Regie Jubileumfeesten Gemeenschap in het Eenvoud betekende geen schrielheid zet Schiedamse zadel il r G 1600 Mensen luisterden 2lA uur gespannen Burgemeester punten en sprak over gemiste kansen e- SVV sloot seizoen met nederlaag eheugen Hulp Plechtigheid in Aula voldeed aan eisen Als een Bonte Dinsdagavond GroteKerk bij kaarslicht een machtige concertzaal De Stille Omgang van uit Schiedam MAANDAG 20 MAART 1950 PAGINA 2 KIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Daar komt de stoet Beiaard-centen V. AUTORIJSCHOOL SAMENSTELLING BESTUUR WIT GELE KRUIS De historie Welvarende toekomst BRAND BIJ WILTON BIJZONDERE PASSIE-AVOND IN DE TORENZAAL CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN IN DE VACANTIE AAN DE VERDEDIGING DOKTEREN! H.B.S. won in de laatste seconden met 3-4 BURGERLIJKE STAND Rónd de flanken van het stadhuis zwenken de rijen met vlaggen, vier in gelid. Het bordes van het raadhuis is veel te klein om alle genodigden een plaatsje te kunnen bieden. De passerende vlaggen zijn die van de R.K. Gymnastiekvereniging Excelsior en van de R.K. Hand balclub U.V.G. Rechts op de foto ziet men nog juist de militaire kapel. Zonder geluk vaart niemand wel. Daaraan moeten de organisatoren van het stads-jubileumfeest Zaterdagmorgen gedacht hebben, toen aan een hemel met wite wolkjes de zon onbedreigd straalde. Er was van vele kanten hard gewerkt om deze eenvoudige herdenking tot een waardige dag te maken, maar wat zou al het werken, (gebaat hebben, als geen uitgelezen dag weer voor de omlijsting .ad gezorgd. Zou het dan toch waar zijn, dat hoe harder men werkt, hoe meer Vrouwe Fortuna zich gestreeld voelt en haar gaven schenkt? Er was geen overdreven waar dering van eigen werk in de opmerking van een der voornaamste mensen achter de schermen: „Dit was een eenvoudig, maar goed begin. Nu verder.Nu een daverende VacantieweekEn in gedachten was hij al bezig aan nieuwe attracties. Iedereen wist het na afloop van de plech tigheid op de Grote MarktHet was te weinig geweest. De stemming was er om een begin te maken voor een feest van een week. Dat komt nog. Wel niet als stadsfeest, maar toch als een nieuw bewijs van de vrucht bare samenwerking, waartoe Schiedam in de Schiedamse Gemeenschap kan komen. Dank zij die samenwerking klopte het progamma bijna tot op do minuut nauw keurig. Ondanks het voer velen vroege begin de muziekkorpsen vonden het wat té vroeg om öp iedereen te kunnen rekenen verliep alles practisch vol gens het tijdschema. Hiermee was een groot deel van het succes .verzekerd, want als er weinig gebracht wordt, moet het geconcentreerd gebeuren. Reeds lang voor tweeën stonden er langs de route, die de drumband van de Koninklijke Militaire Kapel zou nemen, n.l. de Singel, Lange Singelstraat, Korte Singelstraat, Broersvest en Tuinlaan hon- Het belangrijkste moment van de middag was de overhandiging van de enveloppe met de cheque van f 10.000,—, het door de Schiedamse industriëlen bijeengebrachte opzetje voör de 60.000,van het nieuwe carillon. Oud-wethouder Dinkelaar is blij het eerste begin aan de burgemeester te kunnen overdragen, terwijl de heer Th. J. L. v. d. Berg een oogje erbij toeknijpt. Citaat van de dag: Ik verlang geen toekomst, die de banden met het ver leden verbreekt. Vandaag, Maandag 20 Maart: Geen agenda. Morgen, Dinsdag 21 Maart: Begin van de lente Geen agenda. Overmorgen, Woensdag 22 Maart: Geen agenda. Dagelijks: Passage: Casbah (18 jaar); Monopole: De drie musketiers. DAGBLAD BOOB SCHIEDAM [H OMSTBIKfH 72ste Jaargang No. 21188 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw Et K.. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnemeiitsufits 3'00 Per Kwartaal. 1.30 uei maand f 0.32 oei week Ad ver'en tie in "P O»"»' «ommoreeoi» t 0 Ifi i.pi inan/.,. Wcieneiinger up renactiwieie It.ili' I.t leeiit» I' M OOI 'nlUtmstei nuogte Con''„never 'eeei get eduveeiae p'Us verKi ueiwut 011 Oe adin'nisirsUe ot Dij de erkendt ,dverieniie bureaux Ka.""".ener Kleine advertentlén) tot zo wini ier, i - Elk woord meer 5 ct». Maximum 50 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle «avertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het AdvertenU#-wezen. Directeur: J. Kuil pers. Hoofdredactie: Prol Dr St. Tesser O.P en Leo J. M Hazelzet. Algemeen redacteur: H. A. Paalvast. derden mensen. Zoveel, dat de brand weer, die vcor een scheepsbrand bij Wilton-Fijenoord gealarmeerd was. on afgebroken leeiend, vier maal de vele mensen aan het schriksen maakte. De bewoners van de Lange Singelstraat zul len (één ogenblik maar) dankbaar zijn geweest voor de werkzaamheden aan de. riolering van de Begraafplaats, want nu trok de spectaculaire militaire kapel door hun straat. Terwijl zo de stad van de eerste schouwspelen genoot, beierde Ferdinand Timmermans het Schiedamse Steadied van A. Baan, naar de toonzetting van Cor Don, de toren van de Grote Kerk uit. 's Morgens hadden alle schoolkinde ren tekst en muziek in het aantrekkelij ke omslag van de Gebrs. Henderickx, in de klas geicregen. Ook werd er op vele scholen iets \erteld over de geschiedenis van de stad. Drie kwartier duurde het concert van uit de toren en de muziek bekortte het wachten van de duizenden, die met veel moeite op een der trottoirs een plaatsje gevonden hadden. Het, was een goede gedachte geweest van de regie op de oude opstelling op het maktplein los te maken. Immers dan wordt *'t centrum van de handelingen ge dacht midden voor het bordes te liggen. Maar daardoor wordt de toch al veel te kleine Grote Markt niet benut naar de volle capaciteit van kijkers-plaatsen. Door het middelpunt van de gebeurtenis sen naar de uiterste hoek van het bor des te verplaatsen, kon men van alle kanten van het plein de plechtigheden goed volgea. Dat werd al spoedig duidelijk, toen de muziekkorpsen kwamen opgemarcheerd. Behalve St. Radboud uit Kethel en Ex celsior, zijn nu alle Schiedamse korpsen in uniformen gestoken Harpe Davids in de modernste zodat het een prach tig gezicht was om de muzikale vertegen woordiging van Schiedam in een breed front tegen de lange zijde van de Grote Markt te zien opgesteld. De vele genodigden begonnen samen te stromen rond het stadhuis. Het scheen min of meer een demonstratie ten be hoeve van de raadsleden, om te bewij zen, dat de bouw van een nieuw stad huis toch r.te* langer kon wachten. Van alle kanten puilden de vertegenwoordi gers van de Schiedamse gemeenschap vroeger zou men gezegd hebben: „van de burgerij" uit het petieterige raad huisje, zodat het binnen en buiten een gedrang van belang was. Ook in dit op zicht was het voorwaar een gemeen- schaps-gebeurtenis, want de gewone map langs de gewone straat kan er niet sa- mengedrukter opgestaan hebben dan de „genodigden Plotseling begon de toren een an dere taal nan die der klokken te spre- kan. Niet onbekend overigens aan deze trouwe wachter, die In vroeger dagen meerdere malen hoornaignaien heeft gehoord van de nacht- en brand- waker. Het enige verschil lag ln de schoonheid en de massaliteit van het signaal, want het waren 10 hoornbla zers, die, de klaroenen blinkend in de zon, aankondigden, dat de stoet in aan tocht was. dit gezicht weergaloos feestelijk. Dit was wat wij (zo vaak ten onechte) vlagver- toonnoemen. Het vlagvertoon van de Schiedamse gemeenschap. Door de uitgebreide voorzorgsmaatre gelen waren de vlaggen spoedig op hun plaatsen ter weerszijde van de twee vlag- gestokken, op het beneden-bordes gemon teerd, opgesteld. Het publiek kreeg de gelegenheid reeds volop te genieten van het werk van de drumband; van de stramme tamboer majoor, die uit angst voor de formatie met zijn stok her en der prikte om in- de-weg-staanders te verdrijven; van de tamboer met het flegmatieke besnorde gezicht, die men eerder m de band van The Royal Horse Buards dan in de Ned. Koninklijke Militaire Kapel zou ver wachten. Voor de rest was het puur- Hollands. Toer, alles opgesteld stond werd het stil. Terwijl het korps van het Leger des Heils het Wilhelmus speelde, hees bur gemeester Beek vervolgens de drie kleur. Daar,na volgde niet onder het zin gen van de schooljeugd het Schiedam se Stedelied, geblazen door het Stede lijk Muziekkorps, op welke tonen de Schiedamse vlag, drie baren geel en drie banen zwart, te beginnen met een baan geel, in top ging. ,Dood of eer" scheen nu wel niet pre cies de stemming op dat ogenblik, maar de mars vaa deze naam heeft zulke idea le kwaliteiten om een menigte vol lust tot feestvieren te blazen, dat wij er di rigent Palla en alle harmonie-orkesten nog dankbaar voor. zijn," dat zij zo geest driftig deze mars van R. B Hall hebben geblazen Het was hierna de beurt aan de heer J. Dinkelaar, de voorzitter van het carillon-comité, om het gemeente bestuur geluk te wensen met het feest van de stad. HU kon een cheque van 10.000 als eerste deel van de 60.000 aanbieden, welke nodig zijn om de plannen met het carillon, n.l. uitbrei ding, herstel en verplaatsing, te ver wezenlijken. De Schiedamse industrië len haddep zich*van hun beste kant laten zien. De beurt was nu ook aan de burgerij om te zorgen, dat nog voor het volgende jaar Timmermans een volledig, zuiver cu goed geplaatst carillon kon bpspelcn. In een kort woord dankte daarop mr. Peek voor deze gave, door het gemeente bestuur gaarne aanvaard. Hij wekte de bevolking op om in grote eendracht ver der te werken aan de toekomst van dé jubilerende stad. Het was hierna de beurt aan de dui ven om door hun vlucht over de stad overal te laten weten, dat het geschenk was aangebeden. Als steentje uit een katapult schoten zU uit dt manden en spoedig waren zij, na een vlucht om de toren, uit htt oog verdwenen. Massaal was echter deze lossing nog niet. De Harmonie mocht niet ontbreken en trad hierna op met pijpers en tamboers. •Hiermee liep de plechtigheid op de Grote Markt ten einde. De muziekkorp sen begonnen af te marcheren om zo ruirpte te maken voor de opstelling der vlaggen. De verrassingen waren nog niet op. De haag, welke van het Stadhuis naar de aula van het Gem. Museum gevormd werd, deed denken aan de charmante toto's van bruideparen, welke door een ere-haeg lopen, een zeer feestelijk ge zicht. Zo was het ook oo de Hoogstraat. Door een goede verdeling ontstond er een kleurige afzetting, waar doorheen de genodigden achter de drurrjaand van de Koninklijke Militaire Kapel naar de aula schreden. De luisteraars over de vierde lijn van de radio-distributie hadden aan kijkspel veel gemist ,maar Jan Schaper maakte dit verlies enigszins goed door voor een ooggetuige-verslag te zorgen, dat de velen in de huiskamers naaf de Grote Markt verplaatste om er mee te leven met het gemeenschapsfeest. Heeft de uitzending door de P.T.T. over lijn 4 zin gehad? De contröle op het luisteren naar de diverse lijnen van de distributie is mogelijk. Deze contröle heeft uitgeweken, dat Zaterdagmiddag de uitzending vanaf de Grote Markt en vanuit de Aula minstens door evenveel Schie dammers is beluisterd als een goede Bonté Dinsdagavondtrein. Aanvankelijk werd er ook naar het concert door zoveel mensen ge luisterd, maar tegen 9 uur, toen de avondprogramma's van de beide Hilversumse zenders begonnen, schakelden vele luisteraars over. Om een uur of 10 half 11 was er van de belangstelling voor het con cert vanuit de Grote Kerk nog maar weinig over. Advertentie K.H.A.C Geflankeerd door Nationale en de Schiedamse vlag houdt burge- meester Peek op het overvolle bor~ des van het Raadhuis zijn toespraak. Zondag 26 Maart zal vanuit Schiedam de jaarlijkse Stille Omgang worden ge organiseerd door het bestuur van de „Vriendenkring ter ere van het Aller heiligste Sacrament der Altaars" De algemene intentie is de verwezen lijking van de bedoelingen van Z. H. de Paus met het Heilig Jaar in de Mirakel stad en in geheel Nederland. Alle deel nemers moeten Zaterdagavond 25 Maart a.s om uiterlijk 11.30 uur samenkomen in 'de Singelkerk voor een kort lof met toespraak. Behalve dé door ieder mee te zingen liederen wordt er in de Singelkerk en de St. Dominicuskerk in Amsterdam gezon gen door het Jonge Mannenkoor o.l.v. Jan Remmerswaal. De intenties van de Rozenhoedjes zijn na het vertrek uit Schiedam: voor de be kering van Nederland. Nabij Leiden: voor de bloei van het Katholiek geloof in Schiedam. Nabij Haarlem: voor ieders bijzondere belangen. Om kwart over 2 is de H. Mis in de St. Dominicuskerk, Spuistraat. Daarna de Stille Omgang. Spoorkaartjes met programmaboekjes zijn verkrijgbaar bij de fa. Willems en Ernsting, Rotterdamse Dijk 233, bij Boek handel Roodbol, Rubensplein 16a en voor de Gorzen bij koster van der Hoe ven Prijs 4,70 alles inbegrepen. Vertrek vanuit Schiedam 0.37 met extra-trein, gemerkt S. Vertrek uit Am sterdam 6.19 precies; aankomst Schiedam 7.28 uur, Men verzoekt ons te willen melden, dat het bestuur van het Wit-Gele Kruis als volgt is samengesteld: voorzitter: Dr. R H. M. Geerdes; vice-voorzitter: Dr. A. L J. Kunze; secretares: A. J. C. v. Op- pén; penningmeester: E. G V. A. van Heusden. Leden: Dames C. Jansen en M. Post; heren M. A. H. v, d. Laarschot, P. J Scheffers. Geestelijk Adviseur: Kapelaan de Wit. Administrateur; A. de Boer, Kantoor: Nieuwe Haven 131. Reeds drong van verre het gebons van de diepe trommel door, terwijl de gesto ken bazuinen zo zuiver en zo licht ge- Uit de aula van het Stedelijk Museum was de zon gebannen. Gordijnen sloten bulten het licht, dat door de vier grote ramen placht te vallen. De intimiteit vin de sfeer in de voormalige kapel van het St- Jacobsgasthuis won hierdoor. Onder de kansel had de Plantsoendienst met primula's, Chinese klokjes, seringen, palmen en varens een prachtig bloemen- decor gemaakt, dat ons van de heer Schipper nauwelijks meer verrast. Op de front-rijen stonden inderdaad de 75 nieuwe stoelen, welke in de ko mende weken nog zullen worden afge vuld met de rest van de 200, die het interieur van de aula zo bêlangrijk zulten verbeteren. Er is door de laatste ver beteringen het legen van matten, het aanbrengen van gordijnen en het aan kleden met palmen en pLanten reeds veel gewennen, zodat onze stad inderdaad een unieke representatieve ruimte heeft gewonnen. De heer Schade van Westrum improviseerde op het orgel. De rust van de aula werd met ver stoord door de stem van Wim Hagers, die een verslag gaf van de stemming al daar. Geen lezer verwacht, dat wij de lange lijst van genodigden in extenso over nemen. Wij zagen behalve de Raadsleden enkele oud-wethouders, waaronder de burgemeester van Rucphen P. B. M, Alberts, vertegenwoordigers van de gods dienstige richtingen in Schiedam, de be stuursraad van de Schiedamse Gemeen schap, de vertegenwoordigers van de rechterlijke macht in Schiedam, de no tarissen de vertegenwoordigers van de schoolbesturen, de hoofdambtenaren van in Schiedam gevestigde rijksdiensten, de secr. va nde Kamer van Koophandel in Rotterdam, Mr. Jac. G. Wittkampfi. De voorzitter van de Vlaardingse Gemeen schap, Wethouder van Minnen en de secr. v. d. Knaap, de Commissie voor het Stedelijk Museum, de afgevaardigden van de Commissie Steunt Wettig Gezag en de Herdenking gevallenen, de afgevaardig den van de drie arbeiders vakbonden, de afgevaardigden van de Maatschappij voor Nijverheid, de afgevaardigden van de Ned. Mij. tot Bevordering van de Ge neeskunst en die van de Ver. van Schie damse Tandartsen, de diverse hoofden van dienst en hogere gemeente ambte naren en de commissaris en hoofdinspec teur van Politie. Ook was er de oude heer v d Touw, die ondanks zijn hoge leeftijd' hij is behoorlijk in de negen- tja nog zorgt voor de verkoop van toegangsbewijzen voor hét Sted. Museum blazen weden, dat het g'-iuid meer weg voorts het bestuur van de Schiedamse had van een koperpartij uit een sym phome-orkest dan van ut nazaten van de oude pomp- en spurterhoorns. Wat toen volgde was eerder Vlaams dan Nederlands. Een eindeloze stoet van vlaggen verscheen voor de nauwe ope ning tussen Grote Markt en Kerkstraat. Een triomfintclijke opmars van de trots der Schiedamse verenigingen: van hun vaandels .waarover in menig clublied aandoenlijke woorden gezegd worden. En al hadden wij liever gezien, dat een aan tal bedrijfsvlaggen de stoet gesloten in plaats van geopend hadden, toch was Oranje Vereniging. He zou moeilijk zijn om geiedtng.n van het Schier ïse leven te vinden, die niet vertegenwoordigd waren of het zou een afgevaardigde van de Schiedamse vrouwenorganisaties moeten zijn geweest. Na het spelen van de Fuga in G moll van J S. Bach, betrad te ongeveer vijf voor half vijf burgemeester Peek de kansel om een overzicht van een groot half uur de geschiedenis van de stad de geesten te laten passeren. Wij nemen van deze besehouw'ng en kele markante stukken uit het einde over. Bij het ingaan van de 19e eeuw was Schiedam uitgegroeid tot een stadje van ruim 10.000 inwoners, dat voornamelijk in dé branderijrindustrie welvaart vond. Dit was in korte tijd een snelle groei door het aantrekken van werkkrachten uit Brabant en Limburg, uit Munster en Osnabrück. „Het culturele leven kon met dit alles geen gelijke tred houden. Men ging wel op geestelijk gebied enigszins met de tijd mee, maar er is geen spoor te vinden, dat wijst op een culturele bloei van enige betekenis. Het aantal Schiedammers, dat aan de Universiteiten studeerde, was opvallend gering en intellectuelen zal men er, be halve predikanten, priesters, pensiona rissen en enkele regenten, slechts weinig vinden. Waarschijnlijk hangt dit', samen met het feit, dat de brandersindustrie am bachtsnijverheid was en de meer ont wikkelden behoorden tot de oude regen tenkringen, afstammend van de haring reders en de brouwers. Onder deze om standigheden valt het niet te verwonde ren, dat van Schiedam in deze tijd geen stuwende kracht uitging en dat zij hoewel een dér 18 stemmende steden ïm Holland, geen richting wiet te geven aan de stroom der gebeurtenissen, maar deze lijdzaam volgde. De geestelijke omwenteling aan het einde van de 18e eeuw, welke de grondvesten der Europese volkerenge meenschap deed wankelen en het aan schijn van dit werelddeel ingrijpend wij zigde, vermocht in deze stad slechts enige rimpelingen te geven op het effen vlak van het leven." Even verder zegt Burgemeester Peek: „Op dit moment terugziende op de voorbijgegane eeuwen vraagt men zich af of de welvaart van Schiedam niet steeds op een te smalle basis heeft ge rust. Van een zekere eenzijdigheid m economische structuur in het verleden kan onze stad zeker niet vrijgepleit wor den. De bloei van enkele tak van nijver heid, eerst de haringvisserij, later de brandersindustrie, heeft een dermate fas cinerende invloed gehad, dat vrijwel alle eeuwen door de ogen gesloten bleven voor de vele andere mogelijkheden, welke een gunstige ligging aan de gevestigde stad kon bieden. Men zocht het blijkbaar meer in het directe voordeel dan dat men naar wegen zocht, welke voor de stad duurzaam ge win zouden opleveren. Nog duurt het proces van omschake ling voort en steeds breder wordt de basis, waarop onze gemeente haar wel vaart opbouwt. Vanzelfsprekend moet deze ontwikke ling gepaard gaan met een ware meta morphose van de oude binnenstad. Zulks behoeven wij niet te betreuren. Het schone en waardevolle, wat ons als her- mering aan voorbije glorie door het voorgeslacht werd nagelaten, wordt als een heilig bezit bewaard en krijgt ge leidelijk door deskundig uitgevoerde restauraties de oude luister terug; de slobjes en steegjes, die nooit voor het levensgeluk der mensen betekenis kunnen hebben, verdwijnen. Hét gaat niet om conservering van het verléden maar om het bouwen aan een toekomst, waarin de waarde van de mens zoveel mogelijk tot haar recht Zal komen." Aan het slot van zijn overzicht zei de Burgemeester: „Wij leven de laatste decennia in een tijd, die zich kenmerkt door een onrust barend geestelijk verval, in een over gangsperiode in de wereldgeschiedenis, die vol is van onzekerheden op schier elk terrein; een tijd, waarin moeheid en matheid en gelaten berusten onze wil. ons vertrouwen, ons geloof dreigen t« ondermijnen. Wanneer wij ons echter bewust zijn, dat wij wérken voor een schoon en ver heven ideal, het bevorderen van de bloei èn het welzijn van een stad, die blijft, terwijl wij heengaan, dan zullen wij hier. in de inspirerende kracht vinden om deze tijd en zijn moeilijkheden te over winnen in het vertrouwen, dat weldra in vervulling mogen gaan de woorden uit „Die Meistersinger" „..de nacht spoedt ten einde, de dageraad breekt aan, het morgenrood komt door de som bere wolken gloren". Moge de Allerhoog ste zulks in zijn ondoorgrondelijke raads besluiten voor ons hebben weggelegd." Hierna ging het gezelschap onder het spel van de organist, die de Toccata in A. kl. terts van J. P. Sweelinck ver' Nog nooit was de Grote Kerk tijdens een concert zo vol als Zaterdagavond. Alle kaarten waren schoon uitverkocht en nog waren er tientallen belangstellen den, die de koorzang wilden volgen. Wie in de kerk geweest is, zal begrepen hebben, dat deze geestdrift niet overdre ven was. Het is een bijzondere avond ge worden door de muzikale prestaties, door de sfeer in de Grote Kerk. door de vlotte afwerking van het programma. En het koor van de kerk was het nieuwe podium, het vaste bezit van de Grote Kerk, opgeslagen in drie delen, zodat alle koren desnoods een plaats daarop hadden kunnen vinden. In de koperen luchter brandden 248 kaarsen voor deze gelegenheid speciaal belegd met plaatjes, zodat zij langzamer en gelijker opraakten. De grote lampen regenden vanuit de kap een helder wit licht naar omlaag. De avond kon practisch op tijd beginnen, hetgeen de luisteraars aan de radio van de distributie zeker moet zjjn opgevallen. Voor hen werd het con cert ingeleid met een kort overzicht van de werken, geplaatst in de muziekgeschie denis en daarna met een korte karakteris tiek, gegeven door Leo Nelissen. Om vijf over 8 hief Hendrik B. v. Sijll zijn dirigeerttokje en begon het Toon kunst-symfonie-orkest de Ouverture Titus van Mozart te spelen. Het geheel uit di lettanten bestaande orkest gaf hiervan 'n goede vertolking. De bezetting van 36 man voorkwam, dat de muziek te schraal was. Het kan niet onze bedoeling zijn een critische beschouwing over de avond te geven. Niet, omdat de prestaties dit niet toestonden, maar omdat het programma daarvoor te willekeurig was samengesteld Het moet dan ook van het hart, dat er een te sterk overwicht was van het gees telijke lied. Is dit over het algemeen in de programma's van onze zangkoren toch reeds te sterk het geval: nu zij samen geen ondeugd en wij hopen, dat zij in de toekomst door zal zetten anders raakt men ook hier van de goede harmonie mensen leven af. Laten de koren ons verlossen van de idee, dat men bij een concert de wenkbrauwen moet *™nsen de ernst moet bewaren. Hoe meer ook hier de (stille) lach zegenv.1" 'tii j 7iin liever zal het ons in dezei naretijdzijn. Dank daarvoor aan Orpheus, die Johan Wagenaar met de taI}tasw op „Wie gaat met ons mee overzee zijn kans gaf wat vrolijkheid te brengen. Zouden wij erepalmen uit gaan reiken voor prestaties wij doen het met dan zou de eerste de eerste zijn: de geache- veerde wijze van zingen door S. Caecilia onder leiding van Wim de Rooy was van fluweel, plastisch, maar met week met verfijnde pianissimo's en vol-zang fortis simo's. De samenstelling van de vier lie deren gaf het koor alle kans zijn veel zijdigheid te tonen, zowel in Diepen- brock's „Veni Creator" als in „Sterrekens" van Orlando di Lasso; orgelend als in Soave van Palestrina, het lieder-karakter bewarend ln Alter Baum van Ernst Hon- neger. Na een prachtige orkestinleiding door het symfonie-orkest zong de Christelijke Oratorium Vereniging onder leiding van Jacq. P. Bekkers de Cantate „Alles was ihr tut" van D. Buxtehude. Het werd een juichende lofzang en een mediterend gebed tegelijkertijd, waarin de prachtige Bas-solo van Meirie Pot in het recitatief „Habe deine Lust" opviel. Anne Siebrecht vertolkte de bescheiden orgelpartij en ondanks de betrekkelijk ge ringe mannelijke bezetting van het koor slaagde de dirigent erin een goed even wicht te bewaren. Zijn sopranen zijn lof felijk. Als in een Vrouwenkoor de alt-partij te zwak vertegenwoordigd is, mist het al gauw muziale grond. De keuze van het Schiedams Vrouwenkoor was zeer goed. maar het gemis aan steun, dat zich enigs zins in Tenebrae van da Vittoria deed ge voelen, kwam in de Kyrie en Agnus Del van Hendrik Andriessen sterker naar vo ren. Deze polyphone muziek heeft op zich een minder gefundeerd karakter; zij is vloeiender en vraagt daarom sterk evenwicht. Bij de huidige bezetting zaJ de sopranen, die niet altijd zuiver waren, een bescheidener taak passen. De dames zongen de lofzang aan d® Maagd Maria van Verdi met zuivere in tentie en goed begrip voor tekst en me- lodiek. Tijdens de Vijfde symfonie van Schu bert werden de lichten in de kerk ge doofd, zodat de 1600 aanwezigen in kaars licht luisterden naar het Toonkunst-sym fonie-orkest, begeleid door de heldere tikken van de kaarsenwas op de kope ren schaaltjes. Het orkest liet de zange righeid van deze symfonie volledig tot haar recht komen. Alle delen waren tot in de puntjes verzorgd en als instrumen taal steunpunt in deze vocale avond kwam Schubert's gezongen symfonie juist op tijd. Met het koor van Toonkunst samen speelde het orkest „Beim Sonnenunter- gang" van Niels W. Gade op een orkest bewerking van de dirigent, die zich aan de tekst en de zang prachtig aansloot. Excelsior, de Gemengde Zangvereniging onder leiding van Piet 't Hart liet ons Ein. weihungsgesang van P. Jüttner en een goed Hallelujah-koor van Haendel horen. Orpheus" zong hierna onder leiding van Gijsbert Nieuwland het reeds ge noemde lied van Wagenaar, gevolgd door „Custos, quid de nocte" van Nico Ver hoef! De dirigent en ook de leden van Orpheus zijn gewend bij het zingen nu en dan de „volle capaciteit te geven, het geen niet altijd de gaafheid ten goede komt. In dit opzicht spreekt natuurlijk de grootte van het koor een belangrijk Woordje mee. In een lied als Landerkennung van Ed- vard Grieg is de kracht van dit mannen koor een indrukwekkende bevestiging van de schoonheid van mannenzang. De goede begeleiding was in handen van Anton Tersteeg, die echter met het ge luid van een vleugel een ongelijke strijd streed met het -koor. N- H Aan het slot van de avond werd door alien gezamenlijk een imponerend „Wil helmus" gezongen. In alle opzichten was de eerste avond van de koren, verenigd in de Schiedamse Gemeenschap, een srcces geworden. Advertentie Zaterdagmiddag om even over tweeën brak brand uit in de plaatwerkerij van de werf Wilton Fijenoord aan de Vlaai- dingerdijk. Door de enorme rookontwik. keling liet de brand zich aanvankelijk erg aanzien. De bedrijfsbrandweer werd onmiddellijk gealarmeerd en kon door een gat in een belendend perceel het eer ste water geven. De Schiedamse brandt weer rukte onder leiding van comman dant ir. Moesken met groot materiaal uit. In korte tijd verlieten de kleine ma teriaalwagen met babyspuit, de grote ma teriaalwagen, de Magyrusladder en de motorspuit de kazerne. Op het terrein werd een grote hoeveelheid water gege ven, zodat de brand spoedig onder de knie was. De schade was aanzimlijk. om dat aan de kant, waar de brand uitbrak een grote hoeveelheid hout stond. Ook kasten met werkkleding van de arbei ders werden vernield. De oorzaak is ver moedelijk het exploderen van een fles acetyleen. De juiste oorzaak Is echter niet bekend omdat er niemand in de plaatwer kerij aanwezig was in verband met de vrije Zaterdagmiddag. In de Torenzaal van de Singelkerk heb ben Vrijdagavond en gisterenmiddag bij eenkomsten plaats gehad van de bekeer lingen. Er werd een zeer mooie passie avond gegeven aan de hand van licht beelden, omlijst door declamatie en mu ziek van J. S. Bach. Begonnen werd met de 14 Kruisweg staties. Van Prof. Mario Barberis waren er de in beeld gebrachte beloften van het H. Hart. Een gast uit Roterdam droeg de Veer tien stonden, of de Bloedige Dagvaart Onzes Heren, van Guido Gezelle voor aan de hand van een prachtige studie over Christus bij Zijn Kruisgang. De bijeenkomst werd geopend door Pa ter V. Ditters O.P. Vanaf morgen is het consultatiebureau voor zuigelingen ven het Wit-Gele Kruis verplaatst van de Dr. Noletstichting naar het nieuwe gebouw aan de Nieuwe Haven 121, naast de St. Liduinakerk. Het spreekuur is van 2—4 uur n.m. En toch, ondanks de eenzijdigheid, on danks het gemis aan brede blik heeft de laatste jaren van de vorige eeuw net brandersbedrijf zijn dominerend karak ter in onze stad begon te verliezen omwikkeling zich doorgezet. Toen in de zwaardere concurrentie in het buiten land en technische perfectie waren hier van grotendeels de oorzaak kon de achteruitgang worden opgevangen door de zich alom onwikkelende industrie welke meestal in de vrijkomende bedrijfs pandjes van de branderijen een onder komen vond. 't Is S.V.V. niet gelukt het zware sei zoen met een overwinning te besluiten. Ondanks een door goed voorhoedespel, met als grote uitblinker, de internationaal Schrumpf, verkregen 3—1 voorsprong. Want de verdediging, 't zorgenkind van de roodgroene, liet ook nu weer steken val len en de fatale laatste seconde van de strijd was ook nu weer beslissend. Was zoals gezegd bij de kampioenen Schrumpf de man, uitgedrukt door drie keurige doelpunten, bij H.B.S. liet crack v. d. Vegte dit niet op zich zitten en had, eveneens met drie doelpunten, een groot aandeel in de overwinning- S.V.V- speelde de eerste helft met het windvoordeel en was daardoor veelvou dig in de aanval, maar door uitstekend dekken en ingrijpen van linksback v. d. Meer, spil Zoutendijk en rechtshalf Drij ver zaten er weinig doelnjpe kansen in deze actie's, ook al door t soms weer te korte Schiedamse samenspel. van oud- en nieuw-Schiedam waren ge- exposeerd. Verversingen werden daar aangeboden en in korte tijd heerste hier een zeer geanimeerde stemming. Het was een goede gelegenheid om met el kaar van gedachten te wisselen en oude bekenden te begroeten. Op de binnen plaats van het Stad. Museum concer teerde intussen het Stedelijk Muziek corps- -ReChtsbuiten Schrumpf was echter van tolkte, naar de bovenzalen van het Mu- I meet af joor z'n grote snelheid uiterst ge- seum, Waar tekeningen, toto's en kaarten vaarliik en nadat Walhain in,,de 12e mi- nuut „it 'n hoekschop van v. d. Vegte tegen de lat had geschoten, wist hij na 20 min aan zijn scherpe dekking te ont snappen. Könemann plaatste hem 't leer goed voor de voeten en feilloos passeerde hij enige H.B.S.-ers en ln laatste instantie de uitgelopen v. d. Land (1—0). Hoog is t tempo en fel de schiedamse aanvalslust, v. Lith, overigens zeer actief, mist 'n mooie kans uit 'n wederom door Schrumpf gelanceerde aanval. De uitval len van de goudgegordelde Hagenaars zijn echter door de routine's Walhain. Lange- laan en v. d. Vete verre van gevaarloos en eenmaal kopt Walhain uit 'n hoekschop de bal op de lat Kort voor de rust benut v. d. Vegte 'n goede aanval van Kuneman met 'n hard schot, dat doel treft (1—1). In de laatste minuten krijgt dezelfde speler nog twee uitstekende kansen, een maal door goed spel van Röhrig, maar beide malen trapt hij naast. De tweede helft is zeer attractief. Mei- dam blijkt ingevallen voor de wederom geblesseerde Gosens. De tegenwind blijkt als vanouds voor S.V.V. geen bezwaar om 'n keurig aanvalsspel op te zetten, dat de nu niet al te sterke H.B.S.-defensie voor GEBOREN: Stefanus, z. v. H. Lokken en J. M. Woerdenbach: Robertus P„ z. v. J. C. M. J. Zeij en H- C. v. d. Oever: Neeltje F., d. v. J. v. Leeuwen en N. F. v. d. Burg; Margaretha J. A. M., d. v. H. P. J. Zoetmulder en M. J. C. M. Vincent; Gerard, z. v. G. Monté en M. v. d. Wete ring; Leendert, z. v. L. v. Ross.en en E. J. Pleit; Maria L. en Louise M., d. v. L. A. de Rond en B. E. Beukers; Adrianus K., z. v. D. de Roode en L. E. Kooijman. OVERLEDEN: C. v. Suijlekom, 77 j„ vr. v. J. M. Hoogendoorn; M. G. Hassing, 82 j: A. A. Flacke, 7 j. weduwe van L. F. Kemper. grote moeilijkheden plaatst, Könemann heeft wederom met Schrumpf gewisseld en daardoor is v. d. Meer blijkbaar zo be duusd. dat hij z'n dekking verwaarloost. Ook al omdat er dikwijls in 't midden bij gesprongen moet worden, waar Schrumpf uiterst actief is. Na 8 min. besluit deze 'n keurige aanval van Könemann en de Bruyn met 'n felle rush en 'n kogel onder de vallende v. d. Land door (21). Met de felle wind mee is de verre pass over middenlinie en verdediging heen een groot gevaar en daar loeren Langelaan en A. v. d. Vegte dan ook geducht op. Voor alsnog is 't vizier van de laatste echter nog slecht gesteld, want enige malen schiet hij naast. Van 18-karaats kwaliteit is Schrumpf's derde doelpunt na 15 min. De Bruyn plaatst keurig naar de oprechts geswitch te Meidam, die meteen voorzet. Feilloos maakt Schrumpf de bal met 't linkerbeen meteen dood en schiet met 't rechterbeen scherp in de uiterste doelhoek (31). Maar dat is de Hagenaars, die toch niet tot de zwakke zusjes gerekend willen worden, teveel en indezelfde minuut wipt v. d. Vegte handig de bal over Opschoor. Walhain komt daarbij ongelukkig me^ de paal in aanraking en verhuist hinkend naar de buitenplaats. S.V.V. blijft aardig switchend aanvalsspel geven, maar de Hagenaars trachten op alle manieren, soms op niet al te faire, kanonnier Schrumpf te vernagelen, hetgeen met moeite gelukt. De uitvallen van H.B.S. blijven gevaarlijk, ook al doordat de S.V.V.-verdedigers 't leer slecht wegkrij- gen. Walhain smaakt 't genoegen vanaf z'n buitenplaats 'n voorzet van de snelle Röhrig fraai in te koppen (33). En deze gelijkmaker stimuleert de Ha genaars tot grote felheid. Ver en zeer ge vaarlijk dringen zij op en wanneer de S.V.V.-ers in de achterhoede 't.hoofd ver liezen, gaat 't er voor Opschoor donker uitzien. Een tweetal missers van Br'ten- hok (te traag van tempo!) lopen no '"d af en Corvelevn kan nog reddin" -n- gen bij 'n narrow-escaoe wanne Op schoor reeds gepasseerd is, maar d laat ste seconde wordt S.V.V. noodlottig. Vergeefs zien we Opschoor na 'n ge vaarlijke voorzet van Röhrig naar de bal duiken en v. d. Vegte zet de kroon op zijn werk door de Kraaien met de bult naar Den Haag te doen vertrekken (3—4). Aan de S.V.V.ers de taak in de komen de competitie-vacantie aan hun verdedi- ginsprobleem te dokteren! (Zie voor verder stad- en omtreknieuws op pag. 5.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2