Raadsel der vliegende schotels Gerucht over revólutionnair machine-project m 1 m GoNGg Sultan Hamid II gearresteerd en afgezet Wegens leidende functie in actie- Westerling Westelijk front tegen 1 Oosten McCloy: „Wij blijven in Berlijn" Weer naar de „Renate Leonhard Troepen in opstand in Makassar JEUGDMARS BEPERKT TOT OOST-BERLIJN r r Nederland zorgt voor boter en kaas op buitenlandse boterham Ook Nederlanders aangehouden Gevaren echter niet geweken Woensdag 5 April 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Door Duitsland zouden al in 1942 proeven zijn genomen J LAGEN De pokken te Glasgow Een jaar Noord- Atlantisch Pact Dierenbeul in kwadraat Russen gebruiken nazi- methoden in de strijd om de stad Zaankanters trachten 75 millioen te bergen Vorming generale staf te Berlijn Door broeikasraam gevallen Vandaag zou T,N.I.~bataljon arriveren WEERBERICHT Een stem uit de V.S. Haven officieel besmet verklaard Minister Stikker tot minister Acheson „De regering van de R. I. S. heeft zich tot haar leedwezen genood zaakt gezien, sultan Hamid van Pontianak in verhand met de zaak- Westerling te arresteren en van zijn functie te ontheffen", aldus wordt in een officieel communiqué te Djakarta bekend gemaakt. Reeds terstond na het uitbreken van de actie-Westerling rees, zo vervolgt het communiqué, te Bandung het vermoeden, dat de actie was beraamd met medeweten en zelfs met goedkeuring van een der kabinetsleden. Deze gedachte achtte de regering dermate absurd, dat zij aanvankelijk daaraan geen geloof kon hechten. De bewijzen, die tijdens de verdefe verhoren der gearresteerden aan het licht kwamen, toonden echter aan, dat Hamid niet alleen betrokken was bij de actie, maar ook metterdaad leiding gaf. Meer arrestaties PARAAT VOOR DE TIJD D» verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Vannacht in het algemeen weinig bewolking en plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen over dag weer meer bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzake lijk tussen Zuid-West en Zuid. Iets hogere mid- dagtemiperaturen. Donderdag 8 April: Zon oip 8.08 uur, onder 19.21 uur; maan op middernacht, ander 7.17 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT vi.j TT^ia.i cfafdc N>ws" weird**» Sinds enkele jaren geleden de eerste berichten opdoken over platte, snel door de lucht voortrazende voorwerpen, die dra „vliegende schotels" ge doopt werden, heeft er een hijna eindeloze reeks „waarnemingen" plaats gevonden. De mededelingen omtrent deze waarnemingen werden steeds positiever. Enkele maanden geleden bereikten ze een climax in de verkla ring van een deskundige van White Sands Proving Grounds in Nieuw Mexico, dat hij en zijn medewerkers reeds herhaaldelijk vliegende schotels hadden gezien en het naar zijn stellige overtuiging buitengewoon knap ont worpen ruimteschepen "waren, van een andere planeet afkomstig en door kleine wezens bemand. Kort na deze, zelfs in een eerbied waardig blad als „The New York Times" gepubliceerde verklaring kwam er een bericht uit Mexico, over Mexicaanse piloten, die een vlie gende schotel achtervolgd hadden. Op dit bericht volgde weer een an der: er zou ergens in Mexico zelfs zo'n schotel zijn neergestort. Er in had zich een mannetje van 58 cm lengte bevonden, dat echter dood te voorschijn werd gehaald.... Dit laatste bericht was stellig een „canard". Na deze opzienbarende onthullingen braken als het ware van alle kanten mededelingen over het waarnemen van vliegende schotels los. Aan de Zuidpool zouden fotografen van de Chileense ma rine er een gefotografeerd hebben. In een Mexicaans stadje had de bevolking zowaar een hele processie van vliegende schotels aanschouwd. Massasuggestie? In Oostenrijk, In Por tugal, in de Libanon, in Columbia heb- conde zijn geweest, terwijl de discus vier honderd omwentelingen per seconde zou maken. De Mexicaanse piloten, die volgens de berichten een vliegende schotel achter volgd hebben, verklaarden, dat het een apparaat moest zijn. dat door radio be stuurd werd. Naar hun mening kon net niet met menselijke wezens bemand zpn, aangezien, zowel de snelheid als de rote rende beweging er van, voor een mens ondragelijk zouden zijn. Over het algemeen komen de waarne- mingen ten aanzien van de P^opoities met elkander overeen. Men schat de dia meter van een vliegende schotel of dis cus op ongeveer 30 meter. Wat de ver- klaringen van de Italaanse professor ten aanzien van de yoortbewegingskracht betreft, het is bekend, dat de te White Sands Proving Grounds afgeschoten wor dende raketten m tweeen worden ge- maakt. Een grotere bevat een kleinere, die afgeschoten wordt, zodra de grote re zijn branstof verbruikt heeft en naar de terug vult. Aangezien daar tal van Duitse geleerden werken, die ge> blad „United States News' worden ze in de Verenigde Staten gemaakt en het blad zegt zelfs te weten, waar. De vlie gende schotels moeten een geheel nieuw, revolutionnair vliegtuig zijn, een soort kruising tussen een helicoptere (hef- schroef vliegtuig) en ee^f*l*tfrs*: sne^ straalvliegtuig. Reeds m 1942 ,dus in het zelfde jaar, dat er in Duitsland en Italië z.g. vliegende schotels ontworpen zouden zijn is er in de Ver. Staten iets gebouwd, dat op een vliegende schotel leek. Het heeft meer dan honderd proefvluchten gemaakt. Charles Zimmermann, lid van de Nationale Advies Commissie voor de Luchtvaart der Ver. Staten, had een groot aandeel in het ontwerpen en bou wen. Deze vliegende schotels moeten ovaalvormig zijn en worden voortgedre ven door twee straalmotoren en hij kan een snelheid van 6o0 tot 800 kilometer per uur ontwikkelen. Voor een landing kan de snelheid tot 55 km teruggebracht worden. Dergelijke schotels kunnen bijna loodrecht opstijgen. De Amerikaanse marine-luchtmacht heeft erkend, proefnemingen met derge lijke bouwsels te hebben gedaan, maar zegt verder, zich met met geruchten over vliegende schotels en zo in te laten. Intussen moeten we volledigheidshalve nog vermelden, dat in de Ver.Staten ook met de z.g. vliegende vleugel, een vlieg tuig, dat alleen uit een vleugel bestaat duchtig geexperimenteerd wordt en hiermede grote vorderingen zijn ge- j ne„n v'iegende vleugel zou wel licht dezelfde indruk maken als een vlie gende schotel. Maar hier gaat het nog steeds over bouwsels, die slechts betrekkelijk korte afstanden kunnen afleggen. De vliegende schotels, die zich b.v. in het Zuidpoolge bied vertoond zouden hebben, moeten van verre gekomen zijn. In ieder geval is in de Ver. Staten in zekere mate erkend, dat er zoiets als vliegende schotels ge maakt worden en de daar gedane waar' nemingen juist zijn. Het zal ongetwijfeld interessant zijn, inzake het raadsel der vliegende schotels de verdere ontwikkeling te volgen, wat de bouwsels ook mogen zijn! i ben of hadden mensen vliegende schotels gezien al of niet met een vurige staart. Toen een waarneming in de buurt van Livorno gemeld werd, gaf de Italiaanse luchtmacht een verklaring: er werd een nieuwe straaljager geprobeerd en deze liet een roodachtig vuurspoor achter. Maar hierop kwamen weer reacties los. Elders in Italië hadden hoogst betrouw bare personen duidelijk vliegende scho tels waargenomen. En opgemerkt, dat de dingen een blauw of roodachtig spoor als van vuur achterlieten. Tot dusver Is er echter nog geen en kel tastbaar bewijs van het bestaan van de vliegende schotels geprodu ceerd. Er is er nog nooit een neerge vallen, behoudens dan in Mexico. Maar het vandaar afkomstige bericht is nim mer officieel bevestigd. Intussen heeft de Italiaanse professor Belzullo de opzienbarende mededeling gedaan, dat reeds in 1942 in Duitsland en ook in Italië proeven zijn genomen met constructies, die men vliegende scho tels zou kunnen noemen. Volgens hem beschikten deze constructies over een voortdrijvende en een ronddraaiende be wegingskracht. De grote metalen discus wordt afgeschoten als 'n torpedo, neemt door middel van een er in gebouwd, met speciale benzine gedreven apparaat een draaiende beweging aan en het principe was, dat wanneer ze een bepaalde hoog te had bereikt, atoomenergie een nieu we voortbewegingskracht zou opleveren, welke zelfs de aantrekkingskracht der aarde zou kunnen overwinnen. De aan- vangssnelheid dezer prototypen van de vliegende schotels zou volgens de bere keningen zeven honderd meter per se- werkt hebben In de laboratoria van Pe nemünde, waar Hitiers z.g. geheime wa penen werden voorbereid, heeft men hier en daar de veronderstelling geuit, dat de vliegende schotels van White Sands af komstig zijn en tot de nieuwe wapenen behoren, waarover in Amerikaanse le- gerkringen telkens weer gewaagd wordt. Aan de hand van prof. Belluzzo's verkla ringen maakte een technicus een teke ning, die laat zien, hoe de constructie van een vliegende schotel zou kunnen zijn, alsdergelijke dingen werkel^k bestaan. Men begint nu in Amerika het vraag stuk der vliegende schotels ernstig nemen. Volgens het betrouwbare weex- Dit hoort tot het program, van iedere dag tijdens de sJci-vacantic van het koninklijk gezin in Val d here. Links: de Koningin, Prins Bernhard en de beide prinsesjes trekken van het hotel op naar de voet van de besneeuwde hellingen. Rechts: de Koningin laat zich per ski-lift de bergen optrekken, om dan later in suizende vaart door de rulle blanke sneeuw omlaag te snellen. De haven van Glasgow is thans officieel besmet met pokken" verklaard. Dit brengt de verplichte navraag mede naar vaccinatiebewijzen van binnenkomende zeelieden. Een tweede sterfgeval, als ge volg van die ziekte, heeft zich thans daar voorgedaan. Het slachtoffer is een meisje van 11 maanden. De huizen van perso nen, die ervan verdacht worden, over brengers der ziekte te zijn, worden even zeer ontsmet, als die van de pokken- lijders. In die laatste 24 uur zijn te Glasgow geen nieuwe pokkengevallen voorge komen, maar twee nieuwe „verdachten" thans te Edinburgh worden in observatie gehouden. Ter gelegenheid van het één-jarige be- hst Noord-Atlantische Pact le t Ms. ambassadeur te Washhtë" ton een boodschap overgebracht van mi nister Stikker aan Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. In deze boodschap geeft minister Stik ker uiting aan de voldoening van de Ne derlandse regering en het Nederlandse wik „over d,e vorderingen, die geduren- de het afgelopen -jaar zijn gemaakt bij het bereiken van een hechtere Atlanti sche eenheid" rïe. Puister eindigde zijn boodschap met het uitsproken van de beste wensen toenemende doeltreffend- S^meenschappelij'ke Atlan tische inspanning. op zijn verzoek met Ingang van 1 April j.l. eervol ontslag had verkregen als generaal-majoor der infanterie van het KNIL. In Den Haag kon men vanmorgen nog geen commentaar geven op het gebeurde. Er was bij de regering nog geen officieel bericht ontvangen. Het was ndet mooi, wat de 21-jarige iandibouwersknecht H. van D. op de mid- dag van 1 October 1949 in Bunik uit' haalde en die voorwaardelijke gevange nisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar en de geldboete van 100, die de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof gistermid dag eiste, werd ook door de verdediging de juiste straf geacht. De jongeman had een jong poesje van drie maanden deerlijk mishandeld, om dat het, naar hij meende, op zijn kriel kippen loerde. Hij had het arme beestje in de bek van een hond gegooid en het vervolgens vier maal tegen een boom geslagen. Tegen een buurjongen zei hij na a "loop: „Ziezo, die kat zal wel kapot zijn". De rechtbank had m eerste instantie zes weken gevangenisstraf tegen die die renbeul geëist. De arrestatie geschiedde in de afge lopen nacht om drie uur in het paviljoen Hotel des Indes, waar de sultan verbleef, door de politie van de negara in samen werking met de militaire politie. Dins dagavond om negen uur was het be sluit tot ontslag als kabinetslid door president Sukarno ondertekend. „Lang heeft de regering geaarzeld alvorens tot deze zeer ver-gaande stap over te gaan", aldus de verklaring over de arrestatie, „doch het belang van de terugkeer van de normale toestand van rust en orde voor het algeheel welzijn van het volk gaf hierbij de doorslag. De regering van de R. I. S. doet thans een beroep op alle burgers van Indonesië, deze regeringsmaatre gel rustig en kalm op te nemen". Tegelijk met sultan Hamid werden nog enige personen gearresteerd, onder wie John McCloy, de Amerikaanse hoge commissaris voor Duitsland, heeft Sis' teravond in een toespraak te Londen nogmaals met de grootste klem ver zekerd, dat de westelijke gealHe®rae™ vastbesloten zijn in Berlijn te blijv^"' welke „slinkse methoden het Kremi ook moge gebruiken om de kloof tus sen Oost en West te verwijden en va» Duitsland een vazalstaat te maken „De communisten zullen er niet in sla- Na de mislukte poging van enige ja ren geleden om de goudschat van het in 1917 gezonken Duitse s.s. Renate Le onhard te bergen, hebben bewoners van de Zaanstreek thans nieuwe plannen ge maakt om de kostbare lading van dit schip in veiligheid te brengen. De Renate Leonhard werd tijdens de eerste wereldoorlog op de Haaksgron- den ten Westen van Texel getorpedeerd. Het schip verdween in de golven met aan b or.-i 4; 4 kisten, die elk.37',4 kg goud hr.alten, voorts een grote partij zilver en 6 a 700 ton cacaoboter. Men wil bjj de nieuwe p6ging gebruik maken van een drijvend eiland van buis constructie, welke methode reeds door de Amerikanen in de Golf van Mexico 'wordt, toegepast bij het boren naar olie. Om de berging financieel mogelijk te maken hebben inwoners van Wijdewor- mer, Zaandam, Zaandijk en Koog aan de Zaan een naamloze vennootschap ge vormd- De schatgravers menen de plaats waar de schat zich moet bevinden, te kennen. Bovendien heeft men een wichelroede loper uit Utrecht driemaal een onder zoek laten instellen. Deze heeft elke keer opnieuw bevestigd, dat de plaats, die door een boei aangegeven wordt, de juis- te is. Door een toeval is de heer C. van der Toorn uit Zaandam, een van de gega digden, op het spoor gekomen van de enorme schat, waarvan de waarde op 7b millioen gulden wordt geraamd. HtJ kocht n.l. in 1938 een partij cacaoboter bij G. de V., een redder uit Den Helder. Deze vertelde hem, dat de cacaoboter afkomstig was van de Renate Leonhard en dat hu in 1917 bij de reddingspogin gen was geweest. Hij had toen enige mannen van boord gehaald. E'en vrouw, die ook aan boord was, wilde het schip niet verlaten „omdat er zoveel goud in het schip was". Ze was met het schip in de golven verdwenen. 1^1 ov«- te nemen", zo aeids McCloy. „De vnj,e mannen en vrouwen zullen dit met toestaan, evenmin als wij. De pogingen van de ?us®®a om Berlijn te overheersen hebben inmiddels dramatische vormen aangeno men, In deze campagne gebruiken zij 'GtlliHirliow vn.fi.Ti'c (il&diÜTV dezelfde methodeij als de nazi's deden marcherende jeugd, monster-vergaderin gen, beroepen op het militairisme en het nationale front, geweld tegen tegenstan- deis en voortdurende zuiveringen. Niet tegenstaande de plechtige beloften om het Duitse militairisme buiten de wet te Suellen, trainen zij in de oostelijke zóne Duits legL''n0,m V9n "Volkspolitie" een De kloof tussen Oost en West maakt volgens McCloy de inschakeling van Duitsland by een Verenigd Europa dringender, maar ook zonder deze drei ging zou zij noodzakelijk zijn. Een van de redenen, waarom tot snelle actie overgegaan dient te w orden, is dat Amerika thans bereid is de vorming van een Europese eenheid te steunen, „maar dit zou kunnen veranderen" „Op het ogenblik heeft het westen de ^eleg-enihiei-d, zich voor éigen verdediging te verenigen. Duitsland verkeert nog n een vormingsstadium en ik geloof, dat het zich bij Europa wil aansluiten. Mor gen wan ae toestand in Duitsland en an dere Europese landen veranderd zijn, waardoor het misschien moeilijker zal worden tot eenheid te geraken", aldus Met-toy, diie van mening is, dat geen per manente oplossing voor het Duitse vraagstuk mogelijik schijnt, zonder een doeltreffende Europese eenheid. De Westelijke mogendheden te Ber lijn hebben een geallieerde generale staf opgericht, welke in geval van nood in functie zal komen en in sommige op zichten gelijkt op de S.H.E.A.F., het hoofdkwartier van de geallieerde expe ditieleden tijden* de veria*- Er is echter geen opperbevelhebber, want deze post zal eerst vervuld worden in geval van agressie. De Berlijnse ge allieerde staf heeft vier afdelingen en zijn eerste taak is: maatregelen te bera men voor de onderdrukking van een eventuele putsch door Oost-Europese elementen. West-Duitse autoriteiten zul len aan de besprekingen in alle vier af delingen deelnemen. mr. Tilenius Kruythoff. die leider was van de West Borneose delegatie ter R. T. C.. Een woordvoerder van de militaire gouverneur heeft voorts Aneta meege deeld, dat de adjudant van de sultan, ka pitein Van der Meiden, die toevallig bü de arrestatie aanwezig was, hedennacht werd meegenomen, doch intussen weer is vrijgelaten. De arrestanten zijn hoofd zakelijk Nederlanders, aldus de woord voerder, die er aan toevoegde, dat in het totaal vijf tot zeven personen behalve Hamid zijn gearresterd. Aneta verneemt uit gezaghebbende In donesische militaire en civiele kringen, dat Hamid er van verdacht wordt, voort durend met Westerling in contact te heb ben gestaan en wel van voor de souverei- niteitsoverdracht tot na de uitvaardiging van het arrestatiebevel tegen Westerling. In deze kringen herinnert men in dit verband aan de mislukte pogingen tot een aanval op Djakarta en op het parle mentsgebouw toen daar de openingszit ting werd gehouden. Volgens deze krin gen zal Hamid geconfronteerd worden met getuigen in deze zaak en hangt het van het verhoor af, of tot nog .meer ar restaties moet worden overgegaan. Hamid II was in het RIS-kabinet mi nister zonder portefeuille en nam aan de RTC deel als hoofd van de delegatie der BFO. Juist vandaag zou in het parlement van de RIS een motie worden behandeld, waarin wordt aangedrongen op opheffing van de Daerah West-Borneo, waarvan hij leider is. Naar verluidt was hij van plan vandaag naar Pontianak te ver trekken Gisteren nog meldden wij, dat de sultan Te Kimswerd in Friesland is gisteren die dertigjarige W. die Jong uit Oostenend, die een bezoek bracht aan de groenten- kwekerij van de heer P. Westra, met een fruitladder in de ruiten van een broeikas gevallen. Hierdoor werd zijn halsslag ader doorgesneden. Het slachtoffer werd benarde tijden In een algemene besturen vergadering van volkstuinders is onder het motto „De gezonde volkstuinder geeft zijn zieke medeburger iets van zijn overvloed", een voorstel van het hoofdbestuur aanvaard om op Zaterdag 2 September aan de pa tiënten van de ziekenhuizen in de gemeen ten, waarin georganiseerde volkstuingroe- pen zijn gevestigd, fruit en bloemen aan te bieden. De volkstuinders worden reeds nu opgewekt een hoekje te reserveren, waarvan de opbrengst zieke medeburger* ten goede zal komen. Zondag trokken welpen en kabouter* uit, om eveneens goede gaven, grotendeels uit eigen mond gespaard, aan misdeelden toe te reiken. Kijk, zo lang nog dergelijke daden wor den gepropageerd en gesteld, behoeven we aan de „wereld" nog niet te wanhopen. Zolang de bron der goedheid nog stroomt, zolang staat het vast, dat het t leven dragelijk kan zijn. Zulks even onom- stootbaar als Adam van klei werd ge maakt. Al is de scheppingshistorie van de eerste mens uit aarde dan volgens „De Waarheid" een dichterlijk verhaal, door sommige godsdienstige stromingen tot dogma verheven. Met de eis en de plicht om goed te zijn wordt echter de hand gelicht. Men geeft wel, maar men is er zelf niet bij, d.w.z. het gevraagde offer wordt een ander min of meer toegeworpen (collecte in kerk of buitenshuis) of men geeft zonder het aan trekkelijk aroom van meeleven, van be langstelling. Het helpen voorzien in de materiel» noden is reeds een ontzaglijk terrein, waarop nog een groot aantal werkkrachten arbeid kan vinden. Veel uitgebreider, veel pijnlijker, veel afschuwwekkender zelfs is de geestelijk» nood onder de burgerij. Om die geestelijke behoeften is nog veel meer noodzakelijk dan een vriendelijk ge zicht en wat goud. Geestelijke nood moet worden gepeild en dat eist studie, begrijpen van de mens in zijn zwakheden, zijn milieu, zijn erva ringen, zijn teleurstellingen en tegenheden. Oud en jong gaan om dezelfde en om verschillende redenen gebukt onder zor gen van heden en voor de toekomst. Zorgen zijn evenwel geen vruchten van. de na-oorlogse tijd- Zorgen zijn er altijd geweest, zij het misschien niet zo alge meen en in zo'n aantal als nu. Maar de methode van het dragen is veelal verleerd. Oplossingen worden ge zocht in het rumoer, en buitenshuis in de verstrooiing. Doch met deze methode beeldhouwt men geen karakters. Gebed, Godsvertrouwen en- rust in God, Die is van alle tijden, kunnen de diepe wonden, die het leven slaat, van haar pij nen verlossen en helen. Men is evenwel zo spoedig uitgebeden, men wil actie, het Godsvertrouwen is maar een halve meter lang en de rust in God zal wel saai zijn. In die richting wer ken lijkt zo doods. Onder de jongeren voelt de grootste helft voor niets, terwijl de kleinste helft om daden schreeuwt. Er is lamlendigheid en geluidsproductie. Beide factoren houden een gevaar in. Het leggen van een goede geestelijke basis, waarop geloof, cultuur en sociaal werk serieus tot vruchtenrijk resultaat kunnen komen, is een karwei van inge spannen arbeid. Dat leggen eist durf, aan pakken, volhouden, oefenen. De toekomst ligt in de handen van d« jongeren. Zij dienen derhalve zich te be zinnen, vandaag nog, op een levensvorm, een levenshouding, waarop Kerk, staat, maatschappij en naaste kunnen steunen in allerlei omstandigheden, maar vooral in. naar het ziekenhuis te Hartogen ver voerd. waar het na aankomst is over leden. Leren leefd. leven! D» meesten worden ge- HENK VAN DER MAZS. Hedenochtend zijn te Makassar, om on geveer half zes plaatselijke tijd, militaire acties begonnen in het kampement van de kortgeleden naar de strijdkrachten van de V.S.I. overgegane compagnie van het voormalige KNIL „Abdoel Aziz" aan de Verlengde Klapperlaan, waar o.a. mi litaire politie en troepen van de R.I.S. zün gelegen. Er is gedurende korte tyd een vuur gevecht geleverd, waarbij een klein aan tal doden is gevallen. De „Abdoel Aziz"- compagnie bezette enkele ministeries, het gebouw waar de radio-omroep is onder gebracht en het hoofdkwartier van de „Apris". Een andere groep van de voormalige KNIL-compagnie trok naar de woning van de territoriale ,.Apris"-commandaot in Oost-Indonesië Molointa. die* tezamen met vier andere officieren, werd medege nomen naar het inmiddels eveneens be zette hoofdkwartier van de „Apris" aan het Freylingsplein. Reuter meldt, dat aan de actie door verscheidene honderden manschappen van de Oost-Indonesische troepen werd deelgenomen. Behalve de territoriale „Apris"-commandant zijn 140 andere offi cieren en manschappen gevangen geno men. Aneta meldt nog dat door de Dienst Legereontacten van het Nederlandse leger te Djakarta het volgende communi qué is uitgegeven: „Te Makassar zijn on geregeldheden uitgebroken. Van de zijde van het commando der Nederlandse strijdkrachten is al het mogelijke gedaan om te voorkomen dat de onder Neder landse leiding s'.aande troepen in de on geregeldheden zijn qf worden betrokken'.' Da aanval van im troepen word on dernomen bij het licht van de onder gaande maan juist een uur voor twee Nederlandse schepen in de haven zou den aankomen met 900 man federale troepen. Reuter meldde gisteravond, dat de autoriteiten in Oost-Indonesië strenge maatregelen troffen om ongeregeldhe den te voorkomen, wanneer vanmorgen het „ongevraagde" bataljon van fede rale Indonesische troepen in Makassar zou aankomen. Deze troepen uit Djakarta zouden ter stond na hun ontscheping naar barak ken worden overgebracht, waar zij tij delijk zouden worden geconsigneerd. De 2000 man Indonesische troepen van het K. N. I. L., die in de stad hun overgang naar,het leger van de R. I. S. afwachten zouden eveneens voorlopig van de straat worden gehouden. Dr. Ratulangi, de Oost-Indon. minister van voorlichting, heeft gisteravond in een speciale radio-boodschap een be roep gec'aan op de bevolking van Ma kassar om de federale troepen vreed zaam in de hoofdstad te ontvangen. Hij verklaarde, dat de R.I.S.-regering be voegd was voor garnizoensdienst troe pen te zenden naar de deelstaten. De 900 mar. speciale poiitietroepen in Makassar waren opgeroepen om te hel pen bij het voorkome:. van ongeregeld heden en een zegsman van de regering verklaarde, dat er drastisch zou worden opgetreden wanneer er enige poging werd gedaan om de federale troepen te gebruiken ter ondersteuning van enige politiek» (roep in Gisterenmiddag kwam de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck op Schiphol aan, terug van de Unieconferentie in Djakarta. I an links naar rechts: mevr. Lieftinck, prof. mr. P. Lieftinck, minister I an Schaik, minister Van Maarseveen en mevrouw Van Maarseveen. De persdienst van de communis tisch georiënteerde S.E.D. heeft te verstaan gegeven, dat de voorgeno men Pinkstermars in Berlijn, waar aan 500.000 leden van de door com munisten beheerste „V rije Duitse jeugd" zullen, deelnemen, slechts in de sovjet-sector zal worden gehou den. De West-Berlijners worden uitgeno digd de „reusachtige demonstratie in Oost-Berljjn" te komen zien. Verzekerd werd, dat de motieven voor de demon stratie niet die waren, „welke men er in Westerse kringen aan toeschrijft". Zoals gemeld, was aanvankelijk het plan, de .ieugdmars door West-Berlijn te houden. De West-Berlijnse autoriteiten loodden uitgebreide voorzorgen aange kondigd en ook de geallieerden beraam den veiligheidsmaatregelen. Dat de com munisten van het aanvankelijke plan van „de verovering van West-Berlijn" heb ben afgezien, is waarschijnlijk minder omdat zij terugschrikken voor botsingen dan wel dat zjj liever niet hebben, dat de jongeren uit Oost-Duitsland de toe standen in West-Berlijn van nabü leren kennen, omdat die in werkeliikhcid nog al was verschillen van die, welke door de rode publiciteitsorganen werden afge schilderd. Al zal de mars niet door West-Berlijn gehouden worden, toch zal dit stadsge deelte „bewerkt" worden. Ongeveer 20.000 leden van de „Vrije Duitse Jeugd" zullen individueel de zöne-grens over schrijden om op de hoeken der st~a debatten te beginnen. De kans :>-> v-r- ordelijkheden, hoewel geringer dar. /.iea aanvankelijk liet aanzien, blijf, dus be staan,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1