LAATSTE BERICHTEN Ambachtsschool krijgt grond, dank zii wethouder Sabel G 'h'"g™ Deze militairen komen thuis WAIDO PAGINA f PA AS VERSIERING IN HUIS BIJZONDERE RECLAME Dè onsterfelijke wals- (Passage) COÖPERATIE „D. E. S," VERGADERDE PALMPAAS-OPTOCHT INENTING BURGERLIJKE STAND sebastiaAn AANBESTEDING MEDISCHE ZONDAGSDIENST VERWARMDE WAGENS Met toet troepentransiportsohip „Gene ral Stuart Heintzelman", vermoedelijke aankomst 11 April a.s. te Amsterdam, ko men dé volgende twee Sohiedamse mili tairen mede: A. G. J. de Leede, NassaU- laam 29; H. P. P. van der Ven, Spoorbaan- straat, 19 en met 't troepentraosportsehip „Groote Beer", vermoedelijke aankomst 13 April a.s. te Amsterdam, de volgende zeven Sohiedamse militairen: T. Besetner, Zwartewaaisestraat 8; P. M. van Haaste- ren, Voltastraat 11a; F. van Hoogdalem, Pernissesraat 3b; W. H. vander Horst, Houtstraat 6; M. van de Water, Dam 52a; K. E. Weijgertze, Wm. Brouwerstr. 38bl; B. K. M. van Zwieten, Nwe. Haven 123to. Uitgaande van de Commissie van Huis houdelijke- en Gezinsyoorlictotinig werd dezer daigen in de Huishoud- en Indus trieschool, Prins MauritsStraat 9 een de monstratie gegeven van het bereiden van een eenvoudige maar smakelijke Paasge- rechten. De bespreking over en de bereiding van de verschillende gerechten door de dames A. Vredebregt en H. Teeling, le raressen in kplpen en voedingsleer aan bovengenoemde school,- werd door de aanwezige dames aandachtig gevolgd. Het zien van de tafels met de tevoren opgemaakte schotels en eenvoudige Paas- versieringen, vervaardigd door de leerlin gen der school, wekte bij de aanwezigen de lust op tot proeven. De hartige en zote hapjes Heten zjj zich goed smaken. Bij de sluiting dankte de voorzitter de leraressen voor hun prettige en duidelijke demonstratie en maakte namens de com missie bekend dat er nog gelegenheid be staat tot inschrijving voor kook-, naai en patroontekencursussen waarvoor men zich aan de Huishoudschool kan opgeven. Voor de etalage van een beddenmaga zijn aan de Broersvest hebben zich de laatste dagen oude en jonge mensen ver drongen om daar te zien. hoe een lenige, slanke jonge man ïn ochtend-jas de lof stond en lag te bezingen van een matras sen-soort. Zijn welsprekendheid lag niet zozeer in het gebruik van zijn mond als wel in het gebaar en in de tekst, die hij op een muziëkstandaartje den volke toonde. In allé opzichten komt er weer leven in de reclame-branche. Na dé ge luidswagens, de Amerikaanse drank- overval, de rijdende ijskasten-expositie en deze slapende etalage-held,. (op hoe veel Amerikaanse en Duitse films zagen wij deze toestand als grappige situatie beschreven) kan weinig ons nog verwon deren. Men mag het met recht betreuren, dat deze film vertoond wordt in de Lijdens week. Niet om het karakter; de bioscoop trekt zich van alle gebeurlijkheden in deze weken niets aan. Wel om de lief hebber van een goede muziekfilm, die de kans mist om een wel- wat geforceerde, maar toch alleszins verteerbare hoeveel heid Strauss-muziek te horen krijgt in een pakje, dat fotografisch af is. Van een verhaal sohijnt men in dit soort films niets te mogen verwachten. Het is alles koek en ei,, zelfs in de tra giek van een huwelijk in gevaar. Luise Rainer is de enige, die voorkomt, dat het een genre show-film in 19ë eeuwse pak jes wordit. Waarmee niet gezegd wil zijn, dat deze tragedienne een machtig stuk werk levert. De bedoeling is een film verbeelding te geven van het leven van Johann Strauss en het ontstaan van, zijn werken. Duvi- vïer schrok er begrijpelijk voor terug dit als biografie op te dienen. Dit is echter de film van een camera man en niet van een régisseur. 't Is wel grappig dat de revolutie van 1848 die in alle onschuld wordt gedegra deerd-tot een Polonaise om een Consti tutie, Strauss de kans gevend als een heroïsch revolutionnair de marsmuziek van deze hospartij te componeren. Men schrijft ons: Donderdag 30 Maart werd de 47e jaar vergadering gehouden van de Coöperatie „D.E.S." De voorzitter de heer C. Schriel, kon; na de aanwezigen welkom te hebben ge heten, met voldoening constateren, dat de Coöperatie, gezien de nog moeilijke maat schappelijke omstandigheden, weer een goed boekjaar achter de rug heeft. Spr. wees er op, dat enkele filialen een gron dige verbouwing hebben ondergaan en tot de beste moderne verbruikswinkels ge rekend kunnen worden. Ook de toonka- mer in het kantoorgebouw heeft een grote verandering ondergaan, waarin de afde lingen Textiel en Huish. artikelen zijn ondfergebracht en die ook technisch aan de beste verwachtingen voldoet. Ook de banketwinkel aan de Vondel laan is keurig gemoderniseerd en zal op Vrijdag 31 Maart worden heropend. De omzetten in het afgelopen boekjaar be droeg 1.729.524,98.Er staan ons nog vele veranderingen te wachten, waarin in de naaste toekomst zal moeten worden voorzien en welke te zijner tijd belang rijke investeringen zullen vragen. De voorzitter herdacht vervolgens een aantal coöperatoren, die ons door de dood zijn ontvallen, n.l. de heren E. Koopmans, J. van der Bie, J. van Wagtendonk en kortgeleden de winkelhouder P. Poort. Het jaarverslag van de secretaris, de heer G. van der Zee. werd na bespreking en met waardering voor de samenstelling met algemene stemmen goedgekeurd. Waarderende woorden werden geuit over de in werking getreden pensioenregeling voor het personeel en zijn gezinnen. Het financiële verslag van de penning meester, de heer A. C. Putters en de ba lans en winst- en verliesrekening werden bij acclamatie goedgekeurd, evenals het verslag van het College van Commissa rissen. De bestuursleden C. Schriel en A van der Schalk, die aan de beurt van aftre ding waren, werden met algemene stem men herbenoemd. In de plaats van de heer A van der Wel, die als commissaris aftrad en aan wie dank werd gebracht voor de bewezen diensten, werd gekozen de heer J. Oost- lander. De gewoonte getrouw, werd besloten tot uitkeringen aan de leden bij gezinsver meerdering, bij overlijden enz., benevens aan enkele plaatselijke verenigingen van algemeen nut. Van de rondvraag werd door enkelen gebruik gemaakt en er op aangedrongen om enkele wenselijkheden tot stand te brengen. Hierna werd deze vergadering, met dank voor de prettige discussies, met een opwekkend woord door de Voorzitter ge sloten. Morgen zal. de jaarlijkse palmpaas-op- tocht om 12 uur vertrekken vanuit de Warande in de richting van de Liduina- straat. In tegenstelling, tot de vorige ja ren, toen tijdens de tocht de versierde Palmpasen werden afgegeven, zal nu eerst een grote mars door de stad ge maakt worden, via Liduinastraat, Fabri- straat, Fabriplein, Vlaardirigerdijk, Vlaardingerstraat, Dam, Hoogstraat (af rol), Kerkstraat, Broersvest, Nieuwe Haven, Schoolsstraat, Warande, Nassau- laan. Daar splitst de stoet zich in groe pen om aan diverse inrichtingen een be zoek te brengen. De wachtkamer van het consultatie bureau in het nieuwe wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis is wel drukte ge wend. Maar gisteren was er toch nauwe lijks meer een plaatsje te vinden voor de tientallen belangstellenden, die de offi ciële opening kwamen bijwonen. In de kamer aan de straatkant zetelde het bestuur door een wil-geel lint ge scheiden van de aanwezigen in de grote wachtkamer. Dr. R. H. M. Geerdes nam als voorzitter het woord. Hij stond per plex over de grote belangstelling, maar was tegelijkertijd dankbaar, dat er zo veel categorieën blijk gaven van hun interesse in 't sociale en in 't bijzonder in het kruis-werk. Bijzonder heette "hij welkom de Hoog- eerw. Deken Reynen en de overige pas toors van Schiedam, de vertegenwoordi gers van het College van B. en W., de religieuze- en lekenverpleegsters, afge vaardigden van kruisverenigingen uit de. omliggende plaatsen en in het bijzonder de Eerw. Zusters Valeria en Liduino, de eerste als initiatiefneemster tot het ge ven van verpleeg-hulp in de gezinnen en de. tweede, die als eerste religieuze wijk verpleegster in dienst van het W.-G. Kruis kwam. Op Dinsdag-4 April 1950 des namiddags van 2. tot 3 uur bestaat gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken in het gebouw van de G G. en G. D. Tuinlaam 80- Trouwboekjes der ouders of geboor tebewijzen der kinderen medebrengen. GEBOREN: Jotonna C. M. d: v. J. H. v. d. Berg en H. J. M. van As; Piet-z. v. J. C. Van Batenburg en A. Kèldefihans; Johannes z. v. G. Krabbendam en H. Wig mans. OVERLEDEN: F. Voorbaoh, 46 j. Op 6 April a.s. zal het 30 jaar geleden zijn, dat de heer C. Schuurmar.s in dienst trad bij de N.V. W. v. d Lugt Zoons Stoomkuiperij en Kistenfabriek, sedert 1929 N.V. Emballagefabrieken ei. Hout handel. te Rotterdam. „Zie zo," zei de Burgemeester en hij rolde de mouwen van zijn overhemd terug, streek ze netjes glad, knoopte dé manchetten dicht en hing zich de ambtsketen om. „Zie zo, mannen, dat heb ik dan eindelijk- voor elkaar ge kregen!" Be „mannen" dat waren mijn vriend, de lange reporter, Wim de raliye-rijder, de heer Heijsters van Het Parool en wie er verder zoal in de kranten schrijft. Het was n.l. een. „pers-conferentie". een heel belangrijke persconferentie. De Burgemeester had óns bijeen ge- röepen om iets ontzettend interessants te vertellen, iets dat. „•Ik .had zelf niet gedacht dat het luk ken zou" zei Mr. Peek.. „nét heeft me heel wat edelachtbaar zweet gekost, maar ik heb al mijn troeven op tafel gelegd en vierkant gezegd HET MOET.en tenslotte gaf de commissaris mij. gelijk." Wij zaten onze zenuwen op te knabbe len- van de spanning. Mijn"- .vriend de lange reporter was al aan zijn vierde bioznoot-vel en het puntje van Wims potlood was een keer of zes afgebroken.. „Morgen" zei de Burgemeester.„mor. gen om drie uur zal het gebeuren.." „Dan al?" schrokken wij.. „Maar dat is toch veel te gauw!" jH'oo'r eens," sprak de Burgervader. „Het is er dóór en nu meteen maar af werken: „Morgen" zuchtte Wim.. „1 April" kreunde de heer Heijster. „MbTgeri 1 April" onderstreepte Bur gemeester. „Maar wat.." klappertande ik.'. „Man, snap -je dat niet eens?" gilden de andere kranten-lui.. „Nee" bekende ik meer eerlijk dan in telligent. „Nou moe!" smaalde myn vriend de- 1-nge. „Leg-het hem dan maar eens uit jon gens" vaderde de burgemeester.. „Morgen wordt de gemeente Rotterdam bij" ons ingelijfd!" „Wat. .nee. .is het..maar dat. .hé. .och .toch. „Bode, breng mijnheer een glaasje wacer" verzocht het hoofd van de Ge meente. -' :Ik kreeg water. ''Lieve lezers., wat er verder besproken werd kan ik U beter in 't kort weer geven: Morgen om drie uur precies drie uur n.m. zal het gemeente bestuur van Rotterdam officieel naar ons sadhuis komen om de sleutels van hun stad aan ons gemeentebestuur over fe dragen.. Dat is een symbolische handeling. Zij zullen komen in jute-zakken ge kleed en met as op het hoofd., dat is óók symbolisch, natuurlijk. Vanaf dat uur zal Rotterdam een bui tenwijk'van Schiedam zijn.. U begrijpt wat dat voor ons betekent.. Het stadsbestuur verzoekt U allen morgen de; vlag uit te steken en masse aan tg treden op het marktplein vóór het stadhuis. De mannen moeten een rood zwarte cocarde óp de revers van hun jas dragen en de dames gelieven ene para- pluie op te steken.. U weet waar schijnlijk dat het dragen van een para- j51uie een bewijs van welstand is - Welke enorme gevechtén-achter-de- sehérmen geleverd zijn vóór deze enorme transactie tot stand kwam, welke de doorslaggevende motieven zijn geweest - hoeveel de „omkoop-bedragen" waren (niets voor niets) en wat we met de R.E.T. gaan doen en hoe de Coolsingel straks -genoemd zal worden., wij ver tellen U dat'allemaal later wel.. Dus: Tot morgenmiddag drie uur vóór het stadhuis! Dat niemand ontbreke! Afd. Bouwbedrijven: Uitvoerder,timmerlieden, schilders, be tonwerker, scheepstimmerman, manden maker, glaszetter, vloerenleggers, ijzer- vlechters. Af d.Me taalbedrU ven Bankwerkers, montagewerkers, aank. instrumentmakers, fitters, autog. lassers, radiotechnicus, ijzerwerkers, chauffeurs, technisch controleur, vernikkelaar, sol- derder, land-machinisten, motordrijver, constr, werkers, kraandrijver, metaal- boorder, landstokers, halfwas werkt, bouwk. tekenaar, hal was electriciën, au tog. brander, constr. bankwerker, jso- leerder, afbramer, automonteurs, el.las- ser, leidingleggers, pypenbuiger, metaal- richters. Afd. Algï bedrijven: Boekhouders; kantoorbedienden, corres pondent, incasseerder, magazijnbedien den, portiers, vertegenwoordigers, onge schoolde arbeiders, transportarbeiders, musici, verkopers, colporteur, kellners, brood- en banketbakkers boekbinder, Bij de aanbesteding van het buitenverf- werk Proveniershuis (perceel I buiten zijde, perceel II binnenzijde) en Hofje Nieuwe Haven (perceel III), gehouden w n ingeleverd 18 biljetten. ■schreven werd gis volgt: Kooij en I Den Haag: Perc.I ƒ1195, Perc.II i ;8, Perc.ïlï: 982, massa 'Gebr. i. rdt, Rotterdam resp. 2249, 2459, 860, 5400; v. d.' Heuvel Haas; Schiedam: 1327, v. Heusden, Haarlem: 4685; Getor. Berm Rotterdam: 1290, Nauta, Rotterdam: 3265, 2855, 1305, Warrnenhoven, Den Haag: 2700, 1395, 548, Hasewind'.es, Rotterdam: 969, Gesto, Rotterdam: 1075, :Haxtman, Rotterdam: 2578, 3445, 745, (i'-IR: 5923), 6544- Beerman, Schiedam: 1845, 1910, 730, 4485; Bij! .en dé Raaij. Schiedam: .-r-r, 2554, 992, J. Zuidgeest, Schiedam: 18j60,-1920, 740, B. G.. H00- gendam, Schiedam: 3255. 3892, 990. Ozephius, Schiedam:, 2S 1.6 3631,. 1498,, R,Smits, Schiedam: 2475, 245ff,'895, A. Kerkhof, Schiedam: 72$,'R. S. Steens, Sphiedam: 2535, 2525, 935', De gunning werd aangehouden. D. Hou-thuysen Jr., Swammerdamsingel 43. Tel. 68516; W. T. P. .Nijenhuis, Burg. Knappertl. 154, Tel. .6988.0; J- Ris, Tuin- laan 92,. Tel. 67856. Apotheek C. L. Jan sen," Swammerdaih'singel 41. Advertentie Advertentie VAN HET WIT-GELE KRUIS bant UIT UW HUIS! NIEUWE HAVEN 121 -w TEL. 66822 gen of als het Marshall-plan afloopt, Nederland nog in staat zal zijn zoveel geld in de bouw van nijverheidsscholen te in vesteren. De raad laadt een grote verant woordelijkheid op zich, als hij dit voor stel afstemt. Spr. durft deze niet onder ogen te zien. Laten de besturen van de andere verenigingen hun zaken in Den Haag gaan verdédigen. Daar zal de capa citeit van de school beslist moeten wor den. Daar zullen zij misschien succes heb ben. Het departement weet, dat hun aan vragen lopen. De heer Reijnart handhaaft zijn voorstel Jtot uitstel van de behandeling van het voorstel. Dit voorstel wordt met 19 tegen 15 stem men verworpen. De heren Hoek en Mak waren bezweken voor de dreigementen van de heer Sabel. Wethouder V. d. Kraan .zeide de verantwoordelijkheid voor de toestand van het gebouw en voor de ge volgen van uitstel niet te willen dragen. Wethouder Kramers distancleerde zich van het College-voorstel door.op te mer ken, dat de hoeveelheid bouwgrond' bij een eventueel veranderde Stand van de nog te houden samensprekingen onvol doende zou zijn, waardoor een nieuw voorstel toch zou moeten worden inge diend. Hij stemde voor uitstel, hetgeen hem een stekelige opmerking van mr Van Bochove bezorgde. Het voorstel tót verkoop werd hierna met nog grotere meerderheid van stemmen aangenomen, omdat de C.H.-fractie geen zin meer zag in weigering, daar zij tegen de bouw van een nieuwe ambachtsschool op zich niets had. De rest van de vergadering gaf' weinig stof tot vragen. De hper Bosch wilde weten wie de tui nen van de woningen in Kethel zou be planten en onderhouden. Het wil de heer V. d. Berg (C.H.) voorkomen, dat de bouwprijs per woning, d.i. 12.000, aardig hoog- is. Hij wéét, 'dat er huizen in 'tradi tionele trant gebouwd kunnen worden voor 10.000 per, huis. De montagebouw is duur en zeker niet beter. Wethouder Kramers antwoordt hierop, dat de voortuinen dóor .de gemeente zul len worden, aangelegd en onderhouden ten laste van de woning^liensit. Men wil voorkomen, dat elke vóórtuin verschil lend is, waardoor het aanzien van de wijk belangrijk geschaad wordt. Mén moet een aantal montagewoningen bouwên, omdat men geen ander quotum krijgt toegewezen. De prijs van de bouw is bepaald door de woningdienst in over leg met aannemers en departement, De héér V. d. Berg blijft de prijs te hoog vinden en wil naast de naam van wet houder Bouma die van wethouder Kra mers zien verrijzen als de schepper van goedkopere woningen. Spr. heeft een plan netje, dat hij wel eens met hem wil be spreken om e» samen mee naar Den Haag te gaan. De wethouder deelt mëe, dat de wo ningdienst bezig is me* het ontwerpen van plannen voor rationalisatie én goedkoper bouwen. De heer Bosch heeft naar aanleiding van het nieuwe., ambtenaren-reglement nog een aantal opmerkingen, die hij maakt naar aanleiding van een nieuwer Rijks ambtenarenreglement. De heer Van Bo chove deel mee, dat er in het reglement niets valt te amenderen of te schrappen, omdat men zich destijds bij het gemeen schappelijk overleg heeft aangesloten en nu ook daarvan de gevolgen moet dra gen. Deze zaken blijven echter Voortdu rend het onderwerp van studie, Zódat, men op korte termijn amenderingen tegemoet kan zien. o.a. naar het voorbeeld door de heer Bosch met. het Rijksambtenarenregle-1 ment in handen, gegeven- i Horizontaal: 1 schortje, A 4 bril, 8 gegroet, 11.mt stof, 13 vermaak, 14 /Z glazen klok, 15 mand, 16 lichtbron, 17 even- /V eens, 18 zot, 20 vaas, 22 omroepvereniging. 23 vlug, 25 dierenver- blijf 27 soort onder- h H wijs' 28 zeiltouw, 29 M| onderkant, 31 muziek- noot, 33 ad rem, 35 bovenste deel, 37 zwijn, 39 hoeveelheid, 31 kledingstuk, 42 571 I troefkaart, 44 gebergte I in Rusland, 46 maat, "■Bvr 48 krachtbron, 50 bloei-—Z wijze, 51 muzieknoot, Vó VBB 52 vlug, 54 opstootje, 55 vaartuig, 57 kant, st H 59 schilderij, 60 schip, 62 land in Europa, 63 Hl 7 voor, 64 omloop, 66 iPf middel tegen verkoud- DJ- heid, 68 eiland in Zuid- -rr Holland, 69 onderwijs, 70 Aziaat, 71 niet dik. -gr- ~~BBH Verticaal: 1 badplaats, 2 verwerping, 3 Klein ste deel, 4 stuk goed, 5 windstreek, 6 hulpmaat. 7 boom, 8 afzonderlijk, 9 lak 10 r riem, 12 vogel, 13 rivier in Oostenrijk! 15 vogel 18 iiekte, 19 weg, 21 speelgoed, 22 wig, 23 draaiende cylinder, 24 sport- term, 26 .lijntrekker, 29 verzorgster, 30 insect,32 stilstaand water, 34 muziek- instrument, 36 voorkeur, 38 veiligheids middel,. 40 schoeisel, 43 vod, 45 verf, 47 sneeuwval, .49 ogenblik, 53 hoofdstad, 55 vervoermaatschappij, 56 ijzeren wolkam, 58 vrij, 59 bij een huis behorende grond, 60. maat. 61 vogel, 62 hoeveelheid,. 64 insect,:65 .vreemde'.munt,67 voorzetsel, 68 persoonlijk voornaamwoord, Qplb'ssingén inzenden tot Donderdag middag.' Citaat van. de dag: Chesterton over de Optimist: „Hij is slecht te vinden voor de verbetering der dingen; hij neigt er meer toe de vroede vaderen te sussen •met ledereen waarborgen te beloven". Vandaag, Zaterdag 1 Aprii. Geèn- agenda. Morgen, Zondag'2 April. Geen agenda. Overmorgen; Maandag 3 April. 'Geen agenda. Dagelijks: Passage: De onsterfelijke' wals. Monopole: Het noodlot der Dalto'ns. (18 jaar). OAGBIAO VOOft SCHIEDAM EN OMSTREKEN 72ste Jaargang No. 21198 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 07387. G'ro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs ƒ4,30 per kwartaal, ƒ1,45 per maand, ƒ0,35 per week. A 'ertfntie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte. Co t act-tarieven tegen gereduceerde prijs .Ver!' rbaar bij de administratie of bij de .erkende advertentie-bureaux. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 "woorden 1.—. Elk woord mee»' 5 ct. Maximum 50 woorden. Plaatsing uitsluitend 'bij vooruitbetaling. "Alle advërtentie-orders worden afgesloten en "geplaatst 'overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. bjrecteur: J. Kuijpers. Hoofdredactie: Prof. Dr. St. Tesser O.P. én Leo J. M. Hazelzet. De oplossing van ce verbeiertie karaï- puzzïe is: 1 charade, 2 etaleur. 3 br.wour. 4 asperge, 5 tekenen, 6 invasie. 7 gekheid, 8 evenwel, 9 Srezië, 10 Spinoza, 11 spoedig. Het spreekwoord: Haastige spoed zelden goed. De oplossingen van hen, die Inzonden voor de plaatsing van da verbetering, en die voor het vijfde woord (kopen) inslaan als oplossing gaven, zijn bij de goede inzendingen gerekend. De prijs viel ten deel aan: M. Sparla, Vlaardingerdljk fllb, Schiedam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2