Amerika optimistischer over Indonesië dan Nederland Vierlanden-ij sliockey-tournooi FOKKELMAN VAN Ml ENTJE KWETTER Pas op Uw Borst ADIO Geen devaluatie Indonesische gulden Nederland-België 8-5; Frankrijk-Ilalië 6-3 Handelingsonbekwaam heid gehuwde vrouw der liefde PAGINA J DAMES! HAMEA-GELEI Bestrijdt een beginnende j hoest direct met de snelwer- kende en slijmoplossende Centrum voor Staatkundige Vorming rapporteert Dr. Drees antwoordt DRIE-DAAGSE FIETS TOCHTEN DOOR BRABANT DE ENGELSE BEKER COMPETITIE ZESDAAGSE TE ANTWERPEN GRADUS LAAT ZICH NIET ONGESTRAFT UITLACHEN DONNER—EUWE REMISE MATHtNESSERPl.29 ROTTERDAM Advertentie maakt Uw handen zacht als zij. er op den duur niet nog 'n enkele staats secretaris zou bijkomen, kon de minis ter niet garanderen, maar een verlan gen om dit instituut steeds meer uit te breiden, bestond er bij de regering niet. De benoeming van minister Stikker in de O.E.E.S., vond de minister-president verheugend, ook voor Nederland. Tegen combinaties van beide functies waren natuurlijk bezwaren, maa- men moest ceze toch njet te zwaar zien. Spreker wees hierbij op het voorbeeld van Spaak. Vrees voor tegenstrijdigheid tussen bei de belangen, achtte dr. Drees niet ge rechtvaardigd. Bij speciale Nederlandse belangen zou een andere minister kun nen optreden. Voorts lag het in de be- ooeling, dat dr. Drees de heer Stikker tijdens diens afwezigheid zou vervangen. Na April zal het kabinet deze zaak cpnieuw bezien. De mogelijkheid be staat, dat dan een minister zonder por tefeuille wordt benoemd. Daarover moet het kabinet zich nog beraden. Wat de kwestie in Indonesië betreft, de orde is daar nog niet teruggekeerd, maar de verhouding tussen Nederlandse en Indonesische regering had er niet on der geleden. Hierna brak de minister-president zijn rece af om deze heden-, Woensdagmor gen om II uur voort te zetten. F. S. lippijnse lening aan Indonesië, die niet goed zou besteed zijn. „Die mensen staren zich blind op die drie auto's, die er bij waren en vergeten daardoor te kijken naar al die landbouw machines en andere machinerieën, die voor het geld zijn gekocht. Ik ben er zeker van, dat die 100 rnil- lioen goed zullen worden besteed en ik zal er met mijn neus boven op gaan zit ten". Zo was de reactie van de heer Djuanda. Heeft U een bepaald economisch plan ontworpen voor de komende jaren? Ik heb een „overall-plan" opgesteld, dat loopt over vier jaar. Of het langer zal duren hangt af van de buitenlandse medewerking. Voor dit jaar heb ik 100 milloen dollar aangevraagd ert verkregen Ik ben er van overtuigd, dat dit bedr.ag ruimschoots voldoende is, om alle plan nen voor dit jaar te verwezenlijken. Na drie of vier jaar hopen wij op eigen benen te kunnen staan en het minstens zover te hebben gebracht, dat er geen import van rijst meer nodig is en dat de export zodanig gestegen is, dat hij de verdere noodzakelijke invoer daarmede kan dekken. De invoer van Nederland uit hangt zeer veel af van de medewer king, die wij uit die richting zullen ont vangen in de vorm van credieten. Wij hebben reeds een zwaar guldens-deficit, nl. van, 500 millioen. „Was de Indruk van Indonesië bj) de Amerikanen nogal gunstig?" „Ja, optimistischer, dan in Nederland. Ik geloof niet dat dit een kwestie van onvoldoende bekendheid is van ons land bjj de Amerikanen. Het zijn scherpe za kenmensen, die ons toch dit dollarcre- diet verlenen, ofschoon wij maar vrij ruw uitgewerkte plannen voor de eco nomische ontwikkeling van Indonesië konden overleggen." „En hoe is uw kijk op de toekomst van Indonesië?" „Nog optimistischer dan die van de Amerikanen. Ik ben een van de oudste republikeinse ministers en heb de hele ontwikkeling van mijn land van het be gin af meegemaakt met alle ups en downs. Ik heb altijd gezegd, dat wij zes maanden nodig zouden hebben om de zaak op orde te stellen en ik geloof dat dit ons ook gelukken zal. Een ondeugende vraag bleef tot het eind bewaard, toen de minister werd ge vraagd hoe het stond met het beruchte Fox-contract. „Reeds op de R.T.C. is be sloten dat niet alle contracten, gesloten met de republiek van Djogja zouden over gaan op de R.I.S., want sommigen gingen te ver. Wat mij persoonlijk betreft: ik ben geen voorstander van het verlenen van monopoliën, noch ->an Amerika, noch aan Nederland. Toen vond de minister, dat hij wel genoeg had gezegd. (Van onze Amsterdamse redacteur) De Indonesische minister van Economi sche Zaken ir. Djuanda arriveerde Dins dagavond met het KLM-toestel uit Lon den op Schiphol voor een verblijf van enige dagen in ons land. De heer Djuanda sprak ten stelligste het gerucht tegen dat de Amerikaanse Ex- en Importbank het crediet van 100 millioen aan de R.I.S. hadden verleend op voorwaarde dat de Indonesische gul den zou devalueren. „Voorlopig gaat er nog niet enige ge dachte de richting van devaluatie uit. In de besprekingen van de financieel-econo- mische raad van ons kabinet", aldus de minister, „zijn de verschillende mogelijk heden op monetair terrein alle bekeken en zo is er ook over devaluatie gesproken als mogelijkheid. Maar een bepaalde con clusie is nog niet getrokken en een vast plan werd nog niet opgemaakt, omdat daar vele factoren bij betrokken zijn en één daarvan is Amerika". „Houdt uw verblijf in Nederland nu ook verband met eventuele economische besprekingen tussen Nederland en Indo nesië?". De minister glimlachte. „Ik ben er natuurlijk op uit om zoveel mogelijk mijn oren te luisteren te leggen, maar ik hebt geen opdracht meegekregen om der gelijke onderhandelingen met Nederland te voeren. Ik ben nu hier om voorberei dingen te treffen voor de conferentie tus sen de ministers in Unieverband. Een Indonisisch journalist herinnerde de minister er vervolgens aan, dat enige grote Indonesische bladen hun vrees had den geuit over de besteding van de 100 millioen, dit naar aanleiding van de Phi- Advertentie. Het bestuur van het Centrum voor Staatkundige Vorming heeft naar aanlei ding van het op 13 October van het vorige jaar bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot opheffing van de han delingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw dit actuele vraagstuk aan de orde gesteld. Om de meningsvorming voor te bereiden, werd een commissie ingesteld, wier rapport thans gepubliceerd is: Over het algemeen stemt de commissie in met het wetsontwerp en juicht zij de daarin vervatte regeling toe. Tegen bepaalde on derdelen bestaan echter min of meer ern stige bezwaren. De commissie was samengesteld als volgt: voorzitter, notaris F. W. Swane te Utrecht, secretaresse mej. mr. C v d Dun- gen te Eindhoven; leden: mevr. mr. A. Ru- ding-Fehmers te Breda, mej. mr. E. Ter- windt te Amsterdam, en de heren mr. P. Horsten te Roermond en mr. P. Wit- teman te Overveen. In een dertiental punten zet de com missie dan haar bezwaren uiteen. O.a. acht een minderheid der commissie het onjuist, het beginsel, dat de man het hoofd der echtvereniging is, niet langer ir de wet tot uitdrukking te .brengen. De bestaande wet gaat uit van het be ginsel, dat de man primair de kostwinner van het gezin is. Dit beginsel dient naar de mening van de commissie als uitgangs punt te worden gehandhaafd. Verder merkt de commissie op, dat de crediteuren in staat moeten zijn zich op de hoogte te stellen van de huwelijks voorwaarden enz. Paartoe wordt bepleit het aanleggen van een centraal register, op het voetspoor van het cenraal testa- mentenregister. Tegen artikel 16(5 (nieuw) heeft de com missie ernstig bezwaar. Het zegt niet. ge lijk het behoorde te doen, dat de man verplicht is aan zijn vrouw tevoren, d.i. vóór het aangaan van huishoudelijke schulden, huishoudgeld ter beschikking te stellen. De bedoeling van artikel 179a, eerste lid is blijkbaar, handelingen uit liberali teit ten koste van de andere echtgenoot te voorkomen. Dit wordt naar het oordeel der commissie in velerlei opzicht niet be reikt. Artikel C22, tweede lid, W.B. Rv. sluit de vrouw als arbiter uit. Daarvoor is, aldus de commissie, geen enkele re den meer. De minister-president, dr. Drees, «e sprekers beantwoordend, heeft nog eens geaccentueerd, dat de verschillen in be ginsel tussen de verschillende partijen de samenwerking met de regering niet belemmeren. En de hand van prof. Anema zou het kabinet dan ook zeker niet afstoten. Advertentie Advertentie De driedaagse fietstochten door Bra- bant, die dit jaar voor de 6e maal ge houden zullen worden, zijn vastgesteld op 20, 21 en 22 Juli a.s. Waren er vorig jaar een kleine 1500 deelnemers, w.o. vele Belgen, Fransen en Schotten, hun aantal wordt voor 1950 be langrijk hoger verwacht. Deze Brabantse Driedaagse komt namelijk steeds meer in de nationale en internationale belang stelling te staan. 'n Vleugje tocht - kou of vocht - en het begint met 'n voorbijgaande stramheid. Maar als ge niet dadelijk Uw maatregelen neemt, voelt ge U met Rheumatische pijnen allengs tot lamheid geslagen en gedoemd tot eindeloze pijn, slapeloze nachten en een on genietbaar humeur. Kruschen Salts stimu leert op weldadige wijze de natuurlijke wer king Uwer bloedzuiverende organen en naar mate die weer naar behoren hun functies verrichten, nemen Uw pijnen allengs af en maakt Uw neerslachtigheid weer plaats voor een montere kijk op het leven: durft ge Uw dagtaak met vreugde weer aan. Waarom zoudt ge het niet eens met Kruschen probe ren Ge zult verbaasd zijn over het resultaat en verrukt over het wonder dat over U kwam en waardoor ge Uzelf weer leert kennen als een ander - herboren - mens. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. De loting voor de zesde ronde van de Engelse bekercompetitie gaf het volgende resultaat: Chesterfield of ChelseaManchester U- nited of Portsmounth; Derby County— Everton; Liverpool-Wolverhampton Wan derers of Blackpool; Arsenal—Leeds Uni ted. Ook ditmaal heeft Arsenal geluk ge had bij de loting; de Gunners spelen nu reeds voor de vierde maal in successie op eigen grond, en wel tegen een tweede klasser. De wedstrijden worden op 4 Maart ge speeld. Voor de zesdaagse wielerwedstrijd, dia van 17 tot 23 Februari in Antwerpen wordt yeirreden, zijn de volgende koppels geëngageerd: Schulte-Peters, Van V.iet Pellenaers, Van EstBuyen, Middel kamp— Dekuysscher, Van Steenbergen— Bruneel, Lapebie—v. Bruylandt, GodeaC —Bouvard, Rigoni—Teruzi. Koblet—Van Buren, OckersGielen, StromArnoid, Adriaenssens—Naeye, Kint—Secru, Thys- sen—Buyl, de BeukelaereR Janssens, de MeulemeesterDe Wa-ht.: s Van Mirlo en AcouDepauw. blikken. Ziet u, behoudens het weinige, dat u in staat was mij te vertellen op de flat. wist ik niets- En toen u niet ver scheen bij het verhoor, werd ik 'n beetje gekweld door opkomende twijfel, d'ie zoals u wel zult toegeven onder de gegeven omstandigheden niet onnatuur lijk was. Deze twijfel overviel mij op nieuw, toen ik in de gevangenis zat op lie Nou, maar toch heb ik u in mijn hart nooit werkelijk verdacht. Hij keerde zich snel naar een kleine schets, die aan de wand hing. Kijk, zei hij, hier is nog een por tret van u- Stella keerde zich om, om naar de aan geduide schets te kijken. Het was de pot loodtekening, die Cabados had gemaakt in de kamers van de gouverneur op lie Nou, om zijn capaciteiten als schilder te bewijzen. Terwijl zij er naar stond tie kijken, gaf hij uitleg. De gouvrneur van de gevangenis was natuurlijk van het hele geval op de hoogte. Het was een aardige klarel en hij geloofde, dat ik onschuldig was en hij begreep, dat i'k u beschermde het meisje op die trap, waarvan het model sprak bij het verhoor. Hij vroeg zich af, wat voor soort meisje het wel kon zijn, waarvoor een man de guillotine riskeer de en gedwongen verblijf hield op lie Nou- Hij wenste enige schilderstukken voor zijn interieur en om te bewijzen, wat ik kon, vroeg hij me. een schets van u te maken, zoals u mij verscheen in mijn herinnering. Dit is de schets, die ik toen gemaakt heb- Stella sprak niet. Er was een warme blos op haar wangen gekomen en een In het nationaal schaakgebouw te Den Haag werd gisteravond de eerste partij gespeeld van de tweekamp dr. M. Euwe en het jeugdige D.D.-lid Donner. Euwe speelde met wit. De partij eindigde na 22 zetten in remise.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2