Piloot „Franeker" aansprakelijk voor vliegtuigramp? Prins Bemhard op de Jaarbeur 400 Verlofzaken met sluiting bedreigd Radiozender ANNO SANTO spoedig gereed die rare Wereld R ST«srs kw« itrssss: De Vantine- diamanten ADIO Tracteer de kinderen ...en Uzelf! In de war gebracht door verkeerde adviezen van vliegveld Een ongedwongenvlot bezoek Minister zal echter soepel optreden Kaas naar België Nieuwste snufjes in het NederL geschenk Wielrijdster door vrachtauto aangereden en gedood programma Rijwiel met hulpmotor De Tsjechen, die de vrijheid verkozen De organisatie van de wandelsport Besprekingen om tot unificatie te komen DINSDAG 28 MAART 1950 Paaseieren voor de prinsesjes Het publiek, dat op de galerij in de Nieuwe besprekingen begonnen KNAAPJE DOOR OLIFANT GEDOOD GIFTIGE ANTI-HOEST MIDDELEN VLÏv, U.«Gr^! n.20 •«^Or^r PROTEST TEGEN NIEUWE ROEBELKOERS Sovjets willen buitenlandse diplomaten weren lemco Knijpt de politie een oogje dicht SLECHS ééN HOOFDKLASSE IN DE SCHAAKCOMPETITIE KÏÏ: WEDSTRIJDKALENDER BELG THEYS WINNAAR VAN „CROSS DES NATIONS" SCHILDERIJ VAN PLASTIC GONZALES WERELDKAMPIOEN dubhegel. AUSTIN J. SMALL NED. B-HOCKEYPLOEG SCHAAKRUBRIEK mm. r De Raad voor de Luchtvaart heeft gisteren een openbaar onderzoek inge steld naar de oorzaken van de ramp met de „Franeker" op 12 Juli 1949. waarbij, zoals men weet, 45 personen, o.w. een aantal Amerikaanse journa listen. die Indonesië hadden bezocht, het leven verloren. Het was de bedoeling van de raad, zo zei de voorzitter, mr. J. v. d. Meulen, zich een eigen oordeel te vormen aan de hand van het rapport, dat autoriteien van India reeds over het ongeluk heb ben samengesteld. Vast staat, dat een mechanische storing niet is geconsta teerd, aldus mr. v. d. Meulen. Amerikanen wilden snel vertrekken. Als eerste getuige werd gehoord de heer Tirion, hoofdvertegenwoordiger der vt.wt Hij heeft de Amerikaanse journa listen in New Deli ontmoet en verklaar de dat de journalisten pressie uitoefen den, om zo spoedig mogelijk te vertrek ken naar Bombay. Ten slotte is het vliegtuig de volgende ochtend om 6 jiur vertrokken in plaats van te 7 uur zo als werd vastgesteld. Dat scheelde dus Slechts een uur. Getuige verklaarde, dat de heer Richardson als loods medegmg om behulpzaam te zijn bij de landing in Bombay, waar KLM-vliegers weinig ervaring hadden. Merkwaardig genoeg bleek na het ongeluk, dat deze loods achter in het vliegtuig had gezeten en niet in de bestuurskajuit. De KLM had ook nog iemand uit Karachi naar Bom bay gestuurd om behulpzaam te zijn. De heer A. Smitselaar, chef Vliegtuig- bedrijf der KLM, vond het niet zo vreemd, dat de heer Richardson niet in de stuurhut was, aangezien deze, zoals getuige opmerkte, geen ervaring op de „Constellation" had. Deze getuige opperde de mening dat de piloot Van der Vaart een ver keerd advies van de verkeerstoren eerst heeft willen opvolgen en dat hij te laat heeft ingezien, dat dit advies onuitvoerbaar was. Was er geen perio de van aarzeling geweest, dan zouden de wielen van het toestel gemakkelijk over de heuvels zijn gekomen. Dit verkeerde advies betrof zowel het landen op een bepaalde baan. als het stijgen tot 800 voet. Dit laatste had 3000 moeten zijn. Op een desbetreffende vraag antwoor- de getuige, dat de mogelijkheid bestond, dat Van der Vaart door de verkeerde adviezen in de war is geraakt en de ge gevens niet snel genoeg kon verwerken. Getuige was het niet eens met het India- rapport, waar dit zegt, dat de ervaring van Van der Vaart wat te klein was om op te treden als gezagvoerder van een „Constellation". Op de Amerikaanse luchtlijnen wor den deze machines bestuurd door aan merkelijk jongere piloten. Prof Vening Meinesz hoofddirecteur van het KNMI, oordeelde de adviezen van het vliegveld te Bombay, ook uit Meteorologisch oogpunt, onbegrijpelijk. Bij het verhoor van deze getuige kwa men nog veranderingen ter sprake, die in het logboek waren aangebracht. Ge tuige had wel de indruk, dat hier iets te verbergen is geweest, maar duidelijke conclusies kan men er niet uit trekken. Prof. dr. ir. H. van der Maas, hoog leraar aan de T.H te Delft, verklaarde tenslotte nog, dat Van der Vaart er ver moedelijk niet snel genoeg van doordron gen was, dat hij verkeerde adviezen ont ving en de landing niet volgens de aan wijzingen van de verkeerstoren kon uitvoeren. Hij leefde te snel in een sfeer van vertrouwen. Accoord met Itidiaas rapport De directeur-generaal van de Lucht vaart, de heer J. Backer, reide in zijn requisitoir zich te kunnen verenigen met de inhoud van het rapport van India. De bestuurder had, inplaats van te willen landen, moeten wachten of naar een uitwijkhaven moeten vlie gen nadat hij zich door eigen waar neming overtuigd had van de heersen de omstandigheden. Als secondaire oorzaken van de ramp noemde spreker de onbekendheid van vlieger en bemanning met de topografie van het terrein rond het vliegveld, het advies van de verkeersleiding, het ont breken van door de KLM vast te stellen weer-minima, het advies om naar 800 voet te klimmen en het feit, dat de pi loot geen maatregelen heeft genomen om het vliegtuig te doen stijgen, nadat hij zag aankomen, dat hij in de wolken zou gaan vliegen. De heer Backer achtte een juiste de finitie van de taak der verkeersleiding van het grootste belang. Deze leiding behoort geen instructies te geven, welke niet direct verband houden met de lei ding van het verkeer. De raad stelle hier duidelijk zijn standpunt vast. Tenslotte oordeelde de directeur-ge neraal het waarschijnlijk dat de bestuur der de landing wilde doorzetten, gezien het belang van zijn opdracht- De raad zal uitspraak doen op 8 Mei. (Van onze Utrechtse redacteur) Een Jaarbeursdag die begon met veel lenteweer. Was het schone weer de oor zaak van de overstelpende drukte gis teren? Of de wetenschap, dat Z.K.H. Prins Bemhard kwam? Hoe het ook zij, de politie en de suppoosten die een be wonderenswaardige soepelheid aan de dag legden, hadden grote moeite het publiek op een afstand te houden, toen de Prins, vergezeld van zijn secretaris, mr. W. Thomassen, verschillende stands bezichtigde. Toen Z.K.H. gisteren om half elf voor het secretariaatsgebouw op het Vre- denburg arriveerde werd hij begroet door dr. F. A. Fentener van Vlissingen, voor zitter van de Kon. Ned. Jaarbeurs en de leden van de Raad van Beheer. Bovendien waren de directeur, mr. J. Milius en de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A de Ranitz aanwezig. Prins Bernhard die in civiel gekleed was en natuurlijk een witte anjer in het knoopsgat droeg, begaf zich aanstonds met zijn gevolg per lift naar de vijfde etage om zijn belang stelling te tonen voor de stand van de Nederlandse Demobilisatieraad, waar de heer J. Küppers hem rondleidde. Op de zelfde verdieping werd de stand van de fa. Smit en Ten Hove, die pas het prae- dicaat koninklijke verkreeg, met een be zoek vereerd en de koninklijke bezoeker werd een kist sigaren aangeboden. In het parterregedeelte interesseerde de Prins zich zeer bijzonder voor de Ame rikaanse verpakkingen. Heel veel bewon dering had de Prins voorts voor de tex- tieljaarbeurs. De adjunct-directeur van de fa. J. van Gooi uit Amsterdam of freerde hier aan Z. K. H. een shawL Beatrixhal had plaatsgenomen, waarover de Prins later ook wandelde, kon van hier de hoge gast goed volgen. De Prins knikte velen vriendelijk toe en nadat het bezoek zonder toejuichingen was verlo pen, kon het publiek na de eenvoud, waarmede Z.K.H. op de beurs bewoog, niet weerhouden hem toe te juichen, toen hij om kwart voor 12 de clubzaal van de buitenlanders verliet om weer naar Soest- dijk te vertrekken. In de buitenlandse club liet de Prins nog de directeuren van buitenlandse warenhuizen, die gisteren ook juist op bezoek waren, aan zich voorstellen en werden verversingen ge bruikt. Hier bood ook de heer A. Straus namens de Ringers Chocoladefabrieken aan de Z. K. H. een reusachtige grote doos aan, waarin vier paaseieren, voor zien van de letters van elk der prinses jes. In het Spaanse paviljoen had de Prins reeds enige leren etuitjes, waaronder een zakschaakspel, uit handen van een twee tal dames van de Spaanse legatie ontvan gen. Van zijn voorgenomen bezoek aan het terrein Croeselaan moest de Prins we gens het vergevorderde uur, afzien. Door de toepassing van art. 74, lid 3 der Drankwet 1931, zullen op 1 Mei a.s. de bestaande verloven van ruim 400 ver lofzaken in ons land komen te vervallen. De aankondiging van deze maatregel is niet zonder reactie gebleven en door be trokkenen zijn dan ook reeds verschillen de bezwaren geuit. Het Tweede Kamer lid Cornelissen (VVD) heeft naar aan leiding van een en ander de minister van Sociale Zaken enige vragen gesteld en thans van hem een antwoord gekregen, waaruit blijkt, dat het er voor de hier bedoelde inrichtingen toch niet zo som ber uit ziet. De minister kan nl. met onderschrijven, dat de betrokken inrichtingen niet ver der door een natuurlijk persoon met een verlof A zouden kunnen worden gedre ven. Htf heeft hier het oog op de moge lijkheid van overschrijving, ongeacht het feit of in de desbetreffende gemeente het maximum der A-verloven al dan niet bereikt of overschreden is. Voor de grootste der hier bedoelde inrichtingen bestaat hiernaast de mogelijkheid, dat zij als inrichting voor maatschappelijk ver keer worden erkend. In dat geval kun nen zij op de zelfde wijze na 1 Mei blij ven voortbestaan, indien zij voldoen aan de in verhouding tot art. 31 zwaardere eisen van art. 25 van het Drankwetbesluit 1932 Voor een groot aantal inrichtingen zijn de hier bedoelde voorzieningen reeds getroffen. Voor de inrichtingen, waarvoor dit niet kon zullen nog andere maatregelen no- dig zijn, ten einde sluiting van het be- drijf te voorkomen. Zo zal bv. in gemeen ten, waar het vastgestelde maximum aan tal is overschreden, een nieuw verlof-A kunnen worden verkregen door toepas sing van het tweede lid van art. 8 der Drankwet. De minister belooft voorts te gemoet te komen aan het bezwaar, dat een verlof zou moeten worden geweigerd in een gemeente, waar het maximum aantal verloven niet is bereikt, op grond van de localiteits eis in het eerste lid van art. 4 van het Drankwetbesluit 1932. Daartoe zal een wijziging van dit besluit moeten worden uitgelokt, zodat de in specteur, belast met drankwetaangelegen heden, bevoegdheid krijgt ontheffing van deze eis te verlenen. Op 15 Maart 1950 werd in het Belgi sche staataoiad een besluit van de Re gent gepubliceerd, dat een Belgische hef fing op ingevoerde kaas, ook Nederland se, mogelij ir maakt. Bij ministerieel uit voeringsbesluit, eveneens op 15 Maart gepubliceerd, werd deze heffing op 12 franc per kilo vastgesteld en zij trad terstond in werking. De Nederlandse regering heeft dien aangaande onmiddellijk besprekingen met de Belgische regering geopend. Deze be sprekingen hebben tot het resultaat ge leid, dat de Belgische regering sedert 26 Maart de uitvoering van genoemde be sluiten tijdelijk heeft opgeschort. Neder land heeft de export van kaas naar Bel gië zeer tijdelijk stopgezet oen de gele genheid te scheppen tot een nieuw over leg, dat Maandag j.l. is aangevangen. Te Alkmaar wrd gisteren het Nederlandse draf- en renseisoen voor paarden geopend; opname tijdens het nummer waarin Leo Axkit, Guy Hannover, Gratie Hannover en Luxor elkaar de zege betwistten (laatstgenoemde werd winnaar) Een circusolifant heeft een 5-jarig jongetje met zijn slurf gegrepen en het kind daarna doodgetrapt, aldus een be richt uit Sarasota (Florida). Het knaap je gaf olienoten aan het dier, liet er een paar vallen rn wilde deze toen qprapen. De olifant werd daarop evenals een hond, die „denkt", dat men hem een been wil afpakken woedend en viel daarop het knaapje a&n. Op de Stadhouderslaan te 's-Graven- mage, ter hoogte van de Comelis de Witt- laan, is gistermiddag om ruim vier uur de 39-jarige wielrijdster A. B. van R. V. uit de Pijnboomstraat aangereden door een vrachtauto met aanhangwagen. Zij kwam onder een wiel van de aanhang wagen terecht en werd terstond gedood. De bestuurder van de auto had de wiel rijdster willen passeren, terwijl daarvoor geen ruimte was- Professor Wetallus, de super-psycholo gische psychiater uit Emmer Compas- cuum en medewerker van „Die rare we reld", schrijft: „Waar zitten rau al die psychologen en psychiaters? Zij dienden het bestuur van de Jaarbeurs, diie op het ogenblik in Utrecht wordt gehouden, al lang aan het verstand te hebben gebracht dat de nieuwe Mammoet Produetie Efficiency Campagne op de Jaarbeurs, het toneel van zo menige geslaagde Efficiency Pro ductie in het verleden, niet door minis ters moet worden ingeleid, maar door Miss Betty Hutton. Alleen zij, of een an dere filmster, zou zo iets met succes aan die gang kunnen krijgen, vooral als ze op het dak van bet Jaarbeursgebouw ging staan en er een Mammoet Productie Efficiency Campagne Actielied zou zin- gen voor cLg aajn haar voeten verzamel- de massa." De Britse raad voor medisch weten schappelijk onderzoek heeft bekend ge maakt ,dat liii begonnen is met het ne men van proeven .teneinde vast te stel len, welke de waarde is van anti-nista- mine geneesmiddelen voor de behande ling van de gewone verkoudheid, aldus een A .P.-bericht. Deze proeven, die zich over verschei dene maanden zullen uitstrekken, wor den genomen wegens de tegenstrijdige gegevens, die over de uitwerking van deze geneesmiddelen zijn verkregen. De Britse apotheken werden plat ge lopen door gegadigden voor anti-hista- mine-geneesmiddelen, nadat de Engelsen hadden ontdekt, dat deze in de Ver. Sta ten werden aanbevolen als in één dag te helpen. Nadat evenwel berichten waren ont vangen over verschillende nadelige ge volgen, zoals slapeloosheid .verlies van eetlust en vergiftiging, hebben de Britse geneesmiddelenfabrikanten en een me disch tijdschrift er bij de regering op aangedrongen, de geneesmiddelen op de vergiftenlijst te plaatsen. In het bedrijf van Philips te Hilver sum wordt hard gewerkt uan de nieu we zender, die binnenkort de taak van de tegenwoordige omroepzender van het Vaticaan zal overnemen. Zo als bekend is de nieuwe apparatuur een geschenk van de Nederlandse Katholieken aan de Paus. Het modulator-gedeelte van de nieu we zender is op zichzelf al een technisch wonder. Er zijn driq grote buizen in ge monteerd, de modulatorbuizen. Wanneer de zender straks in bedrijf is, doen twee er van dienst, de derde fungeert als re serve. Een radiobuis immers is juist als een gloeilamp aan slijtage onder hevig en heeft een bepaalde levensduur. Op zeker ogenblik kan het dus gebeuren, dat zo'n buis het niet zo goed meer doet. Gebeurde dat vroeger tijdens een uit zending, dan werd die onderbroken om een nieuwe buis in te zetten, maar de technici in Hilversum vonden dat niet bevredigend. Zij hebben nu een vernuftige inrich ting aangebracht, waardoor met één en kele beweging de buizen worden omge schakeld. De defecte is dan buiten wer king gesteld en de uitzending kan vrij- WOENSDAG, 29 MAABT 1959. HTLVERSUM II (269 M.) 7.00-24.00 NCRV 7.W NWS.7ufochtendgymn.T30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws_ en weer- ,be0? Vtednzieken^Tj^G^m^ lO.M Morgen- vader" hoorspel; 12.00 Pop. conc., 12.33 Orgel 13.00 Nws.; 13.15 Koor; t3.20 MandollnenmHek 13.50 Gram.; 14.30 Vrouwenkoor, 15.00Gram 15.15 Kamerork. en solist: 16.00 V. d. jeugdige schakers: 16.15 V. d. kinderen; 17.90 p,an?" duo; 17.45 V. d. kinderen; l8„0fLI^me1^15 koor; 18.30 V. d. Strijdkr. 19.00 Nws.. 19-115 Boekbespr.; 19.30 Sportcomment. eni gram., 19.40 Radiokrant.; 20.00 ,,8372"; 20.05 Comment familiecomp.; 20.15 Radio Philh. ork. en solist; 21.30 Lijdensoverdenking: 22.00 Kamer koor en Bach-ensemble; 22.30 „Tten jaren klankbeeld; 22.45 Avondoverdenlclng; 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM I (402 M.) 7.00 VARA; 10.00 VPRO., 10.20 VARA, 19.30 VPRO., 20.00—24.00 VARA 7.00 Nws.; 7.18 Gram.; 8.00 Nws en weerber; 8.18 Orgel; 8.50 V. d. vrouw; 9.00 Gram; (9.30—9.35 Waterst.); 10.00 „Kinderen en mensen", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10 20 V. d. vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Dansmuz.; 12 S3 V d. platteland; 12.38 Kwartet; 12.55 Kalender- 13.00 Nws.; 13.15 Lunchconc.; 13.50 Gram 14.00 „Geproken portret"; 14.15 Jeugd- conc 15.00 Kinderkoor; 15.20 „Joseph Haydn" hoorspel 15.50 piano-voordracht; 16.00 V. d. lOTgd? 16.30 V. d. zieken; 17.00 V. d. jeugd; 1T30 Zang en piano; 17.45 Regermgsultz 18.00 Nws.; 18.20 Gram.; 1E» tocho Voltolvend- tfit* 19 00 Reportage; 19.15 Idem, 19.30 V. a. jeugd20.00 Nws.20.20 Banjo-ens: 20.45 „De weg Is lang", hoorspel; 21-45 Concertgebouw- ork.; 22.45 Pop. wetensch. causerie, 23.00 Nws'.; 23.15—24.00 Licht progr. RADIODISTRIBUTIE III. 7.00 VI. Br.: nws.. 7.05 gram., 7.30 kron., 7.40 gym.. 7.50 gram., 8.00 nws., 10.10 ver.pr., 11.00 Reg. Dixon, 11.30 Eng. H.S., ork. Leon, 12.00 VI. Br.: rhyth. ork., 12.30 weer, 12.32 ork., Michiels, 13.00 nws., 13.15 Fr. Br., gram., 14.00 VL Br.: gram., 14.45 Eng. HS: „Ree. Var. Bill", 15.00 Kaiundb.: Wivex ork., 16.00 Eng. LP: Spa ork., 16.30 ork. White. 17.00 Fr. Br.: v. d. sold., 19.00 nws., 19-30 acc., 19.50 feuill., 20.00 „Der Bettelstudent", Millöcker, 22.00 nws., 22.15 kaïmermuz.. 23.00 nws., 23.05 gram. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Lux.: nws 7-15 Bonjour le Monde". 7.25 „On nrend le café au lait au lit". 7.30 Eng. HS' Mijnw ork., 7.55 weerber., 8.00 Fr. Brnws8.10 gram., 9.00 kookpr., 9.10 «ram 10.10 Lux.: Ménage en musique (VI )"en (Fr). 11-30 NWDR: Recital. 12.00 omrork., 12.30 Fr. Br: ork Rainbow" 13 00 Eng. LP: mrs. Dale's Diary. 13.15 BBC Vm. ork., 14.00 BBC Schots ork 14 45 v d. kind., 15.00 v. d. vrouw, 15.40 NWDR: omr.ork., 160° P^n°d™- J"® filmmuz.. 16.45 nws., 16.50 Bach. 17 30 Eng. LP: Baliroom orch., 18.00 Hallé ork 19.00 Fr. Br: ork. Yorke, 19.30 Eng„ HS: .Something to sing about", 19-45 ..Guest Night", 20 30 Eng. LP. BBC Var. ork. 21.00 Muon Binding in the Marsn, zi.du Fr. Br.: gram 22.00 Eng. HS: nws., 22.15 2e deel „Hohe Messe", Bach, 23.25 Eng. LP. ork. Philip». De Ver. Staten hebben bij de Sovjet unie geprotesteerd tegen de nieuwe wis selkoers voor de Amerikaanse dollar van vier roebel per Amerikaanse dollar, die volkomen ongerechtvaardigd wordt genoemd. In een nota, die de vorige week te Moskou is overhandigd, wordt verzocht de vroegere wisselkoers van acht roebeis voor een dollar, die voor de Amerikaanse ambassade gold, te her stellen. Een woord-voerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat Engeland eveneens zal protesteren tegen het besluit der rege ring van de Sovjet-Unie de speciale roe belwisselkoers voor diplomatieke mis sies in Moskou af te schaffen. In diplo matieke kringen is men van mening, dat dit besluit ten doel had, de Westelijke ambassades in Moskou te dwingen haar staven te verminderen, zulks in het ka der van de algemene campagne der Sovjet-Russische regering tot beperking van het contact van het Russische volk met de Westelijke landen. wel ononderbroken doorgaan. De luiste raars behoeven er zelfs niets van te merken. Imponerend is ook het palknopmecha- nisme, waardoor het mogelijk is gewor den met het omdraaien van een knop op een andere golflengte over te scha kelen. De zender is, binnen het frequen tie-gebied van 12 tot 50 meter, geschikt voor zes golflengten. Zoals bekend, zal een speciale deputa tie het geschenk symbolisch aan de Paus overdragen. In Nederland zal daar eerst nog een andere plechtigheid aan vooraf- gaan Er is van hewgehele zendercom plex een maquettkj gemaakt, die na Pasen aan de stichting Radio Anno San to, welke de gelden voor het geschenk inzamelde, zal worden aangeboden. Na dien volgt dan de aanbieding van de maquette aan de Paus. Op het ogenblik wordt de laatste hand aan de zender gelegd. De afzonderlijke delen zijn reeds beproefd en m orde be- vonden. Nu zijn de technici bezig de ver- schillende elementen tot een &?^eel sa- men te voegen. Sommigs onderdelen die- nen, teneinde de bedrijfszekerheid te verhogen, nog te worden verzilverd, Advertentie RIEK De A.NW.B. heeft de ervaring opge daan, dat de laatste tijd de politie geen controle'uitoefent op rij wielen met hulp motor, noch wat betreft de uitrusting of het rijbewijs van de berijder, noch wat betreft de vraag of zij al dan niet op het rijwielpad thuis horen. Zoals men weet, wordt een wettelijke regeling spoedig verwacht. In afwach ting daarvan raadt de A.N.W.B. hen, die uit veiligheids-overwegingen aan het rijwielpad de voorkeur geven, dringend aan zich. wat hun snelheid en verdere gedragingen betreft, aan te passen aan het normale rij wiel verkeer, aangezien uit veelvuldig inhalen onvermijdelijk onge lukken voortvloeien. Men zorge echter voor een betalings bewijs van de motorrijtuigenbelasting want dit wordt wel gecontroleerd. Twee Tsjechische piloten, die tijdens de oorlog bij de R.A.F. dienden, hebben gisteren meegedeeld, dat zij de ontsnap ping van Vrijdag uit Tsjechoslowakije slechts 24 uur van te voren hadden voor bereid, aldus A.P. „Wij wilden weg, omdat wij méér dan genoog hadden van het communisme" verklaarde één van hen. Slechts 16 mensen waren in het ont snappingscomplot betrokken en 10 an dere Tsjechen kwamen pas tot het be sluit om de vrijheid te kiezen, toen zij onverwacht tot de ontdekking kwamen, dat zij zich buiten Tsjechoslowakije be vonden. Er waren, zoals bekend, 85 personen aan boord van de drie vliegtuigen, waar van de samenzweerders zich meester maakten, toen ze onderweg naar Praag waren. Het aantal van hen, die verkozen terug te gaan, bedroeg dus 59, niet 53 gelijk eerst gemeld. NEPTUNUS—XERXES Verzoek van D.W.S. afgewezen DWS had een verzoek ingediend bij het bondisbe-stuur vain die KNVBom de ont moeting tussen Xerxes en Nepfcinui on geldig te verklaren en te laten overspe len op grond van het feit» da-t Xerxes in 'de laatste competitiewedstrijd Neptu- nus zou hebben laten binnen. Het bestuur van de HV verzoek van de Amsterdamse echter afgewezen, afgaande op, vwk tan gen van bondsofficials, waarbij is K' vast te staan, diait Xerxes de andere not - terdamse vereniging zeker niet neeu laten winnen en dat de wedstrijd- volgens een mededeling van de scheids rechter, een normaal verloop heeft ge had. Naar men zich herinnert, heeft Nep- tunus Zondag 19 Maart van Xerxes ge wonnen, waardoor DWS en Neptunu-s beide met 13 punten de competitie heb ben afgesoten. Zondag 2 April zal de be slissingswedstrijd worden gespeeld. In de vergadering van de bondsraad van de Kon. Nederl. Schaakbond is besloten de competitie volgens een pyramide samen te stellen. Tot nu toe had men 4 „roppen in de hoofdklasse doch met ingang van het seizoen 1950-1951 zal er slechts één hoofdklasse zijn bestaande Philidor (Leeuwarden), A-S.C. (Amster dam) en Utrecht of Kralmgem^aats^ genoemde clubs moeten gbeslissings_ plaats in de hoofdklasse ee' deze wedstrijd spelen. De winnaar Ne_ hoofdklasse mag zich kampioen derland noemen. van Tot nu toe waren er 4 Sroepmi va 7 hoofdklassers. De overblijvende 20 clubs worden verdeeld over twee B-Klassen van 8 tientallen. De vier verenigingen, die op het ogenblik de laatste plaats be zetten in de 4 hoofdklassen, zullen degra deren naar de C-klasse. Deze C-klasse zal uit zeven verenigingen bestaan, vier groe pen in het gehele land. De clubs van deze C-groepen worden, behalve de degra derende uit de huidige hoofdklassegroe- pen, aangewezen door de diverse onder bonden. De belangrijkste athletiekwedstrijden van de nationale en internationale wed- strijdkalender 1950 zijn: 2 April A. A. V.. Amersfoort: 5 km. veldloopkampioenschap van Nederland: 20 Mei Sisu, Almelo: 25 km. hardlopen kampioenschap van Nederland; 18 Juni Amsterdam: Olympische dag; 16 Jului Pim Muiier, Hengelo: Neder landse jeugdkampioenschappen meisjes en jongens; 16 Juli Carcasonne: Frankrij^-Neder-^ land dames; 22-23 Juli R. A. C-, Rotterdam: Neder landse A-kampioenschappen dames en heren en kampioenschap van Nederland Marathonloop; 30 Juli Treebeek: Nederland-Belgie- Frankrijk heren; 30 Juli L. A. T., Amsterdam: Neder lands kampioenschap 50 km. wandelen; 6 Augustus A. A, C.-Sagitta, Amster dam; Nederlandse estafette-kampioen schappen dames, heren, jongens en meis- Naar wij van de zijde van de Ned. Wandelsport Bond vernemen, is dezer dagen te Eindhoven een bijeenkomst ge houden, waarin het vraagstuk van d» unificatie van de wandelsport in Neder land uitvoerig is besproken. De vergadering, die geleid werd door de voorzitter van de N.W.B., mr W. J. Korn (Maastricht), werd bijgewoond door de voorzitters van de N.W.B.-afde- lingen. voorts door een deputatie van da Nederlandse Katholieke Sportbond on der leiding van mr W. M. van der Grin ten. en drs W. van Zijll. directeur van het Ned. Olympisch Comité Geconstateerd werd. dat 'het N. O. C., welk lichaam reeds geruime tijd doende is door middel van besprekingen met d« N.W.B., de Ned. Katholieke Sportbond, de Ned. Christelijke Wandelsport Bond en de Ned Bond voor Lichamelijke Op voeding om te komen tot unificatie in de wandelsport, het onlangs opgerichte landelijk Wandelcomité onder leiding van drs W. J Bijleveld, niet erkent en dat de Ned. Wandelsport Bond blijft aan gewezen als het leidinggevend lichaam. Voorts werd medegedeeld, dat het zeer de vraag is of de N. B. van L. O, de actia van het landelijk Wandelcomité goed keurt. De pogingen om tot een fusie te komen op wandelsportgebied tussen N.W.B. en N.K.S. worden voortgezet, waarbij de verwachting werd uitgesproken, dat bin nenkort een voor beide partijen bevredi gende oplossing zal worden gevonden. Daarna wil men ook de Ned. Christelijke Wandelsport Bond in de samenwerking betrekken, waarna de verhouding tot de N B. v. L.O. definitief kan worden gere geld Het Ned. Olympisch Comité steunt deze pogingen van N.W.B., N.K.S., Ned. Chr. Wandelsport Bond en N.B. v. L.O. in alle opzichten. 12 Augustus Londen: Benelux-Amerika Engeland heren; 19 en 20 Augustus Pim Muiier, Heng o. Nederland-Noorwegen heren. 23 en 27 Augustus Brussel: Europese kampioenschappen dames e" Amsto- 20 Augustus A. A. C.-Sagitta, Amster dam: intern, herenwedstrijden Neder- land-Engeland-Frankrijk 2 September Lille Noord-Frankrijk: België B-Luxemburg-Zuid Nederland; 3 September Vlug en Lenig Den Haag; eindwedstrijd Prins Hendrik-beker; 3 September Sportief, Leiden: Prinses Juliana-bekerwedstrijd; 9 September Adenaerde: Belgié-Neder- land juniores; 10 September Sagitta, Amsterdam: meisjes-clubkampioenschap van Neder land; 17 September A. A. C., Amsterdam: juniorenclubkampioenschap van Neder land om de Wouter Groenenstevnbeker, 23 en 24 September district Utrecht: Nederlands kampioenschap 10-kamp ne ren en 5-kamp dames. LAT ASTER BESTE NEDERLANDER De Zaterdag te Boitsfort bij Brussel gelopen „Cross des Nations", een hin dernisloop over 9 Engelse mijl (14,480 km.), waaraan werd deelgenomen door 89 athleten uit 10 landen, is gewonnen door de Belg Theys. De uitslag luidt: 1. Theys (België) 45 min. 42 sec.; 2. Mimoun (Fr.) 45.50,8; 3. Hamza (Fr.) 46; 4. Aaron (Eng.) 46.09; 5. Van de Watteyne (Belg.) 46 10; 6. Bal- dona (Spanje) 46.32; 7. Olney (Eng.) 46.35- 8. Petitjean (Fr.) 46.38; 9. Noliet (Ff.) 46.42; 10. Brahim (Fr.) 46.45. De prestaties van de Nederlandse deel nemers zijn: 30. Lataster (Avon, Heerlen) 40.04; 62. Slegt (P.S.V.) 49.58; 65. Van Veen (Siomo, Den Haag) 50.10; 70. Over- dijk (A.A.C., Amsterdam) 50.55; 71. Vin ken (Emma, Treebeek) 50.56; 72. Bobel- dijk (M.S.V.. Medemblik) 51; 73. De Ko ning (Achilles, Bergen op Zoom 51.01; 77. Huizinga (Vitesse, Leeuwarden) 52.14; 78. Dobbelaere (Marathon, Vlissing.) 52.18. Het landqn klassement, waarvoor de zes beste tijden per land golden, luidt; 1. Frankrijk 43 pnt.; 2. België 77 pnt.; 3. Engeland 82 pnt.; 4. Spanje 152 pnt.; 5. Zwitserland 216 pnt.; 6. Ierland 235 pnt 7. Schotland 261 pnt.; 8. Wales 367 pnt.; 9. Nederland 370 pnt.; 10. Luxemburg 470 punten. In die finale enkelspel van het tennis toumooi om het weroldkamp^u^ap voor profs op overdekte banen, waarvoor een bedrag van 10.000 (toBar aan prijzen was uitgeloofd, heeft Donaates^ St-) met 7-5 6-3 6-4 van Jack Kramer (V. St.) gewonnen. «mees lm hij in die finale Frank MeIby van Hom met 6-2 4-0 6-3 lu-ö. 14) door HOOFDSTUK XX Bniten het venster. Hij slaakte een diepe zucht, draaide het licht in d. kamer uit en sloop on hoorbaar de trap af. Toen hij in de ves tibule kwam, hoorde hi. het geluid der voetstappen van de man, die zich in de huiskamer bewoog. Cartey opende een venster, liet zich naar buiten glijden en stond in de regen. Geruisloos voorwaarts sluipend bereikte hij weldra het /enster van de huiskamer en keek iissr binn De indringer deed niet de minste po ging zijn aanwezigheid te verbergen. En zonder dat Cartey hem ooit had ontmoet. wist hij uit de beschrijvrg, wie deze man WHét was een krachtig gebouwd man met donker uiterlijk en gitzwart .haar. Een zuiderling. Stellig de enige directe help r van sir Horle, in .ommige kringen bekend onder de na; m van Ma^ello. De Spanjaard liet zijn tijd niet onge bruikt Hij stood by «en dex boeken planken in de hoek der kamer esn gaf zich de gr otste moeite de ijzeren staaf los te maken, die CarJ. y reeds 's mid dags had gezien. Wat deed Manelia daar? En vooral: waarom was hij 's nachts en door het venster gekomen? Cartey behoefde over deze beide vragen niet lang na te den ken: Mn.nello was heel eenv .dig naar Claire Hall gekomen om zijn meester, sir Horle, te bedriegen, dat wil zeggen: te bestelen. Doch op hetzelfde moment moest Car tey zich een andere vraag stellen; waar om had Manelio zijn meester nooit vroe ger bestolen en gewacht tot deze nacht? Hii moest immers weten welke geweldige riikdomme-i in da huiskamer en m de bibliotheek van Claire Hall verborgen waren- de Bernaland-opalen, de Ros- worth-sma:gden, de Boxenh^m-parek en vele andere kostbaarheden! Waarom had hij zo lang gewacht? Cartey fronste de wenkbrauwen. Ook het antwoord op deze raag la^, hand. Manello wist namelijk, dat nauwe lijks twaalf uur geleden een r"^. op Claire Hall was binnengekomen, een buit, die hij. zonder vrees voor ontaeK- king. gemakkelijk zou kunnen verkopen. De Vantine-diamanten. Die waren om zo te ze ;gen: vrij wi" Dat wist Manelio evengoed als sir Horle. En.... ze waren een kwart millioen pond s* rling waard. Dat was de hoofdzaak. Cartey moest onwillekeurig glimlachen Zonder dat Manello het wist, zou hij hem op het spoor helpen, waar de lang ge zochte Vantine-diamanten werden schuil gehouden. Cartey behoefde slechts kalm te blijven wachten en dan stellig binnen enkele minuten zijn hand op de langgezochte stenen kunnen leggen. ManXho^ende de sloten, waarmede de ijzeren st^af aan de muur was beves- Toen Cartey de staaf 's middags voor het eerst opmerkte, dacht hij eerst, dat het voorwerp moest dienen als bescher ming voor de kostbaar gebondenboegen, welke op de plank stondenDoch welara zag hij in, dat hij zich eergist had. Nadat Manello de staaf had verwijderd, telde hij de boeken en nam er_het tiende uit. Hij opende het env:* (-'artey ^on slechts met de allergrootste moeite een kreeft van verbazing onderdrukken. Het zogenaamde boek was in werkelijkheid niets anders dan een doos en toen deze door Manello geopend was, zag Cartey het geflonker der hem welbekende Van tine-diamanten. Vind je ze mooi? Manello sprong op alsof een wesp hem gestoken had. Hij werd doodsbleek. Hetgeen hij zag was verbijsterend. Zijn ogen puilden haïf uit de kassen en met een onwillekeurig gebaar drukte hij de doos diamanten stevig tegen de borst. HOOFDSTUK XXI. In het aangezicht van dc dood. Vind je ze mooi? Manello stond roerloos; niet in staat een beweging te maken. Een seconde tevoren waande hij zich nog alleen in het vertrek; alleen met een bedrag van tweehonderdvijftigduizend pond sterling aan diamanten. En nu stond plotseling een vreemde tegenover hem. Wieben jij? stamelde hij einde- Ujk. Ik ben degene, die deze steentjes wil hebben, antwoordde Cartey. Vijf maanden lang heb ik ze gezocht. En nu heb ik ze gevonden. Dank zij jouw hulp. Vriendelijk bedankt, makker. Manello legde de doos op de boeken plank. Terug, terug! beet hij de Amerikaan toe. Als je nog een stap nader durft te komen, vermoord ik je. Dat doe je niet, ventje. Dat durf je niet. Geet mij die steentjes en het zaakje is gezond! Hij kwam rustig een stap nader en boorde zijn blikken in Manello's ogen. Manello wist een besluit te nemen en even vlug uit te voeren- Hij maakte een bliksemsnel gebaar en had eensklaps dolk in de hand. Cartey krabde zich achter het °°r. Wat betekenen die grappen, manner Die diamanten zijn mijn eigendom en in wil ze hebben. Geef ze direct over, of Manello sprong op hem toe; de dolk in de rechterhand. Doch verder kwam de Spanjaard niet. Cartey bukte zich een weinig en zijn staalharde vuist schoot vooruit. Manel had het gevoel, alsof hij met zijn kin te gen een stuk graniet stormde en een se conde later vloog hij een paar meter achteruit. Hij bonsde met het hoofd tegen t i hleef roerloos liggen, een tafelpoot en bleei bj. d{ Met een sprong laten, vallen. Ver dié de Spanjaar boekenplank ei Het Nederlands hockey B-elftal, dat Zondag 2 Apri1 op Klein Zwitserland te Den Haag zal uitkomen tegen de Belgische B-ploeg, is als volgt samengested: doel: Smits (Amsterdam) of Haitink (HHYC) achter:' Rinkel (Gooi) en P. Nefkens (Venlo); midden: Collin (Venlo), Gallois (HHYC) en Jansen (Union); voor; W. Nefkens (Venlo), Van der Doll (HÖM), Spiele (Victoria), Couvret (HDM) en Beaumont (EMHC.) (Schaakredacteur P. A. KOETSHEU5, Achterweg 86, Lisse). DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK. No. 6618 heeft een lichte constructie. Geheel anders is dit met no. 6619 gesteld, doch het bezit goede varianten, die met modelmats besluiten. No. 6618. P. A. KOETSHEID. le pL mat in 2 zetten. me de bpanjaaiu de boekenplank en volgens liep hij naai de,,dian?fr"unde van pijn, woede en Manello kr zware koperen kan- haat. Hij vloer stond en, gebruik delaar. die op artey.s achteloosheid, slin- makende va het zware voorwerp naar Doch wederom had hij zijn ï1 Jtander onderschat. Cartey bukte tegen g en de kandelaar kwam te- Zreeht op een met kussens bedekte divan. Nauwelijks een seconde later stond Car tey naast de Spanjaard en sloeg hem nu voorgoed knock-out. Roerloos bleef deze liggen. Cartey snelde naar een kast. kwam te rug met een paar servetten en bond daar mede de Spanjaard aan handen en voeten. Vervolgens duwde hij hem een prop in de mond en sleepte hem naar de biblio theek. De baron lag nog onbeweeglijk. Hij ademde rustig en Cartey oordeelde, dat hij nu wel spoedig tot bewustzijn zou komen. Met een paar gordijnkoorden bond hij Manello aan de zware eikenhouten tafel vast en verliet het vertrek om de Bos- worthsmaragden te halen, die hij in de slaapkamer van de baron had achterge laten. (Wordt vervolgd) No. 6619. B. KNUDSEN Lid. dem. 1950. Mat in drie zetten. Wit- Ka2, Dg5, Tc5, Ra8, Pc6; a5, b3, f2. Zwart; Ka6, Dg2, Th4—h7, Re5—h3, Pblg6; a7, b2, b4, c3, d3, d5, f5, g7. Oplossingen over drie weken. No. 6609. W. J. Wolfs. 1. Dc6: dr. 2. Dc3i t No. 6610. P. A. Koetsheid. 1. Dd5c6 enz. No. 6611- J. Vasta. 1. De2 dreigt 2. Tb4:t 1Dh4: dl (D), 2. Rg4! Da2t enz. Na. 1 Pd2 volgt Ka3 en 2. Db3: gaat nu niet. No. 6612. W. Hoek. 1. Ra7 dreigt 2 Pb6tt No. 6613. P. A. Koetsheid. 1. Pf8 dreigt 2. De6tt- GOEDE OPLOSSINGEN. De goede oplossingen van no. 6609 tot en met no. 6613 zonden in: ir A. Bergstein, Geleen (52); J. Dickhaut. Nijmegen (50); C. de Krom, Nijmegen (50); C. Laurense, Rotterdam (50); L. v. Nuys, Maastricht (33); C. v. d. Weide, Rotterdam (47); H. Th. v. Goor, Voorburg (alle befa. 6611) (33); J. v. d. Veer, Groesbeek, no. 6609 en 6610; W- H. Haring, Schipluiden, no. 6609; J. J. Put, Rotterdam, no. 6613: M. Theuns, Rotterdam, no. 6613; H. v. Westdijk, Hoek van Holland, no. 66X3.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2