Adenauer op t matje ontboden Aartsbisschop van Parijs doet een beroep op stakers Kamer aanvaardt verhoging der uitkering ouden van dagen Nieuwe Britse regering gevormd 0NGSlagEN Masker werd afgeworpen De Zaak Westerling in de Kamer Naar geestelijke en materiële wederopbouw In1960voor iedereen een woning r Voor ouden van dagen verhoogde uitkering noodwet aanvaard Wie weet in Duitsland wat hij wil? Stikker spreekt met Traman McCloy stelt Duitse verkiezingen voor Nieuwe sovjet-nota aan Finland Foensdag 1 Maart 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Duitse democratie is een lastig probleem Vitamine in de margarine ■ms& Voortduren van het con flict leidt lot misère Kr komt een voorstel tot verlenging van de noodwet zelf na October Enkele belangrijke mutaties Prins Bernhard naar Washington Maakt meer kaas Maatregelen aange kondigd tegen helpers van Westerling Reactionnaire papen moeten aan de leiding worden gemeld Romme kreeg zijn inlichtingen Er is volgens minister In 't Veld nog te weinig begrip WEERBERICHT Na de loftrompet de zweep In strijd met, bezettings statuut f, Steeds meer ruzies en krakeel De aartsbisschop van Parijs heeft gisteren in de Franse stakingssituatie ingegrepen met een beroep op alle christenen en alle mensen van goeden wille om een ernstige poging te doen tot een vergelijk te komen. Communiqué van Ned. Hoge Commissaris in Djakarta PROGRAM VAN LEIZEN RODE JEUGD ZOEKT NAAR KERKELIJKE SPOREN De -weersverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Droog weer met in het algemeen weinig be wolking en plaatselijk ochtendmist. Zwakke wind- In de nacht en vroege ochtend op de meeste plaatsen lichte en hier en daar matige vorst. Overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Donderdag 2 Maart: Zon op 7.25 uur, zon onder 18.21 uur; maan op 15.39 uur, maan onder 7.05 uur. NIEUWE HIEDAMSCHE COURANT (Van onze correspondent). Dr. Konrad Adenauer zal Donderdag aanstaande de Petersberg weer gaan bestijgen. Men kan aannemendat het <ign zware gang wordt, want sedert de Hoge Commissie er twee weken geleden de kern van het West-Duitse kabinet de economische les las, zijn de verhoudingen er niet vriendelijker op geworden Het is zelfs zo gelopen, dat de regering gepoogd heeft een beroep te doen op haar binnenlandse oppositie om niet de „buitenlandse argumenten" als wapens tegen de regering te hanteren. Het ziet er evenwel niet naar uit, dat zij daarmee succes zal oogsten, aangezien de socialisten met enig recht! geloven, dat de raadgevers van de Hoge Commissie hun verwijten eerder uit het sociaal democratische arsenaal hebben betrokken. Het binnenlandse front tegen Adenauers regering heeft zich in de afgelopen week dan ook weer versterkt. De vakbond en de voorzitter van de Bondsraad (eerste kamer) Karl Arnold, Adenauers tegen pool in de christelijke partij, hebben zich erbij aangesloten. Het is een gewoonte geworden ln Bonn, dat alle geheime stuikken voor hun tijd door de mazen van het bu reaucratische net vallen, waarbij stil zwijgend wordt aangenomen, dat zul ke ongelukjes niet toevallig zijn. Zo doende is het voor de regering pijn lijke memorandum van de Hoge Com missie gepubliceerd en zodoende is ook reeds in grote lijnen bekend geworden, wat de kanselier er op gaat antwoor den. Daarbij is na alle economische be togen, waarop men hier in de afgelo pen weken onthaald is, niet veel nieuws. De Duitse repliek komt er in feite op neer, dat de geallieerden zelve in de hoogste mate verantwoor ding dragen "oor de economische de bacle. die voor de deur schijnt te staan. De federale regering wil de hoge heren gaan vertellen, dat het hun aan „het nodige overzicht" ontbreekt; dat zij beter tastbare voorstellen voor ver betering zouden kunnen opstellen in- plaats van een als negatief bestem pelde ciutiek te leveren; en dat de regering zich niet verantwoordelijk wil zien voor „de vele fouten van de na-oprlogse tijd", aangezien zij ,^erst sedert 16 December 1949 over een ze kere mate van zelfstandigheid be schikt". Men kan zich moeilijk voor stellen, dat zulk een antwoord de sfeer aanmerkelijk zal <funnen verbeteren, zeker niet nu de Amerikaanse politiek in Duitsland plotseling in een stadium van hoge gevoeligheid is getreden ten opzichte van de Duitse pogingen om schulden op anderen af te schuiven. Kennelyk weet men ook In rege ringskringen nog niet, wat men nu eigeniflk aedter de economische crl- tiek moet zoeken. Men beschouwt deze eerder als gevolg dan als oorzaak Vooral het feit, dat de Amerikanen er net leidende woord ln gevoerd neb ben, heeft hier verbaasd. In elk geval schijnt van die zjjde vrij plotseling ontdekt te zijn, dat de zaken er niet zo rooskleurig bi} staan. Nog op 4 Januari J.l. had het Ame rikaanse orgaan in West-Duitsland de lof van Erh-ards politiek van economi sche vrijheid alsvoligt bezongen: „Het is West-Duitsland zonder twijfel gelukt de koene sprong in de vrije economie te maken. De economische herleving heeft zelfs optimisten verrast. ERP-ad- ministratoir Hoiffman hieeft meermalen gezegd, dat West-Duitsland zich het snelst hersteld heeft van alle aan ERP deelnemende landen". In zijn Stuttgartse rede heeft MacCloy zich niet op het economische terrein be geven, wel had hij stevige critiek op vrijwel alle andere gebieden. De Ame rikaanse commissaris haid uit Washing ton de boodschap meegebracht, dat men daar hoogst ontevreden was over de wijze, waarop de Duitse democratie zich aan het ontwikkelen was. verhoudingen te Bonn zelve, thitsgaders tussen Bonn en de landelijke hoofdste-, den, zodanige politieke verwarring heb ben geschapen, dat het paidement zeker geen leerschool der democdrtie is gewor den. Juist terwijl wij dit schrijven, is het in de bondsdag weer eens gaan spoken met het gevolg, dat de gehele oppositie is opgestapt. Er kan vrijwel geen zitting voorbij gaan zonder tumulten, die er lang zaam maar zeker toe geleid hebben» dat de Duitse bevolking het weinige vertrou wen, waarmee zij haar parlement is tege moet getreden geheel hebben opgezegd. Het is altijd moeilijk Duitsers te vin den, die over Bonn niet denken als over een politieke poppenkast of die onjn geven een grein van belangstelling te neo- ben voor wat zich daar afspeelt» nat zuik een ontwikkeling ernstige zorgen wekt bij de Amerikanen, die de opbouw van een democratisch leven in Duitsland tot hun voornaamste taak hebben geproclameerd, laat zich verstaan. Dat zij onder deze om standigheden liever zouden zien, dat in Bonn het roer eens geheel zou worden omgegooid en men er zoals in vele delen van de federatie eens met de socialisten in plaats van tegen hun ging regeren, is eveneens aannemelijk. Van de Britse partner op de Petersberg kan menDE PRESIDENT IS GOED OP DE uiteraard niet anders verwachten dan dat nn/i/»»rr hij zulk een poging van harte zou toe- HOOGTE iuiohen En do Fransfin hebban na d© j jongste Saar-ruzie hun vertrouwen in. .Minister Stikker heeft na een bespre- Adenauer verloren. De druk die de geallieerden ztfn gaan uitoefenen door de Duitse oppositiepartij zulk een steun in de rug te bieden, wordt voornamelijk door de rechtervleugel van de regering hier nogal openlijk bestem peld als een inmenging in Duitse zaken, die in strijd zou zijn met het bezettings statuut. Formeel zullen de geallieerden zich er evenwel voir hoeden zulk een in menging op hun rekening te schrjjven, ook al heeft MacCloy onlangs doen door schemeren, dat zyn opdrachtgevers niet zullen aarzelen in te grijpen, wanneer dit nodig zou zjjn om de democratische op bouw te ondersteunen. Dat is dus nogal rekbaar. Het ziet er niet naar uit, dat de dok toren van de Petersberg het mes zullen zetten inde zweer van de Bonner politiek, veeleer kan men verwachten dat zij het bij hete eompressen zullen laten in de hqop, dat zij dan wat sneller doorbreekt. Inmengen noemt men dat dan niet, alleen "esPt>6diging van een natuur- iijK pieces. De Ver. Staten hebben gisteren bij monde van McCloy, de Amerikaanse hoge commissaris, het voorstel gedaan om verkiezingen in geheel Duitsland te doen houden, zj mogelijk op 15 ictober, d.i. de door de Russen be paalde datum voor verkiezingen in Oost-Duitsland. king met president Truman te Washington verklaard „optimistisch" te zijn over de vooruitzichten op snellere vooruitgang in de richting van de economische integratie van West-Europa. Hij verklaarde zich „zeer verheugd te hebben ervaren hoe goed de president op de hoogte is van al onze problemen in West-Europa". Stikker herinnerde de journalisten er j aan. dat de Marshall-landen in November overeengekomen waren verdere stappen j te doen om tot integratie te komen. Met nadruk voegde hij er aan toe: Dit besluit moet thans worden verwerkelijkt. Wij ho pen binnenkort resultaten te boeken. In elk geval ben ik zeer optimistisch. Hoffman zei, dat Stikker's aanwezigheid in zijn nieuwe functie de adviezen, die door de West-Europese regeringen waren uitgebracht, kracht bijzette. Door de regering wordt overwogen op welke wijze het vitaminiseren van mar garine kan worden bevorderd. Zo deelt minister Mansholt mede in antwoord op enige schriftelijke vragen van het Eerste- Kamerlid Schalker. Hoewel als gevolg van het weglaten van vitamine A uit de margarine geen ernstige schade voor de volksgezondheid behoeft te worden gevreesd, meent de minister toch, dat het gebruik gedurende de wintermaanden van gevitaminiseerde margarine te verkiezen is boven niet- gevitaminiseerde. Op de vraag, of het de minister bekend is, dat het gebruik van melk, welke even eens vitamine A bevat, einde 1949 is ge daald tot een peil, dat lager ligt dan in 1947, antwoordt de heer Mansholt: De verbruikscijfers voor in consumptie ge brachte melk en melkproducten voor 1949 zijn aanmerkelijk hoger dan die voor 1947. Ofschoon het elke nacht nog vriest, maken de bollenkwekers de velden gereed voor het feest van de bloei. De bollen, die hun neuzen reeds boven de grond uitsteken, ivorden ontdaan van het beschermende strodek. (Van onze Parijse correspondent) Er i» du» reden te over voor de Duitse redering om te veronderstellen, dat de druk van de Petersberg niet beperkt zal blij ven tot het nu aangesneden thema der ge makzucht, die de Duitse regering zich zou hebben veroorloofd. In Bonn heeft men dan ook al druk gesproken over de vraag of de geallieerden de kanselier willen ver dringen. Dat de geallieerden gaarne een coalitie zouden zien optreden, die tot effectiever werk in staat is, is geen geheim. Het is Adenauer reeds vele malen onder het oog gebracht, dat hij voornamelijk bij principiële beslissingen, die de verhouding jegens het. buitenland raken, zou moeten streven naar een breed fundament in de bondsdag. Het is de geallieerde voogden voorts natuurlijk niet ontgaan, dat de huidige Het door de oorlog zwaar beschadigde Nijmegen is reeds gedeeltelijk hersteld. Nieuwe woonwijken zijn verrezen, ZSr?7e, geb°uwen gerestaureerd. De binnenstad toont echter nog lelijk gehavende plekken. Links op de KaoelLCTvlÊh V grotendeels was verwoest, in de steigers. In het midden de Carólingische wZdeZbeloL^n teX?:A IZruZ Karel de Gr°te' Met d° restauratie van deze kapel moet nog s IC alkhoof, met op de voorgrond de walmuren, die reeds gerestaureerd zijn. ussen de bomen de ruïne Barbarossa. Nadat enige naturalisatie-ontwerpen waren afgedaan en het Cultureel verdrag NederlandLuxemburg was goedge keurd, werd de behandeling van het wetsontwerp tot tijdelijke verhoging van de uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening voortgezet. Het ging nu voornamelijk over de amende menten, welke waren ingediend door de heren Gortzak, Hoogcarspel en Van Lien- den, waaromtrent mihister Joekes V\ch volgens zijn verklaring in de vergade ring van 15 Februari j.l. nader had wil len beraden. Het gevolg van dit beraad was, dat de minister het amendement- Gortzak om de bijslag op 2 per week voor gehuwde, mannen en 1.50 per week voor ongehuwden te brengen, het geen 7 millioen zou kosten en het amendement-Hoogcurspel, dat een mini- De Britse minister-president, Clement Attiee, heeft gisteravond zijn nieuwe regering bekend gemaakt- De volgende ministers blijven hun oud. portefeuille behouden: Ernst Bevin, buitenlandse za ken; Sir Stafford Cripps, financiën; Her- bert Morrison, president van de raad, vice-premier en minister zonder porte feuille; Aneurin Bevan, gezondheid en Chuter Ede, binnenlandse zaken. De portefeuille, van defensie, die te voren in het bezit was van Lord Alexan der, komt aan Emmanuel Shinwell, die hierdoor weer lid wordt van het kern kabinet. De portefeuille van koloniën, welks houder, Creech Jones, in de verkiezingen werd verslagen, gaat naar Griffiths, de voormalige minister van nationale ver zekering. Griffiths wordt opgevolgd door dr. Edith Summerskill, die vóór de verkiezingen °nderminister van voedselvoorziening was. Maurice Webb, de leider van de Labour- ""actie in het Lagerhuis, treedt tot het v®rhkabinet toe door de portefeuille van inin^'voorziening van de gedegradeerde Strachey over te nemen, een Bevins rechterhand, krijgt thans S' mts'Sen ministerie als minister voor van braP,ailskelh voormalige minister van econ of en energie, wordt minister Cripps te°hri;sctle zahen, om Sir Stafford Minister vPen met z^n §'Santische taak' r,,„h n=nJl?n stads- aangelegenheden. visserij, opvoeding en handel blijven on veranderd. Minister voor betrekkingen met het gemenebest wordt Gordon Walker in plaats van Noel Baker. De eerste lord van de admiraliteit (minister van marine) blijft burggraaf Minister van luchtvaart: Henderson. Minister van brandstoffen en energie: Noel Baker, die zijn post in het kern kabinet verliest. Minister van 'vervoer: Barnes. Minister van bevoorrading: Russell Strauss. Minister van de burgerluchtvaart blijft Lord Pakenham. Minister van pensioenen: prof. Marquand Minister van posterijen: Edwards- Voormalige ministers, die geen zitting hebben in het tegenwoordige kabinet, zijn: Woordburn (minister voor Schotland), Key (minister van openbare werken), Paling (minister van posterijen) en lord Listowel, minister van koloniale zaken. Het kernkabinet is van 17 tot 18 minis ters uitgebreid door opneming van Dalton als minister van stads- en landaanleg. Hugh Dalton. en landaanleg wordt huis. - ^hoovsteigenlijk minister van burggraaf JowhtChter in het Jand' De portefeuilles arbeid, landbouw en Prins Bernhard wordt deze week uit Mexico in Washington verwacht, zo is van de zijde der Nederlandse ambassade te Washington meegedeeld. Hij zal een niet- officiële reis door Californië maken. Op 7 Maart zal hij te Washington aankomen voor een bezoek aan president Truman. Op 9 Maart gaat hij voor tien dagen naar Canada. Daarna gaat de prins naar New York om zich per vliegtuig naar Neder land te begeven. ?"im bijslag van 2.50 per maand voor ^„YWde Pannen en 1.75 per maand J„?',on81ehuwden vroeg en 2 millioen vergen, niet kon aanvaarden. Met het amendement-Van Lienden. hpnonrff minimum bijslag per maand #V?n 2 voor gehuwde man schatkist nn Vr°°]r/ onSehuwden, wat de te staan kor, Al n?illioen zou komen Toe, cV Ai, Zleh wel verenigen. ook uit dg Kamer geen be- Annnpni n"a dlt ,ainendement werden amendement az™fsdeovebrewindsman dlt Tegen een drietal andere door ge noemde heren ingediende amendementen, welke tot strekking hadden de in komensgrens te verhogen, had minister Joekes overwegende bezwaren, omdat het effect daarvan zou zijn, dat degenen, die door eigen inkomsten de bijslag het minst nodig hadden er het meeste voor deel van zouden hebben. Over de amendementen kon niet meer gestemd worden, daar het inmiddels half 7 was geworden en de meeste Kamer leden reeds huistoe waren. Deze lange duur van de behandeling was een gevolg van de gerekte rede voeringen van de communistische héren Gortzak en Hoogcarspel, die blijkbaar de gang v»an zaken wilden vertragen, opdat het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tussen Nederland en de Ver enigde Staten van Amerika tot Weder zijdse Hulpverlening inzake de Verdedi ging niet meer aan de orde zou komen. Hun partijgenoot De Groot, die over dit wetsontwerp zou spreken, kon namelijk in deze vergadering niet aanwezig iijn. Tijdens het debat over de amende menten deelde minister Joekes nog mede, dat hij binnenkort een voorstel lot verlenging- van de Noodwet Ouder domsvoorziening, welke op 1 October lAfi zaI indienen en daarbij zal n er enige verbeteringen in aan waar°P de heren Stapel- 5«?PJARg) cn de Kort (K.V.P.) had- den aangedrongen. AD INT. Een verlaging van de prijs voor de boter, bestemd voor binnenlands verbruik zou betekenen dat op dit product uit overheidsmiddelen weer subsidie zou moeten worden verleend. In het kader van de door de regering gevolgde politiek om tot vermindering en ten slotte tot af schaffing van de subsidies te komen, ziet de minister voorshands geen mogelijk heden om het verbruik van boter te sti muleren. Aldus ministei Mansholt in zijn M. v. A. aan de Eerste Kamer in zake de landbouwbegroting. Ter oplossing van het botervraagstuk ziet de minister intussen nog altijd be langrijke mogelijkheden in een omzetting van de productie van boter in die van kaas. Aan de Finse gezant te Moskou is een sovjet-Russische nota overhandigd waarin de sovjet-unie Finland opnieuw de eis stelt tot uitlevering van sovjet-Russische oorlogsmisdadigers. Zoals bekend, heeft Helsinki de vorige eis afgewezen, omdat er in Finland geen oorlogsmisdadigers, als door Moskou bedoeld, zouden zijn. In gewoonlijk welingelichte diploma tieke kringen te Helsinki is men van me ning, dat de sovjet-unie door haar nieu we eis op de vooravond van het aftreden der Finse regering drtik op Finland wil uitoefenen om communisten in sleutel posities in de nieuwe Finse regering -op te nemen. Deze zelden voorkomende stap kwam op een ogenblik, waarop andere stakin gen dreigden, nl. bij de metro, de bus dienst en bij de gas- en electriciteitsbe- drijven. In de verklaring wordt o.m. gezegd: „De aartsbisschop van Parijs kan niet onverschillig blijven bij deze sociale situ atie. Voortduren van het conflict zal snel tot misère in vele gezinnen leiden". De aartsbisschop wekte op om geldelijke bijdragen bijeen te brengen tot steun aan de gezinnen der stakers. In de zich over het hele land verbrei dende stakingsbeweging moeten twee factoren onderscheiden worden: 1. de communistische actie om de Marshall hulp, de Atlantische verdediging en het optreden in Indo-China te doen mis lukken en waarvan het karakter lou ter ore volutiom. air. is; 2. de eigenlijke vakverenigingsactie voor de loonsver hogingen, die Joor het communistische optreden zeer gehinderd wordt. Het gevolg is dan ook, dat bij de helft der arbeiders al zeer weinig stakingslust bestaat, aangezien zij zich niet voor de communistische wagen wil zien gespannen. In de metaalnijverheid, die voor het ogenblik het meeste is aangetast, schijnt de staking niet boven de 150.000 man te zullen gaan. Een groot deel van de fa brieken dier nijverheid gelukte het langs vreedzame weg tot overeenstemming te geraken. De werkplaatsen, die door de stakers op last der communisten bezet worden, kunnen 's nachts de een na de ander- door de politie ontruimd worden, zonder dat er incidenten plaats hebben. De dreigende stakingen in de genatio naliseerde bedrijven, waarvan het per soneel de door de regering voorgestelde 5% verhoging met grote meerderheid heeft verworpen, hoopt men nog door nader overleg te voorkomen. Ditzelfde geldt ook voor het transportbedrijf. In alle bedrijven zijn zeer sterke minderhe den aanwezig, die de staking voorshands nog blijven afwijzen. De regering heeft niettemin maatregelen genomen om. mochten Vrijdag de vervoermiddelen worden stilgelegd, de particuliere en mi litaire vervoermiddelen onder politiebe scherming in het noodzakelijkste vervoer te doen voorzien. De christelijke en socialistische vak verenigingen trachten in de algemene loonbeweging zoveel mogelijk vrij te blijven van de communistische politieke drijverij, doch zij kunnen in sommige streken niet aan een eenheidsactie ontkomen. Over het algemeen is de toestand min der dreigend dan aanvankelijk verwacht werd. Voor de genationaliseerde bedrij-. ven wil de regering zich in elk geval verzetten tegen een verhoging die boven de 5% zou uitgaan. De Nederlandse regering zal „geen invloed uitoefenen" op het verzoek van Indonesië om uitlevering van kapitein Westerling, aldus heeft de Hoge Com missaris van Nederland te Djakarta be kend gemaakt. Volgens dit communiqué, aldus meldt Reuier, „berust de beslissing, gelijk voor de hand ligt, bij de Britse regering". Ne derland zou zich niet tegen uitlevering verzetten. Een ingesteld onderzoek scheen er op te wijzen, dat Nederlandse soldaten Westerling hebben helpen ontvluchten. Na verder onderzoek zouden maatregelen genomen worden tegen degenen, die bij deze vlucht betrokken zijn geweej, aldus het communiqué. Friedrich Ebert, burgemeester van Oost- Berlijn. heeft de plechtigheden ter her denking van de. sterfdag van zijn vader Friedrich Ebert, wijlen de eerste presi dent van de Duitse republiek verboden. De communistische partij heeft dan haar congres gehouden. Er is ontzaglijk gesproken. Alleen kameraad Paul de Groot had drie uur werk om zijn speech af te draaien, een rede als omschrijving van het opgestelde program van ongeveer 40 leuzen voor brood en vrede. Bekijkt men dit program, dan blijkt daaruit, dat in Nederland vrijwel niets deugt. Nu is dat geen nieuws, want „Dc Waarheid" vertelt dat iedere dag. Nieuws zit er dan ook voor geen cent in, hoewel het rode orgaan kans ziet om er twee- er.-een-halve pagina over vol te schrij ven. Toch willen we nog wel iets vastleggen. Ten eerste een zinswending uit de rede van De Groot. Welk een Russische haat moet iemand wel bezielen, die de man bofte, dat hij in een vrij Nederland sprak durft te verklaren, „dat onze landverraderüjke bourgeoi sie met behulp van de leiders van de P. v. d. A. de nationale zelfstandigheid van ons land aan Amerika heeft uil- geleverd". We zouden de vraag willen stellen, wat is er van de zelfstandigheid van Polen, Oost-Duitsland, Tsjechoslowakije, Honga rije, Bulgarije, Roemenië, Litauen en China overgebleven na de uitlevering aan Moskou? Wie in zo'n glazen huisje woont, wie met zoveel margarine op zijn hoofd loopt, kan waarschijnlijk beter eerst voor zijif eigen deur gaan vegen. h Soesloff, die in opdracht van het cen trale comité der C.P.N. van Rusland een telegram zond. noemt de Nederlandse C.P.N. de voorhoede van de Nederlandse arbeidersklasse. We hebben zo het ver moeden dat Paul de Groot na het lezen van dit telegram op zijn grijze hoofd heeft gekrabd onder de verzuchting; was het maar zover. De man moet ook oppassen, want bij Moskou ben je zo je baantje kwijt. We schreven zo juist; Was het maar zover, want de C.P.N. is er ook in Neder land inderdaad nog lang niet. Er is nu een eerste begin van verbetering vol gens kameraad Paul, maar hij meent toch allereerst te moeten herinneren aan de waarschuwing van „Onze leermeesters Lenin en Sta lin voor het grote gevaar dat een partij van zichzelf gaat denken dat alles best in orde is. Van onze partij kan dit niet gezegd worden. Onze partijconferentie in December j.l. heeft zonder terug houding de zwakte van de partij bloot gelegd, haar achterblijven bij de ac tiviteit van de massa, het verlies van leden en abonné's op de Waarheid en de zwakte op het gebied van de orga nisatie". Er is gepoogd, middels het congres, de partij een nieuwe injectie te geven. Er komt zeker enige nieuwe activiteit waartegenover men, d.w.z. ook wij katho lieken maar niet met een zekere over moed en hooghartigheid moet gaan staan. Immers, er zijn nog altijd zwakke en onwetende broeders aan de zelfkant, die zich Voor een of ander onschuldig uitziend comité-karretje laten spannen. Zitten die broeders via dit karretje later „in de boot", dan is de redding niet zo eenvoudig. Bijzonder de actie tegen de P. B O. en de vorming van bedrijfskernen zuilen in de gaten moeten worden gehouden. Dat zij echter niet onze enige activi teit. Tegenover de propaganda van Mos kou moet onze werklust in allerlei rich ting zich geprikkeld voelen. Geen sikkel en hamer op kruishoogte. HENK VAN DER MAZE. (Vergadering van 28 Februari). De heer Romme (K.V.P.) heeft er geen gras over laten groeien. Nauwelijks was het Aneta-berieht binnen, dat dr. Hirschfeld er zijn grote spijt over had uitgedrukt, dat Westerling met behulp van enkele Nederlandse militairen uit Indonesië had kunnen vluchten, of de katholieke fractie-leider stelde daarover in de Kamer vragen aan minister Schok king. Of de minister kennis had genomen van dit bericht en of het in overeenstem ming was met de feiten, vroeg hij. Beide vragen werden door de minister be vestigend beantwoord. Op een vraag om nadere inlichtingen antwoordde de be windsman, dat hij gaarne bereid was, zodra gegevens beschikbaar zijn, de Kamer in te lichten omtrent de ont koming van Westerling, omtrent het aan deel, dat Nederlandse militairen daarin De principiëel scherp afwijzende hou ding tegenover de godsdienst van de te genwoordige regeerders van Oost-Duits land werd naar K.V.P. meldt, nog eens duidelijk omlijnd tijdens de jongste ver gadering van het hoofdbestuur der S E. D. in het land Thüringen. De afdelingsleider Hauschild verklaar de in zijn officiële inleiding, dat de te- tegenwoordige omstandigheden welis waar de volksdemocratie dwingen het godsdienstige vraagstuk met een zekere diplomatieke bekwaamheid en handig heid te behandelen, maar dat dit niets mag afdoen aan het beginsel, dat gods dienst voor het volk slechts opium is. „Wie voor ons gevaarlijk wordt", al dus ging hij letterlijk voort, „die moet echter zo spoedig mogelijk worden ver wijderd. Elke kringvoorzatter is daaróm verplicht, eventuele reactionnaire papen onmiddellijk aan de partijleiding te mel den. Wij zullen dan wel voor de nodige maatregelen zorgen. Vooral dienen de hebben gehad en omtrent de maatrege- len, welke de regering denkt te nemen, predikaties der geestelijken geregeld te Met dit prompte antwoord van de j worden gecontroleerd. Te dien einde minister verklaarde prof. Romme zich moet een georganiseerde „kerkdienst volkomen tevreden. I worden ingesteld, waarvoor alleen partij- Het verband tussen de materiële en de geestelijke wederopbouw is weder kerig. Bevordering van eep zo snel mogelijk tempo van de woningbouw is een voorwaarde voor de verbetering van onze geestelijke gezondheid. Maar anderzijds is deze materiële opbouw uitsluitend te bereiken door een gees telijk gezond volk. Zo zei gisteravond de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld. toen hij voor leden der fe deratie van personeelsverenigingen in Amsterdam een lezing hield over het-on derwerp ..Wederopbouw in materiële en 'f.stelijke zin". Om zijn gehoor te tonen hoeveel er o-p beider gebied reeds gedaan is, riep de minister de toestand van ons land in Mei 1945 in herinnering. Geen land in West-Europa was er toen zo ellendig aan toe als Nederland. Het Marshallplan heeft ons een eind gehol pen, doch na 1952 zullen wij ons zelf m-reten helpen. Dan zullen wij het lek in onze betalingsbalans moeten hebben ge stopt. Er zijntwee middelen om het lek te stoppen. Of wij moeten ons inkomen vergroten door harder te werken en wij zullen daarbij rekening moeten hou der, met de voortdurende groei van on ze bevolk-iig of wij zullen terug moe ten vallen op een lager levensniveau. Harder werken betekent industrialisatie, industrialisatie betekent investering Ver waarlozen wij ddt, dan zal dat leiden tot permanente en groeiende werkloosheid. De groeiende bevolking eist woning en scholenbouw in een snel tempo. In dit verband maakte de minister twee opmerkingen, namelijk dat ten eerste het bouwprogramma nu behoorlijk kan wor den uitgevoerd en ten tweede, dat de wederopbouw bijna één jaar op het pro gramma voor is. Er is nog een tekort van 250.000 woningen, maar met passen en meten kan voor alle gezinnen in 1960 een woning gereed zijn, zo zeide minister In 't Veld. Tamelijk ernstig noemde hij de toestand m Amsterdam, waar de hoge bouwkosten een struikelblok vormen. In dit verband sprak de minister van de na delige invloed van de E. V C. op de Amsterdamse bouwvakarbeiders. De geest geestelijke opbouw speelt hier een belangrijke rol. Een geest moet worden aangekweekt van: „Mouwen op stropen. schouders eronder en aanpak ken" en die geest miste de minister bij ■ie Amsterdamse bouwvakarbeiders, re denen waarom er aannemers zijn, die liever niet in Amsterdam bouwen. De minister achtte het tenslotte van g»: ooi belang, dat West-Europa een hech te economische en culturele eenheid wordt. i genoten' in aanmerking komen, wier communistische beginselvastheid boven alle twijfel verheven is". Ook elke deelneming van de Kerk aan de opvoeding van de jeugd werd door Ha-uschild in zijn betoog beslist van de hand gewezen. De rode partijleider moest wel toegeven, dat de jeugd juist in versterkte mate geestelijke steun zoekt bij kerkelijke instellingen, maar hij meende dit onaangename verschijn sel te kunnen verklaren door de „geraf fineerde pogingen tot beïnvloeding", waar aan zich de priesters volgens hem zou den schuldig maken. „Dat zullen wij ons echter niet langer meer laten welgeval len!" riep Hauschild uit. „De jeugd be hoort aan ons en wee degene, die het nog zou wagen deze jeugd met al lang over wonnen kerkelijke waandenkbeelden te vergiftigen!" De rode partijleider besloot zijn betoog met de aankondiging, dat eventuele „ge heime" of ondergrondse kerkelijke jeugd organisaties spoedig door speciaal hier voor opgeleidè F. D. J»-„Beobachter" uit de rijen der communistische staatsjeugd zouden worden ontmaskerd. Z. H. Paus Pius XII Wiens 74ste verjaardag morgen in het kader van het H. Jaar met grote luister zal worden gevierd. Tevens is 't morgen de 11de verjaardag van Zijr ■^Pauskeuze.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1