Frans voorbeeld vindt navolging Gezichtsvermogen en Misschien wist Uhet niet. NEMESIS BRUNOTT voor de filmcamera „Das Tor zum Frieden" WËÊÊÊm Katholiek Thuisf ront Doch opgewarmde maaltijden zijn op de duur schadelijk ZATERDAG 1 APRIL 1950 PAGINA 4 HOOFDPIJN? <C« Geldinzameling in Oostenrijk tot vervaardiging van een katholieke film Morgen 2 April - Speldjesdag door J. K1LMENEY KEITH VOLKS HORLOGE RADIUM ONBREEKBAAR GLAS l "X E UITVOERING L O P E N D O P STENEN ANTI MAGNÉTISCH' 'SCMRIFJEIIJKE GARANTIE REMBOURS VERHOOGD N.8IHNENWtG195 R OAM missie voor didactische en godsdienstige filmkunst". scheen men te aarzelen. Begrijpelijk. Want er was al een namaak-t.arantula, die per radio kon worden bestuurd, te gen veel en duur geld in eikaar gezet. „Er zullen best tarantula's in Afrika zijn", beslisten Metro, Goldwyn en Mayer Advertentie Mijnharde Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijobardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. Deze bowolkingen leveren echter het voordeel, dat het 's nachts niet meer tot vorst komt. Deze week heeft het nog a] eens gevroren: in Dceien bij Arnhem wees te thermo meter gisteren zelfs 'nog 3 graden onder nul aan. Wellicht zal het voor- deellje van het heengaan van de nachtvorst niet opwegen tegen het nadeel, dat het weer overdag dan zo somber en onaangenaam blijft, waar bij de fronten van de depressies er voor zorgen, dat af en toe nog wat regen valt. Geen gunstig n eer voor de maansverduistering Voor de maansverduistering van Zondagavond zijn de vooruitzichten dus niet erg gunstig: het zou echter nog iets kunnen meevallen, als het koudefront van de depressie bi.i Groenland morgen, voor het «vond is, zou kunnen passeren. Het was vanmorgen nog niet precies te zeg gen, wanneer dit koudefront ons zal bereiken. En om iets van die maans verduistering te zien zijp geen grote gaten in het wolkendek nodig. Laten wij er dus maar het beste van hopen. Stan Laurel en Oliver Hardy, de beide Amerikaanse komieken, die sedert vijf jaar niet meer samen zijn opgetreden in een nieuwe film, zullen zich naar Frank rijk begeven om daar voor een ft mi te spelen, tezamen met. de Franse komiek Fernandel en de Italiaanse komiek l oto. Van deze komische film in het kwa draat zullen twee versies worden ge maakt, een Franse en een Engelse. die in de Britse studio's aan 't werk zjjn. is ingekrompen tot vijf: Jean Simmons, David Farrar. Anna Neagle, Trevor Ho ward en Dennis Price. Het gevolg daarvan zal zijn, dat. er eeu groter aantal sterren aan een eerste klasse film meewerken en dat sommige sterren in tweederangsfilms zullen moe ten spelen. Maar vooral, dat de vlucht naar het toneel groter wordt. Er gaan weer geruchten over de gro te Greta Garbo. De Film Producing Or ganisation van iloln Shepridge, Robert Goelet jr. en David M. Pelham zou met haar onderhandelen over liet spelen van de rol van Eieonora Duse in een film versie van het boek „II Fuoco" van Ga- briele d'Annunzio, waarin de geschiede nis wordt verhaald van de beroemde liefde tussen de Italiaanse dtchtcr-strij- der en de grote actrice. De film zou in de herfst of de winter van dit jaar in Rome worden vervaardigd. Voorts is er weer nieuws over de Grote Cecil B. de Mille. Deze regisseur van het overweldigende filmkjjkspel heeft name lijk bekend gemaakt, dat het succes van zijn nieuwste filmsucces „Samson en Da- lliah" hem aanleiding heeft gegeven, zjjii plannen voor nog een andere bijbelse film „Queen of Queens" (Koningin der Koninginnen) weer ter hand te nemen. De Mille is reeds tien jaar geleden voornemens geweest, de geschiedenis van Maria, de moeder van Christus, te ver filmen. HU heeft toen echter van dit plan afgezien, wegens de moeilijkheden, verbonden aan het maken van deze film in oorlogstijd. De Oostenrijkse film „Matthaeus Pas sion" is door het Vaticaan onderscheiden. De Pauselijke Commissie voor didactische en godsdienstige filmkunst heeft in een schrijven aan de maatschappij, welke de ze film heeft geproduceerd, toegestaan, de film te voorzien van de aanduiding: „Goedgekeurd door de Pauselijke Com- Het voorbeeld van de Franse katho lieken. die door het houden van geld inzamelingen de productie van de prachtige film „Monsieur Vincent" mo gelijk hebben gemaakt, vindt navolging en wel In Oostenrijk. Be Oostenrijkse bisschoppen hebben hun gelovigen opgeroepen om bij te dragen tot de vervaardiging van een Maria-film, welke tot titel zal krijgen „Pas Tor zum Frieden" (De poort tot de Vrede). De film zal worden geproduceerd door de Lambach-FIlm G.m.b.H. waar- van abt Petrus Trcfflinger geestelijk adviseur Is. „Das Tor zum Frieden" zal de lotge vallen tn beeld brengen van een oude Oostenrijkse familie, welke zeer nauw met het genade-oord Mariazell is ver bonden. Hier ook wordt deze familie, na veel nood en lijden, gelukkig herenigd. Het verhaal speelt van 1912 tot heden- De regie Is in handen van Wollgang Liebeneiner, een der meest vruchtbare en originele regisseurs. Liebeneiner is in 1906 te Liebau in het Reuzengebergte geboren. Hij studeerde aan de universi teit te Innsbruck. Na zijn studie te heb ben beëindigd, was hij enige tijd als ac teur verbonden aan de Münchner Kam- merspiele en vervolgens aan het Deut sche Theater bij Relnhardt in Berlijn. In 1943 werd hij productiechef van de Ufa Filmkunst. Als acteur beeft hij rollen gespeeld in de films „Liebelei" (1933). „Musik lm Blut" en „Absehiedswalzer" (1934), „Künstlerliebe" (1935), „Dona- melodien" (1936), „Es leuehten die Ster ne" <11938) en „Friedemann Bach" <1941). Voorts zijn onder zijn regie de volgende films vervaardigd: „Der Mus- tergat.te" en „Versprich mir niehts" (1937), ,.Du und ich", „Yvette" en „Ziel in den Wolken" (1938), „Dér Floren- t.iner Hut" (1939). „Die guten Sieben' en „Bismarck" (1940), „Ich klage an en „Das andere ich" (1941), „Die Entlas- sung" (1942) en Groszstadtmelodie (1943). In iedere Oostenrijkse pastorie is thans een zogenaamde „Filmschilling" van Ma riazell verkrijgbaar. Het is de bedoeling, dat iedere katholieke Oostenrijker een dergelijke filmschilling koopt. Bovendien kunnen belastingvrije leningen worden verstrekt ten bedrage van 20, o0, 100, 500 en 1000 schilling. Terwijl de katholieken moeizaam dub beltje voor dubbeltje bijeen brengen om een hele film te maken, geeft Hollywood vele tienduizenden dollars uit voor een enkele filmacteur. De R.K.O.-studio heeft tenminste de acteur William Bendix een contract voor zeven jaar laten tekenen, volgens hetwelk hij ongeveer een mil- lioen dollars zal krijgen om in twee films per jaar een rol te spelen. De overeen komst gaat volgend jaar in, wanneer het contract van Bendix met de producent Hal Roach afloopt. Ikeda, 'n bekende Japanse kunstenaar en regisseur van de film „De 26 Japanse martelaren", heeft in het centrum van de stad Kyoto een officieel erkende school opgericht voor filmacteurs en -actrices. Ikeda heeft zowel aan leerlin gen als aan autoriteiten te kennen ge geven, dat het in zijn voornemen ligt, om de christelijke moraal tot grond slag voor zijn onderwijs te nemen. Robert Bresson, de regisseur van de film „Damds du Bois de Boulogne" is begonnen met de opnamen voor de film „Journal d'un curé de campagne" naar de roman van de grote katholieke schrijver Georges Bernanos. Tot nog toe zijn nog slechts de namen bekend van twee ac teurs, die in deze film zulLen optreden, namelijk Claude Layda, die de rol van de pastoor zal vertolken en Nicole Mau- rey, die de onderwijzeres zal spelen. Kirk Douglas is een Hollywoodse ster van de allereerste grootte geworden. Hij heeft een contract van vijf jaar ter waarde van een millioen gulden gete kend. /Op het eerste gezicht is Mr. Dou glas oen jongeman met een onregelma tig gezicht en een kuiltje in z'n kin. Maar dat is niet voldoende om hem lot. de meest gezochte filmster ter wereid te maken cn hem zelfs boven Clark Gable, Michael Wilding en Gregory Peck te plaatsen. Goed acteren kan hij al evenmin, maar hij heeft een ontembare blik in zijn ogen en dat is volgens de mensen, die van zulke dingen verstand (meneft te hebben, de reden van zijn succes. Douglas vat zijn werk heel ernstig op. Toen hij in de „The Champion" (De Kampioen) de rol van bokser moest spe len, leerde hl) eerst boksen. Toen War ner Bros hem engageerde voor de „mu sical" „Young Man with a Horn" ging lij) met verwoede Ijver aan het trompetspe len. Zijn kennissen waren stomverbaasd toen ze hem enkele weken-later in een opslagplaats van hout met planken za gen sjouwen. „Ik bereid me voor op m'n rol in „The Glass Menagerie", legde hij uit: „Volgens 't draaiboek moet ik plan ken sjouwen en dat. wil ik doen als be roepsarbeider en niet als amateur". We zijn benieuwd, wat er zal gaan ge beuren, als Hollywood ooit. nog eens een film gaat maken over „Het Loffelijke Leven van Landru" en Kirk Douglas met het spelen van dc titelrol belast Morgen wordt in het gehele land ge collecteerd voor Kath. Thuisfront. Aan de vooravond van deze landelijke col lecte die met toestemming van de Bis schoppen jaarlijks wordt gehouden, wil het hoofdbestuur van K. T. er nogmaals de aandacht op vestigen, dat men voor al niet van mening moet zijn, dat de taak van K. T. beëindigd is. Onder de huidige omstandigheden moet deze or ganisatie zelfs nodiger dan ooit worden genoemd. Want nog steeds zijn er in In donesië tienduizenden militairen, terwijl het stellig tot in de herfst zal duren voor het laatste troepentransportschip in Nederland arriveert. Juist nu hebben de militaire zielzor gers overzee nijpender dan ooit behoefte aan hulp uit patria, want daar de jon gens die op hun repatriëring wachten na genoeg niets omhanden hebben, zijn de morele gevaren ernstiger dan voorheen. Bovendien heeft men te rekenen met de 25.000 katholieke militairen in ons land en hun aalmoezeniers hier. Het hoofdbestuur van K. T. doet dan ook een dringend beroep op alle geloofsgenoten om financiële steun door het doen sla gen van de speldjesdag. Een scène uit Assepoesterde nieuwste sprookjesfilm van Walt Disney, welke nog dit jaar, tvaar~ schijnlijk met Kerstmis, hier te lande in vertoning komt. Vijftig leerlingen, onder wie zeven vrouwen, hebben' zich reeds voor de school laten inschrijven. Dertig hunner volgen de godsdienstcursus, die Tkeda zelf geeft.. Ikeda kreeg belangstelling voor het katholicisme, toen hij bezig was met. de vervaardiging van de film „De 26 Ja panse martelaren", maar pas veel later ontving hij het H. Doopsel, tezamen met zijn echtgenote en zijn aangenomen zoon. Eenmaal katholiek, toonde hü zich een vurig apostel, werd catechist en gaf gods dienstonderricht, eerst «in een kantoor, later in zijn eigen huis. Ikeda is ervan overtuigd, dat de film in de toekomst van Japan ecu belang rijke rol zal gaan spelen, v ooral op gees telijk en moreel gebied. Daarom wil hij acteurs en actrices vormen, die bet vas te voornemen hebben, liet katholieke be ginsel te volgen en die ook in slaat zijn te bewijzen, dat godsdienst en kunst hand in band kunnen gaan. Mr. J. Arthur Rank, de Britse film magnaat is per „Queen Mary" uit Enge land vertrokken om een reisje van vijf weken door de Verenigde Staten te ma ken. Zijn bezoek is onofficieel, maar dit belette hem niet om bij zijn aankomst in New York hevig 1e klagen over dc hoge Britse vermakelijkheidsbelasting. In het jaar, dat 1 Juli eindigt, zal hij, vol gens zijn verklaring, 30 films hebben ge maakt, vergeleken met 45 in het voor gaande jaar. Volgens hem is het voor de Britse filmproducent „bijna onmoge- Hjk" zijn investering in een film terug te krijgen wegens de hoge belastingen. Hij houdt dan ook ernstig rekening met dc mogelijkheid, dat hl) binnen een jaar zal worden gedwongen, zich uit de film industrie terug te trekken, „tenzij de be tastingen worden verlaagd". Tekenend voor dc onzekere toestand, waarin de Britse filmindustrie zich op hot ogenblik bevindt, is het antwoord, dat men krijgt, als men een Britse film ster vraagt.: „Hoe is de titel van uw volgende film?" Het antwoord op deze meest pijnlijke vraag, welke men mo menteel een Britse acteur kan stellen, begint onveranderlijk met: „Als". „Als het doorgaat Richard Attenborough kenschetste dc toestand vol galgenhumor aldus: „Ik heb de laatste drie maanden in vijf geschrap te films de hoofdrol gespeeld. Zo gaat het op het ogenblik met. iedereen". De lijst van de allergrootste sterren, Advertentie Toen Metro-Goldwyn-Mayer naar Ke nya in Afrika togen om er de buitenop namen te maken voor de film „King So lomon's Mines", lieten z<- hun in Holly wood samengestelde draaiboek zien aan dr. L. S. B. Leaky, de curator van het Nairodi Museum en vroegen hem, het. op natuur-historische fouten te contro leren. I.eaky vond er 73, waaronder het op treden in de film van tijgers en ta rantula's (giftige spinnen), die onbekend zijn in Afrika. De tijgers werden direct geschrapt., maar ten aanzien van de tarantula's Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Uit een enquête naar het middagmaal op ons platteland is gebleken,» dat nog velen dagelijks opgewarmd eten als war me maaltijd gebruiken. Dit komt vooral voor in gezinnen, waar midden op de dag warm wordt ge geten. terwijl de kinderen of andere huis genoten, die in de naburige stad naar school gaan of werken, pas tegen de avond thuiskomen. Ook geldt het voor vele fabrieksarbeiders, die tengevolge van plocgenwerk op ongeregelde uren huiswaarts keren. Nog onvoldoende is blijkbaar bekend, dat het voor de gezondheid schadelijk is om geregeld opgewarmde maaltijden te gebruiken. Het vitamine C, dat voor al in groenten .vruchten er. aardappelen voorkomt, ;s n.l. zeer slecht bestand te gen langdmtg verhitten en aanraking met de lucht, bovendien lost het gemak kelijk in water op. Opgewarmd eten be vat dus vrijwel geen vitamine C meer. Een gebrek aan vitamine C kan 'n grote vatbaarheid voor verkoudheid en aller lei ontstekingen veroorzaken. Ook ge brek aan eetlust, tandvleesbloedingen en in het algemeen een minder goede ge zondheidstoestand kunnen er het gevolg van zijn. Zoveel mogelijk moet bet gebruik van opgewarmd eten dus voorkomen worden: de aangewezen weg hiervoor is in vele gevallen o<m de gemeenschappelijke war me maaltijd te verschuiven naar een uur, waarop alle huisgenoten thuis kunnen zijn. Is dat niet mogelijk, geef dan gere geld wat verse rauwe groente bij het op gewarmde rr.aal, bijv. in de vorm van een slaatje (.gemaakt van kropsla, veld sla, andijvie, spinazie e.d.), aangemaakt met een slasausje, geraspte wortel, en tn de zomertijd komkommer of tomaat. Ook rauw fruit kan 't vitamine C-ge- halte van de maaltijd aanvullen. Kirk Douglas neemt het beroep van filmacteur heel ernstig op

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4