R 1 De „Cygnet" voor de rede van Terschelling VERKEERSZAKEN IN DE EERSTE KAMER Montagebouw moet concurreren 9SI dat werd voor de veldwachter TOCH WEL 'N puzzle De Vantine- diamanten n mmI F0KKELMAN Amerikaanse Marshall-dollars maken Nederland (nog) properder ADIO Pas op Uw Borst Rtsi 82 SP m m m m Zeepbel-notities van een belangrijke dag programma P De Spoorwegen en de coördinatie De „Truculent" boven water gebracht W ereldkampioenschap ijshockey Overeenstemming over tarief in bouwbedrijf Van Dam won royaal op punten van Soldevilla WOENSDAG 15 MAART 1950 PAGINA I Kleur en geur Mr. Hunter aan het woord Properheid Eén sloep haalde het niet Gewond in het water Drie andere leden van de bemanning NIEDERLaNDISCHE GRUND- STüCKS VERW ALTUN G NederlandZweden 010 pe"ss«CmI IN LANDSMEER GEEN VOGELPEST Maar 3000 kippen worden verbrand ECHTPAAR GEDOOD DOOR KOLENDAMPVERGIFTIGING AUSTIN J. SMALL NED. KATH. SPORTBOND BISDOM HAARLEM Eerste bondsfeest afd. Gymnastiek WERELDRECORD OP DE 220 YARDS SCHAAKRUBRIEK H (Van onze speciale verslaggever). Gisterochtend, even voor twaalf uur, drukte de joviale, grijze Marshallnulp- ambassadeur voor Nederland, mr. Cla rence E. Hunter, in Nijmegen „broadsmi- lin,g" op een knop, waardoor een aantal blinkend nieuwe turbines op ganig kwa men. Fotografen en cineasten (deze laatsten om. voor 'n televisie-uitzending in Ame rika) wilden allen dit historische moment vastleggen, dus drukte mr Hunter be reidwillig n"g een beetje langer en blééf drukken tot de turbines haar huilende topsnelheid van 14.600 omwentelingen per minuut bereikt hadden. En daarmede had de N.V. Dobbelman officieel, dank zij de Marshall-dollars, de beschikking over een technische appara tuur voor de zeep-faibricage, welke uniek In Europa is. Er zijn voorbeelden te over, zowel op Industrieel gebied als elders, welk een grote vlucht de efficiency dank zij de enorme ontwikkeling van de techniek in de laatste decennia heeft bereikt. De meest verbluffende staaltjes zijn waar te nemen, als men in technisch opzicht het verloop in vroeger jaren met de huidige ■werkwijze nog eens vergelijkt. Op één gebied echter, nl. de zeepfabricage, bleek tot dusverre afgezien dan van allerlei algemene en bijkomende technische ver beteringen. de ontwikkeling niet van een dermate ingrijpende aard te zijn ge weest. Het zeep-ziedproces geschiedde nl. nog altijd op dezelfde wijze als circa 100 jaar geleden. Plotseling heeft zich echter ook ten aanzien van dit belangrijke onderdeel van de zeepfabricage een om wenteling voltrokken. Een Amerikaanse vinding, nl. van de Sharpless Comp. te Philadelphia, heeft hiertoe de stoot ge geven. Inplaats van het oude zieden wordt nu gecentrifugeerd, waardoor physisch een geheel ander proces wordt verkregen. Door middel hiervan wordt de duur van het scheikundig proces, waarbij vetten en loog in zeep wordt omgezet, tot een fractie van het vroeger hiervoor nood zakelijke tijdsverloop teruggebracht, nl. van 5 dagen tot nog maar slechts 2 uur. Dit is thans de vijfde installatie, welke ter wereld werd geplaatst: drie in de V. S., één In Canada en thans één in Nederland. De plaatsing hier te lande is mogelijk gemaakt door de E.C.A.-missie h, Nederland, waarvan het hoofd, mr. Clarence Hunter, zich gistermiddag naar Nijmegen had begeven teneinde aldaar persoonlijk de installatie in werking te stellen. Van deze inwerkingtreding gin gen enkele gelegenheidsspeeches vooraf, nl. van de pres.-directeur, mr. R. Dobbel man, alsmede een chemisch-technische toelichting van dr. P. Dobbelman, waarna mr. Hunter een toespraak hield voor Advertentie Het begint met onzuiver bloed. Onmerk baar. Maar als de eerste Rheumatische Pjjnen zich demonstreren, komt het al gauw van kwaad tot erger. En al gauw is er nauwelijks redden meer aan. Tenzij ge de beroemde Kruschen-kuur te baat neemt. Simpel als goeienavond trouwens, helemaal niet néér. zelfs niet voor mensen, die moeilijk innemen, en na korte tijd alleen maar een goede gewoonte: iedere morgen ln Uw eerste kopje thee - of zo maar met schoon water - wat Kruschen Salts, zoveel als er op een echte cent gaat. Dat is dan je reinste nieuwe energie voor Uw bloedzuive rende organen, die al gauw weer jeugdig krachtig op gang komen en al Uw spieren en gewrichten pijnigende onreinheden uit bannen en afvoeren langs natuurlijke weg. Laat bij wijze van proef de wondere werking van Kruschen over U komen en verbaas Uzelf over de weerkerende energie, die veerkracht en dat bezielende gevoel, dat U weer bergen zal doen verzetten. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apotheken en Drogisten. DONDERDAG, 16 MAART 1950. HILVERSUM II (298 M.) 7.00 KRO., 10.00 NCRV., 11.00 KRO., 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws.7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg, kalender: 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. vrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gram.; 10.15 Morgen dienst; 10.45 Orgeleonc.; 11.00 V. d. zieken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Lurtch- cone.; (12.30—12.33 Mededelingen); 12.55 Zonne wijzers; 13.00 Nws. en Kath. nws.; 13.20 Piano recital; 13.45 Gram.; 14.00 Promenade tfrk. en solist; 14.45 V. d .vrouw; 15.30 Viool en piano; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gram.; 17.00 V. d. Jeugd; 17.30 Bas, bariton en piano; 18.00 Leger des Hells-ork.; 18.45 „Land en tuin bouw", causerie; 18.30 V. d. Strijdkr.19.00 Nws.; 19.15 Muzikale causerie; 19.40 Radio krant; 20.00 Nws.; 20.05 Gevar. progr. met familiecomp.; 22.05 Gram.; 22.15 Bultenl. overz.; 22.35 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 13.00 Nws.; 23.15—24.00 Omroepork. HILVERSUM I (402 M.) 7.00 AVRO., 7.50 VPRO., 8.00—24.00 AVRO. 7*0 Nw.a; 7.15 Gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws. en weer; berichten; 8.15 Radio ochtendblad; 8.40 Gram.; 8.55 V. d. vrouw; 9.00 Gram.; 9.30 Waterst. 9.35 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Metro- pole ork.; 10.50 V. d. kinderen; 11.00 Sopraan en piano; 11.30 Gram.; 11.45 Reportage; 12.00 Populaire muziek; 12.33 „In 't spionnetje"; 12.38 Amousementsmuziek; 13.00 Nws.; 13.15 Accordeonork.; 13.45 ,,U kunt het geloven of niet"; 13.50 Gram.; 14.00 V. d. vrouw; 14.30 Viool, alt-viool en cello; 15.00 V. d. zieken; 16.00 Gevar. progr.; 17.00 V. d. jeugd; 17.50 Regerlngsuitz.; 18.00 Nws.; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Orkestconc.; 19.00 V. d. kinderen: 19.05 causerie over de voorjaarsbeurs te Utrecht; 19.15 Gram.; 19.30 Radio Vloksmuziekschool; 20.00 Nws.; 20.05 „Onze nationale feestdag", causerie; 20.15 Concertgebouw-ork. en solist; (21.00 klankbeeld over het Marshallplan); 22.20 Gram.; 22.30 „Zwerftochten door Ontario en Quebec", causerie; 22.45 Gram.; 23.00 Nws.; 33.15 Sportactual.23.30—24.00 Gram. RADIODISTRIBUTIE IIÏ: 7.00 VI. Br.: Nws, 7.05 Gram., 7.30 Kron., 7.40 Gym., 7.50 Gram., 8.00 Nws, 8.05 Conc., 9.00 Nws, 9.05 Gram.; 10.00 Eng. L.P.: Nws, 10.10 Verz.pr., 11.00 Samba ork.; 11.30 NWRD: Gram.; 12.00 VI. Br.: Gram., 12.15 Sweet- and Softplayers, 13.00 Nws, 13.15 Gram., 14.00 Muz.gesch.; 15.00 Kalundborg: Ork. muz.; 16.00 Eng. L.P.: Kwintet Stevens, 16.30 Ork. Philips; 17.00 Fr. Br.: Ber., 17.10 Ens. Heyne; 17.30 Kootw.: Ned. strijdkr.; 18.00 Fr. Br.: v. d. sold.; 18.30 VI. Br.: v. d sold., 19.00 Nws; 19.30 Fr. Br.: Omr.- ork., 19.45 Nws; 20.00 VL Br.: Verz.pr.; 21.00 Eng. L.P.: Fragm. „Figaros Hoch- zeit", 22.00 „Welsh Rarebit", 23.00 Nws, 23.15 „Topic for to-night", 23.20 Silvester. RADIODISTIBUTIE IV: 7.00 Lux.: Nws, 7.15 „Bonjour le Monde!", 7.25 „Pochette surprise"; 7.30 Eng. H.S.: Ork. Gardner, 7.55 Weer; 8.00 Fr. Br.: Nws, 8.10 Conc.; 9.03 Eng. H.S.: Nws, 9.15 BBC Midi. Light Orch. 10.00 Viool en piano, 10.30 Amerik. comment., 10.45 Schoolradio, 11.30 „Kur saal" ork.; 12.00 Eng. L.P.: BBC Licht Orch., 12.45 Voordr.. 13.00 „Mrs. Dale's Diary", 13.15 Mil. ork., 14.00 BBC MidL Light Orch., 14.45 v. d. kind., 15.00 v. d. vrouw; 15.40 NWRD: Omr. tango ork., 16.15 v. d. kind.; 16.40 Eng. H.S.: Ork.muz.; 17.15 Eng. L.P.: „Silver lining", 17.30 Dansmuz., 18.00 BBC Schots Var. ork., 18.45 Paradix ork., 19.15 Regent ork., 19.45 Hoorsp.; 20.00 Eng. H.S.: Ork. Lubboch; 20.30 Eng. L.P.: Verz.pr.; 21.00 VI. Br.: „Phaïdra en Hippolutos", 21.20 „Annie get your gun", 22.00 Nws; 22.15 Fr. Br.: Deli- bes, 22.55 Nws, 23.00 Gram., 23.55 Nws. pen in en het continu werkende cen trifuge-systeem zette zich ln werking. Een gedeelte van de nieuwe Installatie voor het bereiden van zeep, die gisteren in de fabriek van Dobbelman te Nijmegen door de heer Clarence Hunter (rechts), het hoofd van de E.C.A.-missie in ons land, in bedrijf werd gesteld. genodigden, de technische staf en het overige fabriekspersoroeel. Ik neem, aldus mr. Hunter, deze ge legenheid te baat, temeer nog aangezien thans de eerste helft van de Marshall hulp is verstreken, om enkele cijfers te verstrekken nopens de hulp, welke aan de aan het Marshallplan deelnemende landen aan dollars werd verstrekt. In deze helft was voor 8,5 milliard uitge trokken en daarvan werd 8 milliard inderdaad besteed. Van deze 8 milliard werd 20 pet. aangewend voor investe- ringsdoeleinder en het verschaffen van industriële uitrustingen. Deze nieuwe zeepinstallatie vormt daar een der vele voorbeelden van. Evenals met deze apparatuur de pro ductie wor.lt verhoogd en de concurren tiekracht wordt vergroot, zo geldt dit ook voor de overige verstrekte uitrustingen en andere Marshall-bijdragen. De lei dende idee van de Marshall-hulp is n.l. èn product it verhoging èn kwaliteitsver betering, teneinde de concurrentiepositie op de afzei markt te versterken. En dat niet alleen cp de afzetmarkt in Europa, maar ook overzee, teneinde aldus weer dollars te kunnen creëren. De Marshall-hulp dient een nor.-stop proces te zijn, dat nog vele jaren zal doorwerken ten behoeve van de bevol king der gehele wereld. Daarna drukte mr. Hunter twee knop- Hoe noodzakelijk anttere vormen vam Amerikaanse steumver lening ook mogen zijn, ons werden gisteren aeze gie rende centrifuges (om allerlei uiterst onpractische redenen) zeer sympathiek: achter haar prozaïsch onwelluidend ge luid zweven voor ons sinds de dag van gister de., zoetste lentebloesem-geuren, achter haar verbluffende productie-cijfers rijzen voor ons de., mooiste vrouwen op. Ongeveer vijf procent van alle vrou wen schijnt absoluut geen enkele zeep te kunmen verdragen; gezien onze spreek woordelijke zindelijkheid mogen wij ech ter aannemen, dat althans de Nederland se overgevoelige perzikwangetjes op een andere manier gereinigd worden. Schuim is voor een belangrijk deel een „concessie" aan het publiek. De rei nigende werking der zeep berust groten deels op andere factoren. Voor scheerzeep ligt dat anders. Wij vroegen de vriendelijke bedrijfsingenieur die ons rondleidde, naar de afdeling scheerzeep. De scheerzeep van „Vroeger was ik de nederigste riolen-reiniger, thans ben ik de rechterhand van minister Lieftinck...." Wij koesterden zelf geen enkele am bitie in die richting, waren zelfs in onze huidige zeer nederige status bijna vol maakt tevreden en soms helemèèl niet glad geschoren. Alleen wilden we nu eindelijk wel eens weten hoe de technici die worstjes scheercrème in de tubes proppen. De technici (die van de 14.600 omwentelingen) hebben daar, bleek ons, hoegenaamd geen enkele moeite mee: zij vullen namelijk de tubes achteraan en solderen ze daarna dicht in de hoop, dat U en ik alsmaar vóóraan veel te veel crème zullen knijpen. Wij Nederlanders heten een zindelijk volk; het lijkt ons echter onbegonnen werk om alle badkuipen te tellen, die als opslagplaats van kolen en/of aard appelen gebruikt worden. Desalniettemin verbruikten wij vorig jaar 4.800 ton toi letzeep, hetgeen neerkomt op 55 millioen stukjes. Daarnaast werden 60 millioen stukken huishoudzeep tot schuim ge klopt en nogmaals 60 millioen pakken zeeppoeder. Cijfers over het gebruik van zachte zeep (waarmee onze goede moe der in onze jeugd jarenlang onze kuif schuurde 's Zaterdags (en altijd brul len-wij, en altijd zeep in de ogen) kon men ons niet geven. Wy wilden tenslotte nog wat weten over de aantrekkehjke juffrouwen, wel ke de zeepreclames plegen op te luiste ren; wij keken eerlijk gezegd met een half oog naar haar uit. Ze waren er niet, zei men ons, het waren gewoon filmsterren. Maar uit reclame-oogpunt gp.am ze eriq als koek zei men ons verder en wij herinnerden ons plotseling leven dig hoe ook onze Tante Agnes (uit Goes) niet direct met aards schoon gezegend, zouden wij al te euphemistisch zeggen, een bepaald soort toiletzeep nam, omdat Ginger Rogers, Betty Grable, Rita Hay- worth en nog een klusje harer sexegeno- ten het ook allemaal deden en zó carrière gemaakt hadden. En och, soms zit de illusie inderdaad gewoon in een washandje, een vage geur van (synthetische en meestal uit kolen vervaardigde) lentebloesem of een aar dig meisje op een aantrekkelijke omslag achter glanzend cellophaan. De sleepboten „Holland" en „Storte- melk" z(jn er in geslaagd de „Cygnet" voor de rede van Terschelling te bren gen. Het Panamese schip is hier voor anker gegaan. Met pompen kan men het water de baas blijven. Zoals enkelen der geredden vertelden, werd het sohip ca. 11 uur Maandagavond door een mijn ter hoogte van de machine kamer getroffen. Vrywel iedereen nam in de sloepen plaats, alleen de kapitein en twee van zijn mannen besloten aan boord van de „Cygnet" te blijven. Radio grafische noodseinen konden echter niet worden uitgezonden, omdat die radio apparaten vernield waren. Zo snel mogelijk verwijderden de sloepen zich van het zwaar-beschadigde schip. De gevreesde ontploffing bleef echter uit en na een tijdlang te hebben rondgezwalkt, besloot men naar het schip terug te keren en weer aan boord te gan. Na grote krachtsinspanning gelukte dit aan die meeste leden van de beman ning. De vijf inzittenden van de sloep, die later door de „Holland" zou worden op gepikt, slaagden er in de woelige zee echter niet in de „Cygnet" te bereiken. Wel wist één van hen, de tweede kok, een lijn te grijpen, die van het schip werd uitgeworpen. Meer aan een half uur kon de man de lijn, die hem en zijn metgezellen voor afdrijven in de duisternis moest behoeden, vast houden. Toen hield hij het niet meer, hy liet de lijn los en aan boord van de „Cygnet" zagen vertwijfelde mannen hoe het bootje door de golven werd opgenomen en in de nacht verdween. Naderhand zouden ze vernemen, dat vier van de vijf inzittenden, tenge volge van koude en uitputting gestor ven waren. kwamen er beter van af. Het zyn een 65-jarige Griek en twee Egyptenaren van resp. 40 en 47 jaar, alle drie stokers, die op het ogenblik met de 47-jarige Griekse bootsman in het R. K. ziekenhuis te Harlingen worden verpleegd. De bootsman kreeg bij de ontploffing drie verbrijzelde vingers, de anderen werden door de kracht van de explosie van het schip geslingerd. Hoewel gewond naderhand bleek, dat zij been- en bekkenfracturen hadden opgelopen wisten zij zich een tijd lang drijvende te houden. Volkomen uitgeput zijn zij later door hun kameraden opge vist. Volgens de geneesheren laat het zioh echter aanzien, dat zij van de door gestane ontberingen geen ernstige ge volgen ziullen overhouden. Van de zijde van het ministerie van Marine vernemen wij, dat de „Cygnet" zich op het ogenblik van het ongeluk drie vier mijl buiten de geveegde route moet hebben bevonden, In de avondvergadering van de Eerste Kamer kwam gisterenavond de begro ting van het departement van Verkeer en Waterstaat - aan de orde. De heer Tjalma (AR) vroeg als eerste spreker o.m. de aandacht voor de pen sioenregeling der opvarenden van de koopvaardij. Voor de Zeeuwse veren had hij geen bezwaar tegen heffing van passagiers le klas, daar degenen die gratis willen reizen van de 2e klas gebruik kunnen maken. Spr. pleitte verder o.a. voor het alsnog opnemen in de plannen van een brug bij Gorinchem. De heer Kraaijvanger (KVP) bespras allereerst de coördinatie van verkeer en vervoer. Naar zijn oordeel zal de minis ter bij zijn studie over dit vraagstuk de N. S. buiten de deur moeten zetten, omdat het algemeen belang behartigd dient te worden. De minister moet af stand nemen. Spr. vroeg of de minister in uitzicht kan stellen, wanneer de commissie ver gunningen personenvervoer in haar uit gebreider samenstelling zal optreden. Voorts vroeg hij nadere mededelin gen inzake opheffing van het personen vervoer op enige spoorlijnen en ook informeerde hij er naar of de minister iets naders kan zeggen omtrent de tarie ven der spoorwegen. Spr. was van oordeel, dat de A. T. O. wel enigszins uitzonderlijk bevoorrecht is boven andere ondernemers. Hij vroeg opgave van de tonnage der A. T. O. in 1939 en de bijgekochte tonnage om een vergelijking te kunnen maken met de tonnage, welke de minister haar wil laten. De heer Kraaijvanger besprak voorts o.m. het geschil tussen de N. S. en de Gelderse Tramweg Mij. Het valt z.i. de N. S. blijkbaar moeilijk goed samen te werken met het wegvervoer en de mi nister is ook niet gemakkelijk een pleitbezorger voor het wegvervoer. Spr. verklaarde zich tegen richting- De in de Theem smondd n g gezonken Britse onderzeeboot „Truculent" is giste ren door tien bergingsvaartuigen boven water gebracht. Deskundigen van de Britse marine verwachten in de onder zeeër de stoffelijke overschotten van ten minste twintig opvarenden te zullen aantreffen. Men Ls voornemens, de „Truculent" naar een landtong ter hoogte van Sheer- ness te slepen. Hier zal de onderzeeër worden leeggepompt en vervolgens zul len de scheuren in de romp van de onderzeeboot voorlopig worden gerepa reerd, netgeen naar verwachting ver scheidene dagen zal duren. Daarna zal de „Truculent" naar Sheerness worden ge sleept, waar de oorlogsbodem in dok zal gaan, om nauwkeurig te worden onder zocht. De mógeiykheid bestaat, dflt de „Truculent" weer in dienst zal worden gesteld. Officiële publicatie Het Nederlandse Beheersinstituut, bureau Bijzondere Beheren, Badhuis weg no- 92, Schevenipgen, voerende het beheer over het vermogen van de voormalige Niederl&ndische Grund- stüoksverwaltung deelt het navolgen de mede: In de liquidatie van de Niederiandi- sche Grundstücksverwaltung, welke mede die van haar lasthebbers omvat, hebben zich enige principiële kwesties voorgedaan betrekking hebbende op de vraag, wie als crediteuren van deze Instelling moesten worden erkend. Over deze kwesties is onlangs door de af deling rechtspraak van de raad voor het rechtsherstel uitspraak gedaan, zo dat thans uit de beschikbare activa kan worden overgegaan tot een eerste liquidatie-uitkering aan crediteuren van 40%. Een circulaire, waarin nadere bij zonderheden omtrent deze uitkering zijn opgenomen en welke het bedrag, waarover de vordering is erkend ver meldt, zal aan alle crediteuren worden toegezonden. Toezending dezer circu laire geschiedt in alfabetische volgorde. Er wordt echter op gewezen, dat door het zeer grote aantal crediteuren deze toezending verscheidene maanden Ln beslag zal nemen, zodat het bureau Bij zondere Beheren het op prijs zal stel len,, Indien crediteuren zich terzake van de liquidatie-uitkeringen slechts in zeer dringende gevallen tot dit bu reau wenden. Aangezien van zeer vele crediteuren slechts oude adressen bekend zyn, wordt aan crediteuren (c.q. bewind voerders en gemachtigden) die zich nog nimmer met bovengenoemd bu reau in verbinding hebben gesteld, verzocht onverwijld naam en adres aan dit bureau op te geven. aanwijzers op de tram en was verdei van oordeel, dat de gemeentebesturen behoren te weten, waaraan zij toe zijn op het stuk der vliegvelden. Tal van werken zouden tot uitvoering moeten komen in tijden van achteruit gaande werkgelegenheid. Z.i. is het nood- zakelqk, dat die werken voorbereid worden en bestedingsklaar zyn. Wat de veren op de Schelde betreft merkt spr. o.a. op, dat men in Zeeland moge bedenken, dat het rijk nog een belangrijk bedrag erop toelegt om de band met Zeeuwsch Vlaanderen te ver sterken. Spr. hoopte, dat de tunnel in Velsen in 1951 gebouwd zal kunnen worden De heer Kievit (Arb.) meende, dat de coördinatie- van het vervoer te wein;s als geheel wordt gezien. Met alle kracht moet gestreefd worden naar een spoe dige ordening van de gehele vervoers organisatie. De agitatie tegen de spoor wegen en de dochterondernemingen moet naar zijn oordeel ophouden, omdat er rust nodig is. De onderlinge strijd inzake de Rijn vaart moet plaats maken voor samen werking, nationaal en internationaal. Advertentie. In de wedstrijden om het wereldkam pioenschap ijshockey, welke te Londen worden gehouden, won Noorwegen met 11—0 van Frankrijk, Canada met 13—2 van Zwitserland en Zweden met 10—0 van Nederland. De Zweden waren aanvankelijk een beetje verrast door het stugge verdedi gen van onze landgenoten. Ongetwijfeld was Zweden van het begin af sterk in de meerderheid, maar Van der Heiden in het doel stopte op soms schitterende wijze de moeilijkste schoten, welke van alle kanten op hem werden afgevuurd In de eerste periode wisten Carlsson en Oeberg (2 x) het Nederlandse doel te vinden en in de tweede speeltijd voegde Carlsson er nog een vierde goal aan toe. In de derde periode waren onze tegen standers echter zo sterk in de meerder heid, dat onze verdediging tenslotte wel moest capituleren en niet minder dan 6 x wist de Zweedse voorhoede de puck m het Nederlandse doel te leggen. In de eerste wedstrijden won Engeland met 9—0 van Frankryk, Zwitserland met van België en Zweden met 83 van de Ver. Staten. AdvertenUe meter Wanneer de plannen, die op het mo ment in overweging zijn betreffende een premieregeling voor de particuliere wo ningbouw voortgang vinden, dan zal het streven erop zijn gericht, de fouten te vermijden, welke kleefden aan de rege ling, welke na de eerste wereldoorlog heeft gegolden. Zo deelt minister In 't Veld aan de Eerste Kamer mede in de M. v. A. over de begroting van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Als een uitvloeisel van dit streven ver- wijst hy naar de door hem noodzakelyk geachte differentiatie van de premie naar verschillende woningtypen, waaromtrent hij reeds een mededeling deed. Ook zal dienen te worden voorkomen, dat een handel ontstaat in toegezegde premiën, zodat het niet mogelijk zal zijn na jaren nog toezeggingen te effectueren, welke zijn gebaseerd op een hoger prijsniveau dan geldt ten tijde van het uitvoeren van de bouw. Verwacht mag worden, dat een premiestelsel, op de lange duur gezien, zal kunnen leiden tot een aanzienlijke besparing op de overheidsuitgaven. De mogelijkheid voor de -particuliere bouw om uit het z.g. vrije bouwvolume te bou wen, moet wachten tot over de premie regeling zal zijn beslist. Dezer dagen is de commissie van voorbereiding, door de betrokken par tyen ingesteld en is overeenstemming bereikt omtrent de tarieven voor de tra ditionele woningbouw en voor de mon tagebouw. Verwacht mag worden, dat deze overeenstemming door de party en zelf zal worden bekrachtigd. Montagebouw Voor de montagebouwondernemers be staat thans de gelegenheid met de ge meentebesturen afspraken of contracten te maken, welke zich over enkele jaren uitstrekken. De systemen Bredero, Korrel en Wel- schen krijgen, daar zij reeds het maxi mumaantal voor toeslag in aanmerking komende woningen hebben geproduceerd, in de toekomst geen toeslagen meer en moeten dus concurreren tegen de tradi tionele bouw. Het Airey-systeem zal nog tot het einde van dit jaar montagetoeslag ontvangen. 2500 Woningen van dit sys teem zijn reeds gereed of in productie: voor de daaropvolgende 500 woningen zal. indien daarmede voor het einde van dit jaar is begonnen, een toeslag van 2 M worden verleend. Na 1 Januari 1951 zal Advertentie. Bestrijdt een beginnende hoest direct met de snelwer kende en slijmoplossende De Spaanse middengewicht Soldevilila was gisteravond im de Haagse Dierentuin al verslagen voor hij in de ring kwam. Hij had namelijk slechts een keer Luc van Dam zien boksen en wel ruim een maand geledein te Parijs tegen Claude Ritter, toen v. Dam een van de aller slechtste partijen van zijn prof loopbaan bokste en dik verloor. Naar aanleiding daarvan had de Spanjaard oenze landge noot zwaar onderschat: Hij zou „aan v. Dam een zacht eitje hebben", zoals hij verklaarde. Maar gisteren bokste v. Dam weer in zijn eigen goede vorm, zijn tech niek was superieur en Soldevilla kreeg een zware afstraffing. Slechts aan de I moed en het uithoudingsvermogen van de Spanjaard is het te danken, dat hij de voile 10 ronden op die been bleef. Het werd een twijfelloze puintenzege voor v. Dam, wiens bokskunde triomfeerde over bet „vechten" vain de aan het eind danig getekende Soldevilla. Dat de veteraan Jan Nicolaas nog altijd zijn mannetje staat, bewees hij met een goede pu-ntenzege in zes ronden op Wal ter Krans. Voorts moest Jam Oudshoorn in de vijfde ronde die strijd wegens een oogwond staken tegen Wim Ludwig. De tweede internationale partij ging tussen Giel de Roode en de Belg Gustof Plas en eindigde in een zeer ruime puniten- zege van de veel betere De Roode. Theo Nolten heeft te Parijs in het bantamgewicht een moedige partij ge bokst tegen de sterke kleurling Tyani uit Turns- Moedig maar kansloos; zelfs toen hij noodgedwongen voorzichtiger werd, ging hij viermaal voor acht tellen neer en werd hij aan beide werkbrau- wen gewond. In de achtste ronde staakte de scheidsrechter de ongelijke strijd en riep Tyani tot winnaar uit. Door een puntenoverwinning op Lu- cien Krancryk behield in hetzelfde pro- ook het Airey-systeem moeten concurre- gramma Jean Stock de Franse kampioens. MhTHENESSERPlE|N29RDAM ren tegen de normale bouw Met een verdere daling van de bouw kosten, zo zegt de minister verder, kan voor de toekomst gerekend worden. Ten aanzien van de huurprijzen moet hij er op wijzen, dat deze voor de na 1945 gebouwde woningen over het al gemeen ongeveer 30 pet. liggen boven het peil van Mei 1940. De vraag of na verloop van tijd de bouwkosten zover zullen dalen, dat deze met een derge lijk huurpeil rendabel zullen zijn, acht hij niet voor een exacte beantwoording vatbaar. Mocht dit echter niet het ge val zijn, dan zal een verdere verhoging van het huurpeil overwogen worden. Het ligt in het voornemen in het kader van de in voorbereiding zynde algehele herziening van de Woningwet ook voor stellen te doen met betrekking tot de be vordering van overheidswege van de eigendomsverkrijging van woningen door arbeiders en kleine zelfstandigen. Bij het onderzoek van de kippen, die op het pluimveebedrijf van de heer P. B. te Landsmeer waren gestorven, heeft het Rijksseruminstituut te Rotterdam geen vogelpest kunnen vast stellen. Wel werd loodvergiftiging geconstateerd, welke zou zyn veroorzaakt door het voer, dat de dieren, welke uit Brabant afkomstig wa ren en die B. zopas op de markt had ge kócht, hadden gekregen voor ze in zyn bezit waren. Desondanks nemen de autoriteiten het zekere voor het onzekere en wordt uit voorzorg de gehele kippenstapel van de heer B. en dat zijn ongeveer 3000 stuks in beslag genomen en verbrand in de destructor te Purmerend. De eigenaar krijgt de slachtwaarde van zijn kippen vergoed. Gisterenmiddag werd in Meeden het echtpaar S. dood in bed aangetroffen. Toen een familielid hen wilde bezoeken, vond zij de deur gesloten, Een onderzoek werd ingesteld en men vond man en vrouw dood in bed. Geconstateerd werd. dat de slachtoffers aan kolendampver giftiging waren overleden. De actie voor de vacantiespreiding heeft ook in Amerika resultaten gehad. Het eer9te Amerikaanse toeristengezelschap, dat ons land in 1950 zal bezoeken arriveert reeds op 21 Maart. In andere jaren kwa men de eerste gezelschappen nimmer voor eind Aprilbegin Mei. door 3) Pappie, hernam de vriendelijk blik kende jongeman, er zijn ernstige dingen gebeurd. Op het ogenblik ben je in staat de eerste de beste bank binnen te stap pen en 'n bedrag van twee honderd vijftig duizend pond sterling op te nemen, zon der dat een sterveling je een strootje in de weg legt. Dimble zweeg. Wil je me een klein genoegen doen pappie? Zie je dat restaurant daar, aan de overkant? Ga er heen, bestel een kop koffie en blyf daar een paar minuten rustig zitten. Na de herrie van zoëven heb je 'n beetje rust en een kleine hart versterking dringend nodig. Inmiddels bel ik 't West Londen Hospital op en in formeer naar de toestand van de man, die overreden werd. Ik kom zo gauw moge lijk bij je. Wil je me dat genoegen doen, pappie? Straks, als ik terug kom, zal ik je een verklaring geven. Tot ziens. Het zonderling jongmens gaf gas en enkele seconden later was de gryze ren- wagen tussen de andere auto's in de straat verdwenen. HOOFDSTUK IV Bent u detective? Zonder er zich rekenschap van te ge ven wandelde mr. Dimble naar het re staurant, dat de jongman hem had aan gewezen. Hij dacht aan het uiterlijk van Chris Cartey, dat onwillekeurig vertrouwen inboezemde en hoopte, een verklaring te krijgen van alle zonderlinge avonturen die hij in de loop van de ochtend be leefd had. Een half uur verstreek. Mr. Dimble werd ongeduldig. Toen wederom een kwartier verstreken was nam hy zich voor, nog vijf minuten te wachten en dan te vertrekken. Wederom gingen tien minuten voorbij en juist toen mr. Dimble zyn koffie wil de betalen, stapte de jeudige Amerikaan het restaurant binnen. 't Spijt me, dat ik je zo lang liet wachten, pappie! riep hy. De man was dood,, voor hij aan het ziekenhuis kwam Welnu; heb je een verklaring gevonden? Helaas, nog niet. Mooi, lees dat dan maar eens! En Cartey overhandigde hem een ex tra blad, zoals er in Londen dagelyks dozijnen worden uitgegeven. Mr. Dimble las: NOODLOTTIG AUTO-ONGEVAL Onbekende in Kensington overreden Vanmorgen om tien uur werd een man overreden in de High Street in Kensington. In een zeer ernstige toestand w«rd hy naar het ziekenhuis gebracht, doch hy bleek by aankomst reeds over leden te zijn. ii,. De ongelukkige was in niet in het be zit van papieren of anderszins, waardoor zyn identiteit zou kunnen worden vast gesteld. In zijn bruin leren citybag vond men slechts een dozijn stukken scheer zeep. De stukken scheerzeep zyn reeds door deskundigen onderzocht; het merk is ten enenmale onbekend. Mr. Dimble las de laatste zin wel vier vijf keer en liet zich toen met een uit roep van verbazing achterover vallen. Hemel.de man heeft mijn tas. Cartey glimlachte een ogenblik, doch zyn door de zon gebruind gelaat keek ogenblikkelijk weer ernstig. Tja, da's een vreemde geschiedenis pappie, merkte hij eindelijk op. En als men even nadenkt, komt men tot de overtuiging, dat een ander zyn tas heeft, nietwaar? Mr. Dimble keek eerst nu naar de citybag, die hy naast zich op de vloer had gezet. En nu hij er goed naar keek, behoefde hy geen seconde te twyfelen: het was niet zijn tas. De tas was een weinig kleiner. Bovendien was ze voorzien van twee sterke sloten, terwijl zijn eigen tas des noods met een haarspeld had kunnen geopend worden. Mr. Dimble, begon Cartey langzaam en plechtig, in deze tas liggen dia mantendiamanten; voor meer dan een millioen dollar aan diamanten. Dimble was sprakeloos. Dat verbaast je, hé pappie? hernam Cartey. Maandenlang heb ik deze ci tybag gevolgd. Ze was eigendom van Henry Duboiszo heette die man, die een uur geleden gedood werd. Ik volgde deze tas van New York Jaar Londen, van Londen naar Parijs, en van Parijs weer naar Londen. De laatste twee maanden was Dubois in Pa rijs. Natuurlyk, met de tas. Ik was ook in Parijs en wilde hem de tas afnemen. Daartegen maakte hij bezwaar en zulks om de eenvoudige re den, dat de tas zyn wettige eigendom was. Natuurlijk ook de inhoud. En nu zijn tas en inhoud jouw wet tig eigendom, pappie. Wat denk je er mee te doen? Ik? stamelde mr. Dimble, die óe laatste tien minuten niet anders had ge daan dan naar de tas gekeken en zijn bezweet voorhoofd afgeveegd. Wat zal ik doen? Er is voor my slechts één ding te doen. Ik wn mijn eigen tas terug hebben. Dat is voor my belangrijk. Uitermate belangrijk! Werkelijk pappie! Dimble knikte. Uitermate belangrijk, herhaalde hy. U zult trouwens zelf inzien dat Je wilt deze tas teruggeven pap pie? vroeg Cartey. Ja. En dat zo gauw mogelijk. Ik moet mijn tas hebben. En de politie krijgt deze. Cartey keek hem een ogenblik scherp aan. Het scheen wel, of hij de gedachten van de tegenover hem zittende man wilde raden. Pappie, hernam hjj, je schijnt niet goed te begrypen, wat je wilt doen. Dimble haalde de schouders op Begrypen of niet. dat is van on dergeschikt belang,, jonge vriend. De zaak interesseert mij met. Vertel uw ge schiedenis maar eens aan een ander; ik heb nu geen tijd meer. Hij keek op zyn horloge en wilde op staan. Luister, pappie. Ik verzoek je vrien- delyk, nog maar twee minuten naar mij te luisteren. Wil je dan vertrekken, wel nu, de deur staat wagenwijd open. Maar ik verzeker je bij voorbaat, dat ik dan geen seconde meer van je zyde wyk. Dimble ging aarzelend zitten. Pappie, begon Cartey, misschien is het je bekend, dat. men een paar jaar gelei ,en opruiming heeft gehouden van alle tegenwoordige en toekomstige czaars van Rusland! Ryke heren hebben de eigenaardige gewoonte, kostbaarheden te verzamelen. Zo deden ook de keizerlyke heren van Rusland, w.er voorraad d «manten mder- tyd onschatbaar was. Toen de Romanofs het schouwtoneel der wereld verlieten, verdwenen hun diamanten even plotse ling als de flessen jenever by de inval der politie in een verboden nachtclub. Kleine partijen diamanten kwamen op de Amerikaanse markt, doch het groot ste gedeelte werd vervoerd door de don kere tunnels der onderwereld. Deze di amanten werden gestolen, herstolen, ge kocht en wederom gestolen. (Wordt vervolgd) titel in het middengewicht. De Nederlandse Katholieke Sportbond, afdeling gymnastiek, in het Bisdom "riem heeft besloten dit jaar voor do eerste maal een bondsfeest te organiseren Ann6» °p ^ei' 2e Pinksterdag, op het m Den Haag- Dit feest is bedoeld als viering van hit 30-jarig be- a „,01\d' althans van het feit, dat 30 jaar geleden de Dioc. Haarlemse Gymnastiekbond werd opgericht, waar van de N.K.a. de voortzetting is. De organisatie van dit Bondsfeest be rust by de Kring s-Gravenhage van de N.K.S., terwyl de technische leiding is opgedragen aan de heer j. Allaert te Amsterdam. Aan dit Bondsfeest zullen ongeveer 100 verenigingen met 2000 turnsters en tur ners deelnemen, welk aantal een afspie geling zal zyn van de meer dan 20.000 leden, die de N.K.S. afdeling gymnastiek in het Bisdom Haarlem eind 1949 onder haar vanen schaarde. De Amerikaanse sprinter Ba-roey EwsU, dtie bij de Olympische .Spelen in Landen tweede werk op de 100 en op de 200 M. hardlopen en kort daarna is overgegaan naar de beroepssport, heeft te Melbourne in de halve finale de 220 yards gelopen in 21 sec-, waarmee hy het prof-wereld record met 0.1 sec. verbeterde. In de finale werd hij derde im 20.9 sec., dus nog 0.1 sec. sneller dan im de halve finale. Het wereldrecord voor amateurs staat met 20.3 sec. op naam van Jesse Owens sinds 25 Mei 1935. In Mei van het vorig jaar liep Mei Patton de 220 yards in 20.2 sec., maar deze tijd is nog niet officieel als wereldrecord erkend. (Schaakredacteur P. Achterweg 8 A. KOETSHEID, 3, Lisse). No. 6614. P. A. KOETSHEID Eerste plaatsing. Mat in twee zetten. No. 6615. B. LINDGREN, Lidingö, Zweden. Eerste plaatsing. Mat in drie zetten. Het doet ons veel genoegen, ditmaal een eerste publicatie van de bekende Zweedse componist Lindgren te brengen. Zover wij weten, onderscheiden zich zijn composi ties hoofdzakelijk door haar economische, zuivere matstellingen. In no. 6615 is dit ook weer het geval. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6607. N. Y. J. Termaat. 1. f2—f4 enz. i. f3 of 1- Dd2 falen resp. door 1 Kf4 en 1Ó3b2 schaak. No. 6608. A. Hagmeyer 1. Pe4d6 1. Kc3 (P ad lib Ke5. a5 2 Ra5, Pf3:t Pb5tt. Schijnbaar een lasl ge opga e. 1 Tg4, Tg8. Rb8 Tbl worden mei suc ces weerlegd door 1Pc3. w na Pc3 verder ingrijpt of zich eventueel nog met a6a5 kan verdedigen. GOEDE OPLOSSINGEN. Nos. 6607 en 6608 werden goed opgelost door: ir A. Bergstein, Geleen (41), C. da Krom, Nymegen (39); C. Laurense, Rot terdam (39); kap. J. de Nys, Groesbeek (39); L. v. Nuys, Maastricht (19); C. v. d. Weide, Rotterdam (36). No. 6607 door: J. Dlckhaut, Nijmegen (33); H. Th. v. Goor, Voorburg (27); W. H. Haring, Schipluiden; J. Spruyt, Rotter» dam (7).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2