Verscherpt stakingsoffensief in Frankrijk Brandende kwesties van lonen belastingen en Bijna allerwegen lof voor minister Lieftinck De regels van 't verkiezingsspel Zwaluwen demonstreerden onze nationale voetbal-armoede Nederlands Elftal arriveerde monter te Newcastle onder ADIO Doktoren en advocaten staan naast metaalbewerkers programma Critiek van burger is kwestie van sentiment Mr. dr. W. Westerman t Dader van moord te Loosduinen gegrepen De Engelsen houden er zich sportief aan Vlaamse regionale ploeg te sterk voor officieus Nederlands B-elftal Rode Duivels waren met 1-0 nog bescheiden Amateursdie ervaring willen opdoen der liefde WOENSDAG 22 FEBRUARI 1950 PAGINA S NIEUW LICHT OP DE RAMP VAN HIROSJ1MA POSTZEGELS VAN NIEUW- GUINEA Pessimisme bij Pollema Bij auto-ongeval verongelukt HET BEZOEK VAN PRINS BERNHARD AAN DE V. S. BOERDERIJRRAND IN UITGEEST MEISJE UIT VOORSCHOTEN VERMIST Betere tweede helft ''X 'i HIJ ZOU EENS EVEN DE SCHOENEN POETSEN Strafschop onthouden De kruik in bed NEDERLANDSE TEGEN FRANSE I. C. MET BOROTRA Ottwell Binns OM HET WERELDKAMPIOEN. SCHAP IJSHOCKEY NED. SCHAATSENRIJDERS IN ZWEDEN DE ANTWERPSE ZESDAAGSE Na de sprints van Dinsdagavond 9 uur was de stand in de Antwerpse zesdaag se: 1. Schulte—Peters 46 pnt. op een ronde, 2. Van Steenbergen—Bruneel 134 pnt.; 3. Koblet—Von Bueren 133 pnt.; 4. Van Vliet—Pellenaars 84 pnt.; 5. La- pebieBruyland 39 pnt.; 6. Ockers—Gil len 34 pnt. op twee ronden. 7 De Beu- kelaereJanssens 90 pnt.; 8 De Kuys- scherArnold 80 pnt.; 9. RyckaertDe Corte 23 pnt.; 10. Van EstBoeyen 4 pnt. TWEEKAMP DONNER—EUWE (Telefonisch van onze Parijse correspondent.) De heer Daladier hervat heden het of fensief tegen het ministerie, Bidault en het is te verwachten, dat hij in de bij eenkomst van de uitvoerende raad der radicale partij weer een uitspraak ver krijgt ten gunste van het uittreden der radicale ministers uit het huidige mi nisterie. Evenwel zou zulk een uit spraak alleen van betekenis kunnen zijn, wanneer ook het partijcongres werd bijeengeroepen om haar te be vestigen. De drang, die uitgeoefend wordt, zal wel voornamelijk moeten dienen om te eisen, dat de herziening van de wijze van verkiezingen voor de Nationale Vergadering aan de orde wordt gesteld. 1 Op dit punt echter zijn de partijen Van de linkse samenwerking wel gemak kelijk tot gelijke mening te brengen. Wel zal het moeilijk zijn overeenstemming met de socialistische partij te verkrijgen, daar men in die partij zich weliswaar meer en meer tegen de evenredige uit spreekt, doch boos is op radicalen en MRP wegens de aanvallen, waaraan de partij bloot staat ln de zaak van de generaals. De kansen op verzoening zijn niet groot, vooral wijl ook de aanwakkerende sta- kingsbrand en de middenstandsactie tegen de nieuwe belastingen de partijen nog meer tegen elkaar opjaagt. De toestand is buitengewoon verward, zodat Bidault wel zal kunnen voortgaan een afwach tende houding aan te nemen. Het communistische gevaar treedt ech ter duidelijker naar voren dan ooit en. ware dit niet het geval, dan zou het te vrezen zijn, dat een toestand in het leven zou zijn getreden als in de dagen van de Staviski-zaak, die aan de zesde Februar- uitbarstig van 1934 voorafging. Op het ogenblik echter zullen de overige linkse partijen er zich wel zeer voor wachten, zich met de communisten te compromit teren en de toeleg van de Kominform in de hand te werken. Doch in 1934 bracnt een betrekkelijke kleine zaak, voldoende opgeblazen, de lont bij het buskruit. Ook thar.s begint het opgeblazene in de zaak der generaals meer ea meer in het licnt te treden. Het voornaamste verschijnsel intussen is de stelselmatige tegenkanting, die de „De brandwonden, die bij vele bewo ners van Hirosjima in Augustus 1945 een blijvende ziekte hebben veroorzaakt, wa ren niet het gevolg van de atoombom, maar van de ontploffing van enorme voorraden mosterdgas, die het Japanse .opperbevel in die stad had opgeslagen voor de strijd tegen de Amerikanen", zo heeft de voormalige oorlogscorrespondent James Young Maandagavond op een diner van het Amerikaanse Rode Kruis verklaard. Volgens Young waren die voorraden zo omvangrijk, dat 14000 ton van dit gas door de Amerikanen moest worden ver nietigd. In verband met de beschuldigin gen, door Moskou tegen de Japanners in zake het gebruik van gas en bacteriolo gische wapens geuit, bevestigde de Ame rikaanse journalist, dat hij zelf in de zie kenhuizen te Tsjoengking slachtoffers van mosterdgas en ziektekiemen heeft gezien. ontworpen loonovereenkomsten ontmoe ten. De plotselinge doorvoering van de 5 pet. verhoging in de Renaultfabrieken heeft niet kunnen voorkomen, dat de staking er algemeen is geworden. Dit is ook het geval bij Rosengard en de Ford fabrieken, Uit de automobiel-industrie slaat heden de beweging over op de ge hele metaalnijverheid van het Parijse industriebekken. Daar wordt de toestand zeer verontrustend. Ondanks de mislukkingen van de laat ste tijd, wordt Parys nu weer met een algemene verkeersstaking bedreigd, die deze keer ook werkelijk een algemeen karakter dreigt te krijgen, terwijl de agitatie in de bouwvakken steeds erger wordt. In het Noordelijke gebied stuit in de textielnijverheid de voorgestelde loons verhoging tot 8% ook op de onwil der syndicaten zelf af. Alhoewel de regle menten nog niet zijn afgekondigd, ziet het er naar uit, dat de terugkeer naar de vrije onderhandeling voor de collectieve loonsovereenkomsten niet de veiligheids klep heeft geopend om de nieuwe loon- overeenkomst in sociale rust te doen vaststellen. De uitgebreide en scherpe regerings maatregelen tegen sabotage en arbeids- weigering in gevallen, waarin de defen sie is betrokken, zijn door de commu nisten ontvangen met het bevel bü de stakingen de fabriek bezet te houden iets, dat de regering om haar gezag niet kan toestaan. De communisten zoeken blijkbaar een conflict. Te Parijs zullen hedenmiddag de winkels gesloten blijven, uit protest tegen de nieuwe belasting, en zelfs de doktoren en advocaten zullen aan dit protest mee doen en bij de behandeling der zaken voor de talrijke rechtbanken zal ook ge durende een bepaalde tijd onderbreking plaats hebben. Het is duidelijk, dat bij dit bijzonder buiige klimaat he.t zaken leven ernstige schade ondervindt. Binnenkort zullen aan de philatelisten- loketten van de postkantoren de volgen de frankeerzegels van Nieuw-Guinea ver krijgbaar zijn: a. cijfer-type (ontwerp Van Krimpen) in de waarden van 1, 2, 214, 5, 714 en 10 cent; b. Koningin Juliana- zegels (ontwerp Hartz) in de waarden van 15, 20, 25 en 40 cent. *De zegels van 2% en 7% cent worden verkocht voor 3 en 8 cent, de overige tegen nominaal. De Eerste Kamer begon gistermiddag aan de begroting van Financiën, welke in het algemeen financieel debat was ingevlochten. Dat kon ook best. Zo was mèt de algemeen politieke beschouwingen meteen dq begro ting van het departement van Financiën aan kant. En nu mocht minister Lieftinck eigenlijk helemaal niet mopperen, want behalve de heer Pollema (C.H.), die wel buitengewoon helder en klaar vertelt wat hij te vertellen heeft, maar die toch eigenlijk een beroepspessi mist is, hadden de beide andere sprekers, die de middag vulden, zeer veel woorden van lof voor de financiële bewindsman. Dat moet bij al de critiek, die zo door de gemiddelde burger over het hoofd van minister Lieftinck wordt uitgestort, de minister van Financiën toch goed hebben gedaan. DONDERDAG 2S FEBRUARI. HILVERSUM 1 (S01.S M.) 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg, kalender; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. vrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gram.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram.; 11.00 V. d. zieken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Strljk- oi'k.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Symphonette ork. en soliste; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Planorecital; 13.43 Gram.; 14.45 V. d. vrouw; 15.30 Zang en piano; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gram.; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 Streekuitz.; 17.45 Gram.: 18.00 Leger des Heilsmuziek; 18.15 Christel, vakbeweging; 18.30 V. d. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.13 Muzikale causerie; 19.40 Radio krant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevar. progr. (21.00—21.45 FamiUecomp.); 22.05 Gram.: 22.15' Buitenl. overz.; 22.35 Gram.; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws; 23.15 De verkiezingen Van Engeland; 23.2024.00 Gramotoonmuziek. HILVERSUM II (416 M.) 7.00 AVRO, 7.30 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.oo Nieuws; 7.13 Gram.: 7.50 Dagopening; S.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Ochtend blad; 8.40 Gram.; 8.53 V. d. vrouw; 9.00 Gram. <9.30—9.35 Waterst.); 10.00 Morgenwijding; 10.13 Populair conc.; 10.50 V. d. kinderen; 11.00 Carillon, orgel en bariton; 11.45 V. d. vrouw; 12.00 Gram.; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Gram.; 12.55 Reportage; 13.00 Nieuws; 13.15 Promenade ork.; 13.45 U kunt het ge loven of niet; 13.50 Gram.; 14.00 V. d. vrouw; 14.30 Fluit en piano; 15.00 V. d. zieken; 16.00 Gram.; 16.15 Muzikale causerie; 17.00 V. d. jeugd; 17.50 Regeringsuitz.; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Gram.; 18.40 „Natuurleven In Ontario", causerie; 18.35 Reportage; 19.00 V. d. kinderen; 19.05 Orkestconc.19.30 Radio Volksmuziekschool; 20.00 Nieuws; 20.05 Actual.; 20.15 Radio Phlih. ork. en solist; 21.15 Avondschool; 21.40 Muziek ln discussie; 22.30 Zd.-Amerik. ork.; 23.00 Nieuws; 23.15 Actual.; 23.30 Gram.; 23.45 Verkiezingen ln Engeland; 23.55—24.00 Gramofoonmuztek. RADIODISTRIBUTIE IH: 7.00 VI. Br.: nws. 7.05 gram. 7.30 kron. 7.40 gym. 7.50 gram. 8.00 nws. 8.05 gram. 9.00 nws. 9.05 gram. 10.00 Eng. L. P.: nws. 10.10 verz. pr. 11.00 Sextet Burns. 11.30 NWDR: gram. .12.00 V. Br.: Joh. Strauss. 12.15 Ork. iDenayer. 12.30 Weerber. 12.40 verv. ork. Denayer. 13.00 nws. 13.15 gram. 14.00 gram. 15.00 Kaundborg: cabaretork. 16.00 Eng. L. P.: serenade orch. 16.30 ork. Rose. 17.00 Fr. Br.: ber. en interview. 17.10 Ens. Heyne. 17.30 Kootw.: Djakarta. 18.00 Fr. Br. v. d. sod. 18.30 VI. Br.: v. d. sold. 19.00 nws. 19.30 Fr. Br. omr. ork. 19.45 nws. 20.00 VI. Br.: verz. pr. 21.00 voordr. 21.30 piano. 21.45 act. 22.00 nws. 22.15 Fr. Br.: fragm. Carmen. 22.55 nws. 23.00 VI. Br.: nws. 22.05 gram. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Lux.: nws 7.15 Bonjour le Monde. 7.25 surprise. 7.30 Eng. H. S.: ork. Anton. 7.55 weer. 8.00 Fr Br.: nws. 8.10 conc. -9.00 Eng. H. S.: nws. 9.15 BBC Midi. Light Orch. 10.00 bariton en piano. 10.30 NWDR: Grieg. 11.00 Eng. H. S.: ork. conc. 11.30 Regent ork. 12.00 Eng. L. P.: BBC Ligt Orch. 12.45 voordr 13.00 ,Mrs. Dale's Diary". 13.15 Mil. ork. 14.00 BBC Ligt Orch. 14.45 v. d. kind. 15.00 v. d. vrouw. 15.40 NWDR: Omr tango ork. 16.15 v. d. kind. 16.40 Eng. H.S.: gram. 17.15 filmmuz. 17.30 Eng. L. P.: Ens. Hayes. 18.00 BBC Schots var. ork, 18.45 BBC Light Orch. 19.15 Kursaal oren 19.45 Eng. H. S.: BBC Koor m. sol. 20.30 Eng. L. P.: „Oklahoma". 21.30 Verz. pr. 22.00 „Welsh Rarebit". 23.00 nws. 23.15 Victor Silvester. 23.45 Lichte muz. De katholieke heer Regout vertelde hem namelijk, dat naar zijn mening al die critiek van de burger, die zucht onder Lieftinck's 'hoge belastingen, niet méér was dan een kwestie van sentiment, een zaak van gevoel, waar het verstand vreemd aan bleet. Hij vond, dat het land grote dank verschuldigd was aan minis ter Lieftinck, die de grootste moeilijk heden had overwonnen in de moeilijkste tijd en de begroting dit jaar weer in even wicht zou hebben gekregen, als er weer niet nieuwe moeilijkheden waren komen opdagen. De beer Molenaar van de VVD vond dat ook, deze roemde de minister om zijn grote deskundigheid en als een man. die zijn departement volkomen be heerst. In de geldzuivering was de minister halverwege blijven steken, de vermo gensheffingen waren fout geweest en hij had dat altijd wel gezegd, de Nederlandse arbeid kon geen woning voortbrengen, die voor de Nederlandse arbeider betaal baar was. Hij wenste tenslotte, dat de tegenwaarde van de Marshallhulp voor schulddelging zou worden gebruikt. Eleganter zeiden het de heren Regout, en Molenaar, die ook hun bezwaren had den. De heer Regout vond, dat er ij» het algemeen reden tot optimisme was. Het Nederlandse volk moest echter weten, dat we van de devaluatie geen cent rijker waren geworden. Die spaarcampagne van de minister was wel heel mooi, maar het individuele sparen was toch beter, dat raakte daardoor teveel op de achtergrond. En dan de belastingen natuurlijk. Daar over zou straks nog wel het een en ander te zeggen zijrt bij de meer dan tien be- lastingontwerpen, die op stapel stonden. Maar bij al het goede dat was bereikt, moest toch de druk op het bedrijfsleven worden verlicht <en het was tijd om, wat de inkomsten- en vennootschapsbelasting betreft, de bakens te verzetten. En de heer Regout bepleitte tenslotte een mul tilateraal betalingssysteem via een Euro pese clearing. De heer Van der Kieft (PvdA), die s avonds sprak, hoopte dat de regering haar uiterste best zal doen om invoering van de inwisselbaarheid der West-Euro- pese valuta's te bereiken. Alles moet gepro beerd worden om Engeland in de econo mische en financiële eenheid te betrek ken. Verder sloot hij zich aan bij de woor den van lof tot minister Lieftinck over zijn beleid. Natuurlijk moest de communist Van Santen weer aan het a.breken gaan. Hij uitte diverse kan.t noch wal rakende be schuldigingen. De heer Vixseboxse (CH) wijdde een beschouwing aan de fiscale politiek der regering. Hij gaf te kennen niet gerust te zijn over de politiek van de bewindsman. Tot slot zeide hij te vre zen, dat de minister in al te grote ijver om sociale rechtvaardigheid te betrachten het bedrijfsleven te veel aan banden legt en daardoor niet er uit haalt, wat er in zit. Gistermiddag om drie uur is op de rijksweg Utrecht-Den Haag ter hoogte van Bodegraven een luxe wagen, be stuurd door de 57-jarige Haagse advo caat mr. dr. W. M. Westerman, bij het passeren van een andere auto, over de kop geslagen. De bestuurder, die alleen in de wagen zat, liep hierbij zulke ern stige verwondingen op, dat hij tjjdens het vervoer naar het Sint Jozefpavil joen te Gouda is overleden. Mr. dr. Westerman keerde van een be zoek aan Duitsland naar Den Haag terug. Op de rijksweg reden twee vrachtauto's op ongeveer veertig meter van elkaar. De advocaat passeerde do eerste, een wa gen met verhuisgoed, doch reed de twee de een vrachtauto uit Zevenhuizen (Z.H.) van achteren aan. De botsing was hevig, dat de wagen van mr. Wes terman over de kop sloeg. De vrachtauto bleef onbeschadigd. De mogelijkheid be staat dat de omgekomen autobestuurder door het zonlicht werd verblind, zodat hy de tweede wagen niet opmerkte. De voortvluchtige echtgenoot van de 26-,jarige vrouw C. W. v. d. A.L., die gistermorgen in haar woning te Loos duinen werd vermoord, is hedenmorgen gearresteerd, na een mislukte poging om zich van het leven te beroven. Tijdens een voorlopig verhoor heeft hij bekend *tjn vrouw te hebben vermoord. De Ned. ambassadeur in de Ver. Staten mr E. van Kleffens, heeft in een confe rentie met minister Acheson het aan staand bezoek van Prins Bernhard aan de Ver. Staten besproken. Zoals men weet, begint dit bezoek, dat 9 dagen zal duren, 2 Maart a.s. Eerst gaat de Prins naar de Westkust. Verwacht wordt, dat hij tijdens zijn verblijf in Californië in het gebied van Los Angeles liggende vliegtuigfabrieken zal bezoeken. Daarna komt hij naar Washington, waar hij twee dagen de gast zal zijn van ambassadeur Van Kleffens. Hij brengt president Truman een bezoek en zal waarschijn- enige dagen naar Canada. Daarna komt Op 10 Maart begeeft de Prins zich voor lijk ook minister Acheson ontmoeten, hij naar de V.S. terug voor een bezoek aan New York. Gisteravond omstreeks 6 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de kapi tale boerderij van de heer T. G. aan de Busch en Dam tussen Krommenie en Uitgeest. De brandweer gaf met groot materiaal water. Al het vee kon met be hulp der buurtbewoners worden gered. De boerderij brandde geheel uit. Ver zekering dekt gedeeltelijk de schade. Het driejarig dochtertje van de wed. W. uit Klazienaveen, dat op de Brug straat aldaar aan het spelen was, stak plotseling de rijweg over, juist op het moment dat een personenauto, bestuurd door de heer M. H. uit Barger-Compas- cuum, naderde. Het meisje werd door de auto gegrepen en is kort nadien in het ziekenhuis te Emmen overleden. Sinds Zondag wordt een 17-jarig meisje, Elzelina Odijk, woonachtig aan de Veurse- weg te Voorschoten, vermist. Zij is op een Engels sportrijwiel een eindje gaan rijden en niet meer teruggekeerd. Men vreest, dat er een ongeluk gebeurd is. (Van onze bijzondere medewerker) LONDEN, Februari 1950 Een wonderlijk weefsel van traditie, democratie, bureaucratie en politieke zelftucht. Deze regels van het spel En het grootste probleem ervan is wel de vraag: hoe maak ik propaganda? Het antwoord lijkt eenvoudig. De de mocratie maakt het u mogelijk, net zoveel propaganda voor uw politieke denkbeelden te maken als gU maar wilt. Doch dat is slechts theorie. De Britse practyk is anders. Zij zegt, dat iedere candidaat verplicht is. zijn propagandauitgaven bekend te maken, en dat deze uitgaven gebonden zijn aan een maximum: 450 pond sterling voor iedere candidaat, benevens twee pennies voor iedere stemgerechtigde in 't district, waarvoor hij zich verkiesbaar heeft gesteld (en waarin hij, tussen haakjes niet verplicht is te wonen). Het principe luidt: ook de kleine partij moet haar kansen hebben en zij mag niet door een ongebreidelde propaganda-stroom der grote, financieel krachtige, partijen weggevaagd worden. Intussen: men kan zo'n verkiezing na tuurlijk töch nog behoorlijk duur ma ken! Iedere candidaat is namelijk ver plicht een garantie van 150 pond te storten en dit bedrag vervalt aan de staat als de candidaat ter stembus niet tenminste één achtste van het totaal aantal stemmen in zijn district haalt. Het ziet er naar uit, dat de uitslag der verkiezingen pas zéér laat bekend zal zijn. De Engelse stern-techniek is namelijk nogal gecompliceerd. Het feit, dat het totaal-aantal stemmen dat een partij over het gehele land behaalt, er eigenlijk niet toe doet. omdat men districtsgewijs stemt draagt daar al toe bij. Doch daarnaast zijn er andere facto ren, die de uitslag vertragen. De kies- Iokalen zijn van 's morgens tot 's avonds geopend en pas daarna mengt men de verzamelde inhoud der stembussen zorgvuldig dooreen (de uitslag van een bepaald kiesbureau in een bepaalde buurt verneemt u dus nimmer!) en begint dan pindelyk tr tellen. Het zal dus op z.i allervroegst Vrij dagochtend worden vóór de stemgerech tigden (iedereen boven de 21 jaar) zul len weten of Winston Churchill terug zal keren naar 10, Downingstreet, of dat Attlee er zal blijven wonen! GENT, Dinsdagavond. (Van onze ipeciale verslaggever). Degene, die nog een greintje hoop mocht hebben gekoesterd, dat indien er mogelijk 'n Oranje-speler in Newcastle onder de maat zou blijven, op het jaar- HJka treffen van de Zwaluwen tegen de Rode Duivels tenminste nieuwe sterren uit de hemel zouden komen vallen, is wel afdoende van een koude vastenavondkermis thuis gekomen. Hier stond immers niets minder dan een Nederlands B-team. de hope des vaderlands. Daarentegen verkoopt Bel gië tegenwoordig zijn Mardi Gras wedstrijden zo ongeveer bij openbare inschrijving en er waren derhalve zo wel in Gent als in Brussel als in Luik maar Rode Duivels aan het huis houden, dat de hele hel daarbij schier verbleekte. Met andere woorden: het Belgische team, waarvan onze „reser ves!" met 1—0 verloren, was slechts een samenraapsel van lieden uit de omgeving van Gent, een zuiver regio naal ploegje. Nu zeggen cijfers niet ólles. Veel méér moesten wij echter droef ervaren dat, voor zover dat nog nadere bevestiging behoefde, er geen nieuwe jeugd is op gestaan, die de lacunes zal dichten, welke in de toplaag van ons voetballegioen zijn ontstaan. Hierbij maken wij direct één uitzondering: de Maastrichtenaar Raven- stein, die zich ontpopte als een bijzonder handige binnenspeler, ijverig, doortas tend en bovendien onberekenbaar ln al zijn daden. Het is op zich zelf reeds een merkwaardig feit, dat Zondag na Zon dag alle mogelijke experts langs alle mogelijke voetballijnen naar jonge ta lenten snuffelen én Ravenstein eerst thans in het forum der grote publici teit verschijnt. Maar het is tenminste een winstpunt. Kort gezegd: daar zit wat in! Maar dan hebben we daarmee ook de enige lichtzijde gehad; de rest was min of meer bekend en helaas min of meer duister. Gent bracht geen nieuwe aanvalsleider en geen nieuwe vleugel- half; het schonk ons geen (eventuele) vervanger op een der backplaatsen en dat Van Raalte bewees een keeper van klasse te zijn, mag dankbaar worden ge constateerd, maar is geen nieuws. De ontmoeting kon worden verdeeld in twee heel verschillende mootjes: een eerste helft, waarin Nederland speelde als een stel kippen zonder kop en waarin de Belgen met de Gentenaar Freddy Chaves en de St. Nikolaas-man Van Steenlant in de voorhoede! het eeuwi ge Belgische liedje zongen van een golf van aanvallen, resulterend in een falend schot. Afgezien van de duikproeven, die Van Raalte in zijn doel verrichtte, had den de Rode Duivels op hun merites minstens drie doelpunten dienen tc maken en dan taxeren we dat nog aan de lage kant. Nu werd hun dat wel ge makkelijk gemaakt, omdat Smulders als linksback een complete faiilure bleek en Van der Hart als stopperspil in geen enkel opzicht het begrip „struikelblok" vertegenwoordigde, maar het is en blijft een merkwaardig feit, dat deze Beigen met steeds mathematische zeker heid naar het vreemde doel stormen om dan volkomen van de kook te raken. Wat de leiders der Zwaluwen hun pu pillen in de rust hebben ingeschonken blijve een raadsel. Maar er kwam een kennelijk mentaal geladen elftai ten to nele, zodat de wedstrijd tenminste ;ets van een wedstrijd kreeg. In tegenstel ling met vóór de pauze toonden de Zwa luwen een zekere wilskracht, al bleef het technisch kunnen onder de'verwach tingen en behaalde het geen hoger peii dan wij in gewone competitiewedstrijden gewend zijn. Het enige doelpunt van de ontmoe ting, die voor een uitverkocht Gantoise- veld werd afgedraaid, viel enkele mi nuten na het begin, toen door een fout Van Raalte, een der weinige licht punten in het Zuialuwen-elftal, onderschept hier op klassieke wijze een aanval van de Rode Duivels. in onze achterhoede Chaves „le ballon" vrijmaakte, een dot van een center verkocht aan zijn linkbuiten Himpe, die deze unieke kans dankbaar ac cepteerde (10). Het kón toen niet op. Keer op keer wandelde half Bel gië langs de heren Boomkamp, Van der Hart en Smulders en bij een on vergeeflijke misser van de NAC-man Lussenberg had centervoor Annicq maar voor het intrappen, doch dat was blijkbaar te veel gevergd. Een en kele, dood-enkele maal trokken de in het wit geklede Zwaluwen er tussen uit en bewees Drager dat hij het klap pen van de zweep nog wel kent, maar de vrij armzalige middenvoor Meijer verknoeide hopeloos de enige ordente lijke kans. Het was een welkome af leiding, dat er in die momenten een vliegtuig rond het veld cirkelde met de pro-Leopoldleuze „Stem ja" en het ware nóg interessanter geweest, in dien er een tweede vliegtuig was ver schenen met „Stem neen" er op, docfc deze attractie werd ons onthouden. Een regen van hoekschoppen op on« doel leidde de pauze in. Kort na de her vatting verdween de Rode Duivel An nicq van het forum en dit scheen de zaken lichtelijk in het evenwicht te brengen. En het gevolg was, dat de Bel gische keeper, die in de eerste helft met evenveel plezier naar huis had kunnen gaan, plotseling in functie moest voor een stel losse flodders van onze aanval. Annicq kwam terug, maar dit temperde Nederland's enthousiasme niet, hoewel het aantal werkelijk grootse aanvallen op de vinger van één hand te tellen was. Gelijk in de eerste heift werd Van Raalte ook nu door een cornerregen be zig gehouden, maar hij graa:de de bal steeds uit de lucht. Een strafschop, d.e zo klaar was als een klontje, werd de Belgen in het laatste ogenblik onthou den en zonder verder wereldschokkends slikte Nederland een alleszins verdiende nederlaag, zodat ze vanavond wel niet met feestneuzen door de binnenstad van Gent zullen zwalken. De samenstelling der elftallen was: Rode Duivels: doel: Seghers (Gantoi- se); achter: Berloo (Gantoise) en Van Hoof (St. Nikolaas); midden: Debuck (Aalst), Van Pottelsberghe (F. C. Brug ge) en Bovy (Gantoise); voor: Van Die- rendonck (A. s. Oostende), Van Steen- landt (S. Nikolaas), Annicq (F. C. Ron- se), Fr. Chaves (Gantoise) en Himpe (F. C. Brugge). Zwaluwen: doel: Van Raalte (Blauw Wit); achter: Boomkamp (bi. wit) en Smulders (Feijenoord): midden: Verbeek (Sparta), Van der Hart (Ajax) en Lus senberg (NAC); voor DrSger (Ajax), Michels (Ajax), Meijer (Spartaan), Ra venstein (MVT) en J. Heijster (HDVS). Newcastle, Dinsdagavond. In drie speciaal gereserveerde compar timenten van de „Flying Scotsman" arri veerde Dinsdag tegen de avond het Nederlands elftal in Newcastle waar, tegen alle verwachting in, de ondergaande zon het kleine Nederlandse gezelschap welkom heette. Het Oranje-team, dat Maandag avond al In Londen was aangekomen en daar in een druilregen naar zijn hotel reed met het sombere vooruitzicht, dat het morgen. Woensdag, in Newcastle zeer waarschijnlijk een modderballct zou gaan worden (met alle voor de Engelsen voor delige gevolgen van dien) kwam monter en fris in de beste stemming in Newcastle aan en sloeg zijn bivak op in het weel derige Royal Station Hotel, vol bewon dering nagestaard door een groepje jeug dige voetbalenthousiasten, die op hand tekeningen joegen. De Nederlandse Officials hebben er van daag overigens geen twijfel aan gelaten, dat zij deze semi-interland eigenlijk op de eerste plaats zien als een goede, nuttige scholing voor onze spelers. Tegenover de Engelse pers, die slechts matige belang- handen, terwijl de meeste Nederlandse stelling voor deze wedstrijd toont, heeft men er op gewezen, dat ons elftal uit niets dan simpele amateurs bestaat, die natuurlijk zullen onderdoen voor de sterk bevoorrechte profs, doch wel van plan zijn kostbare ervaringen op te doen ten behoeve van de interlandwedstrijden, welke het tijdens het lopende seizoen nog te spelen heeft. In afwachting van deze ervaringen bracht de Nederlandse kolonie, die zeld zaam klein in getal is (het aantal suppor- ters dat hier is komen opdagen, is tot Met Borotra komen Destremau en Du- buc mee naar ons land om Vrijdagavond en Zaterdag a.s. uit te komen tegen de Nederlandse I- C., waarin Rinkel ont breken zal. Hij speelt (met de Engelse speelster mej. Quertier als partner) in het tornooi te Verviers waar nog enkele andere Nederlandse speelsters en spe lers (o.a. mevr. Schmier, mevr. Schol ten—Klein. mr. Peters) zullen uitko men. Het programma voor de twee avon den ln de tennishal van Marlot is als volgt; Vrijdagavond van half acht af. acnxer- eenvolgens: Van Swol tegen Van Meegeren tegen Borotra, Wilton en Van Dalsurn tegen Destremau en Uuduc. Zaterdagavond van half ac"1 an Swol tegen Borotra, Van lc" gen Dubuc, Van Swol en Van Meegeren tegen Borotra en Dubuc. Alle partijen worden gespeeld om twee gewonnen sets (voor he »een tennis-Nederlands kennen ten- nis-Engels: best-of-three 42) Door een Spanjaard, ja. Maar de bedoeling was niet, dat monsieur zou ontsnappen- Neen! De bedoeling was, dat hy zou sterven. Het werd alle maal ln elkaar gezet met die Gaspard de bewaker, die de zaak met u be sprak. Maar hoe weet je dat, Jules? vroeg de artist schor. Poe! lachte Jules. Dat is gemak kelijk. Gaspard is erg gek op wijn en in wijn zit waarheid- Hy vertelde al les op een avond, toen hy' dronken was. en iemand fluisterde het in het oor van de gouverneur. Gaspard bekende en hij is doodgeschoten, als voorbeeld voor de rest van ons. Niemand gaf er veel om, want Gaspard was een grote schurk- Juan Cabados antwoordde niet. Er lag een starre uitdrukking op zijn ge zicht en de ex-bewaker sloeg hem een ogenblik met nieuwsgierige ogen ga de. Toen sprak hy weer en er klonk sympathie in zfin stem- Is het geen goed nieuws, dat ik u verteld heb, monsieur? Het is zeer slecht nieuws; antwoord de de schilder kalm. Maar hoe dan ook, het is goed dat u lie Nou hebt kunnen verlaten! Ja, dat is goed, heel goed. Jules glimlachte. Zelfs ik, die geen gevangene was, ben blij, daar niet meer te zijn en ik ben blij, dat u naar mijn cafe bent ge komen, monsieur. Het is erg prettig weer eens een oud vriend te ontmoeten. Juan stond langzaam op en reikte hem de hand. Ik moet nu gaan, Jules. Maar ik ben blij, diat je me dat van Gaspard hebt verteld. U komt toch nog eens terug, mon sieur? U moet kennis maken met Marie! Zeker kom ik terug, Jules. De vol gende keer hoop ik je vrouw te zien. Hij begaf zich naar de deur, verge zeld door de Fransman. Deze keek hem na, toen hij langzaam de straat uitging. Toen haalde hij zijn schouders op. Het is- geen pretje, dat ik „die on bekende man" vandaag heb bezorgd., neen. Maar de waarheid is soms hard. Na welke diepzinnige overpeinzing hij naar zijn lessenaar terugkeerde. HOOFDSTUK XXI Pedro en Lucille In haar suite in het hotel, waar zij haar intrek had genomen, zat made moiselle Lucille Carlos Cabados toe te lachen met kwaadaardigheid in haar ogen. Ja. zei ze, in gebrekkig Spaans, Pedro is een dwaas. Hij weet niets. Maar ik weet, want heb ik Juan Cabados niet in levende lijve ontmoet? En hij is heel anders dan jij, deze man. die i® Parys had moeten sterven. Hij.... Wie was die man, die stierf? viel Carlos haar schor in de rede. Dat weet ik niet, antwoordde de danseres en voegde er schouderophalend aan toe: Wat komt het er op aan, wie het was? Hij is dood. Hij zal je niet meer storen. Neen, maar Pedro. De danseres maakte een ongeduldig gebaar. i Pedro is niets. Hij weet niet, dat ik zelf de grote Fernay ben, ik die vroe ger danste in cafe de Nuit. Hij is op Montmartre en denkt ongetwijfeld, dat de politie mij te pakken heeft. Je vergist je, zei Carlos snel. Pedro is in Madrid. Hij weet, dat Lucille van het Cafe de Nuit de grote Fernay is. Hoe weet je dat? vroeg de danse res scherp. Omdat ik hem gezien heb Maar je kent Pedro niet! riep de danseres uit. Ik kende hem niet! Maar Pedro is mij komen opzoeken. Hij sprak over de affaire in Parijs. Hij waagde het zelfs te laten blijken, dat hij jaloers was op de vriendschap, die jij mij toont. Mademoiselle Fernay lachte geforceerd, maar haar metgezel kon zien, dat het nieuws, dat hij haar bracht, haar «rustig varontruatta. Pedro ia een grote dwaas. Hy heeft op my de indruk ge maakt van een man, die zeer ernstig kan zijn en hjj is verliefd op je Lucille- Ik vrees, dat hy erg gevaarlek kan zyn, als men het er naar maakt Ja, hernam de danseres snel, ter wijl ze haar wenkbrauwen samentrok in een diepe frons. Dat is mogelijk, zeer goed mogelijk. En hij is dol op het mes die Pedro. We moeten voor hem oppassen. Zo voel ik het ook, antwoordde Carlos langzaam. Ik wil niet, dat Pedro gaat denken, dat mijn verdwijning noodzakelijk is voor de succesvolle afwikkeling van zijn liefdesaangelegenheden met jou en ik geloof, dat voor het ogenblik bescheidenheid beter is dan moed- Wou je van me af? vroeg Lucille vinnig. Het is niet nodig, het zó te stellen, antwoordde Carlos. Ik beo slechts het oog op een voorzichtige koers. Pedro zou wel eens wat over haast kunnen zijn. Je zegt zelf, dat hij dol op het mes is. Dat is zo! Ja- Maar ik vergeet niet, dat je vroeger ook nooit meer iets hebt laten horen. En ik denk, dat je dat wéér doet en Pedro wat je noemt, als excuus gebruikt. Maar je wilt m« toch niet laten doden, Lucille? De witte tanden van de danseres vertoonden zich, t°en z0 spottend laCht<2eker zou ik dat willen zeker, als Ie me in de steek laat- Pedro doet wat ik hem zeg. Maar verlaat me nu. Ik moet denken. Pedro is in Madrid en dat staat me niet aan. Neen! Ze wuifde haar hand ten afscheid, de Spanjaard volkomen negerend- Hij wachtte een ogenblik, nam toen zÜn hoed en handschoenen en verliet de kamer. Toen hij naar de lift ging, ving hij het geluid op van een stem. Ja, mijnheer. Deze kant. Made moiselle Eernay is op haar kamers. Wilt u haar dan zeggen, dat ik. mijnheer Maitaxos Carlos hoorde niet meer. Hy zag een deur op een kier staan, gleed naar binnen en bleef daar, totdat hy twee mensen voorby hoorde gaan. Toen kwam hy te voorschyn en zonder een enikele maal om te kijken ging hy snel naar de lift. Toen hy die betrad, keek de liftjongen hem nieuwsgierig aan. Bent u niet goed, mijnheer? Wat duizelig, verklaarde hy. Waar is de bar? De jongen wees ze hem en Carlos bestelde oen glas brandewijn 'en dronk het leeg. Toen de kleur terug kwam op zijn gezicht, keerde hij zich om en verliet het hotel (Wordt vervolgd.) nu toe te tellen op de vingers van twee journalisten eerst Woensdagmorgen zullen arriveren met een extra K.L.M.-toestel) de avond in gepaste vrolijkheid door in het Empiretheater. Het veld in het St. Jamespark, waar de wedstrijd Woensdagmiddag om vier uur Nederlandse tijd begint, verkeert in vrij behoorlijke conditie ook al heeft het de laatste dagen veel regen moeten slikken. De weerprofeten van Newcastle voor spellen intussen, dat het Woensdag hier weliswaar koud en winderig zal zijn (het gezelschap spelers vond vanavond niet zonder verbazing zelfs een warme kruik in bed met de beste wensen van de hotel- direotie), doch dat de regen het vermoe delijk bij enige weinig betekenende buien zal laten. Bij de loting voor de voorwedstrijden van de wereldkampioenschappen ijs hockey werd Nederland ingedeeld bij de Ver. Staten en Zweden. De andere groeperingen zijn: Canada, Zwitserland en België; Tsjechoslowakije, Noorwegen, Frankrijk en Gr. Brittannië. De twee eersten van elk der drie groe pen worden gequalificeerd voor de eind- competitie. Zowel bij de voorwedstrijden als in de eindronde wordt een halve com petitie gespeeld, alleen de punten, die in de eindronde worden behaald, gelden voor de titel. Het programma van de voorronden voor het wereldkampioenschap ijshoc key ziet er als volgt uit: Groep A: 12 Maart: Engeland—Frank rijk, Tsj. Slowakije—Noorwegen; 14 Maart: EngelandTsj. Slowakije, Frank- rykNoorwegen; 15 Maart Tsj, Slowa- kyeFrankrijk, EngelandNoorwegen. Groep B: 13 Maart: ZwitserlandBel gië; 14 Maart: CanadaZwitserland; 15 Maart Canada—België. Groep C: 13 Maart: Ver. Staten—Zwe den; 14 Maart: ZwedenNederland; 15 Maart Ver. Staten—Nederland. In iedere groep wordt een halve com petitie gespeeld en de nummers 1 en 2 komen in de finale. Indien het behaalde puntenaantal hetzelfde is. zal het doel- gemiddelde Ibeslissen. Teams, die in de voorronden worden uitgeschakeld, zullen in een aparte groep moeten spelen om de zevende, achtste, negende en tiende plaats. In het geheel zullen in het tournooi van 1222 Maart 33 wedstrijden worden gespeeld. 16 en 19 Maart zijn rustdagen. Dinsdag werden te Koeping (Zwe den) internationale schaatswedstrijden gehouden, waaraan onze landgenoten Kees Broekman, Wim van der Voort en Anton Huiskes deelnamen. Het ys was slecht. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Hallman (Zweden) 46.7; 2. Van der Voort (Ned.) 47,5; 3. Hallqvist (Zwe den) 47,5; 4. Pajor (ISU) 47,6; 7. Broek man (Ned.) 48,2. 3000 meter: 1. Pajor 5.13.1; 2. Broek man 5.16.0; 3. Hallqvist 5.17.4; 4. Huis kes (Ned.) 5.18.8; 5. Van der Voort 5.19.7. Dinsdagavond werd in Den Haag de derde partij gespeeld van de schaak wedstrijd DonnerEeuwe. Donner speel de met zwart. Na de 25ste zet eindigde de partij in remise. De stand is thans: Euwe 2 punten, Donner 1 punt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2