raketten de wereldruimte Afgevuurde Viking III heeft geleerden veel Vei ld wang voor fruit aanfluiting van overheidsgezag het wordt weer kouder ponder Pyrrhus-victorie der Labours Ajax kan morgen de titel behalen V.. J Gezamenlijke organisaties vragen om vrijheid in afzet Kon. Militaire Kapel naar Amerika Borotra verliest van Van Meegeren Het der Liefde ZATERDAG 25 FEBRUARI 1950 PAGTNA Voorbereidingen in Amerika Eerlijk gezegd moeten we toege- ven dal de reis naar de maan in Amerika wordt voorbereid. Maar een Nederlands geleerde erkent de mogelijkheid van een dergelijke on derneming. Prof. Dr. D .H. Wester heeft zich op de hoogte gesteld van hetgeen in de erenigde Staten reeds te dezer zake gepresteerd is en hij moet als wetenschappelijk man toe geven: de raket-techniek vordert snel, heel snel en misschien al bin nen tien jaar zullen de eerste raket ten ofwel vliegende bommen de we reldruimte doorklieven, door men sen bemand of minstens van de aarde uit door mensen bestuurd. Radar speelt een grote rol Het „Viking*'ruimteschip PARUS KOMT MET SCHAT TEN GEVAREN Van Swol door Dubuc geslagen WERELDRECORDS ATHLETIEK Ottwell Binns i HAAGS ELFTAL IJSVOGELS—H.H.Y.C. 8—2 NED. TENNISSERS IN VERVIERS ZESDAAGSE IN NEW-YORK A very narrow escape! Een typisch Engelse uitdrukking om weer te geven, dat men op het uiterste nippertje aan een onheil is ontsnapt. We geloven, dat vele Engelse labours deze verzuchting gisteravond hebben geslaakt, toen de B.B.C. na een dag vol verrassingen en spanning op een bepaald moment lagen labours en conservatieven maar drie zetels uit elkaar eindelijk mede deelde, dat hun partij de absolute meerderheid had gehaald. Of er echter in het labourkamp^veel vreugde over deze „overwinning" LA- heersen, is aan een zeer gerechtvaar digde twijfel onderhevig. Van een oveJ" wicht van 195 afgevaardigden over ae conservatieven, en van 146 over- andere partijen tezamen zijn zy terug gevallen op een uiterst kleine absolute reis naar maan gooucu up ,Qor Heel de wereld is in opwinding over de waterstofbom, terwijl de consternatie meerderheid, op de voenoS j over de atoombom nog nauwelijks geluwd is, In, een vorig artikel hebben we er reeds op gewezen, dat de atoombom nog volstrekt geen doorslaggevend wapen was. Maar nu beweert men van de waterstofbom lelijker dingen.Zij zou niet alleen een doorslaggevend wapen zijn, maar de mogelijkheid ope nen tot een totale zelfvernietiging. De mensen zouden er n.l. de wereld inee kunnen vernietigen. En dus ook zichzelf. Vandaar, dat met alle geweld niet dat van de een of andere verschrikkelijke bom, tot overeenstem ming moet worden gekomen. de conservatieven, die ^endien nog een miniem aantal liberalen ver achter zich hebben. Dit betekent, dat de labours wel een absolute meerderheid, maar geen wor king majority verworven hebben; d.w.z. dat het kabinet, een labourregering natuurlijk, zijn leven nooit zeker zal zijn- Een parlement is practisch nooit voltallig bij stemmingen aanwezig, en dan kan zich bij de afwezigheid van 'n aantal leden gemakkelijk de situatie voordoèn, dat een regeringsvoorstel wordt verworpen of een motie van wantrouwen wordt aangenomen. Het kabinet zou een dergelijk votum na tuurlijk een paar maal naast zich neer kunnen leggen. Maar zijn positie wordt zó totaal ondermijnd. Het ligt dan bij de Engelse parlemen taire zeden voor de hand, dat het la gerhuis wordt ontbonden, en in die geest kan het allerminst verbazen, dat er nu reeds in Engeland stemmen op gaan, welke de mening verkondigen, dat er binnen enkele maanden, mis schien zelfs over enkele weken reeds, opnieuw verkiezingen zullen worden uitgeschreven, in de hoop, dat men dan tot een duidelijke meerderheid, waarmede kan worden gewerkt, zal komen. De politieke toestand in Engeland is na deze volksraadpleging derhalve uiterst onstabiel geworden, en het heelt nauwelijks zin de blik op de toekomst te richten. Het lijkt waarschijnlijk, dat de huidige regering, zij het misschien met een aantal wijzigingen aan net bewind zal blijven. Tenzij prime mi nister Attlee er de voorkeur aan geeft zonder verwijl aan de koning mede te delen, dat hij zich niet in staat acht met dit onmachtige lagerhuis te rege ren, een mogelijkheid, welke in som mige Engelse kringen wordt overwo- Sen- Men vraagt zich af, welke de eden is, dat een labourbewind gedurende jaar in de toch talrijke tussentijdse verkiezingen nooit een nederlaag en nu een kleine zeventig zete Ue|L belangrijke verklaring vindt men ongïSld in het feit, dat een mtLnate verkiezingscampagne een veel dieper woelend nationaal gewetenson derzoek uitlokt dan een strijd, welsce in één district wordt gevoerd. Thans zijn landsbelangen op de voorgrond getreden, terwijl in de loop vap de jongste vijf jaren meer plaatselijke of zelfs persoonlijke interessen een rol speelden. Men heeft voorts het feit, dat Don derdag de opkomst der kiezers bijzon der groot bleek te zijn; de belangstel ling derhalve ditmaal veel en veel in tenser was dan bij de tussentijdse ver kiezingen, en zelfs dan bij die van Juh 1945. Velen, die toen het electorale gebeuren onverschillig over zich heen lieten gaan, zijn nu naar de stembus getogen, en zij hebben voor het over grote deel conservatief gekozen; in eiR geval hebben zij de onderlinge ver schuivingen tussen de partijen ten gun ste van de conservatieven opgevangen. Wat weer bewijst, dat er een groeiend verzet tegen het labourbewind is; wat op zichzelf tegenover 'n regeringspartij in tijden van austerity, van beperking van het levenspeil begrijpelijk is. Niet onmogelijk is tenslotte, dat de jonge ren, die nu voor de eerste maal hun burgerrecht uitoefenden, rechtser ge oriënteerd zijn dan de oudere genera tie. Dit verschijnsel ligt enigermate in de psychologische lijn. Waarschijnlijk heeft de oude Churchill een grote aan trekkingskracht op de jeugd uitge oefend. Anderzijds wijst de uitslag er op, dat de labourparty op een sterke kern van trouwe aanhangers kan bogen, welke haar na vijf jaren van grote lasten, nog pan een zij het uiterst kleine meerder heid kan helpen; een meerderheid voor een straf geleide economie. Waarbij men echter ook weer niet mag ver beten, dat de andere partijen, d.w.z, die tégen de socialistische staatsecono mie zijn een veel en veel groter aan tal stemmen hebben getoegen dan de labours* dit past nu eenmaal in het v£r hét Europese conünent weemdc Britse verkiezingssysteem, waar-het hoogste stemmental, niet de held ervan beslist. De labours hebben dus een over ning behaald, maar tegelijkertijd e zware tegenslag, welke met een nedei- laag gelijk staat, geleden. Dat zal zijn invloed op de gelijk-gezinde partijen op het Continent niet missen. De diep ingrijpende macht van het Britse so cialisme, dat echter nooit op marxist! sche grondslag werd opgebouwd, is ge broken; erger dan dat: zijn prestige heeft een klap gekregen, en zou slechts door een eclatante en overweldigende overwinning kunnen worden hersteld. Een karakteristiek gegeven van de jongste verkiezingen is, dat Engeland feitelijk tot het tweepartijenstelsel is teruggekeerd. Van de 28 partijen, die candidaten in de politieke ring brach ten. zijn er 25 knock out geslagen. Of eigenlijk 26; want de liberale partij, welke niet minder dan 47 candidaten in de strijd wierp, en de hoop, zelfs de verwachting koesterde, dat zij op de wip zou komen te zitten, blijkt elke betekenis te hebben verloren. Waar schijnlijk heeft haar laatste stunt: het voorstel om met de labours een coalitie aan te gaan, de laatste stoot tot haar ondergang gegeven. Tenslotte is prachtige noot ge bleken, dat het Britse volk niets met het communisme wil te maken hebben. Engeland staat, welke beslissingen Attlee pok moge nemen, voor een poli tiek zeer zware tijd. Dat is het betreu renswaardige resultaat van een ver kiezingsdag, die naar algemene mening spoedig door een nieuwe strijd om de macht tussen labours en conservatieven ral worden, gevolgd. In verfean-d met al die opwinding van een Churchill, die zo gauw mógelijk naar Moskou wil 'en van een Truman, die rustig zegt, dat Stalin maar bij hem moet komen, als hij over bommen wil bomen zouden we de uitspraak wil len herhalen, dat zelfs de waterstofbom ons niet zonder meer in zak en as be hoeft te brengen. Wanneer we dit zeg: gen, doen we dit tevens, omdat bij vele geleerden de overtuiging leeft, dat er nog iets ergers is dan bommen, n.l. vlie gende raketten. En daaraan wordt ook al weer hard gewerkt. Aan deze vliegende raketten is even wel een uiterst geruststellende gedachte verbonden en wel, dat ze binnen afzien bare tijd nog niet eens een mensen leeftijd het mogelijk zullen maken, naar de maan te vliegen. Wie zich a s in verband met de bommen niet m veilig voelt, zal eventueel naar de kunnen uitwijken Lach met le is hoge ernst. Het is heus ge miri tisch Amerikaans '«haal fantas, een geestesproduct van <ie a Jules Verne, die ons het reizen maan voorspeld heeft. De raketten berusten op 'het zelfde principe als de beruchte V 2, waarmede we hier in Nederland op onaangename wijze kennis hebben gemaakt, na het voorproefje van V I's. Ze worden door vloeibare brandstof, die uitgesto ten wordt en aldus de raket voortduwt, gedreven en verleden jaar, dus in 1949, bereikten raketten van overigens nog be scheiden afmetingen een hoogte van vier honderd kilometer. Dit is, gezien de af standen in de wereldruimte, wel niet bepaald indrukwekkend, maar elke dag worden de raketten verbeterd. Dezelfde Duitse geleerden, die tot het laatste ogen-blik zo ijverig bezig zijn geweest met het perfectionneren der thans weer verouderde V 2's, zitten samen met Ame rikaanse geleerden in een reusachtig la boratorium in de woestijn van^Meuw- Mexieo steeds weer nl.eu.we. m te vervaardigen en verbeteringen toe te V°Een!1' der laatste verbeteringen is een raket, 'die zich zelf in tweeen verdeeït. Het apparaat bestaat uit twee gedeelten. Het ene zit in het andere opgesloten en wordt op een bepaalde tijd als het w afgeschoten. Men had zich er rekensch p van gegeven, da.t een. raket gedurende d eerstehonderd kilometer in de sti a- tosfeer en wat daar achter ligt, veel meer kracht moet ontwikkelen dan verderop. Daarom bouwde men een zware raket, die op een gegeven ogenblik, wanneer haar brandstof bijna is uitgeput een klei ner raket afschiet, die dan de tocht ver volgt en. veel minder weerstand- onder vindend, honderden kilometers verder vliegt. In 48 uur naar de maan De deskundigen hebben berekend, dat een eenmaal volmaakte raket de afstand naar de maan in ongeveer 48 uur zal kunnen maken en dan ook mensen mee zal kunnen nemen. De raket wordt eerst op aarde af geschoten. vliegt dan een aantal ma len om de aardbol, tot zij het contact kwijt is en raast in een wijde boog naar de maan. Ook daar vliegt zij enkele malen om heen, steeds vaart vermin- Een Nederlands geleerde meent, dat een tocht naar de maan met een raket binnen afzienbare tijd tot de mogelijkheden behoort Aange zien we deze geleerde, prof. West niet van Jules Verne-aehtige fan- tasterijen mogen verdenken, nemen we aan, dat er werkelijk waarheid schuilt m de talrijke berichten uit de Verenigde Staten, waarin van „ruimteschepen" wordt ge waagd, schepen, die gebouwd zul len worden, om de wereldruimte te doorklieven en binnen vijf en twintig jaar inderdaad een tocht naar de maan zullen maken. Daar om geven we hier de voornaamste bijzonderheden over deze interes sante plannen weer, zoals ze in tal vai? 'Amerikaanse bladen en tijd schriften gepubliceerd zijn. maan zal gemakkelijker gaan. Want aangezien déze acht maal kleiner is dan de aarde, is haar aantrekkingskracht ook acht inaal minder. Een dergelijke krachts ontwikkeling lijkt inmiddels slechts door middel van de atoom-energie mogelijk, alhoewel de chemisch samengestelde, vloeibaxe. brandstoffen ook reeds enorme kracht kunnen ontwikkelen. De raket heeft, in tegenstelling met een vliegma chine, geen lucht, nodig, om zich dank zy haar brandstof té kunnen voortbewegen. Daarom kan de raket, ook door de we reldruimte reizen, waar geen lucht is. De uit waterstof en superoxide samen gestelde brandstof voor raketten kan zo'n ruimteschip reeds thans een snelheid van meer dan twintig duizeiid. kilome ter per uur laten ontwikkelen. Wat de op de atoom-energie berustende voortbewe gingskracht betreft, hierover wèet men nog niet veel, maar men is toch al hal verwege de vereiste vijftig duizend K.M. per uur. Hoe mensen zich bij deze duizeling wekkende snelheden zullen gedragen, is nog eenopen vraag, die slechts gedeel telijk door de tot dusver gehouden snel heidsraces op grote-hoogte is Opgelost, Radar zal bij het rich oriënteren in de wereldruimte een grote rol spelen. Men hoopt, dat jpnge, sterke, weten schappelijk aangelegde mensen de eerste waagstukken zullen ondernemen, zoals eens de eerste zeevaarders zich naar on bekende verten hebben- gewaagd. Ze zullen er voor andere gevaren staan. De temperatuur van de maan kan variëren tussen de 240 graden beneden het vriespunt en 250 er bo derend, om ten slotte netjes te kunnen dalen. Theoretisch bestaat-er reeds een voortdrijvingskracht. die in staat is, de aantrekkingskracht van "de aarde te verbreken, zodat een raket dus op eigen gelegenheid in de wereldruimte gaat rondzwerven. Men acht het niet uitge sloten, dat een dergelijke raket reeds over tien jaar op de een of andere wijze in de wereldruimte „opgehan gen" kan worden. Misschien zullen zich aan-boord er van mensen bevinden, met de opdracht, de omstandigheden daar in de eeuwige nacht te bestuderen. De raket zal eveneens nog theoretisch weer naar de aarde terug kunnen worden gehaald. Zoals een onderzee boot in donkere diepten duikt, zal de raket de wereldruimte verkennen. In de Woestijn van Nieuw Mexico worden allerlei proeven genomen. Zulks met steun van de Amerikaanse rege- rmg, die reeds enkele jaren .geleden opdracht heeft gegeven, een onbemande, raket te bouwen, die de eerste experi menten zal ondernemen. Dit ruimteschip moet dan per automatische radio be paalde gegevens seinen, .waarmede men bij de bouw van nieuwe ruimteschepen we spreken nog maar niet van we reldruimteschepen zijn voordeel zal kunnen doen. Waarom men het zo op de maan ge munt heeft? Wel, sommige militaire autoriteiten in de Verenigde Staten me nen, dat de maan *n ideaal oord zou zijn voor het lanceren van verschillende soor ten bommen. Een bezetting v.an de maan zou een volkomen wereldheerschappij betekenen. Men heeft reeds een naam .voor het ruimteschip, dat de eerste ver kenningen zal verrichten. Het heet „Vi king". Wat er na de „Viking" komen- moet. zal met machtige middelen tot voortbe weging dienen te worden uitgerust. Want een raket, die zich aan de zwaartekraent onttrekken wil, moet een nelheid ont wikkelen van zowat vijftig duizend ki lometer per uur. Het-los komen van de ven. Er is geen beschermende atmos feer. Wanneer de zon schijnt, is het er verschrikkelijk heet en wanneer er slechts wat weerkaatst licht van de aarde op de maan valt, is het er ondraaglijk koud. De maanreizigers zullen hiertegen moeten worden uit gerust. Ook in verhand met het feit, dat de zwaartekracht op de maan veel minder is. Natuurlijk moeten ze hun eigen lucht meebrengen. Maar laten we hierop niet nader in gaan. Het klinkt nu echt Jules Verne- achtig, zal menig lezer denken. Hij zal het misschien zonde vinden van de vele honderden millioenen, die reeds voor de raketten zijn uitgegeven. Daar in Nieuw Mexico denkt men er anders over. White Sands, een grote, kale, door bergen ingesloten vlakte, meer dan zestig kilometer breed en ettelijke honderden kilometers lang. dient er tot laboratorium. Hier worden telkens weer de raketten afgeschoten en tevens wordt er met iange-afstandsvluchten geëxperi menteerd. White Sands Proving Grounds heeft al verschillende ruimteschepen gebouwd, die inmiddels nog in hoofdzaak raketten zijn. „Viking" is de naam, die aan ai dergelijke modellen gegeven wordt. Deze maand is de „Viking III" afge vuurd. Er was drie jaar aan gewerkt en het kostte drie honderd duizend dollar. „Viking II" viel terug op de aarde, na dat het slechts enkele tientallen kilo meters de hoogte in gegaan was. Maar toch hadden de zich in de staart bevin dende apparaten reed belangrijke gege vens naar beneden doorgegeven, o.a. ten aanzien van ondervonden weerstand, de snelheid van 'het brandstofverbruik etc. Aan de hand van dergelijke gegevens zal men zijn toekomstige berekeningen en modellen moeten maken. Er staat nu een Viking IV" op sta pel, die gebouwd wordt, rekening hou dend met de jongste ervaringen. En on dertussen wordt er onder de jonge ge leerden en technici druk gediscussieerd, wie er kans zal hebben, tot .de beman ning van het eerste, echte ruimteschip te behoren.... Met dit radar-apparaat werden de eerste echo's van de maan opgevangen. (Van onze Utrechtse redacteur). De veildwaug voor fruit moet afge schaft worded. Deze verordening Is in de practyk een aanfluiting geworden van het gezag van de overheid, want niemand houdt zich er aan. Op z*n hoogst de helft van hetgeen nu geëx- - porteerd Is,zou over de grenzen ge gaan zijn, indien men zich strikt ge houden had aan de bepaling, dat alles, wat geoogst is, geveild moet worden. Bfl de overvloedige oogst in 1949. die over twee jaar wellicht nog groter zal zjjn, is gebleken, hoe niet één fruitvei ling over voldoende ruimte beschikte en dat er gebrek aan emballage was. Vandaar, dat de samenwerkende orga nisaties van exporteurs, pachters en ver- zendhandelaren aan de minister een re quest zullen zenden, waarin vrijheid ge vraagd wordt van keuze voor de fruit telers in de wijze van afzet van hun producten. Er wordt in regeringskringen reeds over gedacht de veilplicht voo» het fruit op te heffen, doch om een „stootje" in de goede richting te geven, kwamen verzendhandélaren van groen ten enfruit' uit de provincies Gelderland Overijssel en Utrecht, alsmede truitpach ters,' gistermiddag in Hotel „Noord-Bra bant" te Utrecht bijeen Het grote be lang, datin de opheffing van de veil plicht gelegen is, werd hier nog eens on derstreept door de heer Th. M. de Vos uit Bunnik. voorzitter van de Fruitpach- tersbond en mr. L. Schenderling uit Den Haag, secretaris van de vakgroep groen ten en fruit. De actie tegen veildwang betekent geenszins, dat men de veiling weg wil hebben. Het veilingwezen is in ons af- zetbestel niet meer weg te denken en men kan niet anders dan respect hebben voor de wijze waarop de veilingen in het Westland en rond Rotterdam werken Daar heeft men echter te maken met een privaatrechtelijk statutair opgelegde veilplicht- en niet met een pu bliekrechtelijke veilplicht, bij veror dening door de overheid opgelegd. Deze veilingen zijn geëigend voor de afzet van dagproducten, maar bij fruit heeft men ook te maken met stapel- of be- waarproducten. Voor export moeten ook te voren transacties worden afgesloten, wat bij veiling niet mogelijk is. Boven dien gaat een groot gedeelte van het fruitafzet, in doorsnee 50 pet, bij sommi- Drie met de rood-blauwe kleuren van de stad Parijs beschilderde lichters zul len in de maanden Mei en Juni door België en Nederland varen en vervolgens de Rijn op gaan tot in Zwitserland. Deze schepen zijn drijvende tentoonstellingen en hun ruimen zullen ware showrooms zijn, met artikelen uit Parijs, zoals ja ponnen, juwelen, snuisterijen, boeken en zelfs snufjes uit de Franse keuken. Het anker wordt uitgeworpen te Brus sel, Antwerpen, Rotterdam, Straatsburg en Bazel. ge producten als kersen beduidend meer. via pachters. De heer De Vos gmg de geschiedenis van het ontstaan van de veilingplicht in ia-u na toen de tuinbouw de hulp van de overheid nodig had. maar de fruitteelt was nog een der allerbeste beifrUvenop aerarisch geb ed. Het was daarom on- bS dat de overheid, toen zij over- zicht van de tumbouw wilde hebben, het fruit in de veilplicht betrok. Mr Schenderling betoogde dat er prac tised voor de veilingen, zeker voor de fftnontinveilinaen weinig zal veranderen, wanneer de iSlpücht wordt afgeschaft. maar er zijn fruitveilingen, die met zo Dctrmrt riin en geheel moeten steunen op IS publiékrtchtelijke plicht. Tegen dit gïn Sp staatskrukken liet spr. zyn waar schuwende stem toch al zo'n groot gevaar van te veel staatsbemoeienis dreigt. De Koninklijk Militaire Kapel zal in April a.s. naar Amerika om Iuister bij te zetten aan de „Holland-Fair die in Philadelphia zal worden gehouden. Indien de Koningin haar toestemm -g verleent, zal de kapel - tezamen met de drumband, ongeveer 80 man het bekende ceremoniële tenue op deze reis meenemen. De kapel vertrekt op 18 April met de »Tipnv,- Amsterdam", naar New-York: de terugreis wordt aanvaard op 29 Mei met de „Volendam". dat op die reis Amerikaanse en Canadese studenten naar Europa vervoert Deze reis is mo- eeliik geworden door de grote steun van verschillende ondernemingen, o.a. de Holland-Amerikalijn, die de kapel op de heenreis zeer aanzienlijke reduc tie heeft toegestaan. Behalve op het ter rein van de „Holland-Fair" zal de Ko ninklijke Militaire Kapel eveneens con certeren in Philadelphia zelf en waar schijnlijk in nog enige andere steden Een „Viking'-ruimteschip. Het werd in drie jaar gebouwd, kostte drie honderd duizend dollar en stortte veel te vroeg weer op de aarde neer (Van onze weerkundige mede werker.) De periode met zonnig voorjaars weer schijnt voorlopig helemaal af gesloten te zijn. Het weer staat nu onder invloed van depressies, die echter niet de gewone route volgen. Vanmorgen was een depressiecen trum even ten ZuideD van de Britse eilanden gelegen en gezien de snelle daling van de.luchtdruk in Eranknjk zag het er toen naar uit, dat dit cen trum ten Zuiden van ons land zal passeren. Eén voordeel heeft deze depressie ons ten minste gebracht, aan de koude lucht, die hel grootste deel van hef Noordzeegebied bedekt en gisteravond .ot de H'n Amsterdam Almelo naar het Zuiden was opge drongen, is een halt toegeroepen, hoewel het niet is te verwachten, dat deze stilstand van lange duur zal zijn. Vanmorgen was het front tussen de zachte en koude lucht zelfs iets teruggedrongen, om 7 uur be vonden alleen de noordelqke Wad deneilanden zich nog in de koude lucht. Terschelling meldde toen een temperatuur van 4 gr., terwijl alle andere waarnemingsposten 6—8 gr. opgaven Dit front heeft heel wat regen veroorzaakt, terwijl het er niet naar uitziet dat het natte weer het veld zal ruimen nu een nieuwe de pressie nadert. Zodra dit is gepasseerd, zal boven dien de koude l'cht verder naar het Zuiden afstromen, zodat ook in ons land de temperatuur zal dalen- Voor Zondag zullen tevens buien moeten worden verwacht. Veel bijzonders is het weer dus niet. maar de kou zal in ieder geval niet meer in een vorstperiode kun nen ontaarden. Dat is in het hoge Noorden anders: op IJsland vroor het vannacht bijna overal 10 gr. of meer. En zo men van nog lagere temperaturen houdt: midden op het Groenlandse plateau is deze week door een Franse expeditie, die daar overwintert, bij windstil weer 66 gr. Celsius onder het vriespunt gemeten. Wel iets om een allesbehalve warme rilling van te krijgen! Ajax kan morgen, in het zeer beschei den Inhaal-programma van vier wed strijden in de Westelijke eerste klassen, de kampioenstitel in H binnen halen. Daarvoor is dan nodig, dat de „Reds" zelf van Xerxes winnen en dat Vole- wyekers een puntje verspeelt aan Nep tunus. En dat is allemaal nog lang zo gek niet. Wel zal Ajax er op kunnen rekenen, dat Xerxes verbeten tegenstand zal leveren; eerlijk gezegd zou een Rot terdams succes in dat geval dan een revanche voor de 21 nederlaag te Am sterdam ons niet van verbazing c: omvallen, maar normaal gesproken de lijn der verwachtingen toch wel een Ajax-zege Wat Voiewijckers t Neptunus zal kunnen presteren, is Jets ongewisser, ondanks de royale 4- -1 zege van Amsterdam. Want Neptur. heeft een bewonderenswaardige vecht mentaliteit, er, de Drietanders hebben zich al wel méér keren in het verleden dank zij hun geestdrift en energie aan de laatste plaats weten te ontworstelen. Daarom geven wij Neptunus een rede lijke kans op minstens een gelijk spel, ook al zijn de papieren van Volewijckerê nóg zo veel beter. De verliezer in de Haarlemse derby RC.H.E.D.O. blijft zich nog onveilig voelen: de winnaar daarentegen is we! safe! De eerste maal won E.D.O. met 3 2. maar R.C.H 's kansen zijn even goed Eigenlijk valt van de uitslag totaal niets te voorspellen. De énige wedstrijd ia I gaat tussen AD.O., dat uit met 2—4 won. en Haarlem; hij is van geen bete kenis meer. In de meest interessante party vap de drie, welke op de eerste avond van de wedstrijd tussen de Nederlandse en 'da Franse I.C. In de tennishal van Marlot gespeeld werden, heeft Van Meegeren uitstekend tegen de befaamde Franse speler gespeeld. Een van de beste par. tijen ooit door de jonge Nederlander, ge. heel thuis op zyn eigen baan, gespeeld. Vooral de eerste set was voortreffelijk. De backhand faalde geen enkele maal en hoe goed Borotra zyn kant ook dekte keer op keer flitste de bal langs hem Ook op zyn services. Met niet minder dan 61 triomfeerde drive over de aan vallende volley. Doch er kwam wyziging. De Franse speler ging minder wagen, minder vroeg naar voren, boos zön kansen beter en met een forehand van Van Meegeren weüke aan scherpte ging verliezen, met backhandvolleys welke scherp en laag naar beneden gingen, won Borotra de tweede set met 62. In de derde verlooi hij, wederom door een ^scherp passerende Van Meegeren tweemaal zyn service. Dit gaf hem een achterstand vap 2—4. Schitterend maak te hy er 8—4 van, doch een tikje pech vervolgde hem. toen een backhandvolley tegen de band ging: 3—5. Eu weer zege vierde zyn semoe-en-voUey (4—5) Ook Van Meegeren zocht nu zijp kans aan het net, kwam echter 15-30, had veine met een „shooter", speelde daarna als.ia de eerste set en twee passings gaven ham matchpoint. Borotra volleerde dit weg, doch op het tweede matchpoint was de volley te moeilijk en met 61 won de jonge Nederlander de partij. In de andere party, waarin Dubuc Des- tremau verving, die door autopech te iaat was, kon Van Swo] de controle niet vinden welke zyn vaart moest onder steunen- Hoewel hy 3—1 in de eerste set kwam, was het plaatsen en manoeu vreren van de Franse speler met zyn simplistische spel zo goed, dat de Neder lander de set met 3—6 verloor en 0—2 in de derde kwam. Toen kreeg hjj een vleug van sterk aanvallend spel. won de set met 63. In de derde was zijn smash te onzeker en ware» de lobs van Dubuc listig diep. Tweemaal verloor Vaa Swol zyn service.... en dit bleek te be slissen: met 63 won Dubuc, die zeer veel wist te halen en weinig miste, de set (6—3 3—6 6—3). In het dubbelspel brachten de Fransen de wedstrijd op 21. Dubuc en Destre ma u wonnen in een aardige spannende party van Wilton en Van Dal sum met 64 97, nadat zy by 65 een drietal matchpoints hadden gemist. De internationale athletiek-federatie (I-AA-F.) heeft bekend gemaakt, dat de volgende prestaties als wereldrecords er kend zyn: 3000 Meter: 7 min. 58,8 sec. door Re iff (België) te Gaevle (Zweden) op 12 Augustus 1949. Het oude record stond op naam van de Zweed Gundar Haegg met 8 min. 1,2 sec. 440 Yards horden: 52,2 sec. door Ri chard Ault (V.S.) te Oslo op 31 Augustus 1949 Dit record wordt nu gezamenlijk door Ault en Roy Cochrane (V.S.) ge houden. 4 X 1500 meter estafette: 15 min. 30,2 sec. door Gaevle Indrottsforening Club (Zweden) te Gaevle op 3 Juli 1949. Het oude record stond op naam van hetzelfde team met 15 min. 34,8 sec. Volkomen het tegendeel. Zei ze- U hebt iets ontdekt, dat uw oorspronkelijke vermoedens be- vesttgt? antwoorckje hij kort. En' mag ik het weten? Het zou niet billijk tegenover mijn neef rijn, als ik u mijn vermoe dens meedeelde, voordat ik volkomen zeker van mijn zaak ben. Maar zei ze, zich de vraag herin nerend, die ze zich in Madrid had ge- ïteld na haar bezoek aan de naaister, veronderstel, dat ik het geraden heb? Veronderstel, dat ik achter de waar heid gekomen ben, terwyl ik over het geval nadacht, na mijn bezoek aan uw Dat kan onmogelijk, antwoordde en ik zou hier op het ogen- hil haastig, blik liever niet verder op doorgaan, als u er geen bezwaar tegen hebt. Heel goed, zei ze, ik zal het er bij laten maar er is één ding, dat ik u nog zou willen zeggen, en dat is, dat ik be grepen heb, dat ik niet kan trouwen met Carlos Cabados. Hy sprong verrast op. U hebt u voorgenomen...» Volkomen! Vergeef my als mijn nieuwsgierig heid onbeschaamd schynt. U bent toch niet tot dit besluit gekomen op grond van de vermoedens, waarover ik u sprak. Dat heeft met mijn besluit mets te maken. Hy zweeg een ogenblik, toen vroeg nu: Uw tante? Wat denkt zy er van? Ze weet het nog niet. Ik zal het haar zeggen als ik thuis komt. Dan zal ik Carlos schryven. Ik geloof, dat uw besluit verstandig is, zei hij bedaard, en ik ben blij, dat u er mij over hebt gesproken. Ik denk niet, dat ik u met Carlos had kunnen laten trouwen zonder u te vertellen, wat ik weet en wat ik vermoed. Maar nu is dat niet noodzakelijk en daar ben ik erg bly om. Hy keek van haar naar het doek en zei toen, alsof hij verlangend was het ge sprek te beëindigen: Als u zich uitgerust voelt, misschien. Zeker, zei ze levendig, en ze stond op en nam haar plaats op de brug weer in. Ze had echter nog geen minuut ge staan, toen ze snel zei: Weet u dat we bespied worden? Bespied? riep hij, van zyn stoeltje opspringend. Ja, antwoordde Stella, met haar vin ger langs hem.wijzend- Da.ai' zit.ëen man achter die braamstruiken. Ik zag hem zijn hoofd opheffen, juist Vóór ze de zin kon voltooien, kwam een man, blijkbaar begrijpend, dat hy ontdekt was, uit de struiken te voor schijn en vluchtte het bosch in. De kun stenaar maakte aanstalten hem te vol gen, maar bedacht zich toen. Het heeft geen nut hem na te lopen en tenslotte kan hy wel geen kwade be doelingen hebben gehad. Hebt u zyn ge zicht gezien? Neen, de rand van zyn hoed een bruine velours hoed was naar beneden geslagen. Wat zou de kerel gewild hebben? Het is wel vreemd, dat hij zo hard weg loopt. In elk geval heeft hij mijn lust in werken voor vanmorgen bedorven en ik denk, dat het het veiligst zal zyn, als ik u naar huis breng, juffrouw Duero. Graag, als u wilt, antwoordde nel meisje, maar u moet niet denken, dat ik bang ben. Ik heb in deze bossen rond gezworven van myn kinderjaren af. Hij antwoordde niet, maar begon ter stond alles in te pakken en een paar mi nuten later vertrokken ze. Spoedig kwa men ze bij een korenveld- aan het waarvan een boerdery stond. Hét meisje stak glimlachend haar hand uit Ik moet hier een bezoek brengen, mijnheer Cabados. Er is hier een kina, dat ziek is. Ik zou het kind bijna kunnen benyden, antwoorde hy, op zijn beurt glimlachen en hij voegde er aan toe: Pen Ik' zou graag morgen uw tante beI°eik ""haar zeggen, antwoordde L'jStella rvcrtoefde misschien nuten op de boerdery. z^.zaL^.ht „af l, venster, dat haar een vrij wtocht ^at het pad en terwyl ze met het zieke Kina sprak, kwamen twee mannen in de ricn ting van het huis. Ze waren gesprek gewikkeld en één hunner her kende ze ogenblikkelijk als Carlos Caba dos: de ander droeg, zoals ze zag, een hoed van bruin velours. Haar belangstel- ling werd levendiger en toen de twee mannen het hek van de boerdery pas seerden geheel onbewust van haar aan- wezigbeid, keek ze scherp naar Ca-los' metgezel. Waar had zy dat donkere gc laat en die fonkelende ogen eerder ge- Zl<Nauwe!ijks had ze zich de vraag ge. steld of haar geheugen gaf haar ant woord Carlos' metgezel was de man, aan vyjon ze de taxi in Madrid had afge staan en dien ze haar verloofde en de danseres had zien schaduwen. Ongetwij feld was hij ook de man, die verborgen was geweest in het bosch, een poosje ge leden en die gevlucht was toen zyn aan wezigheid daai werd ontdekt. Wie was hij? Wat betekende zijn aan wezigheid in Alcira? HOOFDSTUK XXIII Het besluit Stella, kind, Weet je, wat je zegt? Juffrouw Duero's gelaat drukte een mengeling van verbazing en ontsteltenis uit, toen zy de vraag stelde. Volmaakt, tante Pilar. Ik ben van gedachten veranderd en van plan mijn verloving met Carlos Cabados te ver breken. Maar Stella, protesteerde haar tante waarom, doe je dat? In mijn ogen is een verloving zó bindend, dat slechts een zeef ernstige reden de verbreking ervan kan rechtvaardigen. Wat zijD je redenen? Je behoort ze me te vertellen. Tantetje, vroeg het meisje impul sief. waarom bent u niet met Rodrigo Sanchez getrouwd, toen hy u vroeg? U mocht hem, u respecteerde hem. zijn positie was Mn beste kind, viel haar tante haar protesterend in de rede. wat heeft dat te maken met jouw verloving? Heel veel, tantetje, zoals u zult zien. als u mijn vraag wilt beantwoorden. Juffrouw Duero's gezicht kleurde hevig Goed, dan zal ik ze beantwoorden, hernam zij. Ik ben niet met Ro-rigo Sanchez getrouwd, omdat hij. hoewel ik hem achtte en hem graag mocht, mijn diepere gevoelens onberoerd liet. Precies, antwoordde Stella vlug En om een soortgelijke reden heb ik be sloten, dat ik niet kan trouwen met Car los Cabados Ik heb zelfs gemerkt, dat ik hem niet eens eren of achten kan. Op juffrouw Duero's gelaat kwam een uitdrukking van verslagenheid. Maar Stella, zei ze. ik begrijp je niet. Ik dacht dat jy en hy echt van elkaar hielden Ik heb hem altijd be schouwd als een man. op wien elke vrouw trots zou kunnen zijn. Tantetje, ik heb me vergist. Ik ben er nooit heei zeker van geweest, da" ik van Carlos hield; nu weet ik, dat ik het niet doe. Er zijn andere dingen, die het helemaal onmogelijk maken. Andere diingen? Stella, kun je ,met openhartig tegen me zijn? Ik kan u niet alles vertellen tantetje. Ik ben bang, dat u me niet zoudt geloven, als ik het deed. U z-'udt een heei ander beeld var, Carlos Cabdrios krijgen, dan dat wat u zich nu hebi ge vormd Bovendien is er nog ierr.and anders bij betrokken en ik ben van me ning dat ik er met niemand over kan spreken, alvorens ik er toestemming voor heb gekregen. Maar ei is één ding. dat ik u kan zeggen en dat op zichzelf vol doende reden is voor het besluit, waartoe ik gekomen ben. tWordt vervolgd) Woensdag 1 Maart 's avonds om 8 uur, zal op het VUC-terrein te Den Haag een Uchtwedstryd gespeeld worden tussen het Haags elftal en het Nederlands poh- tie-elftal. Het Haags elftal is voor deze wedstryd als volgt samengesteld: Doel: Dankelman (HW); achter: Wal ham (HBS) en De Jong (ADO): midden: Telle (ADO). Bauman (ADO) en De Rub ber (VUC); vóór: Colthoff (HW), Van der Vegt (HBS), Van Geen (Schevenm- gen). Langelaan (HBS) en Clavan (ADO). De returnwedstrijd voor het kampioer - schap van Nederland ijshockey tussen ie Amsterdamse Usvogels en het Hap - KHYC is in een verdiende 82 overw.. ning voor de Amsterdammers geëindi- dit daarmede voor de eerste maal nt; oorlog hun grote Haagse rivalen klopten. De HHYC was weliswaar verzwakt er het niet spelen van Taconis en Van He< wijk, maar by de Ijsvogels ontbras Overakker op het appèl Tydens het internationaal tennistour- nooi op overdekte banen te Verviers ver loor, in de kwartfinale van het heren enkelspel, onze landgenoot Rinkel van de Fransman Lesueur met 3—6, 46. Mej Broubonnais (Frankryk) sloeg m de kwarteindstrijd dames-enkelspel mevr. Scholten (Ned.) met 6—9, 6—1. Zondag a.s. begint in New York e<m zesdaagse wielerwedstrijd, waaraan wor<ft deelgenomen door het Nederlandse kop» Ipl C. van Gent—P. Verschuerea.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3