Amerika breekt met Bulgarije Wegens ondraaglijke beperking en beledigingen Politieman rijwielbewaarder Europa moet weer op de been Vormingscentrum voor katholieke arbeidersjeugd Begin rode aanval op laatste Chinese bolwerken G GS r ON Er moet eens n einde komen aan sollen met oudepolitie-mensen Hoffman en Acheson pleiten voor hulp tegen liet communisme Aankoop door „De Hemel bergh MINISTER STIKKER TE BONN Woensdag 22 Februari 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Breuk met Hongarije verwacht Engeland doet het anders Pensioenregeling onvoldoende en nadelig voor de arbeidsmarkt |r 'it* Kinderbijslagwet H. Vader gelast audiënties af Bevrijdingsdag en Koninginnedag Hainan is nu eerste doelwit Labour waarschuwt: Non of oui «li Spoedinrichting van luchtalarm in V. S. irs Bol der Katholieke pt bij emigratie-nood LAGEN Tasikmalaja brandpunt van strijd Russische troepen naar de Oekraine Hij komt eens poolshoogte nemen WEERBERICHT Voor de eerste maal na de oorlog hebben de V. S. de diplo matieke betrekkingen met een land afgebroken, n.l. met Bulgarije. Deze stap volgt op een waarschuwing van verleden maand, waarin de Amerikaanse regering dreigde de betrekkin gen met Sofia te zullen verbreken, tenzij de Bulgaarse regering haar verzoek om terugroeping van de Amerikaanse gezant, Donald Heath, zou intrekken. In diplomatieke kringen te Lon den gelooft men, dat het besluit van de V. S. misschien zal worden Heath werd er van beschuldigd, in contact te hebben gestaan met Kostof, de voormalige Bulgaarse plv. premier, die op 16 December j.l. wegens beweerd verraad te Sofia terechtgesteld werd. Nu Sofia zich niet bereid heeft getoond, het Amerikaanse verzoek in te willigen, zullen de V. S. hun vertegenwoordigers uit Bulgarije terugtrekken en hebben zij aange drongen op het terugroepen van de Bulgaarse diplomaten in de V. S. Zwitserland zal de Amerikaanse belangen in Bulgarije behartigen. Washington verwijt de Bulgaarse regering, dat deze Heath en' zijn personeel „een groot aantal on draaglijke beperkingen heeft op gelegd en beledigd heeft". „De huidige Bulgaarse rege ring", aldus de nota: die be weert de ware verdedigster te zijn van de democratische vrij heden, onderdrukt deze vrij heden meedogenloos. De Bul gaarse politie is op stotende wjjze tegen Iegatie-employé's opgetreden. Zjj heeft deze em ploye's gedreigd, gearresteerd en gemarteld om hen fictieve bekentenissen over spionnage- activiteit te doen afleggen". Intussen is te Sofia bekend ge maakt, dat vijf Bulgaren terecht zullen staan, omdat zij „onder per-'dend kan maken' terwijl men 40 dienst- gevolgd door een dergelijke breuk met Hongarije. Er zijn al tekenen, die er op wijzen, dat het spionnage- proces te Boedapest tegen Vogeler en Sanders zal worden gebruikt om de uitzetting te eisen van leden van het Britse en Amerikaanse legatie- personeel. Engeland volgt een andere tactiek dan de V. S. t.a.v. Oost- Europa, n.l. die van oog. om oog tand om tand: het wijst Oost- Europese diplomaten uit voor elke Britse diplomaat in Oost-Europa, die naar huis wordt gezonden. Engeland verbreekt echter de di plomatieke betrekkingen niet. nage en sabotage zouden hebben gepleegd. Wijziging door Eerste Kamer aanvaard „Gelooft niet aan Churchill- Stalin conferentie" Reclame-drift in België Verdeling van gevraagde bedrag JONGE BOUWERS GAAN ZELF RESTAUREREN „Eigen bouw" van kath. jong Nederland EEN VASTENTROMMEL Ned. troepen blijven nog in Garoet De verwachting van heden- luidt: tot morgenavond Over het algemeen weinig bewolking en droog weer. In de nacht op verschillende plaatsen temperaturen dalend tot even onder het vries punt met hier en daar tijdelijk mist. Morgen overdag iets zachter dan vandaag. Zwakke tot matige naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. Donderdag 23 Februari: Zon op 7.40 uur, onder 18.08 uur; maan op 9.30 uur, onder 0.39 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze Haagse redacteur.) De Centrale van Politle-organisaties, waarbij zyn aangesloten de Nederlandse Politiebond, de K K. Politiebond „St. Mi- cliaël" en de Bo" %'an Christelijk Politiepersoneel h> f an^, tezamen tellend ongeveer 18.000 leden, heeft gister middag in de, Haagse Dierentuinzaal een massaal congres gehouden, waar een nood kreet werd geslaakt over de thans voor het politiepersoneel geldende pensioen regeling, d*AnYese,J? voorgenomen ont slag aan 1500 politie-ambtenaren (1000 man gemeente, en 500 man rijkspersoneel) van 55_ .1aal" en ouder, als „onsociaal" en „onchristelijk werd gekenmerkt. Na oen inleidend woord van de voor zitter van de Nederlandse Politiebond, de heer A. Leewis, zetten de voorzitters van de Christelijke en van de Katholieke bon den, respectievelijk de heren G. v. Netten en J. Körner, uiteen, dat het politieperso neel volgens de huidige regeling, waarbij vervroegd ouderdomspensioen wordt toe gekend op 55-jarige leeftijd, gemiddeld slechts 30 dienstjaren voor pensioen gel- - jaren moc?t hebben om op vol pensioen te soonlijke leiding van Heath" spion-1 komen. Het gevolg hiervan is, dat aan het In haar vergadering van gisteravond heeft de Eerste Kamer haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot wijzi ging der kinderbijslagwet. Hierdoor wordt de kinderbijslag voor het eerste kind gesteld op 0.42, voor het tweede en derde kind op 0.46 en voor het vierde en volgende kinderen op ƒ0.57, per kind en par dag. Deze wet heeft terugwerken de kracht tot 1 Januari 1950. Op advies van Zijn arts heeft Z.H. de Paus alle gisteren toegezegde audiënties afgelast. Z.H. lijdt nog steeds aan keelont steking. Naar Reuter uit Vaticaanstad verneemt, zal de H. Vader einde Maart drie consis tories bijeenroepen ter goedkeuring van de canonisatie van vijf nieuwe heiligen. Er zullen op deze consistories geen nieu we kardinalen worden gekozen. politiepersoneel slechts ongeveer 50 pet. van zijn salarisbedrag als pensioen wordt uitgekeerd, terwijl dan nog vaak de znr" voor het gezin niet in geëintigd De gepensionneerde politiemensen ziin daardoor genoodzaakt tot het aanvaarden van iedere betrekking, die maar te vin den is „Vroeger adjudant van politie thans rijwielbewaarder" hetgeen in vele gevallen het aanzien van de politie dienst ten zeerste schaadt en fnuikend is voor het gevoel van eigenwaarde van de betrokken ambtenaar, terwijl daardoor ook de arbeidsmarkt nadelig wordt beïn vloed. Ook schuilt In deze onvoldoende pensioenregeling een gevaar vpor de inte griteit van de politieman. De heer Körner wees er op, dat er in ieder geval iets moet gebeuren, hetzij in de vorm van een bijslag op het pensioen op 60-jarige leeftijd, hetzij door het toe kennen van een hoger percentage van de pensioengrondslag, hetzij door de stortin gen voor het pensioen reeds op 18-jarige leeftijd te doen ingaan. De minister-president heeft de ere-tltel verworven van „Vader van de ouden van dagen", zeide de heer Körner. Bij ons is het vaderschap nog steeds vacant* Aan de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken bieden wij de ere-titel van „Vader' van de oude politie-ambtenaren" gaarne aan. Tenslotte werd met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin de vol gende maatregelen werden gevraagd: 1) ontslag van het politiepersoneel op 60-jarige leeftijd; 2) vóór het bereiken van de 60-jarige leeftijd alleen dan ontslag, wanneer be trokkene ten minste 35 voor pensioen gel dige dienstjaren heeft, of wanneer hij zelf tegen dat ontslag geen bezwaar heeft; 3) bij pensionnering toekenning van ten minste 2 pet. van de pensioensgrondslag per dienstjaar. Ook werd als billijkheid uitgesproken, dat aan de in 1950 wegens de voorgenomen personeelsinkrimping met toekenning van vervroegd ouderdomspensioen ontslage nen een voor pensioen geldige diensttijd zou worden toegekend van ten minste 35 jaar. De ministerraad heeft bepaald, dat ook dit jaar de bevrijding zal worden gevierd op Vrijdag 5 Mei. De rijksdiensten zullen dan van 1 uur des namiddags af gesloten zijn, voor zover de dienst zulks toelaat. Aan de lagere publiekrechtelijke licha men zal worden verzocht ertoe mede te ^tfse^edrn, <?°°I' hen een overeenkom- hetgeen inslui^lf worden gevolgd, aan het ner^ i niet andere daSen geven ge' Het is voo-ft n de bevrijding. u'te verwachten, dat van de Met een vriendelijke lach. en een hartelijke handdruk dankt H. M. de Koningin bij haar aankomst in Sankt Ant.on de dertien-jarige Liesbeth Tschol, het dochtertje van de skileraar der prinsesjes. Het was dan ook de moeite waardwant Liesbeth zei een heel gedicht op, dat eindigde met de woorden: „....Sie sollen ver gessen al Ihre Sorgen und Plagen". Prinses Irene en prinses Margriet kijken wat beduusd toe. laars een van rijksbemidde- den Heaevoif ne vergunning zal wor- partic'ulie-e ho?-de werknemers ln ?et dag vrij' te ^even °°k eW1 6 gevesti|d°tdat^°ï-it er de a3110^1?1 °P. de venaard gellJk wij reeds berichtten,. jaar zal woradl Van HM- de Koningin dit' ja zaï worden gevierd op de eerste Mei. Tijdens de hearings over de E.C.A.- begroting voor 1950-'5i, die gisteren door de commissie voor de buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden in een gemeenschappelijke zitting zijn gehouden heeft Paul Hoffman, de leider van de ECA verzocht voor het derde jaar van de uitvoering van het plan-Marshall een bedrag van 2.950 millioen beschikbaar te stellen. Hoffman baseerde zijn verzoek op twee overwegingen. Allereerst voerde hij aan, dat het een „verschrikkelijke verspilling" zou zijn om de vooruitgang, die reeds in het kader van het plan-Marshall is bereikt, in de waagschaal te stellen door de hulpverlening niet verder voort te zetten en voorts wees hij het Congres op de noodzakelijkheid om de strijd tussen de onder Amerikaanse leiding staande landen en de „gevaarlijke krachten" van het Sovjet-communisme te winnen. In dien wij een derde wereldoorlog met de afschuwelijke bedreiging van de water stofbom willen voorkomen, dan moeten wij eenvoudig deze strijd winnen .zo zei- de hij. Hoffman voorspelde voorts in zijn be toog, dat de dollarverdiensten der Mars hall-landen in 1950-'51 met 10 pet. zul len toenemen, en dat hun dollarbehoef ten met 11 pet, zullen dalen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Acheson, die even eens voor de beide commissies van het Congres verscheen, verklaarde, dat Ame rika de hulpverlening in het kader van het plan-Marshall op een voldoende peil moet voortzetten. Het beschikbaarstellen van het bedrag, waarom de heer Hoffman vraagt, is echter niet voldoende, zo zeide hij", doch er zal een herzening van de Amerikaanse economische politiek nood zakelijk zijn om een vrij Europa te hel pen in zijn verzet tegen de politiek die de Sovjet-Unie „met doelmatigheid' en toenemende stoutmoedigheid" volgt. Dean Acheson merkte voorts op, dat alles wat gedaan ka worden om de Amerikaanse invoer te verhogen en Amerikaanse" goederen tegen redelijke prijzen voor export beschikbaar te stel len, zal kunnen bijdragen tot he welsla gen van het Europese herstelprogramma. Hij waarschuwde, dat de steun voor dit programmaniet mag afnemen, daar de komende jaren in alle. opzichten even belangrijk zijn als de afgelopen jaren en de belangrijke beslissingen omtrent Euro pa's toekomst nog moeten worden geno men. Naar te Hongkong en Hanoi vernomen wordt, zijn Chinese communistische troe pen het eiland Hainan binnengevallen. Bemanningen van vliegtuigen, die boven het eiland vlogen, vertelden zware ge vechten te hebben gezien. Hainan en Formosa zjjn de laatste twee eilanden in handen der nationalisten. Hai nan is door een slechts 16 k m. brede zee- Labour heeft haar aanhangers op nieuw gewaarschuwd tegen de mo gelijkheid van een last-minute- stunt aan de vooravond of op de dag van de verkiezingen. Labour sehijr.t voornamelijk bevreesd te zijn - oor de verspreiding van een gerucht, dat zou kunnen inhouden, dat Stalin zich bereid zou hebben verklaard met Churchill te willen confereren over een vreedzame re geling der atooa ikwestie. Het spreek natuurlijk van zelf, zo zegt labour, d t de Tories de dag na de verkiezingen dit gerucht zouden dementeren, doch het zou, als men tevoren niet tegen waar schuwde, dan wellicht toch succes hebben gehad. Intussen: als de conservatieven een degelijke stunt prepareerden hetgeen zij nardnekkig ontkennen zullen zij na deze labourwaar- schuwing iets anders moeten be denken! straat van het vasteland gescheiden. For mosa ligt 160 k.m. van de kust van de provincie Fukien verwijderd. Reeds eerder zijn communistische inva sies van Hainan gemeld, die echter steeds werden tegengesproken. Zeker is, dat de communisten gedurende de laatste dagen koortsachtig hebben gewerkt aan de voor bereidingen van een invasie van Hainan. Het Chinese nationalistische ministerie van defensie heeft geheime berichten ont vangen, dat alle personen, die binnen een afstand van 50 k.m. van de Chinese spoor weg door Tsjang-Tsjoen (Mandsjoerijë) wonen, hun huizen moeten verlaten, naar het heet om plaats te maken voor sovjet- Russische troepen. In Vaticaanstad is bekend gemaakt, dat 14.000 priesters en religieuzen hun werk in het door de communisten beeette ge bied van China voortzetten, ondanks alle tegenwerking van de regering. Het ge loofsleven onder de 1.250.000 Chinese katholieken is bloeiender dan ooit. Een hevige affiche-oorlog is aan de gang ln België in verband met de komende volks- raadspleging over de terugkeer van koning Leopold. De fronttroepen in deze oorlog be staan uit kinderen. In de socialistische propa- gandacentra kregen ze de vorige week een reep chocolade voor het aanplakken van 50 biljetten. De Christelijke Volkspartij ging daar onder en verstrekte een reep voor het opplakken van 20 affiches. De socialisten Hebben hun bod verhoogd en bieden nu twee repen voor 50 affiches. H§t gevolg i». dat in het centrum van Brussel geen auto tten minuten kan parkeren zonder dat ei- enkele biljetten op geplakt zijn. Rood zijn de socialistische met ..non" er op, biljet ten van dc C.V.P. helgeel met „oui". bisdom, maar dat houdt niet in, dat deze gelegenheid onttrokken blijft aan de katholieke jonge middenstand, jeugdbeweging, sportbeweging en an" dere soortgelijke organisaties, die dit centrum willen benutten voor haar vorm ings-werk. Bovendien kan „Lk' Hemelbergli worden beschouwd als een katholieke jeugdherberg-centrale, waar onze je g „-n™. haar vacant ie ln Naar Hoffman in een nadere uiteen- zetting mededeelde berekent de ECA het minimum-bedrag, dat zij nodig heeft om het plan-Marshall in het financiële jaar 1950-'51 met succes uit te voeren met inbegrip van de gelden die voor Duits land nodig zijn, op S 3.100 rfulhoen. Hij zeide tot zijn grote voldoening te kunnen mededelen, dat bet volgens de huidige ramingen mogelijk zal zyn om van de toewijzing voor het lopende financiële jaar 150 millioen over te houden. Daar de ECA het van zeer veel be lank acht, dat met de plannen voor eco nomische integratie van Europa wordt voortgegaan, is de ECA voornemens om reeds bij het begin van het komende financiële jaar van de toewijzi'te'en voor de afzonderlijke landen in totaal niet minder dan 600 millioen af te hou den en beschikbaar te stellen ter aan moediging van de agressieve uitvoering van een programma voor een vrijer handels- en betalingsverkeer. Van het door de E. C. A. gevraagde bedrag ad S 5950 millioen zal 25 millioen bestemd worden voor admini stratieve en dergelijke uitgaven. Het resterende bedrag zal volgens de voorlo pige plannen ais volgt worden verdeeld (in millioen): Engeland 687,1. Frankrijk 502,8. Duits land 552,9. Italië 290,6, Nederland 192,8 Griekenland 148,8, Oostenrijk 124,4. Bel gië 142.8, Denemarken 65.i, Noorwegen 67.1, Portugal 23.5, Zweden 34,3 Turkije 44.1. Ierland 33,5, Triest 10 en IJland 5.2. Generaal-majoor Hugo Rush, die het commando voert over de luchtverdedi- gingsafdelingen in het Westen van de VS., heeft gisteren medegedeeld, dat er onmiddellijk een burgerlijk waarschu wingssysteem tegen luchtaanvallen voor de westelijke staten in gereedheid zal worden gebracht. Men verwacht, dat het systeem binnen eigen°^teer>eka'n ^dooTreng^n "of een eni§e weken in werking is gesteld in alle 8 hoor staten aan de Westkust, met inbegrip liet buitengoed Berkenhovenbij Arnhem, dat als De Hemelbergh vormingscentrum zal worden voor de katholieke jeugd van Nederland. van waar (Van onze correspondent) ln de natuurrijke omgeving Arnhem, op „Schaarsbergen", aardige villaatjes verscholen liggen in aantrekkelijke bosparljjen, die hier en daar overgaan ln rijk akkermaalshout en waar de oorlog door bunkerbouw en betonnen onderkomens de herinne ring aan het pandemonium van '44 le vendig houdt, vindt men bezijden de verbindingsweg naar het Noorden een geJiavcnd buiten „Berkenhoven", be staande uit een herenbuis met ver schillende, nevengebouwen. Dit landgoed nu is met z(jn heren huis en complex van bijgebouwen aan gekocht door de stichting „De Hemel bergh", teneinde daarin een instituut onder te brengen, waar onze t'iolie- ke jonge mensen de nodige vorming»- veilige pied a terre kan tinden op haar trektocht door de mooie omgeving van Arnhem. Maar vooraleer het zover is, dient er op dat Hemelbergh-t^pijt nog heel wat te worden geschuierd. Op het ogenblik verkeert het complex nog in een desolate toestand, maar er staat reeds een grote schaar van jonge ka tholieke arbeiders gereed, die onder deskundige leiding de restauratie ter hand willen nemen. Binnen enkele we ken is een der bijgebouwen reeds zo ver gereed, dat de eerste groep cursis ten kan worden ontvangen. Jan Dijkers zal de leiding van „De Hemelbergh" op zich nemen en hij, de enthousiaste jeugdleider, ziet hierin zijn levenswerk. Er moet weliswaar nog veel gebeu ren, zo zal er een wembassin en een amphitheater komen, maar de katho lieke jonge arbeiders zijn zeer enthou siast. Inmiddels is er reeds een bouw- beweging gestart, waarin al 1175 bou wers zijn opgenomen. Met de krachtige stimulans van aalmoezenier Hans v. d. Bergh en diens assistent rector G. Jansen, breidt zich deze beweging steeds meer en meer uit. Wanneer straks enkele onderkomens gereed zijn, zal de gelegenheid worden opengesteld om jongelui aan te trek en ontwikkelingscursussen zuilen kun nen volgen. Teneinde doel en werkwijze van de stichting ,,De Hemelbergh" nader uit een te zetten, had het stichtingsbestuur in Arnhem een persconferentie belegd, waar voorzitter Jos Veldman de aan koop van „Berkenhoven" heeft gemo tiveerd en de noodzakelijkheid heeft beklemtoond van een ontwikkelings centrum voor onze katholieke arbei dersjeugd. Vooral toen in Juli '45 de Kajottersbeweging als eien nationale beweging startte, moesten overal lei derscursussen worden georganiseerd, welke er op gericht waren om de geest van deze arbeidersjeugdbeweging le vendig te doen worden in de leiders. „De Hemelbergh" bedoelt allereerst te zijn eerr vormingscentrum voor dé gevestigd: het Rolduc voor de katho- leideis der arbeidersjeugd ln het Aarts-1 ïieke jeugd. van hun gebied ten Oosten van de Roeky Mountains. Op het derde internationaal congres te Rome van de Katholieke pers is een parig een motie goedgekeurd, waarbij wordt voorgesteld, dat de bevolking van landen, die met economische en sociale moeilijkheden hebben te kampen, zou emigreren, naar weinig bevolkte en min der ontwikkelde gebieden. In de motie wordt er bij de Katholieke pers op aan gedrongen erop te wijzen, dat de wereld door God is geschapen voor de gehele mensheid en dat de hulpbronnen, zo zij rechtmatig zijn verdeeld, in de behoeften van de gehele mensheid moeten voor zien. Het congres heeft voorts een motie tegên preventieve perseensuur goedge keurd. „De moderne mens neemt graag een onafhankelijke en ongedwongen houding aan. Deze evenwel vormt meestal niet anders dan een voorgevel, waarachter zich arme. lege. slappe wezens verborgen zon der geestkracht om te weerstaan aan het geweld van hen. die vaardig zijn om alle middelen van de moderne techniek en elke verfijnde overredingskunst aan te wenden, teneinde hen van de vrijheid van gedachte te beroven en hen gelijk te maken aan 'net broze riet. dat door de wind wordt be wogen". Aldus sprak de H. Vader enkele dagen geleden tot de deelnemers aan het derde internationale perscongres. Deze uitspraak was weer een van die geestelijke opstoppers van de Vaticaanse krachtfiguur. Paus Pius XII. En een zo danig verdiende opstopper, dat de gemeen schap die niet anders dan onder dankzeg ging kan aanvaarden. Geestkracht eist echter oefening en is vooral het resultaat van offerbereidheid en geoefende wil. Van jongsaf. hetzij daarbij de omstandigheden zelf dwingend zijn. hetzij op verstandige wijze onthech ting wordt gepropageerd en in daden om gezet. We krijgen voor deze karwei weer heel wat gelegenheid in de vandaag begonnen 40-daagse vasten. De volwassenen zullen vanzelf hun offertjes weten te brengen (of niet?), zo dat we mede op verzoek van de Jeugd commissie van „Sobriëtas" xie jongeren op het oog hebben- Deze commissie schrijft nu: „Steeds opnieuw moeten we tot onze spijt constateren, dat goede katholieke gebruiken op de achtergrond raken, helemaal verdwijnen of in ieder geval nieit meer die betekenis hebben, welke wenselijk is. Een van deze gebruiken is de vastentrommel voor kinderen gedu rende de periode van As-Woensdag tot Paas-Zaterdag 12 uur met uitzondering van de Zondagen. Het zou teveel beweerd zijn. wanneer we hier neerschreven, dat de vasten trommel een onbekende geworden is in onze katholieke gezinnen. Wie echter zijn ogen en oren de kost geeft, zai op merken. dat er onder de schoolgaande jeugd voor dit soort versterving vaak niet meer warm enthousiasme bestaal". De Jeugdcommissie van Sobriëtas is in verband met het Heilig Jaar een vasten- trommel-actie begonnen, waarop wij hier de aandacht willen vestigen. Zij doet een beroep op ouders, onderwijzend personeel en allen, die bij de opvoeding van de jeugd betrokken zijn. om gedurende de komende Vastentijd het houden van een vastentrommel te bevorderen. De aandacht van de jeugd moet er op gevestigd wor den, dat zij hierdoor een offer kan bren gen voor de intenties, welke Z. H de Paus bij de aanvang van het Heilig Jaar be kend heeft gemaakt. Een gezonde actie. Immers hoe meer de jeugd geoefend is in offerzin, des te ster ker staat zij in de volwassenheid, wanneer de levensstormen loskomen en het moeite kost staande te blijven in tornado's van pijnen en kwellingen. Derhalve de vastentrommel als hulp middel ter voorkoming van Pauselijke cntiek over lege. slappe wezens zonder geestkracht im onze rijen. HENK VAN DER MAZE. Reeds voor de Nederlandse troepen tien dagen geleden Tasikmalaja ont ruimden, werden ln de omgeving concentraties van de Darul Islam waar genomen. Sedertdien is de stad he» centrum geworden van zware gevech ten. Waarschijnlijk als gevolg daarvan en naar men aanneemt op verzoek van de R.I.S. al wordt zulks niet bevestigd is de ontruiming van Garoet, de zusterstad van Tasikmalaja, door de Ned. troepen uitgesteld. Uit berichten, die met vertraging te Djakarta binnenkomen, blijkt, zo mei It A.P., dat op 12 Februari 40 man van de T.N.I. sneuvelden en dat velen gewor.d ^werden tijdens gevechten in de straten van Tasikmalaja met aanvallers van de Darul Islam. De troepen van de Darul Islam trokken zich terug, maar de volgende avond over vielen zij een gevangenis en bevrijdden 29 gevangenen. Hierbij werden 11 sol daten van de T.N.I. gedood. De aanval lers trachtten een politiebureau en het hoofdgebouw vaji de burgerlijke diensten in brand te steken. Sinds deze beide aan vallen, die onmiddellijk na het ontruimen van de stad door de Nederlanders plaats hadden, wordt er dag en nacht in de stad geschoten. Een deel der aanvallers zou bestaan uit troepen van Westerling. Het West-Berlijnse dagblad „Der Abend" schreef gisteren, dal sterke een heden Russische veiligheidstroepen uit Duitsland naar de Oekraine zijn overge bracht, om hernieuwde opstanden te on derdrukken van partisanen, die kortgele den versterkt zijn met een aantal over gelopen Russische officieren. Deze sloten zich liever bij de verzetslieden aan dan te deserteren naar het Westen, omdat zij ac tief tegen het bolsjewisme wilden rech ten. ken, die tegen kost en inwoning plus Bonn aangekomen voor een bezoek van - - twee dagen, gedurende hetwelk hij in zijn functie van politiek bemiddelaar van de O.E.E.S. met de West-Duitse regering economische problemen zal bespreken. Naar van officiële Duitse zijde werd medegedeeld zal mr. Stikker een onder houd hebben met de West-Duitse presi dent, Heuss, en met de Franse hoge com missaris, Francois Poneet, en zal hij Don derdag besprekingen vo. ren met de West- Duitse kanselier, Adenauer, en met de vice-kanselier en minister voor het Euro pese herstelprogramma. Blücher. Ofschoon er reeds enige weken gele den sprake was van een bezoek van mr. Stikker aan de West-Duitse, hoofdstad, heeft zijn komst in hei huidige, vermoe delijk kritieke stadium van de besprekin Minister Stikker is Dinsdagavond tel sie en de West Duitse regering over de een kleine vergoeding enkele dagen of weken aan de werkelijke wederop bouw willen medewerken" Verder wor den er aandelen uitgegeven, waarop de gegadigden bij verschillende ge legenheden spaarzegels met opdruk van vermaarde mannen uit de Katholieke beweging kunnen be vestigen. Aantrekkelijke sipaar- huisjes worden reeds rondgezonden, waarvan de inhoud moet medewerken de katholieke jeugd van Nederland zo spoedig mogelijk aan haar „Hemel bergh" te helpen, opdat binnen niet al te lange t;jd buiten Arnhem zal zijn economische problemen van West-Duils- land aldaar zeer de aandacht getrokken. Van Britse officiële zijde werd gezegd, dat de aanwezigheid van mr. Stikker geen „rechtstreekse" Invloed zal hebben op de ze besprekingen. Volgens het West-Duitse nieuwsagent schap D.P.A. zal mr. Stikker Donderdag a.s. ook een onderhoud hebben met de Amerikaanse hoge commissaris, Mcclov, en met de politieke adviseur van de Brit se hoge commissaris, sir Brian Robertson. Een functionaris van de Nederlandse missie te Bonn deelde mede, dat mr. Stik ker met zijn bezoek beoogt zich uit de eerste hand op de hoogte te stellen van de economische situatie in West-Duitsland en te onderzoeken in hoeverre het moge lijk is West-Duitslands economische sa menwerking met andere landen van het gen lussen de Geallieerde Hoge Commis- IE.H.P, te verruimen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1