en 10 jaar gevangenis straf veroordeeld. Een der Polen, Klimczak, is ter dood veroordeeld. De andere drie: Pielecki, Blanstein en Rachtan, kregen respectie velijk levenslang, 15 en 8 jaar gevange nisstraf. Zes Italiaanse afgevaardigden, onder wie een vrouw, moeden gistermiddag dooi de eerstehulppost van het parlement worden behandeld wegens bijtwonden, blauwe ogen en builen. Onder hen bevond zich de minister van arbeid, Achille Marazza, die door gen communist in zijn duim gebeten was. De aanleiding voor het gevecht, dat het debat over net vertrouwensvotum in de nieuwe regering onderbrak, was De Gas peri s verwijzing naai- een vergadering van linkse afgevaardigden na het dood schieten van zes stakers te Modena. De minister-president noemde deze vergade ring de „parade van Modena". De linkse afgevaardigden ontvingen deze woorden me*j 6 u11 gebu^ van woede en stormden op de banken van de christen-democraten toe. De Sicilaanse communistische afgevaar digde Lamarcha baande zich door de rijen der christen-democraten een weg naar premier De Gasperi, toen hij door minister Marazza werd gegrepen. Ongeveer 50 afgevaardigden van alle partijen namen aan het gevecht deel. Na tevergeefs te hebben getracht de orde te herstellen, vardaagde de voorzitter het debat 15 minuten. Na de hervatting van de vergadering werd bij handopsteken besloten de com munist Di Mauro, die het eerst de regeringsbanken had aangevallen, te schorsen als kamerlid. Di Mauro verliet de Kamer onder luide toejuichtingen van zijn partijgenoten. Intussen gaf de Italiaanse Kamer de christen-democratische premier, Alcide de Gasperi, gisteravond met 314 tegen 189 stemmen haar eerste officiële vertrou wensvotum. De christen-democraten, repu blikeinen en rechtse socialisten stemden voor de regering, de communisten, de linkse en centrum-socialisten, monarchis ten en neo-fascisten stemden tegen. Drie Rotterdamse functionarissen neb ben in 1949 een studiereis van enkele weken gemaakt naar Denemarken en Zweden. Onder de titel „Enige sociale aspecten van het sociale leven" is thans een boekje verschenen, dat de heren be schouwd wensen te zien als een samen voeging van dagelijks gemaakte aante keningen. Een kennismaking met het werkje kunnen we overigens aan alle bestuur ders in overheidsdienst en bepaalde or ganisaties van harte aanbevelen. D ij bepalen ons hier tot enkele as pecten. Herhaaldelijk is tegenover bovenge noemde functionarissen de mening uitge sproken, dat de cultuur van ee.i volk blijkt uit dc wijze, waarop men zijn ouden van dagen, d.w.z. het niet meer .nuttige" volksdeel verzorgt. Opvallend was nu in Denemarken en Zweden de grote mate van sociale ge zindheid, de bereidheid om voor sociale voorzieningen offers te brengen. In dat opzicht is ook karakteriserend de op merking van een Deens ambtenaar in zake het streven om een monument van sociale rechtvaardigheid en sociale ze kerheid op te bouwen. Een der vormen daarvan is de verschaffing van prettige hygiënische woningen. Alleen in Kopen hagen, een stad ter grootte van Rotter dam, zijn m verschillende stadswijken vele duizenden van dergelijke wonin gen tot stano gekomen. Zij zijn niet te groot, bieden een zeker comfort en kun nen gemakkelijk worden ondernouden. Het woningtype is zelfs gevarieerd naar gelang de gezondheidstoestand van de bewoners. Zo lang mogelijk worden ze in de gelegenheid gesteld „op eigen be ren te staan". De blokken zijn centra van vrije l.atwonmgen, zowel voor ge huwden als ongehuwden, met liften, cen trale verwarming. Ziet men er tegen op zijn eigen maaltijd te bereiden, dan is voedsel bij een speciale keuken ver krijgbaar. Naast de omvang en onbe krompenheid bij de bouw, spreekt voor al ook de menselijkheid bij dit hele stel sel. „Het streven om zoveel mogelijk in alle behoeften te voorzien, is niet in d» eerste plaats door het verstand, maar door het sociaal gevoel ingegeven". Al dus merkt een der samenstellers op. En verder: „Een zo groots opgezette zorg voor oudelieden kan nimmer tot stand komen'daar, waar de stem van het hart niet de boventoon voert". Zo wordt, wanneer een partner van een oud echtpaar in een ziekenhuis moet v/orden opgenomen, de andere partrtr mede opgenomen. Voorkomen wordt, dat riekte het echtpaar scheidt. De eepheid van man en vrouw wordt hoger gewaar deerd dan het economische principe. Dat de familieband in Denemarken meer is dan een lege term, werd door de functionarissen, opgemaakt uit het feit, dat zij bij hun bezoeken herhaalde lijk volwassen kinderen van de ouden van dagen ontmoetten, die bij onderhoud en ziekte de behulpzame hand kwamen bieden. Ons land behoort, wat sociale voorzie ningen betreft, tot de eerste landen der wereld. Doch er valt ook nog wel een er» ander te doen, zodat van „rusten op lauweren" r.og geen sprake kan zijn. In ieder geval gelukkig het land, waar overheid en kind de ouderdom eren, en dan met tastbare bewijzen van sociale offervaardigheid. De goede geest op zich is al een weldaad. HENK VAN DER MAZE. Gisteren is te Muenchen het zuiverings proces begonnen tegen vijf voormalige functionarissen van de S.S.-organisatie „Lebensborn", die belast was met de „germanisering" van kinderen uit bezette gebieden. De „Lebensborn" werd in 1935 opgericht Volgens de tenlastelegging moest deze organisatie het Duitse geboortecijfer helpen verhogen, door zogenaamde natuur lijke huwelijken. De „Lebensborn" stond onder recht streeks toezicht van de Gestappo-chef Heinrich Himmler. De beschuldigden worden gedeelteijk verantwoordelijk gesteld voor „de uitvoe ring van Himmler's bevel tot evacuering naar „Lebensborn"-tehuizen van kinderen uit de Tsjechische plaats Lidice. Hoofdbeschuldigde is de voormalige leider van de „Lebensborn" S.S. generaal Max Sollmann. Gistermiddag bracht H. M. Koningin Ju liana een informeel bezoek aan het re- validatie-centrum „Aardenburg" (het mi litair herstellings- en trainingsoord) te Doorn. Om vier uur ontving Hare Majesteit de Hoge Commissaris van Indonesië in ons land, Moh. Roem en zijn echtgenote op een thee ten paleize. Lit geleide gedaan door de Finse consul, de heer G. Key achter links) vertrokken gisteren tien schipbreukelingen van de ..Karhula" fier vliegtuig ivtmr tiaar hun land. illttrgen u clkcn dc amict eti.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1