Koning en parlement moeten zich beraden België's hoofdstad aanschouwde fiasco der communisten De eerste der bidnachten was guur maar vol devotie Tachtig mensenlevens verloren gegaan r België staat na de raadpleging opnieuw voor ernstige uren "t Woord van vorst en volksvertegen woordiging Maandag 13 Maart 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN f- Bij de gisteren in België gehouden volksraadpleging omtrent het al of niet terugkeren van Koning Leopold op de troon, werden in totaal 5.236.740 stemmen uitgebracht. Daarvan waren blanco en ongeldig: 151.477 stemmen. Geldig: 5.085.263 stemmen. Het totale aantal „ja"-stemmen voor de terugkeer van Koning Leopold bedroeg: 2.933.382, dat is 57,68 percent. Het totale aantal „neen"-stemmen be droeg: 2.151,881, dat is 42,32 percent. Werd publicatie der uitslagen uit voorzorg vertraagd? 21000 Mannen kwamen naar Heilige Stede „Verkiezingen" in de Sovjet-Unie .Grote vier'-conferentie te Wenen Bevin naar ziekenhuis I r WEERBERICHT Prinses Josephine Charlotte, de 22- jarige dochter van koning Leopold, bracht haar stem uit in een school lokaal te Brussel en deponeert haar stembiljet in de bus. Minister Spaak deponeert zijn stem- djet in de bus van het stembureau te St. Gilles. De kardinaal verhief zijn stem De resultaten kivamen traag binnen De stad Cardiff (in Wales) en omgeving is gisteren met ontzetting geslagen. Een vliegramp, welke, wat het aantal slachtoffers betreft de opgegeven dodencijfers variëren van 79 tot 83 Je grootste in de geschiedenis genoemd kan worden, heeft bij 't dorp Sigginston, k.m. van Cardiff, plaats gehad. Een „Avro Tudor 5" is namelijk op een stuk land nabij genoemd dorp neergestort. De passagiers waren huiswaarts kerende bezoekers van een Zaterdag te Belfast gehouden rugby-wedstrijd Ierland—Wales. Het toestel, dat speciaal voor deze vlucht was gecharterd, zou op het vliegveld bij Cardiff landen. Het miste echter de landingsbaan» trachtt weer op te stijgen, doch sloeg toen, volgens ooggetuigen, in de lucht over de kop en stortte neer. Het vliegtuig vloog echter niet in brand. Twee inzittenden ontkwamen aan de ramp en strompelden naar een nabijgelegen boerderij. Het toestel had een bemanning van vijl koppen aan boord. Figl stelt voor: WEGENS HARTZIEKTE X>e verwachting, geldig van heden- tot mor genavond luidt: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien, voornamelijk in de Noord-Westelijke helft van het land. Langs de Waddenkust af en toe nog krachtige, overigens meest matige Westelijke tot Noord-Westelijke wind. Vannacht op ver schillende plaatsen zware en bijna overal lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Dinsdag 14 Maart: Zon op 6.58 uur; Zon onder 18.42 uur; maan op 5.59 uur, maan onder 13.38 uur NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Leopold: 57,68 pet. der stemmen De minister van binnenlandse zaken. De Vleeschauwer, heeft vannacht om 2 u. 30 deze uitslag officieel bekend ge maakt. Hij verklaarde: „Het land heeft gesproken. Gij kunt zelf de commentaar op de uitslag leve ren". De minister verklaarde voorts, dat 21 van de 30 Belgische arrondissementen en 7 van de 9 Provincies zich voor de terug keer van de koning hadden verklaard. „Twee van de vier Waalse provincies wil len de koning terug" zo zeide hij. Hij legde er tenslotte de nadruk op, dat de Voorstanders van 's konings terugkeer een meerderheid van 618.501 stemmen hadden behaald. De ministers zouden hedenochtend te 9 uur in Kabinetszitting bijeenkomen. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Brussel, Zondagavond. In hun laatste meeting te Brussel hebben de communisten een oproep tot hun aanhangers gericht om „met tienduizenden" Zondagnamiddag en -avond in het eentriftn van de hoofdstad tegen de koning te demonstreren. Dat was iets, dat wij wel eens wilden zien. „Tienduizenden communisten" in een groep is men hier nog nooit tegengekomen. We begaven ons naar de grote boulevards, doch waar wij tussen de Noordstatie en de boulevards ook keken, wij hebben daar niet alleen geen tienduizenden, maar zelfs niet eens enkele honderden en zelfs nog geen tien communisten in een groep gezien Het stadsbeeld zag er helemaal niet anders uit dan op gewone Zondagen; veel wandelaars, nog meer mensen, die zich naar de schouwburgen en bio scopen begaven; anderen, die op de zo gezellige verwarmde terrassen hun natje zaten te gebruiken. Nog weer anderen flaneerden langs de winkels met liun schitterend verlichte etalages, of verlustigden zich in het grillig en betoverend spel van de ontelbare kleurige neonreclames, die o.a. van de Brouckèreplaats zo iets als de beroemde Times Square van New York maken. Werkelijk, het Belgische volk toonde zich bewonderenswaardig in zijn zelfbe heersing en liet zich niet uit het lood slaan, vooral niet door het spel van de partijpolitiek, dat van heel deze konings kwestie de oorzaak is. De communisten en de andere hetzers hebben hier dus weer eens te meer een groot fiasco ge leden. In de anti-koningsgezinde pers had men, om Katholieken te misleiden, het doen voorkomen, of de volksraadpleging een louter politieke kwestie was, die niets met confessionele aspecten, of overwe gingen had te maken en dat Katholieken genist tegen de koning mochten stem men. Hiertegen is de kardinaal-aartsbis schop van Mechelen in verzet gekomen. De christelijke moraal, zeide de kerk vorst, verbiedt de waarheid en de recht vaardigheid geweld aan te doen er wordt hierbij nog hiet eens over de naas tenliefde gesproken of iemand schade te berokkenen. Zelfs al betreft dit een koning, die regel geldt voor iedereen en op elk gebied. In deze geest is dus de koningskwestie geen vrije aangelegen heid. Leopold III, zo zeide nog de kardi naal, is onze wettige koning, zolang hij geen afstand, van de troon heeft gedaan, of zolang de Belgische staat op grond wettige wijze geen einde heeft gemaakt aan zijn bewind. Uit hoofde van dat on betwistbare feit heeft hij van de zijde van zijn onderdanen recht op de bijzon dere plichten, die ten opzichte van de souverein gelden. In die geest is de ko ningskwestie geen vrije aangelegenheid Ml I Iedere burger is eerbied verschuldigd aan de wettig bevestigde overheid en ik ümgl j ben van oordeel, dat men in dit verband SS gerechtigd is het vierde gebod m herin- m nering te brengen, aldus de uitspraak l||van de kardinaal. Toen wij rond tien uur gisterenavond naar het ministerie van binnenlandse za ken g9igen óm de stemmingsresultaten f vprdrongen zich daar op de Eerste1 verdieping een honderdtal journalisten van allerlei pluimage en al lerlei nationaliteit De informaties sijpelden echter zeer langzaam door. Dat stak eigenlijk wei wat af bij de vlotheid, waarmee het stem men zelf zich had afgespeeld. Die operatie duurde voor elke kiezer slechts enkele seconden en vroeg maar een vierde van de .tijd, die bij een gewone verkiezing nodig is. Men vermoedde dus, dat ook de eumg in een recordtempo zou geschie- rwi, kan misschien wel gebeurd zijn, morT acllteraf veronderstelt men, dat een het ministerie met het afkondi- liik h r ïfsultaten, ten dele zelfs opzette- tra 'de gewacllt> tot in de grote cen- eekeer7n^?ste mensen huiswaarts waren te vonrkn om eventuele incidenten overheidsweg' Er was aanvankelijk van uitslag naeen meegedeeld, dat de eind uitslag nagenoeg volledig rond midder- België heeft gisteren een der meest dramatische en tegelijkertijd een der meest tragische dagen van zijn geschiede nis beleefd: het heeft over zijn koning gestemd Het ging niet, of moeten we, helaas!, zeggen nog niet, om de kwestie monar chie of republiek; de vraag was: acht gij het gewenst, dat koning Leopold III naar België terugkeert, en dat hij zijn ko ninklijke functies hervat, ja dan neen? Op het stembiljet was het alternatief iet wat anders geformeerd, maar de kern der kwestie was, dat aan het Belgische volk feitelijk werd gevraagd, hoe het tegen over zijn huidige koning stond. We behoeven op de problematiek van de Belgische koningskwestie hier niet te rug te komen, zij is in ons blad herhaal delijk in den brede uiteengezet. Op het ogenblik kunnen ons slechts bezighouden de uitslag van de meningspeiling in Bel gië en de consequenties, welke daaraan verbonden zijn. De uitslag dan is, dat er 2.933.383 gel dige stemmen voor de terugkeer van koning Leopold III zijn uitgebracht, d. i. 57,68 percent van het totaal aantal geldige stemmen; en 2.151.181 stemmen tegen zijn terugkeer, d. i. 42,32 percent. Wij schreven zoeven het woord „me ningspeiling" neer. Daarmede is de Bel gische volksstemming het scherpst gete kend Zij is geen referendum op grond waarvan de beslissing automatisch geval len is Zij is opgezet om zowel de koning als het parlement voor te lichten over het standpunt der bevolking tegenover Leopold III en zowel deze als de twee kamers van de volksvertegenwoordiging in de gelegenheid te stellen zich op grond van de uitslag over hun definitief besluit beraden. De koning heeft reeds een richtlijn voor zijn besluitvorming bekend gemaakt. In dien hij geen vijf en vijftig percent van de uitgebrachte stemmen haalde, zou hij van zijn koninklijke prerogatieven ten gunste van zijn zoon Boudewijn aftreden Bereikte hij bedoeld percentage wel, dan zou hij de uitslag nader bestuderen; dan nacht bekend zou zijn. In werkelijkheid bleef men daar ver van af. Intussen viel het op dat er zulk een groot aantal ongeldige en blanco-stem men waren. Het is nog te vroeg echter om te weten, aan welke geestesgesteld heid dit moet worden toegeschreven Toen wij in dè loop van de avond m de Wetstraat aankwamen, om imnet mi nisterie van binnenlandse zaken de stem mingsresultaten te gaan vernemen, von den wij daar als enige wacht twee gen darmen en drie politie-agenten. Niet alleen de minister van binnenlandse za ken, maar ook de ministers van deiensie en van justitie, alsmede de minister-pre sident Eyskens, waren in hun kabinetten aanwezig om voor alle éventualiteiten gereed te zijn. Het is de bedoeling van de minister president om zich Dinsdagmiddag naar Pregny te begeven om de koning, die al daar Zondag is gearriveerd, mondeling verslag over de volksraadpleging te ge ven. De Kamer en de Senaat zijn tot 21 Maart uiteengegaan. Morgen of over morgen zullen de partijbesturen verga deren om de toestand te bespreken. In de koude, winderige nacht van Zaterdag op Zondag gingen weer de duizenden hun stille gang door de oude straten van Amsterdams bin nenstad. Meer dan ,21 duizend pel grims kwamen uit veie oorden van ons land en bij hen voegden zich nog enige duizenden Amsterdamse bede vaartgangers. Met tientallen treinen en ongekend grote aantallen auto bussen werden zy aan- en afgevoerd. De organisatie was perfect, er is geen enkele vertraging of opstopping ge weest. Zulk een perfecte «wgamsiaitjie komt die devotie altijd ten goede: ais de bedie- vaartg®n@ers in stilte en zonder storin gen hun weg kunnen .gaan,hebben zij meer gelegenheid zich te bezinnen en om te bidden, dan wanneer men steeds moet wachten. Grootste vliegramp in de geschiedenis Een Lijkje voor een der stemlokalen te Brussel, vlak nadat dit gisterochtend was geopend. Dust" in Augustus 194", op een vlucht van Londen naar Santiago, waarbij elf mensen om het leven kwamen. Men kon bij onderzoek de oorzaak van de ramp niet achterhalen. Daarna ver ongelukte de „Star Tiger" met 31 men sen aan boord op een vlucht naar Zuid-Amerika, begin 1948. Een jaar daarna verdween een derde „Tudor", de „Star Ariel", met twintig personen op mysterieuze wijze. De ingestelde commissie van onderzoek van het mi nisterie van luchtvaart kon door het ontbreken van voldoende betrouwbare verklaringen er waren geen over levenden niet tot een uitspraak ko men. De „Tudor 4", het type van de verongelukte machines, mocht echter niet meer voor passagiersvervoer ge bruikt worden. Ook onder de pelgrims zelf was een grote, ingetogen rust te bemerken. Er is in het geheel geen uiterlijk vertoon merkbaar geweest, geen verkenners in uniform in groepsverband, geen soldaten in uniform in groepsverband. En oo<k geen groepen jonge jongens. Er waren veel jongeren, maar zij waren ondier ge leide en zo hoort het ook. Er is helaas één ernstige storing ge- wèest, die wel niet van lange duur was, miaar des te ingrijpender van aard. De operateurs van Polygoon Pnofüti hebben een journaal gemaakt van dieze Stille Omgang. Op zichzelf is dat gioed, men heeft immers de gelegenheid de grote massa van ons volk iets te vertellen om trent deze devotie zodat daarvoor meer begrip kan wonden aangekweekt. Maar om die film te maken had men in de Kaliverstraiat, voor de Roxy-bioscoop, een wagen neergezet waarop de operateur stond; daaromheen was een flinke bat terij sterke lampen geplaatst. Nu is die plaats juist de meest ongelukkige die mén had kunnen vinden, omdat hier immens de gaande en komende pelgrims elkaar passeren. Bovendien scheen dat licht pre cies in de gezichten van de komende be devaartgangers, d'ie erdoor verblind wer den, maar ook geheel uit hun concentra tie gehaald werden- Ook hebben de man nen van Polygoon op het.C.S. een scène in elkaar gezet met de aankomst van een treain, ook dit werkte storend! Bedevaart geen demonstratie De Stille Omgang is een bedevaart, het is geen uiterlijke demonstratie, maar het is altijd moeilijk buitenstaanders daar van te overtuigen. Uit dit wanbegrip is dit optreden te verklaren, evenals enige andere storingen die door het uitgaande puibliek veroorzaakt werden. Maar de po litie, die zich weer van haar allerbeste zijde heeft doen kennen, greep steeds di rect iin. Tegen Polygoon kon men eohter niets doen, men had toestemming ge vraagd, echter geen overleg gepleegd met het Genootschap. Wat de groepen betreft, deze kwamen uit allle delen van ons land. Uit Rotter dam waren er twee van 1000 personen, uit Leiden eenzelfde aantal, uit Utrecht 1900, uit Tilburg en Nijmegen 1000, uit Twente 900 en eenzelfde aantel uit Uit geest en Groningen. Het kleine Klaziena- veen had niiet minder dan 650 vam zijn mannen afgevaardigd om voor bet wel slagen van het Heilig Jaar te bidden, Den Helder 225 en Breda 600 Ogenblikkelijk kwamen van overal uit de omgeving ambulances naar de plaats van de ramp, een zestigtal in totaal. Zes ernstig gewonden wist men levend uit het wrak te halen, doch vier van hen overleden later. De lijken der omgeko menen werden in een nabijgelegen post van de R.A F. en in de plaats Cowbridge opgebaard. Volgens een ooggetuige stopten de mo toren, voordat het toestel met de neus naar beneden omlaag stortte. Eén de.r directeuren van de maatschap pij, die de verongelukte machine ter be schikking heeft gesteld, is de vice-lucht- maarschalk D. C. T. Bennett, vroeger hoofd van de British South American Airways en leider van de Britse „Pad- vmder"-luchtmachter<>ep. In de oorlog. Bennett is de krachtigste pleitbezorger geweest van de „Tudor"-machine tegen over haar critici- Na de oorlog was de controverse over de „Tudors ontstaan. Dg ,,Tudor-4' moest toen sar. de grond worden gehou den. Begin 1948 kreeg Bennett ontslag bij de „British South American Airways „in verband met meningsverschillen over beleidskwesties". Bennett echter verloor zijn vertrouwen in de „Tudor" niet. Hij richtte de charter-maatschappij ,Fau- flight Ltd." op en maakte meer dan driehonderd vluchten in het kader van de luchtbrug naar Berlijn. Later exploi teerde hij ee< bloeiende luchtlijn tussen Vemen en Israël, ook met ..Tudors" De controverse over de „Tudor" ont- itoud na (iet ongeluk met de „Star ';V: St- De politie aan het woord kon hij nog besluiten de troon aan zijn zoon over te laten, of wel kon hij zijn aanspraak op de kroon handhaven. Voor de terugkeer van de koning op de troon ia noodzakelijk, dat de dwaze wet (vóór de bevrijding van Leopold aar- genomen), volgens welke de koning door de overmacht van de vijand (nu nog!) zijn koninklijke prerogatieven niet kan uitoefenen, wordt ingetrokken. En nu is de grote vraag, wat het parlement zal doen. Er zijn twee mogelijkheden: óf wel .de kamer (voor de senaat, waar de Christe lijke Volkspartij een absolute meerder heid heeft, doet het probleem zich niet voor) trekt de zo even vermelde wet in. Ot wel zij verklaart de koning vervallen van de troon; want het is toch ondenk baar, dat de huidige toestand van een regentschap, een voorlopige toestand der halve, te eeuwigen dage blijft voortduren. Met het stellen van dit alternatief geeft men tevens aan, dat de moeilijkheden van de koningskwestie met de gisteren ge houden volksstemming nog allerminst zijn opgelost. Zij bestaan heden nog op pre cies dezelfde wijze als eergisteren. En vloeien voort uit het feit, dat de liberalen voor de terugkeer van de koning een per centage van zestig, de socialisten zelfs van zes en zestig procent hebben geëist. En niemand ziet op dit ogenblik, hoe men uit de, niettegenstaande de 57,68 percent, nog steeds voortdurende impasse zal ge raken. Vóór de terugkeer van de koning heb ben gestemd de provincies Limburg, Ant werpen, Luxemburg Oost-Vlaanderen, West-Vlaanderen, Brabant en Namen, te gen de terugkeer de provincies Luik en Henegouwen. Zeer grote meerderheden had de koning in de Vlaamse gebieden, sterke minderheden in de Waalse 21 Van de 30 arrondissementen gaven hem een soms zeer sterke meerderheid. Dat is de grote scheidingslijn, welke uit de volks stemming blijkt, nadat reeds de partij tegenstellingen het vraagstuk op de spits hadden gedreven. Daarbij speelt nog het probleem monarchie of republiek een tot dusverre door de tegenstanders van de koning op de achtergrond gehouden rol. En we twijfelen er niet aan, dat ook het katholieke geloof van de vorst niet vreemd is aan de tegenstand, welke hij heeft ondervonden. Het is te hopen, dat de Belgische par lementariërs zich hun verschrikkelijke verantwoordelijkheid tegenover het land ten volle bewust zullen zijn. Het woord .splitsing van België" is reeds gevallen. Maar in een periode, dat de uitslag nog in het duister lag. Het is mogelijk, dat na vier jaar van een agitatie rond de konings kwestie na gisteren een tijdperk van be zinning intreedt. Het is voor België te wensen, welke beslissing in de komende weken ook wordt genomen. Het is te wensen voor België, maar ook voor geheel West-Europa, dat zeker in deze tijd niet nog meer onrust en onzekerheid kan hebben. In geheel de sovjet-unie is gisteren „de klucht van die vrije verkiezing" opge voerd. Er moesten 1302 lieden van de op perste sovjet gekozen worden. Het volks- diemocratische kiessysteem is, zoals mén weet, erg' eenvoudig: er wordt in ieder district slechts één candidaat gesteld. In verreweg de meeste gevallen is deze can didaat lid van de communistische partij en de enkele niet-partijleden, op wie men „ja" mocht stemmen, zijn vuurrood op de graad. In Moskou, waar volgens Tass gisteren feestvreugde heerste, is men ervan over tuigd, dat ruim 90 pet. „ja" zal stemmen, een uitslag, waaraan overigens niemand ter wereld twijfelt. Hoewel telling der stemmen dus eigenlijk volkomen overbo dig is, houdt Taas „de spanning" er in met te vermelden, dat „de volledige ver kiezingsuitslag" pas over 'n week bekend zal zijn. De opkomst van kiezers was zeer groot, in sommige streken zelfs meer dan 99 p "ocent. De Oostenrijkse kanselier Leopold Figl heeft president Truman, maar schalk Stalin, premier Attlee err premier Bidault uitgenodigd, te W enen hijeen te komen om in een conferentie de geschillen tussdn Oost en West tc regelen. Wenen zou, vol gens Figl, de meest geschikte plaats zijn voor een dergelijke bijeenkomst, omdat de bezettingstroepen der vier grote mogendheden nog in Oosten rijk gestationneerd zijn, zodat geen der „grote vier" zich in een vreemd land zou voelen. Zondagmiddag is nabij Cardiff in \ieutc Zuid-W ales een vliegttiig met supporters van een rugby wedstrijd, die in Ierland werd gespeeld, neer gestort. 79 van de 83 inzittenden verloren bij deze ramp het leven. De Engelse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, zal in een zieken huis opnieuw behandeld worden wegens asthma en een hartaandoening. Bevin die zo pas 69 jaar werd, heeft reeds enige tijd te kampen mot een zwak ke gezondheid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1