Gouden Ajax voor de 17e maal kampioen Blauw Wit hield Hermes DVS op dezelfde twee punten afstand Ajax was oppermachtig op Houtrast Hermes scoorde te weinig vóór rust Blauiv-Wit mag tevreden zijn Hongaarse kunstschaatskampioenen willen niet achter „gordijn" terug S® 4tSSFTvm- ovatSSSS Alleen DWS en Neptunus blijven over voor de laatste plaats in West II De nieuwe compe titie-indeling Drager scoorde drie maal De resultaten der eerste klassers SVV nam met 1-2 revanche op DWS Voortreffelijke eerste lielft had tot grotere voorsprong dan 2—1 moeten leiden In voorlaatste minuut, scoorde Blauw Wit 2-2 MAANDAG 13 MAART 1950 PAGINA S 'extra SLAAT IN aTaag Eerste klassers vragen uitstel bondsvergadering vsv Beide goals van Sclirumpf Hermes domineert Bordjes verhangen Lucht. De grootste en de beste! Wederom verkiezen sporters vrijheid boven rood thuis Op de dag van zijn 50-jarig bestaan behaalde Ajax voor de 17e maal het afdelingskampioenschap (van West II). Dit zijn de elf titel-veroveraars: bovenste rij v.l.n.r.: Potharst, aanvoerder Stoffelen, v. d. Hoeven, Beumer, v. d. Hart, v. d. Pol; onderste rij v.l.n.r.: Fischer, Michels, Bruins, v. Dijk en Drager. Het meest markante feit onder de competitie-resultaten is natuurlijk het kampioenschap van Ajax: op de dag van hun 50-jarig bestaan veroverden de Amsterdammers voor de zeventiende maal het afdelingskampioenschap en wel met vlag en wimpeL Het is een reeks waarop geen enkele andere club in ons land groot kan gaan: 17 maal afdelingskampioen! Wij wensen de Ajacieden van harte geluk en zien met spanning uit of het hun zal gelukken om in dit gouden jaar ook nog de 9e landstitel in de wacht te slepen. Voorlopig eerst maar alle hulde en proficiat! (Als ge het nog niet wist: Ajax werd kampioen door een 24 overwinning op H. B. S. in Den Haag) Behalve dit kampioenschap levert het Westen nog meer stof op: het gelijke spel tussen Hermes en Blauw Wit in I en het overblijven van nog maar twee degradatiecandidaten D.W.S. en Neptunus in II. In Oost moet Quick degradatiewedstrijden spelen, in Zuid I speelden M. V. V. en Limburgia, zoals verwacht, precies in P. S. V.'s kaart doordat zij tegen elkaar gelijk speelden en P.S.V. won, in Zuid II werd W illem II uitgeschakeld en toonde Maurits zijn grote kracht en kampioensverlangen door de eerste nederlaag van T.S.C. op Oosterhoutse grond op zijn geweten te nemen. Met nog 1 wedstrijd te spelen (volgende week thuis tegen V.S.V., waartegen uit 2—2 werd gespeeld) heeft Blauw-Wit in West I op het ogenblik 2 punten voor sprong en dus verreweg de allermooiste kans op het kampioenschap. De Amster dammers danken die positie aan het 22 gelijke spel dat zij in Schiedam aan Her mes D.W.S. afdwongen (een wel zeer effi ciënte halve revanche voor de 12 neder laag van Amsterdam). Alleen indien Blauw Wit zijn laatste wedstrijd tegen V.S.V. zou verliezen, kan Hermes, dat nu 2 punten achterbleef, nog met de Amster dammers gelijk komen, maar dan moeten de Schiedammers zelf in hun laatste wed strijd in Den Haag de 1—0 thuiszege op ADO herhalen; dan kan het nog een hósii«sineswedstrijd worden, maar Hermes R.C.H. tegen D.W.S. speelt en misschien hebt ge een vingerwijzing wat ge volgen de week hoopt te zien gebeuren (--..Xerxes—R.C.H. 1—4....) Vole- wijekers (uit 01) won wee» van 't Gooi; 2—0. Ajax Vole wijekers RCH HBS SVV EDO Xerxes 't Gooi Neptunus DWS 17 17 15 I I 31 17 12 3 2 27 17 6 5 6 17 17 5 5 7 15 17 6 3 8 15 17 5 5 7 15 17 4 6 7 14 17 6 2 9 14 17 3 5 9 11 17 4 3 10 11 41—14 39—14 25—25 35—35 38—42 30—35 24—31 21—31 24—33 17- de taak dc wedstrijd tegen de Sport club in Enschedé te winnen om de achterstand op Go Ahead geheel in te lopen, zodat tenslotte een extra beurt de beslissing zou moeten brengen inzake de bezetting van de onderste plaats en de daaraan verbonden consequenties. De Nijmegenaren hebben in Enschedé met mannenmoed gestreden en zagen hun zwoegen beloond met 'n verdiende over winning. Maar hun gejuich was nog niet verstomd, toen hun het bericht ter ore kwam, dat ook Go Ahead gewonnen had, zodat alle werk vergeefs gedaan was We wensen de Nijmegenaars sterkte en alle g' luk v dc komend^ moeilijke beurten Geen der thuis spelende Oostelijke eerste klassers kon het gisteren tot eep overwinning brengen. NEC verloor thuis van de Ensch. Boys en Wagemngen ging gnder tegen Hengelo, terwijl AGOW in Apeldoorn deelde met de Zwolse Boys. Ensch. Boys Heracles AGOW Hengelo Enschedé Wageningen Zwolse Boys NEC Go Ahead Quick 18 18 18 18 18 17 1' 18 18 18 PSV en Limburgia hebben elk 23 pun ten en nog één wedstrijd te spelen. De Eindhovenarer. krijg bezoek van MVV, terwijl Limburgia een thuisbeurt heeft tegen VW. De kans is groot, dat beide rivalen tegelijk de finish passeren, waar. na een extra-kradhtmetici- nodig zou zijn MW zag door liet gelijk spel tegen Lim burgia zijn laatste kans verdwijnen. Een trotse kampioenenaanvoerder. Joop Stoffelen, op de schouders. Brabantia deelde in Eindhoven met WV en de aftredende kampioen Noad werd in Tilburg door de Sittardse Boys verslagen. PSV Limburgia MVV VVV RBC Sitt. Boys NOAD 17 Brabantia 37 Helmondaa 17 Kerkrad® 17 23 23 20 17 16 16 16 15 13 7 51—15 34—21 34—23 33—33 22—22 34—44 20—23 21—29 17—20 23—59 Maurits behaalde in Oosterhout een 52 zege over TSC en deze 'prestatie is te meer lofwaardig wanneer men be denkt,, dat aog geen enkele bezoekende eerste klasser dit seizoen capabel was in Oosterhout aan een meerderheid te - ko men. Willem H kon de race niet vol houden en struikelde tegen alle ver wachting in over hekkesluiter Juliana, dat de Tilburgers i,n Spekhei met 21 versloeg. Daarmee is de kans van Wil lem II op de titel geheel verkeken. BW deed heel wat beter en zegevierde in Den Bosch met 30 over Eindhoven. Maurits heeft nu 26 punten uit 17 wed strijden, EVV 22 uit 16. Wanneer de Lutteraders uit de laatste wedstrijd op eigen terrein tegen Eindhoven één punt weten te behalen, zijn ze kampioen. Daar Juhana won van Willem II en Sportclub Em-ma in Breda voor NAC de vlag moest strijken, staan Juliana en Emma met gelijk antal punten onderaan. Maurits BW ••••-• Willem II Lomga Eindhoven TSC NAC Bleijerhei-de Juliana 17 16 17 17 16 16 17 16 17 Sportcl. Emma 17 12 9 10 7 6 6 4 4 2 2 3 3 6 5 5 6 5 7 11 11 41—20 28—13 44—24 22—26 30—26 25—30 20—19 24—27 15—38 15—41 De federatie van eerste klassers vergaderde Zaterdag 11 Maart te Utreent. Door de veelheid van de ingekomen voorstellen was het niet mogelijk tot een beslissing te ko men. .Uiteindelijk besloot de ver gadering het bestuur van de K.N. V.B. te verzoeken de bondsverga dering, die 25 Maart a.s. gehouden zal wordentot ongeveer 1 Juni uit te stellen en de commissie- Burgwal te vragen de verschillende voorstellen te willen bestuderen en hierover nader te rapporteren. tisch en dan nóg minimaal is, Sparta nam thuis met 2—1 revanche op K.F.C. voor de 1—0 Koog-nederlaag, V.S.V. won voor de tweede maal (uit al 1—3) van Feijenoord nu met 10, terwijl D.O.S., dat thuis 1—1 speelde, nu uit met 03 van Haarlem won. Het was gisteren geen beste dag voor uitspelende stad-Gromngse clubs, in Noogezand niet bol-' Blauw WHlt 17 11 4 2 26 47—25 HDVS 9 6 2 24 36—27 10 3 4 23 34—16 ADO 17 9 8 18 33—27 DOS 17 6 4 7 16 23—27 17 5 5 7 15 22—25 Haarlem 17 5 4 8 14 30—29 Feijenoord 17 5 4 8 14 26—28 KFC 17 6 1 10 13 28—41 Zeeburg&a 17 2 3 12 7 22—56 Ajax dus kampioen in West, II door een 24 zege op H.B.S. De aandacht concen treert zich nu volledig op de strijd tegen de laatste plaats. Geen vier gelijken, maar nog maar twee ploegen die het gevaar te duchten hebben: D.W.S. en Neptunus. De Amsterdammers, die in Schiedam met 1- •hadden gewonnen, moesten nu ook met 12 aan S.V.V. de revanche gunnen. En de Rotterdammers, thuis al met 23 ver slagen, moesten nu ook in Haarlem met 21 de meerderheid van E.D.O. erkennen. Hierdoor stelden S.V.V. en E.D.O. zich veilig, terwijl ook de andere ploegen zich geen zorgen meer behoeven te maken. D.W.S. en Neptunus hebben beiden 11 punten; volgende week speelt D.W.S. uit tegen R.C.H. (thuis 1—1) en dan ook Neu- tunus thuis tegen Xerxes (uit.... 11), zodat er nog een interessant sluitstuk In het vat ligt met misschien nog wei een beslissingswedstrijd.J Nog twee uitslagen die van geen belang meer zijn: Xerxes (uit ook met 10 ver slagen) kreeg met 14 klop van R.C.H. Merk op dat Xerxes tegen Neptunus en WEST I SpartaK.F.C21 V.S.V.Feijenoord 10 Hermes D.V.S.Blauw Wit 22 HaarlemD.O.S03 WEST II H.B.S.—Ajax 2—4 D.W.S.—S.V.V. 1-2 Xerxes R.C.H. 1—4 E.D.O.—Neptunus 21 Volewijckers't Good 20 OOST AG.O.V.V.—Zwolse Boys 2—2 Enschede—Quick 23 HeraclesGo Ahead N.E.C.Ensch. Boys WageningenHengelo NOORD FrieslandAchilles H.S.C.G.V.A.V SmeekHeerenveen FrisiaBe Quick V elocditasLeeuwarden ZUID I BrabantiaV.V.V M-V-V.Limburg-ia N.O.A.D.Sittardse Boys Kerkrad®P.S.V ZUID II Bleij enheideLonga Juliana—Willem II T.S.C.—Maurits B.V.V.Eindhoven N.A.C.Spartel. Emma n-g. 2—1 2—5 2—1 werken en werd doc. HSC .net 31 vér- slagen, terwijl Be Quick in Leeuwarden met niet minder dan 6—1 door Frisia geklopt werd. Velocitus hield de eer hoog door thuis Leeuwarden een nederlaag toe te brengen. Kampioen Héerenveen zegevierde in Sheek en Friesland wist op eigen grond sledhts met 10 van Achilles te veriieze Het Ajax-elftal heeft gisteren op Hout- rust het eerste jubileumcadeau aan de club geschonken: een kampioenstitel. HBS vormde 'n hindernis, die de Amster- dammers op imponerende wijze hebben genomen. HBS had zich stellig voorge- 34 nomen een verbitterde strijd te leveren enmisschien voor een sensatie te zorgen. Het liep anders. Alles gms zoaJs Ajax het zich had gedacht. Vier doel- punten waren het resultaat van ander- half uur knap voetbal, waartegen de Kraaien met de beste wil van de wereld met konden optornen Heerenveen. GVAV Be Quick Achilles Leeuwarden Frisia Velocita-s HSC Sneak Friesland 16 16 17 16 15 14 14 16 14 16 15 7 8 7 6 6 6 6 4 1 4 7 7 6 6 6 8 5 15 30 19 18 16 15 14 14 14 13 1 80—19 33—21 39—39 3133 33—25 26—28 25—30 28—39 36-32 8—73 Wel bitter moet die pil geweest zijn welke het Nijmeegse Quick gisteren slikken heeft gekregen. Men stond voo uitslag was 4—2, nog redelijk voor HBS. Het feit echter, dat Ajax de gehele tweede heift aan het woord is geweest, cuat het spelibeelo, volkomen werd be noem door de geraffineerde techniek en net schier feilloze ploegveroand van de jubilerende vereeigiimg, ontneemt deze aii« glans, welke er onwillekeurig bij zou worden gedacht: die van een op- wmdiend duel tot de laatste seconde In- wuw, VOOr allen, die zich de illusie '^de" ^aa'kt van een mogelijke HBS- aardigheid er na de pauze hbk wpIW, A3ax leidde op dat ogen blik weliswaar met 2—1, doch het spel- nhS:^nrwDÓceen'zÜd»>g. dat een overwin- heten eein oompl®^ wonder zou ■^Sth"iL'C?t vooral de uitstekende team geest bij de Amsterdammers zijn geweest, welke Ajax zo triomfantelijk over de Guus Drager opende de rij van Ajax vier voltreffers in de H.B.S.-roos; doelman v. d. Land heeft geen schijn van kans, rechts van hem Drager, terwijl v. Dijk links en Stoffelen op de achtergrond, rechts de scène met welgevallen gadeslaan. - Het tweede doelpunt van Ajax tegen H.B.S.: op een corner van Fischer heeft v. d. Land (achter de paal) misgeslagen en Drager rechts) kan gemakkelijk inkoppen. eii-dstreep heeft gebracht. En verder wa ren er de technische capaciteiten,- welke vooral moeten worden gezocht in de middenilinie en welke voorts de aanval zo krachtig hebben gemaakt. De beste man in deze linie was op Houtrust on getwijfeld Guus Drager. Hij speelde een voudigweg met de Haagse verdedigers en rijn grootheid drukte zioh wel het beste uit in de drie doelpunten, welke de linksbuiten maakte. HBS, met de wind vol in de rug, was niet onverdienstelijk gestart. Er was een serie aanvallen, die de Ajax-defensie voor menig probleem plaatste. Toen er tien minuten was gespeeld, werd evenwel een dekkingsfout in. de verdediging van HBS n eteen door Drager afgestraft (10). Nog liet HBS de moed niet zakken, de ploeg moest 't hebben van enthousiasme en dank zij de nog niet stervende geest drift gelukte het de Kraaien bij peri-oden een fel offensief te ontketenen. Vijf min. voor de rust kwam üe beloning, toen Schwencke een hoekschop feilloos langs doelman v. d Pol joeg (11). De rust ging toe.- in met een voorsprong voor Ajax, want een scherp genome- hoek schop door Fishei', welke door doelman v. d. Land verkeerd werd gezien, duwde Drager over de lijn (21). Nog was er van alles mogelijk. Toen M'ichels evenwel amper na de rust van verre afstand een derde doelpunt op het sooringsbord bracht, werd Ajax opper machtig in h-et veld; een vierde doelpunt weer van Drager was voor de Amster dammers voldoende. Kort voor het slot was er nog even een klein-e opleving bij de Kraaien, toen Kuneman onverwachts inschoot. DWS heeft tegen het technisch aan zienlijk beter spelend SW juist iets te kort geschoten en een verdiende 1-2 ne derlaag geleden. SVV heeft zich daar door veilig gesteld. DWS bleef in de pe narie- De Amsterdammers wisten voor de rust slechts éénmaal te scoren en daarbij bleef het. Toch was het wel een strijd baar partijtje voetbal dat zij weg gaven, Na ongeveer 10 minuten reeds deponeer de Ravensberg de bal achter Opschoor. Het waren gevaarlijke aanvallen af en toe: midvoor De Haas kreeg zelfs kans om de voorsprong te vergroten, maar miste jammerlijk. SW stelde tegenover dit spel van DWS een wat rustiger en zeker ook een wat eleganter partij, maar miste nog vol. doende stootkracht bij al het soms fraaie combineren. Het was dan ook vooral aan de DWS-voorhoede, die wél doelrijpe kansen kreeg (maar ze miste) te wijten, dat de stand tot aan de rust ongewijzigd bleef. Hierna gaf SVV spoedig de toon aan maar het rotsblok Kil, stopperspil bij DWS, was voorlopig ujet murw te krij gen, Pas toen Köneman en Schrumpf wisselden en laatstgenoemde middenvoor ging spelen, kreeg het aanvalsspel van SVV een overrompelend karakter. Plot seling liepen de roodgroenen de DWS verdediging met vereende krachten om ver. waarna Schrumpf onverbeterlijk scoorde: 1-1, Thans bleek het technisch overwicht van SVV wel duidelijk en vooral Köne man en Meerwijk deden deze middag goed werk. Een kwartier voor het einde bracht een aanval de bal weer vlak voor het DWS-doel, K:' kopte er royaal onder door en onmiddellijk benutte Schrumpf deze vrije kans: 12. Met grote felheid probeerde DWS nu nog althans een gelijk spel in de wacht te slepen, maar ontkwam nauwelijks aan een derde doelpunt in eigen goal. Wiertz maakte de overwinningskans van SVV nog een enkele maal twijfelachtig, maar zijn schoten waren vrij van gevaar. Het bleef 1—2, een juiste uitslag. Al die drie Hermes-verdedigers samen op die ene fatale vierkante meter, v.l.n.r.: Melief, Ruiterman en v. d. Most, kunnen Blauw IT it s gelijkmaker niet meer voorkomen. De gelukkige maker, Koekebakkervoert onzich tbaar achter Heffels en v. Buitenen bij de voorste paal) zijn vreugdedans uit. Zijn hand berustend op het hout steunend ziet Hermes-aanvoerder Jan van Buitenen de kampioensillusie van zijn ploeg vervliegen. Als Hermes in de eerste helft had weten te veroveren wat het toen vei> diende: een 3I voorsprong hij de rust, zouden de Schiedammers nu waarschijnlijk wel een even grote kampioenskans genieten als Bla«w Wit, want waarschijnlijk zouden deze de „slag aan fle Damlaan" dan ook wel met voorsprong hebben beëindigd. Nu echter moest Hermès in de tweede helft het hoofd bieden aan een stormachtig Zebra-offensief op de wankele basis van een kleine 2—1. Eu die basis bleek te smal, want toen 2 minuten voor tijd Blauw W it dan toch nog ten langen leste de gelijkmaker had weten te scoren, hadden de Amsterdammers hun twee punten voorsprong op de ranglijst weten te behouden en was Hermes' kampioenskans van een gelijkwaardige tot een nog maar uiterst theoretische en dan nog minimale ineengeschrompeld. de wisseling oppermachtig. De Schiedam mers vochten sterk en moedig om zich niet te laten insluiten; spil Poulus oreel zijn mannen steeds weer naar vorens maar op de duur moesten zij noodge dwongen achteruit onder de mokerslagen van een vol-uit aanvallend Blauw Wit. j Van meet af aan namen de Amsterdam- 1 mers het doel van Pil met zwaar ge- schut onder vuur. Het begon met 'n vrije i trap van rechtshalf Kersbergen, vlak oder de latcorner; daarna (doordat scheidsrechter v. d. Meer de Hermes- verdediging iff de weg liep) een vrije kans voor Bergmanvoorlangs over: vervolgens eer fraaie combinatie tussen Bergman en Heffels met een schot van laatstgenoemdePil was op zijn post; op een misser van Poulus rent midvoor Heffels ineens fel door, een Guitsende schuiver vlak langs de paalPil luikt corner; een fraaie diagonale dribbel van de zeer veel werk verzettende Laken berg:. maar Poulus gooit zijn harde blon de kop in de baan van het verrassende schot. Dat waren dan de meest doelrijpe kan sen; meer gaf de voortreffelijk werken de maar dan ook zwaar versterkte Her- mes-verded'iging er niet weg. En na een half uur verliep het offensief van Blauw Wit. Hoe de bekwame kanthalfs, Whn- mers en Kersbergen, de in internationale vorm spelende linksbinnen Lakenberg en zijn rechtse collega Koekebakker ook steeds opnieuw kolen gooide op het laaiende vuur in de Zebra-aanval, hoe Bergman's rug zich ook kromde in zijn nog altijd snelle en doorstotende rushes, hoe rechtsbuiten v. Dijk met een voor treffelijke kop- en springtechniek weer elke hoge pass feilloos in het strafschop gebied stootte en hoe ook die spring- m -t-veld - m idöen voor Heffels storm liep tegen stopper Poulus, ja zelfs hoe ook de Zebra-stopperd) Altini ver mee naar voren drong om elke afgeslagen aanval opnieuw op te drukken in heel dat stormachtig offensief van een half uur had Blauw Wit, vaak vechtend tegen een muur van acht Schiedammers, géén gelijkmaker kunnen produceren. KiSKKjiV.: IwtÉSl Dit is het moment, tcaarop Blauw Wits doelman Van Raalte slechts door op de bal te gaan zitten een uiterst hachelijke situatie voor zijn heiligdom wist te klarenv.l.n.r. Wilders, v. d Tuijn, Wimmers, Van Raalte, Janse en Altink. Hermes zou ongetwijfeld een betere ruststand hebben verdiend. Want wat speelden die blauwhemden (pardon, deze keer in een reserve-rood gestoken) een goed en aantrekkelijk spelletje. Men kan net „nylon" noemen (dat schijnt de bij naam te zijn die middenvoor Lex Janse aan een bepaald aanvalssysteem heeft gegeven), maar wij noemen het doodge woon „goed", en als bijzondee tactiek zagen wij niets anders dan een listig en modern switchen in snel tempo, uit het midden over de beide vleugels. Blauw Wit steunde in die eerste helft kennelijk on zijn verdediging. Maai die verdediging bleek niet mans genoeg om het snelle zanvalspel van Hermes baas te blijven. Twee doelpunten waren er het bewijs van, en als Hermes nog wat meer open en nog wat vaker over links zou hebben gespeeld (waar Boonkamp niet tegen Jac Heijster op kon), zouden er méér goals zijn gevallen, dan zou ook het overwicht van Hermes in die pe riode beter tol uitdrukking zijn gekomen. Wel had Blauw Wit het eerste woord. Na 5 minuten al. Lakenberg had een nerveus en grabbelig duel met v. d. Most gewonnen en speelde de bal vrij op zijn linksbuiten; Cotje's rug nam de bekende kromme houding aan en keihard vloog de schuiver in dc rechter benedenhoek, geen schijn van kans voor Pil01. Maar dat was ook het enige. Want Hermes scheen het recept te hebben ge vonden, nu al, waar de wat trage Am sterdamse oefensie niet van terug heeft: snel open spel. Maar helaas voor de Schiedammers ontbrak het hun aan dat kleine snufje afwerking. Aan twee doel punten hadden zij achteraf niet genoeg en zij hadden verzuimd om er méér te ma ken. De eerste voltreffer achter Van Raalte viel na 13 minuten. Lex Janse was op een van die mooie lange passen van Manus Stolk naar links gerend, won daar een vinnig duel met zijn schaduw Altink en legde de bal toen pasklaar voor de snel opgekome Stolkgoal. MaarStolk was te snel opgekomen en stond buitenspel. Twee minuten later was het echter tóch 11- Een fout van Boonkamp was de oorzaak, want deze „witte" rechts back groef in plaats van ztyn schoen, zijn....- neus in het gras om 'n voor zet te onderscheppen; het ging dan ook helemaal niet goed, Stolk kreeg de bal vrij, zag dat Jac Heijster nog stond en de linksbuiten deed plicht: hard en vlak langs de paal vloog het leer achter Van Raalte. Een prachtig dropshot van Stolk, toen hij een hoge pasg bij het raken van de grond ineens met de binnenkant dóór- joeg, kwam zo snel af, dat Van Raalte pas reageerde toen de bal al over de lat suisde. Aan de andere kant kreeg, uit een vrije schop tegen Poulus door Berg man rechtsbuiten v. D'jk een kans, waar je als voetballer een week lang van kunt dromen om dan bij het wakker worden te bemerken, dat jebuitenspel staat! Maar de meeste kansen waren toch voor Hennesals Joop Heijster op rechts handig langs Wilders is gegleden, knalt neef Jac de voorzet in vrije positie te gen de lat en vervolgens naast, na een afgeslagen corner zendt v. Buitenen een verraderlijk boogballetje in dat maar net achter de lat neerkomt, wéér zo'n prachtig schot van Stolk als hij een hoge boogpass ineens opvangt en inschiet, en wel heeft Van Raalte zijn vuist klaar, maar de bal gaat er twee centimeter naastechter weer op de lat. Maar twee minuten voor de rust krijgt Hermet dan toch zijn ruimschoots verdiende doelpunt: weer is het Stolk die op het middenveld de bal vrij speelt, uit de dribbel doorspeelt aan JanSe, die door de aandacht-trekkende nanoeuvres van Stolk plotseli'ig vrij van bewakers staat, maar nóg beter staat Joop Heijster er voor en het is deze rechtsbuiten die op z'n gemak de bal secuur langs Van Raalte mikt 2—1. Een verdiende voorsprong voor Her mes, dat èv beter voetbal speelde èn zeer duidelijk in de meerderheid was een solide defensie (Melief, Poulus, v d. Most) die de zaak tegen de overigens spaarzame Zebra-aanvallen goed dicht hield, een goede bezetting van het mid denveld' (met Stolk in onopvallende dro ge Engelse stijl, maar verbazend nuttig, en zijn vele vele werk technisch keu rig verzorgend de spectaculaire en soms zelfs brillante goochelaar v. d. Tuijn als de besten, goed aangevuld door de oer- solide en geroutineerde v. Buitenen en de hard werkende Ruiterman), en een voorhoede die kansen wist te scheppen, openingen wist te maken, maar 'n tikje wanbof had met schoten (Jac beter dan Joop Heijster en middenvoor Lex Janse als snelle en doortastende zwervende stormram als de gevaarlijkste, waarbij v d. Tuijn er< Stolk vaak snel en ver rassend meekwamen). Het was heus niet zó gek, om in dit dominerend Hermes een aanstaande kampioensploeg te zien. Maar Hermes had nu eenmaal ver zuimd om méér dan één goal voorsprong te nemen moest dat na de rust be zuren. Want in die tweede helft waren de bordjes wel geheel verhangen. Zoals Herrr.es er vóór, zo was Blauw Wit na Nu moest Blauw Wit dan lucht maken. En omiddeUijk stormde Hermes naar vo ren. Buiten bereik van Van Raalte, knal de Jac Heijster tegen de paal, twee keer kwam de bal nog terug, toen kopte v. d. Tuijn naast. Janse onderneemt dan van het middenveld 'n rush langs vier Am sterdammers tot in het strafschopgebied, geeft dan qvei aan Heijster, die naast schiet.. En Juist als Hermes zich opmaakt om zijn dtrde en beslissende goal to scoren, gebeurt het Lucht voor Blauw Wit. maar ook in de Hermes-defensie; geen dichtgemetselde munr van verde digers meer Wéér zo'n snelle over rompelende dribbel van Lakenberg, maar hij loopt zich bij de achterlijn Ar forceert dan tegen v. d. Most een corner. Een „vooroorlogse internatio nale" corner van Bergman, precies bjj de verste paal; Pil springt er met drie Blauw Witters naar, laat de bal uit zijn boog geheven handen vallen. Kersbergen haalt de bal om, en daar staat dan Koekebakker. Ingesloten door drie Hermes-klanten draalt hty zich gebogen om zijn eigen as en kopt dan achterwaarts via de paal en een tegenstander In: 2—2...... IJog 2 (twéé) minuten voor tijd. Nog tweemaal stormt Hennes in drieste draf naar voren .De ene keer moet v. Raalte zich languit voor de voeten van Ruiter man en Joop Heijster samen werpen. De tweede (en laatste) keer zit Herr nog lelijk in da knoei bij een lange voorzet van Janse vanaf de linker lijn; met vier mau tegelijk zitten de Hermes-aanvsl'ers hem op de huid, drie tot vier maal wordt de bal ingeschoten op slechts luttele meters, Wilders, Boonkamp en Altink zijn finaal van de kaart, en daar stormt Janse toe.... Maar dan ineens, zit Van Raalte, terwijl hij het maar half weet, boven op de bal.... En het blijft 22. 22. Te weinig voor een Hermes, dat in de eerste helft voortreffelijk voet balde. Genoeg voor een Hermes, dat te weinig scoorde .Genoeg voor een Blauw Wit, dat tóch nog gelijk maakte Toen legen het eind Blauw Wit alles op alles ging zetten om de gelijk maker te forceren, kon men voor t doel van Hermes Jan en alleman tegen komen. Hier wordt Pil bijvoor beeld geschraagddoor zijn links binnen v. d. Tuijn, terwijl zijn be lagers zijn rechtsbuiten v. Dijk en stopperspil AItink (nr. 5) ...TTi rechts van Pil nog een glimpje van Lakenberg, links Poulus en Heffels Advertentie per rol Kiraly, Europese kampioen kunstrij den op schaatsen en Alena Vrzanova. we reldkampioene in het kunstrijden. zullen niet naar hun land, resp. Hongarije en Tsjzcho Slovakfje terugkeren en als poli tieke réfugié te Londen blijven, aldus wordt in Engelse schaatsenrijders krin gen verklaard. Kiraly heeft aan Britse officials mede eter gedeeld, dat hij geweigerd heeft lid van zUn de Hongaarse communistische partij te worden en dat hij daarom niet naar zijn land wenste terug te keren. De leider van de Hongaarse ploeg gaf evenwel een andere lezing. Dillinger de Hongaarse leider, verklaarde, dat Kiraly, met toe stemming van hem, Dillinger, het ver zoek had gedaan 4 weken langer te Lon den te blijven ten einde daar verder te trainen, aangezien er in Hongarije geen kunstijsbanen zijn. Daarna zal Kiraly, aldus Dillinger, naar Hongarije terug keren. „Wij zijn allen lid van de com munistische partij en Kiraly ook". Omtrent het verzoek van Alena Vrza nova voor een verblijfsvergunning zijn geen nadere verklaringen verstrekt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3