r Poet boete om te komen tot een moreel herstel van de Nationaal Monument zal Dam ingrijpend doen veranderen m Met wijsheid op goede wegen Koninklijke boodschap Unie-conferentie aan Joego-Slavië ging ter stembus Nieuwe verkiezingen in België? Anti-Leopoldist als kabinets formateur sjü ssfs^ ssitrsi Plannen worden werkelijkheid Vliegpersoneel en officieren naar Canada v= Honderdduizend mannen baden in Amsterdam i n r <r STILLE OMGANG TEN EINDE Pauselijke bede om brood voor armen en arbeid voor werklozen i J Maandag 27 Maart 1950 "N DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN N,j Pokken op Madura en in Surabaja Voor f 18.000.000 opium gesmokkeld „Schalfenberg"- deskundige werd niet vergiftigd Brutale inbraken in Utrecht Zware agenda wacht op afwerking Benoemingen Bisdom Haarlem Volksfront zonder tegencandidaten Gi ote ontstemming in koningsgezinde kringen C. V. P. aanvaardt de uitdaging" IS, Kffir„8W&vs iï, S Complot in Bolivia Stand der Marshall toewijzingen Het dure leven Nieuwe proef met televisie WEERBERICHT Ter gelegenheid van de bid- en boetedag op verzoek van de H. Vader overal ter wereld gehouden „tot intentie van de broeders, die omwille van hun geloof worden vervolgd*' is gisteren in de St. Pieter een speciale plechtigheid gehouden, tijdens welke Z. H. een rede uitsprak, welke ook door de radio werd uitgezonden. ONTWERP VOOR HET GEDENKTEKEN THANS GEREED Reeds vele honderden gevallen -. Een bedrag van f 3000 en reispot gestolen Jn Ier de laatste uren zonderlinge dingen aan 't gebeuren. ac at, zoals men weet, de lieren Eyskens en Carton de Wiart ïun in ormatorische opdracht m.h.o. op het samenstellen van fC1i nieuwe regering hadden beëindigd en daarvan decharge ia en bekomen, meldden wij, dat het in de bedoeling van de prins-regent lag, niet meer een informateur, doch een forma teur \oor het samenstellen van een nieuwe regering aan te wijzen. Geen mens twijfelde er aan, dat deze opdracht aan een er ei ers van de C. V. P. zou worden toevertrouwd en ieder noemde de naam Eyskens. werd ■v!s£JS£%51' n de av™d Rode hand achter 't gordijn De agenda Per 24 Maart in totaal 695.4 millioen De verwachting geldig van heden- tot morgen avond luidt: Over het algemeen weinig bewolking met in de nanacht hier en daar nevel of mist, en op vele plaatsen lichte, op enkele plaatsen zware nacht vorst. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige meest Noord oostelijke wind. Dinsdag 28 Maart: Zon op 6.26 uur, zon onder 19.06 uur; maan op 11.44 uur, maan onder 4.39 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Paus over sociale levensregels De St. Pieter was gevuld met 40.000 gelovigen, voor een groot gedeelte pel grims. Op het reusachtige plein vóór de basiliek bevonden zich nog minstens 30.000 mensen, voor wie binnen geen plaats was. De II. Vader kwicm om 17.00 uur de St. Pieter binnen. Hij werd begroet door negen kardinalen Voort, waren vele bis schoppen en vrijwel alle leden van het diplomatieke corps aanwezig. De Paus begaf zich door het midden pad naar het hoofdaltaar. Voor Hem uit liep een geestelijke met een kruis, dat bede" t was met een paarse doek. Aan gekomen op het altaar, knielde de H. Vader neer om te bidden. Vervolgens stond Hij op en hield Zijn toespraak, waarin Hij de gelovigen opriep te bid den „voor die christelijke vernieuwing van de wereld, die vrijwel geheel wordt overspoeld door een golf van moreel ver val". ..De opkomende vloed van de In het geheim cm in het openbaar bedreven ronden", aldus Z. H.: „dreigt de zielen geheel met modder te besmeuren en alle gezonde sociale levensregels te on dermijnen. Deze dag, waarop over de gehele wereld boete wordt gedaan, voorziet in waarheid in de meest drin gende behoeften van de gemeenschap, waarin wij Heven". De H. Vader leverde scherpe critiek op „de reeks van schaamteloze en mis dadige publicaties, waarin de ondeugd en de misdaad wordien aangeprezen", en riep vermanend uit: „Onze eeuw wordt gekenmerkt door zonden, die voorbije eeuwen wellicht nooit hebben gekend". „Wij vermanen u, om uw gedachten en werken te richten op boetedoening, zo dat door u en uw zonen en dochters, die verspreid zijn over de gehele aarde, de eerste stappen worden gedaan om te ko men tot een doeltreffend moreel herstel van de mensheid". Z. H. eindigde Zijn toespraak met een speciaal gebed om een einde aan alle haat, brood voor de armen, onderdak voor de zwervers, arbeid voor de werk lozen, saamhorigheid voor de landen en vrede voor de wereld. Na de red»e werden de drie voornaam ste relikwieën van de St. Pieter de doek van Veronica met de afdruk van het gelaat van Christus; de lans, waarmee de zijde van de Verlosser werd door boord, en een stuk van het H. Kruis ter verering uitgesteld ln de loggia van de H. Veronica. Vervolgens begaf de H. Vader Zich naar de plaats, waar bc' kruis van de H. Marcel lus - dat Zaterdagavond in plech tige processie near de St. Pieter is ge bracht uitgesteld stond. Hier knielde Hij wederom neer om te bidden, om daarna op Zijn troon de basiliek uitge dragen te worden, waarbij Hij door de gelovigen 1 -id werd toegejuicht. Aan de rand van Amsterdam bij de Zuidelijke Wandelweg ontdekten Zaterdagmiddag drie politieagenten een vos, die daar al dagenlang de kippenhokken teisterde. Na 'n klop jacht wist boer Baden hem neer te leggen. (Van onze Amsterdamse redactie) Als het ontwerp van de beeldhouwer John Uadecker en de architect J. J. P. Oud voor het nationaal monument op de Dam te Amsterdam door het werk comité wordt aanvaard, dan zal de Dam ingrijpend van aanschijn gaan veranderen. Het Damplantsoen, een steen des aanstoots voor velen, zal dan verdwij nen. De vrijkomende ruimte zal op dezelfde wijze worden bestraat als het plein voor het paleis. Zo zal er één groot plein ontstaan, waarover het verkeer trekt, maar dat niet door het verkeer in twee pleinen wordt ver deeld, die eigenlijk elk hun eigen le ven leiden. Het nationaal monument zal dan worden geplaatst op de vrij komende ruimte in het Damplantsoen De kern van het monument, een ellips vormige zuil van twintig meter hoogte die bovendien nog op een verhoogd ni veau zal worden geplaatst, zal het beeld van de Dam een aanzienlijk harmonischer aanzien geven, en een tegenwaarde schep pen tegenover het paleis. Vijf zeer brede, cirkelvormige treden zullen leiden naar het plateau, waarop de zuil zal worden opgericht. De „urnen- galerij", met de elf provinciale urnen en de urn uit Indonesië, is opgevat als een eenvoudige dikke muur van „Vaurion"- kalksteen met nissen voor de urnen en zal een sector vormen van één der cirkels. De urnen zullen door fraaie sluitstukken met wapens en inscripties worden afge schermd, terwijl in de wand van de ga lerij opschriften zullen worden gehakt. De zuil zal worden vervaardigd van veredeld beton op een voet van kalk steen. Twee en een half a drie meter boven de grondslag zullen de beelden worden aangebracht, die in kalksteen waarschijnlijk „Vaurion" zullen wor den uitgevoerd. De beelden aan de linker en rechterkant zullen het verzet symbo liseren, terwijl het beeld in het midden de ellende van de oorlog zal weergeven. Boven deze beelden zal een vrouwen figuur de overwinning uitbeelden. Heel de beeldengroep lost naar boven op in een vlucht duiven. Voor de treden zal aan weerszijden een massief basement worden geplaatst, waar op een leeuw zal staan. Aan de voor zijde van het monument wordt een deel van de bestrating van de treden en van het plein gefigureerd als een loper, waar over men zich bij plechtigheden naar het monument zal kunnen begeven. Een vlaggemast rechts achter het monument zal de aanleg completeren. De kosten van he geheel worden be groot op 385.000. Voor de oprichting van dit nationale monument heeft de Natio nale Monumenten Commissie voor Oor logsgedenktekens aan het werkcomité, voorlopig een bedrag van 150.000 in het vooruitzicht gesteld. Na de geweldige pokkenepidemie ver leden jaar op Java heeft de ziekte zich thans op Madura geworpen. Er zijn op het eiland al meer dan 1100 gevallen van de ziekte geconstateerd en Zater dag telde men reeds 79 doden. Van Madura is de ziekte de laatste dagen ook overgeslagen naar Surabaja. Hier heeft men al 62 patiënten geregis treerd van wie er 3 zjjn overleden. Uit een snel varende motorboot werd in de nabijheid van Singapore een partij gesmokkelde opium, ter waarde van on geveer achttien millioen gulden en ver pakt in honderd blikken bussen, aan wal gebracht. De opium werd begraven onder een boom bij een nabij het strand gele gen huis. De volgende dag werd de smokkelwaar in vrachtauto's verder ver voerd, Ooggetuigen kregen van de in zittenden van de motorboot bankbiljet ten in ponden sterling, tot een waarde van ruim tweeduizend gulden, om zo doende hun stilzwijgendheid te kopen. Zij namen het geld wel aan, doch zwegen niet. Pe politie is bende, die de ope ratie heeft verricht, op het spoor, De Haagse kleermaker A. W„ die zich zelf een deskundige in de zaak Schallen- berg noemde en die enige tijd geleden onwel werd na een café-bezoek in de Hofstad, is niet vergiftigd. Dit wordt thans door de Haagse politie medege deeld, naar aanleiding van de door. de man geopperde mogelijkheid van vergif tiging om hem uit de weg te ruimen. Reeds enige dageh na zijn opneming in het ziekenhuis kon W. hersteld het zie kenhuis verlaten. In de Betuwe prijken de krozen en pruimen dit jaar al heel vroeg met hun bloesemtooi. De toren van Deil gaat er bijna achter schuil. (Van onze Utrechtse redacteur) Het is in de afgelopen week te Utrecht wel erg onveilig geweest. Nadat Vrijdag nacht een onverlaat een -72-jarige bewo ner van een perceel aan de Bemuurde Weerd in diens woning overviel, hem met een hard voorwerp aan het hoofd ver wondde, doch de vlucht nam op het hulp geroep van de bejaarde man, heeft men Zaterdagnacht kans gezien in te breken in de Boekbinderij Van den Wijngaard op de Mariaplaats. waarbij een bedrag van f 3.000,en de reiskas van het personeel zijn gestolen, In verband met de overval zijn reeds drie personen gearresteerd, doch omtrent de inbraak op de Mariaplaats tast de politie tot heden nog in het duister. Vermoedelijk zijn geen onbekenden aan het werk geweest, want het komt zelden voor, dat zoveel geld op kantoor aanwezig is en de drieduizend gulden waren pas van de bank gehaald. Z.H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: kapelaan te Rotterdam (H. Ant. Abt) de weleerw. heer J. M. Th. Reiber; te Uitgeest de weleerw. heer F. M. van der Zon; te Warmenhuizen de weleerw. heer A.'j. M. Wiemers, die ka pelaan was te Nootdorp. Begunstigd door fraai weer, hebben Zondag de aangekondigde verkiezingen in Joegoslavië plaats gehad. De verkie zingen waren uitgeschreven om tot de samenstelling van het tweede Joe goslavische parlement na de oorlog te komen. Het werd reeds bij voorbaat zeker geacht, dat het maarschalk Tito toegedane „volksfront", dat over acht millioen volgelingen beschikt, de vef- kiezingen zou winnen. De eerste uit slagen gaven inderdaad een karakte ristiek „volksdemocratisch" succes te zien. Tito bracht zijn stem uit .in een met bloemen en tapijten versierd schoollo kaal. De maarschalk betrad Ijet stemlo kaal met zijn minister van buitenlandse zaken, Kardelj, en de president van Ser vië, Stambohc. Do menigte buiten zette te zijner ere een spreekkoor in. een rose rubberballetje, een knikker, uit een Tito ontving ter grootte van kristallen kom-' - Eerst ging hij naar de twee stembus sen voor de Tweede Hamer. In de ene 'kon hij liet balletje werpen om de can- didaat van het volksfront te stemmen. De andere* buis was voor hen, die met op de officiële candddatenlijst wensten te stemmen. Tegencandidaten zijn met ge steld. Overeenkomstig de kieswet stak Tito zijn gesloten hand eerst in beide bus sen en ging toen met opgeheven open hand achteruit om te bewijzen, dat hij gestemd had. Hü herhaalde deze cere monie bij de twee bussen voor de Eer ste Kamer er bleef toen staan kijken, hoe Kardelj en Stamibolic hun stemplicht vervulden. Telefonisch van onze Brusselse correspondent) dering foen niet de verwon- SSXfiUST3» liberaal ^Devèze (Van onze Amsterdamse redactie). „Van het plannen maken gaan wij nu over tot het uitvoeren ervan. Nog dit jaar zullen 100 man vliegpersoneel en 150 officieren uit Nederland een speciale opleiding krijgen in Canada". Deze mannen zullen niets als groep naar Canada gaan, maar steeds wan neer er plaats vrij is op onze scholen. Men kan <tit zien als een vorm van t/oordmatie", aldns Lt. Generaal Char- »,.S ""'hes, chef van de generale staf Canada, die gisteren met de mi- fce^rriJani cfef1c"s:<* van dat land, de veerde. vJaxton, op Schiphol arri- tir^p s®hiPho1 en aan het Haagse sta tion arriveren nu al enkele dagen steeds meuwe deelnemers aan de conferenties over het Atlantische Pact. Gisteren oZe JE,wee Canadezen. Het Wa'irm-4 Va" Canadese luchtmacht, waarmede zij reisden was wat laat. En ■o Kon men op een zonovergoten Schip- ,1' •vaar de crocussen in de plantsoenen bloeiden autoriteiten rustig keuvelend rond zien lopen. De Canadese gezant was in geanimeerd en diep gesprek met de commandant van de Nederlandse luchtmacht, luit. gen. Giebel, de verte genwoordiger van de minister van oor log, luit. kol. v. d. Berge wandelde rond met de adjudant van Prins Bernhard, majoor Geertsema en de afdeling van het Marine-opleidingskamp Hilversum, die de erewacht zou vormen, stond rustig in de milde zon te soezen. De grote man nen van de Marechaussee, die als motor escorte zouden fungeren, stonden er in hun leren pakken en met hun witte val- nelmen, wel wat warmpjes bij Maar omstreeks half twaalf arriveer de de D. C. 4 en konden allen in actie ka men. Voordat men in de wachtende auto's stapte, spraken wij nog even met de beide Canadese autoriteiten. De Canadese minister vertelde, dat men van Ottawa naar Labrador gevlogen was om daar enige opleidingskampen te inspecteren. Vandaar was men over IJs land naar Amsterdam gevlogen. De heerplekjes te bezoeken. van mii «mrrnnwl »,s een mcht tachéTn ten H^ag "zodat^r at" banden met Uw land zijn". me tier' U optimistisch °ver de conferen- „ïk ben er zeker van, dat we heel pret- zvdlen bereiken"6'1 dat P® Canadese minister vertelde verder dat het bezoek van Prins Béfnhard zeer geanimeerd was geweest. Hp bracht nu een in fraai leder gebonden album mee met foto's, dat hp aan de adjudant van u® ?rinSJ overhandigde. Met Prins Berm hard had hp samen een demonstratie bii- gewoond van de CF-100, Canada's slan ke, nieuwe tweemotorige „al-weather" straaljager. Generaal Foulkes, de man die in Wape ningen de Duitsers hun handtekening af dwong, was heel blp weer eens in ons land te zijn. Voor de radio bracht hij de beste wensen van de Canadese strijd krachten voor het Nederlandse volk over. Hij sprak verder de hoop uit, dat de vriendschap tussen de beide volken nog zou groeien. Generaal Foulkes blijft tot het eind evan de conferentie in ons land. Hij hoopt in die tjjd oojc gele genheid te hebben verschillende bekende Leopold absoluut in het gelijk stelde, maar zich in 1945 plotseling aan de zijde der tegenstanders Van de koning stelde. Hij was het ook, die, var oordeel, dat het woord „troonsafstand" wat te rauw klonk, de z.i. meer elegante formule vain het „zich terugtrekken" van die koning heeft uitgevonden. De verbazing bp het vernemen van de aanwijzing van Devèze sloeg bp de ko- ningsgezinden in minder dan geen ttfd om tot verontwaardiging, niet alleen tegen Devèze, maar vooral tegen de prins regent. De royalistische bladen brachten deze ontstemming in bijzonder scherpe termen naar voren. „Het betreft hier", zegt het belangrijkste katholieke blad „Libre Belgique": „een ongelofelijke machts greep tegen het parlement en tegen de volkswil. Het woord machtsgreep is zelfs haast te zwak. men zou eerder over een staatsgreep móeten spreken. Nog nooit is België van een dergelijk misprijzen van de parlementaire instellingen getuige ge weest". Het blad bewijst vervolgens, dat de traditie wil, dat een lid van de sterk ste partij dus van de CVP als ka binetsformateur wordt aangewezen en 't stelt \de vraag: „Door welke aberratie is de regent van deze regel afgewezen?" .Verder luidt het: „De regent geeft blijk van het meest honend misprijzen van de uitslag der volksraadpleging, die in het grondwettelijk program van de CVP stond. Vrijdag waren bet stakers en oproerma- Hare Majesteit de Koningin lieeft als Hoofd van de Nederlands-Indone sische Unie de volgende boodschap gezonden ter gelegenheid van de opening van de minister-conferentie te Djakarta: „Aan de vooravond van de eerste minister-conferentie der Nederlands- Indonesische Unie zend ik beide delegaties mijn beste wensen voor sterkte en voor een vastberaden wil de goede oplossingen te vinden in het belang van beide volkéren en in het bijzonder ten aanzien van de moeilijkheden van de groeiende Indonesische Staat. De moeilijkheden van het ogenblik zijn ongetwijfeld groot en er is veel, dat tijd zal wagen, alvorens het zich langs goede banen ontwikkeld zal hebben. Toch zie ik onverminderd talrijke mogelijkheden voor een bevredigende gang van zaken. Moge het de gezamenlijke delegaties gegeven zijn door wijsheid de goede wegen aan te geven." het heil en het welvaren van de gehe le wereld, wij allen tezamen zowel als ieder afzónderlijk, naar beste weten en met de meest oprechte bedoelingen zullen bijdragen tot het bereiken van het gestelde en zo noodzakelijk te be reiken doel". De openingszitting Zaterdagmiddag werd bijgewoond door de leden van het corps diplomatique te Djakarta, door vele ministers en andere autoriteiten van de R.I.S. Voorts waren er o.a.: luit.-gen. Buurman van Vreeden, vice-admiraal Kist en autoriteiten van het Hoge Com missariaat. Deze minister-conferentie is er op gericht, de Unie op gang te brengen," zo sprak drs Hatta. De oprichting van het Unie-secretariaat kan thans definitief worden geregeld, terwijl ook de samen stelling van het Unie-hof wel tot oplos sing zal worden gebracht. „Ik ben er van overtuigd, zo ging hij voort, „dat de sfeer van vertrouwen, die tijdens de Ronde-Tafelconferentie heer ste, hier zal worden teruggevonden. De samenwerking van twee souvereine sta ten kan alleen duurzaam zijn, indien deze beide landen tot voordeel strekt. Naar mijn mening is het gewenst deze conferentie een week of hoogstens tien dagen te doen duren. De commissies kun nen echter haar werkzaamheden voort zetten na de conferentie". Na een kort antwoord van minister Van Maarseveen werd op diens voorstel de Indonesische premier, drs. Hatta, tot voorzitter be noemd. Minister Van Maarseveen werd tot vice-voorzitter benoemd. Hierna werd De minister-president van de R.I.S., drs. Moh. Hatta, heeft als voorzitter van de conferentie op de Koninklijke bood schap geantwoord met een woord van dank voor dewensen van Hare Majes teit. „Uwe Majesteit", zo vervolgt het te legram, „houde Hoogstdezelve ervan overtuigd, dat in het besef van het uitermate grote belang van het wel slagen dezer besprekingen, ook voor kers, die België Ce dictatuur van een minderheid trachtten op te dringen. Van daag is het de regent, die op regerings plan de zienswijze van de mindenheied wil opdringen". „Men begrijpt met, dat de regent zijn medewerking aan die linkse manoeuvres verleent. Hij heeft toch in September 1944 de meest plechtige verbintenissen 'aange gaan het regentschap te verlaten, zodra zijn broer, Leopold, uit Duitse gevangen schap zou bevrijd zijn. „Toen stemden talrijke socialisten, in wier spel hij thans is getreden, tegen hem. Het blijkt thans duidelijk, dat de regent met de linksen meeheult om samen met hen de terugkeer van de wet tige vorst van dit land te vertragen". Geheel de koningsgezinde pers laat zich in de zelfde geest uit en de roya listische politici ontveinzen zich niet, dat Devèze door dit soort staatsgreep met een linkse regering zal trachten voor de dag te komen om de parlementsontbin- ding uit te lokken, die reeds lang m de bedoeling van de C. V. P- lag> en met een linkse regering de commando posten in de verschillende ministeries in handen te krijgen (o.m. radio, P rijen, spoorwegen, telefoon en teiegr gendarmerie en politie) ?m. pressie op a.s. nieuwe verkiezi g weer geheel in het teken f JP litlek zullen staan, te kunnen uitoefenen. Reeds gisteren heeft de C. 4. V. ia- ten weten, dat zjj alleen zal deelnemen aan een regering, die rekening houdt met de veertien dagen geleden door de meerderheid der Belgen uitgespro ken wens, koning Leopold weer op de troon van België terug te brengen. De Boliviaanse regering heeft Zondag bekend gemaakt, dat zij een communis- r?®cY"rey°'lutionnair complot heeft ver ijdeld, dat volgens Se plannen a.s. Dins dag zou worden uitgevoerd. De leiders van de samenzwering waren een hoge Russische militair en Franse communis tische agenten. Zij werden, tezamen met een aantal anderen, Zaterdagavond gear, resteerd, toen zij een vergadering hiel. den, waarop de laatste hand gelegd werd aan de voorbereidingen van het complot, aldus de Boliviaanse verklaring, De revolutie zou op verschillende pun ten in het gehele land gelijktijdig moeten uitbreken, terwijl de president een con gres van onderwijzers te Sucre, 425 km van de hoofdstad La Paz, zou bijwonen. Volgens het communiqué is het in het gehele land rustig. in besloten vergadering de agenda vast gesteld en werden ook de werkcommis- sies benoemd. Volgens een na afloop gedane mede deling bevat de agenda de volgende pun ten: vaststelling van het reglement van orde en een instructie voor het Unie- secretariaat* maatregelen voor het functionneren van het Uniehof; regeling voor de rechtsgang van het Uniehof; het vaststellen van regelen voor we derzijdse gerechtelijke bijstand; de kwestie Nieuw-Guinea; uitwerking van de samenwerking op financieel-economisch gebied; besprekingen over een handelsaccoord tussen Nederland en Indonesië; het treffen ener regeling terzake van door Nederland verleende garanties; een generale scheepvaartovereenkomst; overleg in zaken van deviezen-techni sche aard; de betaling van de pensioenen van gewezen overheidspersoneel van Indo nesia; de gevolgen van de recente monetaire ontwikkeling; "verkrijging van het lidmaatschap door de R.I.S. van de Inter-allied Reparation Agency", van (je „Far Eastern Commis sion en de „Allied Council For Japan": de Nederlandse ambtenaren in dienst der R.I.S.; de instelling ener gemengde culturele commissie; regeling van de taak en samenstelling van de militaire missie. zj*terdagavond heeft president Sukarno in het paleis te Djakarta ter gelegenheid van de opening der Unieconferentie de ministers der Unie ontvangen. Behalve de Indonesische en de Nederlandse minis- WuLmSTV* aamvezig de heren Hirschfeld, Moh. Roem en de bij de Unie conferentie betrokken autoriteiten. Tij dens de receptie, die twee uren duurde heerste een ongedwongen toon. p* Maart 1950 had Nederland van de E.C.A. te Washington toewijzingen (procurement authorizations) ontvangen tot een bedrag van, afgerond 695.379.000 (per 17 Maart 688.415.000). Samengevat in groepen geven deze cij fers het volgende beeld (in millioenen dollars): Tr 17 Maart 24 Maart Voedsel en landbouwprod. 246.2 246.0 Industriële producten Vrachten Totaal 427.4 14.8 434.6 14.8 688.4 695.4 Op verzoek van de Stichting van de Arbeid heeft in Den Haag een vergadering plaats gehad van de interdepartementale commissie voor de Ionen en prijzen. In deze bijeenkomst heeft een bespreking plaats gehad naar aanleiding van de meest recente cijfers over de stijging der kosten van het levens onderhoud. De besprekingen zuilen worden voortgezet. (van onze Amsterdamse redactie) Voor de laatste maal dit jaar trok in de nacht van Zaterdag op Zondag de Stille Omgang door Amsterdams binnenstad. Er waren bijna 25 dui zend deelnemers uit alle delen van ons land naar de hoofdstad gekomen om in stil gebed Gods Zegen over het H. Jaar af te smeken. Het was er een haast ideale nacht voor met stil, helder en zacht weer. In deze laatste nacht van de Stille Omgang, waren de deelnemende groepen over een zeer grote tijd verspreid. Ach ter elkaar tussen 1 uur en half 5 arri veerden zij en maakte zij hun bedetocht. Het was gelukkig ,dat de enige flinke vertraging, die dit jaar voorkwam, in de laatste nacht is gebeurd. Tussen half en kwart voor 2 zijn drie treinen te laat aangekomen. Zij vervoerden groe pen uit Zwolle, Deventer en Leeuwar den. Daardoor ontstond in de bedevaart een hiaat van ongeveer een half uur, ter wijl er later, uiteraard, een opstopping was. Daar de rest zonder storing verliep, was die opstopping niet zo heel erg en in eèn kwartier verholpen. Ook nu weer was de organisatievoor treffelijk. Van de bussen heeft men dit keer minder last gehad, zodat er voor alle deelnemers gelegenheid genoeg was m aandachtige devotie hun bedegang te maken. Uit Limburg waren er niet minder dan 3000 deelnemers, uit Delft 1000 uit Zwol le 1000, uit Friesland 1200, uit het West- land 1000 en uit Salland 1400. Er was een flinke groep uit Heemskerk komen lopen en het kleine Volendam vaardig de niet minder dan 1000 van zijn mannen af, die in hun klederdracht een fraaie noot in de stoet brachten. Uit Amsterdam liepen nog drie pa rochies mee: de Gerardus Majella, de Anna en de Augustinus, die tezamen ruim 1000 deelnemers zonden. In het luisterijke Begijnhofkerkje droeg o.m. de Hongaarse prelaat mgr. Mageja de H. Mis op. Deze grote vriend van Kardinaal Mindszenty vertrekt een dezer dagen naar Chili en had de wens te kennen gegeven tijdens de Stille Om gang een H. Mis in het Begijnhof te mogen opdragen. Zo hebben dan ook dit jaar weer een kleine honderdduizend Nederlandse man nen hun nachtelijke bedetocht dooi- d<- oud,".stille straten, „vau.de. hoofdstad maakt. De Ned. ambassadeur in de Ver. Staten, mr. Evan Klef fens, heeft op Rockefeller-centerin het hartje van New-York een echte Nederlandse „wipwatermolen in gebruik gesteld- De molen, die is opgesteld temidden van n weelde van duizenden Neder landse bolbloemenzal als infor matiecentrum dienst doen. De televisie-uitzendingen te Hilver sum, waar, zoals wij hebben gemeld, wordt geëxperimenteerd met kleuren televisie, hebben dagelijks meer dan tweeduizend belangstellenden uit alle delen van het land naar de televisie schermen gelokt. Dinsdag aanstaande zal men een speciale proef nemen. Een kin derkoor van de Da Costa-school te Dor drecht zal naar de radiostad komen. De dirigent, de heer J. de Swart, zal voor de lens plaats nemen, terwijl het. kinder koor in de demonstratiezaal zal luiste-en toezien oo de aanwijzingen van de di- 'ic via het scherm worden ove*.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1