Spannende uren met telkens wisselende standen 1 Majestueus zeekasteel bracht 4000 militairen thuis „Ondergang van Toornvliet: persoonlijk drama" Labour behaalde slechts zetels meerderheid tien Oordeel van de lieer Serrarens Geen optimisme over nieuw te vormen regering ^0NGSlagen VEILIGHEID IN BEDRIJVEN r Gejuich in Nederland want weer kwamen 4000 militairen thuis DE COMMUNISTEN ZIJN TOTAAL VERDWENEN Duizenden begroetten de Pasteur Zaterdag 25 Februari 1950 vJ DAGBLAD VOOR SCHIEDANfEN OMSTREKEN =J De tweede „battle of Britain'" is gestreden. Vrijdagavond even over acht uur - meer dan 23 uur nadat Donderdag de stembureaux ge sloten werden en na een etmaal meeslepende spanning - gaf 'n flash op een der vele telmachines in Transport House, waar de meeste labourleiders sedert vanmiddag vroeg rond een enorme situatiekaart verenigd waren, eindelijk tenslotte het grote, verlossende nieuws: labour had na 'n gevecht, dat iedere Engelse kiezer zich tot het einde zijner dagen als een „fine show" en „a great fight" zal blijven her inneren, zijn 313e Lagerhuiszetel en daarmee de absolute meerder heid in het nieuwe Lagerhuis veroverd. mVST Parijs en Brussels commentaar Lijk van Amerikaanse diplomaat gevonden Ongevallen bij landbouwop de bouwerij en in de havens Eclitscheidingswet „verzacht" V WEERBERICHT (Van onze speciale verslaggever) Teleurgestelde Tories Liberalen beslisten Tories komen terug De spanning groeide HAD KAPITEIN SCHULD AAN DE RAMP? Vanmorgen om vijf uur waren op zes na alle uitslagen bekend. Van één district verwacht mén het resultaat vandaag nog te vernemen. Wie de vier zetels van de Schotse hooglanden en de Hebriden hebben veroverd, zal op z'n vroegst pas Maandag hekend zijn. De zesde nog niet toegewezen zetel is die van Moss Side (Manchester) waar de verkiezing is uitgesteld tot 9 Maart, omdat de conservatieve candidaat kort vóór de stemmingen van eergisteren plotseling overleed. De huidige stand is Labour 314 zetels; Conservatieven en Cons. Lib. 294 zetelsLiberalen 8 zetels; Kleine partijen 2 zetels; Communisten 0 zetels. Met de zetel van de „speaker", de voorzitter van 't Lagerhuis, die als onafhankelijk wordt beschouwd, en de zes nog toe te wijzen zetels mede, vormen deze aantallen het totaal van 625, de nieuwe samenstelling van het Britse Lagerhuis. WISSELWACHTER OP DOOD SPOOR Prof. Rutten als havenarbeider Om toeristen te trekken VOOR HET VADERLAND GEVALLEN ,f r SCHIEDAMSCHE COURANT De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Wisselende bewolking met nu en dan regen- of sneeuwbuien. Meest matige wind draaiend naar Noordelijke richtingen. Geleidelijk kouder, eerst in het Noorden en later ook in het Zuiden van het land. Zondag 26 Februari: Zon op 7.34, onder 18.13 uur; Maandag op 10.50 uur; onder 4.18 uur. Maandag 27 Februari: Zon op 7.32 uur, onder 18.15 uur; Maano p 11.42 uur; onder 5.19 uur.^y LABOUR-ZEGE op het kantje verschil bedroeg toen zés zetels en dat betekende dat de conservatieven en (6) liberalen nu met labour gelijk gekomen waren. Tien minuten later echter begon labour een tegenoffensief. Het verschil bedroeg toen weer elf zetels en de zucht van ver lichting, die de roze gekleurde menigte rond Transport House op dat ogenblik slaakte, moet tot in Croydon of daar omtrent te horen zijn geweest. Om kwart voor zes begon labour's laatste opmars naar de overwinning. De voorsprong bedroeg toen 17; tien minuten later 22, om kwart pv?r zes 25 en om half zeven 28 zetels. Toen stond een labouroverwinning practisch al vast, doch officieel was ze nog niet. Er restten labour nog altijd vier zetels vóór men zich in een absolute meerder heid zou mogen verheugen. En over die vier zetels deed men langer dan een uur en een kwartier. Toen brak meteen de spanning. Wat er overbleef was een uitgelaten feeststem ming bij de labouraanhangers, een ietwat wrevelige sfeer bij de Tories en een begrafenisstemming jn het liberale en communistische kamp Het nieuws had in een ommezien dellaire maatregelen had te nemenen die labour-aanhangers, toekomst met soortgelijke maat- massa laeour-aannangers, die voor Transport House en Downingstreet 10 in martelende spanning op deze winstzetel hadden staan wachten, bereikt en heel dit onvergetelijke etmaal, waarin tot driemaal toe de kansen schenen te keren en waarin een boeiende nek-aan-nek-race tussen labour en Tories een sfeer had gekweekt, die men sedert de crisisdagen van de jongste wereldoorlog hier niet meer had beleefd, al die opgekropte spanning ont laadde zich in een overrompelende gee - drift der millioenen labouraanhangers, onmiddellijk via de B.B.C. die er een reportage voor onderbrak va*V slissend resultaat op de hoogte werden ge steld. Zo blijft dus Clement Attlee aan Downingstreet, zo koos men een nieuwe socialistische regering. De grote verkie- xingsveldtocht der Tories, onder leiding van Churchill, heeft de conservatieven weliswaar een grote zetelwinst in het par lement opgeleverd en heeft daarnaast de labourmeerderheid tot een zeer beschei den aantal zetels teruggebracht, doch het resultaat der verkiezingen is in Tory- kringen niettemin met verslagenheid ont vangen en het heeft grote teleurstelling gewekt. Men had hoger gemikt! Doch terwijl de Tories onmogelijk méér beloven konden dan wat ze de kiezers in het vooruitzicht hadden gesteld wel vaart, huizen, werk, een minimumloon grens, beter voedsel, opheffing der rant soenering, een vredelievend gesprek met Stalin over de atoomwapens en nog een verlaging der belastingen dacht een groot deel van het kiezerscorps er anders over en legde het lot van het Britse Koninkrijk opnieuw in de handen van de partfj, die in het verleden tal van onpopu- Een vertrouwvolle Attlee, die de over winning uit het vuur sleepte, en straps een ongekend moeilijke regeringsperiode tegemoet gaat. voor de toekomst regelen dreigde. De vreugde over de behaalde zetelwinst en de onloochenbare teruggang van labour was vanavond m het Tory-hoofdkwartier dan ook niet bepaald bruisend. Het ver trouwen in een overwinning, dat vooral in de loop van de middag in. Tory-kringen een haast juichend hoogtepunt beleefde toen alles nog mogelijk scheen en een labouroverwinning aan het bekende zijden draadje hing, sloeg tegen zeven uur van avond, toen labour de fatale zetelgrens angstwekkend dicht begon te naderen, met enig gerinkel aan scherven. He commentaar, die men van conser vatieve zijde op dit alles te leveren had, ging voornamelijk in de richting van de liberalen. Het laatste-uur-manifest der liberale partij heeft, zegt men in Tory- kringen, voor de ietwat hardhoofdige liberale leiders als een soort boemerang gewerkt. Het heeft velen weerhouden toe te treden tot het liberale kamp en hen teruggedreven naar het labour- front. Doeh daarnaast heeft het met alle ver houdingen spottende exorbitant grote aantal van liberale candidaten niettemin veel conservatieve stemmen weggevangen, dat de Tories niet zonder reden hun neder laag slechts daaraan toeschrijven. In meer dan vijftig kiesdistricten, waar het verschil tussen labour en de conser vatieven slechts miniem was, stonden de liberalen een conservatieve overwinning in de weg. Doch de situatie veranderde. Terwijl men in Coventry, waar de conservatieve oud-minister Hore Belisha door de la- bourcandidaat werd geslagen, nog opge wonden debatteerde over het feit, dat daar gisteren honderden kiezers hun stem niet hebben kunnen uitbrengen omdat. er geen stembiljetten meer waren, sloeg in Londen plotseling de barometer om. En de barometer dreigde met storm, voor labour I Uw verslaggever was In Transport House toen daar, tegen vijf our vanmid dag, het bericht arriveerde, dat de ia- bourvoorsprong in de loop van de mid dag had opgehouden te bestaan en dat de conservatieven en enige eenzame libe ralen tezamen tot dan toe evenveel par lementszetels hadden veroverd als het team van Cripps, die zich vandaag in een vriendelijke bui persoonlijk „de meest onpopulaire man van het hele stel" heett genoemd. Er sloeg een golf van kille ernst door Transport House en minister Bevin, die er juist arriveerde, keek grimmiger dan tijdens een onderhoud met de heer Molo- tofHij had „geen commentaar!". Op dat ogenblik was heel Engeland ge grepen door de grote strijd, die zich sedert het middaguur met het binnenko men der uitslagen ontwikeld had. Er is, denk ik, deze middag in Engeland niet zo heel erg veel gewerkt. Dat kon haast niet anders. Er wordt tijdens een Cup Final in Engeland ook niet gewerkt en Omstuwd door tientallen vaartuigen komt het reusachtige Franse troepenschip „Pasteur" langzaam naar de Javakade te Amsterdam gevaren in de mistige namid dag van gisteren. Aan boord bevonden zich 4000 repatriërende soldaten uit Indonesië de spanning van nu was nog duizend maal erger. Dat de liberalen in een paar honderd dis tricten niet eens het achtste deel van het totaal aantal stemmen haalden (wat de partij 150 pond sterling per stuk kostte, hetgeen overigens ook de communistische partijkas zo toegetakeld zal hebben, dat men in Moskou ijlings een inzameling zal moeten houden!)....: niemand die er op lette. Alleen die nek-aan-nek race tussen Churchill en de labour was belangrijk. Want de Tories kwamen terug. Zfj kwamen angstwekkend snel terug. In Fleetstreet spoot men de ene extra editie na de andere van de pers; de headlines werd van kwartier tot kwar tier opwindender en (vovr labour) alarmerender. Heel Engeland zat aan de radio, stond voor de bulletins of kocht kranten, Bioscoopvoorstellingen, werden onderbroken bij het doorkomen van iedere nieuwe uitslag; buschauffeurs lieten midden op Oxford Circus hun bus in de steek en holden, met hun passagiers, naar een krantenkiosk om er de laatste editie te kopen. Het undergroundverkeer in het hart van de City raakte, waarschijnlijk in verband met deze spanning, een half' uur lang in de knoop. In Victoriastreet ont stonden verkeersopstoppingen, die onuit- warbaar leken. In de bars, café's en de pubs serveerde men vrijwel niets anders dan.... uitslagen. En in het Tory-hoofd- kwartier, waar Lord Woolton de journa listen nu weer even te woord stond, heerste een stemming, alsof de suiker met de beurs elk ogenblik weer gen gen de hoogte in zouden sprin- Om kwart voor vier leidde labour nog OQ „f+Ii een vrij veilige voorsprong van ui™ nog Seen kwartier later was _I?°:rsprong tot 12 zetels gereduceerd; vijf uur hadden de Tories hun alen slechts voor het grijpen; het Onder een oorverdovend fluitconcert Zinnicq Bergman, minister Schokking en en omzwermd door tientallen bootjes I Kol. Pahud de Mortanges. voer gistermiddag de „Pasteur",, 't 31.000 ton metende Franse mailschap, lang- Minister Schokking wist de jongens in hun „eigen" taal toe te spreken. Hij ver- bij de Mij. Nederland, aan de Javakade. Overal begroette een grote menigte met veel enthousiasme, het geweldige zee kasteel _het grootste schip, dat ooit de sluizen in IJmuiden is gepasseerd dat de reis naar Nederland in record tijd heeft afgelegd. Het was een gewel dige gebeurtenis, dat geloei van sirenes, de juichende mensen, de juichende sol daten, die over het gehele schip uitge zwermd schenen. De „Pasteur" is een zeer mooi schip met een merkwaardig hoge pijp. 3400 Soldaten hebben er 17 dagen in hang matten geslapen, dé rest was in hutten ondergebracht. Het schip, was oorspron kelijk gebouwd als luxe mailboot op de Zuid-Amerika Lijn, maar toen het in '39 klaar kwam, werd l et direct als troepen schip in dienst genomen eii dit is het tot nu toe geblev-tn, MXar 't is onderscheiden met het Oorlogskruis en binnenkort krijgt het het.Legioen van Eer, want op zijn tientallen oorlogsreizen heeft het een roemrijke geschiedenis gemaakt. Langzaam trokken de sleepboten het zeekasteel- even over half twee naar de kade. Onderwijl hield de Kon. Militaire kapél de schepelingen bezig met vrolijke marsen. Inmiddels arriveerden verschil lende autoriteiten. Wij zagen o.a. de mi nisters Schokking en Spitzén, de Franse ambassadeur, de inspecteur-generaal van de Scheepvaart, kapt Van Zinnicq Berg man als vertegenwoordiger van de Ko ningin en kolonel Pahud de Mortanges als vertegenwoordiger van de Prins. Toen schalde breed en plechtig het Wil helmus tegen de hoge scheepswand. De duizenden stonden stram in de grijze drui lerige dag. Maar bij dé laatste klank waaide een gejuich op, dat geen einde scheen te nemen. Achtereenvolgens werd toen het woord gevoerd door kapt. Van (de commanderend officier aan boord) had ontvangen, waarin deze verzocht nog gisteren alle militairen naar huis te laten gaan. „Dat gaat niet gebeuren", zei de minister, „omdat wij de ervaring hebben, dat we ongelofelijke ruzie krijgen met de familie, als u in de nacht thuis komt. Er zal slechts een gedeelte van u worden gedebarkeerd." Een hevig minutenlang durend gejoel vap de soldaten volgde op deze woorden, doch al spoedig had de minister de lachers weer op zijn hand. En zó begon om half drie de debarkatie van de militairen, die in Noord-Holland woonden en in de steden Utrecht, Am- Sterdam, Haarlem, Rotterdam en Den Haag. De overigen moesten wachten tot vanochtend, maar men had gezorgd, dat zij zich aan boord niet verveelden. Het schip had een voorspoedige en zeer snelle vaart gehad, de overtocht had nog geen 17 dagen geduurd. Over het eten was niet iedereen tevreden, omdat men moeilijk aan de Franse Leuken kon wen nen. In Colombo waren 1000 man aan land geweest om te passagieren. De hoge gasten waren de oceaanreus in een bootje tot aan de Hembrug te gemoet gevaren. Gistermiddag ontving burg d'Ailly van Amsterdam de com mandant van de „Pasteur" en zijn staf. Een gedeelte van de bemanning woonde een circusvoorstelling m Carré bij. Op de „Johan van Oldenbarnevelt bood de Stoomvaart Mij. „Nederland" gisteravond 'n diner aan, waaraan o.m. minister Schok king, de kapitein van het Franse schip en zijn staf, de Franse consul-generaal m Amsterdam en tal van autoriteiten op scheepvaart- en verkeersgebied aanzaten. Vermoedelijk zal de „Pasteur" Zondag de haven van Amsterdam weer verlaten, „Het doet mij erg veel leed hier te moeten uitspreken, dat de omgekomen kapitein vaai de „Toornvliet" schuld heeft aan het vergaan van zijn schip. Helaas zijn ook nog vijf opvarenden het slachtoffer geworden van de hou ding van hun kapitein, die vrijwel al les heeft nagelaten om de veiligheid van zijn schip te verzekeren. Hier ipag gesproken worden van een persoonlijk drama". Onze Farijse correspondent telefoneerde' ons hedenmorgen: Op het ogenblik, dat de Labours de helft van het aantal zetels hadden verkre gen, de heer Serrarens te Parijs ont moetend, hebben wij de voorzitter van de sociale commissie en lid van de politieke commissie van de economische raad naar diens indrukken gevraagd. De heer Serrarens wenste zich te be perken tot een oordeel voor wat de internationale betekenis van de nage noeg gelijke kracht der twee grote par tijen: labour-meerderheid en conserva tieve oppositie betreft. Hij zeide het van grote betekenis te achten, dat het vraagstuk van cL Europese samenwer king nu aan de overzijde van 't Kanaal niet meer als een zaak van een partij kan worden beschouwd, maar dat zij door de beide partijen zou worden ge dragen, wat de Britse deelneming aan die samenwerking slechts aan kracht kan doen winnen. Het volkomen uitwerpen der commu nisten en communisten-vleiende labours maakte te Parijs een en„rme indruk. Men is intussen algemeen "van oordeel, dat het succes der conservatieven de taak van de heer Attlee bijzondei zwaar zal maken en dat het feit, dat de labours het maar juist gehaald hebben, een toestand te weeg brengt, die in een Lagerhuis, waarin men niet gewoon is met een schrale meerderheid te werken, niet tot een langdurig zittend parlement zal leiden. Onze Brusselse correspondent telefo- foneerde ons vanmorgen: De openbare opinie te Brussel ken schetst het labour-succes als geen ware triomf. „Le Peuple", het hoofdorgaan der socialistische partij in België, die in haar edities van gisteren over victorie sprak en „leve de labour partij" blokletterde, heeft deze ronkende phrasen in haar vol gende edities laten vallen en heeft 't daar in nu over „de meest dramatische ver kiezingen van deze eeuw". Het blad jubelt natuurlijk, omdat de Engelse socialisten voldoende zetels heb ben behaald om in het parlement de vol strekte meerderheid te hebben en schrijft o.m., dat het voor de eerste maal is., dat zij een overwinning behaalt „niet met ideeën, theorieën of programma's, maar door merkwaardige verwezenlijkingen" Zo lijdt doorgaans de „Peuple" aan op tisch bedrog, want in feite is het juist door die „verwezenlijkingen" dat de En gelse socialisten tientallen zetels verlie zen, die anders hun meerderheid ver sterkt zouden hebben. De R.K. Libre Belgique" schrijft o.m.: „Het is niet uitgesloten, dat spoedig nieu we verkiezingen zullen nodig blijken. Eén ding is zeker: Engeland schijnt re soluut 'terug te keren tot het systeem In Engeland houdt men zich thans vooral bezig met de vraag, wat Attlee zal doen, nu de labouroverwinning in feite niet is geworden, wat de partij er van verwacht had. Men vermoedt, dat hij, als op 1 Maart a.s. het nieuw gekozen Lager huis voor de eerste maal bijeenkomt, het parlement er van in kennis zal stellen dat hij aan het bewind zal blijven On danks de geringe labourmeerderheid in het lagerhuis, zal Attlee proberen, zo ver zekert men, een nieuwe socialistische re gering te vormen. Erg optimistisch gestemd over deze re gering is men echter niet. „Een onbevre digende verkiezingsirtsiag. Een hache lijke situatie. Vóór het einde van het jaar nieuwe verkiezingen", dat waren de drie punten, waar zo goed als alle Engelse kranten het over eens waren, die van de labours met kennelijke zorg. die van de van twee partijen. De liberalen zijn de-1conservatieven met 'n tikje leedvermaak finitief uitgeschakeld". misschien wel nieuwe hoop! In Washington is het verloop van de verkiezingen met de grootste aandacht gevolgd. President Truman en minister Acheson lieten zich voortdurend van de uitslagen op de hoogte houden. Over het algemeen gelooft men niet, dat een nieu we regering-Attlee een lang leven be schoren zou zijn. Men verwacht heel spoe dig nieuwe algemene verkiezingen in Engeland. In republikeinse kringen in de V. S. toonde men zich teleurgesteld over de resultaten. Men had er vast op gerekend, dat Engeland het voorbeeld van Australië en Nieuw Zeeland zou hebben gevolgd en het vertrouwen, in de socialistische re gering zou hebben opgezegd. In kringen van de grote vakbonden ver heugde men zich bovenal in de verplet terende nederlaag van de communisten. „Deze nederlaag vormt een verheugend bewijs van liet goede onderscheidingsver mogen van de Britse arbeiders aldus werd gezegd. Radio Moskou gaf ook reeds commen taar. Niet erg luidruchtig, zelfs niet erg zakelijk. Over de communistische neder laag werd niet gesproken, maar verzekerd werd, dat de stembiljetten niet „duidelijk waren geweest, zodat sommige genoeg mensen mei wisicu aw*. ze hun kruisje moesten zetten. En na tuurlijk kwam ook het ex-commumcatie- decreet ter sprake, zij het dan optoepas selijk door Moskou verdraaide wijze. Het commentaar van Radio Praag was niet veel helderder. "Verder zijn nog geen stemmen van achter „het ijzeren gor dijn" vernomen. Schumacher, de leider van de West- Duitse socialisten, was de 1ste Duitser, die zich uitsprak over het resultaat van de Britse verkiezingen. „De labourpartij heeft een overwinning behaald op het Europees kapitalisme", aldus meende hij: Deze overwinning was noodzakelijk voor de ontplooiing- va., het democrati sche socialisme in de gehele wereld en zij is een waarschuwing voor de promotors van de vrije economie". Aldus concludeerde de inspecteur-ge neraal voor de Scheepvaart in zijn ad' vies gisteren voor de Raad van Scheep, vaart te Amsterdam, dat een onderzoek instelde naar de oorzaak van de ramp met de 338 ton metende Rotterdamse kustvaarder „Toornvliet", die met lijn raad geladen op weg naar Dropheda in Ierland in de nacht van 10 op 11 Decem ber j.l. in ket Kanaal, nabij het licht schip East Goodwin, ten --Oosten van Dover in een storm verging. Van de be manning van negen man werden slechts drie door het Deense koelschip „Cim bria" gered. De anderen, ook kapitein Thomasse verloren het leven. Uit de verklaringen van enkele getui gen, Rotterdamse scheepsdeskundigen, bleek hoe de inspecteur-generaal voor de Scheepvaart tot zulk een conclusie kon komen. Nadat een der geredde matrozen het verhaal van de ramp had gedaan en over het moedig en kalme optreden van de kapitein tijdens de ramp had gespro ken, vertelde de plv. waterschout van Rotterdam, R. Buwalda, hoe de kapitein bij hem de indruk had gewekt bang zijn om kosten te maken voor de beve. liging van zijn schip en erg tegen de reis op te zien. Daar lijnzaad een gevaar lijke lading is, omdat ze gemakkelijk kan gaan schuiven, zouden extra schot ten moeten zijn aangebracht. Men had er de kapitein voor gewaarschuwd en de baas van de Graanelevator Mij., de heer H Konings, die de losse lading lijnzaad stortte, en dit voor de eerste maal sinds 40 jaar deed, had tegen de kapitein ge zegd: „Ik vind dit een gevaarlijk schip' waarop deze gereageerd had: „Nu baas, niet zo somber!" In zijn advies zeide de insp.-Gen. nog dat de kapitein te laat zijn fout be merkt had en toen de moed miste om naar de reders te gaan om de fout herstellen, bang als hij was voor ont slag. Hij begaf zich naar zee met een onzeewaardig schip. Een tweede vraag is hoe de reder er toe gekomen is het schip meer dan 40 ton over te be beladen?" De raad zal later uitspraak doen. Het zit de communisten weer niet lek ker Macht en invloed der katholieken in liet staatsbestel zijn diepe doornen in het rode vlees. Alle Roomse acties worden ijverig nagegaan, teneinde er op te kun nen spuwen. Een fel woord, maar we kunnen geen zachter term vinden, als men bijv. kennis heeft genomen van wat de heer F. Baruch meende te kunnen lanceren inzake het jongste partijcongres der K.V.P. Mijnheer Baruch heeft veel over dit congres geie- zen, want hij trekt zijn conclusies, ge baseerd op het volgen van de verslagen Zijn bevindingen zijn van zodanige aard, dat de communistische lezerskring geen katholiek meer zal kunnen luchten of zien. De schrik moet die mensen om het hart zijn geslagen. Immers volgens mijnheer Baruch zijn de katholieke leiders van plan de fasci- sering van Nederland in versneld tempo door te zetten en het levenspeil der be volking verder neer te drukken. De heer Veraart is toegejuicht als de geestelijke vader van de R.K. fascistische wet op de P.B.O. Het is een feit, dat de K.V.P. haar bevelen en als het nodig is ook' haar financiën uit Rome ontvangt Zij is dus geen Nederlandse partij. In Baarn komt er een vormingsinsti tuut, Baarn wordt steeds meer een inter nationaal centrum voor spionnage- organisaties- Duidelijk is ook, dat de katholieke reactie zich op nieuwe aanvallen op de arbeidersbeweging en progressief Neder land voorbereidt. Na deze min of meer hysterische ont boezemingen wil de heer Baruch echter zijn mensen toch nog bemoedigen. Want: 't Eerstvolgend weekeinde komt hel congres der C.P.N. bijeen. Daar zullen de plannen besproken worden tot ver dediging van de belangen der werkende bevolking, van de democratische rech ten en van de vrede. Wij zijn er van overtuigd, dat dit congres een machtige stimulans zal worden om de duistere plannen van de R.K. heren in de kiem- te smoren. Ziezo, dat heeft mijnheer Baruch weer eens lekker geschreven. Als nu de anti- Rome-injectie maar helpen wil. De communistische kiemensmoorders zullen zich echter op hun nieuwe post wel voelen als wisselwachters op een dood spoor. En voor de rest wy, katholieken, gaan volgens de richtlijnen der Pausen gewoon door. De leer van Pius XII is de leer waarvoor Pius I, de Heilige, stierf door het zwHard, de H. Petrus aan het kruis De grijsaard van het Vaticaan verandert met. Wij evenmin. Wij kennen de weg welke, als hij wordt gevolgd, nooit teri verderve kan voeren. Alleen maar naar het geluk. En daarom weg met alle verlokkingen van welke kant ook. We laten ons niet meeslepen. Met de beroemde kanselredenaar Lacor- daire zouden we kunnen zeggen- Houd uw purper. Morgen zal men U er in he- grayen en bij U het alleluja en het „De zingen, die nooit veranderen Katholiek blijft katholiek. Vandaar de angst en de haat der Stalinisten. Dat kiem- smoren wordt een te pletter lopen tegen Rooms graniet. s HENK VAN DER MAZE. De Amerikaanse autoriteiten stellen een onderzoek in naar de dood van de marine-kapitein Eugene Karp, een at tache aan de Amerikaanse ambassade te Boekarest. Het verminkte Rjk van Karp werd Donderdag gevonden in een tunnel b\j Salzburg (Oostenrijk). Karp stond bekend als een intieme vriend van Vogeler, de Amerikaanse za kenman, die te Boedapest tot 15 jaar veroordeeld is „wegens spionnage". Karp was op reis van Boekarest naar Parijs Het zag er naar uit, dat hij uit zijn slaapcoupé was gevallen. Het diploma tieke paspoort werd op het lijk gevon den. Officieus wordt medegedeeld, dat Karp Woensdag een bezoek aan Vogeler's echt genote in Wenen had gebracht. Men acht weinig reden aanwezig om moord te veronderstellen. Het negende Nationaal Veiligheidscon gres werd gisteren in Krasnapolsky voortgezet in drie sectie-vergaderingen die .elk door een minister met een toe spraak geopend werden. In de sectie landbouwveiligheid sprak de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, Mansholt, die zeide, dat de land bouw bij het tot standkomen van de ar beidswet altijd een „buitenbeentje" is ge weest. Dat wettelijke veiligheidsmaatre gelen voor de landbouw echter nodig wa ren, blijkt uit het gemiddeld aantal onge vallen per jaar dat n.J. 30.000 in deze sector bedraagt. Een blik in de boeren schuur 2al bewijzen hoe „gevaarlijk" er gewerkt Wordt. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. In 't Veld sprak voor de sectie Bouwveiligheid. De minis ter, die gegevens had verzameld over de ongevallen in het bouwbedrijf, was tot ontstellende conclusies gekomen. In 1938 waren er ruim 12.000 ongevallen, in 1943 ruim 33.000, in 1946 ruim 23.000, In 1947 ruim 24000 en in 1948 ruim 31.000 onge vallen, terwijl in het laatste genoemde jaar de activiteit in het bouwbedrijf even groot was als in 1938. Een zekere zorge loosheid moet debet zijn aan deze stij ging van het ongevallencijfer, aldus de minister. Minister Rutten van O.K.W., die voor hij dit hoge ambt bekleedde enige tijd als havenarbeider in Rotterdam gewerkt heeft, teneinde gegevens te verzamelen voor een uit te brengen advies, hield de openingsrede in de sectie „Havenveilig heid", wat dus niet verwonderlijk was. „Bovendien is er ook als minister van onderwijs reden voor mij om te spreken" aldus prof. Rutten, „want in de scholen voor Nijverheidsonderwijs wordt „veilig heid" onderwezen. Jaarlijks komen er on geveer 8.000 ongelukken in de havens voor, zodat orde en bekwaamheid voor de arbeid in de haven hoogst noodzake lijk zijn." Na de ministers belichtten in de drie secties tal van deskundige sprekers nog de verschillende manieren om de veilig heid voor de arbeiders te vergroten. I Wederzijds goedvinden en het verblijf van een maand op het eiland Puerto Rico zijn voldoende om een echtschei dingsprocedure te kunnen beginnen. Dit zijn de voornaamste kenmerken van een nieuwe wet op het gebied r&n de huwelijkswetgeving, zoals deze door Ruben Gaztambide Arrillaga werd voor gesteld in het Huis van Afgevaardigden. Welingelichte kringen weten nog te melden, dat dit wetsvoorstel verband houdt met de pogingen meer Amerikaan se touristen aan te trekken. De Paters van de H. Geest hebben on langs Huize „Ooster-Meerwijk" bij de H. Landstichting te Groesbeek aangekocht en zullen dit huis gaan inrichten als woon huis voor de paters, die studeren aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Overleden 3 Februari 1950 in het Stad- en Academisch ziekenhuis te Utrecht tengevolge van een in In donesië bekomen verwonding: sol daat H. de Graaf uit Haarlem. Overleden 22 Februari 1950 in Centraal Militair hospitaal te Utrecht tengevolge van een in In donesië bekomen verwonding op 26 Maart 1.949: le luit. P. Melse, uit Zwolle. Kon. Ned. Ind. Leger: Overleden 13 Februari 1950 aan bij vuurgevecht bekomen verwon ding: korp. inf. H. Driesmans uit Indonesië.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1