Opzcggingstcrmij11 en ontslag Commissie tobt nu met haken en ogen Rotterdam—Ahoy Prinses Charlotte stemt Zondag De Tsjechische gezant naar Praag O Politiek in twee richtingen Labour doet voorzichtig aan Duitse gieterij zou worden opgeblazen Wachtgeld en werkloosheid if i r ggawsas Kiest ge democratie of communisme voor uw sociale zekerheid J Havententoonstelling blijft niet beperkt tot de haven-alleen r Dinsdag 7 Maart 1950 "N DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Instelling van arbeidskamers bij Kanton gerechten bepleit Prins Bemhard volledig hersteld "Vrouw door vlammen gedood "m« d'H ?™Si.?,ï4ese'ïia*ga Kerkbezit in Polen geseculariseerd „Tolk" arresteerde illegalen Deze eed en mijnkoning blijf trouw Veertien dagen voor zijn arrestatie was Louwers nog in Nederland NDER DE LOUPE Missionarissen in Korea N.P.U. wint in Griekenland Spanningen nog niet uitgebalanceerd Arbeiders staken ontmantelingsbureau in brand Met alle kracht naar invoering van de verzekering op 1 Juli WEERBERICHT Vandaag kwam hij in Washington aan Om land van Maas en Waal voor inundatie te behoeden In verband met het proces tegen Louwers en naar aanleiding van het officiële Nederlandse protest heeft, naar wij vernemen, de Tsjechische gezant in Nederland zich gisteravond naar Praag begeven. IN OVERALL Tot dwangarbeid veroordeeld De verwachting van heden- tot morgen avond luidt: Over het algemeen weinig bewolking met in de nanacht en vroege ochtend op vele plaatsen tijdelijk nevel of mist. Bijna overal lichte en hier en daar zware nachtvorst; in dc namiddag iets zachter dan vandaag. Zwakke winden. Woensdag 8 Maart: Zon op 7.12 uur, onder 18.31 uur; maan op middernacht, onder 8.29 uur. NIEUW CHIEDAMSC URANT M M De vaste Kamercommissie voor privaat- en strafrecht is voorstandster van de in stelling van arbeidskamers bij de kanton gerechten. In haar raport over dit wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen omtrent liet ontslag bij arbeidsovereenkomsten noemt zij als voornaamste bezwaren te- gen de bestaande rechtspleging in ar beidszaken het gebrek aan deskundig heid van de rechter en de lange duur der processen. Door toevoeging van enkele algemene deskundigen (leken-bijzitters) zou men bij elk kantongerecht naar analogie van de pachtkamer een arbeidskamer kunnen samenstellen. Event, zouden, in verband met hoger beroep, ook de rechtbanken met bijzitters kunnen worden uitgebreid. Ter bespoediging van de gang der pro cessen meent de commissie een mogelijk heid hierin te zien, dat men zich in kort geding tot de kantonrechter zou kunnen wenden in plaats van tot de president der rechtbank. Opzeggingstermijnen De verlenging van de opzeggingster- nnjn naargelang van de duur der dienst betrekking beschouwt de vaste commissie als de voornaamste verbetering welke het ontwerp brengt. Met het beginsel, dat de opzeggingstermijn langer wordt naarma te de dienstbetrekking langer heeft ge duurd, verenigt zij zich gaarne. De commissie heeft zich echter afge vraagd of de voorgestelde verlenging der termijnen niet voor beide partijen of in elk geval voor de werknemer te ver gaat. Te lange termijnen kunnen immers voor beide partijen ernstige bezwaren mee brengen. De commissie is intussen nog «iet tot een eenstemmige conclusie gekomen. Wel menen al haar leden, dat noch het voor stel van de commissie uit de Stichting van de Arbeid, noch dat der regering in zijn geheel kan worden aanvaard, doch overigens lopen de meningen uiteen. Een deel der vaste commissie zou de voorkeur geven aan gelijke opklimming voor beide partijen met een maximum van 13 we ken (3 maanden) voor de werkgever en Prins Bemhard is volledig hersteld van de influenza, die hij tijdens zijn verblijf in Califoraië had opgelopen. Hij is dan ook gisterochtend met zijn Dakota naar Fort Worth in Texas gevlogen. Op me disch advies om „zich niet druk te ma ken" bestuurde de Prins het toestel niet zelf. Z. K. H. en zfln reisgezelschap ble ven gisteravond in For. Wort en reisden vandaag door naar Washington, waar Prins Bemhard president Traman zal ontmoeten. Het program van de plechtig heden te Fort Worth, waar de Prins Ne derlandse officieren zou onderscheiden, is komen te vervallen. Dagbladen te Los Angeles verhalen, dat de prins in het ziekenhuis werd be handeld voor een griepaanval, gepaard met oververmoeidheid, doch A.N.P.— Aneta verneemt, dat de prins niet in het ziekenhuis is geweest en dat men de 5a?".l van zljn ongesteldheid sterk over- drijft» Een ongeluk met een petroleumtne- stel heeft gisteren het leven gek0T aan de 52-jarige mevrouw T. B-H wo nende in de Veemarktstraat te Gronin gen. Toen mevrouw B. het stel wilde verplaatsen viel dit op de grond, waar door het vloerkleed vlam vatte, zii trachtte het vuur te blussen, maar daai- door raakten ook haar kleren in brand Omwonenden die door het gegil <je.' vrouw gealarmeerd het huis binnendron gen, gelukte het na veel moeite mei water en met kledingstukken het vuur te doven. Het slachtoffer werd naar net Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar het in de avond aan de brand wonden is overleden. van 6 weken voor de arbeider. Een ander deel zou liever een ongelijke opklimming zien overeenkomstig het ontwerp doch met een maximum van 26 weken voor de werkgever en van 6 of desnoods 8 weken voor de arbeider. Eindelijk zou den enkele leden, zonder thans reeds van een voorkeur te willen doen blijken, ook de mogelijkheid van ongelijke opklim ming met maxima van 13 resp. 6 weken in de aandacht der regering willen aan bevelen. Met de commissie uit de Stichting van de Arbeid en met de regering is de com missie van oordeel, dat een zekere rech terlijke controle op de redelijkheid van ontslagen in beginsel wenselijk is. Ziekte en militaire dienst De commissie meent in meerderheid, dat de regering op goede gronden is af geweken van het voorstel uit het rap port van de Stichting van de Arbeid, dat ook de arbeider1 het recht wilde ontne men om tijdens ziekte of militaire dienst aan de dienstbetrekking een emde te ma ken. Nog op een ander punt is de regering van bedoeld rapport afgeweken, n.L ten aanzien van de duur van de ziekte. Het rapport stelde voor, ontslag door de werk gever gedurende de ziekte van de arbei der onbeperkt te verbieden: de regering wil dit verbod slechts gedurende een jaar laten gelden. Het komt de commissie voor dat noch de ene, npch de andere oplos sing bevrediging kan schenken. Rekening houdende met de belangen van beide partijen, meent de meerderheid der commissie aanvankelijk, dat in geval van ziekte een verbod van ontslag ge durende een periode van twee jaar voor werkgever, arbeider en vervanger aan vaardbaar is. Een derde punt van verschil tussen het rapport van de Stichting van de Arbeid en het regeringsontwerp betreft tenslotte de opzegging tijdens militaire dienst bii minderjarigheid De Stichting achtte een algemeen verbod van opzegging in dit ge val met nodig, omdat het hier jeugdige Fitefrend"en! di^ dikv,ijls na hulmi- kan dn oncurrentiebeding voorstelt, enigen! commissie zich geheel ver- De Poolse nationale vergadering heeft gisteren unaniem een regeringsdecreet tot secularisatie van alle landgoederen der Kerk in Polen, die groter dan 135 ha. zijn, goedgekeurd. Kleinere landgoederen van parochie geestelijken vallen niet onder het de creet, dat hoofdzakelijk betrekking heeft c;~ de eigendoi rnien der Poolse bisschop pen. De Poolse premier, Cyrankiewicz, die 't wetsontwerp had ingediend, verklaar de," dat het een keerpunt vormt in de be trekkingen tussen Kerk en staat. De baten van de Geseculariseerde land goederen zullen in een „kerkfonds" wor den gestort, dat ook schenkingen van de regering zal ontvangen. Het geld van dit fonds zal worden ge- butiikt voor liefdadigheid, voor sociale verzekering van de arbeiders op de voor malige kerkelijke domeinen en om „ver dienstelijke" priesters te helpen. Kerkgebouwen, kloosters en bisschop pelijke residenties zullen niet worden geseculariseerd. Als zij op geseculari seerd land liggen, zal d:e regering beslis sen, of de Kerk i :et beheer over deze landgoederen ka.n worden belast.. In zijn functie van voorzitter van de Stichting Tentoonstelling 1950, ver strekte de heer J. van Tilburg, wethou der van financiën en havenbedrijf, gis terenmiddag op een bijeenkomst voor de pers enige nadere bijzonderheden over de havententoonstelling „Rotter- dam-Ahoy". Op 1 Mei, aldus de heer van Tilburg, zal de grote hal volledig gereed zijn. Deze hal is reeds! geheel verhuurd. Over de deelneming aan de tentoon stelling sprekende, vertelde hij, dat de gemeente Rotterdam zal exposeren in het paviljoen Rotterdam- In vijf perio des, omvattende de tijden van 1850 1950, zal de groei, de opkomst, de bloei, de vernietiging en de herbouw van de Rotterdamse haven te zien zijn Ook wordt een toekomstbeeld van de haven gegeven. In aansluiting hierop zal, aldus de heer van Tilburg, de Rijkswaterstaat een beeld geven van de ontwikkeling en het onderhoud van de rivier- Op een sociale afdeling wordt door de organisatie van werkgevers en werknemers in samenwerking met de overheid een overzicht gegeven van wat op sociaal gebied in de afgelopen tijd tot stand is gebracht. Men heeft getracht, aldus de voorzitter, om door de niveauverschillen de tentoonstelling attractiver te maken. Verder zal de B-C.A. exposeren om te laten zien, welke grote invloed de Marshallhulp op Europa en in het bij zonder op de haven van Rotterdam heeft gehad. Ook zal aandacht worden besteed aan de bedoven die ten nauw ste verwant zijn aan de haven o.a- de baggerbedrijven, de Rijnvaart, de zee sleepvaart, de havenbedrijven, de olie industrie, de scheepsbouw, de electro- techmek en de verfwarenindustrie. Het middelpunt van de tentoonstel ling zal een overzicht zijn van de Rot terdamse koopvaardijvloot. In het Park zullen in zes paviljoens jongens van de nij\%rheidsscholen en bedrijfwerkplaatsen werken om de aan dacht te vestigen op de speciale vak opleiding- Ook zijn er bijzondere attracties aan de tentoonstelling verbonden o.a „oud- Rotterdam", een vrolijke hoek, rond- vaarten door de havens en speciale voorstellingen in <*e Schouwburg. Verder wil men, aldus de heer van Tilburg door uitvoeringen van zang, muziek en sport de bezoekers een in druk geven van het geestelijk klimaat van Rotterdam- Op de rivier zullen onderzeeboten demonstraties geven, terwijl nren op het tentoonstellingsterrein duikers hun werk in een glazen tank wil laten uit voeren. Tenslotte staan er nog havendagen en congressen op het programma, zo besloot de voorzitter, alsmede een voet balwedstrijd tussen elftallen van de havensteden en de kampioenschappen athletiek. Twintig jaar gevangenisstraf met ont zetting uit de openbare rechten voor het leven eiste gisteren de officier van Justi tie bij de bijz. strafkamer van de Am sterdamse rechtbank tegen de 52-jarige vroegere belastingconsulent J. v. d. Wie- Ie -"it Zeist, die in de eerste maan den van 1945 als „tolk" bij de „Deutsche geheime Feldpolizei" verzetslieden in het land van Maas en Waal, het land van Altena en in Utrecht had gearresteerd en mishandeld. De verdachte beantwoordde de beschuldigingen met het verweer dat hem destijds Duitse plannen ter ore waren gekomen, volgens welke de bezet ter het actieve optreden der illegaliteit in het land van Maas en Waal eenvoudig dooi- volledige inundatie van het gebied wenste te onderdrukken. Hij was zo tot de cpnclusie^ gekomen, dat het een „va-- derlandse plicht" was het verzet daar zo spoedig en zo snel mogelijk uit te roeien, teneinde tenminste het land voor ver woesting te behoeden. "-v. De vorige week gaven we een plaatje, waaroop men boer Sytsma aan de Sloterdijkermeerweg te Amsterdam met zijn woning zag verhuizen. Toen hij Zaterdag de plaats van bestemming bijna bereikt had, zakte de trailer weg en het huis sloeg om. Men ziet hierboven het ruineuze gevolg. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Volgens 'n niet bevestigd bericht zou prinses Josephine Charlotte naar België komen om er Zondag haar stemplicht by de volksraadpleging te vervullen, bi elk geval heeft de prinses haar oproepings brief om te gaan stemmen ontvangen. Gaat ddat voornemen door, dan zou de dochter van Leopold en Astrid reeds a.s. Donderdag in haar vaderland arriveren. De socialistische pers deelde mede, dat de koning bij C p d'Antibes het kasteel te La Croé had angekocht en daar maar liefst 15 millioen Belgische francs aan had uitgegeven. Deze mededeling werd gedaan met het doel 't Belgische publiek in ongunstige zin tegen de koning te be- invlo-ed-e i De rode republikeinen hebben echter geen geluk, want de secretaris van de koning, prof. Pirenne, heeft zo juist deze, zoals z-- ole .andere rode leugens pertinent doen tegenspreken. Dezelfde Piienne zal vandaa- of mor gen de pers tvangen en haar nieuwe documenten i.v.m. het koniingsprobleem overhandigen. Hieronder zullen er zijn, welke tot in het jaar 1936 teruggeef. intussen gaat Leopold in zijn verban ning voort zich niet alleen grondig op d* hoogte te houden van alles wat in België geschiedt, maar ook met recht streeks contact met de Belgische bevol king te onderhouden. Z is gr teren een delegatie van 20 personen na. r Antibes getrokken, die bestaat uit ar beiders Hieronder bevinden zich katho- liete maar socialistische arbeiders. Deze laatste behoren tot de. onefhanke- liiike socialisten, die met lu'steren naar het ordewoord van hun partij en -r om trent de koningskwestie een eigen vrije Pers worden deze sodalisten tel'ens op de meest smalende hdiandeld; men zegt eenvoudig, dat zü -en socialisten zijn. Dat loopt echte- wei eens verkeerd uit. 'o behoort tot de hevigst k. mgsgezinden en propa- °andfsten voor de aak van de koning de Gentse socialistische hoogleraar dr. Rlanrkaert gewezen rector der Vlaa-m hogeschool van Gent en ocialistiseh oud- minister van openbaar onderwijs. De socialisten, die met het geval verlegen waren deelden in hun bladen mee, dat Blanckaert geen socialist was Deze liet het daar echter met bij, bevestigde ziin socialistische levenshouding, maar voegde eV aan toe: „In de oorlog 1914- 1918 als officier, later als hoogleraar, als minister en als rector, heb ik de eed van trouw aan de koning afgelegd. Deze, eed en mijn koning blijf trouw". i u. men a e diplomatieke betrekkingen met Bulgarije heeft verbroken, ma en e e en van Bulgaarse legatie in Washington alles in gereedheid om e an te verlaten. Het huisraad wordt uit het voormalige legatie- ge ouw ge ragen en het bordje „te huur" prijkt aan de gevel. De Nederlandse zaakgelastigde te F raag, de heer J. van der Gaag over handigde gisteren aan de portier van liet Tsjechoslowaaks ministerie van Buitenlandse Zaken eveneens een pro test inzake de veroordeling van Lou wers. Hü kon op het ministerie geen verantwoordelijk persoon vinden, die bereid was de nota te accepteren. Een politie-agent had tot de Nederlandse zaakgelastigde gezegd, dat er niemand van het .ministerie aanwezig was „zelfs geen secretaresse", die heit document in ontvangst kon nemen. De heer Van der Gaag wilde niet de bewoordingen, waarin het protest gesteld was, bekend maken. De directie van de A.K.U. te Arnhem heeft naar aanleiding van de veroorde ling van haar vertegenwoordiger in Praag de heer J. Louwers, die zoals men weet vijftien jaar dwangarbeid heeft gekregen, medegedeeld, dat Louwers eén goed katholiek is, die zij tot een onterende daad onmogelijk in staat acht. Met goedkeuring van het ministerie in Tsjechoslowakije had Louwers lezingen in Praag gehouden over de verwerking van rayon-garens in het algemeen en spe ciaal voor garens van de A.K.U. Ook had hij met instemming van de betrokken autoriteiten enige fabrieken bezocht om te helpen bij het oplossen van moeilijk heden. „Hoe deze activiteit door de Tsje chische autoriteiten als „economische spionnage" kan worden betiteld, gaat ons begrip te boven", aldus de A.K.U.-direc- tie. Het hoofdkantoor in Arnhem had uit sluitend uit Praag informaties van een voudige zakelijke aard over de genatio naliseerde Tsjechische textielindustrie ge kregen, zoals dit in alle landen gebruikelijk is. Eerst verleden week vernam de A.K.U. die steeds in geregeld contact is gebleven met de Nederlandse legatie in Praag, waar Louwers zich in hechtenis bevond. Zijn echtgenote kreeg vorige week van hem een korte brief, waarin hij haar moed insprak en schreef: „Wie kan zeg gen hoe vlug ik weer bij je ben." De brief heeft op allen grote indruk ge maakt. Veertien dagen voor zijn arrestatie was de heer Louwers nog bij de A.K.U. in Arnhem. Noch personen noch om standigheden maakten het voor hem be slist noodzakelijk naar Praag terug te keren. Hij is evenwel teruggegaan om zijn zakelijke arbeid voort te zetten, al hoewel hij wellicht een van de weinige zakenmensen uit het Westen was, die nog in Praag vertoefden, aldus de zegs man. De A.K.U. blijft ook nu nog voortdu rend contact onderhouden met het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. De di rectie zal zich geheel bij de door het ministerie te volgen gedragslijn aanslui ten en de belangen van haar beide per soneelsleden ook de Tsjechische em ployé Vavra is door het staatsgerechts- hof te Praag veroordeeld volledig blij ven behartigen. In hoeverre er stappen zullen worden ondernomen om het Inter nationale Gerechtshof te verzoeken deze zaak in behandeling te nemen in verband met beweerde schending van de rechten van de mens, kon de directie in dit sta dium der zaak nog niet mededelen. Laat ie fijn zijn! Ja. het deed ons echt deugd, dat wij in het jongste Lichtbaken voor de K. R. O. van Pater Piet Loob die Pieten lijken hele Pieten te zijn tegenwoordig; naast Piet Wesseling hebben wij na ook Piet Loab dat Pater Loob in zake de schoonmaakkoorts van de vrou wen dezelfde mer/ng is toegedaan als wij altijd gehuldigd hebben. De geleer de Montfortaanse spreker noemde die schoonmaak immers Zaterdagavond een „instinct" van de vrouwen en nu hebben wij altijd geleerd, dat instinct met het verstand niets te maken heeft. Dus is de schoonmaak, zo vinden wij, geen uiting van verstand en kan dus ook niet ver standig genoemd worden. Als dat geen goed nummer voor ons, mannen is, dan weten wij het niet meer! Wat wij echter wel weten, is, dat ook' dit Lichtbaken aan onze ellende geen einde zal maken. Want bij een ver standsdaad kan men redeneren, doch „in stinct" valt niet weg te redeneren. Men zou als bij dierendressuur moeten pro beren om de eigen natuur tot zekere hoogte te doen afleggen. Doch wie ziet kans zijn vrouw te dresseren? Neen, het verstandigste lijkt ons om maar de vrouwen te helpen bij de schoon maak. Wij ontkomen aan deze plaag toch niet en met onze hulp zijn wij des te eerder van de narigheid af. Laten wij dus allemaal in een overall klimmen en dan maar soppen en wit ten. Wellicht halen wij dan bij onze vrouwen nog een wit voetje. ANALYST. Naar radio-Vaticaan meldt, hebben communisten in Noord-Korea een aa"taJ katholieke missionarissen tot dwangarbeid in een kolenmijn veroordeeld. Volgens uit eoul ontvangen berichten, heerst er in het grootste deel van Noord-Korea scherpe geloofsvervolging. In de afge lopen negen maanden zijn minstens 1„3 missionarissen, o.w. Duitsers Fransen en Koreanen door de communisten gevangen genomen. Bisschop Bomfacius Sauer ut aldus radio-Vaticaan, op 72-jange leeftijd in^de gevangenis overleden. De progressieve nationale centrum partij (Nationale Politieke Ume),die wordt geleid door oud-premier Plastiras, heeft de Griekse verkiezingen gewonnen, voor zover dit op basis van de officieuze uitslagen kan worden vastgesteld. De Nationale Politieke Unie (een coali tie van progressieve dissidente liberale behaalde 376.000 stemmen; de Populisten van ex-premier Tsaldaris kregen 330.000 stemmen; de liberalen onder ex-prernie Sophocles Venizelos, 300.000 stemmen, de democratische socialisten van ex"Pre™"^ Papandreou 270.000 stemmen en de Imkse democratische coalitie van de voorma minister van financien, Svolos. \erwie.f 160.000 stemmen. Het Engelse volk heeft de naam èn de daad sportief te zijn. Het is na de jongste Britse verkiezingen weer gebleken. Er is een stembus- en een morele overwin ning en als de conservatieven van de ge boden gelegenheid gebruik hadden wil len maken om hun tegenstanders, de la bours, het leven zuur te maken, dan had dit in een hand-omdraai kunnen geschie den. Anderzijds hadden de labours alles op alles kunnen zetten om hun „socia listisch" program met het gezag van hun zij het voor hen te kleine en dus ge vaarlijke meerderheid door te voeren. Geen van beide is gebeurd. De twee overwinnaars hebben een tact aan de dag gelegd, welke men op het Continent h -1en kaarsi® zou moeten zoeken. Nu in deze gereserveerde voorzich tigheid ongetwijfeld, vooral van de zijde tilv.C?nsei:yatieven'*een flinke brok tac- Tr„ui u rwijl anderzijds de labours in het bfwus(zijn van hun zwakheid, voor- urm? tenminste, geen doelloze risico's ffoicl11 n,®m?n- Be uitspraak van het En- ls, duidelijk; het aanvaardt in woiiü, m de genationaliseerde rins 4hi zoals die door de rege- iosa ln de iaren tussen 1945 en j georganiseerd; maar een meer- aerneid van kiezers wenst een andere politiek, welke, sterk in de richting van een stopzetting, zelfs van een verminde ring der staatsbemoeiingen, op practisch elk terrein van de maatschappelijke acti viteit en ook van het particuliere leven gaat. Het programma, dat de nieuwe labour- regering aan het parlCTnent heeft voor gelegd, is uiterst sober wat de aankon diging van de wetgevende maatregelen betreft. Maar het meest valt toch op, dat met geen wooni melding wordt gemaakt van de nationalisatie van de staalindus trie, welke door een eenvoudig ministe rieel uitvoeringsbesluit in October a.s. zou kunnen worden doorgevoerd. In deze kwestie zou de regering een onverbid delijk verzet van conservatieven en li beralen samen tegenover zich vinden. In de avond echter kwam ter zake een uitermate vage, weinig zeggende, feite lijke mededeling van prime minister Aftlee. waarop natuurlijk Churchill zal antwoorden. De nationalisatie is derhalve met van de baan, maar het zal 1 Januari 1951 worden, vóór de zaak doorgaat. En dat is nog bijna een jaar, waarin veel kan gebeuren. Het lijkt niet «waarschijnlijk, dat labour de onvermijdelijk komende tus sentijdse verkiezing wil afwachten om te zien, uit welke hoek de democratische wind gaat waaien, in de richting van de labours of de conservatieven. Deze gang van zaken zal ongetwijfeld ook de hou ding van Churchill's volgelingen bepa len. Want de politieke gunst van het Britse volk is en dit is de schaduw zijde van het sterk individualistische Engelse kiesstelsel uitermate wissel vallig. Sprongen van honderd zetels meer of minder voor dezelfde partij bij twee achtereenvolgende verkiezingen zijn al lerminst een uitzondering. En als er nu een bijna-evenwicht tot stand is geko men, dan is het neg lang. niet zeker, dat dat over een jaar of zelfs over een paar maanden nog het geval zal zijn. Dan kan de balans flink naar een van beide kan ten doorslaan, even goed als dat de naald gelijk blijft wijzen. In de stembus der toekomst, dichterbij of verderaf, blijven alle mogelijkheden verscholen: en men voelt die onzeker heid heel sterk in de troonrede, dus in het regeringsprogram, dat in zijn gehele strekking, we zouden willen zeggen, uitermate onomlijnd en vaag is; het zou in grote trekken even goed het program van een zwak conservatief bewind kun nen zijn. Men bespeurt zelfs een tacti sche toenadering tot de conservatieven, misschien vooral tot Churcill en Eden. in de kwesties van West-Europa's poli tieke. en economische integratie. Het is moeilijk te zeggen, welk in deze problemen precies het standpunt der beide partijen is. Zo lang de conservatie ven in een straffe oppositie konden blij ven, was het voor hen betrekkelijk ge makkelijk een radicaal-principiële hou ding aan te nemen. Ze kunnen het nog, maar met de mogelijkheid in het voor uitzicht, dat ze over enige tijd regerings partij kunnen zijn, zullen ze waarschijn lijk behoedzamer gaan optreden, om ide alen niet al te zeer met werkelijkheden in botsing te doen komen. Een belangrijk vraagstuk is intussen, welke innerlijke spanningen de troon rede in de labourpartij zelf zal teweeg brengen. Men weet, dat enkele vooraan staande leden met alle kracht hadden willen doorzetten; zij hebben hun opvat ting niet kunnen doer, zegevieren. In deze ontwikkeling liggen voor labour waarschijnlijk evenveel voetangels als in de parlementaire situatie. Meer dan 1000 arbeiders van de vroegere „Herman Goering Werke*' te Watenstedt-Salzgïtter hebben gisteren strijd geleverd tegen een groep ont- mantelingspersoneel, die op het punt stond een deel van de gieterij op te blazen. Het ontmantelingspersoneel en de bewaking werden van *t terrein ver dreven en sommigen werden afgeran seld- De arbeiders waren woedend over het vooruitzicht hun werk te verliezen en drongen door tot de ontstekings- appara+en. waarvan zij de verbindings draden verbraken. De politie moest ge roepen worden om de orde te herstel len. De Ijzerfabrieken te Watenstedt- Salzgitter vormden de belangrijkste bedrijven, die niet op de lijst van fa brieken waren geplaatst, waarvan de ontmanteling stil gelegd zou worden. Tussen de Britse en Duitse autoriteiten werd in December een overeenkomst hieromtrent gesloten. Later werd door een Britse woord voerder te Hannover meegedeeld, da1 het gebouw van het Britse ontmante lingshoofdkwartier te Watenstedt-Salz- gitter door een duizendtal woedende Duitse arbeiders is omsingeld en in brand gestoken. Het personeel, dat in het gebomv aanwezig was, mocht a eI1rek g gebouw is geheel afgebrand. Het hoofd kwartier van het Britse Rijnleger heeft de troepen in het gebied van de onlus ten opdracht gegeven zich paraat te houden. Tevoren was de menigte naar de bu reaux van de Britse ontmantelingscom missie gestroomd en was een honderd tal arbeiders de gebouwen binnen ge drongen, waar zü de ruiten insloegen en radiotoestellen, telefoons, kaartsy- stemen,brievenordners en tekeningen naar buiten wierpen en in brand sta ken. Tien auto's die voor het gebouw geparkeerd stonden, werden omver ge worpen. Onze Utrechtse redacteur meldt, dat in de Zaterdag gehouden vergadering van de Federatie van Bedrijfsverenigingen aan de directie opdracht is gegeven, alle maatregelen te nemen, die nodig zijn om te maken, dat 1 Juli a.s. de wettelijke wachtgeld- en werkloosheidsverzekering van krach" wordt. Het is aanstonds de bedoeling geweest, dat deze wet op ge noemde datum in werking zou treden, doch betrokken instanties weten, dat eerst nog interne moeilijkheden over wonnen moesten wordep en de voorbe reiding ve«' werk vraagt. De vrees bestond, dat de bedrijfsver enigingen, die de uitvoering van de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering in handen krijgen, niet tijdig hiermede gereed zouden kunnen zijn. Uit de be-1 sprekingen bleek, dat zulks inderdaad moeilijk is. doch een onmogelijkheid werd niet aanwezig geacht. Met aui kracht za] er daarom naar gestreefd wor den. dat de verzekering 1 Juli a.s. een feit is. Deze datum is zo gunstig mogelijk ge kozen, omdat enkele maanden later, wan neer het tegen de winter loopt, de toe loop va; werklozen te groot zou kunnen zijn om deze „bij deze eerste stoot" op te vangen, zodat men practisch dan tot volgend jaar zou mt 'ten wachten. Wij vernemen voorts, dat enkele strubbelingen, die in een enkele groep van bedrijven omtrent de te betalen premie bestaan, züiver van incidentele j.-i' geecht moeten worden en op de ge- e gang van zaken weinig invloed uitoefenen. Terug uit Amerika. Gisteren kwam, gelijk reeds gemeld, het echtpaar Cup met de Veendamuit de VS. terug, waar het de gouden bruiloft had gevierd. De bruidegom is de man, die in 1897 de eerste fiets bouwde en later de eerste motorfiets in elkaar zette. Natuurlijk ging de volle belangstelling van de oude baas nog uit naar de producten van de Harley Daiidson-fabrieken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1