Nederland en 't Duitse vraagstuk Amerika eü de tin-overeenkomst De Vantine- diamanten ADIO Buscondiicteurs drukken zelf de kaartjes Graf ietstaai, een nieuw materiaal Zeer vele Tweede-Kamerleden voor Duitse herbewapening Gemeenschappelijk Eigendom Sleutelpositie door strategische voorraadvorming PAGINA 5 i April 1950 Nieuwigheid bij Nederlandse Spoortvegen ZIEKENHUISBESTUREN WORDEN GERUSTGESTELD Over regeringsbemoeiing met firumciën In zijn antwoord op het voorlopig ver slag der Tweede Kamer inzake het wets ontwerp beireffende financiering van de ziekenhuisbouw, zegt de minister van Sociale Zaken o.m., dat het beleid, zo als dit in het verleden door de zieken huisbesturen werd gevoerd, richtsnoer zal zijn voor de beoordeling van de ex ploitatie-rekeningen, waardoor dus voor subjectieve beoordelingen niet gevreesd behoeft te worden. PAS GEVONDEN FOTO UIT DE BEZETTINGSTIJD AUSTIN J. SMALL rendabele bouw- en inventariskosten, welke met riiksgarantie door de batrok kenen moeten worden aangegaan, dienen afgesloten te worden tegen een rente gamma, dat door de minister van finan ciën is opgesteld met een jaarlijkse af lossing van 2t4 pet. en van 't restant na uiterlijk 2t: jaar zonder boetebeding bij vervroegde aflossing. Voor de plaatsing van deze leningen is toezegging ontvangen van de Zieken fondsraad A.01 een bedrag ven 10 *)il- lioen Overigens heeft de Hersteib* nk zich bereid verklaard, tegen een mi nimale kostenvergoeding te bemiddelen bij het plaatsen van leningen, mede voor de financiering van de rendabele teepi- taaltoehoeftei, bij institutionele beleg gers. Het is de bedoeling overheidsinrieh- tingen eveneens onder de regeling te doen vallen. Reizigers van bussen der N. S. zullen bir.r.enkort een nieuwigheid beleven, wanneer zij voor hun plaats moe:en be talen Ze zullen dan zien, dat de conclic- teur een blanco kaartje in een kie n draagbaar apparaat stopt en het er even. later weer uithaalt. Het kaartje is aaih. echter volledig bedrukt met plaats v-.n bestemming, prijs enz. Dit bedrukken doet de conducteur zelf door het indruk ken van een aantal toetsen op het apparaat, dat de bedragen en plaats namen'registreert en ook de afgegeven kaartjes en de bedrage-, optelt. Het betreft hier een aantal apparaten, tot de'levering waarvan de N. S aan de fa. Becker's Sons Weegwerktuigenfabr ek N.V. te Brummen opdracht hebben ge geven. Deze apparaten, een Nederlands octrooi, zullen bij wijze van proefneming bij de dochterondernemingen (busdien sten) ven de N. S. worddn gebruikt. Men verwacht, dat door het gebruik er van de administratie, verbonden aan (te plaatskaartenverkoop, zeer zal worden beperkt. Ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan Limburg zal de stad Maas tricht feestelijk worden verlicht. Zondag 23 April zal de verlichting proefbranden. In een bijeenkomst van de directeuren der gemeente-bedrijven werd medede ling gedaan van de algemeen gekoester de wens. de feestverlichting gedurende de hele week te laten branden, zo moge lijk tot en met 1 Mei. Het is de mening van de minister, dat hierdoor ook van een vergaande over heidsbemoeiing ten aanzien van zieken huiseconomie geen sprake zal zijn. Wanneer oe financieringsregeling van kracht is geworden, behoeft niet ge vreesd te worden voor een ingewikkelde procedure, msar kan een snelle uitvoe ring van verschillende projecten worden verwacht, aangezien de voorbereidende werkzaamheden voor het verlenen van garanties cp het departement reeds nu. zover als mogelijk is, zijn uitgevoerd. Leningen voor de financiering dei on- (Van onze Brabantse redacteur). Een intens witte magnesium vlam schiet op uit de gietpan van een der koepelovens, die hoog in de hallen van de gieter^ der fa. Lips te Drunen staan opgesteld. Als 3600 kg. gloeiend ijzer door het toevoegen van bepaalde stoffen deze inmense steekvlam veroorzaken, dan betekent dit het begin van een proces, dat tenslotte eindigt in de vorming van i staal. Maar het merkwaardige is, dat hier niet de dure electro-ovens worden gebruikt die men gewoonlijk bezigt bij het bereiden van dit metaal. Weliswaar past men hier de gewone, goedkope ma nier toe van gieten van een koepeloven uit, maar in plaats van het broze, breek bare gietijzer, dat anders bij deze metho de ontstaat wordt hier nu het veel ster kere staal gewonnen. Men gaat aanvankelijk te werk zoals bij de gewone gieterij. Ruw ijzer werpt men met een bepaald percentage cokes in de oven. De cokes verbrandt maar het neemt bij het smeltingsproces daaruit koolstof op. Als dan het metaal afkoelt, scheidt zich dit koolstof af als schilfers, waardoor het broze materiaal ontstaat, dat men gietijzer noemt. Door het toe voegen -nu van bepaalde metalen, zoals magnesium en cerium, die scheikundige reacties veroorzaken, is men er bil Lips in geslaagd te bereiken, dat het koolstof zich afscheidt als kleine bolletjes in plaats van de groter schilfers. En het gevolg daarvan is, dat het nieuw ont stane materiaal vrijwel de eigenschap pen van staal verkrijgt. Omdat er een hoog koolstofgehalte in vervat is, wordt dit metaal grafietstaal genoemd in plaats van gietijzer, dus staal, bereid met nagenoeg dezelfde me thode en dat betekent een hele vooruit gang. Terwijl dit nieuwe grafietstaal slechts 10 pet. duurder is, is het buigzaam, in tegenstelling met gietijzer, dat spoedig breekt, het is veel sterker en heeft een groter slijtvastheid en betere zeewater bestendigheid. Er zijn dus grote voor delen aan verbonden. Vooral de zeewaterbestendigheid is een belang voor een bedrijf als de Lipsfa- briek, omdat hier tal van scheepsschroe ven worden vervaardigd, terwijl door deze nieuwe vinding de firma Lips haar positie als exportrice kan versterken. centratiepolitiek in het Ruhrgebied en andere maatregelen zijn nog steeds grote bedragen geblokkeerd. Onze belangen worden gediscrimineerd vergeleken met Duitse eigendommen, waarover vrij kan worden beschikt. Dit is voor ons land een onduldbare toestand en deze leden zouden dan ook gaarne van de regering vernemen, welke maatregelen zij geno men heeft, resp. welke stappen zij bij de geallieerde bezetters ondernam om protest tegen deze behandeling aan te teksnen Vele leden waren van mening, dat ook zolang nog geen diplomatieke relaties met Duitsland zelf worden onderhouden de Nederlandse vertegenwoordiging bij de hoge commissie te Bonn steeds in handen moet zijn van onze bekwaamste diplomaten. Een goede samenwerking met de West-Duitse staat is voor ons land een levensbelang en het scheppen van „goodwill" contacten is van een niet te onderschatten waarde. Een criticus schreef onlangs, dat de ge beurtenissen van het ogenblik zo interes sant zijn, dat de romanschrijvers ze tot onderwerp van hun geestesproducten dien den te kiezen. De hemel sta ons bij! De DR.W.-redac- teur ziet in gedachten al boekrecenties ia de bladen, die er als volgt uitzien: ,In 'n machtig geschreven roman tracht mevrouw Alida BoulangerSchmidtz de worsteling te schilderen, welke zich af speelt in een vrouwenhart tussen haar ge loof in de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie in ulevellenfabrieken en haar lief de voo? Hendrik Lijm, de sociaal-weten schappelijke voorvechter. Tegen een ach tergrond van planmatige verheffing van %-so9iale gezinnen door middel van psycho-analytisclie therapie ontwikkkelt zich deze atomische strijd in het sociaal- voelende hart van de vrouw met super sonische snelheid tot een climax, welke als een H-hom tot uitbarsting dreigt ta komen. De scène, waarin Laura tenslotte aan Hendrik Lijm verklaart, dat zij hem niet kan trouwen, „omdat niets de plaats kan innemen, welke de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in ulevellenfabrieken in mijn hart inneemt", is prachtig en leven dig beschreven. De opdracht: „Aan de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in ulevellenfabrieken", wijst er op, dat dit voor mevrouw Boulan ger een door en door menselijk pro bleem is". (De eerste druk was al uitverkocht, voordat het manuscript klaar was). parels, de Bosworrth-smaragden en alle andere kostbaarheden. Cartey stond op. Politie of geen poli tie; hij zou de zaak ter hand nemen. Dat was hij verplicht tegenover Cyriënne. Want kreeg het meisje eenmaal njet de oende te doen, dan zouden haar moei lijkheden met de minuut groter worden. En hij, Cartey, voelde zich verplicht, Cyriënne te helpen. HOOFDSTUK XXVIII Moorddadige ernst. Cartey sprong in een taxi en sprong op een mijl afstand van Claire Hall er weer uit. Oe rest van de weg legde hij te voet af. Hij was op zijn hoede. Alle ingangen rnn het park zouden natuurlijk door de politie bewaakt worden en nij had voor lopig weinig lust om met Scotland Yard kennis te nu.ken. Op een eenzaam plekje klom hij over de parkmuur, sloop tussen de bomen veroer en kwam aan een uitgestrekt grasveld. Juist toen hij het grasveld wil de oversteken, bleef hij roerloos staan. Vier mannen, als 't ware uit de bo dem gegroeid, doken eensklaps voor hem op. Heb je ook al naar de baron ge zocht? vroeg een der mannen. Cartey schudde het hóófd Waar had hij die mat) meet gezien? Ofschoon de schemering reeds gevallen was, meende hij de onaangename tronie van de man HOOFDSTUK XXVII De bende. Hij krabde zich achter het oor. Hmmm, Manello! Die probeerde alles om in het bezit der diamanten te komen. Maar hij wist immers, dat Horle ze niet meer had! Wilde hij Horle als gijzelaar voor de diamanten houden? Niet waarschijnlijk! Neen, Manneiio kon het niet gedaan hebben. Maar wie dan wel? Een ander lid van die bende? Slugger Williams? Deze moest in de veronder stelling zijn, dat de diamanten zich nog op Claire Hall bevonden. Maar wat wil den ze dan bereiken met de ontvoering? Eensklapsg ging hij recht zitten Wat stom. dat nij niet eerder aan de goedt oplossing har gedacht. Want 't antwoord op de vraag: mei welk doe) heeft men sir Horle ontvoerd? lag voor de aan.-. Wat zou namelijk het allereerste gevolg zijr, als men de verdwijning van de ba ron ontdekte? Het gevolg zou zijn, dat iedereen aan het zoeken ging en het herenhuis dus onbewaakt zoo blijven Volgens de kran ten hadden alle bewoners van Clare Hail ruim twee uur met zoeken doorgeoracht. Welnu? Gedurende die twee uur had de bende van Slugger Williams vrij spel. 2e kon ongehinderd het herenhuis bin ten zoekenEn niet alleer de Vahtine- renkomen en rustig de Vantine-d aman diamanten, doch ook de overig schat ten; de Bernalaad-opalen, de Rosenheim-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 5