„Waarheid" Rode reportage eens geroddel verslaggevers traden op als sociale werkers bleek weer Leopolds papieren STIJGEN Waarom mgr. de Liva werd Zijn defensie-geheimen goed bewaard in Engelse safe? uitgewezen De Kerk vijand no. 1 van het communisme Geheimzinnige verdwijning aan Californië's kust sas r J De Waarheid"staat met de waarheid toch maar op slechte voet Amerik. tabak voor Nederland Dinsdag 4 April 1950 ~N V DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bosbeekte Heemstede juist een uniek medisch-paedagogisch instituut Goering's „fabelachtige schatten" een fabel De „Dixmude" in Bizerta gelost NDER DE P E ONDER LO U Havenstaking in Djakarta Schelde" gaat Zweeds passagiersschii) bouwen Meer en meer Waals verzet tegen air ti-kon i ng- i n tri ges Russen zetten V.N.- bovcot voort Strachey wordt niet vertrouwd Bet martelaarschap van deze Vlucht per onbekende duikboot Inbrekers sloegen liun slag Vee in het grensgebied WEERBERICHT Nog meer plannen E. C. A. steL ruim 2 millioen dollar extra beschikbaar Geen goud, maar koper In industriewijk te Drachten Controle opgeheven voor paarden, varkens en schapen De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Vanavond en vannacht zwaar bewolkt met enige regen. Morgen overdag wisselende bewol king met enkele buten. Matige en later vrij krachtige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. Vanr|icht nergens nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Woensdag 5 April: Zon op 6.07 uur, onder 19.20 uur: maan op 23.50 uur. onder 6.51 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT a. i* (Van onze Amsterdamse redacteur) Enige weken geleden brachten enige sociale werkers uit Amsterdam een be zoek aan het R.K. Medisch Paedagogiseh Instituut „Bosheek" in Heemstede. Niets bijzonders zult U zeggen, maar achteraf Is gebleken dat deze „sociale werkers", verslaggevers van „De Waarheid", het communistische dagblad, waren. Ook nog niet zo bijzonder, wei echter dat zij over deze unieke inrichting niets beters Wisten te vertellen, dan dat er „barbaar se lijfstraffen" werden toegepast, Ln niets over dat baanbrekende, zegenrijke werk dat in deze inrichting gedaan wordt. Bosbeek" is een observatie inrichting voor moeilijk opvoedbare jongens van 14 tot 21 jaar. Het instituut bestaat pas een jaar en geniet veel te weinig be kendheid. Er is immers uit de kringen van de kinderbescherming al tientallen jaren gevraagd om een inrichting, waar moeilijke gevallen grondig bekeken wor den voor er een beslissing genomen wordt. Kinderrechters, kinderbescher ming, voogdijraden, officieren van justi tie zijn erg enthousiast, dat zij nu einde lijk beschikken over een gelegenheid die hen grondig kan voorlichten. Besluit men een jongen naar „Bos beek" te zenden, dan wordt hij daar eerst door een psycholoog getest. Ook het milieu, waaruit de jongen komt, wordt onder de lope genomen, terwijl n psychiater en een huisarts toezicht hou den. De observatie geschiedt door ae broeders van het instituut en zu aoen dat eigenlijk de gehele dag. Want systeem van het huis is, ^o iongens mogelijk vrijheid bestaat. De jongens doen hun werk, in huis, urj winkel, in de tuin, op het tod, maar z" kunnen zich vrij bewegen en zpn m ze kere zin vrij te gaan en te staan, waar zü willen. Maar de broeders houden hen in de gaten en maken een diepgaande studie van de gedragingen en het ka rakter van hun pupillen. Er komen jon gens die moeilijk opvoedbaar zpn in de maatschappij of in het gezin. Er kunnen psychisch-gestoorden onder hen_ zpn. In ieder geval maakt men in dit instituut uit wat de oorzaak is van de karakter- ontaarding of de ontsporing. Ook parti culieren kunnen hun kinderen ter ob servatie zenden. Niet, zoals „De Waar heid" suggereert, om van hun opvoeding af te zijn, want zij blijven maar drie maanden, hoogstens, in bijzondere geval len, een half jaar. Na die tijd wordt er een rapport over het geval opgesteld, waarbij men tot een conclusie komt Zoals men ziet: dit is een prachtig werk van de broeders van O.LA r. van Lourdes. Dezelfde broeders leiden in Hei- loo het schitterende St. Willibrordusge- sticht. Men had zeer veel ervaring op psychiatrisch gebied en een jaar of zes geleden opende men een paedagogische afdeling. Het was echter niet gewenst de observatie-inrichting in Heiloo onder te brengen. Een jaar geleden is broeder overste Vianney in „Bosbeek" begonnen. Het is een mooi landgoed dat „Bosbeek", maar het is tientallen jaren verwaar loosd en het huis was volslagen uitge woond. Men had geen geld om het te kopen en men heeft het zo 'n beetie provisorisch opgeknapt. Maar het is èr fris en het is er schoon en er heerst een prachtige geest. ,.De Waarheid" vindt het een schande dat er ijzeren bedden staan. Ja, maar men vertelt er niet bij dat deze ijzeren bedden de modernste ziekenhuisbedden zijn. Broeder Overste heeft overigens plannen genoeg. Hij wil in de tuin vier berakken bouwen ieder voor twintig jongens. „Bosbeek" wordt dan hoofdgebouw. En aan de tuin wordt dag na dag gewerkt en uit de wildernis groeit weer de schoonheid. Van de sensatie van „De Waarheid" blijft maar een schijntje over. In het „Waarheid"-artikel worden gevallen van mishandeling door middel van een „spanlaken" beschreven. Met hoe gro te vrijheid de „sociale werkers" hun „onderzoek" hebben kunnen doen, blijkt wel uit het feit dat zij rustig met alle jongens hebben kunnen pra ten om hun roddel te verzamelen. Want het spanlaken wordt hier wel eens gebruikt, zoals het in iedere in richting waar psychopathen verblij ven, wel eens gebruikt moet worden. Dat is in het belang van de persoon in kwestie, want als iemand de nei ging heeft s nachts op het dak te klimmen en gevaarlijke escapades te maken, dan moet zo iemand tegen zichzelf beschermd worden. Maar dat S I* Y.t „De Waarheid" niet. Zij heeft heel andere bedoelingen. l^iÉÉÉil Om de Nederlandse tabakver wer kende industrie een grotere vrijheid bij de keuze van de door haar te kopen tabak in de U. S. A. te kunnen geven, heeft de E. C. A. de volgende extra bedragen voor de aankoop van U. S. A. -tabak ter beschikking gesteld: 1.100.000 dollar voor 1570 ton Burley, 550.000 dollar voor 642 ton Fire Cured, 225.000 dollar voor 340 ton Dark Air Cured, 120.000 dollar voor 150 ton Ma ryland, 11.000 dollar voor 11 ton Other Leaf. Het miriisterie van Economische Za ken heeft gemeend het doel, dat de E. C. A. aanleiding heeft gegeven deze extra-middelen ter beschikking te stel len, het beste te kunnen benaderen door deze middelen zonder enige beperking aan de industrie toe te wijzen, waarvoor het centraal rijksbureau te 's Graven- liage is ingeschakeld. Naar dijkt, zijn de „schatten" van Her man Goering, gevonden in het kasteel Veldenstein by Neurenberg, veel min der „fabelachtig" dan aanvankelijk ge zegd werd. Er deden in de omgeving van het kasteel opgewonden verhalen de ronde. Er zou voor een waarde van meer dan 1 millioen dollar zijn gevon den en onde.- de kostbaarheden zou 'n zilveren badkuip zijn geweest. Toen de Amerikaanse autoriteiten gis teren een inventaris opmaakten, bleek, dat bij een voorlopige schatting de waar de van de voorwerken niet hoger dan 10.000 Mark was. De „gouden" kande laars bleken va®, koper te zij® en va® een zilveren badkuip was geen sprake, 't Meest waardevolle van de gehele vondst was de voorraad wij®, die be stond uit 345 flessen, waarvan sommige eigendom zijn' geweest va® het Duitse He plaatselijke bewoners houden echter vol, dat er in bet kasteel nog „voor mil- lioenen" aap g roofde goederen moet zijn. Het opgravings -erk wordt daarom voort gezet, waarbij gebruik gemaakt wordt va® bulldozers, pneumatische hamers en detectors. Bizerla (Frans Tunis) is gisteren bet Franse vliegdekschip „Dixmude" aangekomen met de eerste zending Ame rikaanse vliegtuigen voor Frankrijk aan boord- Franse soldaten hebben het schip gelost. Zij ondervonden geen moeilijk heden va® de communisten, die in geheel West-Europa een campagne hebben ge voerd tegen die wapenzendingen i® het kader van het Atlantische pact. De vliegtuigen 4g gevechtsvliegtui gen en bommenwerpers voor de marine zijn door jeeps naar de marine-lucht vaartbasis Kar-onba gesleept. 95 In Tandjong Priok, de haven van Dja karta, is gisteren onverwacht een wilde staking uitgebroken onder de havenar beiders, waardoor de scheepvaart volko- ?tl! hgt,. Er waren reeds enkele da- Pre.klngen gevoerd over loons- hond tussen dc voornaamste vak- d" havenarbeiders en de werk- NedJIi" 2 vrachtboten, die gisteren naar herland zouden konden nt.i, "fwuci. venreKKcii met weg komen. De „Willem Buys", die trekken Ugt' moet Woensdag ver- Weer is aan een Nederlandse scheeps bouwmaatschappij ^e eer te beurt ge vallen een nieuw groot passagiersschip te mogen bouwen voor de vaart tussen Europa en Amerika. Thans is het de N.V. Koninklijke Maatschappij «»de Schelde'* te Vlissingen, ,jie van de „Svenska— Amerika Linien" te Gothenburg opdracht kreeg voor de bouw van een Zweeds 18.800 ton groot schip, met een accom modatie voor 75o reizigers. Het schip, dat vermoedelpk jn de herfst van 1952 ge reed is, zal de dienst onderhouden op het traject GothenburgNew York. Vrijwel alle belangrijke scheepswerven ter wereld hebben naar deze order, die de grootste van een Zweedse rederij voor een enkel schip is, meegedongen. Van groot belang is nog, dat ook het ontwer pen van de interieurs en de decoraties geheel in Nederlandse handen is gelegd en wel in die van de firma Mutters in Den Haag. Het nieuwe Zweedse schip zal even groot zijn als de „Gripsholm" van dezelf de rederij, dat in 1925 gebouwd werd en dat het eerste motorschip op de trans atlantische route was. Minister Spitzen bracht gisteren een bezoek aan het Staatsvisserij- havenbedrijf te IJmuiden. Links de minister, rechts de heer mr. J. R. v. d. Eerden, directeur van het bedrijf Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Niet alleen liet Vlaamse land, maar ook Wallonië, is plotseling scherp aan het protesteren gegaan tegen de manoeuvres, waarmede de linkse partijen eens te hieer de oplossing der koningskwestie willen beletten. Zoals men weet, hebben Waalse separatisten, die zo goed als allen tot de linkse partijen behoren, de koningskwestie aangegrepen, om bun separatistische propa ganda te dienen. Iedereen weet nochtans, dat dit Waalse separatisme reeds vóór de oorlog bestond. Tijdens de oorlog hebben diezelfde Waalse separatisten stappen gedaan bij de Vichy-regering van Pétain, om bun op Frankrijk georiënteerde idealen te doen zegevieren. OM DEN BRODE Minister Joekes zou men kunnen noe men: ..de man. die de moed had", want toen hij in de Kamer zo maar verklaarde, dat men tevreden dient te zijn met bruin- brood, margarine en zandaardappelen, gaf hij ongetwijfeld blijk, dat hij niet van „zoete broodjes bakken" houdt- Dat deze bewindsman uit de kringen van de P. v. d. A. ongezouten op zijn brood kreeg van communistische zijde, spreekt vanzelf. De sovjets vinden Joekes maar wat men ten onrechte spreekwoordelijk minder waarderend pleegt te noemen een „koekenbakker", die ze al te „bruin bakt". Daarom staat hij er niet „bruin op". En ook menig ander zal de uitspraak van de minister te veel naar gort smaken, al» zijnde nogal „gortig". Het schijnt anders toch wel, dat de tijd van „brood en spelen" voorbij is; het is voor menigeen al heel moeilijk om zijn boterham te verdienen en vele midden standers klagen, dat er geen droog brood op overschiet. En nu zijn wij nog wel een „kaas- en broodvolk", dat zich de kaas niet zo ge makkelijk van het brood laat eten. Dat hebben b.v. de Duitsers ondervonden. Doch thans zou het. moeten worden: bruin brood met margarine; dus geen bo tertje tot de boom: dat kan „bruintje" niet meer trekken. En onze reputatie van „kaaskoppen" dreigt mede in gevaar te komen. Wat wij er van denken? Ja, dat is niet zo eenvoudig. De lezers 'zijn tot zekere hoogte de „broodheren" van de krantenmensen en wij brengen nie mand graag in de verzoeking om „brood roof" te plegen. Wij zouden alleen willen opmerken, dat voor ons persoonlijk de tijd van witte broodsweken allang voorbij is en wij het dus met bruinbrood moeten stellen. Ver der hebben wij geer. boter, maar marga rine op ons hoofd. En wat de zandaard appelen betreftzand schuurt de maag" en een goede spijsvertering is zeer bevorderlijk voor een goed humeur. En dit laatste hebben wij vooral in deze tijd broodnodig ANALYST. De loyale Walen d.i. de overgrote meerderheid van Wallonië vinden dat het eindelijk uit moet zijn met dit ver raderlij'!- Wuliogatiitisme, waar thans ook de figuur van koning Leopold wordt bij- gesleurd. In slechts 24 uur ontstond :n Wallonië een even spontane als vinnige protestactie, die in het door en door Waalse Namen ruim 3000 Walen van diverse opinie bijeenbracht, om er'tegen het Waalse separatisme te betogen en de aanhankelijkheid van loyaal België aan koning Leopold bevestigen. Er waren daar gedelegeerd'. uit alle streken van het Waalse land, zelfs uit de rode Borina-ge. Luik en Charleroi. Niet minder dan vijftien sprekers voerden het woord op de scherpe en vinnige wijze, zoals Walen dat kunnen. Er werd o.m. gezegd, dat in een minimum van tijd zonder moeite 100.000 Walen op de been kunnen worden gebracht, om met diezelfde oog merken tegen de separatisten te ma nifesteren. Voor koning Leopold is het een eer, de slechte Belgen die de separatisten zijn, tegen hein t'e zien Opstaan. „Het betreft hier een internationaal complot tegen de monarchie en een separatistisch complot tegen Begiël", riep weer een ander spre ker. „Maar - de belagers van de koning en van België zullen geen succes hebben, want, ingelijfd bij Frankrijk, zou Wal lonië er niet meer zijn, terwijl wij m België kunnen leven rond de koning in welvaart en in goede verstandhouding met onze Vlaamse broeders!". Dit alles en nog veel meer werd in een zeer lange motie geconcretiseerd, die ter kennis van het land werd gebracht en die aan duidelijkheid omtrent de konings gezinde en vaderlandsievende gevoe lens van het beste deel van Wallonië niets te wensen overlaat. Intussen heeft het overbodige onder houd van Devèze met koning Leopold te Pregny plaats gehad. De koning heeft, zoals wij vorige week in het vooruitzicht stelden, Devèze geantwoord, dat hij zich houdt aan de verklaring van 16 Maart 1.1., waarbij hij de bijeenroe ping in nationale assemble van de twee Kamers vraagt. In de Wetstraat kan het vandaag een drukke politieke dag wor den. De gedelegeerden van de Sovjet-Unie in Polen verlieten Maandag de vergade ring van de sociale commissie der V. N. uit protest tegen de aanwezigheid van een vertegenwoordiger van het nationa listische China. Tevoren had de commis sie de beslissing van de voorzitter, om de Russische eis tot verwijdering van de Chinese afgevaardigde buiten de orde te stellen, met 12 tegen 3 stemmen goed gekeurd. Dit is de achttiende keer. dat een Rus sische afgevaardigde een vergadering van een orgaan der V. N. verlaten heeft in verband met de kwestie der Chinese vertegenwoordiging. cinnfe WiPrlctlIlC* var» Q+aaf fo ma Garry Davis, wereldburger no. 1 bij zijn aankomst te A ete-1 ork in opga" e gesprek met zijn vader en moeder, die hun zoon kwamen afhalen. Zoon iej kon echter niet zonder meer mee; de douane-autoriteiten wilden wel eens weten, wat de statenloze wereldburger terug naar de V. S. voerde. j('n nieuiv Am.erikaans paspoort", tvas het antwoord, want Garry wil trouwen. Hel Persbureau A. P. heeft Zaterdag het bericht de wereld ingestuurd,* dat zijn correspondent in Den Haag uit Amerikaanse kringen, die deelgenomen hadden aan de besprekingen van het Atlantisch pact, vernomen had, dat Amerikaanse leiders van plan waren geweest Engeland bepaalde geheime inlichtingen te onthouden, daar de Britse minister van oorlog, Strachey, een niet geheel duidelijke figuur was. Zoals bekend, is Strachey er vier we ken geleden, toen hij zijn nieuwe functie aanvaardde, opnieuw van be schuldigd, zijn communistische sym pathieën nooit geheel te hebben afge zworen. Deze beschuldiging werd door Strachey zowel als door de labourrege- rlng afgewezen. Volgens de correspondent van AP. zouden de Amerikaanse leiders van het aanvankelijke plan hebben afgezien, mits Shinwell, de Brjtse minister van defensie, die aan de besprekingen in Den Haag deelnam, beloofde, Strachey niet van de eventueel door de V. S. mede te delen militaire geheimen op de hoogte te stel- Ion Toen Slrnwell Zondagmorgen in Lon den terugkeerde en taen hem de Lon- dense bladen toomde, die het nieuws in zeer grote opmaak brachten, ontkende hij met klem, dat er enige waarheid ia school. „Hoe krijgen ze het in 's hemels- naam verzonnen!", riep hij uit. De antwoorden, die de Amerikaanse minister van defensie, Johnson, gaf op vragen, hem door journalisten gesteld toen hij gisteren te Washington arriveer de, schynen ec.hïer er op te wijzen, dat er toch wel iets aan de hand is geweest. „Shinwell moet zelf uitmaken, welke mi- li -n. die in het kader van I i*it h pact aan Engeland worden t e-even hij ;>.an Strachey kan me de eden", zeide Johnson: „Ik heb enkel met Shinwell te maken. Strachey is zijn ondergeschikte en alle verantwoording komt dus voor rekening van Shinwell". Volgens Johnson had minister Shinwell hem een verklaring voorgelegd, waarin werd tegengesproken, dat Amerikaanse militaire leiders het bovenstaande be sluit hadden genomen. Johnson verzeker de dat dit juist was, maar toch had hij geweigerd de verklaring te ondertekenen, omdat de zaak-Strachey buiten zijn com petentie ging. "*In ieder geval blijkt, dat enkele be langrijke Amerikaanse functionarissen Strachey graag als minister van oor 5g vervangen zouden zien, aldus meent ae „New York Times", en zij hebben dat in Den' Haag dan ook aan de Britse verte genwoordigers duidelijk kenbaar Se' maakt. Het Britse conservatieve parlements lid, Sir Waldron Smithers, zal in parlement verzoeken Strachey en Shinwell van hun functie te ontheffen. Sir Waldron, die bekend staat als een felle anti-communist, noemde de be noeming van Shinwell en Strachey „een politieke blunder, zelfs al hebben z(j boete gedaan". (Van een medewerker) Een lakoniek communiqué van de communistische regering van Tsjechiv I il eeMe 16 Maart j.l. aan mgr. Ottavio de Liva, Zaakgelastigde van de 11. Stoel, diens uitwijzing binnen drie dagen mede. e raaugheid van dit echt communistische optreden, tegen alle diplo matist. ie gebruiken in en ongehoord in de annalen van de democratische en jcsc laafde landen, behoeft niet nader te worden toegelicht. We laten ie gaarne aan de verstandige mensen, die een behoorlijke opvoeding ge- schatterT °ver, deze geruchtmakende geste op haar juiste waarde te ^aar lijkt het ons van belang hij een zo ongewone en ernstige maat rC^e e weegredenen na te gaan, door de communisten van Praag aan- gegeven, opdat onze landgenoten beter de klank van de Moscovitjsche klok zu en unnen onderscheiden en beter zullen kunnen horen, naast r3? PraaS beeft beweerd, Liva zich in ,leU ijk heden, dat mgr. de volksreDuhltau mterne zaken van de Deze listtal ,zou bebben gemengd. aanklagers ~I^t n)aat zou aldus zijn ben aangezet t *1® ath' gelovigen heb- wettige &gezap °Pstand (sic) tegen het hebben gesteund"?®'bM en Biss,chopp®n una U» hun verzet tegen de Een geheimzinnige verdwijning aan de kust van Californië schijnt zich te ont wikkelen tot een spannend spionnage- vertoaal. Het gaat om de 51-jarige Duit ser Theodore Donay, die in 1943 voor 6V2 jaar naar de gevangenis werd gestuurd, omdat hij een Duitse piloot geholpen had te ontsnappen uit een krijgsgevangenen kamp. Donay werd in Duitsland geboden en verdiende in de V. S. een vermogen als im- en exporteur. Tijdens het in 1943 tegen hem gevoerde proces noemde hij zich een Pruisische aristocraat. l)e politie kreeg gisteren bericht, dat Donay Zondagavond een motorboot ge huurd had en hierin naar zee was ge gaan. enige uren voordat een geheim zinnige duikboot bij de zuidkust van Califomië was gesignaleerd. geheime politie te die verdwijning vanede H°ot van Dcnav 7M- 11 de verlaten boot De Amerikaanse Washington wilde 3 geen commentaar geven. Gisteren heeft 'n' Amerikaanse torpedo, bootjager, uitgezonden om ter hoogte van dea ornische kust geheimzinnige duikboten op te sporen, bevestigd, dat zich m deze streek onderzeeërs bevin. den vitn het nieuwste model en uitge rust met. de modernste apparaten' De Amerikaanse. .arine beeft verzekert dat op het ogc.Mik in deze sector geen enkele Amerikaanse duikboot opereert nieuwe wetgeving. Een wetgeving, demo cratisch in de zin door Moskou aan dit woord toegekend, welke de vredelieven de Republiek heeft doen aannemen vanzelfsprekend bij acclamatie van 100% der volksvertegenwoordigers tegen de Katholieke Kerk. vijand nr. 1 van het internationale communisme. Voorwendsels gezocht Er waren voorwendsels nodig om het uitwijzingsdecreet te rechtvaardigen. Men heeft deze gewillig te voorschijn ge haald uit het kaartsysteem der commu nisten, en daaraan toegevoegd de welbe kende grieven, zoals die plegen te wor den opgenomen op de gramofoonplaten van hun bekend merk „His Master's Voice", pasklaargemaakt voor de bijzon dere omstandigheden der Kerk, haar in stellingen en leden in Tsjechoslowakije. Deze bezwaren zijn stereotyp en we ken nen ze al van buiten. Ons interesseert juist, wat het decreet niet zegt; en dit des te meer, naarmate de leugen brutaler en de mystificatie gevaarlijker is, zoals trouwens alle aanvallen op de waarheid, welke reeds jaren lang dagelijks onge straft wordt geschonden door ëe corry- pheeën van de leugen, teruggetrokken achter hun IJzeren Gordijn. Mgr. de Liva zou zich dus gemengd hebben in de interne zaken van de Tsjechoslowaakse Staat. Deze Staat heeft inderdaad wel zeer grote eerbied ge toond voor de zaken, die uitsluitend tot het eigen gebied der Kerk behoren, door zich willekeurig op te dringen en zich het recht aan te matigen, haar een wet geving, strijdig met haar natuur, op te leggen; door te pogen haar inwendige organisatie te ordenen: door haar tucht te ondermijnen en te trachten haar tot een slaafs werktuig van de Staat te ma ken Om niet „provocerend" of „reaction- nair" te zijn had de vertegenwoordiger van de H. Stoel zich tegen dit optreden niet moeten verzetten. Hij had angstval lig moeten zwijgen in plaats van op te komen, zoals hij deed en niet anders kon doen, voor de eerbiediging van de rech ten der Katholieke Kerk. Vooral had hij. met eenzelfde ophef als de treurige handlangers van het interna tionaal communisme, moeten goedkeuren, b.v. de arrestatie in de laatste twee maan den alleen, van meer dan 50 katholieke priesters, slachtoffers van hun getrouw heid aan Gods Kerk. Hij had het normaal moeten vinden, dat de Regering van Praag niet is teruggeschrokken voor de ergste belediging van het gezhg van de H. Vader, door een administrator te be noemen van het Bisdom Banska Bystrica in de persoon van de ongelukkige pries ter Jan Dechet, die daarna en zeer te recht bij decreet der H. Congregatie van het Consistorie is geëxcommuniceerd Mgr. de Liva had zich vooral niet moe ten verontrusten over het feit. dat de Bis schoppen zagen, hoe de schroeven van het reeds knellende en ondragelijke po litietoezicht nog vaster werden aange draaid. Om niet te spreken van de Aarts bisschop mgr. Beran, die van alle vrij heid beroofd is en in zijn paleis als in een gevangenis is opgesloten. Listen en leugens achter het ijzeren gordijn. Hij had zich moeten neerleggen bij de intimidatie-maatregelen, door de Staat tegen de trouwe katholieken genomen; bij de listen en leugens, die ten doel hebben allen los te scheu ren van de eenheid en de gemeen schap met het Centrum der Christen heid en de Paus, het Hoofd der Kerk. Zoals: hij ook had moeten goedkeuren het ondermijnende werk door de communistische staat van Praag on dernomen, hierin krachtig bijgestaan door de politieke commissarissen, nl. het tegenwerken en ten slotte geheel lam leggen van de activiteit der le den van het Episcopaat en hun on middellijke medewerkers, die alle krachten inspannen om de gelovigen te versterken in deze vreselijke be proeving, hun geloof te beschermen en hen aan te moedigen, om trouw te blijven aan de beginselen, die voor hen en voor ons allen gelden; de zelfde beginselen, die Christus ons geleerd heeft, waarvoor wij ons niet schamen en die wij niet kunnen ver loochenen, vandaag evenmin als gis teren of morgen. In één woord: ook mgr. de Liva had een willig werktuig moeten worden in de hand der kerkvervolgers. Door ver raad te plegen aan zijn Zending en zijn roeping als priester had hij zeker de belangen der communisten van Praag ge diend. Wij betuigen onze eerbied voor de moed der heldhaftige Bisschoppen van Tsjechoslowakije. Nooit" in de loop der eeuwen werd dit land om wille van liet geloof zo vervolgd, met een sadisme en een brutaliteit, alleen bekend In de on gelukkige landen, die aan het juk der communisten onderworpen zijn. Een onbegrensde bewondering koeste ren wij jegens deze Bisschoppen, deze prachtige clergé, die strijdt en lijdt, je gens de katholieken, wier getrouwheid aan Christus en Zijn Kerk een uitdaging is van de haat, door de krachten van het kwaad ontketend. Met inzet van hun le ven geven zij een voorbeeld aan hun ge loofsgenoten evengoed als aan alle eer lijke mensen, die de ware vrijheid lief hebben. Wij danken hen ook. Want hun hou ding is niet alleen een plechtig protest en het verzet van de geest tegen de syste matische verdrukking, maar ook een waarschuwing voor de wereld, die on danks de leugen, waardoor Gods vijan den haar trachten te verblinden, geluk kig nog genoeg gezond: verstand en on derscheidingsvermogen bezit om de schaamteloos bedreven gewelddadighe den te doorzien en zonder meer te ver oordelen. Waakzaamheid ten opzichte van het doen en .laten der communisten, waar die zich ook bevinden, is een plicht van alle vrije mensen, die de christenen zijn. Op het congres van de Franse commu nistische artij heeft Lecoeur, lid van het centrale comité, soherpe crities. ge oefend op het zeer grote aantal luie en sleur-communisten. Drouard van de streek om Marseille, verklaarde dat de toestand in zijn gebied verre van schitterend was.. In Marseille zijn thans nog 379 communistische actie cellen over van 425 in 1948. „Als dit zo voortgaat", zo zeide hij: „worden wij nog een sociaal-democratische partij (Van onze correspondent) In zes bedryven in een industriewijk te Drachten hebben inbrekers hun slag geslagen en zü hebben voor duizenden guldens buit gemaakt. De politie heeft de zaak in onderzoek, doch tot op heden heeft men nog me mand kunnen arresteren. In een kantoor van een fabriek van bouwmaterialen werd de brandkast opengebroken en voor meer dan 2000 aan gereedliggende weeklonen gestolen. Ook -verd ee® be zoek gebracht aan een auitospuitinrichting en een lampekappenfabr i ek. Het nog maar kort geopende industrieflat, waarin een fabriek van graan insta llaties, een du- plicatorenfaibriek en een kinderwagen- fabriek zijn gehuisvest, kreeg eveneens bezoek van de inbreker». De bepalingen en uitvoeringsvoorschrif ten van de verordening Grenscontrole Vee 1946 zijn met ingang van Zondag 2 April buiten werking gesteld voorzover ze betrekking hebben op paarden, var kens, biggen en schapen. De verplichting voor de varkens-, paarden- en schapenhouders en -hande laren om de door hen voorhanden gehou den dieren in hun registratieboekje te verantwoorden, vervalt. Verder worden o.a. voor de handel in paarden en schapen de aankoopvergunningen afgeschaft en be hoeft het vervoer van paarden en schapen voortaan niet meer onder dekking van een geleidebiljet te geschieden. Het vervocr- verbod in de nachturen in het grens- en het tweede gebied alsmede het vervoer- verbod over de Westerschelde vervalt eveneens. Wat echter de runderen betreft blijven alle thans geldende bepalingen en uit voeringsvoorschriften volledig en onge wijzigd gehandhaafd. I it asablanca in \frihn zijn. zoals gemeldin de Diergaarde Blijdorp jonge dromedarissen aangekomen, die een welkome aanvulling zijn van d* levende have van de tuin. Even poseren voor de fotograaf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1