Frédéric Chopin als 1716ns en 171USICUS R De Senaat „betreurt" veergelden op de Wester Schelde UIT DE SPORTWERELD De Vaiilme- diamanten BIJZONDER INVOERRECHT OP BENZINE WORDT VERHOOGD r de a Rijke literatuur voor minnaars van zijn muziek dia^eic/ Ir Kraayvanger drong aan om actief te letten op werkgelegenheid J Oostenrijk krijgt Kath. gezinszorg ADIO programma Ben Royaards naar het A. T. G.? f2.- per Utèrflej. Fraa* ft Uir frinhelier. DE ZAGENDE PUNEN »8 Bondsvergadering van de K. N. V. B. is uitgesteld Oostelijk elftal wint in Utrecht Wereldkampioenschap ijshiockey DONDERDAG 16 MAART 1950 PAGINA 2 SAMENWERKING TUSSEN OPENBARE LICHAMEN Vergadering van 15 Maart Urk bij Overijssel Geschoeid op Nederlandse leest Pensioenen-in terpellatie Tegen „ingeblikte" muziek KATH. STUKADOORS PATROONS BIJEEN EEN KANSJE VOOR DE VELSER TUNNEL? haast leeg? nieuwe Morgen Stopzetting reizigersvervoer spoorwegen Actieve conjunctuur politiek KIND DOOR KOKENDE THEE GEDOOD De pers mocht „doppen Op vergadering van 2e, 3e, 4e klassers van West II ZO'N VLUCHT ZAL NIET HELPEN Motie aangenomen AUSTIN J. SMALL Voor de eerste vergadering van de Tweede Kamer in de Ridderzaal be stond heel wat belangstelling. Maar al spoedig herkreeg zij het gewone aan zien van iedere vergadering. Dat wil zeggen: in en uit gaande Kamerleden zelfs meer uit- dan ingaande, omdat de agenda van deze dag niet zeer ani meerde een eenzame minister ach ter de regeringstafel, en daartegen over de voorzitter met een of twee griffiers achter het aloude Voorzitters- bureau uit het Kamergebouw. m De agenda was nogal gevarieerd. In deze nieuwe omgeving moest worden be gonnen met de stemming over het amen dement Van de Wetering (C.H.) op het wetsontwerp wijziging van de Mo torrijtuigen-belastingwet, over welk amendement in de vorige vergadering de stemmen hadden gestaakt. De strek king ervan was de belasting op de die- seltractie te handhaven op 150 procent en deze niet zoals de regering voor stelde te verhogen tot 200 procent. Was in de vorige vergadering de stem verhouding 3030, nu werd het amen dement aangenomen met 4540 stemmen. Ditmaal wachtte de voorzitter, dr. Kor- tenhorst, met het uitbrengen van zijn stem, welke als laatste de doorslag zou kunnen geven, totdat de overige stem men waren geteld. om nog te kunnen meestemmen, stemde bij vergissing voor. Over de grenswijziging en de provin ciale indeling der gemeente Urk was nog het een en ander te doen. Het ging er bij dit wetsontwerp om de gemeente Urk, die bestuurlijk aan de provincie Noord Holland werd onttrokken en met de N. O. Polder rechtstreeks onder het toe zicht van Binnenlandse Zaken was ge bracht nu onder de provincie Overijssel te brengen. Er werd nu op gewezen, dat de Zuider zeeraad niet was gehoord, dat Urk nooit op Overijsel aangewezen was, maar op Noord-Holland, op Amsterdam en de Zaan. Zelfs Friesland werd in het geding gebracht De heer Vondeling (P.v.d.A.) zeide, dat hierin geen beslissing moest worden ge nomen zonder dat ook over de indeling van de N. O. Polder zou worden beslist Minister Teulings betoogde echter, dat deze regeling slechts voorlopig was en gemaakt om het de bewoners van dat gebied mogelijk te maken aan de Staten verkiezingen deel te nemen. Deze rege ling liep niet vooruit op de status van de N. O. Polder. Het ontwerp werd daarna aangeno men met 16 tegen 12 stemmen. Het was ee'n deel van de P.v.&A., dat tegen stem de. Op uitnodiging van de Caritasmissie in het bisdom Linz (Oostenrijk) heeft mej. A. Schellekens, inspectrice van de Dioc. Kath. gezinszorg in het bisdom Den Bosch, ruim drie weken in Oostenrijk vertoefd om daar de gezinszorg te pro pageren. Zij werd vergezeld door freule W. van Voorst tot Voorst en heeft in Linz, Salzburg, Innsbruck en Wenen in druk bezochte bijeenkomsten het werk Een der beste en meest zinrijke essays, ooit over Frédéric Chopin ge schreven, is dat van F. A. Brunklaus, met een aantal andere eveneens voortreffelijke artikelen over kunstenaars opgenomen in „Overpein zingen in de Haarlemmerhout", uitgave N.V. Leiter-Nypels te Maastricht. De schrijver toont in weinige bladzijden een zo diepgaand begrip voor de beroemde componist, dat zelfs zij, die menen met de muziek en dus de geest van Chopin vertrouwd te zijn, kans lopen na lezing van dit essay bepaalde meningen te moeten herzien. zijn taak zeer ernstig opgevat en het boek gebaseerd op grondige studie, ook van de personen rond zijn hoofdfiguur en van het tijdbestek. Het levensverhaal is niet opdringerig en laat ruimschoots aandacht over voor het meest waardevolle van Chopin: de muziek. Dan is er nog de oude, vertrouwde biografie van Wouter Hutschenruyter, ge- van de gezinszorg, zoals die in Neder land is georganiseerd, besproken. Men toonde zeer veel belangstelling voor dit werk zo vertelde mej. Schelle kens, toen zij gisteren uit Oostenrijk te Eindhoven arriveerde. Men kent daar niet het systeem van de subsidie, zoals dat hier in Nederland bestaat. Niet het particulier initiatief, doch de regering organiseert daar de sociale en charitatie ve werken. In verband hiermede werd mej. Schellekens door het Oostenrijkse ministerie van sociale zaken verzocht, de Ned. subsidieregelingen nader toe te lichten. In Salzburg wordt volgende maand een begin gemaakt met een cursus in ge zinszorg, geheel volgens het Nederlands programma. Twee meisjes uit Linz zul len in April naar Nederland komen om haar opleiding te ontvangen. Ook in Uno-kringen had men belang stelling voor een en ander. Des gevraagd heeft mej. Schellekens aan een Uno-af- deling in Oostenrijk rapport uitgebracht van haar bevindingen daar te lande. Het wetsontwerp met betrekking tot gemeenschappelijke regelingen, dat 'nier- na in behandeling kwanr, behelst een wettelijk geregelde samenwerking tus- sen gemeenten onderling, tussen provin- Voordat tot eindstemming over het cies onderli en tossen' femeenten en wetsontwerp benevens over het ont- provmcle3. opent het de moge- werp verhoging van het bijzonder m- voerrecht op benzine werd overgegaan, legden verschillende leden een korte verklaring af, welke grotendeels hier op neer kwam, dat men met dit - wetsontwerp accoord kon gaan, indien 1 betreit, zelfs dwingend op e leg- lijkheid voor samenwerking met andere publiekre&itelijke lichamen. Ook zon het bij dit wetsontwerp mogelijk worden de ze samenwerking, wat de gemeenten on- de komende belastingverzwaring zou vergezeld gaan van een gelijktijdige verlichting voor het bedrijfsleven. Een dergelijke verklaring werd afgelegdgemeester Oud vond hot zelfs de ver gen. De Kamer was over het algemeen met dit wetsontwerp zeer meenomen. Bur- door de heren Lucas (K.V.P.) en Krol (C.H.). Het gehele wetsontwerp werd daarna vulling van een oude wens. Er waren dingen, die men niet alieen kon doen, maar wel in samenwerking. Tot na toe aangenomen, met 58 tegen 25 stemmen, had die samenwerking echter geen vorm K.V.P. en P.v.cLA. stemden voor, de en ,nifs andei* °P' dan de. CRU. was verdeeld, de overigen stemden °v«heid «p te roepee. Met deze wet tegen. De heer Welter, die tijdens de zo° dat nu j" meer nr-cig /ït stemming binnen kwam en alles deed ie rare Wewd „Voor het drogen van het vochtige materiaal wordt warme lucht ge bruikt". Uit een nieuwsbericht. Het meest omvangrijke werk, aldus merkt professor Wetallus uit Emmer Compascuum naar aanleiding van dit be richt op, was het verzamelen van de war me lucht, welke men van het Binnenhof in Den Haag betrok Daartoe werd een 12-wielige truck met tank-opiigger in de poort opgesteld, vanwaar een lange spreekbuis van gummi, welke aan de tank was gekoppeld, naar de Tweede Kamer werd gelegd. Hier werd aan alle kamer leden, onverschillig hun politieke rich ting, verzocht een bepaald aantal kubieke decimeters lucht in de buis te spreken. Sommigen konden niet nalaten een paar amendementen of moties te formuleren. Anderen bliezen met opzet rook in de buis. Weer anderen plaatsten enige niet ter zake doende interrupties. Maar tegen twee uur in de morgen was de tank vol, juist toen de zitting werd gesloten. Wel meenden enige leden, dat hierdoor de autonomie der gemeenten in gevaar zou komen, maar de heer Oud was veel eer van oordeel, dat hierdoor de autono mie een nieuwe vorm zou krijgen. De heer Dassen (K V.P.) had enig be zwaar tegen de oplegging van samenwer king van gemeenten duur Prov. Staten, hetgeen naar zjjn smaas een beperking van de gemeentelijke autonomie zou kunnen betekenen, wat minister Teulings uitvoerig bestieed. De goedkeuring door Prov. Staten bij vrijwillige samenwer king achtte de heer Dassen een experi ment Maar hierop antwc'crdde minister Teulings, dat Ged. Staten de zaak vol komen in handen hielden, daar zij de zaak zouden moeten voorbereiden voor openbare behandeling ;n de Prov. Staten. Het wetsontwerp werd tenslotte z. h. st. aangenomen. Aan het slot van de vergadering heeft de heer Var. de Wetering (C.H.) de Ka mer verzocht de regering te mogen in terpelleren over het niet toekennen van de duurtetceslag aan de Indisch gepen- sionneerden. De Kamer zou hierover he> den beslissen. F- S VRIJDAG 17 MAART HILVERSUM II (29» m.) 7.00—24.00 K.R.O. T.OO Nws. 7.15 Ochtendgymn.. 7.30 Orgel- eonc., 7.45 Morgengebed en liturg kalender. 8 00 Nieuws en weerber., 8.15 Gram., 9.03 Mu ziek v. d. vrouw. 9.35 Schoolradio, 10.00 Strijkork.. 10.40 Lichte muziek, 11.00 v. d. zie ken. 11.40 Schoolradio. 12.00 Angelus, 12.03 Metropole ork., (12.30—12.33 Mededelingen), 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en Kath. nws. 13 20 Populaire muziek. 14.00 Gevar. progr.. 14.45 Gram., 15.00 Schoolradio, 15.30 Zang en 17.15 Kinderkoor, 17.40 Omroepork. en soliste, piano, 18.00 v. d. zieken. 17.00 v. d. kinderen. 18.30 v. d. Strijdkr., 19.00 Nieuws, 19.15 Rege- ringsuitz., 19.35 Brabants halfuur, 20.00 Nws, 2C.05 De gewone man. 20.12 Gram., 20.20 ,.Nu of nooitcauserie. 20.30 Frans progr., 22.30 Actual., 22.40 Gram.. 22.45 Avondgebed en liturg, kalender, 23.00 Nieuws, 23.15—24.00 Amusementsmuziek. HILVERSUM n (402 m.)7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12.00 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00— 24.(X) VARA. 7.00 Nieuws, 7.18 Gram., 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.18 Gram., 8.50 v. d. vrouw. 9.00 Gram. (9.30—9.35 Waterst.): 10.00 „Thuis' causerie, 10.05 Morgenwijding; 1020 Gram., 1020 v. d. vrouw, 10.45 Tenor en piano. 11 05 Voordracht, 11.25 Gram.; 12.00 Lichte muziek, 12.33 Sportpraatje, 12.45 Gram., 13.00 Nieuws, 13.15 De tentoonstelling „De Koning-stadhou der en zijn tijd". 13.25 Dansmuziek. 13.45 Gram.; 14.00 v. d. vrouw, 14.20 Viool en plano, 14.40 Voordracht, 15.00 Kamerork. en cellist; 16.00 Filmprogr., 16.30 v. d. jeugd, 17.00 Plano- duo, 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws, 18.15 Felicitaties, 18.45 Gram., 19.00 „Denk om de bocht", 19.15 Hammondorgel en kwartet. 19.30 Causerie, 19.45 „Een radiokrabbel". 20.00 Nieuws, 20.05 Boekbespr., 20.15 Viool en piano, 20.30 „Mensen aan het werk", klankbeeld; 21.00 Verzoekprogr., 21.40 „De Ducdalf", 22.00 Buitenl. weekoverz.. 22.15 Gram.; 22.40 „Van daag", causerie. 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. RADIODISTRIBTJTIE III 7.00 VI. Br.h Nws. 7.0a Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gym. T.50 Gram. 8.00 Nws. 3!05 Canc.. 9.00 Nws. 9.05 Deuntjes. 10.00 Eng. L. P: Nws. 10.10 Verz. ur. 11.00 Orgel. 11.30 NWDR: OrgeL 11.45 Bariton. 12.00 VI. Br.; Operette aria's. 12.30 Weer. 12.32 Trio Fontaine. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Eng H. S.: Nws. 14.10 „Those you have loved". 15.00 Kalundborg: ork. m. Nelson Eddy. 16.00 Eng L. P.: „Mando- liers". 16.30 Ork. Griffiths. 17.00 Fr. Br.; Ber. 17.10 Verz.pV 17.30 Kootw.: Ned. Strijdkr. 18.00 VL Br.: Strauss. 18.10 De clamatie. 18.20 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. en sport. 19.30 Solconc. 19.50 Feuill. 20.00 Filmuz. 20.15 Filmrevue. 20.30 Omr. symph. ork. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Gram. RADIODISTRIBUTIE IV. 7.00 Lux.: Nws.. 7.15 „Bonjour le mon de". 7.30 Eng. H. S.: orgeL 7.55 Wear. 8.09 Fr. Br.: Nws. 8.10 Cone. 9.00 Kook- pr 9.10 Gram. 10.00 Lux.: Ménage en Masique (VI) en (Fr.). 11.30 Eng. H.S.: C:-;< Shaw. 12.00 Eng. L.P.: Mil. ork 17 '5 Voordr. 13.00 „Mrs. Dale's Diary". 13 15 Muz. St. Patrick's Day. 14.00 BBC North. Orch. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. Vrouw. 15.40 NWDR: Operettemuz. 18.45 Eng. H.S. BBC Mid. Light Orch. 17.30 Eng. L. P.: BBC Welsh Orch. 1800 Fr Br.: V. d. sold. 18.30 Eng. L.P.: „String Choir". 19.00 Sandy Macpher son. 19.15 Ens. Norman. 19.40 „Have a go". 19.45 Hoorsp. 20.00 Eng. H.S.: „Flot sam". 20.30 Eng L.P.: „Up the pole". 21.00 BBC Var. ork. m. sol. 21.45 Gev. muz. 22.30 „Bonsoir, les Amis!" 23.00 Eng. L.P.: Nws. 23.15 „Topic for to night". 23.20 Ork. Preager. radiomusici in actie (Van onze correspondent.) Reeds lange tijd vraagt in de kringen van radio-musici het probleem der me chanisatie in de muziek de aandacht. Zo wel op nationaal als op internationaal gebied zijn de radio-artisten thans bezig hiertegen actie te ondernemen. Zij voelen zich benadeeld door het vastleggen van hun prestaties op plaat of band, waar door hun werken meermalen kunnen worden uitgevoerd zonder dat hier een financiële compensatie tegenover staat. Zij menen, dat hun met deze „ingeblikte" muziek onrecht wordt aangedaan. In Engeland bestaat op dit gebied een v/ettelüke regeling, waardoor de musici en andere radio-medewerkers beschermd worden voor de mechanisatie van hun kunstwerken of prestaties. Tijdens een internationaal congres te Wenen heeft men aan deze kwestie ampele besprekin gen gewijd. Een der woordvoerders zeide o.a., dat de diverse omroep-eentra in Europa het in principe eens zijn met de rechten der radio-artisten; in Nederland werd hun dit recht echter betwist. In Nederland moet het eenmaal zijn voorgekomen dat een ensemble, dat zou optreden, bericht ontving, dat de uitzen ding wegens budgetaire redenen niet kon doorgaan. Tot verbazzing van de leden werd de uitzending echter wèl in het orgaan van de omroepvereniging opge nomen en draaide men op het aangegeven tijdstip gramofoonplaten van het en semble. Door een nationale actie, waarvoor de plannen nog nader worden uitgewerkt, zal men nu hier te lande trachten öf een wettelijke regeling te verkrijgen óf door overeenkomsten tot een vergelijk te komen. Gisteren kwam de Ned, Kath. Bond van Stukadoorspatroons in jaarvergade ring te Utrecht bijeen. Voorzitter Jan sen uit Venray noemde het afgelopen jaar „een jaar. waarin belangrijke beslis singen zijn gevallen en waarin vele so ciale verbeteringen zijn bereikt." Spr. herinnerde aan de kwestie van de zwar te Ionen. De uitvoering van het op 2 Mei 1949 genomen besluit om de door het college van ryksbemiddeiaars vastgestel de lonen uit te betalen stuitte in de prac- tijk op grote moeilijkheden. De hoop, dat alle stukadoorspatrooqns zouden mede werken aan het uitroeien van het kwaad der zwarte lenen, bleek in vele geval len ijdel, aldus de voorzitter. Met mede werking van bet controlerend overaeids- apparaat is ten slotte een meer normale gang van zaken tot stand gekomen. Het verheugde spreker, dat de minister de weg gevonden heeft naar een goede aanbestedingspolitiek. In de volkswoning bouw is een verhoogd tarief gekomen en in de gemeenten, waar de loonklassen te laag waren, zijn deze verhoogd. Spr. me moreerde dan de veranderingen welke op bedrjjfsgebied voor de deur staan en be sloot met de opmerking, dat 1950, het jaar der P.B.Q. een belangrijk jaar zal blijken. Reeds kon worden meegedeeld, dat de bekende jonge acteur Jan Velzemboer het komende seizoen deel aal uitmaken van het Amsterdams Toneel Gezelschap, even als Bob Goedhart. Het staat vast, dat ook de actrice Marianne van Waveren en de acteur Johan Walbain de gelederen van he>t A.T.G. zullen komen versterken. Vootts schijnen er onderhandelingen ge voerd te warden tussen het A.T.G. en de bekende acteur-regisseur Ben Royaards. Op informaties anderzijds deelde de lei ding van het A.T.G. mede, dat zij berich ten hieromtrent voorlopig noch kon be vestigen noch ontkennen. Zeker is dat het geval met hen, die hun begrip voor Chopin voor 't grootste deel menen te mogen baseren op het lezen van zijn levensbeschrijving of (wat in derdaad voorkomt) op het zien van de onlangs vertoonde film, het romantische en voor 'n groot deel onbetrouwbare Hollywoodproduct, waarin op brutale wij ze met de muziek van Chopin wordt ge sold. Weergeven van het fijnzinnige essay van F. A. Brunklaus zou het onrecht aandoen. Men moet het in zijn geheel lezen en we raden u dat tenzeerste aan. Intussen willen we, alvorens aandacht te vragen voor enkele goede boeken over Chopin, één gedachte uit het essay aan halen, n.l. deze: dat de muziek van Cho pin op de eerste plaats komt. „Chopin's brieven ze zijn voor het verstaan van zijn muziek overbodig, maar léés ze niet temin. Léés ze en ge zult u verbazen over wat anderen erin lazen en toen ook hóórden in zijn muziek". Hetzelfde geldt de beschrijvingen van zijn leven. Ze hebben pas betekenis en kunnen verhel derend werken, als de lezer eerst tot de bron is gegaan; de muziek. Men kan in de brieven (en evenmin in de levensbeschrij vingen) niet lezen wat romantische zie len horen in zijn muziek, zo zegt Brun klaus terecht De Chopin-minnaar. die graag iets meer wil weten omtrent de sfeer en omstan digheden waarin de componist leefde en werkte, vindt iets naar zijn gading in „Chopin als mens en kunstenaar", een keuze uit de brieven van de toondichter, goed vertaald door Max Prick van Weiy en keurig uitgegeven by ph. Kruseman in Den Haag, aan wie muziekliefhebbers reeds veel dank verschuldigd zijn. Chopin schreef prettige brieven, losjes weg, hartelijk, gevoelig. Hjj vroeg aan dacht voor belangrijke dingen, maar ook voor doodgewone voorvalletjes, juist te kenend voor de aard en het karakter van deze Pool, die zijn vaderland in den vreemde trouw bleef, heldhaftig trouw. Hij schreef uiteraard vaak over gebeur tenissen op kunstgebied en gaf dikwijls rake oordelen, ook over personen. Tal van interesante details maken dit rijk ge- illustreerde boek tot een zeer boeiende lectuur. Men kan de keuze van de ver taler, die de verzameling ook inleidde en verantwoordde, slechts prijzen. Bij dezelfde uitgever verscheen voorts het boek „De drie romans van Cho pin's leven", eveneens vertaald door Max Prick van Wely. Deze levensbeschrij ving is van de hand van graaf Wodzinski en vraagt vooral aandacht voor Chopin's verbondenheid met zijn vaderland. Po len, en voor de drie vrouwen, die in zijn leven een ról hebben gespeeld: Constan- tia Gladkowska, Maria Wodzinski (een nichtje van de auteur) en George Sand. Polen en deze drie vrouwenfiguren: zij hebben het wezen van de toondichter sterk beinvloed en daarom neemt dit boek in de Chopin-literatuur een zeer bij zondere plaats in. De schrijver heeft zo komt het ons voor zün persoonlijke herinneringen niet aangedikt of geroman tiseerd, maar geeft ze heel sober en ob jectief. Ook op Guy de Pourtales' boek over Chopin, dat met een voorwoord Van Cas per Höweier in smaakvolle ^uitvoering verscheen bij „In den toren" te Naar- den, willen we de aandacht vestigen. Dit boeiende boek, dat in Frankrijk een on gekend succes oogstte, is eigenlijk een le vensroman met zo nu en dan essayistische inslag. Het is knap ongebouwd en histo risch betrouwbaar. De Pourtales heeft baseerd op de studie van Hugo Leichten- tritt. Een grondig stuk werk, dat zijn waarde reeds lang heeft bewezen. De hoofdstukken, waarin Chopin's werken geanlyseerd worden, zijn zeer waarde vol. Tenslotte willen we nog wijzen op de twee boekjes „Hoe moet men Chopin spelen?" van Jean Kleczynski, evenals het vorige werk verschenen bij Kruse man. De titel zegt voldoende over de inhoud .Vooral dilettanten, die zich meer willen verdiepen in het werk van Cho pin, bevelen wij deze boekjes aan. Ze zullen er menige waardevolle en ver helderende aanwijzing in vinden. De literatuur over Chopin als mens en componist is dus buitengewoon rijk. Aan welk boek de voorkeur is te ge ven? Daarop moeten we het antwoord schuldig blijven. De een zal voor 'n bê- paald werk meer voelen dan voor 't an dere, dat op zich even goed en betrouw baar is. In ieder geval is bü het hier genoemde iets naar ieders gading en waarschijnlijk zal het lezen van het ene boek u naar het andere doen grijpen. Maar begint u vooral met het prach tige essay van Brunklaus: u heeft dan de geest van Chopin al te pakken! HANS ROEST. Behalve een goedgekeurde departe mentsbegroting van Verkeer en Water staat kreeg minister Spitzen gisteren van de Eerste Kamer een motie mee naar huis, waarin de Kamer het „be treurde", dat in strijd met de toezeg gingen van de Regering in 1945 en 1946 veergelden op de Wester-Schelde zullen worden ingevoerd. De heer Kramer (P.v.d.A.), van wie deze motie afkomstig was, merkte op, dat, nu die Regering de voorgenomen heffing reeds.zodanig had gewijzigd door alleen het gemotoriseerd verkeer te be lasten, in plaats van 1/S slechts 1/7 van de exploitatie-kosten, welke 2.350.000 bedragen, wordt gedekt. De thans ge raamde opbrengst van 380.000 mag toch niet de doorslag geven om een een maal gedane toezegging te verbreken, betoogde hij. Waarop minister Spitzen antwoordde, dat elke opbrengst van de Veren van belang is om het tekort, dat in de millioenen loopt, te verminderen. Maar nog belangrijker achtte de minister het, dat nu niet als consequentie het Rijk verplicht kon worden de verkeers moeilijkheden te egaliseren voor alle streken, die geografisch reu eenmaal on gunstig liggen. De motie-Kramer was mede-onder tekend door vertegenwoordigers van alle fracties, behalve door diie der katho lieken. De heer Kraa ij vanger (K.V.P.), die zich aanvankelijk, hoewel node, met 't stand punt der Regering accoord had verklaard, wilde zich niet geheel van de motie distanciëren. Tussen onze houding van „berusten" en de in de motie neergelegde houding van „betreuren" ligt niet zo'n groot verschil, verklaarde hij. Als men de motie niet zó verstaat, dat de Rege ring deze 3Ys ton niet nodig heeft en dat er een revisie door wordt uitgeoefend op het besluit van de Tweede Kamer, die het standpunt van de Regering beeft aan vaard, dan zouden we ook wel durven zeggen „wij betreuren". Aldus geïnter preteerd werd de motie ten slotte zonder hoofdelijke stemming, dus ook met in stemming van de katholieke fractie, aan genomen. De bouw van een tunnel te Velzen en de verbetering van de Friese brug te Alkmaar waren zaken, waarop door vele sprekers was aangedrongen. Minister Spitzen gaf de grote urgentie van beide werken grif toe, maar over de uitvoering er van had hij niet al léén te beslissen. Als de minister van Financiën er de nodige gelden voor Advertentie zou toestaan, zou hij voor 1951 voor beide werken posten op de begroting brengen en, als er begrotings-teehnisch nog dit jaar een gaatje zou zijn te vin den, dan kwam op de eerste plaats daarvoor ue Friese brug in aanmer king, zeide hij. Omtrent de staking van het reizigers vervoer op een negental spoorweg trajecten deelde de minister mede, dat de stand van zaken op het ogenblik deze is, dat de Nederlandse Spoorwegen alleen nog maar voorstellen hebben ingediend, omdat deze lijnen tezamen jaarlijks een verlies opleveren van 3.518.000. Ten aanzien van de stopzetting van het reizigersverkeer op deze lijnen zal allereerst op het departement worden nagegaan, of het reizigersvervoer door autobusdiensten kan worden opgevan gen en vervolgens zullen de verzoeken van die Spoorwegen oog om advies wor den gezonden aan de colleges van Ged. Staten. Pas daarna volgt de beslissing van de Regering. Wanneer het reizigersverkeer op deze lijnen wordt opgeheven, zal toch de be diening van het goederenvervoer bli.fven gehandhaafd en bovendien hebben de Spoorwegen zich in beginsel bereid ver klaard om, als door weersomstandigheden of anderszins de bussen niet kunnen rijden, suppletoir in het reizigersvervoer te zullen v-oorzien. Vooral in de eerste jaren, wanneer het materieel toch nog beschikbaar is, zal dit aan de Spoor wegen zeker niet moeilijk vallen. De heer Kraaijvanger had aangedron gen op het voeren van een actieve con junctuur-politiek, om zcora de conjunc tuur omslaat, tot verruiming van da werkgelegenheid te kunnen overgaan. Minister Spitzen voelde ook veel voor een actievo conjunctuur-politiek. Maar ook dit is geen aangelegenheid, die zijn departement alleen aangaat. Hij deelde mede. dat er onder voorzitterschap van staatssecretaris Van Rhijn reeds een in terdepartementaal overleg te dien aan zien gaande ii- Intussen meende hij, dat de situatie niet bijzonder verontrustend is. Zodra werkloosheid intreedt, Kan reeds ter- stona veel gedaan worden door het uit voeringstempo van onderhanden zijnde werken te versnellen. Wat de coördinatie van het vervoer be treft, waarschuwde de heer Kraaijvan ger de minister er voor, z ch niet te veel te laten beïnvloeden door de Spoorwegen die één der belanghebbenden bij de op lossing van het coö-dinatie-vraagstuk zijn. De bewinasman meende de Katholieke afgevaardigde op dit punt gerust te kun nen stellen. Ook in het verleden zijn ver schillende plannen van ae Spoorwegen door Waterstaat afgeremd; o.a. was zulk» het geval kort na de bevrijding, toen bij de Spoorwagen een grote ondernemings lust heerste en zij met plannen kwa men voor een gedeeltelijk ondergrondse spoorweg AmsterdamDen Haag via het vliegveld Schiphol. Door aanra king met de Regering, is bij de Spoorwegen geleidelijk een andere geest gaan heersen en is men daar tot een nuchterder en zakelijker inzicht geko men. De begroting van Verkeer en Water staat werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. AD INT. (Van onze correspondent) Het 2-jarig zoontje van de fam. L. aan het Noorderdiep te Valthermond was in de keuken met een bal aan het spelen. Het ventje stootte op een gegeven mo ment een met kokende thee gevulde pot om met het gevolg, dat het de inhoud over zich heen kreeg. Met ernstige brand wonden is het kind naar een ziekenhuis overgebracht, waar het korte tijd later overleed. Een 3-jarig broertje kreeg ook een ge deelte van de thee over zich heen, doch de brandwonden, die dit knaapje opliep, waren niet ernstig. 77 Advertent» Advertentie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist f 0.83, f 2.08 en t 7.94. 739 Gisteravond hield de vereniging van 2e, 3e en 4e klassers in District West II van de K.N.V.B. in een der zalen van de Beurs te Rotterdam een vergadering, die gewijd was aan de op handen zij mie nieuwe competitie-indeling. In tegenstel ling echter tot de gang van zaken bij soortgelijke oüeenkomstea elders in het land, volgde men ook bier de gedragslijn die al eerder door „het Westen" was ge volgd. Onze verslaggever kreeg namelijk te noren ,dat op de aanwezigheid van de pers geen pnjr werd gesteld. Het motief klonk ons wat zot in de oren„Iedereen moet in de gelegenheid zijn hier vrij te spreken".... Maar leven we nu in een vrü land, ja of nee? Is het dan de pers, die de vrij heid van anderen beknot? Of is hier niet veeleer de vrijheid van de pers (die des noods nog wei bereid was geweest om bepaalde dingen als inside-infomation te houden en die niet te publiceren) door deze geste beknot? Het motief is nog dwazer, wanneer men bedenkt ,dat Jan en Alleman reeds volop de gelegenheid nebben benut om in vergaderingen en in pilsartikelen voor hun mening inzake de nieuwe compe titie-regeling uit te komen. Maar alla, een bestuur dat voor zijn leden een vergadering uitschrijft, heeft nu eenmaal het recht om daarbij toe te laten wie net verkiest. Dit. bestuur ver koos de pers nu eenmaal niet. En for meel was er dus niets tegen in te bren gen Derhalve dopten wij. Hoewel wij niet houden van communi- qué's betr. vergaderingen waarop wij zen worden geweerd, geven wij bij wijze van voorlopige informatie hieronder toch •(deels aansuitend op maar deels ook in weerwil van het bovenstaande) een weer gave van het communiqué, dat wi) van nacht nog telefonisch uit Den Haag wis ten te bemachtigen: Door de vereninging van 2e, 3e en 4e klassers in District II van de KNVB is in de jl. Woensdagavond gehouden vergadering een motie aangenomen, waar in zii uitdrukking geeft aan haar wens. door 4) Men kon dit gemakkelijk doen om de eenvoudige reden, dat de Russische kroondiamanten tegenwoordig geen wet tige eigenaars hebben. Welnu. In New York woont een zekere mr. Vantine, die Bent u soms detective? vroeg mr. Dimble plotseling. HOOFDSTUK V. Voor millioenen aan diamanten. Dat nu bepaald niet, antwoordde het jongmens bedaard. Zoals ik zo even zei, zijn de Vantinese diamanten om zo te zeggen allemans eigendom. Daaraan kan zelfs Scotland Yard niets veranderen. En zulks om de eenvoudige reden, dat de Engelse regering het be staan der diamanten niet officieel er kent. Dubois was een stroman. Hij ging ■lechts met de diamanten naar Parijs om daar een collectie goede imitaties te laten maken. Dubois werkte in opdracht van een man, die bekend staat onder de schatrijk geworden is met de handel in naam van Waskaars. Dubois was eigen- tarwe. Een millionnair, die niet alleen lijk niet meer dan een klein waskaarsje, zijn schaapjes, doch ook zijn millioenen dat nu helaas is uitgebrand. De moor- stevig op het droge heeft. Mr. Vantine denaars zaten hem al op de hielen, toen kwam in het bezit van de grootste en j hij het Victoria-station verliet en hebben prachtigste diamanten van de keizerlijke hem eindelijk in Kensington te pakken verzameling. H-oe hij er aan kwam, gekregen. Zo pappie, nu weet je het gaat niemand aan. Zelfs Scotland Yard voornaamste. In deze tas, zijn voor ruim niet. Hij kreeg ze en daarmee uit! Voor meer dan een millioen. De diamanten van Vantine werden beroemd, zo be roemd zelfs dat een bandietenbende zich voor de steentjes begon te interesseren Waarmede bedoeld wordt, dat ze voort durend op de diamanten loerden en mij op een afstand probeerden te houden. Doch ik liet me niet foppen. Acht maan den lang heb ik hen om zo te zeggen niet uit het oog verloren. En nu..., een kwart millioen pond sterling aan goede diamanten en ook imitaties. Op het ogenblik zijn ze jouw wettig eigen dom. Zelfs ik kan niet het tegendeel be wijzen. Maar een ding wil ik je zeggen: als je ze naar de politie brengt, sluiten de kerels je op in een krankzinnigenge sticht of in een ander lief plaatsje, waar je nooit meer met andere mensen over de diamanten kunt spreken. Is dat waar? Op m'n woord. Afschuwelijk. Zoals je het noemen wilt. Ik vind het heel aardig, pappie! Ik kan het niet geloven, stamelde mr. Dimble huiverend. Laat ik je dan een goede raad ge ven, pappie, hernam de jongeman. Hij nam bedaard de tas op en begon de slo ten te openen met een vaardigheid van een geoefend inbreker. Toen Cartey de tas geopend had, haalde hij een doos te voorschijn, die ïn blauw pakpapier was gewikkeld. De doos was ongeveer dertig centi meter lang en tien breed. Hjj verbrak rustig de zegels en opende de doos. Mr. Dimble uitte onwillekeurig een kreet van verrassing. Ze zaten in een afgetogen hoekje van de vrij grote restauratiezaal; het daglicht dirong hier slechts schaars door en daar om had men het electrisch licht aan gestoken. En in de schijn van bet electrisch licht wa» het, alsof millioenen veel kleurige sterren fonkelden. Mr- Dim ble werd bijna verblind door de gloed der voor hem uitgestalde dia manten. Enkele dezer stenen waren zo groot als een wainoot. Een der stenen, acht hoekig geslepen, hing aam een ragfij ne draad van het allerfijnste platina. O&rtey keek rand; niet een der be zoekers van het restaurant lette op hen. Hoe vind je die steentjes, pappie? vroeg de vriendelijke jongeman, ach teloos met een paar broches spelende, die eens een vorstin hadden getooid. Verbazingwekkend riep mr. Dim ble. En zijn die allemaal van mr. V antine Nlee, pappie! Wat je hier ziet, is slechts namaaksel. Imitaties van de firma Le Copiste te Parijs. De echte stenten liggen in de andere doos- Wil je ze eens zien? Met achteloos gebaar strekte hy de hand uit naar de andere doos. Mr. Dimble schudde het hoofd. Nee, liever niet. Ik ben bang ge worden. Ik wil met die geschiedenis niets te maken hebben en trek me e' van terug. Wat wil je daarmee zeggen? Ik bedoel, dat ik er niéts mee te maken wil hebben, herhaalde Dimble. M(j dunkt, dat is nogal duidelijk- Best mogelijk, dat ze een geweldig kapitaal vertegenwoordigen en dat ik nu de wettige eigenaar ben. Maar Ik wil ze niet hebben. Ik zal die diaman ten zo gauw mogelijk van de hand doen! Cartey keek hem vragend aam. Ik wil mijn zeep terug hebben Wat ben je van plan, pappie? antwoordde mr. Dimble rustig. Dan verandert de zaak, merkte Cartey op. Dat verandert de zaak op een allesbehalve prettige manier. Als jij de zeep wilt terug hebben, ver langt de politie de diamanten. Want dan beweert de politie, dat deze ste nen eigendom van de overleden heer Dubois waren. Begrepen? Dimble knikte. Ik begrijp het heel goed, jonge vriend. Maar in de allereerste plaats wii ik mijn stukken scheerzeep terug hebben! De vriendelijke uitdrukking ver- dwaen van Carters gelaat. Hij keek de tegenover hem zittende man koel en nuchter en meedogenloos aan. Zonder een woord te spreken pakte hij de dozen weer in de tas. Mr. Dimble tikte aan zijn kopje. Wat ga je doen, pappie? vroeg Cartey zachtjes. Ik ga naar het naastbijzijnde politiebureau. Ik zal de diamanten m verzekerde bewaring geven en mijn tas met zeep opeisen. Waarmee je dus je eerlijkheid wilt bewijzen! merkte Cartey spot tend op. Noem het zoals u wilt, jonge vriend. (Wordt vervolgd) dat pogingen in het werk zullen worden gesteld om te komen tot een modus tus sen het rapport-Burgwal en het amende- ment-Weenink, waarin zij vaststelt be zwaar te hebben tegen afdelingen van 15 eerste-klassers en onverwijlde invoering van 12 verenigingen wenst en waarin zij nog eens haar uitdrukkelijk verlan gen naar afschaffing van de degradatie wedstrijden onderstreept. Nu bekend is, dat de Bondsvergadering van de KNVB is uitgesteld en de com missie-Burgwal nadere voorstellen in, studie heeft, besloot de vereniging van 2e, 3e en 4e klassers in District II om na publicatie van deze nadere voorstellen en voor de nieuwe datum van de Bonds vergadering andermaal bijeen te komer. om zijn standpunt nader te bepalen. Rest te vermelden, dat de heer B. Meijer uitvoerig mededeling had gedaan van de stand van zaken na de voorver gaderingen welke met de 2e, 3e en 4« klassers van District I en met de Ne derlandse federatie van 2e, 3e en 4e klassers hadden plaats gehad, en dat er natuurlijk te dezer vergadering weer de nodige tosse flodders in de vorm van al te spontane „wensen" werden afge vuurd. Naar wij vernemen, heeft het hestnnr van de K. N. V. B. besloten, na alle le, te, 3e en 4e klassers daartoe aandrang hebben uitgeoefend, om He Bondsver gadering, die op 25 Maart a.s. te Amster dam zou worden gehouden en waarop do nieuwe competitie-indeling ter sprake *ou komen, uit te stellen en wel tot een datum over circa 6 weken. Intussen mal de commissie-Burgwal, die het rapport over de nietrwe competitie-Indeling sa menstelde, nadere voorstellen bestuderen. Gisiterwvond heeft in het stadion t« Utrecht het Oostelijk elftal met 21 van het Utrechtse elftal gewonnen. In den beginne waren die Oostelijken verre in de meerderheid. Moddejonge (Enschede) en Oerlemans (NEC) ais rechts- en linksbuiten waren zeer snel en. wisten tal van kansen te scheppen. Pon- stein (Rob, et Vel.) was zeer actief en loste tal van schoten die echter over of naast gingen- Bii een Utrechtse uiitval kwam Vonk (BJinkwyk) alleen voor Koers (Hengelo), doch de bal ging juist naast. Even later liep Schaap ('t Gooi) langs Möring (Enschede) en schoot kei hard hi, doch Koers redde ten koste van een corner. Na 25 minuten kreeg Ponstein de bal en zette Temming (DOS) op zij en schoot in (01). Het tempo zakte hierna aanmerkelijk. Ini de tweede helft was Temming (DOSt>, die een uitstekende eerste helft had gespeeld, vervangen door Visser (DOS). De strijd ging vrijwel gelijk op. Schaap ('t Gooi) diie nog niet hadi uitgeblonken, bracht het publiek in ex tase toen hü drie Enschedé-spelers pas seerde en onhoudbaar inschoot (1—1). Vijf minuten later zette Moddejonge goed voor en scoorde De Weert (Wageningen) onhoudbaar. Met deze stand 12 kwam het einde- Gisteren werden te Londen de volgende wedstrijden gespeeld van het tornooi om het wereldkampioenschap ijshockey: Ver. Stoten—Nederland E7—1 (7—0, 2—0, 8—1), Canada—België 33—<0 (14—0, 10—0, 9—0), Groot BritanmiëMoorwegen 20. In de eindronde komen uit de Ver. Staten. Zweden, Canada, Zwitserland, Groot Britanmië en Noorwegen. In de verliezersronde spelen Nederland, België cn Frankrijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2