Abdul Aziz naar Djakarta ontboden Opstandelingen zijn nog de baas Makassar MORGEN Minister Wijers gaat heen Anti-Leopoldistisch Van Zeeland vat formateurstaak krachtig aan geroffel PVesterling moet wachten De. valse bisschop van Kameroen De man zou niet helemaal toerekenbaar zijn Werkloosheid een stuk gedaald De werkloosheidspiek vertoont gelukkig een belangrijke daling in Vonnis in Praags priester-„proces "'r Op de IRIBUNE Donderdag 6 April 1950 r~ DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Hofauto liad aanrijding met fietser „Truculent" naar de slop er Gevangenisstraf niet 40 dagen verlengd In Rome kraait nog een rekening van onbetaalde pontificale gewaden Shinwell verdedigt Stracliey - i Dank zij voorj aars- seizoen China's hongersnood \f! WEERBERICHT De zondebok Vliegtuigen naar Makassar Oost-Indonesisch kabinet vroeg ontslag Goede Vrijdag ff aoRHto Variërend van levenslang tot twee jaar Prinses Margriet was getuige van botsing wmmm De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat de minister van Justitie, mr. Th. R. J. Wijers, op medisch advies gedurende enige maanden rust zal moeten houden. Het wordt wenselijk geacht, dat hij zich ook daarna niet meer blootstelt aan de spanningen en vermoeienissen, aan 't ministers ambt verbonden. Daarom is Z. Exc. voornemens, na de be handeling van de begroting van Justitie in de Eerste Kamer en van het wetsontwerp op de econo mische delicten in de Tweede Kamer aan H. M. de Koningin ontslag uit zijn functie te ver zoeken. DUBBEL SPORTIEF paasdiamanten jft Een nieuw raadsel ~?r~ g|| yiiiÉ$ sa ii|g§ V. S. willen voedsel zenden maar. 1413 "A De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Vannacht kans op lichte nachtvoret. Hier en daar ochtendmist, overigens droog en overdag op de meeste plaatsen zonnig en warmer weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Zui delijke richtingen. Vrijdag 7 April: Zon op 6.03 uur, onder 19.33 uur; maan op 1.20 uur, onder 7.56 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAÜÏ De toestand in Makassar was gisteren, na de militaire coup, al vrij spoedig weer rustig, maar de opstandelingen onder lei ding van de voormalige K.N.I.L.-kapitein Abdul Aziz hielden het heit in handen De boten met federale troepen zijn een eind buiten de haven van Makassar voor anker gaan liggen, waar verdere opdrach ten afgewacht worden. De opstandelingen kregen van de RXS.-regering bevel naar hun garnizoenen terug te keren, terwijl Abdul Aziz naar Djakarta ontboden werd om zich te verantwoorden voor de op stand. De commandant van het K.N.I.L., luit.- generaal Buurman van Vreeden, waar schuwde Woensdagavond in een radio redevoering de troepen van het K.NI.L. ernstig zich niet te mengen „in zuiver interne aangelegenheden der R.I.S.". Hij zei, dat het K.N.I.L. geen partij mag kie zen in interne geschillen, die de R.I.S. betreffen. De generaal wees op de geva ren. verbonden aan het niet opvolgen van deze order, „hetgeen een ordelijke reor ganisatie van het K.N.I.L. in de waag schaal zou stellen". De Oost-Indonesische regering heeft gezegd, dat zij de actie van Aziz ten strengste afkeurt. In een communiqué van het ministerie van Voorlichting van de RIS werd gemeld, dat verwacht wordt, dat de territoriale commandant van de federale troepen, kolonel Moko- ginta (die naar verluidt gevangen zou zijn genomen), naar Djakarta zal komen om rapport uit te brengen over het ge beurde. Indonésische regeringsautoriteiten hebben naar Ass. Press meldt, ver klaard, dat de opstand het gevolg is van de erfenis, die de Nederlanders de nieuwe natie hebben nagelaten, n.l. kunstmatige staten en een vijandig Indonesisch leger. Over het verloop van de actie op Ma kassar kunnen wij nog melden, datku pitein Aziz een ultimatum had gest.e aan de commandant van tet 'Pen schip Waikelo, dat emge de kust onder stoom ligt, met zijn troe pen aan land te brengen om bloedver- gieten te voorkomen. Het ultimatum werd doorgegeven via de Amerikaanse majoor Cartwight, militaire waarnemer der V. N., die met een motorboot naar dé Waikelo bracht. Proclamatie In de loop van de ochtend maakte Abdul Aziz via radio Makassar de vol gende proclamatie bekend: Kapitein Abdul Aziz van het Apris- leëei verklaart namens de onder hem strijdende militairen, voor zover nog niet door de regering van de E I. S. in het Aprisleger opgenomen dat zij door de omstandigheden g^wongen, uit eigen beweging heden, vijf Apri voormiddag zich hebben losgemaakt van het K. N. I. L.-verband en als vrije strijders optrekken voor het be houd van de negara Indonesia Timur Alle Nederlandse militairen waren gis- Wmnrsen om 6 uur geconsigneerd in de kazerne De commandant van de Ned. troepen, kolonel Schotborgh, was vol gens kapitein Abdul Azit, de leider der in verzet gekomen groep, „onder be scherming" gesteld. Aziz zei, dat indien de federale troe pen zouden proberen aan land te gaan wij ze er uit zullen schieten". De ge vechten gistermorgen hadden slechts drie kwartier geduurd en hij had daarbij de beschikking over ongeveer 150 man. Intussen seinde de correspondent van Aneta te Makassar, dat 700 Indonesische leden van het K.N.I.L. aldaar een motie hebben aangenomen, waarin gezegd wordt dat men niet instemde met de komst van voormalige T.N.I.-eenheden naar Makas sar. voordat het personeel van het K.N.I.L. is overgegaan naar het leger van de R.I.S. De motie drong er op aan de termijn voor overgang van de resterende K.N.I.L.-troepen te Makassar te verlengen en als datum daarvoor vast te stellen 10 April. De Indonesische regering heeft een vliegtuig naar Makassar gezonden om de minister-president van Oost-Indone sië, dr. Diapari en kapitein Andi Abdui Aziz, de leider van de staatsgreep van Woensdag en voorts de plaatselijke com mandant af te halen en hen naar Dja karta te brengen. De Ned. legercommandant, luit.-gene- raal Buurman van Vreeden, is naar Makassar vertrokken om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Een Ned. woordvoerder in Djakarta zou volgens Reuter hebben dat enkele manschappen van net K. I L. onder druk hebben deelgenomen n de actie. De meesten hunner zijn nu echter in hun kwartieren teruaoe- keerd Het Oost-Indonesische kabinet heeft gisteren zijn ontslagaanvrage ingediend, dat echter door de president is afgewe zen Het kabinet vroeg om ontslag, om dat de Indonesische federale regering te Djakarta zijn waarschuwing, dat er moeilijkheden zouden komen, indien fe derale troepen te Makassar landden, m de wind had geslagen. Dr. Hatta, minister-president van de R. I. S., heeft dr. Diapari telefonisch verzekerd, dat er geen troepen zullen landen, voordat de toestand opgeklaard is. Wie is Afocul Aziz, de leider der ver zetsbeweging in Makassar? Reuter en A.P. vertellen over hem. „95 dat hij 26 jaar oud is «n sergeant is ge weest bij de eerste Britse^ luohtlan.iings- divisie, de „Rode Duivels Daarna was hij compagnie-commandant in t KNIL. Hij is op Celebes geboren en in Enge land en Colombo als parachutist opge leid (volgens A.P. tegelijk met Wester ling). In September 1945 werd hij ais parachutist boven Sumatra gedropt. Hij bevond zich in het zelfde vliegtuig als Westerling, maar behoorde niet bij het peloton van Westerling. In 1947 werd hij officier m het K. N. I. L. en de vori-ge week werd hij met zijn compagnie bij het Indonesische fede rale leger "ingelijfd. Hij legde er de na druk op dat zijn actie nieta te maken had met Westerling. De tien kloosterlingen, die onder beschuldiging van „verraad en spionnage" in de afgelopen vijf dagen te Praag terecht stonden zijn gisteren tot vonnissen, variërend van dwangarbeid voor 't leven tot voor de tijd van 2 jaar, veroordeeld. Dr. Jan Mastilak, rector van de theolo gisch instituut bij Praag, kreeg levenslang, de pater Dominicaan, prof. dr. Braito te Olomouc (Olmütz) 15 jaar, de pater Fran ciscaan dr. Urban, 14 jaar, dr pater Jezuiet Kajpr uit Praag 12 jaar, de pater Redemptorist Jan Blesik 10 jaar, de pater Jezuiet Mikulasek, uit Praag, 9 jaar, de pater Premonstratenser Bartak, provisor van een klooster in Moravië, 2 jaar. De abt van een Premonstratenser klooster in Moravië (naam verminkt in Reuterbericht) kreeg 25 jaar; de Pre monstratenser dr Bohumil Tajovsky, abt van een klooster in Bohemen, 20 jaar en de Pater Pro' nciaal der Jezuieten m Tsjechoslowak:,e. Silhan, 25 jaar. Drie van de tien kloosterlingen zullen in ho ger beroep gaan, aldus meldt het com munistische persbureau Ceteka. Dinsdagmiddag om ongeveer half vijf wilde een wielrijder de betonweg Biltho- ven—Soestdijk dwars oversteken. Toen een auto snel naderde, toonde hij enige aarzeling. De chauffeur van deze auto deed al zijn best om een aanrijding te voorkomen, maar slaagde daarin met ge heel. De wielrijder werd aangereden en tegen de grond gesmakt, Hij is met een lichte hersenschudding naar zijn woning te Soest vervoerd. De auto, waarin Prinses Margriet bleek te zitten, die zeer onder de indruk was van het gebeurde, kwam tegen een kilo meterpaaltje langs de weg tot stilstand.,--- - ;o ,„;M- Even later passeerde toevallig een andere klaai de hij pertinent, dat hp vlug wilde hofauto, waarin Prinses Margriet over- te werk gaan en eerst met zijn even- stapte. De chauffeur van eerstgenoemde tuele nieuwe regering het vertrouwen auto bleef met de wagen achter voor het wilde vragen in Kamer en Senaat afzon- politie-onderzoek Eerlijk. Welke de politieke constellatie •X Dit is het nieuwste straalgevechtsvliegtuig van de Hawker fabrieken. Het is de Hawker P 1052; het toestel heeft een spanwijdte van 9.50 meter en een lengte van 12 meter. De stoel van de piloot is zo geconstrueerd, dat bij een ongeval de piloot met zetel automatisch uit het toestel wordt geslingerd, om dan natuurlijk veilig aan een parachute te landen. U heeft altijd nog, zonder het te we ten, iets van ons te goed. Het betreft de kampioenschappen van de Kath. Turnkring Rotterdam, die enige tijd (om precies te zijn: achtweken) geleden werden gehouden. U heeft er in zekere zin recht op, en trouwens het Vlaardingse WIK en het. Rotterdamse ALO ook, en tenslotte niet minder ook het Kringbestuur, dat verheugd mag zijn over zo'n goede geest in zijn Kring als uit onderstaand P.M. zal blijken. Aanvankelijk was er niets aan de hand: ALO en Spartaan wonnen bij de dames resp. de heren de bekers, en dat was normaal, want zij deden dat al voor de derde achtereenvolgende maal. En toch is ALO die dames-beker inmid dels kwijt. Dat ging zo: Na afloop van de wedstrijden gingen de leiders van WIK de diverse wed strijdbepalingen nog eens na en toen bleek dat er „iets zat". De puntentel ling klopte niet met deze bepalingen. En de zaak werd uitgezocht. Wat was het geval? Tijdens de wedstrijden bleek, dat een der verenigingen door een eigen ver gissing niet kon deelnemen. Uit overwe gingen van sportiviteit jegens deze club, die de bepalingen verkeerd begrepen had, werd toen besloten om in de bepa lingen een zodanige wijziging aan te brengen dat bedoelde club wel mee kon d°AUe verenigingen hadden haar fiat gegeven (en dat was sportiviteitsstaal- tje nr. 1). behalveWIK, waarvan de leider door een pure toevalligheid niet bij dat onderhoud aanwezig was ge- Achteraf kon WIK moeilijk accoord gaan en het Kringbestuur moest de vereniging gelijk geven, want zonder genoemde wijziging zou bij de dames niet ALO doch WIK kampioen zijn ge worden WIK werd nu achteraf toch kampioen. Het Kringbestuur kon niet anders. En ALO nam een sportieve hou- dl Zo toog op een donkere avond een de putatie van ALO uit Rotterdam naar VIaardingen, om daar aan WIK de kan - pioenstitel plus de beker over te dragen En dat was dan sportmteitsstaaltje n°Óf2'dit allemaal belangrijk is? Och... In ieder geval moest de rechtzetting toch komen. Maar vooral: juist in zulke ogenschijnlijk „kleine" dingen komt de echte sportieve geest tot umng- fin dat is inderdaad belangrijk. Verkwikkende voorbeelden zijn nodig. SUPPORTER (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Prof. Dr. Paul van Zeeland, die tij dens zHttJttidiepenode en talrijke an dere verblijven in de nieuwe wereld heeft geleerd wat vlug werken is, heeft geen gras over zijn formateurschap laten groeien. Hij bevond zich gisteren morgen nog te Parijs, toen hij vernam, dat de prins regent hem wenste te ont moeten. Twee uur'later landde de mi nister van buitenlandse zaken op het Brusselse vliegtveia Meisbroek. Een half uur daarna, was hij in het konink lijk paleis en weer een half uur later vernam men, dat hij een hem door de regent aa,igeboden formateurschap had aanvaard. OnmiddelRik daarna legde hij de pro- tocolaire bezoeken af bij de aftredende premier Eyskens, de gewezen formateur Devèze en bh de voorzitters van Kamer en Senaat. Deze bezoekeh werden ge volgd dooi; besprekingen met leidende pojitieke persoonlijkheden en enkele uren na het ontvangen van zijn opdracht had hij feeds een eerste contact met de pers. Veel kon Van Zeeland ons daarbij na tuurlijk nog niet vertellen. Alleen ver- 11.J I.U ..u.n xzrilrla zijner regering zal zijn, kon hij nog niet zeggen. Tot zover de formateur. Het op de voorgrond treden van de heer Van Zeeland schijnt de panische schrik, die bij de socialisten nu al weken lang heerst, nog te hebben doen toene men. Zij kennen hem n.l. als een Jhan, die, evenals Eyskens, een „doordrijver is. Zij weten ook, dat hij niet bang is voor hun bedreigingen. Hij beschikt over grote politieke gaven en zal, evenals zqn voorganger Eyskens, niet door de oppo sitie met zich laten spelen. De socialisten hebben zo juist hun be dreigingen zo mogelijk nog verscherpt. In dagorders en oproepen hebben zjj het voortdurend over het in strijdpositie brengen van al hun formaties om zich met alle kracht tegen de terugkeer van Leopold te verzetten. De heer Spaak, die, zoals men weet, eens publiek heeft ver klaard, dat hij zijn partij tot in het dwa ze toe zal volgen, moet voortdurend de gróte trom blijven roeren om te trachten de moed er in te houden. In het Franse hoofdorgaan van zijn partij valt hij zo juist weer de koningsgezinde Belgen aan en natuurlijk meer speciaal de C. V. P. Hij heeft het thans n.l. over „een meer derheid zonder politiek inzicht, waarin het afschuwelijkste flamingantism sa mengaat met een clericalisme in zijn meest hatelijke vorm en een royalisti sche opvatting uit lang vervlogen tjj- d€De man „die zijn partij tot in het d'i/aze toe volgt" noemt daarna het optreden van de koningsgezinde Belgen „pure krankzinnigheid". Intussen is het een feit, dat diezelfde loyale meerderheid zich niet in het minst stort aan de banbliksems van Spaak en dat zij vastberaden haar einddoel blijft nastreven: „Leopold terug op de troon van België". De Britse duikboot „Truculent", die in Januari na een aanvaring in de Theems- mond gezonken is en vorige maand werd gelicht, zal worden gesloopt, aldus heeft de Britse admiraliteit beslist. Bij de ramp van de „Truculent" zijn 64 mensenlevens verloren gegaan. De bouw van het schip kostte drie en een half mil- lioen gulden, i Nog in de „Gongslagen" van gisteravond werd de lezerskring opgeroepen zich te bezinnen op een levensvorm, die de naaste vooral in zijn geestelijke nood tot steun kan zijn. Aan dat artikel haken we gaarne vast want ook wij komen met een drin gend beroep op Uw naastenliefde. TV H Vader verwacht ter gelegenheid van het' H Jaar een geweldige terugkeer tot God en de Kerk. Hij rekent daarbij ech- tor on onze medewerking. De Paastijd is zo'n extra periode van „vaderhuis-zoeken door halve en hele afgedwaalde landgeno ten. De H Hart-devotie biedt voor deze actie een allerkrachtigst hulpmiddel volgens de geschriften van St. Mechtildis, wier „Boek der Openbaringen" in de Kerk groot aan zien geniet. Deze St. Mechtildis smeekte eens onder tranen om barmhartigheid voor een ziel, die haar ondergang tegemoet ging. Aan de Heilige werd gezegd: „Mijn dochter, zeg aan die ziel, dal zij, als zij zich wil bekeren en vergif fenis verwerven, dat in Mijn Hart moet zoeken". St Mechtildis zag daarna, hoe de Liefde in de gedaante van een schone maagd in Jesus' Hart herhaalde malen een diamant weekte, ten teken, dat het H. Hart ook de verstoktste harten vermurwen kan, Later werd de Heilige nog toegevoegd: Wie met vrucht voor de zondaars wil bidden, heeft niets an<^®Fs,,Je c'°en».an Mij te smeken bij de liefde van Mijn Hart". We kennen derhalve de te volgen weg. Niet ieder heeft gelegenheid of capacitei- ten om afgedwaalden onder handen te ne men. Doch elkeen kan een bepaald gezin of persoon in de bijzondere liefde en barmhartigheid Gods aanbevelen. Elke parochie telt bij tientallen, sommige zelfs bij duizenden, iieden, die hun Pasen niet meer houden. Help mee in vurige activiteit van die diamanten weken,opdat in de komende weken vele honderden tot inkeer mogen komen. Men kent het woord: „Eén recht vaardige kan voor duizend zondaars ver giffenis verwerven". En nóg is de wereld niet heilig. Pasen 1950 worde op bijzondere wijze de tijd der Paas-diamanten. A1UTOK. Na de arrestatie van de valse bisschop, welke in Frankrijk te Bourg-en- Bresse plaats vond, is er het een en ander aan liet licht gekomen, dat een merkwaardig licht werpt op de figuur van Leon Paget, de Belgische oplich ter, die gelden inzamelde z.g. voor de melaatsen van de missie in Kameroen, een vroegere Duitse kolonie in Afrika. Rij maakte, zoals we reeds uitvoerig gemeld hebben, talrijke slachtoffers in Geneve, Brussel en Antwerpen, tege- lijkertijd optredend als een soort agent van een organisatie voor de handel in blanke slavinnen. Wanneer men bijgaande foto be schouwt, welke door Paget werd ge geven aan mensen, van wie hij een bij drage voor zijn „missie" ontving, K®" men zich enigszins voorstellen, dat velen zich door zijn optreden hebben late» verleiden tot een nauwer contact met dn bijzonder van de tongriem gesneden per sonage. Zijn voorkomen en zijn wtanier van doen waren uitermate bedriegeliJK en hij wist de geestelijke gewaden met een imponerende waardigheid te dragen. Bij zijn arrestatie te Bourg-en-Bresse zag hij er heel anders uit. Hij had, na het arrestatiebevel van de Zwitserse pe titie, waardoor ook de Belgische en de Franse gealarmeerd waren geworden, België overhaast moeten verlaten. 0<xk in Frankrijk moet hij zich niet veine hebben gevoeld, weshalve hij naar een klein stadje als Bour-en-Breese toos' Het portret van de valse bisschop, dat deze aan de. weldoeners van de melaatsen-missie in Kameroen taf. z.g. Maar ook daar zat de politie hem op de hielen. De telefoonjuffrouw van het postkantoor, die voor hem een verbin ding met Brussel 'had aangevraagd, had hem met enig wantrouwen bejegend, want hij was ongeschoren en zijn bur gerkleding getuigde van een lange reis en droeg kennelijk de sporen van een overnachten in een trein of op een sta tion. Het verbaasde haar eigenij'k niet, toen opeens een gendarme binnentrad, die de vreemdeling arresteerde en hem direct met zich mee voerde. Paget bood niet de minste weerstand. Even daarna kwam de verbinding met Brussel door. „Hallo, hallo", zei de telefoonjuffrouw vrin Bourg-en-Bresse argeloos, ,,le mon sieur qui a demandé Bruxelles est sorti en ce moment" (de meneer, die Brussel heeft aangevraagd is zojuist weggegaan). Hierop werd de verbinding verbroken. De telefoonjuffrouw had haar natuurlijk moeten aanhouden, opdat de politie had kunnen nagaan, wie daar aan het andere einde van de lijn met Paget wilde spre ken. Wellicht een medeplichtige. Maar ze was te zeer verbouwereerd. Ten slotte wordt er niet elke dag op het telefoon kantoor van Bourg-en-Bresse iemand ge arresteerd Naar uit berichten uit Genève blijkt, i» de valse bisschop daar in begin februari aangekomen. Met de collecte, die hij hield na zijn rede hij de vertoning van de film van de Pastoor van Ars, haalde hij 370 Zwit serse francs op. Behalve zijn portret, schonk hij aan de edele gevers nog een prentje, waarop zijn wijding tot bisschop in herinnering werd ge bracht. Deze zou kort te voren en wel op 2 Februari, te Rome in de .Six tijnse Kapel van het Vaticaan hebben plaat* gevonden, In Rome i» than* bekend gemaakt, dat Paget de bis schopsgewaden etc. daar in het be gin van dit jaar voor 270.000 lire heeft gekocht, maar nooit betaald. Hij kende tamelijk gjed Italiaans, het geen te verklaren valt uit het feit. dat bij met een Italiaanse vrouw getrouwd is geweest, die zich eohter van hem heeft laten scheiden. De reden hiertoe ligt ta melijk voor de hand- Want de Franse rechter van instructie, die Paget reeds enkele verhoren heeft afgenomen, helt steeds meer naar de conclusie over, dat de man niet helemaal toerekenbaar is. Dit zou ook geconcludeerd kunnen wor den uit verschillende van zijn uitlatingen, tegenover personen te Genève gedaan en waarover men zich achteraf eigenlijk niet meer verbaast. Naar het schijnt, moet de man vervuld zijn van wilde wraakgevoelens over ver meende, onrechtvaardige bejegeningen. We hebben er reeds op gewezen, dat het zich uitgeven voor bisschop toch wel een heel opvallende vermomming voor een oplichter en handelaar in blanke slavin nen was, die als het ware automatisch tot zijn ontmaskering, vroeg of laat, zou moeten hebben geleid. Leon Paget heeft in Henegouwen een seminarie bezocht, maar moest dit een jaar voor zijn priesterwijding verlaten. Sindsdien schijnt hij bezield te zijn ge weest door een verlangen, de Kerk zo veel mogelijk in discrediet te brengen, terwijl hij tegelijkertijd beheerst werd door een ziekelijke neiging, tóch te doen, wat hem indertijd ontzegd werd. Zijn geval staat niet alleen. Want de „Tribune de Genève" maakt melding van een sóórt- gelijk feit, dat beschreven is in een boek je hetwelk in 1837 te Parijs is versche nen Het bevat de autobiografie van een zekére Collet, die op dezelfde wijze op trad als Paget en er groot op ging, alle bedieningen van het priesterschap te hebben uitgeoefend, zonder daartoe ge rechtigd te zijn geweest. Wat Paget be treft deze moet nog gevangen zijn in een eerzuchtig verlangen naar de bisschop pelijke waardigheid. Maar dit neemt niet weg, dat de Fran se politie hem vermoedelijk toch als een doodgewone oplichter behandelen zal, al is bij het onderzoek reeds komen vast te staan, dat de gelden, door Paget op bedriegelijke wijze bijeengezameld, eigen - liiik in geen verhouding staan tot ae ge varen waaraan 'hij zich door zijn optre den als bisschop feitelijk al van het be gin af aan bloot stelde. Tn ons vorig atikel hebben we mede gedeeld, dat mgr. Petit, de vicaris-gene raal van Genève. de maatregelen nam. welke tot de ontmaskering van de valse hisschop leidden Volledigheidshalve moe ten we hieraan" nog toevoegen, dat hel, vï koster was van de H. Hartkerk. waar He valse bisschop de H. Mis opdroeg, die het eerst de vrijheden ten aanzien van He gezangen opmerkte hij diende na melijk de H. Mis zijn pastoor er van in kennis stelde, die op zijn beurt mgr. Petit op de hoogte bracht, waarna deze de valse bisschop nauwkeurig ging ob serveren. terwijl hij direct te Rome om inlichtingen vroeg. Nog voordat die bin nenkwamen, had Paget lont geroken en de vlucht genomen Morgen lopen de twee maanden gevan genisstraf af, welke Westerling kreeg voor het illegaal binnenkomen in Ma- lakka. Maar voor het zover was, moest hij .'géiijk destijds aangekondigd eerst nóg terecht staan wegens het mis handelen van een Indonesische medege vangene. Gisteren is deze rechtszitting gehou den en'de „Turk" hoorde zich daar ver oordelen tót nog eens 'veertig dagen eenzame ópslüit'ih'g. Westerling verklaarde bij zijfe ver hoor, - dat hij zijn celgenoot Harris Porkas had geslagen, omdat deze hem geen hand wilde geven. „Ik zou niet zo veel geduld met hem gehad hebben, ir.dien hij een Europeaan was geweest", aldus Westerling. Hij verklaarde zich De Britse minister van defensie, Shin well, heeft Woensdag in het lagerhuis de integriteit en politieke betrouwbaarheid van de minister van oorlog, John Stra- chey, .verdedigd. Shinwell herhaalde het geen hij bij zijn terugkeer in Londen van de besprekingen in Den Haag ge zegd had, n.l. dat er niet gesproken was over de positie van Strachey, noch over het onthouden van militaire geheimen aan laatstgenoemde. bereid Porkas, wiens kaak gebroken was, schadevergoeding te geven. De zitting werd bijgewoond door een vertegenwoordiger van de Indonesische regering. Wanneer de nieuwe straf verstreken is, wordt W. uitgewezen. Vanmorgen seinde Keuter intxissen Het volgende, ietwat raadselachtige, bericht uit Singapore. ..De straf van veertig dagen eenzame opsluiting, waartoe Westerling is veroor deeld. valt samen met zijn veroordeling weeens het op onwettige wijze binnen komen van Singapore. Dit betekent, dat de beide straffen, waartoe hij werd ver oordeeld, morgen zijn afgelopen. Van betrouwbare zijde wordt evenwel te Singapore vernomen, dat Westerling niettemin in hechtenis zal wórden ge houden, zulks onder vigueur van het in Februari tegen hem uitgevaardigde bevel tot inhechtenisneming Hij moet nu wachten, welke stappen de Britse auto riteiten te Singapore.zullen nemen in verband met het tegen hem uitgevaar digde bevel tot uitwijzing. Ook bestaat de mogelijkheid, dat de Britse autoritei ten een verzoek tot uitlevering van Wes terling zullen bestuderen, in welk geval hij het besluit dezer autoriteiten zal moe ten afwachten. Het aantal werklozen in Nederland is in verband met het voorjaarsseizoen weer belangrijk minder geworden. Ge durende de maand Maart daalde dan ook het aantal bü de gewestelijke arbeidsbureaux als werkloos inge schreven mannen van 101.767 tot 86.982, t.w. 52.969 geheel werklozen (vorige maand 66.256). 31.647 DUW- arbeiders (33.429) en 2366 wachtgel ders (2082). Regionaal gezien blijkt de werkloos heid per einde Maart, het grootst in Drenthe met 49 werklozen per 1UUU mannelijke inwoners, daarop volgen de provincies Groningen met 27 en r nes- land en Noord-Brabant met 23. Het laagste cijfer vertoont Overijssel, n.l. 9, dan Limburg met 10, Utrecht met ll, Gelderland met 15, Noord- en Zuid-Hol- land elk met 17 en Zeeland met 20. Ge middeld zijn er in Nederland 18 werk lozen per 1000 mannelijke inwoners. In de landbouw en de veenderijen was de daling geringer dan in het over eenkomstige seizoen van 't vorige jaar, hetgeen verband houdt met. gewqzigde teeltplannen, mechanisatie en vermin derde vraag naar turf. In de voedings- en genotmiddelenindustrie nam het aan tal werklozen t.oe tengevolge van afzet- moeilijkhedan in d« *igarenindustrie. Het aantal als werkloos geregistreer de gedemobiliseerde militairen bedroeg eind Maart 2802 tegen 3279 per eind Fe bruari. Onder de bouwvakarbeiders daalde 't aantal werklozen van 16.041 tot 10.769, onder de veenarbeiders van 3448 tot 2590 en onder de werknemers in land bouw en veeteelt van 20.543 tot 14.890. De vraag naar mannelijk personeel nam toe van 17.283 tot 18.522. Het aantal geheel werkloze vrouwen daalde van 4941 tot 4602. De vraag "aar vrouwelijk personeel steeg van 17.518 tot 18.176. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Acheson, heeft be kend gemaakt, dat de Amerikaanse re gering de mogelijkheid bestudeert om tarwe en rijst naar het Chinese vaste land te sturen, ter verlichting van de hongersnood. De regering wil er echter zeker van zijn. dat de zendingen inderdaad de mensen zouden bereiken, voor wie zo bestemd zouden zijn. De communisti sche Chinese autoriteiten tonen echter zeer veel gebrek aan medewerking om tot een dergelijke zekerheid te komen. Ze maken het in Amerika een mens hoe langer hoe gemakkelijker. Auto mobilisten behoeven niet meer uit hun auto te stappen, wanneer ze een film willen zien. Ze rijden eenvoudig een groot parkeerterrein op, zetten hun auto's netjes in een file, gaan behaaglijk in de kussens liggen en kijken door de voorruit naar het witte scherm voor hen, dat in de open lucht is opgericht. De „drive ins zoals de, alleen op automobilisten berekende bioscopen heten, „rijd binnen", zijn bijzonder populair. Men betaalt per wagqri, niet per persoon. Dat is voor grote gezinnen een hele uitkomstEn men ziet, aan belangstelling ontbreekt het niet. Nog voor de voorstelling begint is er wat men noemt „geen plaatsje onbezet". Maar dit komt misschien ook nel, omdat de bioscoop ditmaal aan een orkest verhuurd was, dat een symphotlie uitvoerde. Het tras een proefneming, ergens in Texas. Na afloop geven de toehoorders aan hun bijval met luidruchtig claxongetoeter uiting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1