Geestdriftig Londen ontvangt Vincent Auriol Het welkom te Dover was niet minder hartelijk R Directeuren en chauffeurs van A.T.O. voor gerecht Amandeltjespudding -fCau4#e~ MuïTisiroQP Het fjonder 1 FILMDIEET VAN WREEDHEID EN SADISME ADIO 'JSBt HOEST programma Voor de filmcamera Arie de Vroet zal nu wel helaas geen Oranje-shirt meer dragen Leden van het Unie secretariaat naar Indonesië Ned. elftal weer in training Extra-territorium voor Vaticaan De repatriëring der militairen der liefde WOENSDAG 8 MAART 1950 PAGINA 2 Onder oorverdovend gejuich der duizenden Londenaars, die te hunner begroeting aanwezig waren, heeft de president der Franse republiek, Vincent Auriol, vergezeld van zijn echtgenote, gisteren middag zijn „triomfale entree" te Londen gemaakt. Aan het Victoria Station aangekomen, werden zij begroet door het Britse konings paar, verdere leden van de koninklijke familie en vooraanstaande leiders van het land. Het station en de straten der Britse hoofdstad waren rijk versierd met de Franse driekleur en draperieën. WE HEBBEN ER GENOEG VAN" Stil maar niet onverwacht afscheid van een voorbeeldige voetballer en een voortreffelijke captain Wegens veelvuldig overtreden van de rijtijdenwet Met vertrouwen vooruit - nóg meer amandelen, j nog lekkerder. October de laatste mannen scheep? HAJDVK KOMT NIET NAAR NEDERLAND ZESDAAGSE TE BERLIJN NEDERLANDSE ZWEMSTERS IN ODENSE OM DE JHEROEN BOSCH BEKER Ottwell Binns Dandan.monsieur WERELDKAMPIOENSCHAPPEN KUNSTRIJDEN DR. EUWE NIET NAAR BOEDAPEST Na aankomst op bet station reed de president met zijn echtgenote in een open landauer door de versierde straten naar Buckingham Palace, waar beiden drie dagen de gasten zullen zijn van het Engelse koningspaar. Bij het station in specteerde de president nog een erewacht van de .Grenadier Guards", die grijze Overjassen over de scharlaken uniform droegen, en de geweldige berenmuts op het hoofjl. Ondier de klanken van de „Marseillaise", begon men, voorafgegaan door een es corte van de „Household Cavalry", de tocht. De samengestroomde Londenaars Juichten zo hard zij konden en wuifden tnet de Franse driekleur. Overal waren nauwkeurige veilig heidsmaatregelen getroffen. Buiten het gezicht stonden in iedere zijstraat pa trouilles en op de belangrijkste punten hielden rechercheurs in burger, bijge staan door Franse collega's, de wacht. Men maakte ook gebruik van „walkie talkie". Des namiddags legde de president een Jcrans op het graf van de onbekende sol daat in Westminster Abbey. In Buckingham Palace overhandigde de koning de president de versierselen van Knight grand cross of the order of the bath", de op één na oudste orde voor ridderlijkheid in Engeland. Aan de ontvangst te Londen was die te Dover voorafgegaan. Op de aanlegkade, waarlangs de „Arronmanches", met de president aan boord, voor anker ging, stond de hertog van Gloucester, gekleed In khaki-generaalsuniform en vergezeld door de Franse ambassadeur te Londen, Massigli, benevens het voor Auriol be stemde gevolg te wachten. Toen de „Arromanches" had aangelegd, begaf de hertog van Gloucester zich aan boord om de Franse president namens de koning en de koningin welkom te heten san de Engelse kust. Alvorens in de gereedstaande trein te Stappen, wuifde Auriol naar de bij het station verzamelde menigte, die deze groet met gejuich beantwoordde. De burgemeester van Dover overhan digde Auriol een welkomstboodschap, •waarin de president werd genoemd als ,,de man, die van het begin af zulk een heldhaftige rol heeft gespeeld in het ver set tegen onze gezamenlijke vijand". Auriol beantwoordde dit welkom oa. met te verklaren, dat gedurende zovele jaren van beproeving uw witte rotsen voor ons het symbool zijn geweest van de hoop, die nimmer ophield te branden in het hart van iedere Fransman". „Ik breng u het bewijs van het geloof van de Franse natie in de eenheid van onze landen", aldus zeidie de Franse president. „Mijn bezoek is ook de uitdrukking van het onverwoestbaar geloof van Frankrijk in de waarde en het gewicht van de be ginselen, die wij nog steeds, schouder aan schouder, verdedigen door onze gezamen lijk werk voor de vrede". De trein vertrok daarop met het gezel schap naar Victoria-station te Londen. In Buckingham Palace is gisteravond een feestmaaltijd gehouden ter ere van het bezoek van de Franse president, Vincent Auriol. De Britse koning, die zijn tafelrede in het Frans beëindigde, ver klaarde, dat drie jaar geleden bij het verdrag van Duinkerken de kameraad schap tussen de twee landen bezegeld werd. Sinds die tijd was men zich er van bewust geworden, dat de landen verbon den waren door hechtere banden dan die van enig verdrag. In zijn antwoord zeide Vincent Auriol. dat Frankrijk nimmer het uur vergeten was, toen Engeland zich in 1940 aan de zijde van Frankrijk had geschaard, het land, dat toen „in de frontlinie voor de vrede stond en bijna dodelijk gewond raakte". De Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, had gisteren een on derhoud van meer dan een uur met zijn Britse ambtgenoot, Bevin. Men meent, dat zij spraken over de agenda en de algemene regelingen van de voorjaars conferentie van ministers van buitenland se zaken van Engeland, Frankrijk en Amerika. Greta Garbo, die door 200 Holly- woodse veteranen tot de beste actrice zowel in de stomme film als in de geluidsfilm tverd gekozen. 40 procent gestegen en dit cijfer gaat nog steeds omhoog. „Niets is gemakkelijker", aldus dr. Al len, „dan over geweld te schrijven en 't te verfilmen en dit alles is tot op zekere hoogte bevorderd door het ouderwetse Hayes Office (de Amerikaanse filmcen suur), dat alles verbiedt behalve geweld. We dienen de producenten aan hun ver stand te brengen, dat we wreedheid en sadisme veel verderfelijker vinden dan, bijvoorbeeld, de historische kleding, wel ke uit een onlangs in Amerika vertoonde Engelse film moest worden geknipt. De gangster is een lafaard aan de veilige kant van een revolver en het wordt hoog tijd, dat de filmproducenten ophouden, een held van hem te maken". De Britse televisie is op zoek naar een jongen, die voorbestemd is, de meest bekende scholier van Engeland te wor den. Zijn taak zal zijn, het nieuwe door- de-weekse televisie-kinderuurtje aan te kondigen, dat eind volgende maand in de vroegere filmstudio's van Shepherd's Bush begint. Hij zal een contract krijgen, waarin staat, dat zijn gewone opvoeding niet onder zijn werk mag lijden en dat hij een salaris krijgt van rond vijftig gulden per week. Iedere dag zal hij recht uit school in vliegende vaart met een auto van de B.B.C. naar de studio moe ten rijden, waartoe hij de toestemming van zijn hoofdonderwijzer moet hebben. Hij moet vrij, natuurlijk en vriendelijk zijn en goed op de hoogte met alles, waarin jongens belang stellen. Het programma voor het kinderuur omvat het verhaal van Muffin de Muil ezel, avonturengeschiedenissen. Wild West-films, gesprekken met vooraan staande voetballers en cricketers en zelfs geregeld 15 minuten voor zeer jonge kinderen. In de Amerikaanse filmindustrie heerst grote onrust naar aanleiding van berich' ten, dat althans twee grote studio's van plan zijn, hun personeel in te krimpen. Het bedrijfsblad „Daily Variety" wist te melden, dat Warner Brothers bezig is, de helft van het personeel te ontslaan. Paramount, waar vijf films zijn uitge steld. zou eveneens van plan zijn, tot personeelsinkrimping over te gaan. Bij de 20th Century Fox zijn zelfs al enige ontslagen gevallen. Alleen de Metro-Goldwyn-Mayer die voor 1950 40 films op het programma heeft staan schijnt op volle toeren te draaien. de il- ff Ernstige waarschuwing van de Britse keuring aan liet adres van de producenten Reeds enige malen hebben wij, naar aanleiding van de films, welke in ons land werden vertoond, onae afkeuring uitgesproken over de bloeddorstigheid en wreedheid, welke daaruit spraken. Voor al de Amerikanen hebben er slag van, keiharde „gangster"-films te maken, waarin elk menselijk mededogen en zelfs elk menselijk gevoel ontbreken. Op zichzelf geeft een dergelijke film gewoonlijk geen aanleiding, haar ontoe laatbaar te verklaren. Het is echter de voortdurende druppel, die de steen uit holt en aldus kan de geregelde vertoning van films, waarin wreedheid en geweld min of meer worden verheerlijkt, nood lottige gevolgen hebben. Dank zij de bemoeiingen van de Cen trale Commissie voor de Filmkeuring en van de katholieke nakeuring voor het Zuiden zijn ons de ergste excessen op dit gebied bespaard gebleven, of wor den voor jongeren verboden. Maar toch worden op het witte doek van onze bio scopen nogal vaak tonelen geprojec teerd, welke terecht de verontwaardi ging en bezorgdheid van verstandige mensen wekken. In de praktijk is het maken van films helaas meer een commerciële aangele genheid dan 'n uiting van kunst en ken nen de producten maar één doel: de in de films geïnvesteerde reusachtige kapi talen, liefst met een zo groot mogelijke DONDERDAG 9 MAART. HILVERSUM I (301.5 M.) 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kalender: 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.40 School radio; 10.00 Residentie ork.; 10.15 Morgen dienst: 10.45 Christ, liederen; 11.00 V. d. zie ken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconc. (12.30—12.33 Mededelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Pianovoordracht; 14.00 Gram.; tiAS V. d. vrouw; 15.30 Gram.; 16.00 Bijbellezing; 16 43 Gram.: 17.00 Actual, v. d. Jeugd; 17.30 Me- tropole ork. en soliste; 8.00 Leger des Heils- ork.; 18.15 „De stem van de Christelijke vak beweging"; 18.30 V. d. Strijdkr.; 19.00 Nieuws: 19.15 Muziek v. d. jeugd; 19.40 Radiokrant: 20.00 Nieuws; 20.05 Gevar. progr. (21.00—21.35 Farriiliecomp.); 22.05 Gram.; 22.15 Bultenl. ovérz.22.35 Gram.; 22.45 Avondoverdenkign; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II (416 M.) 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Ochtendblad; 8.40 Gram.; 8.55 V. d. vrouw; 9.00 Gram. (9.30—9.35 Waterst.); 10.00 Morgenwijding; 10.15 Dansork.; 10.50 V. d. kinderen; 11.00 Carillon, orgel en bas-bariton; 11.45 Tuin- bouwpraatje; 12.00 Semi-klassieke muziek: 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Zigeunerensemble; 13.00 Nieuws; 13.15 Musette ork.; 1145 „U kunt het geloven of niet"; 13.50 Gram.; 14.00 V. d. vrouw; 14.30 Sopraan, fluit en piano: 15.00 V. d. zieken; 16.00 Promen/ide ork.; 16.30 Gram.; 17.00 V. d. jeugd;; 17.50 f.egeringsuitz.; 18.00 Nieuws 18.15 Sportpraatje; 18.30 Strijk- ork.; 19.00 V. d. kinderen; 19.05 Accordeon- ork; 19.30 Radio volksmuzlekschool; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevar. progr.; 21.45 Radio Philh. ork.; 22.30 „Natuurbescherming", cau serie. 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport- actual.; 23.30—24.00 Gramofoonnmuziek. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI Br; nws 7.05 gram 7.30 kron. 7.40 gym. 7.50 gram. 8.00 nws.' 8.05 revue. 9,00 nws. 9,05 gram. 10,00 Eng LP: nws. 10,10 verz. pr. 11,00 ork King. 11,30 NWDR: gram. 12,00 VI Br; Operamuz. 12,15 kwartet Hernould. 12.30 weer. 12.32 verv. kwartet. 13.00 nws_ 13.15 gram. 14,00 Wagner en Strausz. 15.00 Kalundb.; ork. v Aarhus. 16,00 Eng LÏ>: South. Seren Orch. 16,30 Mayfair ork. 17,00 Fr Br: Ber. 17.10 Ens. Heyne. 17,30 Kootw.: Ned. Strijdkr. 18,00 Fr Br: v d. sold. 18,30 VI Br: v. d. sold. 19.30 Fr Br; omr.ork. 19,45 nws. 20,00 VI Br: verz.pr. 21,00 Béromünster: omr.ork. 21,40 VI Br: Piano. 21,45 Act. 22,00 nws. 22,15 Eng. HS: Galaballet Pres. Auriol. 23,00 V. Br: nws. 23,05 gram. RADIODISTRIBUTIE IV: 7,00 Lux.: nws 7.15 .Bonjour le Monde". 7,25 Sur- p ,e. 7 30 Eng H S: ork. Gardner. 7,55 •w-ê- 8 00 Fr B-: nws. 8.10 conc. 9,00 Eng H S- nws. 9.15 BBC M'dl. Light Orch. 10 00 Sopr en cello. 10.30 comment. 10,45 v d scholen. 11.30 Ens. 12.00 Eng. L P: BBC West of England Light Orch. 12,30 M-i Dales Diary. 12.45 Rep. bezoek Pres. Auriol 13,15 Fr Br: amus.muz. 14,00 Eng LP: BBC Midi. Light Orch. 14.45 vd. kind. 15.00 v d. vrouw. 15,40 NWDR: Tango ork 16,15 v. d. kind. 16.40 Eng HS: gram. 17.15 Eng LP: caus. 17,30 oude dansmuz. 18,00 P»C var. orch. 18,45 Octet Phillips. 19.15 „Crean Orch.". 19,45 hoor spel. 20.00 Eng. HS: BBC koor. 20.30 Eng. LP: „Vaudeville" 21,30 verz. pr. 22,00 Welsh Rarebit. 23^00 nws. 23,15 Topic for tonight, 23,20 Olde Tyme Dance Orch. Charles Chaplin, de beste acteur uit de tijd van de stomme film. winst, terugverdienen. Dit brengt de filmproductie in een vicieuze cirkel. De producenten leveren films af, welke, naar de ervaring hun leert, in de smaak van het grote publiek vallen en de smaak van het publiek wordt steeds meer bedorven door de uitsluitend op grove sensatie gerichte films, welke het krijgt voorgezet. Het spreekt vanzelf, dat de invloed van de Nederlandse filmcensuur niet groot genoeg is om deze vicieuze cirkel, wat de productie betreft, te doorbreken. Ons land is voor Hollywood slechts een afzetgebied van ondergeschikte beteke nis, zodat een film, welke hier niet wordt toegelaten, even goed een commercieel succes kan worden. Thans is er echter reden om aan te nemen, dat de heren in Hollywood zul len terugkomen van de dwalingen huns weegs en dat we binnen afzienbare tijd zullen worden verlost van de stroom films, welke de geestelijke gezondheid, vooral van jongere mensen, ernstig drei gen te ondermijnen. De Britse filmkeur— ders hebben namelijk een ernstige waar schuwing gericht aan het adres van de filmproducenten in Hollywood en in En geland, dat er een eind moet komen aan de films, waarin geweld, wreedheid en sadisme worden vertoond. En Engeland is voor Hollywood een uiterst belangrijk afzetgebied, met welks wensen het ter dege rekening houdt. „We hebben er genoeg van", aldus heeft een woordvoerder van het „British Board of Film Censors" het centrale or gaan voor de filmkeuring ln Engeland, verklaard. ..en we menen het. Maar het zou natuurlijk niet juist zijn. films met wreedheid en sadisme, welke zijn ge produceerd. vóórdat wij onze waarschu wing hebben laten horen, te verbieden." Deze waarschuwing kwam 24 uur na> I dat de voorzitter van het hooggerechts hof, de Lord Chief Justice Goddard, die juist tevoren, vonnissemtot tien jaar we gens roof met geweldpleging had uitge sproken over enige minderjarige jongens, had verklaard: „Het aantal overvallen met geweldpleging is ontstellend." Deze uitspraak wordt nog bekrachtigd door een open brief in het „British Me dical Journal", het Britse artsenblad. waarin wordt betooed, dat het „dieet' van sadisme in de film de jongemensen doet opgroeien in een gefantaseerde we reld van geweld. Vroeger of later, aldus dr. Clifford Al len, een psychiater uit Harleystreet. die deze ooen brief heeft geschreven, wordt de verbeelding omgezet in daden. Dan. als de jongeman geld nodig heeft, slaat hij een oude vrouw neer en maakt zich met haar handtas uit de voeten. Het gebruik van Amerikaanse „gang- ster"-taal bewijst, volgens dr. Allen, dat deze jongelui hun Ideeën kriigen van de film. Hii wijst er op. dat misdaden met geweldpleging in Engeland van 1.583 in 1939 zijn gestegen tot 2.459 in 1945. In 1948 bedroeg het aantal strafbare feiten, gepleegd door persopen beneden <-de 21 iaar, in totaal 11.656. Het aantal misda digers tussen de 17 en 20 jaar is met De „Daily Variety" heeft onder 200 Hollywoodse veteranen, die 25 of meer jaren in het filmbedrijf werkzaam zijn, een onderzoek ingesteld naar de beste films en filmspelers van de laatste halve eeuw, om „aan alle verdere onder zoeken een eind te maken". Welke de beste film is, die ooit werd gemaakt? Volgens de veteranen is dat „Gone with the wind", waarin Viviën Leigh, de echtgenote van Sir Laurence Olivier, de rol van Scarlett O'Hara speelt. Tweede werd de stomme film „Birth of a Nation" van D. W. Griffith. Een derde „The Best Years of Our Lives", van Wil liam Wyler. Tot beste producent werd gekozen Irving Thalberg, de man van Norma Shearer. Tweede werd Darryl F. Zanuck. Derde Sam Goldwyn. De volgorde van de beste regisseurs ziet er als volgt uit: 1 wijlen D. W. Griffith, 2 Cecil B. de Mille, 3 William Wyler. Beste actrices in de stomme film wer den: 1 Greta Garbo, 2 Gloria Swanson, 3 Lillian Gish; beste acteurs in de stom me film: 1 Charles Chaplin, 2 Rudolph Valentino, 3 Emil Jannings (beide laat- sten zijn overleden). Beste actrices in de geluidsfilm: 1 Gre ta Garbo, 2 Ingrid Bergman (beiden zijn Zweedsen), 3 Bette Davis en Olivia de Havilland, die allebei eenzelfde aantal stemmen kregen; de beste acteurs in de geluidsfilm: 1 Spencer Tracy, 2 Sir Lau rence Olivier, 3 Roland Colman. In een van de studio's van Hollywood is een film gemaakt onder regie van Nicholas Ray met Gloria Grahame in de hoofdrol. In het dagelijkse leven zijn deze twee man en vrouw. Derhalve heeft mr. Ray Mrs. RayGrahame het volgende contract laten tekenen: „Ik stem er hier bij in toe. dat mijn echtgenoot het recht heeft, al mijn handelingen van 9 uur 's morgens tot 6 uur 's middags te leiden, te controleren en zelfs dwingend voor te schrijven. Ik erken, dat in iedere denk bare situatie zijn wil en oordeel boven de mijne zullen worden gesteld.... ik beloof hem niet te zullen afleiden, noch hem te zullen beïnvloeden, op welke wiize ook...i Hollywood schijnt ook voor pantoffel helden een waar aards paradijs te zijn. Volgens een nieuwe distributiepolitiek zullen de films van J. Arthur Rank in Amerika hoofdzakelijk in de grote ste den worden vertoond voor „een meer ontwikkeld publiek". De maatschappij, die de films uit Engeland importeert, heeft verklaard, dat de meeste Rankfilms een beter soort publiek trekken, dat ze in speciale theaters wil zien. Uit de gisteren in ons blad gepubli ceerde lijst van spelers, die deelnemen aan de hervatte centrale training van de Nederlandse Elftal Club, blijkt dat de Keuze Commissie de lijn van Newcastle consequent heeft doorgetrokken. Enige dingen vallen daarbij op: Alle elf spelers van Newcastle zijn ge handhaafd. Voor de twee buitenplaatsen en de linkshalf meent de KC te kunnen volstaan met één candidaat alsook voor de middenvoorplaats: zouden er werke- liik niet meer serieuze kanshebbers rond lopenDaarentegen maakt de KC voor de twee binnenplaatsen met samen vijf spelers keus genoeg en voor alle andere plaatsen stelt zij twee candida- te Velen zullen het betreuren, dat het met de carrière van Arie de Vroet nu is gedaan. Voor Newcastle nog r«j>erve is hij thans geheel gepasseerd. Een betreur afscheid, maar dat nu eenmaal toen Ko men moest, vermits Arie de laatste tija tekenen vertoonde, dat hij met al zijn brillante kundigheid óók de eeuwïgc jeugd niet bezit. Anders is het met Abe Naar wij vernemen zullen van het secretariaat der Nederlands-Indonesische Unie in Nederland, de volgende week in verband met de te Djakarta te houden Unie-conferentie naar Djakarta vertrek ken de heren dr. P. J. A. Idenburg, de secretaris-generaal der Unie, mr. Th. H. Bot, adj.-secr.-generaal en mr. H. J. Wijnmaalen. De heren Bot en Wijnmaa- len vertrekken 14 Maart, dr. Idenburg volgt twee dagen later. Wegens het ontduiken van de rijtij denwet, waartegen niet minder dan 1033 overtredingen werden geconstateerd, heeft de kantonrechter te Eindhoven Dinsdagmiddag de algemeen directeur te Utrecht, de plaatselijke directeur te Eind hoven en een twintigtal chauffeurs van de N-V. A.T.O. tot zware straffen ver oordeeld. Er werden door deze chauffeurs met medeweten van hun directies dik wijls fantastisch lange werktijden ge maakt bij het ongeregelde vervoer. Blijkens het requisitoir wist de alge meen directeur, dat het aantal chauf feurs veel te klein was. Als hoofdschul dige werd echter de plaatselijke direc teur te Eindhoven beschouwd, die een schriftelijke opdracht van het hoofdkan toor had gekregen op de rijtijden toe te zien. Als bijzondere factor komt hier nog bij, dat een semi-overheidsinstelling moedwillig met de rijtijden geknoeid heeft en zich daardoor schuldig heeft gemaakt aan oneerlijke concurrentie t.o.v. de kleinere ondernemingen. Ove rigens is het rijtijdenbesluit er niet al leen ter bescherming van de arbeiders, i.e. de chauffeurs, maar ook voor de vei ligheid van het verkeer. Het O.M., dat sprak van de grootste overtreding die t.a.v. het rijtijdenbesluit in ons land is gemaakt, achtte ook een derde verdachte de bedrijfsleider van het kantoor der A.T.O. te Eindhoven, schuldig, doch de verdediger pleitte voor deze laatste vrij spraak. De kantonrechter veroordeelde de al gemeen directeur H. v. W. uit Utrecht tot een boete in 21 gevallen van telkens f 100.De plaatselijke directeur A. M. kreeg in 18 gevallen telkens f 100,— boe' te en voor de drie andere gevallen een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met twee jaar proeftijd. De bedrijfsleider werd vrijgesproken. Twin tig chauffeurs kregen ieder f 40,boete en twee weken voorwaardelijk en één inmiddels ontslagen werkloze chauffeur f 10,boete plus de voorwaardelijke straf. Voor het eerst na de wedstrijd tegen Engeland-B te Newcastle was de Neder landse elftalclub Disdagavond op het VUC-terrein in Den Haag bijeen. Onder leiding van de bondsoefenmeester de heer Van der Leek, die 's middags reeds de doelverdedigers Kraak en Saris onder handen had genomen, voerden de 14 aan wezige spelers met volle overgave het gevarieerde programma van oefeningen nit Wii zagen Huybregts, de Ajaxieden Potharst Van der Hoeven, Stoffelen, Van der Hart en Michels, voorts Terlouw, Schrumpf Roosenburg, Rijvers, Steen- hlïïnn Takenberg en de nieuwelingen Boomkamp en Ravenstein. Van deir Sluys Tlavan en Verbeek waren verhinderd deze eerste trainingsayond bij te wonen. Voor een tiental belangstellenden, on der wie de volledige keuze-commissie van de KNVB, de bondsvoorzitter, de heer K. J. J. Lotsy, en de voorzitter van de Surabajase voetbalbond, dr. Nawir, werd een uur lang stevig getraind: rond jes lopen, vrije oefeningen, touwtje sprin gen en de onmisbare oefening met de wit-geverfde ballen. Toen de heer Van der Leek voldaan was, werden de kleedkamers en de dou ches opgezocht, waarna in de VUC-tent men nog enige tijd tezamen bleef. Hier hielde de heer Herberts, voorzitter van de keuze-commissie, een toespraak tot de spelers, waarin hij, na de nieuwelin gen te hebben verwelkomd, aan de wed strijd te Newcastle herinnerde. „Deze prestatie heeft ons een hart onder de riem gestoken", zei de heer Herberts. „Het is een resultaat dat ons veel ver trouwen in de komende verrichtingen van dit elftal geeft". De heer Herberts drukte de spelers vervolgens op het hart, zich er op voor te bereiden, dat de wedstrijd van 16 April te Antwerpen zéér zwaar zal worden. „De drie achtereenvolgende 10 nederlagen mogen ons niet te hoog van de toren doen blazen, maar de krachten, waaraan het ons tegen België en Dene marken heeft ontbroken, zijn in New castle naar voren gekomen", aldus de heer Herberts. Daarna hield de bondsvoorzitter een korte maar gloedvolle rede. „Ik zie een grote kracht ontstaan en ik hoop dan ook dat wij later zullen kunnen zeggen: Van Newcastle begon de Victorie", waren de woorden waarmee de heer Lotsy zijn kort maar enthousiast betoog beëindigde Lenstra, die nog wel een stuk of wat jaartjes zou meekunnen; maar de KC heeft het dan tenslotte toch aangedurfd om, in weerwil van de pleidooien óók van systeem-journalisten en pro KC ar gumenterende sport-scribenten de ge niale Fries op het dode spoor te nouden. En tenslotte blijvend gesol met Herman van Raalte, de ene keer wel de andere keer weer miet uitgenodigd, die al eens feestelijk bedankt heeft voor deze cen trale training, maar die kort voor de wedstrijden van 21-22 Februari te Gent en Newcastle tóch een bede kreeg om er asjeblieft maar weer opnieuw bij te komen, en die nu voor de zoveelste keer aan de kant is gezet.... (Het is niet zó gek, dat promünente voetballers bij het horen van de joaam KC wel eens kregel worden. En nu dan nog even Arie de Vroet uitluiden! N I Reeds op jeugdige leeftijd werd de prille senior Ai-i»? de Vroet de opvolger van de beroemde Puck van Heel in de befaamde Feijeraoord-middenlinie met Gerard Kupperi en Bas Paauwe. In Feijenoord rees ztijn ster snel tot zo grote hoogte, dat hij re eds vóór de oorlog twee maal in het Ned erlands Elftal werd ge kozen. Toien Paaiuwe zich in 1946 als actief voetballer terugtrok, werd De Vroet aanvoerder van Feijenoord. Na de oorlog heeft De Vroet in zo goed als alle interland-wedstrijden (officieel en offi cieus een goede 25) meegespeeld, twee uitgezonderd wegens; blessures. En sinds de eerste interland in 1948 heaft hij ook het aanvoerderschap van het Nederlandse F/ftal bekleed. Steunpilaar van Feijenoord even goed als van de Oranje-pSoeg was De Vroet een der beste voetballers van na de oor log (jammer dat zijtn top-jaren precies in de oorlog vielen)Een aanvoerder van buitengewone capaciteiten en mentale kracht, die zijn elftal' door zijn elan tot grote daden wist te inspireren en altijd het voorbeeld gaf. Eeui uitefst sportieve speler ook correct en .hoffelijk, met wie het prettig was om te gaan. Arie de Vroet houdt zo van het spel, dat hij niet. zoals vele voorgangers. heeft kunnen besluiten om op> het hoogtepunt van zijn carrière zélf afscheid te nemen. Nu dreigt hij zijn roem te overleven. Maar hij blijft daarin óók de ware sport man, die meer dan roem en eer het spel zelf telt. t j Het Vaticaan heeft gisteren extra-terri toriale rechten verkregen over een ge bied, waarop, naar men gelooft, de nieuwe reusachtige zender van Radio-Vaticana zal worden gebouwd. Deze rechten heeft het Vaticaan verkre gen, doordat het Italiaanse parlement het Concordaat tussen het Vaticaan en Italië tot het verlenen van extra-territoriale rechten aan een gebied bij de pauselijke zomerresidentie Castel Gandolfo heeft geratificeerd. Het nieuw-toegevoegde gebied zal deel blijven uitmaken van de Italiaanse staat, doch dezelfde extra-territoriale status hebben als een legatie of ambassade. Advertentie. (Van onze Haagse redactie.) De berichten, welke telkens opduiken over het charteren van buitenlandse schepen voor het vervoer van militairen uit Nederland, geven menigeen de indruk, dat de repatriëring nog verder zou wor den bespoedigd- Naar wij vernemen is deze opvatting echter onjuist. Volgens het huidige sche ma zullen per maand 9000 a 10.000 mili tairen naar huis komen. Om dit schema ten uitvoer te brengen wordt alles op alles gezet, maar verder kan men niet gaan omdat het ondoenlijk is meer demobili- santen per maand hier te „verwerken". Lukt liet inderdaad deze plannen aan te houden, dan zal het nog ongeveer October worden voordat de laatste man nen scheep gaan. Tegen Kerstmis zouden dan allen de demobilisatiefomaliteiten kunnen hebben vervuld. Behalve de militairen van de verschil lende Nederlandse wapens zijn er echter ook nog de KNIL-mensen, van wie er velen een gezin hebben en voorts tal van burgers, die naar Nederland willen terug keren. Ook voor hen moet er scheeps- ruimte zijn en daar Nederland die zelf niet voldoende kan leveren, reizen twee vertegenwoordigers van Scheepvaart de halve wereld af om hiervoor schepen te charteren. De productie van ruwe aardolie heeft, volgens het C. B. S. in Januari bedra gen 48.794 ton tegen 52.228 ton in De cember en 50.884 ton in Januari 1949. De Zuidslavische voetbalploeg Hajduk, die 5 April a.s. te Rotterdam als spar ring-partner van het Nederlands elftal zou fungeren, zal niet naar Nederland komen. De noodzakelijke vergunning hiervoor is niet door de Zuidslavische autoriteiten verleend. De KNVB zal thans naar een andere tegenstander voor het voorlopig Neder lands elftal zoeken. Men hoopt een En gels prof-elftal bereid te vinden op de genoemde datum naar Rotterdam te komen. Na 90 uur rijden lagen gisteren in de Belgische zesdaagse drie koppels aan de leiding en wel Naaye Hormann (B-D) 198 pnt, Strom—Arnold (Austr.) 107 put. en BuysseAdriaanssens (B.) 14 pnt. De Nederlanders Lakeman—Bakker bezetten met 63 punten de elfde en laatste plaats. Tijdens de laatste wedstrijden, waaraaa de Nederlandse zwemsters in Denemar ken deelnamen, nl. te Odense, wisten zij enkele fraaie successen te behalen. Dicky van Ekris won met 1 min. 15.5 sec. de 100 meter rugslag, voor Ge-rda Olsen. die 1 min. 16.7 noteerde. De 100 meter vrije slag was voor Willy Jacquet, die met 1 min. 10.9 sec. haar beste persoonlijke prestatie leverde. Als tweede eindigde Kate Nielse.i met 1 min. 12.5 sea Een dead heat tussen Nettie Leene en Jytte Hansen was het resultaat vam de 200 meter schoolslag, hoewel sommige om standers meenden, dat Nettie l>eene all eerste aantikte. Voor beide awemsteri werd 3 min. 02.7 sec. afgedrukt. De 3 x 50 meter wisselslag tenslotte werd met 1 min. 48.1 sec. gewonnen door de Nederlandse ploeg. De uitslagen van de wedstrijd om de Jheroen Bosch-beker luiden: car. brt. h. a. Kastelijn 284 Berkelmans 400 283 400 400 205 400 305 *400 162 Verhagen Mol Wijnen Franken Kruythof Oosterhout Berkelmans Kruythof Franken 400 Verhagen 228 Wijnen 400 Kastelijn 400 Oosterhout 389 Mol 400 Berkelmans Mol Verhagen Kastelijn Kruythof Wijnen Franken 209 Oosterhout 400 17 17 9 9 16 16 13 13 10 10 7 7 15 15 21 21 192 7 400 7 267 20 400 20 400 224 128 78 83 147 152 46 82 68 168 90 149 95 72 130 104 83 69 186 43 97 378 117 135 252 gem. 16.70 23.50 31.44 44.44 25— 12.81 30.76 23.46 40.— 16.20 57.14 32.57 26.66 26.66 18.52 19.04 27.42 57.14 13.33 20— 133.33 74.66 41.80 80— Advertentie Die krampachtige hoeetbule» laten U rust nog duiir. beklemde borat anakt plinljjk naar lucht 1 Spaar «Jw longen en neem nog vandaag de ver- •achtende. aiymoplosaenda i 54) Dat is goed, heel goed. En Carlos blijft buiten in de kou. Uitmuntend Ze ging een ogenblik niet verder, maar rookte haar sigaret, terwijl Cabados zijn ongeduld zo goed als hij kon in bedwang hield. Toen lachte ze eensklaps en wierp haar'sigaret weg. x Nu zal ik u iets vertellen een kleinigheid, die u niet weet. De man, die in uw kamers werd gevonden, is ge> dood in uw plaats, monsieur Cabados! Ik vermoedde zoiets, antwoordde de schilder; meer nog, ik weet het. Ik hoor de het op lie Nou van een gevangene, die vertelde van een moord in Mont- martre en dat kon slechts de moord zijn, die op mijn kamers werd gepleegd. .k heb echter niet vernomen waarom ik moest sterven. Neen Dat is de kleine puzzle. Maar u moest sterven en aan Pedro werd twee duizend francs betaald om u te doden. Pedro? Wie is Pedro? Hij is een gewezen stierenvechter; nu woont hij in Parijs en hij is vlug als de bliksem met het mes. Maar hij is een grote dwaas. Hij ging naar uw kamers en hij doodde de man, dien hij daar vond en toen hoorde hij iemand de trap op komen. Hij vloog de andere kamer is en hij zag een meisje binnenkomen, het meisje van uw schilderij, want Pedro heeft het schilderij gezien en hij zegt, dat het het meisje is, dat in de flat kwam. tk heb het ook gezien en ik weet, dat het Baby-gezichtje is en zó weet ik, dat mademoiselle Duero het meisje was, dat door u werd beschermd, monsieur. Ze lachte eventjes van genoegen om haar eigen vernuft en hervatte toen: Pedro zat in de val, doordat het meis je in de kamer was, en hjj dacht er over weg te rennen, toen hij opnieuw voetstappen op de trap hoorde, de voet stappen van een man van u, mon sieur. Toen kreeg hij de schrik beet, omdat hij zijn mes had achtergelaten en hij keek rond naar een andere weg om te ontkomen. Hjj vond de brand ladder en klom naar beneden als een aap, en u en de politie hebben het nooit geweten. Maar wie stuurde hem, Lucille? Zeg me dat! ■De ogen van de danseres vernauw den zich, toen ze hem aankeek. Toen vroeg ze langzaam: Hebt u veel verwanten, monsieur? Neen, antwoordde hjj scherp. En neven? Slechts één!, antwoordde hjj stroef, en zijn gelaat werd donkerder, toen hij de verdenking die hij had ge koesterd» zag veranderen in zekerheid. Toen ze betekenisvol pauzeerde, stond hij langzaam op. Waar gaat u heen?, vroeg ze, terwijl ze in zjjn hard wordend gelaat keek. Ik ga mijm neef zoeken. HOOFDSTUK XXVIII Het mysterie ontsluierd Toen Juan Cabados aanstalten maakte de serre te verlaten, sprong de danseres op. Ik ga met u mee, zei ze. De schilder antwoordde niet. Hij keek zelfs niet naar haar. Met een verbeten gelaat en vlammende ogen liep hij de met boomvafens bezette gang af, de danseres naast zich. Voordat ze het andere einde bereikten, kwam een man door de met een gordijn afgesloten in gang en begon op hen toe te drente len. Het was Carlos Cabados. Zijn ge laat droeg een sombere uitdrukking en er lag een afwezige blik in zijn ogen. Plotseling bemerkte hö het tweetal, dat naar hem toekwam en in zijn ogen lichtte een vonk van vrees. Hij bleef abrupt stilstaan en op dat ogenblik lachtte de danseres boosaardig. Ziedaar, monsieur Cabados. uw neef. Hij is bang. Het is het geweten, dat hem zegt Zwijg!, zei Jüan Cabados met hese stem. Maar de danseres liet zich haar triomf niet ontnemen. Hjj weet dat ik u dat verteld heb van dat geval van Pedro Ze zweeg, toen Carlos zich vlug om keerde en naar de met gordijnen be dekte ingang vluchtte. Maak voort, riep ze. Hij vlucht. Juan Cabados lachte schor, toen zijn neef vluchtte en begon hem te volgen. Maar toen hijzelf de ingang tussen de gedrapeerde gordijnen bereikte, ver scheen Stella Duero. Toen hij haar zag, beheerste hij zich terstond. Het gelaat van het meisje kleurde, toen ze hem zag en ze keerde zich half om, alsof ze wilde teruggaan. Stella, zei hij op vlugge, dringen de fluistertoon, ga niet weg! Ik moet je iets vertelleniets vreselijks. Het meisje aarzelde, duidelijk in twijfel tussen twee verlangens. Toen kwam de stem van de danseres tussen beide. U kunt naar hém wel luisteren, mademoiselle Duero. Hij is «en trouwe ridder. Het is slechts een kleine za kelijke aangelegenheid geweest, waar over wij gesproken hebben. Zij lachte opnieuw, wuifde met haar hand ten afscheid naar de schilder, haast te zich toen langs Stella heen en verliet de serre. Een ogenblik stonden de twee, die zij verlaten had, tegenover elkaar; toen sprak de schilder opnieuw: Ik kan di' - rouw niet uitstaan. Ze is als 'n stekende mugl En toch verkoos je haar boven.... Neen neen, Stella, dat niet. Ik be vond me in een netelige situatie. Ze had me inlichtingen aangeboden over de moord in mijn flat en stond erop, ze mij terstond te geven of in 't geheel niet. Ik trachtte me een ogenblik te excuseren zodat ik jou een verklaring zou kunnen geven, maar ze vermoedde dat en wuae tne niet laten gaan. En heeft ze je die inlichtingen wer kelijk gegeven? viel Stella hem mt de rede en haar houding veranderde merk- Ja. Ze bevestigde vermoedens, die ik al enige tijd koesterde. Stella deed een stap naar voren en leg de een hand op zijn arm. Juan, zei ze, was het je neef? Ja, antwoordde hij. Ik ontmoette hem, toen ik hier bin nenkwam. Hij had haast, hjj rende bijna. Hij zag mu zelfs niet. Heb je met hem over die aangelegenheid gesproken' Vanavond niet. Ik was op weg om hem te zoeken, toen hij de serre binnen erf1?,: Hij zag me met die vrouw; iets, vluchtte schrikken en hjj Wat ga je doen? vroeg ze. weet het niet. Ik zal de zaak moeten nadenken. Misschien is het wel zo goed. dat hij zoëven is weggelopen. Ik ben bang. dat ik mijn zelfbeheersing zou hebben verloren en een scène had gemaakt of iets dergelijks had gedaan. Waarom waarom heeft hij het gedaan? vroeg Stella fluisterend. (Wordt vervolgd). Te Londen worden de wedstrijden ge houden om de wereldkampioenschappen kunstrijden op de schaatsen. Kennedy en zjjn zuster Karol, de kampioenen van Amerika, wonnen het kampioenschap voor paren met 96.7 punten. Het Engelse paar, John en Jennifer Nidks, dat bij de Europese kampioenschappen op de derde plaats beslag legde, werd tweede met 92.7 punten. De derde plaats werd bezet door de Europese kampioenen Lazlo en Marianne Nagy uit Hongarije met 92.25 punten. Dick Button won voor de derde ach tereen volgende maal het wereldkam pioenschap kunstrijden voor heren. Hjj behaalde na het vrije rijden de titel met 1419.47 punten en plaatscijfer 7. Op de tweede plaats eindigde de Hongaar Ede Kiraly mei 1344.92 punten en plaats- cijfer 14. Derde werd Jenkins (V.S.) met 1277.96 punten en plaatscijfer 25, terwijl de Oos tenrijker Helmut Seibt als vierde werd geklasseerd met 1274,35 punten en plaats cijfer 28. Ret bericht dat dr. Max Euwe niet deel zal nemen aan het internationale schaak- tournooi, dat binnenkort in Boedapest begint, heeft aanleiding gegeven tot Russische commentaren. Sovjet-schaakdeskundigen zjjn van mening, dat dr. Euwe niet wenst deel te nemen in verband met zjjn minder goede prestaties in internationale tour- nooian. De winnaar van het tournooi in Boedapest zal in 1951 de huidige wereld kampioen Botwinnik mogen uitdagen. Schaakmeester Ragozin. de vice-voorzit- ter van de Intern. Schaakfederatie heeft over l*et besluit van dr Euwe tegenover een correspondent van een sovjel-biad verklajard: Het vorig jaar heeft de oud- wereldkampioen dr. Euwe als voorbe reiding voor het tournooi in Boedapest meer dian eens in kleine internationale tournoouen Venetië, Hastings en in Ne derland gespeeld, maar hjj had in geen vatn deze toumooien succes. Klaar blijkelijk als gevolg hiervan heeft Euwe zich weer gewijd aan zijn vak en heeft daarom geweigerd deel te nemen aan het tournooi in Boedapest.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2