Gisteren 250.000 stakers in W allonië A.B.V.V. solidair met „spontane stakingen Rusland, bevrijder van Afrika Ambassaden en consulaten met leger van personeel „Zee-otters" gaan drenkelingen redden Vliegende schotels I Vliegerfantasie of realiteit? benaderd Go Ons land nog steeds scharnier van Europa NG Millioenenplannen voor nieuwe polder met Flevostad Onze Abonnements prijzen Naar de twaalfde provincie P. L. E. M. bouwt eigen centrale Zaterdag 18 Maart 1950 v__ A DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J .J /T J Berg ing van duikboot Truculent" Opperhoofdenomkranst met zware beloften Dertig maanden onschuldig gevangen? „Belediging zonder precedent" Fins kabinet gevormd LAGEN Voor eigen woning gedood Amer. vlootbezoek met kanonvuur ontvangen WEERBERICHT Het aantal stakers in Wallonië bedroeg gisteren naar schat ting 250.000. Ofschoon het Algemeen Belg. Vakverbond verklaard heeft, zelf geen parool tot staking te hebben uitgegeven en slechts tot algemene staking te Zullen oproepen als de koning zonder goedkeuring van het parlement zou terugkeren, schaarde het zich gisteren toch achter de zogenaamde spontane" stakingsbewegingen, die zich steeds meer uitbreidden. EERSTE KIEVITSEI GEVONDEN de directie Slachtoffers gevonden Het wachten is op de liberalen STEEDS WEER ZUIVERINGEN Over zeven jaar de Oosterpolder droog 8 AMPHIBIE VLIEGTUIGEN KOMEN „IN DE VAART" OPZIENBAREND RELAAS VAN MEXICAANSE PILOTEN VERLAGING VAN LOON- EN INKOMSTENBELA STING Arnhemse rechtbank stélt Nijmeegse huisvrouw in vrijheid Vaticaan zal in Praag krachtig protesteren BLOESEM IN LENTETIJD Wielrijdster in Oegstgeest door tram overreden JAARBEURSSCHIP „VOORJAAR 1950" STEEKT VAN WAL Grootste bevolkingsaanwas in Europa In de handel met het buiten land ligt onze kracht Bijna 4000 deelnemers »e verwachting, geldig van heden- tot morgen avond luidt: Wisselend bewolkt met aanvankelijk nog enkele buien, voornamelijk in de Noord-Westelijke helft van het land. Aanvankelijk krachtige en in de kustgebieden af en toe harde, later geleidelijk afnemende Zuid-Westelijke wind Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zondag 19 Maart: Zon op 6.46 uur, zon onder 18.50 uur; Maan op 7.05 uur, maan onder 20.00 u. Maandag 20 Maart: Zon op 6.44 uur, zon onder 18.52 uur. Maan op 7.14 uur, maan onder 21.11 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Van de zijde van dit Verbond Is n.l, gisterenmiddag het volgende bekend ge maakt: „Het secretariaat van het Algemeen Bel gische Vakverbond is van de spontane stakingsbewegingen, die zich in verschil lende streken van het land hebben voor gedaan, op de hoogte gesteld. Het secre tariaat stelt met voldoening vast, dat de arbeiders door hun handelwijze het be wijs leveren, dat het standpunt van het dagelijks bestuur van het A.B.V.V. ge trouw de gevoelens weergeeft van de ar beidende klasse. Het secretariaat vraagt de arbeiders in alarm toestand te blijven, Het Algemeen Belgisch Vakverbond is er op voorbe reid, alle maatregelen te treffen, die de omstandigheden noodzakelijk mochten maken", Nadat de stakingsbeweging zich in de morgenuren beperkt had tot Wallonië, heeft zij zich in de middaguren eveneens uitgebreid tot de Brusselse agglomeratie. "Voor zover bekend, hebben de arbeiders van vier Brusselse metaalfabrieken, waaronder Siemens, alsmede die van een grote suikerraffinaderij, eveneens het werk neergelegd. Onze Brusselse correspondent telefo neert: Sommige van de stakingen, die gisteren werden uitgelokt om druk uit te oefenen op de politieke gebeurtenissen van hel ogenblik, duurden maar 'n paar uur, andei'e 24 uur, terwijl van weer andere wordt gezegd, dat zij van langere duur zuilen zijn. Naar verluidt zijn het bijna uitsluitend communistische menners, die hier de hand in hebben. Toen zij on langs in de Antwerpse haven een staking wilden uitlokken tegen het lossen van Amerikaanse wapens, is hun opzet mis lukt, omdat behalve de katholieke ook de socialistische dokwerkers daar niet aan wilden meedoen. De communisteii hopen nu met de koningskwestie meer succes te hebben om agitatie in het land te veroorzaken, in de verwachting, dat so cialistische arbeiders zich bij de sta kingsbeweging zullen aansluiten. Dat is hun trouwens hier en daar al gelukt. De houding van de socialistische leiders der vakbewegingen is echter aarzelend. Enerzijds hebben zij al maandenlang openlijk gedreigd met sta kingen en andere conflicten als de ko ning zou terugkeren, dus zij kunnen nu zo maar niet in eens zeggen, dat zij die stakingen eigenlijk liever niet hebben; IIet werd al laat in de maand dit jaar, het was al 17 Maart en nog lieten de kieviten niets van zich horen. Maar gistermiddag om 3 uur was het toch. zo ver: de 22-jarige Jan Schermer te Castricum vond op het land van zijn vader het eerste kievitsei. Nu is het voorjaar!! Traditiegetrouw zal het ei aan H.M. de Koningin worden aange boden. Oj de vogels op haar terug keer hebben gewacht? Belgische politici hebben een bezoek gebracht aan Pregny om met koning Leopold besprekingen te voeren. In de foyer van hun hotel ziet men hier v.l.n.r. de president van de Senaat, Gillon; minister-president Eyskens en de president van de Kamer, Van Cauwelaert J& CIJFERS van het Centraal Bureau voor de Statistiek behoeven wij niet te raadplegen om te weten, dat de prijzen van vractisch alle artikelen, die ons het dagelijks leven mogelijk maken of veraangenamen, tot een veelvoud van die vart vóór de oorlog zijn gestegen. Wij zullen deze cijfers dus laten rusten. Ieder weet hoe de lonen zijn verhoogd, hoeveel duurder het vervoer is geworden, hoe de prij zen van metaal èn machines zijn opgelopen. Op één zaak mogen wij toch echter wel speciaal het licht laten vallen: het krantenpapier is 6 maal zo duur als vóór de oorlog. Als men beseft hoe belangrijk de Post papier op onze bedrijfsbegra- jpig is, dan zal men ook begrijpen hoeveel moeite het ons heeft ge- kor 'st, onze abonnementsprijs nage- u°eQ op het vóóroorlogse peil te "-udhaven. Dit is evenwel nu niet tann den op ave Oer mogelijk. De omstandighe- f} spreken een te gebiedende taal. wii z\jn gedwongen thans k chts een kleinetegemoet- k°"!inO te vragen in het enorme menverschil tussen het heden en het verleden en ons aan te sluiten L.. lijbeslissing van alle plaatse- de e Rotterdamse dagbladen om v;in aooTinemenJ,sprijs met ingang niet APr'i (weekabonnementen ^asis van 3 April) op de hojfe^ n 3 cent per week te ver sus ^"„.^onnementsprijs bedraagt S 0 35 Infrang Van April: 1-45 4.30 Per week Per maand Wij hoD®er kwartaal. har rif, f Öut U {n het licht van spreken, kp 1n, die voor zichzelf uoodzakgjj.; r'p zult tonen voor de V hebben h van dit besluit, nomen. et slechts node ge- De bergingsploegen van de Britse ma rine, die gisteren begonnen de stalen wand van de gelichte luikboot „Trucu lent" te openen, zagen verschillende lij ken in één van de compartimenten lig gen- De onderzeeër is op een zandbank aan de grond gezet. De storm en de zware zee maken het onmogelijk te zeggen, wanneer hij in de haven kan worden ge bracht. 'anderzijds zitten zij erg met het geval verlegen, ten eerste omdat zij niet gaarne de socialistische arbeiders communisti sche ordewoorden zien volgen, en ten tweede omdat de stakingskassen maar matig meer gevuld zijn na de aderlatin gen, die zij de jongste maanden hebben ondergaan om de anti-Leopoldcampagne te helpen bekostigen. In de mijngebieden waren de stakin gen het meest algemeen, doch men moet daarbij niet vergeten, dat in een paar mijnen de staking niet de koningskwes tie betreft, doch dient om te proteste ren tegen het voornemen der eigenaars, die mijnen te sluiten omdat zij niet meer renderend zijn. Op een gisteravond te Leuven gehou den koningsvergadering, heeft de minis ter van binnenlandse zaken, prof. De Vleeschauwer, verklaard, dat die stakin gen hem niet hinderen. „Ik verzeker U", zeide hij: „dat de orde zal gehandhaafd blijven". In de Wetstraat heers+e gisteren heel de dag een grote drukte, nu de Pregny- gangers in de hoofdstad teruggekeerd waren. Om te beginnen heeft premier Eyskens de kabinetchef van de prins- regent in audiëntie ontvangen. Daarna is de premier met de regent zelf gaan confereren en vervolgens voerde hij be sprekingen met de liberale minister Devèze. Ondanks het feit, dat de liberale fe deratie van Brussel een motie heeft gepubliceerd, waarin rat aftreden der liberale ministers wordt gesproken, hebben deze daar nog geen gevolz aan gegeven. Zij zullen in öc loop van he denvoormiddag nog een vergadering houden, vanwaar enigen zich naar de ministerraad zullen begeven, waarna zij vermoedelijk hun besluit kenbaar zullen maken. Men weet op het ogenblik, dat wij dit seinen, nog steeds niet, of de beide Ka mers volgeme week in gemeenschappe lijke zitting zullen bijeengeroepen wor den. Dit zal voor een deei afhangen van de houding der liberale ministers, want om de gezamenlijke kamers bijeen te roepen is een convocatie van de regering nodig. Indien de liberalen zich op het laatste ogenb.ik zouden terugtrekken, zou eerst een nieuwe regering moeten wor den samengesteld. Daar kan dan weer een hele tijd mee verloren gaan, tenzij de eventuele formateur van Zeeland? zou besluiten onmiddellijk een homo gene CVP-regerinig in 'het leven te roe pen. Doch zover zijn wa nog niet. Het is dus vooreerst nog afwacnten. Gen. Ivan K.inof, voormalig chef van de Bulgaarse generale staf, en gen- Boyan Boelgaroanof, gewezen directeur van de politieke afdeling van het leger zijn. naar radio-Sofia meldt, uit het centrale comité van de Bulgaarse communistische partij verwijderd. Zij werden op 30 Oc tober van het vorig jaar reeds van hun functies ontheven. Er staat weer een nieuw hoofdstuk te beginnen in onze vreedzame landverove- ring. De Zuiderzee behoort reeds jaren tot het verleden; van het IJsselmeer wor den steeds meer stukken afgeknabbeld. Reeds meldden we, dat de aanbesteding zou plaats hebben van de Meerdijk, die de Oosterpolder (onderdeel van de Zuid- Oostpolder) zal moeten afsluiten. Een hoofdstad is er in geprojecteerd, Flevo stad, ter grootte van het huidige Alk maar 40.000 inwoners). Het werk in de Oosterpolder zal ongeveer 375 mil lioen vergen. In een nota, door de Minister van Ver keer en Waterstaat bij de Tweede Kamer ingediend, wordt uitvoerig op de droog leggingsplannen ingegaan. Een resumé daarvan geven wij op pag. 3. De nieuwe Russische ambassadeur in ons land, de heer G. T. Zaitzer, die gisteren door H.M. de Koningin werd ontvangen, inspecteert de erewacht voor het paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag. Sedert Timosjenko, een neef van de bekende Sovjet-maarschalk, met een uitgebreide staf van honderdtwintig medewerkers zijn intocht heeft ge- honden in de Sovjet-Ambassade van Addis Abeba, is niet slechts in het aloude Ethiopische keizerrijk, maar in geheel Oost-Afrika een communis tische propaganda aan het werk, die alle voorstellingsvermogen ver te boven gaat. De Soedan wordt tot ontzetting dér Egyptenaren met een vloedgolf van agitatie-materiaal overstroomd, overal ontstaan rode vakbonden en vormen zieli communistische cellen. Khartoem, Port Soedan en zelfs het kleine El Obeid zijn centra van deze campagne geworden. De communisten agiteren ijverig tegen de aansluiting van de Soedan bij Egypte, volgens het reeds in Duitsland zo virtuoos gehanteerde recept van het „Nationaal Front. Hierdoor weten zij zich populair te maken en bij de verschillende nationale organisaties een wit voetje te verkrijgen. Van Brazzaville jn fraus Equatoriaal Afrika uit zorgt het aldaar gevestigde Sovjet-Russische consulaat voor de be werking van de Belgische Congo. In deze streken, waar, zoals men weet, veel ura nium wordt gedolven, wordt hoofdzake lijk gebruik gemaakt van sabotage en spionnage. Van.,het Zuiden uit wordt dit werk ondersteund door hét ^Sovjet-Russi sche consulaat .tg'Pretoria in de „Suid- Arikaanse-Unie", dat met een staf van liefst 27 ambtenaren werkt. Van Pretoria uit leiden ook draden naar de Sovjet- Russische ambassade in de hoofdstad van de negus. De aard der „werk zaamheden" moge blijken uit een wijdvertakt sabotagenet. dat onlangs „nY,a" de zUde van de P. T. T„ Radio- hof ..^ddingmaatschappijen en de Soordl v"e*v«'d Valkenburg gestation- Opsporing*. en Reddingsdienst «"'"e (O.S.R.D.) worden mpn hnnnt i?^en sevoerd, die, naar men hoopt, zullen leiden tot een meer doelmatige samenwerking bij het op- offer0ziinnirewndHn Va" hen' die slacht- offer zijn geworden van ongelukken op zee. Reeds kan worden gemeld, dat de O S. R. D„ die voor zijn werk tot nu toé de beschikking heeft over drie Mitchells, deze vliegtuigen zal vervangen door acht zgn „Seaotters", amphibievliegtuigen welke de - marine onlangs bij de Vicky Armstrong-fabrieken in Engeland heeft gekocht. Een van deze vliegtuigen maakt de reis van de „Karei Doorman" naar de West mee, vijf worden er op het ogen blik bij Avio Diepen op Ypenburg ge monteerd en twee andere zijn nog in aan bouw. Deze laatste twee zullen worden voorzien van een landingshaak, zodat zij ook op het dek van vliegkampschepen kunnen landen. De „Seaotters" worden zeer geschikt geacht voor bet reddingswerk. Deze vliegtuigen, die knalgeel zijn geschil derd om vooral goed op te vallen, kun nen langzaam vliegen en zelfs bij vrij ruwe Zee er op dalen en starten. Zij zijn uitgerust met een kraan om dren kelingen op te vissen. Rondom de vlieg tuigen zijn kabels gespannen waaraan drenkelingen rich vast kunnen hou den. De O. S. R. D. heeft verder voor de hulpverlening bij vliegtuigrampen boven zee de beschikking over twee Fairmile B-motor Launches (voormalige Engelse motorsloepen). Deze boten, 34,14 m. lang, 5,5 m. breed, diepgang 1,5 m„ zijn uit gerust met twee 12 cylinder benzine motoren, die tezamen 1.260 pk. kunnen opwekken. Door hun grote snelheid, 22 mijl maximaal, kunnen zij in geval van nood in betrekkelijk korte tijd op de plaats van een ongeval aanwezig zijn. De boten, die evenals de „Seaotters", geel zijn geverfd, zijn op de Rijkswerf te Den Helder omgebouwd. Men heeft hen R. I- I. en II gedoopt- Voorlopig blijven zij in Den Helder. Dezer dagen werden verschijnselen als die van de zogenaamde „vliegende schotels" achtereenvolgens gerapporteerd uit Engeland, Brussel, Spa en Turijn. Bij laatstgenoemde plaats zouden gisteren zes „vliegende schotels" tegelijk zijn waargenomen, met roze-kleurige wolken (gas, damp?) er achter aan. Zij waren volgens de berichten bijna een halve minuut lang zichtbaar en stegen toen plotseling omhoog om uit het gezicht te verdwijnen. Maar dit alles wordt in de schaduw gesteld door een bericht uit de stad Mexico, volgens hetwelk 4 piloten en een inspecteur van de Mexicaanse bur gerluchtvaart er voor de eerste maai in geslaagd zijn, een „vliegende scho tel" te achtervolgen en te naderen op het ogenblik, dat hij boven genoemde stad vloog. De vijf Mexicanen hebben verzekerd, dat het een toestel betreft, dat waar schijnlijk met radar wordt bestuurd en dat zich zowel horizontaal als stijgend met een duizelingwekkende snelheid be- weegt. Zij verklaarden dat zij de .schotel die zich op zeker ogenblik op een hoogte van ongeveer 10.000 meter bevond, ter wijl zij zelf een hoogte van 6.600 meter hadden bereikt, zo dicht mogelijk zijn genaderd. De doorsnede van het toestel wordt op 30 meter geschat en de piloten verzekeren, dat het van metaal was-ge maakt, met bovenaan een „gasuitlaat" waaruit vlammen naar buiten sloegen De vliegsrs voegden er aan toe, dat, „schotel" de nabijheid van het vliegtuig „registreerde", hij langzaam in cirkels begon te draaien. concentrische Da^unaJg?g ktf Plotseling met zeer grote snelheid draaien, terwijl hij vlammen en v°° .e" spuwde en in duizelingwekkende vaart verticaal opsteeg om daarna snel m de wolken te verdwijnen. Verscheidene buitenlandse militaire at tache s zouden de leiding van de Mexi caanse burgerluchtvaart reeds verzocht nebben in kennis te worden gesteld van het officiële rapport, dat door do vier piloten zal worden uitgebracht. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer omtrent 'de begroting van Sociale Zaken, deelt de minister mede, dat het de bedoeling van de regering is om zoals reeds gemeld, de voorgenomen huurverhoging te compenseren door een gelijktijdige verlaging van de loon- en inkomstenbelasting, waartoe een wets ontwerp ia ingediend. Na een bewogen pleidooi van de raads man gelastte de bijzondere strafkamer van de Arnhemse rechtbank gistermid dag onmiddellijke invrijheidstelling van de huisvrouw H. W. M.-S. te Nijmegen. Aan haar was ten laste gelegd het verra den aan de politie van een adres te Nij megen, waar vier Joodse landgenoten verborgen waren. Zjj heeft dertig maan den in voorarrest doorgebracht. De offi cier had vier Jaar gevangenisstraf met af trek geëist. De tenlastelegging was gebaseerd op de verklaring van twee (thans gedeti- néërde) Nijmeegse politiemannen. Een van hen loochende thans onder ede te genover de rechter-commissaris verkla ringen te hebben afgelegd, die belastend waren voor verdachte. De verdediger tastte uitvoerig de verklaringen van deze politieman aan. Hij zou er volgens de advocaat belang bij hebben, zo veel mo gelijk zijn aandeel in de door hem on dernomen arrestatie van de vier Joden te verkleinen, in verband met zijn-eigen zaak. De verdediger vestigde voorts de aandacht op hertgeen zijn cliënte in ge vangenschap had meegemaakt. Zjj was reeds na enkele maanden bevallen, mocht haar kind een jaar bij zich houden, en moest het toen afstaan. Uitspraak op 31 Maart aa. in de voor de mijnbouw zeer belangrijke provincie Katanga werd ontdekt, of uit een drietal geheime zenders, met voort durend wisselende standplaats, die de Congo onveilig maken. Toen er onlangs onlusten waren uit gebroken in de Britse Kenya-kolonie bleek spoedig, dat de beweging werd ge voed door een centrale in de provincie. Kiwie in Belgisch Congo, 160 Congo- neg-ers waren in alle stilte naar Moskou gehaald en vandaar na een scholingscur sus van één jaar weer naar Afrika terug gezonden. Door hen wordt de leuze ver spreid, dat de Sovjet-Unie eens als be vrijder zal komen opdagen. Aan de op perhoofden wordt kwistig beloofd, da» zij hun macht zullen blijven behouden: de afgezette stamhoofden wordt toege zegd, dat zij in hun oude macht weer zullen worden hersteld. Ook een „Democratische Vrouwen-liga" ontbreekt niet in Afrika. Een afgevaar digde van deze rode vrouwen-organisatie, Célestine Quezzin, vertoefde onlangs reeds op het communistische vrouwen-congres te Peking en bracht de groeten over van negers alsmede hun gelukwensen met de „bevrijding" van het Chinese volk. Zij be weerde toen, dat haar liga ruim een millioen leden telt. In de Franse Soedan bestaat een „De mocratische Vereniging van Frans Equa toriaal Afrika", die eveneens op haar ledental pocht, dat volgens haar nu al enige milUoenen bedraagt. Haar zetel is in de stad Bamako aan de Boven-Niger. Betrekkelijk niet ver daar vandaan, in de kleine plaats Abidjean, werd in Janu- De Provinciale Limburgse Electrici- teits Mij. gaat een millioenenwerk onder, nemen. In de gisteren gehouden buiten- eewone algemene vergadering van aan deelhouders is namelijk op voordracht van commissarissen en directie besloten over te gaan tot de bouw van een eigen centrale. De gezamenlijke mijnen, waar mede het thans lopende contract zijn einde gaat naderen, zullen in de ge legenheid zijn gedurende een zeker aan tal jaren een in grootte afnemend elec- trisch vermogen te leveren. De vergadering werd bijgewoond door een aantal leden van Prov. Staten. Het Vaticaan zal bij de Tsjechoslowaak- se regering krachtig protesteren tegen de uitwijzing van mgr. Ottavio de Li va, de secretaris van de pauselijke nuntiatuur te Praag. In Vaticaanse kringen werd de uitwij zing „een belediging zonder precedent in de annalen der diplomatie" genoemd. ari Jl. een indrukwekkend congres ge houden, waaraan de wereldpers, blijkbaar onbewust van het hier groeiende gevaar, in het geheel geen aandacht heeft ge schonken. Van allerwegen waren hier de negers verschenen, die soms verschillen de duizenden kilometers, gedeeltelijk zeifs te voet hadden afgelegd. Van de oevers van de Sénégal en uit Soedan waren zij gekomen. Er waren katoenplukkers van hete Tsaad-meer in Kanem. Ér waren negers van Kameroen, die »uim 600 km. door het oerwoud waren getrokken, en inboorlingen uit Guinee, Boven-Volta, Da homey en de Ivoorkust. Ook vele vrou wen waren onder deze congresgangers. Als vertegenwoordiger van het Polit buro was de Frapse communistische af gevaardigde Waldeck—Rochet aanwezig. Het hoofdthema van dit communistische negercongres was de strijd tegen het ..Franse koloniaal-imperialisme". De ver gaderingen duurden soms de gehele nacht door en waren soms één enkele harts tochtelijke kreet van de wild .opgezweep te oer-instincten dezer massa. Het is dui delijk dat Moskou en de Kominform hier met kundige hand een nieuwe brand haard gaan scheppen, die voor de Wes- Z0 lij k e wereld ivellicht al binnen afzien bare tijd een wreed ontwaken zal bete kenen. De leider der Finse agrarische partij, Urno Kekkonen, heeft gisteren een niet- socialistische coalitie-regering gevormd, die in de plaats komt van de sociaal-de mocratische minderheidsregering van Karl Fagerholm, welke op 1 Maart af trad. De nieuwe regering telt 10 agrariërs, 3 leden van de Zweedse volkspartij en 2 leden van de liberale „progressieve par- tij". Kekkonen heeft eerst getracht een re gering op breder basis te vormen, doch de sociaal-democraten weigerden met de communisten in een regering samen te werken. Ook de conservatieven hebben in het nieuwe kabinet geen vertegen woordiger. Kekkonen is l»ehalve minister-presi dent ook minister van binnenlandse za ken. „Buitenlandse zaken" beheert min. A. Gartz (Zweedse volksp.). s Een herderlijk schrijven van mgr. Brault bisschop van St. Die, heeft in Frankrijk groot opzien gebaard. Hij heeft daarin namelijk "erklaard. dat de Kerk het kapitalisme niet veroordeeld heeft, omdat er geen kapitalistische leer bestaat. Het kapitalisme is een feit, een systeem, doch geen philosofie of een theorie. Mgr. Brault heeft het echter niet bij dit constateren gelaten. „Want", zo zegt hij verder in zijn brief, „al heeft de Kerk het kapitalisme niet officieel veroordeeld, Zij heeft toch nim mer geaarzeld dit economisch systeem af te keuren, dat duizenden mensen tot de grootste armoede en tot immora liteit heeft gebracht eneen werkelijk christelijke levenswijze onmogelijk heeft gemaakt. Overigens is het de schuld van de christenen zelf, dat oe sociale ency clieken van de Paus niet in de praktijk werden doorgevoerd ,daar zij te zeer aan de „bestaanoo orde" hingen - A1 weer eer. bisschop, die wijst op de noodzakelijkheid om de mentaliteit van negéren, veiwaandheid en zich-super- mens-gevoelen om te buigen, teneinde de sociale rechtvaardigheid door te voe ren en vooral de naastenliefde in prac- tijk te brengen. Invoering van het communisme is geen redmiddel, want met dit systeem is de burger tenslotte alles icwijt, gelijk we hier reeds meer hebben betoo"d. Wil „men" inderdaad geen communis me, dan zullen de geestelijke en wereld lijke leidende katholieken zich moeten doen gelden, niet alleen met woorden, maar metterdaad. Allereerst kan daarom het venmaan van het Franse episcopaat tot vreugde stemmen, dat zich, zonder vrees en duidelijk, partij heeft gesteld in de chaotische toestand van Frankrijk. Zeer terecht werd verklaard, dat de uit putting der arbeiders een geduchte wrok achter laat. De beste hoofd- of handarbeider, die zijn plichten kent en tot verantwoorde lijkheid dragen in staat is, is. op de duur niet tegen miskenning in geestelijk of geldelijk opzicht opgewassen. In Nederland is, mede door regerings- politiek en het inzicht van de leiding der vakorganisaties, die heel wat risico voor haar reputatie hebben genomen, de ar- beidsvrede stukken beter bewaard dan in vele andere landen. Maar de mentaliteit van „het perso neel is als een zak bruine bonen", ver- dwijne. "Conflicten in de sociale sector mogen zeker nooit schuld zijn van katholieke ondernemers. In dét gevai is het gevaar niet denk beeldig, dat de dam tegen het commu nisme door de rode vloedgolf wordt weggespoeld. Dén helpen geen „Steun wettig gezag" of geldelijke bijdragen, Slaat van Beleg en andere hulpmiddelen, die altijd ver achteraan in rangorde komen, wanneer men ze vergelijkt met de beginselen der oergezonde, zij het vaak miskende sociale rechtvaardigheid en naastenliefde. Nederigheid is een schone deugd, maar zij is geen bloem van moedwillig ver trapte eigenwaarde. Om de bloesem der persoonlijkheid waait nog te veel de kille wind der ver achting. Een gevaar in de lentetijd der nieuwe maatschappelijke orde. HENK VAN DER MAZE. Gistermorgen om ongeveer kwart over negen is op de Rijnsburgerweg in de ge meente Oegstgeest de 21-jarige wielrijd ster C. V. voor haar ouderlijke woning door een tramtrein van de Noord-Zuid- Hollandse Vervoersmaatschappij overre den en gedood. Het meisje stak plotseling op haar fiets de overweg in de trambaan over, zonder te letten op de naderende tram. Zü werd ongeveer 60 meter meegesleurd. Toen de tram tot stilstand was gebracht, lag het slachtoffer zwaar verminkt met haar totaal vernielde fiets onder de mo torwagen. (Van onze Utrechtse redacteur) „Kleine man, wat nu?" Deze vraag stelde zich mr, Milius, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, gisteravond op een conferentie voor de binnenland se en buitenlandse pers, aan de voor avond van de 54ste Kon. Ned. Jaar beurs, naar het voorbeeld van de be kende auteur Hans Fallada, daarbij voor ogen houdend de positie, die Ne derland heeft in te nemen bij de moei lijkheden op economisch gebied. Er is sinds de laatste jaarbeurs heel wat ge beurd, waarbij de heer Milius aller eerst dacht aan de souvereiniteitsover- dracht, die ons land van imperium te rugbracht tot een landje aan de Noord zee, 3 millioen hectaren groot, een kleine vlek op de wereldkaart, maar met een bevolking van 10 millioen zie len dicht opeengepakt, gewend aan een hoge levensstandaard, die zjj gaarne willen en ook moeten behouden. Een andére moeilijkheid voor Neder land is de krachtige bevolkingsaanwas. De bevolking, welke de 10 millioen heeft overschreden, is sinds 1900 met 92 pet., het hoogste percentage in Europa, toe genomen, in 50 jaren dus practisch ge sproken, verdubbeld. Het blijkt, dat niet. zoals men zou verwachten, de industrie, maar de categorie der maatschappelijke diensten, n.l overheids- en semi-over- heidsdiensten, medische en sociale zorg, etenschappelijke en culturele instellin gen, recreatie- en particuliere organen, de meeste werkenden tot zich hebben ge trokken. De cijfers ten aanzien van de buiten landse handel, bewijzen opnieuw, hoezeer in deze tak van volkswelvaart de kracht van ons land gelegen is. Het cijfer van 1949, dat laat zien, hoe 71.9 pet. van de Invoer door uitvoer wordt gedekt, komt ongeveer overeen met de vooroerlogse toestand. Intussen is dit nog lang niet voldoende, omdat de vooruit gang van de industrialisatie zich zal moe ten uiten in een stijging, welke belangrijk uitgaat boven het vooroorlogse dekkings percentage. Nederland zal er vóór alles voor moe ten zorgen, dat het met zijn prijzen in het wereldverkeer kan concurreren. Ons land moet zich dus op prijsvermindering richten en alles nalaten, wat tot prijs verhoging zou kunnen leiden. Wat nu deze voorjaarsbeurs betreft, die Dinsdag a.s. geopend wordt, het aantal deelnemers bedraagt bijna 4000, n.l. 3938 tegen 3701 tijdens de voorjaarsbeur» van vorig Jaar. De ingenomen netto-opper vlakte bedraagt in totaal 42.482 M2. Van het aantal deelnemers zijn 1530 met Nederlandse en 2408 met buitenlandse pro ducten verschenen. West-Duitsland spant de kroon met 572 deelnemingen, hierop volgen Groot-Brittan- nië en Ierland met 461 deelnemingen, daarna België en Luxemburg met 341, de dollarlanden U.S.A. en Canada met 254, Frankrijk met 248 en Zwitserland met 167. Alle overige landen blijvend beneden de 100 deelnemers. Zo ligt het Jaarbeursschip volledig be mand en met zijn passagiers weer gereed om zee te kiezen Moge het een goede reis zijn! De bemanning van de Amerikaanse torpedobootjager .Anderson" en „Stick- well", die een bezoek aan Saigon bren gen, werd gisteravond gealarmeerd toen plotseling hevig geschoten werd met zware mortieren en machine-geweren. Opstandelingen hadden namelijk aan de overzijde van de rivier het vuur op de schepen geopend. Verscheidene granaten sloegen enkele meters van de torpedo- bootjagers in. De Amerikaanse oorlogs schepen beantwoordden het vuur niet. Franse lichte artillerie verdreef ae aan vallers. Van Amerikaanse zijde is geen melding gemaakt van slachtoffers. Mgr. Gerald Patrick O'Hara, het hoofd pan de Pauselijke delegatie in Roemenië, wiens arrestatie .wegens spionnage", vol gens ten bericht van de Amerikaanse nieuwsdienst uit Rome, spoedig te ver wachten zou zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1