Heeft We.sterling recht op bescherming Juristen met handen in het haar Verdeling van het Grootgrond bezit in Italië Dr Hirschfeld sprak met Hatta Valsmunterij nam kaar kansen waar Politieke stakingen in België verwacht Europa's economische eenheid r Amerikaanse radio brengt de waarheid achter ijzeren gordijn Antwerpen loste wapenen Boeren nemen grond in bezit Economische liulp aan Zuid-Oost-Azië temperatutti" gaat stijgen Dinsdag 28 Februari 1950 r~ V. y DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J t Is maar hoe men de zaak bekijkt Labour en oppositie Problemen van landbouwproletariaat daarmede nog niet uit de wereld Hulp van Amerika verwacht Spijt over medewerking Nedmilitairen „Aanmaak" betrof vooral „harde" valuta Begin de grote schoonmaak aan jezelf J Socialisten willen met communisten samenwerken Henri de Greeve moet rust houden NDER DE O U P E £een Londen roept diplomaten uit Boedapest terug Nobelprijs voor de vrede h Minister Stikker optimistisch WEERBERICHT Zal Engeland aan het verzoek van de R.I.S. voldoen en Westerling uitleveren? Prof. mr. J. A. van Hamel, voorzitter van de \ereniging voor internationaal recht, een erkend deskundige op het gebied van dit recht derhalve, ziet geen mogelijkheid op dit moment deze vraag met ja of neen te beantwoorden. Desgevraagd vatte hij zijn mening als volgt samen: Beroep op Ned. consul Uitleverings-tractaat Toch geen uitlevering? Laatste stand 315-308 Een blik op de bezitsverhou dingen met betrekking tot de grond in de Zuidelijke provincies van Italië is voldoende om ieder, die nog enig sociaal gevoel heeft, tot voorstander te maken van de grondige wijzigingen die de Italiaanse regering op dit gebied voorbereidt. Indon. pérs ziet spoken TENTOONSTELLING IN DEN HAAG Volgens verscheidene Belgische bladen, waaronder de onafhanke lijke „Le Soir", zouden de socialisten in samenwerking met de communisten tegen 12 Maart a.s. de dag van de volksraad pleging politieke stakingen willen forceren. Het zou de com munisten er vooral om te doen zyn door deze staking het lossen van Amerikaanse wapens in de haven van Antwerpen te beletten. De socialisten willen echter sociale wrijvingen uitlokken om e volksraadpleging te bemoei lijken. Niet naar communistische oproep geluisterd Landheren hielden zich niet aan belofte NAAR DE MAAN! Herstel van de productie eerste probleem De verwachting, geldig van heden- tot mor genavond luidt: Vrijwel overal droog weer met enikele over drijvende wolkenvelden. Over het algemeen weinig wind. In de nacht en vroege ochtend op de meeste plaatsen lichte en hier en daar matige vorst. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Woensdag 1 Maart: Zon op 7.27 uur, zon onder 18.19 uur; maan op 14.11 uur, maan onder 6.41 uur NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „Het zou mij onmogelijk zijn een be- paalde mening ten beste te geven over de rechtskundige oplossing van de ver schalende aan de orde gekomen pun ten. Daarvoor kent men de feiten niet voldoende volledig en bovendien komt het in verschillende opzichten aan op beslissingen door regering en/of bepaal de autoriteiten te nemen, die niet van specifiek juridische aard zijn, en waarbij men ongaarne als buitenstaander zich in de behandeling van die vragen gemengd zou zien. Wanneer evenwel, met dit duidelijke voorbehoud, het voor de algemene voor lichting van nut kan zijn, enige fa cetten van de zaak in het algemeen be zien nader te verduidelijken, dan ben ik daartoe gaarne bereid. Westerling bevindt zich op het ogen blik onder de macht der Britse autori teiten van Singapore en mag aannemen, dat de in het algemeen voor het Britse rijk en zijn koloniën geldende beginselen hier toepassing zullen vinden. Men houdt naar de Engelse regelen doorgaans vast aan beperkende voorwaarden voor de uitzetting van vreemdelingen, ook wan neer deze op onregelmatige wijze of zonder toelating het rechtsgebied zijn binnengekomen. Gemeenlijk wordt, an ders dan b.v. bij ons, daarvoor ook de uitspraak van een rechterlijke autoriteit verlangd. Alsdan zal men moeten aan nemen, dat Westerling op Singaporisch grondgebied gehouden zal worden, tot dat over de uitzetting nauwkeurig is beslist. Zulks geldt te meer, daar, blij kens de berichten, de Indonesische rege ring de uitlevering van Westerling we gens op Indonesisch grondgebied bega ne misdrijven vraagt. Mede -volden* de herlehten zou Wes terling als Nederlands onderdahn de bij- Stand van de Nederlandse consul te Sin gapore hebben ingeroepen. Dit beroep kan, voor zover ik zien kan, geen ande re strekking hebben dan dat van iedere Nederlander, die waar ter wereld ook, zich in moeilijkheden bevindt. De bij stand van de consul bestaat er dan in, het zijne te doen om, zo nodig, te be vorderen, dat de betrokkene zich kan bedienen van de bescherming, waarop hij volgens de ter plaatse geldende be palingen aanspraak heeft. Wat dan de aanvrage tot uitlevering als strafschuldige betreft, heeft men er op gewezen, dat Indonesië nog geen Uitleveringstractaat met Groot Britan- liië of deszelfs koloniën gesloten heeft. Ook bij afwezigheid van zulk een ver drag zullen van Engelse zijde onge twijfeld de algemene rechtsbeginselen, die internationaal inzake uitlevering wegens strafbare feiten erkend zijn, worden toegepast, ^pn kan bovendien opmerken, dat volgens de accoorden der Ronde Tafel-conferentie tractaten, die door het oude koninkrijk met vreemde mogendheden gesloten zijn, krachtens de overgangsbepalingen tot nadere overeenkomst op Indonesië zijn overgegaan. Dit biedt .voor beide par tijen aanleiding te meer, om volgens deze bepalingen te handelen. Dan zou het een punt van betekenis kunnen worden, of Westerling er zich op beroept, dat de hem ten laste geleg de feiten moeten worden opgevat als misdrijven van politieke aard. Het lijkt waarschijnlijk, dat hij dit verweer zal aangrijpen. Of het opgaat, daarover is het onmogelijk, zich uit te spreken. Er zijn tal van feitelijke zowel als juridische punten, die daartoe ter beoordeling van de Britse autoriteiten staan, die door de Indonesische autoriteiten kunnen wor den voorgedragen, of door de belang hebbende bepleit. In het algemeen zijn de Engelsen zeer nauwgezet en objectief, naar nog door voorbeelden uit de laatste tijd bewezen is. Wordt aangenomen, dat strafbare handelingen van Westerling in Indonesië van overwegend commune aard zijn, dan zal er grond voor uit levering worden aangenomen. Wordt hij als overwegend politiek delinquent beoordeeld, waarschijnlijk niet. In dit gehele verloop van zaken ver vult, zoals men zien zal, de Nederlandse regering géén rol. Daarvan zal pas spra ke kunnen zijn, wanneer het er op aan kwam een Nederlandse onderdaan in den vreemde in bescherming te nemen, wan neer hij hel» slachtoffer van onrecht matige behandeling bleek te zijn. Dit is niet aan de orde. Voor eventuele uitlevering onzerzijds aan Indonesië is geen rechtsgrond te zien. De bepalingen der R. T. C. bevat ten dit niet. Wel kan worden gezegd, dat de Vnieverhouding op dit gebied zekere bijzondere consequenties van samenwerking tussen de regeringen medebrengt. De rechten der individuen moeten evenwel ook worden gehand haafd. In tegenstelling met de mening, dat het nog onzeker ra, dat Engeland aan het verzoek der RIS om uitlevering van Westerling zou voldoen, weet Ass. Press te melden, dat gén verantwoordelijk bewindsman in Singapore gisteren ver klaard heeft, dat er absoluut geen sprake van kan zijn, dat kapitein Wes terhng aan Indonesië wordt uitgele .Thans zijn de resultaten van de ver kiezingen voor op 1 na alle lagerhuis zetels bekend. Op 9 Maart zal de stem- Pln2 plaats vin-den ir. een kiesdistrict in de omgeving van Manchester, waar de conservatieve candidaat voor 23 Febr M. is overleden, zoals men weet. De zetelverdeling is thans als volgt: labours 315, conservatiever. 296, liberalen 9 en Ierse nationalisten 2 zetels, terwijl de onafhankelijk-liberale partij 1 zetel verkreeg. Op de labourpartij werden 13.248.957, op de conservatieven 12.450.403 en op de liberalen 2.634.482 stemmen uitgebracht Meer dan 28 millioen personen, zijnde 84 procent van het kiezerscorps, jiebben gestemd. De communisten behaalden niet meer dan 91.746 stemmen. bmBBbBMI Een vrolijke prinses Margriet vond onder de skilessen even tijd om naar de lens te kijken. (kan onze Romeinse correspondent) Volgens een bekendmaking van het ministerie van voorlichting der R. I. S. hebben de Ned. hoge commissaris in In donesië, dr. Hirschfeid, en de staatsse cretaris van Oorlog, mr. Fockema An- dreae, de Indonesische premier, drs. ïiatta, bezodit om de kwestie-Westerling te bespreken. De bekendmaking zegt dan letterlijk: ,.Dr. Hirschfeld speet het ten zeerste, dat Westerling met de hulp van enkele Nederlandse militairen uit Indo nesië had kunnen vluchten. Het onderzoek wordt voortgezet en binnen enkele dagen zal het resultaat aan de regering der R. t S. ter kennis word engebracht". Naar aanleiding van de arrestatie van Westerling te Singapore verklaarde mi nister Van Maarseveen: „Ik verheug mij er over, dat het ge vaar, dat in de actie-Westerling gelegen was, thans is geëlimineerd en dat een bron van onrust, die belerpmerend werk te op de ontwikkeling van de goede ver houdingen en de ojjbouw van de jonge staat uit Indonesië is weggenomen. Er is geen sprake van, dat Westerling nog ooit enige invloed of macht in Indonesië zou kunnen verkrijgen. De maatregelen, door de R.I.S.-regering tegen hem getroffen, zijn blijkbaar zo afdoende geweest, dat Westerling alleen nog in een vlucht heil heeft gezien. Het is te betreuren, dat in sommige kringen de fantasie zich van de figuur-Westerling heeft meester gemaakt en Westerling op een zeker voetstuk heeft geplaatst. De feiten zullen uitwijzen, hoe deerlijk deze kringen het slachtoffer zijn geworden v;.n bravo-rpraat en onkunde. Zij, die de feiten wel kennen,beseffen, dat de actie-Westerling aan Nederland grotere schade heeft toegebracht dan aan Indonesië. Van Nederlands standpunt be zien, is de hele geschiedenis-Westerling dan ook een uiterst trieste historie." ternationale recht geschokt zal worden. „Merdeka schreef, dat de Indonesiërs het de Nederlanders duidelijk moeten maken, dat zij niet gemakkelijk „alle excuses, die dienen om het Ned. leger te zuiveren van alle schuld inzake de ont snapping van Westerling kunnen aan vaarden". Een diepgaand onderzoek moet vol gens het biad ingesteld worden, omdat „v/ij ervan overtuigd zijn, dat achter het vraagstuk-Westerling hoge politiek schuil gaat, waarvan de bronnen en de doel stellingen nog een geheim zijn". Vrouwelijke leden van de Oost-Duitse Volkspolitie marcheren op de „dag van het Russische leger" in Treplow langs het Sovjet Oorlogsmonument, Het Indonesische dagblad Pedoman schreef gisteren dat de Indonesiërs „niet moeten aarzelen, Westerling zijn gerech te straf te geven de doodstraf". Het blad voegde er aan toe, dat indien de betrokken regeringen (de Nederland se, Indonesische en Britse) hem terug brengen ea voor het gerecht dagen en een zwakke houding aannemen, de vriendschappelijke betrekkingen tussen de landen niet alleen benadeeld zullen v/orden, maar dat tevens het vertrou- v en van het Indonesische volk in het in- Dit is de actuele! slagzin van de Bond zonder Naam voor de maand Maart. Bovendien geldt het nog een jubileum: het is de honderdste maal, dat de hefboomactie van oe Bond zonder Naam een slagzin de wereld instuurt. Van 15 tot 22 Juni a.s. zal in Den Haag een gezelschap bijeenkomen, dat uitsluitend bestaat uit allereerste deskun digen op het gebied van de bestrijding der misdaad. Uit veertig landen komen zij in onze Residentie bijeen om te spre ken over de nieuwste trucs op het terrein van de vervalsingen en in het bijzonder zullen zij maatregelen beramen tot be strijding van de valsmunterij, die sinds de oorlog hoogtij viert. Het is het eerste na-oorlogs congres I!" bureau tot bestrijding van falsification, dat zijn zetel heeft in Den Haag en het wordt in het Vredes paleis gehouden onder auspiciën van de „Interpol", de Internationale eriminell politie, welke haar hoofdkwartier heeft in Parijs. Zulk een bloei-periode van de vals- munterij, als we thans bsloven is overi- gens, aldus de internationale politie deskundige dr. J. Goossen, op zich zelf niets bijzonders, 't Is een heel normaal verschijnsel na de meeste oorlogen. Alleen is er thans een overigens begrijpelijk verschil: de heren wer pen zich alleen op harde of althans behoorlijk harde valuta. Zo worden er vrijwel geen valse Hongaarse pengö's gemaakt, maar in valse dollarbiljetten zijn sinds 1945 al meer dan 80 variaties ontdekt. Het algemeen Belgische vakverbond dat socialisten en communisten verenigt en meer dan 500.000 leden telt heeft de eis van een maand extra salaris aan gegrepen om een zo groot mogelijke sta king te kunnen bewerkstelligen. „Le Soir", die aan de kant der anti- Leopoldisten staat, bestrijdt niettemin deze campagne en stelt in het licht, dat de regering Spaak reeds dergelijke loon eisen heeft afgewezen. Het blad betoogt dat de verhouding tussen lonen en prij zen intussen nog verbeterd is en bv. de index voor de kleinhandelsprijzen tussen Januari 1949 en Januari 1950 met 20 punten is gedaald. De „Gazet van Antwerpen" schrijft in haar éditie van hedenochtend met be trekking tot deze aangelegenheid o.a.: „Het plan is een politieke daad van be denkelijk allooi, die de levensbelangen van on* land volkomen negeert". Als u er meer van wilt zien: tijdens het congres richt het Haagse falsificatie bureau een tentoonstelling in van vals geld en deze tentoonstelling krijgt dan een permanent karakter. Hoofd van het Haagse bureau is ir. J. A. Adler, een Oostenrijker van ge boorte, doch door naturalisatie Neder lander Hem mag men misschien wel als de beste deskundige beschouwen op het gebied van vervalsingen. Alle valse geld, dat de politie in de verschillende landen in handen krijgt, wordt ter bestudering naar de Haagse oentrale gezonden. Hier wordt het met het echte geld en vroegere vervalsingen vergeleken en vergezeld van een uit voerig rapport gaat het dan terug naar de afzender. Maar één exemplaar van de valse munt of het valse biljet heeft men Den Haag achtergehouden voor de eigen verzameling, die degrootste ter wereld is voorzover het" vals geld betreft. Het bureau stelt onder Adler's leiding ook maandelijkse rapporten samen over nieuwste trucs van de vervaardigers en verspreiders van vals geld en geeft ook de nodige inlichtingen hoe men de vervalsingen kan herkennen. Deze rap porten in het Frans en het Engels wor den aan de politie van geheel de wereld toegezonden. Dr. Adler, die tijdens de eerste wereld oorlog in het Oostenrijkse leger heeft gediend en thans een wèardige oude heer met witte haren is. is uit liefheb berij met de bestudering van verval singen begonnen. Hij legde zich toe op het onderzoeken van valse paspoorten en aandelen, die in Oostenrijk en Hon garije circuleerden en stichtte weldra een eigen bureau. Hij was het, die indertijd de beruchte affaire-Von Jankowitsj uiteenrofelde. Prins Ludwig Windischgraetz en ko lonel Von Jankowitsj hadden gepro beerd vals Frans geld in omloop te brengen om hun plaat»» tot herstel van de Oostenrijkse monarchie te financie ren. Na de Anschluss vluchtte Adler naar Nederland, waar hij zijn werk voortzette en zijn bureau heropende. Dit werd door „Interpol" erkend en tot een der afde lingen daarvan gemaakt. Gedurende de tweede wereldoorlog wist dr. Adler de Duitsers nogmaals te ontglippen. Hij ging naar Brazilië, waar hij voor de Braziliaanse politie werkte. Na de oorlog keerde hij op uitnodiging van de Nederlandse regering naar Ne derland terug. De meest geruchtmakende affaire na de oorlog was de affaire-Himmler. Himmler had ergens in Duitsland een valsgeldcentrale gesticht, die „na de in vasie in Engeland" het Britse eilanden rijk moest overstromen met valse bank noten teneinde het economische leven te ontwrichten. De slavenarbeiders, die in het grootste geheim voor deze centrale werkten, moesten als ze klaar waren met hun ar beid, worden vergast om te vraorkomen, dat het geheim zou uitlekken. Zij noem- 5 zichzelf „doden met vacantie". Een ontsnapte Nederlander maakte Kt *Tran bekend, hij waarschuwde net Haagse bureau, dat op zijn beurt ocotland Yard er van in kennis stelde. Dr. Adler heeft in eijn bureu te Den Haag een ruim laboratorium waar hij, bijgestaan door een grote staf van per soneel vervalsingen bestudeert met be hulp van chemicaliën, microfoto's ul traviolette-, infrarode- en x-stralen. De Franse stoomschepen „Sein" en „Trtin", die, als gevolg van de „lockout" m de Franse haven La Pallice, naar Ant werpen zijn opgestoomd, zijn gisteren in de Scheldestad gearriveerd. Ondanks "n oproep van het communistische actie comité der havenarbeiders, dat aanspoor de de schepen niet te ontladen, zijn de havenarbeiders begonnen de lading fos faat te lossen. De socialistische vakvond had' zijn "léden verzocht zich niet te hou den aan de oproep van het actiecomité De havenarbeiders van Napels, die by het cliristelijk-democratische vakverbond en het republikeins-gezinde onafhanke lijke socialistische Italiaanse arbeiders- verbond zijn aangesloten, hebben zich in een nationale organisatie gegroepeerd. Zij hebben een motie goedgekeurd, waarin zij verklaren zich ten dienste van het vaderland te stellen en bereid te zijn het materiaal te lossen, dat in het kader van het plan-Marshall en het At lantisch verdrag wordt geleverd. Voor een week werd een gelijksoortig verbond van zeelieden gesticht. Het Franse conservatieve blad „Fi garo" schrijft, dat de communistische partij in Frankrijk „commando's" heeft gevormd om de sabotage aan. militaire treinen en schepen het werk van sta kers te doen schijnen. In opdracht van Moskou moeten de sabotage-acties sa menvallen met de loonacties, zodat het werkeiyke doel gemaskeerd wordt. Bij de kazerne te Clignancour aan de rand van Parijs is het gisterenavond tot een ernstige botsing gekomen tussen de politie en pro-communistische betogers. Niet minder dan 27 agenten liepen ver wondingen op. Naar wij vernemen, is de zeereerw. heer Henri de Greeve overwerkt en zal hy dientengevolge zijn wekelijks lichtbaken voor de K.R.O. voorlopig niet kunnen hou den. Hij zal enige tijd rust moeten hou den; pater P. Loob, Montfortaan, zal ge-1 niet hebben gehouden, durende die tijd Henri de Greeve bij het j De boeren gaven geen gevolg aan lichtbaken vervangen.aanmaningen van de politie om de per- In het district Sila bezitten vier fa milies niet minder dan 24.000 HA grond In Calabrië is de streek van Crotone, een naam de laatste tijd in de dag bladen zo veelvuldig genoemd die een oppervlakte heeft van 109.000 HA. verdeeld als volgt: Meer dan de helft van dit gebied wordt ingenomen door 47 landgoederen, ieder van meer dan 500 HA. Tezamen beslaan deze onmetelijke bezittingen een 'oppervlakte van 56.000 HA. Verder zyn er in die streek nog 126 landgoederen, groter dan 100 en kleiner dan 500 HA. Deze middelgrote latifundia vormen te zamen een gebied van 30.000 HA. De overige 23.000 HA zyn dan verdei' ver deeld over meer dan 10.000 kleine boe ren, waarvan er ruim 3000 minder dan 2 HA bezitten. De gevolgen van deze verdeling zijn natuurlijk zeer ongunstig voor de b'o- demopbrengst. Men kan urenlang in de ze streken met de treinen reizen zonder iets anders te zien dan eindeloze, dorre prairiën. Minister-president De Gasperi heeft de bovengenoemde streek in November per soonlijk bezocht. Bij dit bezoek slaagde hij er in om de onrust die tengevolge van boven beschreven toestand in een acuut stadium is gekomen, te kalmeren door beloften van een spoedige verande ring in de situatie. Sindsdien zijn er al weer drie maanden verlopen. Niettemin zal dit uit stel geen afstel betekenen. Het plan be staat inderdaad, om anderhalf millioen HA grootgrondbezit te verdelen. Er zijn echter zoveel mensen, die voor een klein stukje grond in aanmerking wensen te komen, dat het moeilijk zai zijn allen tevreden te stellen. Men zal er immers rekening mee moeten houden, dat men de stukjes grond, die men uiteindelijk toewijst, niet te klein maakt. Vooral in Italië geldt dat dwerg-bedrijfjes onmo gelijk rendabel te maken zijn. Deskun digen gaan er van uit, dat de grootte van hun bedryf minstens 3 HA moet bedra gen, wil men tot een economische ex ploitatie kunnen komen. Dit beteken' derhalve, dat op zijn hoogst door de voornoemde maatregelen 500.000 candi- daten aan een klein stukje grond kun nen worden geholpen. Het aantal echter van de in nood verkerende landarbei ders, ter leniging van w:er noden deze maatregelen bedoeld zijn, n minstens drie maal zo groot. Zelfs bij de uitvoering van het plan, zoals het 'nu bestaat, zullen de grootste moeilijkheden, die nog onder de ogen moeten worden gezien, liggen op het ge bied van de verschaffing van kapitaal goederen aan de nieuwe eigenaren. Men zai hen, willen zij ook maar iets aan hun drie HA hebben, moeten voorzien van landbouwwerktuigen, zaden, kunstmest enz. Italië zelf kan de daartoe benodigde fondsen niet verstrekken. Men rekent hierbü op de hulp van andere landen, speciaal van Amerika. Bedriegen de tekenen niet, dan zal door het huidige parlement de wet op de herverdeling van de bodem die nu wel spoedig aan de orde zal komen zonder grote moeilijkheden worden aangeno men. ^""bitterde landloze boeren in urn ttaiié hebben Maandagochtend bij onsopgang 20.000 H.A. ongecultiveerd tana m het gebied van Catanzaro in be zit genomen. De leider der boeren verklaarde, dat de landeigenaren- grondverdeling en werk hadden beloofd, doch deze beloften ot Zaterdagavond heeft men in ons blad kunnen lezen, dat de. geleerden en tech nici al flink op weg zijn om naar de maan te gaan. In letterlijke zin dan. Het zou een aardige uitwijk mogelijkheid zijn, wanneer bij een nieuwe oorlog geen plekje grond op aarde ons meer dierbaar voorkomt. Toen wij in het maanlicht schemerden met twee oude vrienden alle drie zijn wij op de jaren gekomen, waarop men niet meer hand in hand in het maanlicht pleegt te wandelen merkte de pessimist op, dat wij allemaal toch naar de maan gaan. De optimist zag het anders en meende, dat de Communisten tenslotte naar de maan zullen gaan. Waarop wij constateerden, dat het in elk geval een gelukkige omstandigheid zou zijn, zo niet èn pro- èn anti-Stali- msten gezamenlijk naar de maan zouden aangezien anders op dat hemel- lichaam wij weer met het yzeren gor dijn zouden zitten. Wij vinden het zo gek niet om naar de maan te gaan, in letterlijke zin dan. Het maantje lacht de mensen zo vriendelijk steeds toe. Er is wel niet zoveel bescha ving, doch alle beschaving is ook be paald geen winst. En er is vast geen mi nister van financiën; anders zou die maan niet zo onbezorgd lacher». Alleen moet men zijn eigen lucht mee brengen. om te ademen dan wel te ver staan. Wat ons niet zo eenvoudig lijkt Men krijgt wel lucht, als men uitwijkt figuurlijk genomen maar zonder de letterlijke lucht zijn alle maanbewoners- in-spe veroordeeld om te stikken. Aan die lucht zit nu juist een luchtje. Immers, lucht zou een pracht artikel zijn voor export voor de aardelingen naar de maanlingen. Doch wanneer er nu eens oorlog komt, dan wordt de zaak natuur lijk geblokkeerd. Zitten de Communis ten op de maan, dan geven wij hun uiteraard geen lucht; zitten wij op de maan, dan zeggen de Communisten van zelf, dat wij figuurlijk en eo ipso letter lijk kunnen.stikken. Zo zagen wij alle drie het was in tussen donker geworden, aangezien de maan schuil ging achter een donkere wolk de situatie donker in en kwamen tot de conclusie, dat wij met de maan toch ook naar de maan zouden gaan. Persoonlijk voelen wij meer voor Mars. Die logeert permanent op de oorlog zuchtige aarde. En als Mars van honk is, kan Pax van vreugde piepen.... ANALYST. celen te verlaten. De politie heeft echter verder geen pogingen ondernomen om de boeren te verwijderen. Een vertegenwoordiger van de land eigenaren verklaarde, dat de verdeling van het land niet zo snel is gegaan, als werd verwacht, wegens de hieraan ver bonden kesten van het in cultuur bren gen der gronden. O Engeland heeft de Hongaarse nota, waarin om inkrimping van de Britse legatie-staf te Boedapest wordt verzocht, van de hand gewezen, aldus wordt heden te Londen vernomen. Winston Churchill en president Truman zijn voorgesteld als candidaten voor de Nobelprijs voor de vrede van dit jaar. De gehele lijst bestaat uit 20 namen en bevat o.m. ook die van de Belgische politicus Louis de Brouckere, van George Marshall, Maria Montessori en Ralph Bunche, de vroegere V.N.-bemiddelaar voor Palestina. Tot de eerste perscommentaren over het bezoek, dat een Amerikaanse tech nische missie zal brengen aan Z.O.-Azië om de economische hulp te bestuderen behoort een artikel in de „New York Ti mes", waarin het een gezond plan" wordt genoemd. Het blad schrijft dat het hoopt dat men de missie heeft doordrongen van de noodzaak van onmiddellijke maatre gelen. Het onmiddellijk probleem is het herstel van de productie. Economische vooruitgang op langere termijn zoals industralisatie op verschil lende niveaux en differentiatie van de productie is op de eerste plaats afhan- (Van onze weerkundige medewerker.) Ver is de koude Poollucht Zondag Europa binnengedrongen. Heel West- Europa was Maandag door een koude laag bedekt, waarin de temperatuur overdag bij ons niet hoger dan enkele graden boven nul kon stijgen en waar in het 's nachts stevig vroor. Gister nacht werden temperaturen tot 5 graden in ons land gemeten en van morgen meldde Woensdrecht zelfs een minimum van 6 graden. Maar dit betekent dan ook weer het hoogtepunt van het regiem van Thialf. Morgen be gint de lentemaand en dus gaat deze godheid voor die datum snel zijn bie zen pakken. Het gebied van hoge druk. dat gisteren boven de Britse eilanden gelegen wa- en dat de wind bij ons toen nog in het Noorden hield, had zich vanmorgen naar Frankrijk verplaatst zodat de wind toen reeds naar net Westen was gedraaid en enige wolkenvelden het land binnen dreven; waaruit in Groningen zelfs sneeuwvlokken vielen. Op deze hoge druk volgt een vrij belangrijke de- pressieactiviteit, zodat verwacht moet worden dat de wind in de Zuidhoek terecht zal komen en dat de bewolking verder zal toenemen. Ondanks het feit, dat het weer min der zonnig zal woixien dan de laatste dagen, zal de temperatuur toch om hoog gaan, omdat nü zachtere en voch tigere lucht zal worden aangevoerd. De kans op vorst is dan ook nagenoeg verkeken. Misschien dat het kwik in de komende nacht in het Zuid-Oosten van het land nog even onder het vries punt duikt, maar dat is dan ook alles. Het spreekt wel vanzelf, dat onder deze omstandigheden de kans op re gen toeneemt, waardoor het weer er nog niet lenteachtig zal gaan uitzien. kelijk van het feit, of Zuid-Oost-Azië op de wereldmarkt met grondstoffen te rugkeert. Dit geld voor suiker, cocosnoten, hen nep en tabak uit de Philippijnen, rubber, tin, kapok, peper, ananas en olie uit Ma- lakka en Indonesië, rijst uit Indo-China en Thailand en rijst, olie en teakhout uit Birma. Volgens het blad zal de economie van Zuid-Oost Azië om levensvatbaar te zijn in de komende jaren gebaseerd moeten zyn op een nauw verband met de behoeften van de Westerse wereld cn op de productie van rijst voor de voeding van Aziatische gebieden met een tekort. Dit is geen economische „kolonialis me", doch alleen gezond verstand. Men moet er zo spoedig mogelijk voor zor gen, dat een groot aantal personen vol doende te eten heeft. Het blad voegt hier aan toe. dat er echter een zekere mate van politieke stabiliteit moet bestaan, indien men pro ducten wil verbouwen en verkopen en de Ver. Staten moeten daarom enkele zekerheden geven op politiek gebied. Regina Rowiskeiga, een 22-jarig Rus sisch meisje, bekende, toen zij door de Amerikanen was gearresteerd, dat zij een Russische spion was. Toch behoefde zij niet lang in de gevange nis van Frankfurt te zuchten, want de V. P. reporter Jack Meehan (links) betaalde, de 60 dollar borg stelling, waartegen zij voorlopig op vrije voeten werd gelaten. Minister D. U. Stikker is gisteren te New York aangekomen. Hy zal te Was hington besprekingen voeren o.m. met president Truman en minister Acheson. Bij zijn aankomst op Idlewild ver klaarde minister Stikker tegenover Ane- ta goede hoopMe hebben, dat er in de richting van grotere economische een heid in Europa vorderingen gemaakt kunnen worden Op zijn reis naar de Vér. Staten had hij in gesprekken met de ministers Bevin en Cripps met betrek king tot de economische éénmaking van Europa „bemoedigende mededelingen" ontvangen. Naar Reuter nog vermeldt, gelooft mi nister Stikker niet, dat het resultaat der Britse verkiezingen van nadelige invloed zal zijn op de plannen voor deze econo mische eenmaking. De minister ver wacht, dat de O.E.E.S. en Engeland bin nen een paar weken tot een beslissing zullen komen over het economische pro gramma op lange termijn. Hij deelde geen bijzonderheden mede, doch ver klaarde Donderdag a s. in een rede voor de National Press Club te Washington een volledige verklaring te zullen afleg gen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1