Instructie aan alle bisschoppen Over de houding der Katholieken inzake de oecumenische beweging R Kan oorlog voorkomen worden? Ifónd er Samenkomsten en gesprekken met niet-Katholieken GROENTETRANSPORTEN NAAR FRANKRIJK 16 maanden onschuldig gevangen ADIO programma Duitse beul had „visioenen" Nederlandse aardolie wordt in guldens betaald Hoe is het mogelijkdat zo n vraag ivordt gesteld..., Deken Dechet in de ban Walvisvangst eindigt 15 Maart Ziek of half ziek Met België nog geen volledige overeens temming Vriendenbeschuldigden twee broers van inbraken Het der liefde mcDémfc müi WOENSDAG 1 MAART 1950 PAGINA 2" De aangekondigde hoogst belangrijke instructie van de H. Congregatie van het H. Officie, aan alle bisschoppen der gehele wereld gericht, be treffende de houding der Katholieken ten aanzien van de oecumenische beweging, is gisteren, 28 Februari, in de „Osservatore Romano" verschenen. Aan de in Nederlandse vertaling voor ons liggende tekst van dit gewichtig document ontlenen wij het volgende: Taak der bisschoppen Hoe te werk te gaan Samenkomsten en gesprekken met niet-Katholieken Zijn slachtoffers schonk hij vergiffenis! ENKELE SOORTEN ESS- KOLEN VRIJ VAN DISTRIBUTIE MINISTER LAAT ENKELE PRIJZEN VRIJ KIND LIEP VAN TROTTOIR Totaal benzineverbruik eist voor 78 pet. deviezen Op een perslunch, hem door de Buitenlandse Pers aangeboden, heeft de Belgische minister van Defensie, Devèze, geantwoord op de dikwijls gestelde vraag: Of de oorlog kan voorkoriien worden. Spreker begon zijn rede met een andere vraag: Hoe is het mogelijk dat een dergelijke vraag wordt gesteld, na de verschrikkelijke catastrophen die de wereld hebben geteisterd en de beschaving aan de rand van de barbaarsheid hebben gebracht? Kan men zich voor stellen, dat na dergelijke wrede lessen, na zoveel vergoten bloed, tussen zoveel puin, het mensdom de gesel van de oorlog als een onvermijdbare wet beschouwt? „AKKERS TRAANPRODUCTTE WILLEM BARENDSZ PROF. HALBERTSMA NAAR INDONESIË DE GENERAAL REED NtET VOORBIJ HEBBEN ZAL IK 'M Ottwett Binns ZUIDELIJK DAMES-HOCKEY- ELFTAL SCHAAKRUBRIEK 1 li In de aanvang der instructie wordt eraan herinnerd dat de Katholieke Kerk nooit heeft nagelaten en nooit zal nalaten, door voortdurende gebeden tot God de pogingen te steunen om dat te verkrijgen, wat zo zeer aan Christus ter harte is gegaan, n.l. „dat allen, die in Hem geloven, de volmaakte eenheid mogen bezitten." In verscheidene delen der wereld is in de zielen van vele andersdenkenden met de dag het verlangen gegroeid om terug te keren naar de eenheid van allen, die in Christus geloven. Sommige pogingen evenwel om de an dersdenkende Christenen met de Kerk te verzoenen steunen, hoewel ingegeven door de beste bedoelingen, niet altijd op de juiste beginselen en als zij daar soms op steunen, dan zijn zij toch niet zonder bijzondere gevaren. Het is daarom, dat de H. Congregatie van het H. Officie deze haar instructies uitvaardigt: 1. De bisschoppen moeten aan voor- roemde „hereniging" met bijzondere zorg hun aandacht wijden. Zij moeten niet al leen ijverig en daadwerkelijk waken over ^ieze gehele actie, maar moeten haar ook voorzichtig b^orderen en leiden, zowel opdat diegenen geholpen worden, die de waarheid en de ware Kerk zoeken, als ook om van de gelovigen de gevaren af te wenden, die gemakkelijk van het mee werken aan deze „beweging" het gevolg Zijn. Evenzeer zullen zij vol ijver bevorde ren. wat niet-Katholieken, die het Ka tholieke geloof wensen te kennen, van nut kan zijn: personen en bureaux zul len zij aanwijzen, welke die niet-Katho lieken kunnen bezoeken en raadplegen en des te meer zullen zij er zorg voor dragen, dat zij, die tot bet geloof reeds bekeerd zijn, gemakkelijk datgene kun nen vinden, waardoor zij zichzelf zorg vuldiger en meer diepgaand in het Ka tholieke geloof kunnen onderrichten en 'n daadwerkelijk godsdienstig leven leiden, vöornamelijk door geschikte bijeenkom sten, door de Geestelijke Oefeningen en andere godvruchtige oefeningen. 2. Wat de wijze betreft, waarop dit werk dient te geschieden, zullen de bis schoppen zelf voorschrijven wat te doen en wat te laten en zij zullen zorgen, dat dit door allen onderhouden wordt. Ins gelijks zullen zij ervoor waken, dat niet een gevaarlijk indifferentisme in de hand gewerkt wordt, vooral bij diegenen, die minder theologisch onderlegd zijn. Men moet er immers voor zorgen, dat men niet de dogmata der Katholieke leer, of dat gene, wat met het dogma samenhangt, Donderdag 2 Maart HILVERSUM I <301.5 M). 7.00 KRO: 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn; 7.30 Gram; 7.45 Morgengebed en liturg, ka lender; 8.00 Nieuws- en weerberichten; 8.15 Gram; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gram; 10.15 Morgendienst: 10.45 Gram; 11.00 v. d. zieken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Ange lus; 12.03 Lunchconc.; (12.30—12.33 Mede delingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws- en Kath. nieuws: 13.20 Piano voordracht; 14.00 Promenade-ork; 14.45 v. d. vrouw; 15.30 Piano-duo; 16.00 Bijbel lezing; 16.45 Gram; 17.00 v. d. Jeugd; 17.30 Alt, hobo en piano; 18.00 Gram; 18.15 Land- en tuinbouwcauserie; 18.30 v. d Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Muziek v. d. Jeugd; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevar. progr. (21.00y-21.35 Famille- comp.); 22.05 Gram; 22.15 Buitenl. overz: 22.35 Gram; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Concertgebouwork, HILVERSUM II (416 M). 7.00 AVRO 7.50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gram; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws- en weerberichten; 8.15 Och tendblad; 8A0 Gram; 8.55 v. d. Vrouw; 9.Q0 Gram; 9.30 Waterst; 9.35 Gram; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gram; 10.50 v. d. kinderen; 11.00 Tenor en piano; 11.30 Gram; 11.45 Voordracht; 12.00 Zang en orgel: 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Zuid Amerik. ork; 13.00 Nieuws; 13.15 populair conc; 13.50 U kunt het geloven of niet; 13.50 Gram; 14.00 v. d. Vrouw; 14.30 piano recital; 15.00 v. d. zieken; 16.00 Gevar. progr.; 17.00 v. d. Jeugd; 17.50 Regerings- uitz.; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje 18.30 Gram; 18.45 .Natuurleven in Que bee", caus.; 19.00 v. d. Kinderen; 19.05 Orkestconc; 19.30 Radio Volksmuziek school; 20.00 Nieuws; 20.05 Actual; 20.15 Radio Philh. ork; en soliste; 21.05 „De Kribbebijter", hoorspel; 22.20 Sopraan en piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport Actual 23.30—24.00 Gram. RADIODISTRIBUTIE UI: 7.00 VI. Br.: nws. 7.05 gram. 7.30 kron. 7.40 gym. 7.50 gram. 8.00 nws. 8.0 gram. 9.00 nws. 9.05 Casinopr. 10.00 Eng. L. P.: nws. 10.10 verz. pr. 11.00 Octet Philips. 11.30 NWDR: gram. 12.00 VI. Br.: Operette aria's. 12.15 Musette ork. 12.30 weer. 12.32 verv. Mu sette ork. 13.00 nws. 13.15 cab. 14.00 Fr. Br.: Octet Ferguson. 14.25 Eng. H. S. filmpr. 15.00 Kalundborg: gram. 16.00 Eng. L. P.: South. Serenade ork. 16.30 ork. Graham. 17.00 Fr. Br.: ber. 17,10 Ens. Heyne. 17.30 Kootw.: Ned. Strijdkr. 13.00 Fr. Br.: v. d. sold. 18.30 VI. Br.: v. d. sold. 19.00 nws. 19.15 Fr. Br.: omr. ork. 19.45 nws. 20.00 VI. Br.: gram. 21.00 „Roer-roer-romme-de-pot". 21.30 gram. 21.45 act. 22.00 nws. 22.15 Fr. Br.: Opera- muz. v. Donizetti. 22.55 nws.23.00 VL Br.: nws. 23.05 Jazzmuz. 23.30 gram. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Lux: nws. 7.15 „Bonjour le Monde". 7.25 Po chette surprise. 7.30 Eng. H. S.: ork. Gardner. 7.55 weer. 8.00 Fr. Br.: nws. 8.10 conc. 9.00 Eng. H. S.: nws. 9.15 BBC Midi. Light Orch. 10.00 „BBC Singers". 10.30 NWDR: Beckmann en Hunkel. 11.00 Eng. H Sschoolradio. 11.30 Apache ork. 12.00 Eng. L. P.: BBC West of England Light Orch. 12.45 voordr. 13.00 „Mrs. Dale's Diary". 1315 Mil. ork. 14.00 BBC Midi. Light Orch. 14.45 v. d. kind. 15.00 v. d. vrouw. 1540 NWDR: omr. Tango ork. 16 15 v. d. kind. 16.45 nws. 16.50 Radelow kwintet. 17.15 Alt en piano. 17.30 Eng. L. P.: Ork. Hayes. 18.00 BBC Schots Var. ork. 18.45 ork. Evans. 19.15 ork. Muscaat. 19.45 hoorsp. 20.00 Eng. H. S.: Lubbock en sol. 20.30 Eng. L. P.: verz. pr. 21.00 operamuz. 22.00 „Welsh Rarebit". 23.00 nws. 23.15 „Topic for to-night". 23.20 Sil vester. zo conformeert, of op zekere wijze zo aanpast aan de leerstellingen der anders denkenden, dat de zuiverheid van de Katholieke leer schade ondervindt, of haar echte en ware zin verduisterd wordt Ijverig zullen zij ervoor zorgen en krachtig erop aandringen, dat bij het schrijven van de geschiedenis van de Reformatie en de Reformatoren de ge breken der Katholieken niet zo verdoe zeld jyorden, of dat datgene, wat bij komstig is, zo zeer in het licht wordt gesteld, dat men nauwelijks meer ziet en beseft wat het meest wezenlijke is, na melijk de afval van het Katholieke ge loof. De ganse Katholieke leer moet men voorstellen en uiteenzetten, allerminst stilzwijgend voorbijgaan of bedekken wat de Katholieke waarheid behelst omtrent de ware natuur en manier der rechtvaar diging. de inrichting der Kerk. het pri maatschap van de Paus van Rome, de ene en ware vereniging door de terugkeer der andersdenkenden naar de ene ware Kerk van Christus 3. Wat de gemengde samenkomsten en gesprekken met niet-Katholieken be treft, die men op vele plaatsen in de laatste tijd is begonnen te houden om de hereniging" in het geloof te bevorderen, is een heel bijzondere waakzaamheid en leiding der Ordinarii nodig. De gelovi gen mogen de betreffende bijeenkomsten niet bezoeken, tenzij na verkregen bij zonder verlof van de Kerkelijke Over heid, welk verlof slechts aan hen gege ven mag worden, van wie men weet, dat zij goed onderlegd en sterk in het geloof zijn. Omdat de ondervinding echter leert, dat dergelijke bijeenkomsten op grotere schaal gewoonlijk te weinig vrucht en meer gevaar opleveren, mogen zij niet worden toegestaan, tenzij na een zeer nauwkeurig onderzoek. 4. Gemengde bijeenkomsten derhalve worden niet absoluut verboden, maar zij mogen niet gehouden worden zonder voorafgaand verlof van de bevoegde Ker kelijke Overheid. Opdat echter het zo uitstekend werk der „hereniging" van alle Christenen in het ware geloof en de ene ware Kerk van dag tot dag meer een in het oog vallend deel van de algehele zielzorg worde en opdat het hele Katholieke volk de „her eniging" met meer aandrang van God afsmeke, zal het voorzeker nuttig zijn, op geschikte wijze, bijvoorbeeld door een herderlijk schrijven, de gelovigen te on derrichten omtrent deze kwesties en po gingen en tevens omtrent de voorschrif ten van de Kerk in deze en de redenen, waarop zij steunen. Allen, zeer zeker en voornamelijk de priesters en religieuzen, moeten aangespoord worden en opgewekt om zich te beijveren door hun gebeden en offers dit werk te bevruchten en te be vorderen, en zij moeten eraan herinnerd worden dat door niets voor de dwalen- den meer daadwerkelijk de weg wordt bereid om de waarheid en de Kerk te aanvaarden, dan door een geloof, dat aan nemelijk is gemaakt door de goede zeden der Katholieken. Voor de bijzondere strafkamer van de Haagse rechtbank stond gisteren pen heel merkwaardige verdachte terecht. Het was de 37-jarige Duitser Ernst Wel ke, die zich als gevangenbewaker in de Cellenbarakken te Scheveningen en in het kamp Vught als een onmens heeft gedragen, maar thans de mond vol had over de „Herrgott" en visioenen, die hij in de gevangenis had gehad. Een feit was, dat de psychiater hem verminderd toerekeningsvatbaar ver klaarde en om die reden luidde de eis dan ook levenslang in plaats van de doodstraf. Toen W. een jaar geleden voor het B. G. terecht stond is al de doodstraf tegen hem geëist, maar daarna is een onderzoek naar zijn geestvermogen inge steld. De officier van Justitie mr. baron Van Voorst tot Voorst wilde thans deze eis niet meer stellen al zou de straf volko men gerechtvaardigd zijn. En de getuigen konden slechts vrese lijke dingen vertellen van W., die ze een sadist, een machtswellusteling en 'a beestachtige bruut noemden. Maar de verdachte zelf ontkende elke mishande ling en als een van zijn vroegere slacht offers soms zijn zelfbeheersing kwijt raakte als hij getuigen moest, dan ver klaarde W., dat hij de „Herrgott" zou vra gen deze getuigen hun (leugenachtige) verklaringen niet aan te rekenen. Hu zelf had hun al vergeven! Hij gaf slechts toe, dat hij in April 1945 in Norg had geholpen bij het neer schieten van acht Nederlanders. Toen de president, mr. Ikman v. Burck, hem daarop duidelijk maakte, dat dit moord was geweest, riep hij schreiend uit: Schiet mij dan maar dood, dan ben ik bij mijn Hemelse Vader! De raadsman, mr. de Groot, ging in het bijzonder op de geestelijke afwij kingen van zijn cliënt in en vroeg geen verdere straf meer op te leggen en an ders een tweede psychiatrisch onderzoek te gelasten. W„ die hierna in de gelegenheid werd gesteld nog iets te zeggen sprak op zeer bewogen toon over de visioenen, die hij had gezien en Gods stem, die, volgens zijn zeggen, verschillende malen tot hem had gesproken. Hij verklaarde ingezien te hebben, dat hij had gezondigd en vroeg vergeving aan allen, die hij slecht had behandeld. De minister van Economische Zaken heeft besloten, de esskolen in de afmetin gen: stikken. 0, 1, 2 en 3 met ingang van 1 Maart buiten de rantsoenering te bren gen. Anthraciet en eierbriketten zn dus met ingang van vandaag de enige huisbrand soorten, welke nog zijn gerantsoeneerd, In de Staatscourant van Dinsdag zijn be schikkingen van de minister van Econo mische Zaken gepubliceerd volgens wel ke met ingang van 1 Maart 1950 de prijs- voorschriften, met inbegrip van de prijs- stop, ten aanzien van de handelsmarges voor sigaren, kerftabak, alsmede ten aan zien van de handelsmarges voor kunst meststoffen buiten werking zijn gesteld Ook de prijzen voor alle soorten huis- brandturf worden met ingang van de zelfde datum vrijgelaten. In de Burgemeester Pijlstraat te Maas tricht is gisterenmiddag het 2-jarige jongetje Z., toen het plotseling van het trottoir de straat opliep, onder een ach terwiel van een kolenwagen terecht ge komen. In het ziekenhuis Calvariënberg is de kleine spoedig daarna overleden. Advertentie De minister van financiën heeft ln een nota aan de Tweede Kamer een aanvul lende uiteenzetting gegeven over de be dragen in valuta, die in 1949 gemoeid waren met de aankoop van benzine en van geïmporteerde ruwe aardolie, voor zover deze voor de vervaardiging van benzine gebruikt wordt. De bedragen, die hiermee gemoeid waren zijn 3 mil lioen en 7.5 millioen. Deze nota werd uitgegeven naar aan leiding van een misleidende passage in de Memorie van Antwoord aangaande het wetsontwerp verhoging van het bij zonder invoerrecht op benzine, waarin stond, dat de hier te lande geproduceerde aardolie voor de helft in vreemde valuta moet worden betaald. Medegedeeld wordt, dat de binnen landse productie, dekkende ca. 25 pet. van de Nederlandse behoefte aan aard olie wordt voortgebracht door de Ned. Aardolie Mij. N.V., waarvan de aande len voor de helft in handen zijn van de Standard Oil of New Yersey en voor de helft in handen van de Bataafsche. Deze productie wordt in guldens betaald. De valuta's, welke met de aankoop van benzine gemoeid zijn, zijn in guldens, dollars en ponden in het algemeen in de verhouding van 22 32 46, en niet zoals eerder gemeld 1132 57. De afwijking van het percentage 22 van het hierbovengenoemde van 25 vindt zijn verklaring hierin, dat het cijfer 25 slaat op ruwe olie en het cijfer 22 op benzine. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) De Tsjechoslowaakse aartsbisschoppen en bisschoppen hebben tot de priesters een schrijven gericht, waarin hun wordt mede gedeeld, dat deken Dechet, die door het overheidsbureau voor de erediensten aan gesteld Is tot voorlopig administrateur van het bisdom Bystrica, dit ambt „weder rechtelijk bekleedt en in de ban is gesla gen" en dat „elke priester, die in dezelfde omstandigheden een ambt aanvaardt, het zelfde risico loopt". Bovendien leggen de bisschoppen de na druk op het verbod voor de priesters om „deel te nemen aan door de politieke over heid georganiseerde debatten, welke als middel worden gebruikt om het gezag van de Kerk aan te tasten". Eveneens wordt het- de priesters verboden deel te nemen aan „opvoedingscursussen, die door de burgerlijke overheid op touw worden ge zet". Wij vernemen, dat het Bureau for In ternational Whaling Statistics overeen komstig de be-palingen van de interna- t'onale conventi.es voor de walvisvaart heeft besloten, dat de vangst op balein walvissen dit jaar op 15 Maart te mid dernacht meet worden gestaakt. Het door deze conventie vastgestelde quotum van 16000 blauwe walviseenheden, die door alle expedities tezamen mogen worden gevangen, zal -dan zijn bereikt. Dit is ruhn drie weken eerder dan de datum waarop dit seizoen officieel sluit, n.l. 7 April 1950. Vorig jaar heeft de vangstperiode ge duurd van 15 December 1948 tot 28 Maart 1949. Dit jaar is de vangst een week later begonnen, n.l. op 22 Decem ber j.l. en eindigt zij op 15 Maart a.s., heigeen ee-i verschil uitmaakt van ruim 214 week. Het \Aoeger sluiten van het vangst- seizoen wo-d t geweten aan het grotere aantal „catchers"; het aantal expedities is even groot als vorig jaar. ..zijn alle vormen van besmetting der lucht wegen, die, bij ver waarlozing, spoedig ontaarden in ernstige aandoeningen der ademhalingsorganen. Denk er aan dat akkers abdijsiroop- dadelijk keel en luchtpijpen zuivert, de hoest stilt, kou en griep bestrijdt. ,'s Werelds béste Hoestsiroop Tot 19 Februari J.l. had de „Willem Barendsz" geproduceerd 61.074 vaten traan en 4957 vaten spermolie. De pro ductiecijfers van de overeenkomstige periode in het vorig vangstseizoen tmet twee vangdagen meer) luiden 69.112 va ten traan en 3838 vaten spermolie. Enkele dagen geleden is prof. dr. ir. N. A. Halbertsma per KLM-vliegtuig naar Indonesië vertrokken. Het doel van zijn reis is in overleg met de Philips- organisaties aldaar na te gaan in hoe verre Indonesië op technisch-wetenschap- pelijk terrein geholpen kan worden. Het betreft nu geen liefhebberijen van veroveraars meer, die als objecten had den het inpalmen van provincies of het omverwerpen van tronen. Het huidige algemene imperialisme heeft een geheel andere gedaante aangenomen, dat ons aan de godsdienstoorlogen doet denken. Twee tegenstrijdige ideologieën staan te genover elkaar met al de morele, econo mische en maatschappelijke gevolgen, die uit hun dogma's voortvloeien. Er zou geen gevaar van internationale conflic ten bestaan, indien de grote wet van verdraagzaamheid universeel werd ge ëerbiedigd, zowel onder de volkeren af zonderlijk als onder de naties onderling. Het wordt echter geheel anders als som mige volken er toe gebracht worden to talitair hun ideologie ook aan andere volken op te dringen, niet alleen langs de wettige weg van het voorbeeld en het apostolaat, maar door een beroep op het geweld, op de brutaliteit, door ophitsing buiten de eigen grenzen tot revolution- naire daden. Als dan blijkt, dat de schone droom van ontwapening eigenlijk een begooche ling is, dan moet men terugkomen tot het oude gezegde: Si vis pacem, para helium. Vrij vertaald moet dat vandaag als volgt worden verstaan: Als gij wilt, dat een eventuele aanvaller aan zijn inzichten verzaakt, richt het dan daarheen, dat een moedig voorbereide tegenstand hem afschrikt en aan zijn plannen doet verza ken. Het is deze redenering, die te Brussel en te Washington ten grondslag ligt aan de veiligheidspacten. Een geïsoleerde natie zou onmogelijk zijn recht, zijn le ven, de integriteit van zijn grondgebied kunnen afdwingen. Deze maakt absolute solidariteit nodig tussen alle volken, die zich bedreigd voelen. Daarom moet mer. de verdediging voorbereiden tot de uiter ste grens van de militaire, economische en financiële moeilijkheid. Elke natie heeft het recht van de andere een maximum-inbreng voor de gemeenschappelijke verdediging fn dc geallieerde „pool" te verwachten, wat reeds in vredestijd het bestaan van een militair opperbevel nodig maakt, ge reed om onmiddellijk aan zijn gezag te onderwerpen al de defensieve fronten, die ln oorlogstijd zouden gevormd wor den. Het is in die geest, dat België de plan nen van zijn militaire deelneming aan de gemeenschappelijke verdediging heeft uitgewerkt. Het verwacht eenzelfde in spanning van de zijde van zijn bondge noten. In de hypothese van een aanval zullen de geallieerde volken samen over winnen of samen ten onder gaan. Een late hulp, hoe belangrijk deze ook zou zijn, zou een ramp niet kunnen voorko men Deze internationale samenwerking laat de souvereiniteit van elk der gp- interessante landen afzonderlijk onaan getast. In geval van conflict zou de ge wapende macht van al de geallieerde 'landen onmiddellijk onder een enkel opperbevel komen. De hulp in wapenen van de zijde van Amerika verandert niets aan de souvereiniteitskwestie. België, zo besloot de minister, heeft Advertentie door een griepaanval of gevatte kouder Sanapirin (Mijnhardt) helpt U er tn een paar dagen van af. Buisje 25 tabl. 40 et.; 50 tabl. 75 et afschuw van de oorlog. Het zal nooit als aanvaller optreden, maar het zal als één man recht staan als het zou aangevallen worden. Kalm en zeker van zach ze'f blikt het in de toekomst. En het twijfelt niet aan zijn voortbestaan. Daar had nu toch niemand op gerekend. Zat daar de pas uit Indonesië thuis ge komen wachtmeester J. Durlinger zijn ouders en wie er verder waren, te ver tellen wat hij in de tropen zo al had mee gemaakt, toen plotseling voor de deur van zijn ouderlijke woning een auto stopte en hij even later een hand kreeg van generaal Kruis, die hem een hartelijk „welkom thuis" kwam wensen. Dat was zo gekomen: Generaal Kruis keerde gis termorgen per auto van vacantie uit België naar Nederland terug. Toen hij op de Meerssenerweg te Limmel bij Maastricht reed zag hij een huis, dat vro lijk versierd was. De generaal vermoedde, dat hier een jongen uit Indonesië was thuis gekomen. Hij deed de auto stoppen en stapte de woning binnen, waar hij de verbaasde repatriant belangstellend naar diens wederwaardigheden vroeg. Ruim een half uur onderhield generaal Kruis zich met Durlinger en zijn ouders, waar na hij weer in zijn auto stapte en de thuisreis voortzette. Het wil nog niet geheel vlotten met de pogingen om een oplossing te ver krijgen voor de kwestie der groente transporten door België naar Frank rijk. Er woilit nu al weken onderhan deld met Belgische en Franse autori teiten maar, al is de toestand op het ogenblik niet onbevredigend volledige overeenstemming is tot heden niet be reikt. De besprekingen worden voort gezet. De moeilijkheid zit in een verschil van interpretatie van de resolutie, welke 10 December 1949 in de subcommissie ••weË- ver.voer" in E.C.E.-verband te Geneve is aangenomen. In antwoord op de vragen, welke het Kath. Tweede-Kamerlid v. d. Heuvel over deze materie aan minister Spitzen heeft gesteld, antwoordt deze, dat de Belgische maatregelen betrekking heb ben op alle vervoer met vrachtauto's door België van buitenland naar buitenland. Wat nu bovenvermelde resolutie be treft. de bepaling, dat alleen vervoer, verricht door dezelfde onderneming van punt van verzending tot punt van be stemming der goederen, geacht wordt transitovervoer te zijn, mits geen ver lading aan de grens plaats vindt, wordt in België verstaan in die zin, dat geen overlading mag plaats vinden aan weers-, zijden der Belgische grenzen, dus noch in de Nederlandse, noch in de Franse grens- Na.zestien maanden onschuldig In gevangenschap te hebben doorgebracht en in twee jaar tijds voor verschillen de gerechtelijke instanties ais verdacht van inbraak te zijn verschenen, zijn de gebroeders J. en C. van Hall gisteren door het Amsterdamse gerechtshof vrijgesproken. Z« zijn de dupe gewor den van twee „vrienden", die hadden verklaard, dat de broers zich aan in braken te Rijswijk hadden schuldig gemaakt. Het betrof hier een reeks inbraken, die in de laatste maanden van 1947 wer den gepleegd. De broers werden onder verdenking enige van deze inbraken te hebben gepleegd, gearresteerd en voor de Haagse rechtbank geleid. Hier ver klaarden de twee broers v. d. K„ met wie zij bevriend waren, dat J. en C. van H. op 31 December 1947 ingebroken had den in percelen aan de Nassaukade en de Regentesselaan. De gebroeders v. d. K hadden, volgens hun zeggen, op de uit kijk gestaan. De Haagse rechtbank veroordeelde J. van H. tot 1*4 jaar gevangenisstraf en C. van H tot 2 jaar. In hoger beroep werden zij door het Haags gerechtshof tot resp. lVs en 2y2 jaar, telkens met aftrek, veroordeeld. Na het vonnis van de rechtbank werden de broers in de gevangenis te Scheveningen onderge bracht. Een celgenoot van C. van H„ zekere V. D., vertelde, dat hij wist, dat de inbraken, waarvoor de beide broers gevangen zaten, in werkelijkheid waren gepleegd door een zekere W. De raadsman der veroordeelden, mr. H. Oosterhuis, gaf dit door aan de officier van Justitie, die de zaak weer aanhangig maakte bij de Hoge Raad. Op 20 Augustus 1949 vorderde de proc- generaal bij dit college revisie van het vonnis met onmiddellijke invrijheidstel ling en de zaak werd verwezen naar het gerechtshof te Amsterdam. De verdach ten hadden toen zestien maanden gevan gen gezeten. Op de zitting van gisteren verscheen als getuige een der broers v. d. K„ op wier verklaringen vooi; rechtbank en hof de twee verdachten waren veroor deeld. Getuige verweerde zich nu door te zeggen, dat hij tijdens het voor onderzoek „geïntimideerd" was en toen tegen beter weten in verklaringen had afgelegd, die J. en C. van H. in de ge vangenis brachten. Hij had op deze ver klaringen niet durven terugkomen, zei hij, uit vrees voor een vervolging wegens meineed. Tenslotte ontkende hij, dat de gebrs. van H. de inbraken hadden ge pleegd. Intussen zijn de beide broers v d. K. wegens medeplichtigheid aan de inbraken tot voorwaardelijke straffen veroordeeld. Ter zitting verscheen ook als getuige de werkelijke dader van de inbraken, W die bekende de inbraken te hebben ge pleegd. Hij was niet eerder met zijn be kentenis gekomen, omdat hij voor een ander misdrijf gevangen zit en zijn straf niet wilde verzwaren, zo zei hij. De proc.-generaal achtte de onschuld van de gebrs. van H. bewezen, vorderde vernietiging van het arrest van hst Haagse hof en vroeg vrijspraak, waaraan het hof onmiddellijk gehoor gaf. gebieden. Tot zekerheid voor het Frans» traject eist België Franse papieren, waar uit mnet blijken, dat de plaats van be stemming niet in het Franse grensgebied is gelegen. Nederland daarentegen meent, dat de vraehtbnef de bestemming aangeeft en dat het er niet toe doet of de goederen daarna wellicht nog verder worden ver laden. Voor elk Frans traject zijn Franse machtigingen vereist. Tot voor kort even wel is dit voorschrift voor een strook van 10 km. van de Belgische grens af, niet geëffectueerd Intussen is het vervoer van winter groente sterk afgenomen en loopt dit weldra geheel ten einde. Voor wat er nog wordt vervoerd, worden veelal Franse machtigingen afgegeven, ook tot Parijs. Het mosselenvervoer is in verband met de weersomstandigheden eveneens be langrijk minder geworden. Ook voor dit vervoer worden Franse machtigingen verstrekt, hetzij tot plaatsen in het Fran se grensgebied de Belgen verzetten zieh hiertegen niet, omdat thans wordt afgeleverd aan Fra^e importeurs het zij tot Parijs. Slechts wanneer er sprake is van massaal vervoer, worden machti gingen geweigerd. Aangezien de Franse opvatting van massaal vervoer niet steeds gelijk is, valt de houding der Franse autoriteiten niet steeds te voorzien. 48) Br was geen verraad in het spel, hernam de ander met bevende stem. De towaker, die ik omkocht om je ontsnap ping te bewerkstelligen, zei me dat je werd neergeschoten, toen je de poging ondernam. En, zoals je ziet, heeft hij je bedro gen. Een vriend, die met mij ontsnapte, werd gedood, maar ik ben ervan over tuigd. dat ook ik moest sterven. Maar dat is niet het geval geweest antwoordde Carlos, meer op zijn gemak. Je hebt geluk gehad, neef Juan. Noem je het zo? bitste die schilder. Waarom kwam je niet naar me toe, toen je in het Medoc vernam wie ik was? Waarom heb je sedertdien niet naaT me gezocht? Wel, ik kon juffrouw Duero's ge tuigenis moeilijk aanvaarden. Ze was op dat moment niet geheel zichzelf en ge lijkenis tussen mensen is niet ongewoon. Ik dacht, dat ze misleid werd door een toevallige gelijkenis en voelde er natuur lijk weinig voor me belachelijk te maken door een volslagen vreemde in een open bare gelegenheid ais neef aan te spreken, Je praat heel mooi, zei de schilder langzaam, maar ik geloof je niet en ik heb goede gronden voor mijn ongelovig heid. Je zegt, diat er geen verraad was op Ik Nou. maar ik weet, dat het wè> zo was. Weet je, dat de bewaker met wien de zaak werd geregeld, is doodgeschoten voor de rol, die hij erin heeft gespeeld? Neen Maar het is zo. Toen hij een keer te diep in het glaasje had gekeken, heeft hij gepraat. Hij blufte, dat hij was om gekocht om mijn ontsnapping te bewerk stelligen, maar tevens er voor te zorgen, dat ik tijdens de poging zou sterven. Er woont een man in Madrid, die me de hele geschiedenis heeft verteld en toen ik ze hoorde, bevestigde ze volkomen de mening, die /tzelf had gekoesterd. Het is een leugen! riep Carlos Cabados buiten zichzelf uit. Neen, het is de waarheid,en dat weet je- Je gezicht verraadt je. En er ia nog een andere zaak, die om ophel dering vraagt. Je geeft mi toe, dat ik je neef ben. Toen onze oom op zjjn sterfbed lag heeft htj rnjj ontboden. Dat weet je natuurlijk- Neen, neen, dat wist ik niet. De schilder keeik hem g,an, onzeker in hoeverre hjj die bewering kon aan vaarden. In zjjn hart geloofde hij, dat de ander loog, maar hij ging er niet verder op in. Welnu, hjj ontbood me, en ik zou juist naar Aldra gaan op de dag, dat de onbekende man in mijn atelier werd vermoord en Ik voor de moord werd gearresteerd- Maar ofschoon ik nooit in Alcira kwam, heeft mijn oom mij toch in zijn testament bedacht, is 't niet? Het gelaat van Carlos Cabados was doodsbleek. Hij trilde als een riet en stamelde Hij heeft je een legaat na ge laten. Wat is daarvan geworden? Hat het. kwam aan mij, als de naaste bloedverwant. Er werd geen geen testament gevonden onder je bezittingen in Parijs. Dan ben je dus twee millioen peseta's rijker door mijn veronderstel de dood? De wijze waarop de schilder de vraag stelde, was bijna een beschuldi ging, maar Carlos stoof niet op. Hij was blijkbaar overweldigd! door wat zijn neef zojuist had gezegd, en bang voor wat zou volgen. Juan Cabados keek naar hem, toen sprak hij weer en ditmaal was zijn houding openlijk vijandig en was de beschuldigende toon in zijn stem meer uitgesproken. Als je aan die twee millioen pe seta's denkt kun je begrijpen, waar om ik weiger te geloven, dat de be waker de voornaamste verrader op He ;*ou is geweest. Hij had weinig tie winnen bij mijn dood, slechts de som. die je hem betaalde. Ik heb hem niets betaald, viel Carlos hem in de rede, zich vastklam pend aan een strohalm. Je ontsnap ping werd gearrangeerd door een der de partij. Wat hij heeft gezegd, wat hij voor instructies heeft gegeven, weet ik niét. Ik moest op hem ver trouwen. Wie was die man? vroeg de arLsl snel. Het was een man, die gewoon was ontsnappingen op touw te zetten. Een De- kende handlanger. Jacques Sardon! Heette hij zo? De naam en de vraag kwamen van de lippen van de schilder als dubbele scho ten uit een revolver. Zijn ogen vlamden op met plotseling begrijpen en z'n woede ontstelde zijn neef, die angstig in de verte stond te staren. Antwoord op mijn vraag! riep Juan Cabados scherp en streng. Was Jacques Sardon je handlanger? Het was ongeveer zo'n naam, ant woordde Carlos stamelend. Het was niet ongeveer zo, dat wis de naam. hernam Juan Cabados en iacihte toen kort en grimmig: Het is wonderlijk, hoe verkeerd je plannen uitkomen. Jij gebruikte deze man als je hand langer en tenslotte was hij mijn redder, ofschoon dat niet Je bedoeling was ge weest. Je Ik verzeker je, dat ik de bedoeling had Het is niet nodig langer te liegen, viel de schilder hem in de rede. Ik weet meer dan je denkt, en Sardon ook, ver onderstel ik. De man is niet gek. Terwijl ik in zijn huis was, heb ik n gesprek afgeluisterd, dat destijds zeer duister voor me was, maar dat me nu geheel duidelijk is geworden. Jacques Sardon was jouw handlanger en met hem trof je schikkingen voor mijn dood.... Neen! Neen! zei Carlos. Ik zeg. ja. ja,! antwoordde zijn neef. Hij was jouw handlanger, hij trof de schikkingen, die jij wenste, maar ze mis ten doel en het lot bracht mij op de drempel of liever in zijn achtertuin toen ik juist op het punt stond opnieuw gevangengenomen te worden. Dat was zelfs iemand als Sardon te machtig. Zijn gemeenheid bleek tenslotte, haar grenzen te hebben. Hij, die betaald was om mij uit de weg te ruimen, werd mijn hulp. O, maar jij neemt aan Niets! Hij was jouw handlanger, maar jij was de werkelijke verrader, niet Sar don, niet de bewaker, die hij gebruikte. Zij hadden weinig te winnen bij mijn dood alleen de som die jij hun betaalde terwijl voor jou mijn dood het onbetwiste bezit betekende van het legaat, dat onze oom mij nagelaten had en dat jij je reeds had toegeëigend (Wordt vervolgd). De samensteling van het Zuidelijk dames hockey-elftal, dat Zondag 5 Maart te Venlo tegen het Westelijk A-eiftal zal spelen, is als volgt: Doel: mej. Braun (M.O.P.); achter: mej. Kloeze (Breda) en mej. Fransen (Til burg); midden: mej. L. Martens (E.M. H.C.), mej. Graper (E.M.H.C.) en mej. Wouters (Tilburg); voor: mevr. Jansen De Koning (Venio Girls), mej. Zeeion (Venlo Girls), mej. Knip (Keep Fit), mej. Martens (Venlo Girls) en mej. Kruse- man (E.M.H.C.). (Schaakredacteur P. A. KOETSHEID, Achterweg 86, Lisse). No. 6609. W. J. Wolfs, St. Mich. Gestel le plaatsing. Mat in twee zetten. DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK. In No. 6609 domineert het zwart» dame-thema. Enkele jaren geleden ver soheen van de hand van dr. Niemeyer over dit thema een verzameling van honderd composities. We Hopen over en kele weken enige interessante opgaven over te nemen. No. 6610 is een eenvoudig tempo- twcczct Ofschoon NO. 6611 niet de indruk maakt, moeilijk te zijn, kon men wel eens tot een andere mening komen. No. 6610. P. A. Koetsheid. Eerste plaatsing. Mat in twee zetten. Wit: Kb8. Dd5. Ta6, Rb2—e2;. Zwart: Kb\ Pb5—d2; a7, b3, c4. No. 6611. J. Vasta. Lid. dem. 1950. Mat in drie zetten Wit: Kc6, Df3. Th4, Rh5. Pbl;. Zwart: Ka4, Db4, Tg7; a5, a8, b3, d2, e6, e7, g6, h3. PROBLEEMOPLOSSINGEN No. 6602. Jos. Opdenoordt: 1. Te3c3 enz. Per abuis zonder zw. P op c7 af gedrukt. No. 6603. A. P. Eerkes. 1. hflh7 om 3 h8 te kunnen spelen. Na het zwarte spel richt zich Rh8, bij de 2de zet, zonder duals. No. 6596. W. J. Wolfs. Deze tweezat, onoplosbaar na 1. Rb3, is, als volgt, te verbeteren: De w. K verplaatse men van dl naar cl en het w. P van f2 naar d2. CORRESPONDENTIE De N. te G. Na 1Td3: ad 1b. is er een dubbele voortzetting nl. 2. Dd6 en Dd7 zie deze storende dual te verwij deren. J. J. P. te R In no. 6602 zijn er tegen 1. Pe6 verschillende weerleggingen. Een ervan hier is, o.a. 1Td2e2:. Ia no. 6603 is er tegen 1. Re5 een zeer af doend antwoord 1 Ta? om 9 s8 h7 met Te2:t te pareren GOEDE OPLOSSINGEN. Van nos. 6602 en 6603: ir. A. Bergstein Geleen (28), J. Dickhaut Nijmegen (26). J. v. Dijk De Lier, D. F. v. Enthoven Hilversum (23), H. Th. v. Goor Voor burg (20), C. de Krom Nijmegen (26', C. Laurense Rotterdam (26), L. v. Nuys Maastricht (12), kap. J. de Nys' Groes- beek (24), C. v. d Weide R'dam (26), F. U. J. H. Witte R'dam (24),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2