Vredeswerk van eerste orde Min. Lieftinck en v. Maarseveen vertrokken naar Djakarta Algemene" staking in Italië Kominform gaf weer het bevel Strohalm Europese gedachte Wat Potige" kerels geen oplossing de Saarkwestie werkelijk betekent Samenwerking in de defensie Gongc EYSKENS. ZO GOED ALS NIETS OPGESCHOTEN Dlagen In Italië toeren weer politiemotorenwant er is rode staking Woensdag 22 Maart 1950 VJ DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ook Moh' Roem ging mee naar Indonesië Duitse landmijn in Helmond gevonden Gewapende patrouilles in alle straten Ondanks herhaald beraad met liberalen Engels vrachtvliegtuig neergestort Nederland krijgt twee Amer. fregatten Jongeman viel uit rijdende trein Amerikaanse? wapenen voor Nederland Londen-Kopenhagen in 80 minuten „Waterman" "Vrijdag ochtend in Rotterdam Twee zusjes onder melkauto igf - WEERBERICHT Geen verandering van Neder- lands positie Begin April weer terug Ruim vijf jaar verborgen onder een drukke verkeersweg Overdracht begin Mei Dood langs spoorbaan bij Zevenhuizen gevonden GEMAKKELIJK CHRISTENDOM Een der kleintjes overleden ry De verwachting van heden- tot morgenavond hiidt: Vannacht en morgenochtend opnieuw nevel of mist- Overigens nu en dan overdrijvende wol kenvelden en overwegend droog weer. Meest zwakke naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 23 Maart: Zon op 6.38 uur, onder 18.57 uur; maan op 7.52 uur, onder middernacht. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De K.L.M.-Constellation, die gisteravond van Schiphol naar Djakarta, vertrok, ver voerde drie belangrijke passagiers. Het waren de ministers Lieftinck en Van Maarseveen en de Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland, de heer Moh. Roem, die alle drie aan de ministerscon ferentle van de Nederlands-Indonesische Unie gaan deelnemen. Zowel de beide ministers als de Hoge Commissaris lieten zich verleiden tot een kort gesprek. Daar in toonde Moh. Roem zich optimistisch over de resultaten van de conferentie. Ook minister Van Maarseveen had goede ver wachtingen. Min- Lieftinck interesseerde :l;oor»'™°r ?e achtergronden van de Jongste geldsanering in Indonesië. ..Wij allen zijn er aan gewend geraakt ditl taF m?eiliJkherJen te bespreken en deze ook op te lossen", zo zeide de heer tvoem. „In de maanden na de souvereini- teitsoverdracht is er voortdurend onder. Img contact geweest en is er samenge werkt. Daaruit is een goed begrip voor elkaar gegroeid. De agenda op zichzelf zal geen probleem zijn, omdat een aantal punten vaststaat. Van Indonesische zijde zal Nieuw-Guinea ter tafel worden gebracht. Dit is namelijk een zo moeilijk probleem, dat men met de bespreking ervan nooit te vroeg kan beginnen. Wij hebben ech ter voor grotere moeilijkheden gestaan en dus zal deze moeilijkheid ook wel opge lost worden. Wij zijn tenslotte op het punt onderling begrip een stuk verder dan waren". m vember van het vorige jaar De heer Roem vertelde, dat hij, zodra 'J m Djakarta zal zijn, zijn opwachting zal maken bij president Sukarno om hem over zijn werk in Nederland te vertellen. ..Bovendien ben ik dan in de gelegen heid zo zeide hij, ,,de president de groe ten over te brengen van H. M. Koningin Juliana, die mij verzochit dat te doen toen ik mijn geloofsbrieven overhandigde De heer Roem zal twee weken weg blij ven. Naar aanleiding van zijn ervaringen in de afgelopen maanden in Nederland, verklaarde hij nog: „Er is gedurende mijn kort verblijf in Nederland veel contact geweest tussen het Indonesische Hoge Commissariaat met in de eerste plaats de Nederlandse autoriteiten en het corps diplomatique en „last but not least" ver schillende lagen van het Nederlandse volk". Minister Lieftinck vertelde, dat het van de regering van Indonesië zal afhangen of er een NederlandsIndonesische Her- stelbank zal worden gesticht. Van Neder landse zijde is er een wet, die de oprich ting van deze bank mogelijk maakt, maar het is natuurlijk mogelijk dat de huidige Indonesische regering het beter acht. dat er een Indonesische herstelbamk komt. Ook de lening van 400 A 500 millioen gulden van Nederland aan Indonesië, waarover gesproken is door president Sukarno bij de opening van het Indo nesische parlement, kwam ter sprake. Minister Lieftinck zei, dat hierover nog niets definitiefs bekend is en hij acht het niet waarschijnlijk, dat het een punt van bespreking in Djakarta zal uitmaken. „De laatste gebeurtenissen op finan cieel gebied in Indonesië interesseren my zeer", zei de minister, „cn ik zal van mijn Indonesische collega, minister Sjafruddm, gaarne de dessous vernemen. De rege- lingen houden de mogelijkheid m om de Indonesische betalingsbalans te verbete ren". zo meende minister Lieftinck, „en indien de economische toestand in Indo nesië er door verbetert, zal het gevolg zijn, dat Indonesië ook makkeiyker aan zijn verplichtingen zal kunnen voldoen. De positie van Nederland zal er relatief noch door verbeteren noch verslechte ren". Minister van Maarseveen zei, dat Ne derland Nieu '-Guin a niet als agenda punt heeft voorgedragen, omdat vast stond, dat Indonesië diit reed® zou doen. Een reis naai- Nieuw-Guinea staat niet op zijn programma, omdat daarvoor de tijd ontbreekt, daar het vertrek uit Dja-, karta reeds op 2 April is vastgesteld. j De ministers wend op Schiphol uit- j geleide gedaan door hun collega's Rutten en Wijers, door dr. Prinsen, secretaris generaal van Binnenlandse Zaken, dr. Banier er. dr. A. Plesman, president-di recteur van de K.L.M.. De ministers zijn op hun reis vergezeld van dr. P. Iden- burg, secretaris v...i het Unie-secretariaat voor Nederland en nog enkele andere deskundigen. Op nauwelijks twee meter afstand van een steeds druk bereden weg langs de Zuid-Willemsvaart, in het centrum van Helmond, stiet men gisteren bij graaf werkzaamheden op een scherp gestelde Duitse landmijn. Deze mijn moet van September 1944, toen de Duitsers Hel mond moesten ontruimen, op deze plek hebben gelegen. De politie stelde onmid dellijk de Hulpverleningsdienst in 's Gra- venhage van die vondst van dit gevaarlijk projectiel in kennis. De Mijn Opruimings Dienst uit Venio arriveerde spoedig ter plaatse en con stateerde, dat de landmijn, welke de sterkte had om een tank op te blazen, nog steeds op scherp stond gesteld. De mannen van deze opruimingsdienst zijn er in geslaagd de ontsteking ter plaatse te verwijderen, waarna het projectiel naar een eenzame plek onder de ge meente Aarle-Rixtel is vervoerd en daar tot ontploffing is gebracht. Eeri Amsterdamse taxi-chauffeur, met twee jonge matrozen op weg naar Meppel, werd door de onverlaten bij Havelte in Drenthe aangevallen en deerlijk gewond. De chauffeur ontsnapte, de auto reden de rovers tegen een hek. Links: de zwaar beschadigde taxi; rechts: chauffeur Van Emden, opgenomen in een hotel te Havelte, laat zich een bordje soep na alle wederwaardigheden goed smaken. Een lading van 25.000 eendagskuikens ging uit Nederland naar Griekenland om daar de kippenstapel te versterken. Een aantal van de kuikens gaven de importeurs ten geschenke aan kroonprins Constantijn en zijn beide zusjes, de prinsessen Sophia (links) en Catharina. Vlak bij de plaats, waar vorige week Zondag een Tudor-vliegtuig met 83 in zittenden verongelukte, is gisteren een Engels vrachttoestel op een proefvlucht neergestort. De piloot en drie passa giers vonden de dood. Nog enige minuten vóór die ramp was het vliegtuig in contact geweest met grondstations bij Cardiff. Volgens oogge tuigen draaide het toestel opeens in de lucht rond, brak in stukken en stortte naar beneden. Het kwam terecht in een nieuw aangeplante groep bomen, op slechts een steenworp afstands van een honderdtal arbeiders. De dorpelingen, die nog diep onder de indruk zijn van de herinnering aan het ongeluk van negen dagen geleden, snel den toe om hulp te bieden doch vonden geen overlevenden. Het onder communistische leiding staande Alg. Italiaanse vakverbond heeft zijn talrijke leden gisteren op gewekt tot een algemene staking in het gehele land, uit protest tegen de nieuwe regeringsmaatregelen op grond waarvan politieke vergaderin gen verboden kunnen worden. De staking begon hedenmorgen om zes uur en zou twaalf uur duren. Vol gens de eerste berichten is het deel nemen daaraan verre van algemeen. De drie niet-oommaiimstische vakver- bonden, diie orugeveer 1.600.000 arbeiders omvatten, hebben zich voorlopig van de staking gediistanoieerd. Uit geheel Italië stroomden gisteravond berichten binnen over botsingen tussen arbeiders en politie. Plaatselijke vakver enigingen begoanei! gisteren in verschil lende plaatsen reeds op eigen gezag met proteststakingen en -demonstraties. Uit gezaghebbende bron te Rome wordt vernomen, dat de politie op de hoogte is van de komst van keminformagenten, die de laatste 2 maanden in Frankrijk bij de organisatie van de stakingen zouden hebben geholpen. Volgens deze bron zou de regering van mening zijn, dat de communisten de ko mende paar maanden nog niet gereed zijn voor een grootscheeps offensief. In tussen werkt de minister van binnen landse zaken, Scelba, hard aan de ver sterking van de politie lot de 70.000 man, die Italië volgens het vredesverdrag mag hebben. Nader wordt gemeld, dat het vakver bond, dat in verbinding staaf met de unitarische socialistische party en waar bij 80.000 Italiaanse arbeiders zyn aan gesloten. besloten heeft zich aan de zijde van het onder communistische leiding staande Italiaanse vakverbond te scharen en zyn leden op te wekken de algemene staking te steunen, „zolang deze op eer lijke wyze de behoeften van het volk demonstreert". Het socialistische vakverbond noemt als andere voorwaarden voor zijn steunen van de algemene staking „het niet mis bruiken van de staking voor andere doel einden dan de bevordering van het wel zijn van dé arbeidende klasse en een kalm verloop er van. Er mag geen geweld wor den gebruikt". De Italiaanse unitarische socialistische partij, die is erkend door de „Comisco (de huidige internationale socialistische organisatie, die in de plaats is gekomen van de vroegere tweede socialistische in ternationale) en door de Britse socialis tische partij, heeft verder nog verklaard, dat „de verantwoordelijkheid voor de so ciale onrust in Italië in de eerste plaats ligt bij de neo-fascisten, de fabrieksdirec teuren. de landeigenaars, de bankiers, de prefecten en de regering". In alle voornaamste Italiaanse steden worden voorbereidingen getroffen om hedenochtend, wanneer de stakers de monstraties zouden houden, de orde te handhaven. Bewapende politie staat ge reed naar punten,' waar de orde dreigt te worden verstoord, te worden ge bracht. Een aantal Italiaanse ministers is be last met de verantwoordelijkheid voor het handhaven van de openbare orde. Men verwachtte, dat zy heden zouden vergaderen voor het beramen van maat regelen, waarmede men elke geweld dadige actie wil bedwingen. Door de straten van alle grote Italiaan se steden reden vanmorgen vroeg gemoto riseerde en gewapende patrouilles van de politie. (Telefonisch van oraze Brusselse correspondent,) Er heerste gisteren in de Wetstraat een nogal grote activiteit, mede door het feit, dat al de politieke groepen in het parlementsgebouw afzonderlyk ver gaderden. Daarnaast ging natuurlijk ook alle aandacht naar informateur Eyskens. Deze is, laten wy het maar dadeiyk zeggen, zo goed als niet op geschoten. Hü schijnt nog steeds te Mijven uitkijken naar een mogelijke regeringssamenwerking: C.V.P.-Libe- ralen, doch iets markants in die rich ting werd gisteren niet bereikt, on danks het feit, dat hij herhaaldelijk niet liberale personaliteiten heeft ge confereerd. Ook met socialisten had hij contact, doch van die zijde is helemaal niets te ^erwaehten, zolang men daar aan de eis troonsafstand blijft vasthouden. De ^cialisten hebben zo itevig positie op nat standpunt genomen, dat. indien zij /dm opinie zouden willen veranderen, zij M®t meer terug zouden kunnen. Het was Jftet voor niets, dat Eyskens, doelende op 2'6 ondervonden moeilijkheden, het met journalisten over de quadiratuur van cirkel had. .■Öp socialistische, liberale en commu- irjisehe Wallinganten deden plotseling d®* hun stem horen. Ondanks het feit, jJ?1 twee van de vier Waalse provincies bol i kW de volksraadpleging voor Leo- td hebben uitgesproken, doen zij het 23.steeds voorkomen, alsof geheel Wai- niet meer van hem wil weten. Nu revet men met die fractie niet veel meer te^eMng houden dan met de communis- Vre Deze laatste staan in dienst van een tltefddie ideologie en hebben zo goed als rj meer met België te maken, iperf "Ml-inganten willen in dienst ko- qert Van Frankrijk. Dat dateert niet se ven de koningskwestie, maar dat stre- Ook 1"la' meer dan tientallen jaren oud. geen e categorie heeft dus eigenlijk stem recht meer om als Belgen hun horen bet vaderlandse kapittel te doen se volk Sn zou ecbter het loyale Waal men i groot onrecht aandoen, indien in Wan11 denken> dat die Wallinganten ben. Zii-i6 zelf een grote invloed heb- lJ zyn daar amper „een handvol". nicer V'j V' heeft gisteren eens te 'aten horen, dat zy van geen compromissen wil weten. Haar stand- punt biyf onveranderd: Leopold te rug op de troon. Dat standpunt wordt even scherp ingenomen door de Waal se als door de Vlaamse C. V. P.- politici. Op „wettige, vastberaden en spoedige wijze" wil de C. V. P. haar doel bereiken. Intussen gaan de socialisten voort met te trachten door het uitlokken van z.g. spontane stakingen druk op de konings- gezinden uit te oefenen. Voor a.s. Vrij dag stellen zij een algemene 24 uren staking in Wallonië in het vooruitzicht. De socialistische „Peuple" drukt zo juist een twee kolom lange „open brief" van Spaak aan de koning af. Deze brief is een uiting van ontevredenheid over het feit, dat Leopold onlangs te Pregny geen socialisten heeft geraadpleegd. Het is ook een aanval op de adviseurs van Z. M. Verder verzoekt Spaak de koning van het toneel te verdwijnen en zich door kroonprins Boudewijn te doen opvolgen. (Van onze bijzondere correspondent) BONN, Maart 1950. rnnnannk' dnt, ^.Gt Struik der eenheidsgedachte door de communistische onderschat pS t' wordt door de leidende politici in IVest-Duitsland niet T ^er meest actuele thema's in Bonn is: wat te doen om de er g van iet nationalisme langs wettelijke weg in te tomen. Daarvoor zijn i son iverpen in de maak, doch men is er zich van bewust, dat ruitionuLisme moeilijk onder een net van verordeningen te vangen is. ooreers leejt men gemeend het buitenland op handtastelijke wijze te moe cn en mar maken, dat men waakzaam is. De heer Hedler heeft dat aan nJ;Phc T,°n?erVinden> t0'm hi' d°°r Paar Poti^ kerels van de socialistische partij letterlijk buiten het parlement gesmeten werd. Nu R_„„ """■•■wi uw puneineiu uiera. 1MU iveet men m Bonn natuurlijk ook wel, dat dit niet de juiste methode is, doch men vond, dat, waar de wet ontbreekt, de vuist moet optreden. De krachtigste stem heeft wel de vak bond verheven. Hij heeft een oproeD eel publieeerd, waarin de gevaren od de meest drastische wijze worden eesrhn derd. Merkwaardig genoeg zou de tekst ervan uit de bronnen der Oost-Berliinse propaganda kunnen stammen. Men spreekt over „alarmerende symptomen van de bezetting der justitie met onde mocratische elementen"; over „het ge vaar, dat het bestuursapparaat een wet telijk orgaan van de samenzweerders tegen democratie en grondwet wordt": over „het verraderlijke verbond tussen economische reactie en politiek vrijbui- terdom". De vakbond dreigt tot „zelf hulp" over te gaan, wanneer de regering geen paal en perk stelt aan de driest heid der „anti-democraten". Wij hebben gevraagd wat zo'n zelfhulp Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging heeft Dinsdag be kend gemaakt dat twee Amerikaanse fregattenin het kader van het 'programma voor het verlenen van Amerikaanse militaire hulp aan de sta- ten-ondertekenaren van het Noord- atlantisch verdrag, aan Nederland zul len worden overgedragen. Veertig officieren en manschappen van de Nederlandse marine kwamen heden ochtend per K.L.M.-vliegtuig op het New Yorkse vliegveld Idlewild aan. Zij zullen met de bijzonderheden van de over te dragen fregatten worden bekend ge- maakt. De oorlogsbodems, de „Burrows" en de „Rinehart", worden thans op de Ameri kaanse marine-werven te Boston nage zien. Het zijn de eerste Amerikaanse oorlogsschepen die, in het kader van de Amerikaanse militaire hulpverlening, aan enJandse regering worden over- E„„™Sen' ,In totaal zullen twaalf Ameri- uoi-irfrf fregatten aan andere re- ben anaL Worde" overgedragen; ook de se worden thans op Amerikaan- se marine-werven nagezien. vyr officieren en manschappen van de de hefdtlge ,Nedei;landse bemanning van reeds in AmTk,aanse fregatten zijn reeds in de afgelopen week te Bos- len M°p beide schepen zul- J111 totaal 160 opvarenden dienst doen l i«°P„Van de vozende maand zullen He nt i officieren en manschappen van ae Nederlandse marine in Boston aan komen. Zij zullen op het tijdstip, dat de oorlogsbodems officieel aan de Neder landse regering worden overgedragen, volledig op de hoogte zijn van deze aan winsten der Nederlandse marine. Men verwacht, dat de „Burrows" en de „Rine hart" begin Mei aan de Nederlandse re gering zullen worden overgedragen. zou betekenen. Het antwoord was, dat dr. Boeckler reeds eenmaal voor 1933 de instelling van bewapende corpsen uit de leden der vakbonden heeft geëist. Boeck ler is nu doctor honoris causa en de wijs heid van zijn 75 jaren heeft hem gemaakt tot een der meest bezadigde en stabiele elementen in de West-Duitse politiek. Wanneer hij met zulke plannen rond loopt, dan moet net wel bittere ernst dreigen te worden. Men ziet hier evenwel in, dat met rumoer en vuistslag alleen de dreiging niet kan worden afgewend. Wat op de eerste plaats nodig fs js een vaste grondslag, een politiek ideaal, dat aan de massa voor ogen kan worden ge steld en dat het richtsnoer van de lei ders kan zyn. Zo goed als alle op verantwoordelijke plaatsen gestelde Duitsers hebben getuigd dat zij alleen in de Europese idee een ideaal kunnen vinden, dat zwaar genoeg is om op te wegen tegen de pijnlijke erkenning van de momentele onmogelijk heid van een Duitse hereniging. Men mag niet vergeten, dat dit laatste in de Duitse gedachten steeds voorop zal blijven staan. In zekere zin blijft men hier de aanslui ting van Westelijk Duitsland bij „Europa" slechts als een lapmiddel beschouwen, een lapmiddel nochtans, dat de enige mo gelijkheid schijnt in de thans geldende verhoudingen. Zonder zijn toegang tot West-Europa zou Michel in Bonn zich hulpeloos bekneld voelen en op de duur met welhaast zekere waarschijnlijkheid zijn troost zoeken bij zijn tweelingbroer in Berlijn, ook al moest hij zijn hemd weer rood of bruin Verven. Dit begrüpend hebben zich de lei ders van West-Duitsland vastgeklampt aan het stro van Straatsburg; en slechts wanneer men dit voor ogen houdt, kan men begrijpen,waarom men hier zo diep geschokt is door de jongste ont wikkeling In het Saargebied. De ver houding tussen West-Duitsland en West-Europa is in een moeilijk sta dium getreden; Tussen Bonn en Straats burg ligt Saarbruecken, nn niet meer alleen in letterlijke zin. Velen hier. zo ongeveer de helft der parlementsleden, huiveren er voor de tocht naar Straatsburg te ondernemen. Zij peilen de Europese gevoelens jegens henzelf aan de Saar en niet langer aan de Rijn. Zij twijfelen, en men zou er ver keerd aan doen deze twijfel niet op de juiste waarde te taxeren. Er mogen negatieve elementen in mee spreken. zoals het vergeten der jongste historie en het speculeren op de dwang positie der anderen, die nu eenmaal ook niet zonder Duitsland aan „Europa" kun nen voortbouwen. Dit mag evenwel niet het oog doen sluiten voor de mate van oprechtheid, die er schuilt in Duitslands wil om de dromen van Straatsburg mee waai- te maken. Deze oprechtheid is zeker aanwezig bij de thans regerende heren in Bonn en niet minder ook bij de sociaal-democra tische oppositie, ofschoon deze juist de grootste reserves geuit heeft. Adenauers unie-voorstel was een ietwat aangeleerd voorbeeld van de gemoedsstemming, waarin men hier verkeert: een vertwij felde geste vat een ontgoocheld man. Er is hier niemand, die 't als een prac- tisch hanteerbaar voorstel heeft aange zien, en er is geen twijfel aan, of ook Adenauer zelf heeft niet zovel-gedroomd. Wat hn evenwel heeft gevoeld en heeft willen tot uitdrukking brengen is, dat hij van het Westen verwacht, dat het zal helpen om in West-Duitsland de Euro pese idee te redden. Dat zij, juist door de Saar en door de laatste trubbels in Wa- tenstedt-Salzgittereen gevoelige knak gekregen heeft, is duidelijk. In hoeverre men er zich van zal herstellen en alsnog de toegang tot de raad zal vragen dient te worden afgewacht. Indien dit niet zou geschieden en daar door vanzelfsprekend de barrière tussen West-Duitsland en het Westen zou wor den versterkt, dan zou dit verreikende gevolgen voor de ontwikkeling van het politieke leven in de staat van Bonn kunnen hebben. Het communistische na tionale front zou er zijde bij spinnen en „Europa" zou er meer mee verliezen dan West-Duitsland alleen. Gistermiddag is omstreeks half zes bq Zevenhuizen, tussen Den Haag en Gouda, de achttienjarige J. V. uit Oudewater, uit een rijdende trein gevallen, die om 17.19 uur van Den Haag naar Ny- megen was vertrokken. Het slachtoffer, dat naar het schijnt, door een verkeerde deur is gestapt toen hy onderweg even naar het toilet wilde gaan, is dood langs de spoorbaan aangetroffen. De jongeman was leerling van de vakschool voor schoenmakers in Den Haag en reisde dagelijks heen en weer. Gistermiddag was hy op het station Staatsspoor in Den Haag met vier andere jongelui in het postrijtuig (het achterste rijtuig) van een electrische trein naar Nij megen gestapt. De andere jongelui de den. toen hun vriend niet meer op kwam dagen, op het station in Gouda aangifte van de vermissing van hun reis genoot. Intussen was in Zevenhuizen het stoffe lijk overschot van het slachtoffer reeds gevonden. Het ongeluk gebeurde bij de overweg bij het voormalige station Ze venhuizen. Iemand, die daar voor de spoorbomen stond te wachten tot de trein en een andere trein in tegenge stelde richting gepasseerd waren, zag, zonder aanvankelijk te weten waarmee hij te doen had, het stoffelijk overschot van V. liggen. Hij ging er met de over- wegwaehter en. andere voorbijgangers heen. De rijkspolitie te Zevenhuizen stel de een onderzoek in. Het postrijtuig, waar V. en zijn metgezellen in waren gestapt, werd door de posterijen niet gebruikt en was, toen de trein op het station Staatsspoor stond, afgesloten. Blijkbaar heeft niemand het ongeluk zien gebeuren. Nader vernemen wij nog van de N. S. dat het postrijtuig op het station te Den Haag aan de perronzijde gesloten was. Of de deuren op slot waren is niet met zekerheid te zeggen. Het schijnt dat de jongelui tijdens de rit zijn gaan voetbal- len en op een gegeven ogenblik Van der S misten. Ze merkten toen dat de ach terste balcondeur openstond. Van der S. moet dus door deze deur uit de trein zijn gevallen. Verdieping van het gezinsleven blijft voor de vorming van gave mensen een allereerste eis. En daarom kan er nooit genoeg zorg aan worden besteed om gezinsleven te scheppen. We betogen zulk» hier niet voor de eerste maal. Hulpmiddelen van buiten af kunnen een steun zijn, doch zij mogen niet leiden tot verbrokkeling van wat nog aan gezins leven aanwezig is. Activiteit is noodzake lijk. doch alle activiteit buitenshuis is heus geen winst. Mgr. Badalik, bisschop van Veszprim. heefit over dat gezinsleven ook al een herderlijk schrijven uitgevaardigd. „Wat voor leven leiden eigenlijk de Hongaarse gezinnen", zo vraagt hij. „Sinds ik bisschop van dit bisdom ben, vervolgt mij die vraag als 'n grote zorg". Begrijpe lijk, want vele bisschoppen ook in andere landen hebben die vraag gesteld. Het herderlijk schrijven behandelt dan de godsdienstige opvoeding der kinderen en wijst op de plichten van de ouders. Met nadruk wordt erop gewezen, dat de godsdienstige opvoeding in het gezin moet beginnen, daar het godsdienstonderricht niet alleen de taak is van de godsdienst leraar, maar zowel van de leraar als van de ouders samen. „De gewone dagelijkse gebeden", zo zegt mgr. Badalik, zijn de meest geschikte middelen voor een godsdienstige opvoe ding". In Hongarije is de strijd om het gezin bijzonder sterk aan de gang. De minister van defensie. Mihaly Far- kas, is in een bijeenkomst van de demo cratische vrouwenliga te keer gegaan te gen de bisschoppen. Hy maakte o.a. de volgende opmerking: „Wii moeten zowel In de steden als op het platteland de gezinnen bevrijden van de verderfelijke invloed der gees telijkheid. De reaotionnaire priesters proberen op bedrieglijke wyze binnen te dringen in het Hongaarse gezinsle ven en met hun rechtstreeks tegen de srtaat gerichte activiteit willen zij de kinderen en heit denken van het onont wikkelde deel van de bevolking corrupt maken". Aan het slot van zijn herderlyk schrij ven verwijst de bisschop naar 'de moei lijke tijden, die de Hongaarse katholieken nog staan te wachten en hij schrijft- „De tiiden van gemakkelijk christen dom zijn voorbij. Thans moeten er offers gebracht worden. Doch wanneer gij uw plichten vervult, dan zal God u niet in de steek laten". Gemakkelijk vonden we het Christen dom nooit. En mgr. Badalik zal ook wel bedoelen, dat niet altijd martelaarschap en kans op con centratieksmp aanwezig ^aar Ms, waar dan ook, het geloof geen heldhaftigheid kent zonder direct gevaar voor bloedvergieten, dus in nog vreed zame oorden, staan verzwakking en ont kerstening voor de deur. De statistieken bewijzen zulks vol doende. En daarom is er ook in Nederland voor de ouders de dagelijkse vraag: Hoe maken we onze kinderen tot kloeke, fiere, werk- zame christenen? HENK VAN DER MAZE. Aneta vernam Dinsdag van niet-offi- ciële zijde in Washington dat de voor Nederland en België bestemde Ame rikaanse militaire uitrusting thans uit de wapenopslagplaatsen naar New York en naar andere havens aan de Atlantische kust worden vervoerd. Men verwacht, dat in de eerstvolgende twee weken de verschepingen van New York uit zullen beginnen. De eerste verschepingen naar Neder land en België betreffen wapens, die di rect voor gebruik gereed zijn. Er was geen tyd voor revisie van deze eerste zendingen wapens, zodat militaire uit rusting is uitgezocht, welke zonder meer kon worden verzonden en die afkomstig is uit Amerikaanse surplus-voorraden. De „Cornet", het eerste passagiersvlieg tuig ter wereld met algehele straalaan drijving, heeft gisteren de afstand Lon den—Kopenhagen in 80 minuten. 24 se conden afgelegd. De normale tijd voor dit traject van 1040 kilometer is 3% uur. Het toestel had 19 passagiers aan "boord en een bemanning van vijf koppen. Het troepenschip ..Waterman" komt in de nacht van Donderdag op Vrijdag a.s. in de Rotterdamse haven aan. De ont scheping van de opvarenden begint, be houdens onvoorziene omstandigheden. Vrijdag 24 Maart des voormiddag om negen uur. Gistermiddag is te Zwaagdijk-West een ongeval gebeurd, dat het leven heeft ge kost aan het zesjarig dochtertje van de familie Neefje®. Tezamen met haar vier jarig zusje ging het meisje op de ver- bindinigsstang tussen een melkauto met aanhangwagen zitten. Toen de auto ging rijden, vielen beide meisjes er af en kwa men onder die wielen van de aanhang wagen terecht. Ernstig gewond werden zij naar het Sint Jansziekenhuis te Hoorn overge bracht, waar het oudste meisje inmiddels is overleden. D« toestand van het zusje is redelijk. Schipper D. Pronk (Scheveningen) ontvangt uit handen van de voorzitter, drs. D. van Dijk, van het bedrijfschap voor vis, een beker voor de best verzorgde haring en vis op een bijeenkomst gisteren in Den Haag gehoudi iu Andere bekenvinnaars v. I. n. r.: schipper B. Rog Scheveningenreder B. Lamen (Katwijk), schipper J. Rog (Vlaardingen) en dm schipper IE ijker uit IJmuiden. vrouw van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1