Ontroerend tafereeltje op Schiphol GEZINSHERENIGING KANONGEBULDER IN DE CARAIBISCHE ZEE Moh. Hatta: „Niet in één dag een hemel op aarde'* Laatste phase is zeer moeilijk „Eind September laatste soldaten in Indonesië naar huis'' Belgische liberalen houden slag om de arm De tweede Stille Omgangnacht zag dertigduizend bedevaartgangers Yerrassende landing van Chinese nationalisten r Met Indonesië moet nog veel gesproken en onderhandeld worden Gegoochel met het woord „nationaal Mgr. Huibers bevond zich onder de pelgrims Maandag 20 Maart 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dr. Drees dankt de Prins voor zijn grote 0^ Eerste Amerikaans-Nederlandse vloot- oefeningen na de oorlog Pseudo-vogelpest gelocaliseerd inspanningen Geef me een kans" Knaap stal 425 van zijn grootmoeder Voorzichtig met het wapen der staking Zand stortte in betonnen put Mensen nodig met economische knobbel Geheimzinnige inbraak poging te Amsterdam Hoge Nederlandse functionaris gearres teerd Mgr. de Liva heeft Praag verlaten Explosie in Philips- complex te Eindhoven Geen gezinnen van marinemannen meer naar Indonesië Misdrijf of ongeluk? WEERBERICHT V an onze Amsterdamse redacteur) De Koningin en de vier prinsesjes, een groot deel van de minis terraad en de vertegenwoordigers van alle door hem bezochte landen, verwelkomden Prins Bernhardtoen hij gistermorgen na zijn lange reis op Schiphol arriveerdeHet was een blij weerzien met de Prins, die als reizend ambassadeur grote diensten aan zijn land. heeft bewezen. Er heerste de stemming van een familiefeest, men was opgewonden en dankbaar en de Prins stond ieder te woord met een rustige vanzelfspre kendheid of hij alleen een weekeinde was weggeweest Vader van zes kinderen kwam om het leven oh?' - ma f' d'e deze nacht de bedevaart mee- .„.ten, hadden allen een groot contin- St. .afgevaardigd; de St .Agnes- en de <3eie fbornasparochie hadden de grootste lO.oJffjes. Men kan zeggen, dat er wel De „"Amsterdammers hebben meegedaan. QePen van buiten de stad liepen het °r'dZ^ waren dit keer in hoofdzaak uit eé en Zuid-Holland, maar er waren Ret n aantal Brabantse afvaardigingen. k?Ud éïeer was niet zo best, het was nogal 2lsatie er stond veel wind. Maar de orga ns ene s des te beter; er haperde niets, faande Sr°ep sloot mooi achter de voor- 'cmpo aar,aa en er '~on een behoorlijk Zo'jj Sehouden worden. Arrestant verspeelde bij klim partij over een hek een vinger P? Eyskens formateur Wegens medewerking aan ontsnapping van kapitein Westerling Aanzienlijke materiële schade veroorzaakt Lijk van vermiste schilders patroon uit het Spaarne opgehaald De verwachting van heden- tot morgen avond luidt: Vanavond en vannacht plaatselijk lichte regen, morgen, overwegend droog met plaat selijke opklaringen. Matige en nabij de kust af en toe vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West, Weinig verandering in tempe ratuur. Dinsdag 21 Maart: Zon op 6.42 uur, onder 18.54 uur; maan op 7,24 uur, onder 22.24 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Prins Bernhard in Nederland Op het ogenblik worden er, zoals ge meld in de Caraibische zee oefeningen gehouden door geallieerde vlooteenheden. Zaterdag werd door Amerikaanse en Ne - d erlandse oorlogsschepen ten Zuiden en ten Westen van de Cubaanse haven Santiago de Cuba geoefend Onder de Nederlandse oorlogsbodems bevond zich het vliegdekschip „Karei Doorman Dit zijn de eerste gemeenschappelijke vioot- oefeningen van Amerikaanse en Neder- landse marineschepen na de oorlog. In een te Washington door de Ameri kaanse marineleiding uitgegeven bekend making wordt gezegd dat het resultaat der vlootoefeningen „hoogst bevredigend" was. Vliegtuigen, die opstegen van het Ame rikaanse vliegdekschip „Franklin Delano Roosevelt" en van de „Karei Doorman" voerden schijnaanvallen uit op opper vlakteschepen. Ook moesten de vliegtui- De maatregelen, die de overheid tot be strijding van de pseudo-vogelpest heeft genomen, hebben voorlopig geleid tot -localisering van de besmetting in het Zui den des lands. In totaal zijn tot nu toe in het Zuiden 28 besmettingsgevallen ge constateerd, waarvan 25 in Noord-Bra bant, 1 in Zeeuwseh-Vlaanderen en 2 in Limburg. gen verdedigingsgevechten leveren te: dekking van de vliegdekschepen. De lei ding dezer „luchtpatrouilles" berustte af wisselend bij Amerikaanse en bij Neder landse zee-officieren. Het geheel der vlootoefeningen stond onder leiding van de schout-bij-nacht der Amerikaanse vloot T. Combs. Schout-bij- nacht Combs leidde de operaties van het vlaggeschip der Nederlandse oorlogsbo dems af, waarbij hij de gastvrijheid ge noot van de Nederlandse commandant, schout-bij-nacht J. Willinge. De K.L.M.-Constellalion „Vlaardingen" arriveerde eerst om half tien; door te genwind had men wat vertraging. Daar door was een aantal van de hoge autori teiten die de Prins kwamen begroeten, veel te vroeg. Enige ministers maakten van de gelegenheid gebruik om in Am stelveen naar de kerk te gaan. Tegen negen uur arriveerde de Konin gin in gezelschap van de vier Prinsesjes. De Koningin droeg een grijze robe, waar over een rode topper. De drie oudste prinsesjes hadden hun grijze bontmantel tjes aan, Marijke droeg een bleu pakje. Wat opwindend, hè", zei de Koningin bij het binnenkomen, tegen de familie leden van hel gevolg van de Prins. Beatrix bemoederde intussen de kleine Marijke en leidde haar af met een speel doosje, dat meegebracht is uit Sankt An ton. Onderwijl onderhield de Koningin zich met de aanwezige ministers, de he ren Drees, Van Maarseveen, Mansbolt, Schokking, Spitzen, Stikker en Van Schaik, met burgemeester d'Ailly van Amsterdam, burgemeester Haspels van Amstelveen, met de ambassadeurs van Amerika en Canada, de gezanten van Mexico, Brazilië en Venezuela en de ver tegenwoordigers van Suriname en de Antillen. Toen de omroepster de komst van het toestel aankondigde, begaf men zich naar buiten en om 9.35 uur landde het vliegtuig op de nieuwe baan. Op dat moment zette de Amsterdamse Politie- kapel het Wilhelmus in en ging de standaard van de Prins, naast die van de Koningin op het stationsgebouw de hoogte in. Even later stapte Prins Bernhard als eerste uit het toestel. Hij was gekleed in generaalsuniform en zag er vermoeid uit. Hij omhelsde de Koningin en zijn kin deren en begroette daarna het grote ge zelschap, dat hem was komen verwelko- men. „Zat jij te zwaaien? li1wlnis^er-president Drees zei„Konink- J Hoogheid, mag ik U namens de „Het wordt me te gek, geef kans". Deze boodschap het de lb-jarig HBS-er E. F P. uit Den Haag achter, toen hij op 5 Maart j.l. van hms wegheix De jongeling, die wilde gaan v^en; ƒ425 op zak, weggenomen van z«n in nende grootmoeder. Bij Nispen glip illegaal over de Belgische grens. Haagse politie had ondertussen een - zoek tot aanhouding doen uitgaan, ne o tot gevolg had, dat de jongeman m n - selt door de Belgische politie werd aa - gehouden. De Belgen stuurden hem na Den Haag terug, waar hij Zaterdag air- veerde. P. had nog 311,64 en 400 Be - gi'sche francs over. regering ouze hartelijke dank overbren gen voor de grote inspanning die U zich getroost hebt", prins Bernhard onder hield zich met allen, stond lang te pra ten met monsieur Dupuy, de ambassa deur van Canada, nam afscheid van ge zagvoerder Van Rees van de „Vlaardin gen" en zijn staf en zag eindelijk kans weer even met de Koningin te praten. „Zat jij m de cockpit te zwaaien", vroeg de Koningin. „Neen, dit keer niet", zei de Prins- lachend terug. Onderwijl po seerde men zeer lang en gelijktijdig met het gehele gezin voor de zeer vele foto grafen. Toen nam men afscheid van de autoriteiten en toegejuicht door het groot aantal mensen dat op het stations gebouw dit tafereel gadesloeg, reed men per auto naar Soestdijk. Vertrek uit New-York Een uur voor zijn vertrek uit New Hartelijk was de begroeting tussen de Koningin en Prins Bernhard Zondag ochtend op Schiphol, onmiddellijk nadat de Prins het toestel, dat hem van zijn lange reis door de Amerika's, weer op vaderlandse bodem bracht, had verlaten. York was de Prins reeds cp het vliegveld Idlewild aanwezig. Bij een bezoek aan de verkeerstoren deelde hij de functio narissen mede, dat hij in Amsterdam dertig uur onderricht had ontvangen m de link-trainer, het „dooryhegtoestel waarin hij denkbeeldige landingen op de vliegvelden van New York, Los Angeles en San Francisco had uitgevoerd. De Prins die Dinsdag zijn eigen toestel van Quebec naar New York bestuurde, vroeg een van de oudere functionarissen „Hoe kwam ik binnen?'waarop deze de Prins verzekerde, dat hij een „mooie lan ding" i. imaakt had. De Prins wist niet, wanneer hij naar de 'erenigde Staten zou terugkeren, doch hoopte, dat dit zo spoedig moge lijk het geval zou zijn. Aan de ver slaggevers deelde hij mede, dat hy een „zeer aangenaam verblijf" in New York had gehad en dat hij „uiterst dankbaar was voor de hartelijkheid en de gast vrijheid van New York". In een redevoering, die de minister president van de R.I.S.. Moh. Hatta ter aankondiging van de geldzuivering hield, zeide hij o.a., dat de bereikte onafhankelijkheid verplichtingen met zich-brengt tegenover de internationale wereld. Hü wees er op, dat de regering der R.I.S. binnen de tijd van 2>/2 maand in staat is gebleken de elementen uit te schakelen, wier bedoeling het was, in Indonesië de chaos e scheppen. „De benden van onruststokers zijn echter nog steeds actief en de misdadige or ganisaties nog niet geheel opgeruimd, maar er bestaat goede hoop, dat wij Zaterdagochtend is de 40-jarige arbeider K van D. uit Wychen te Nijmegen in een bétonnen put door in beweging gekomen zand bedolven en om het leven gekomen. Hij was gehuwd en vader van zes kinde ren. In de Korte Molenstraat te Nijmegen is men thans bezig met het bouwen van winkels. Bij het leggen van funderingen voor een ervan was men aan het afma ken van een drie meter diepe betonnen put, die bovendien nog ongeveer drie meter beneden de begane grond ligt. Ook Van D. was daar aan het werk. Plotseling kwam er beweging in een hoop los zand. Het zand stroomde de put in en bedolf Van D. Pogingen om hem te bevrijden gelukten na bijna een uur. Van D. bleek toen overleden. Er is nog gedurende een uur getracht de levensgeesten te doen terugkeren, zon der resultaat. „De repatriëriï? van onze jongens in Indonesië is bep. vld niet vertraagd. Tij dens de R. T. C. is van Indonesische zijde de wens geuit, dat de Nederlandse troepen binnen zes maanden Indonesië veriaten zouden hebben, maar het is een voudig een kwestie van scheepsruimte. De viering van bet Heilige Jaar in Rome heeft veel van de wereldscheepsruimte opgeslokt, zodat het moeilijk is schepen te krijgen voor het troepenvervoer van Indonesië naar Nederland. Gelukkig ko men de Amerikanen ons te hulp. Toch zal het wel eind September worden, voor dat de laatste Nederlandse soldaten In donesië zullen hebben verlaten". Deze woorden sprak de staatssecretaris van Oorlog, mr W. H. Fockema Andreae, tot de pers, nadat hfj Zaterdagmiddag met de K. L. M. Constellation „Tilburg" uit Djakarta op Schiphol geland was. De heer Fockema Andreae, die op de luchthaven namens de regering begroet werd door minister Schokking en de staatssecretaris van Marine, schout-bij nacht Moorman, zeide naar Nederland te zijn teruggekomen om aan de Nederland se regering verslag uit te brengen over zijn besprekingen in Indonesië. „Juist de laatste phase van de afwikke ling in Indonesië vereist vele deskundi- I gen", aldus de staatssecretaris, „Het zal I daarom mogelijk zijn, dat officieren van j het K.N.I.L., die op het ogenblik met ver lof in Nederland vertoeven; toch nog voor (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) 0^ eendeef de 'gering Eyskens meld Red u ®r voriSe oplaag ge- -5® 18 niet onverwacht geko men. Na de - - -- - wenk van de Brusselse Yttll Ut JDIUSBCtW u /®d®^t,e aan de liberale mi- ®SL®*5,ni* de regering te treden en ook rekening houdend met de ge- (Van onze Amsterdamse redactie) Ook in deze nacht van Zaterdag op *pndag trokken de grote groepen stille bidders weer door de binnenstad van Amsterdam. Het was de nacht van de 'Amsterdammers, doch van buiten de stad ^aren toch nog wel twintigduizend bede vaartgangers naar de hoofdstad gekomen. ')e organisatie was weer uitstekend en geheel verliep dan ook in volstrekte en rust. eigenaar?.5terdamse nacht heeft zijn eigen facht 2i0t eden. In de loop van de *aan etl men grote groepen ter kerke •tilie later klinkt er gezang door Hapende stad. Voor men zijn bedevaart gaat maken, wordt eerst een Lof gecelebreerd en na de biddende rond gang komt men weer terug in de parochie kerk om de H. Mis bij te wonen. Het be gint al licht te worden als de laatste Amsterdamse groepen nog hun ronde doen. De bezoekers van de vroegmis ontmoeten de laatste pelgrims die uit de kerk komen. Zo is er in de Amsterdamse nacht eigen lijk geen moment of er wordt in een kerk gebeden en gezongen, dan hier, dan daar, maar in die grote stad is er steeds een centrum waar men in devote aandacht bijeen is. Hinderlijk optreden van bus chauffeurs Een hinderlijk ding was ook deze nacht het optreden van verschillende buschauf feurs. Er is al herhaaldelijk op gewezen, dat de bussen op het Rokin of liefst nog verder verwijderd moeten parkeren. Maar steeds weer komen er bussen het Spui over rijden en verwarren de zich opstel lende bedevaart. De zusterverenigingen van het Genootschap is al vele malen ge vraagd hun chauffeurs toch góed te in strueren, maar dat schijnt niet of niet goed te gebeuren. De bisschop van Haarlem, Z. H. Exc- mgr. Huibers, droeg Zondagmorgen in de Begijnhofkapel de H. Mis op, nadat hij tevoren zijn Stille Omgang had gemaakt. Een agent van politie, die Zondagmor gen omstreeks zeven uur patrouilleerde in de omgeving van de Nieuwe Zijds Voor burgwal te Amsterdam, heeft een man aangehouden, die ervan verdacht wordt een poging tot inbraak te hebben ge daan bij een postzegelhandelaar aldaar. De man werd namelijk aangetr.offen, toen hij over een hek klom, waarbij hij zich zodanig verwondde, dat in de loop van de dag hem een vinger moest worden afgezet. De agent hield de man aan direct nadat hij deze verwonding had opgelopen en stelde een onderzoek in, waarbij de agent constateerde, dat gepoogd was bij de postzegelhandelaar in te breken. De arrestant, die op het ogenblik in het Bin nengasthuis wordt verpleegd onder politiebewaking heeft in een verkla ring, die hij aan de politie heeft afgelegd, gezegd, toevallig ter plaatse te zijn gepas seerd en gestommel te hebben gehoord. Een tweede man, die op het ogenblik spoorloos is, had hem gevraagd eens te gaan kijken wat er eigenlijk aan de hand wai. Rjke verklaringen, welke de meeste dezer ministers vóór de volksraadple ging hadden afgelegd en waarbij op 't zich terugtrekken van Leopold werd aangedrongen, was hun positie moei lijk geworden in een regering, die de beide Kamers zou hebben moeten samenroepen, om de „verbanningswet" tegen Leopold te doen intrekken. Dit belet echter niet, dat de R.K. „Nieuwe Gids" spreekt over „liberale desertie". De liberale minister Devèze heeft een slag om de arm gehouden met te ver klaren, dat het uit deze regering treden der liberale ministers „geen onherstel bare breuk heeft veroorzaakt tussen de personen, die in deze regering hebben samengewerkt Daarnaast sprak hü de wens uit, dat een formule van nationale eendracht gevonden zou worden, om uit de impasse te geraken. Dat woord „nati onaal" werd zo juist ook nog In een so cialistische motie gebruikt, maar het kan, volgens socialistische zienswijze, al leen concrete betekenis krügen door het aftreden van L®°P°ld en de troonsbe stijging van de vjjfde koning der Belgen, Boudewün L Gebeurt dat niet, ja, dan staat volgens het gisteren gehouden soci alistische congres weer de stok achter de deur met stakingen en onlusten in het vooruitzicht te stellen. Op datzelfde congres heeft Spaak gezegd, dat de min derheid niet het hoofd moet buigen voor de meerderheid. „Genoeg getreuzeld. De knoop moet doorgehakt worden!", zegt de R.K. „Standaard" en het blad stelt de vraag: „of na de moord op Spaak (door zijn partü, die hem voor lage be sognes heeft gebruikt) de socialistische partü ook nog zelfmoord wil plegen". Thans heeft het algemeen R.K. Vak verbond op ondubbelzinnige wijze stel ling genomen tegen wat het noemt de z.g. „spontane" stakingen. Dit vakver bond zegt o.m., dat de koningskwes tie, een nationale, politieke, maar geen syndicale kwestie is en dat die volgens de grondwettelijke regelen moet wor den opgelost. „Dat is de enige waar borg voor het behoud van s lands vrijheden, ook van de syndicale a rij- heden". Inmiddels is de gisteren door de prins regent aangewezen nieuwe kabinetsfor mateur Eyskens links en rechts pols hoogte aan het nemen om bij het vervul len van zijn informatorische opdracht te zien, hoe h(J eventueel als premier aan het 'hoofd van een nieuwe regering zoals de Phoenix uit zijn as zou kunnen her rijzen. De keuze door de prins-regent van de nieuwe formateur geschiedde eerst, nadat prins Karei de leiders van de CVP, de liberale en de socialistische partij had geconsulteerd. Hjj had ook de commu nistische leider doen uitnodigen, doch deze had laten weten, dat de communis ten met drie partijgenoten tegelijk moes ten geconsulteerd worden. Tot nog toe heeft de regent aan die bizarre els geen gevolg gegeven. Laten wij hier nog even aanstippen, dat de nieuwe regering de10e zal zijn sedert de bevrijding. Zaterdag 's een nationalistisch com mando er in geslaagd zich op het Chi nese vasteland te ontschepen en zich meester te maken van de stad Soeng- men, gelegen aan de Oostkust van de provincie Tsjekiang, 0p ongeveer 320 Km. van Sjanghai. Bij deze onver wachte opcatie zouden 25.000 commu nisten gesneuveld zijn De Chinese nationalisten schünen met deze operatie, waarbij ze warden geholpen door anti-communistische ver zetslieden, niet te hebber beoogd een bruggehoofd voor een eventuele inval op het vasteland van China t,e vormen. ver- wacht wordt dan ook, dat zij de stad zullen verlaten zodra de communistische troepen een bedreiging voor het terug trekken der nationalisten gaan vormen. De bedoeling van de operatie schü'Pt ge heel van psychologische aard te zijn. Buitenlandse en Chinese kringen m Taipei zijn er van overtuigd, dalde_a<Me vérstrekkende gevolgen zal hebten. De kwetsbaarheid van de kust van het vaste_ land is er door aangetoond en de na 10 nahstische vlag heeft er weer gewap perd, hetgeen op de inwoners d'?pF druk moet hebben gemaakt. Ook bete k™t de succesvolle tcobt, uitgevoerd door slechts één bataljon, een aanmoedi ging voor de soldaten op Formosa. De hongersnood in het door de commu nisten bezette deel van China breidt zich voortdurend uit. Duizenden mensen zijn reeds omgekomen en men verwacht, dat vóór de volgende oogst miilioenen van honger zullen sterven. In Centraal en N. O.-China moeten miilioenen mensen bestaan van bladeren, wortelen, gras en klei, zo verklaarde men te Hongkong. Er worden hulpacties inge zet, doch deze zijn totaal onvoldoende. korte tüd naar Indonesië zullen moeten gaan". „Hoe is de stemming, Excellentie, onder onze jongens, die wachten op hun terug keer naar het vaderland?" „Ik kan niet anders zeggen, dan dat de stemming in de doorgangskampen uitstekend is. Er is alles gedaan wat mogelijk is om deze kampen in orde te brengen en in het algemeen vinden de jongens, althans dit is mün ervaring, het er best uit te houden. De heer Karei Lotsy. die op het ogenblik voorde Niwm in Indonesië verblijft, is met geweldig enthousiasme ontvangen en is ook on middellijk uitgenodigd door de sultan van Djogja om voor de Indonesische jeugd te spreken". Nieuw-Guinea wordt niet volgestopt Mr Fockema Andreae acht het wel be langrijk, dat op de aanstaande minister conferentie ook militaire problemen zul len worden besproken en daarom wil hij overleg plegen, of het niet mogelijk zal zUn, dat een der staatssecretarissen of een hoge ambtenaar van het departement van Oorlog bi) de conferentie aanwezig zal zijn. Tenslotte zeide de staatssecretaris, dat in sommige kringen in Indonesië een ze kere angst bestaat, dat Nederland Nieuw Guinea vol zal stoppen met Nederlandse militairen. „Hoe groot het garnizoen op Nieuw Guinea zal worden, is een kwestie, welke Harer Majesteits regering zal moe ten bepalen, maar het is zeer zeker niet het plan om Nieuw-Guinea „vol te stop pen" en dus een militaire bedreiging te doen zü'n", zo merkte hij nadrukkelük op. Suurhoff is pessimistisch Met hetzelfde vliegtuig, waarmede de staatssecretaris van Oorlog naar Neder land terugkeerde, reisde ook de heer J. G Suurhoff, die gedurende zeven weken op een „goodwill mission" voor het N.V.V. Indonesië heeft bereisd. De heer Suurhoff is bestuurder van het Nederlands Vakverbond. Hij maakte reeds in 1947 een reis naar Indonesië. Ditmaal was zijn doel contact te leggen met de Indonesische vakbeweging en indien ge wenst deze van advies te dienen „Ik heb gezorgd", zo zeide de heer Suurhoff, „niet te schoolmeesteren. Het wantrouwen tegen iedere Nederlander is groot in Indonesië, en zodra men het ge voel zou krijgen „hü wil ons iets op dringen", is de zaak verloren. „De situatie op het gebied der vak beweging noemde de heer Suurhoft „uitersT verward". De S, O. B. S. I een overkoepelende organisatie in de republik Indonesia, is vooral na de gebeurtenissen in Madiun. ten onder gegaan en op dit ogenblik is de vakbeweging in Indonesië totaal versplinterd". Anti-Westerse elementen „In het algemeen gesproken kan ik over de ontwikkeling van de situatie in Indo nesië niet optimistisch zijn", zeide de heer Suurhoff. „Tot dusverre is er alleen maar sprake van een sociale achteruit gang. Het land heeft een groot gebrek aan mensen met een „economische knob bel". En niet de mensen op het eerste plan, maar vooral zij, die op het twe< plan staan: niet de ministers dus, maar de hoge ambtenaren, dringen er sterk op aan de Nederlanders op een züspoor te leiden. Dit zal vooral voor het bedrijfs leven funest blijken. Misschien is over twee, drie jaar dit anti-Nederlandse ge voel verdwenen en dan krijgen jonge Nederlanders, die over een „economische knobbel" beschikken en die zich willen wijden aan het welzijn van het land, welks nationaliteit zij moeten aannemen, een goede kans". Tweede Unie-conferentie in Den Haag? De ministers Götzen en Van den Brink zijn Zondagmiddag te Djakarta aangeko men. Zij werden 1 het vliegveld ver welkomd door de hoge commissaris, dr Hirschfeld Namens de regering der R.I. S. zullen zes ministers aan de Uniecon ferentie deelnemen. Door de R.I.S.-rege- ging zal de kwestie betreffende Nieuw- Guinea als agendapunt worden voorge steld. Gehoopt wordt, dat er tegen het einde van het jaar een tweede conferentie van l/nie-minister» te Den Haag zal worden gehouden. binnen niet te lange tijd in staat zul len zön, de veiligheid te herstellen". Moh. Hatta vervolgde: „Wij kunnen de sociale chaos en de financiële moeilijk heden, die wij uit het verleden hebben geërfd, niet im een dag veranderen in een hemel op ar de. Teneinde de chaos van onze maatschappij te boven te ko men, dient het volg gedisciplineerd te zijn Voor het te boven komen var, de financiële moeilijkheden, die blijken uit het begrotingstekort ad 2500 millioen, moeten productie en opbrengst worden, vergroot". Verder uiteenzettend, dat de politiek der regering ten aanzien van de buiten landse ondernemingen gericht is op het verkrijigen van een redelijk loon, zeide moh. Matta: „In hun strijd voor hogere lonen dienen de arbeiders het wapen van de staking niet te hanteren alvorens dui delijk is gebleken, dat onderhandelen met de werkgevers vergeefs is". In het laatste gedeelte züner rede wek te de minister-president op om de een heid te bewaren, die op de inter-Indo- nesische conferentie werd gevonden na dat men jaren lang naast elkander had geleefd. Deze eenheid heeft op de Ronde- Tafel-conferenrtie de overwinning ge bracht. De Indonesische autoriteiten hebben ee» hoge Nederlandse functionaris in Indo nesië, dr J. Ozinga, gearresteerd Dr J. Ozinga, adviseur van de Indonesische mi nister van voorlichting, wordt er van ver dacht medegewerkt te hebben aan de ont vluchting van kapitein Westerling naar Singapore. De arrestatie werd verricht op bevel van de militaire gouverneur van Djakarta. v„. Tevens werd ook gearresteerd de neer Jiscoot, die in dienst is van de Kon. Rot- terdamsche Lloyd. Mgr. Ottavio de Liva, de laatst in Tsjechoslowakije aanwezige (^lomatieke vertegenwoordiger van de H. Stoel, is Zaterdag per vliegtuig uit Praag naar Rome vertrokken. Men gelooft, dat mj vóór zijn vertrek nog een bezoek ge bracht heeft aan mgr. Josef Beran, de aartsbisschop van Praag. Hem werd op t vliegveld uitgeleide gedaan door alle hoofden van Westerse missies. Alvorens in het vliegtuig te stappen, heeft mgr. De Liva tegenover de pers de beschuldigingen, op grond waarvan hij door de communistische regering uitge wezen is. ontkend. Hij zeide o.m. dat hij uit Noord-Italië afkomstig was en ont kende met verontwaardiging, dat hij zo als door de Tsjechoslowaakse pers be weerd werd in werkelijkheid Otto van de Ziva heette en een Nederlander was. Klaarblijkelijk is dit door de rode pers beweerd om de vertegenwoordiger van het Vaticaan in verband te kunnen bren gen met de zaak van de Nederlander Louwers, die onlangs tot 15 jaar dwang arbeid werd veroordeeld. In de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 1 uur is er in een der machine kamers van het complex Emmasmgel der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken een vrij hevige explosie voorgekomen. Alhoewel zich op het tijdstip der ont ploffing in de machinekamer 4 personen bevonden, kreeg niemand enig letsel. De materiële schade aan gebouwen en machi nes daarentegen is aanzienlijk. Enige stag natie van betekenis 'is echter niet te ver wachten, aangezien men onmiddellük met de opruimingswerkzaamheden is begon nen. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Zoals bekend is kan het personeel der Kon. Marine ten gevolge van de bij de R.T.C. bereikte overeenkomsten niet meer rekenen op een vierjarig verblijf in de tropen, in verband waarmede voorlopig geen gezinnen van marinemensen meer op rijkskosten worden uitgezonden. Aangezien niet gerekend kan worden op bepaalde duur van het verblijf van het gezinshoofd aldaar, wordt aan het ma rinepersoneel uitdrukkelijk geadviseerd om hun gezinnen niet meer voor eigen rekening naar Indonesië te doen vertrek ken. terwijl geen faciliteiten kunnen wor den verleend aan gezinnen welke deson danks voor eigen rekening derwaarts gaan. liet stoffelijk overschot van de 51-jarige schilderspatroon D. L. O., te Haarlem, die sinds 21 Februari werd vermist, is Zon dagmorgen uit het Spaarne. onder de ge meente Haarlem, opgehaald. O. was uit zijn woning verdwenen en was in het be zit van een aanzienlijk bedrag aan geld. Naar aanleiding van deze vermissing stel den de Haarlemse en Amsterdamse politie een onderzoek in. De Haarlemse politie deelde mede, dat zy omtrent Ce vraag of hier een misdrijf of een ongeluk in het spel is, nog geen zekerheid heeft. Op het lijk werd een bedrag aan geld aangetroffen. Enige personen, die naar aanleiding van de vermissing van O. in bewaring waren gesteld, worden voorlopig in verband met heit onderzoek nog vastgehouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1