R.I.S.-regering stelt ultimatum aan de opstandelingen op Celebes Abdul Aziz kreeg tot Dinsdag tijd Van Zeeland: „regering op zak' iiaflKi HERRIJZENIS Go GS LANDAANWINNING MET MARSHALL-STEUN r r I N Pasen is verlossing uit geestelijke dood elke dag opnieuw J Zaterdag B.April 1950 r~ DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Gaat Djakarta geweld gebruiken Geen proviand voor Worang-bataljon De moord op de Hilversumse boswachter C.V.P. met linkse extra-parlementairen Radio Anno Santo m 't Francis Cardinal Spellman LAGEN Amerikaan vraagt Praag om „asyl In twee jaar 153,7 millioen uit tegenwaardefondsen NAAR DE BOLLEN V WEERBERICHT .J Zender eind Augustus naar Rome door Niet de dood behoeft de wens, om dapper op te rijzen Uit geestelijke dood: Te ademen, een nieuw leven in, Herboren in d'onsterfelijke Christus: onschatbre gave Waardoor we ons zelve redden kunnen en Gods liefde [leren kennen! Want, evenals in elke lente, de dingen dezer aarde [worden hernieuwd En, verkwikt door zonverwekt sap, van bloemens overdekt De boomgaarden opstaan uit hun rouw en met de weiden 't Mysterie der vruchtbaarheid welig herhalen: Aldus verheft tot edeler l^ven zich onze geest Zoekend de bestemming, door de Meester uitgestippeld Op de Berg der Zaligheden: 't Leven van God zelf samen met de mensen; [van de mens in God: Eén geest, één hart, één wil met d'Allerhoogste. Ons leven in Christus te leven, Zijne zorgen te delen, 't Dagelijkse brood met Hem te breken en tegen d'avond, Zoals Zijn leerlingen bij 't ochtendkrieken. De Verrezen Meester weer te vinden in het duister, ons Omringend Dit is het leven van de Christen Deze waarheid, vaak vergeten wordt ze in de stormen En het snelle vlieden dezer nieuwe tijden Dat wij ons haasten maar dan terug naar Christus! Laat ons voortgaan, maar dan biddend op onze weg: Laat ons opstaan, gemeenschappelijk met alle ed'le zielen Die samen vormen 't machtige heir van d'uitverkorenen Gods, Dat luistert naar Zijn stem en nederig Hem volgt. Amerika, 't behoeft mensen, als dezulken. Mensen, gevormd naar Christus' eigen hart, Want er wordt gemord op de marktplaatsen En er is strijd in de Raden der Machtigen De aarde, ze is door de wetenschap in vrees en angst [bevroren. Maar ze liggen in onze handen, de koorden van de vrees: Slechts Wijsheid kan de uiteinden verenigen. 's Mensen gedachten: te vaak gaan ze uit, slechts naar zich zelf, Ontwarend des buurmans fouten, maar niet de eigen. En, anderen beschouwend als oorzaak van alle kwaad, Stranden we, op onze eigen hardnekkigheid en begeerte. O Herrezen Verlosser, verrijs vandaag in ons Help ons, ons zelf te redden en aldus ons land! Het land, eens symbool veler verlangêns. Een lichtbaken, hoop der verdrukten, een schrijn, Waar veilig werden bewaard van God gegeven vrijheden. Hier werd de menselijke waardigheid gevonden, Hier vond de mens van overal een wellekom. Hier werd hij vrij: allen zijn hier in vrijheid geboren. Lieve Christus, laat ons niet verhezen dit zo duur gekochte: Alle dingen, ons heilig en onze vrijheid van denken. Vervul ons van Uw liefde, verkwik er mee de ziel van ons volk Opdat wij niet, onder voorwendsel van een beter leven Ons land zullen knevelen met de oude valstrik Der tyrannie, vermomd door tal van walgelijke frasen. Bewaar voor ons, lieve Christus, onze kostbare erfenis Waarborg ons, in dit grote, verbijsterde land Een herrijzenis, een wedergeboorte van ons ware zelf Een vernieuwing van alles, dat edel was in het verleden. In U, o God, berust ons leven, onze hoop En in Uw Zoon de wijsheid, waarnaar wij zo verlangen, Want ook in de Overwinning hebben we de vrede nodig: Vrede met al de volk'ren dezer zo zwaar gewonde wereld, Vrede met onze broeders in ons verscheurde land, Vrede met onze ziel, die kost'bre gave van de H. Geest. Geef ons deze gaven, vandaag, o Herrezen Christus! PAASVIERING GEOORLOOFD Stoptreinen tussen Amsterdam- Den Haag BERICHT. DE DIRECTIE. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later op de meeste plaatsen opkla ringen. Vrij krachtige tot krachtige en langs de Waddenkust wellicht tijdelijk harde Zuid-Weste lijke wind. Overdag kouder. Zondag 9 April: Zon op 5.58 uur, onder 19.28 uur; maan op 3.29 uur, onder 10.04 uur. Maandag 10 April: Zon op 5.56 uur, onder 19.28 uur; maan op 4.04 uur, onder 11.25 uur. Dinsdag 11 April: Zon op 5.54 uur, onder 19.30 uur; maan op 4,28 uur, onder 12.48 uur. SCHE COURANT Ogenschijnlijk lijkt het, dat wij het feest van Pasen volledig karakteriseren, als wij het kenschetsen als het feest van de overwinning op de dood door Christus. En het lijdt geen twijfel, dat wij bij het horen van die bekende en dierbare woorden van de evangelien, waarin ons Zijn verrijzenis met zo n voelbare waarheidsgetrouwheid wordt verhaald het meest getroffen worden door het éclatante feit, dat de Dood, welke op die Vrijdag zijn prooi kreeg niet in staat was om die prooi ook te behouden. Wij juichen er over, dat die Dood die wij vrezen als onze vijand, niet kon verhinderen dat het einde van het drama dat zich te Jeruzalem, rond om de persoon van Jesus Christus had afgespeeld, niet eindigde met de laatste reutel van de Gekruisigde, maar met de nobele victorie van Christus, die d<* boeien van die vijand verbrak en in de rijzende dageraad blinkender dan de Ton oprees uit het graf. Echter, onze paasvreugde kan zich op drijfveren verheffen die veel krachtiger zijn en steunen op een veel diepere grónd. Wij moeten om deze grond voor onszelf bloot te leggen, er goed reke ning mede houden, dat heel het optre den van Christus, èn het gewone men selijke van Zijn alledaagse leven èn het buitengewone van Zijn mirakelen, de zeer diepe achtergrond hebben van Zijn zending, door de engel, aan Jozef ver schenen, reeds zo klaar omschreven m-t de woorden: „Gij zult Zijn naam Jesus noemen, want Hij zal Zijn volk ver lossen". Verlosser zijn, dat is de zin van Jesus' leven. Verlossing dat is ook de zin van de verrijzenis van Christus uit de dood. Blijven wij aan de verrijzenis slechts de betekenis schenken van het slaken van de boeien van de lichame lijke dood, dan biedt dit gebeuren ons slechts weinig perspectief. Immers, dan flrerdeniken wij daarmede slechts een eenmalig feit; een feit weliswaar van hoge betekenis, omdat het ons de waar achtigheid van Christus' zending beves tigt, maar niettemin een feit dat zó miraculeus is, dat wij niet mogen ver wachten, dat het zich in ons leven van gewone mensenkinderen herhaalt. Door de verrijzenis van Jhristus is de macht van de lichamelijke dood over de kin deren van Adam niet geringer gewor den. Christus heeft op die Paasmorgen slechts Zijn eigen lichamelijke dood overwonnen, niet de onze. Wij zullen allen sterven. De lichamelijke dood heeft over ons zijn absolute macht be houden. Maar eerst wanneer wij de verrijzenis van Onze Heer zien als hst sluitstuk der verlossing, niet van de lichamelijke dood maar van de geeste lijke dood, krijgt zij ook in het leven van ons, gewone mensenkinderen, een geweldige betekenis. Het kan wel niet anders, wij zeiden het reeds, dam dat wij lettend op ge heel de zin van Christus* leven, ook in derdaad dit verband tussen verrijzenis _n verlossing moeten leggen. Het wordt ons trouwens door St, Paulus telkens weer aangeduid, als hij ons vermaant, dat wij met Christus moeten verrazen door te sterven aan de zonde die aan de geestelijke dood macht g e onze zielen. Die macht is Christus komen vernietigen. Tegen de zonde a, de vijand van het menselijk geslacht, tegen de zonde die dood zaaiende rond gaat over deze wereld, heeft Hij van Zijn eerste ademtocht af tot Zijn laat ste, de strijd aangebonden. En Hij heeft overwonnen ln over vloedigheid zodat Hij van Zichzelf kom getuigen, dat Hij in de wereld was ge komen opdat wij het leven zouden heb ben en overvloedig zouden hebben. Pasen is van heel dit leven van over winningen op de zonde de bekroning. Daarom moet Pasen het feest zijn van bekering, var terugkeer tot het leven. Als de Kerk ons morgen telkens weer zal toeroepen; „De Heer is waarlijk verrezen" dan bedoelt Zij daarmede geenszins alleen op een feit te wijzen, dat in de historie heeft plaats gehad. De volle betekenis van dit woord ver-, staan wij eerst, indien wij begrijpen, dat nog steeds, ook in onze dagen, de Christus in staat is om in ieder van ons de geestelijke dood, de zonde te over-./innen. Dat deze keer Pasen in een Heilig Jaar valt, is een reden te meer om ons op de bovengeschetste zin van het Paasfeest te bezinnen. De Paus heeft er echter op aangedrongen dat alle men sen in dit jubeljaar er zich vooral op zullen toeleggen om bijzonder een be paalde zonde in zichzelf te bestrijden, n.l. de haat tussen de volkeren en groe pen van volkeren. Mgr. Valerio Valeri heeft er terecht op gewezen, dat het pelgrimeren van de volkeren naar het centrum der Christenheid tevens be doeld is als een waardevolle ontmoe ting met broeders van iedere stam en elke nationaliteit in de naam van Chris tus. Deze ontmoeting, zo gaat hij voort, mag niet slechts een uiterlijke ontmoe ting blijven, maar moet, om vrucht te dragen, tot in het diepste van de zielen afdalen, om daar een nieuwe verhou ding te scheppen, geheel gebaseerd od het vergeven. Hij vond voor deze aan wijzing van een der hoofdbedoelingen van het H. Jaar steun in de Kerstbood schap van de Paus voor de radio, waar in Deze gezegd heeft: Misschien heeft nooit een Heilig Jaar op een juister tijdstip aangedrongen op mildheid, barmhartigheid en vergiffenis tussen de mensen. De gebeurtenissen in Oost-Indonesië bereiken langzaam maar zeker bun climax. De R.I.S.-regering beeft de rebellen Vrijdag een ultimatum gesteld en hen gewaarschuwd dat,, indien de bevelen om de controle over Makas sar op te heffen, niet opgevolgd worden, tot actie zal worden overgegaan. „Binnen de kortst mogelijke tijd zal de regering stappen nemen om aan de militaire situatie, zoals deze thans in Makassar bestaat, liet hoofd te bieden, tenzij deze op bevredigende wijze verbetert binnen de tijd, die daartoe reeds werd vastgesteld", aldus een officieel communiqué, waarin niet nader werd aangeduid, op welk tijdstip het ultimatum afloopt. Maar er werd aan "toegevoegd, dat aan de vogelvrij verklaarde leider „vier dagen gegeven worden om in Djakarta rekening en verantwoording af te leggen", zodat Abdul Aziz nog tot Dinsdag de tijd heeft. In het communiqué werd er aan toegevoegd, dat het duidelijk was, dat de coup niets te maken had met pogingen om de staat Oost-Indonesië te hand haven. Volgens de laatste berichten namen tenminste 300 niet gereorgani seerde K.]\.I.L.-soldaten aan de opstand deel naast de troepen van Aziz, die kort geleden naar het R.I.S.-leger waren overgegaan. Zoals bekend heeft Aziz zijn actie in een brief trachten te rechtvaardigen. De Indone sische regering heeft gisteren verklaard, dat zijn motieven „niet als een rechtvaardiging voor zijn daden konden worden aanvaard". Zij zond de rebellenleider een telegram waarin hem mededeling werd gedaan van het ultimatum. De lederale troepen op de schepen voor de haven van Makassar hadden giste ren nog slechts voor twee dagen voed sel en water aan boord. Aziz weigerde de instructies uit Djakarta, om de man nen van proviand te voorzien, op te volgen Hij zei, dat hij ze zou laten ver hongeren, zodat ze naar Djakarta zou den moeten terugkeren. Ook zou hij beletten, dat andere schepen levens middelen en water voor de manschap pen zouden aanvoeren. De Oost-Indo nesische minister-president Diapara heeft op het laatste ogenblik gister middag nog een poging gedaan om de schepen, waarop ook de gezinnen van het bataljon Worang zich bevinden, van proviand te verzien. Aan Aziz stuurde hij een drir-ende boodschap, doch deze ging er niet op in. Vrijdag zijn nog 250 man federale troe pen, vroegere guerilla-strijders van Ban, voor Makassar aangekomen, doch Aziz weigerde toestemming tot landen te ge ven. De Oost-Indonesische minister van Voorlichting Ratulanigi, die in plaats van die mindste'"'-PT'5!si'de(rit Dia para naar Dja karta gekomen_ was, werd gisteren doqr Hatta in audiëntie ontvangen, maar in de bekendmaking werdgezegd, dat daar niet eder, die door de regering ontboden was, aanwezig was, geen formele bespre kingen tussen de regering van Oost-In donesië en de R,IS inzake de gebeurtenis sen in Makassar kondien gehouden wor den". „Uit naam van de regering van Oost- Indonesië heeft Ratulanigi verklaard, dat zijn regering gee® deel had genomen aan de huidige militaire acties in Makassar en geen enkele van de gezaghebbende staatsorganen was hoe dan ook bij de zaak betrokken. Zij die er aan deel na men, trachtten het te doen voorkomen, dat hun daden bedoeld waren om de orde in de staat te handhaven ten einde andere motieven te verbergen", aldus het communiqué. Een woordvoerder vaa de regeling, die een nadere, uiteen zetting van de verkla ring gaf* zel ev overtuigd te zijn, dat de Oost-Indonesische regering bij de coup betrokken is, m zoverre, dat door stil zwijgende goedkeuring van de premier de Oost-Incionesische autoriteiten hun steun aan de opstand verleend hebben. Xe de RI S.-regering onaangenaam getroffen, de gebeurtenissen In Makas sar hebben ook de politieke spannin gen tussen de Negara Indonesia Timur en Djogja doen toenemen. De kansen op een vreedzame oplossing langs de weg van overleg zijn reeds vermin derd, aldus de woordvoerder. Verdachte in vrijheid gesteld (Van onze com spendent) Na drie maanden gevangen te hebben gezeten is de 21-jarige Hilversummer ,T. S. door de Amsterdamse rechtbank na een besloten zittin» in onmiddellij ke vrijheid gesteld. S. werd ervan ver dacht circa drie jaar geleden de moord op de Hilversumse boswachter Van de S. te hebben gepleegd. Hij werd destijds op aanwijzingen van een vrouw gearresteerd. S. zou tijdens 'n wandeling buiten Hilversum aan haar de moord bekend hebben Desgevraagd deel de S. ons mede, dat h* deze wandeling nooit had gemaakt on de vrouw uit ran cune zou hebben gehandeld omdat 1 weigerde met haar Uit ®aan- ^ev zei hij, dat hij op het tijdstip van de moord in een ziekenhuis te Hilversu in behandeling was met een gebroken arm. Op de kleren van S. werden bil zijn arrestatie bloedvlekken gevonden, welke men aanvankelijk in verb ana bracht met de moord. De vlekken, bleken achteraf slechts een jaar oud te zijn, ter wijl de mo vd meer dan twee jaar Se" leden gepleegd was. Hf Het dek van de „Bantam" van de Kon. R'damsche Lloyd is deze keer geheel uitverkocht, daar behalve twee jachten voor de B.P.M. en een gedemon teerde hijskraan, twee patrouille vaartuigen voor de R. S. vervoerd worden. Een der patrouille vaartuigen wordt aan boord gehesen. Onze Brusselse correspondent tele foneerde ,,„s hedenochtend: ogenblik, dat prof. dr. Van opdracht voor het samen- ,,i ®en nieuwe regering had aanvaa d, seinden wij, dat met hem ee" »d®or:«ttw» op de voorgrond was S-t bovendien met de Ame rikaanse mentaliteit van vlug en prac- Op het Zeeland de stellen van Omstreeks eind Augustus zullen de di verse delen van de zer.der ..Anna Santo" gekist worden en vervolgens, waarschijn lijk per boot, naar Rome worden ver voerd. Zoals bekend geschiedt de aanbie ding van de zender op symbolische wijze tijdens de bedevaart van 12 tot 24 Mei door een deputatie van de Stichting Radio Anno Santo en oen groep kath. Nederlan ders. Eind April wordt de maquette van de zender door do N.V. Philips Telecom- municatie-Industrie te Hilversum aan het stichtingsbestuur overhandigd. Het hangt grotendeels van de v orderingen van de bouw van Radio Vaticana af of de zender snel zal kunnen worden geplaatst. S;.: tisch werken is bezield. Slechts 48 uur na het aanvaarden van zijn opdracht gaf hij de bevestiging van deze capa citeiten. De liberale raad, die gisteren uren lang heeft vergaderd, nadat de dag te voren de liberale parlementsgrocpéïi hetzelfde hadden gedaan, kwam met een zodanige motie voor de dag, dat elke nieuwe regeringssamenwerking van aftredende liberale ministers met C. V. P.-personaliteiten onmogelijk Wordt. Van die beslissingen, die hij overi gens had verwacht, op de hoogte ge bracht, heeft de realist Vaij Zeeland onmiddel!ijk de mogelijkheid van een egering vail C.V.P.-leden met liberale politici geschrapt en hjj ontwierp een andere mogelijkheid C.V.P. met extra- parlementaii en van links. Naar wij gisteravond op zijn perscon ferentie vernamen, heeft hij. naar zijn eigen uitdrukking .reeds een regering op zak, die hü vandaag nog in werkelijk heid zal trachten om te zettenC.V.P. en extra-parlementairen van links. Hij scheen daarmede zelfs zover te zijn ge vorderd, dót hij, indien zich inmiddels geen onverwachte moeilijkheden voor doen, de samenstelling daarvan reeds he den rond het middaguur aan de prins regent zou gaan mededelen. Uit verschillende vragen, die de forma teur verder door journalisten werden ge steld, vernamen wij. dat Van Zeeland reeds as. Dinsdag met zijn nieuwe rege- ing, als deze door de regent wordt goed gekeurd, voor elk der beide Kamers afzonderlijk wil verschijnen, om daar het vertrouwen te vragen. Krijgt hij dit vertrouwen, dan behoort het tot de mo gelijkheden, dat in de loop der daarop volgende week de nationale Assemblee der beide Kamers samen worden bijeen geroepen om de verbanningswet te doen intrekken en Leopold III in diens ko ninklijke progatieven te herstellen. Men heeft het gisteravond kunnen le zen: de regeringen var. de Russische sa tellietstaten hebben elke viering van het Hoogfeest van Pasen verboden. De Paas dagen zullen als gewone werkdagen wor den beschouwd. Men voelt het, geen middel wordt on gebruikt gelaten om de godsdienst uit te roeien, elke gedachte aan de daad van christendom weg te werken. Neen dan leven we in West-Europa toch vrijer en a.jgedwon-gener. In net Westen is zelfs elke Paasviering geoor loofd. Is dat niet keurig? Doch of dat een succes ven Godsdienstzin of een winst van de beschaving genoemd kan worden'. In Oost Europa zijn de Paasdagen ge woon werkdagen. Een ontkenning van het markantste feit in de wereldhistorie. Pasen betekent voor West-Europa twee, drie of zelfs vier dagen vrij. Zulks heeft met een vieren van Christus' Verrijzenis al evenmin weinig t: maken. Men scheldt op Oost-Europa, maar de Westerse mens weet ook niet meer, waar om Paeen's feest met twee Zondagen wordt vereend. Oost-Europa is het gebied' van het con sequente materialisme, West-Europa hult zich in een sluier van christelijk heid maar door deze omhulling is het harms van het materialisme overduide lijk zichtbaar. Hoe wil men met een dergelijke bevol king een dam opwerpen tegen het „ge hate communisme". Ook hier hebben wij katholieken we schrijven het voor de zoveelste maal een taak, een ernstige taak. We houden allerminst van godsdienstig gefemel en doodbiddersgeziohten. Maar de christelijke ernst moet ons leven toch beheersen. De kerkelijke gebeden en gezangen zijn één Alleluja-jubel. Pasen is het grootste bewijd'ingsfeest. We kunnen God de Zoon niet genoeg prijzen en dank baarheid betuigen. Boe dieper we ons het hele mysterie indenken, dies te vreugdevoller zal de ziel zich uiitj uichen In onze houding schieten we echter nog zeer te kort. Zo lang we ervaren, dat communisti sche overheersing zou worden betreurd!, o.a. omdat dan Kerstmis, Pasen en Pink steren werk- in plaats van vrljheidsdagien zijn, is er weinig reden voor „christelijk West-Europa om op atheïstisch Oost- Europa nieer te zien. Satan heeft vele hulpmiddelen Een dier middelen is ogenzand. Èn tengevolge van het euvel van ogenzand zullen vele katholieken, met en zonder naam of functie, Boven ontgoochelde ervaringen hebben. Moge deze Pasen ook verrijzenis bete kenen udt een weggezakt platvloers le vensniveau. HENK VAN DER MAZE De 41-jarige Amerikaan George Whee ler, voorheen in dienst van het Ameri kaanse departement van oorlog en thans hoogleraar aan de economische school in Praag, heeft gisteren op een door net Tsjechische ministerie van voorlichting belegde persconferentie meegedeeld, dat hij de rode regering van Praag ,,asyl voor zichzelf, zijn vrouw en vier kinde ren gevraagd heeft. Wheeler zei, dat zijn besluit bedoeld was als een „protest tegen de wrede en onwettige behandeling door de Ameri kaanse bezettingsautonteiten in Duits land" van de 58 Tsjechische onderdanen, die verleden week met vliegtuigen naar W. Duitsland werden „ontvoerd". Na de oorlog werkte Wheeler voor het Amerikaanse militaire bestuur in Duits land Óp de persconferentie somde hij tal van „beschuldigingen" aan het adres van Washington op. Er was hem, zo beweerde hij, bijv. gevraagd uitvoering te geven aan „orders van de Amerikaanse inlich tingendienst om leden van nazi-organisa ties in verantwoordelijke functies te be noemen". In 1946 was hij er door het Amerikaanse militaire bestuur van be schuldigd, in Duitsland een communisti sche politiek te voeren. In 1947 werd hij opgeroepen om voor een militaire raad verantwoording af te leggen. „Ofschoon ik mijn optreden geheel kon rechtvaardi gen en van alle blaam werd gezuiverd, werd ik later zonder opgave van redenen ontslagen", aldus Wheeler, die hiermede duidelijk te kennen gaf, dat zijn optre den hoofdzakelijk door een oude wrok was ingegeven. Wheeler is ook correspondent van het linkse Amerikaanse blad „National Guar dian". Zijn vrouw is medewerkster aan verschillende dag- en weekbladen. Irrigatie en drooglegging in Frankrijk. Met de Paasdagen vangt de gondeldienst door de Del.ftse grachten aan. Toeristen kunnen nu de stad ook op Venetiaunse wijze bekijken. Op Maandag 10 April, Zondag 16 April, Zaterdag 22 en Zondag 23 April a.s. zullen voor het vervoer van bezoekers aan de bloembollenvelden op het traject Den Haag-Amsterdam v.v. stoptreinen rijden. Behalve op de stations Den Haag N.S., Leiden, Haarlem en Amsterdam C.-S. zal ook gestopt worden in Warmond, Voor hout, Noordvvijkerhout, Lisse, Hillegom, Vogelenzang, Bennebroek, Heemstede- Aerdenhout Dank zij de hulp in het kader van het Marshall-plan halen de West-Europeanen 1111 rijke oogsten binnen van duizenden hectaren land die vroeger nimmer iets van enige waarde opgebracht hebben. De ECA meldt in haar rapport over de i 11 de eerste twee jaar van het Marshall plan behaalde resultaten, dat voor de uit voering van een landbouwprogramma, waarmede beoogd werd de productie van voedingsmiddelen te doen toenemeneen bedrag overeenkomende met 153.700.000 uit de tegenwaardefondsen werd besteed. In de tegenwaardefondsen wordt door de regeringen de opbrengst van de in het kader van het Marshall-plan beschikbaar gestelde goederen gestort. Nederland heeft een bedrag overeenko mende met 21.900.000 besteed voor ver dere drooglegging van het IJsselmeer en voor het verbeteren van de landbouw methoden op het eiland Walcheren. De Nederlandse regering die al eeuwen lang telkens stukken land aan de zee ontwor stelt hoopt bijna 50.000 ha aan het Neder landse landbouwareaal toe te voegen. Frankrijk heeft een bedrag overeenko mende met 49.900.000 besteed aan land- herwinning en een bedrag overeenkomen de met 19.400.000 aan het uitvoeren van andere landbouwprogramma's, waaronder programma's die van belang aijn voor de productie en programma's voor het op slaan en het aan de markt brengen van het product. In het Camargue gebied waar 15.000 ha met Rhönewater bevloeid wordt wordt jaarlijks 10.000 ton rijst geoogst. Andere irrigatieprojecten die ten dele met geld uit de tegenwaardefondsen gefinan cierd zijn, veranderen dorre gebieden in de streek van Aix en Marsell in vrucht bare landouwen die vijfmaal zoveel zul len opbrengen als nu. Verwacht wordt dat 50.000 ha in dalen in de buurt van Bordeaux voor het eerst sedert eeuwen een rijke oogst zal ople veren dank zij een veelomvattend agra risch project. V or de eerste maal zullen dit voorjaar 150 ha in het bekende Marais Vernier moeras in Normandië bezaaid worden. De Fransen hebben reeds eeu wenlang getracht dit moeras droog te leg gen. Verwacht wordt dat binnen de tien jaar het gehele moeras, dat een opper vlakte van 2000 ha heeft, drooggelegd en in cultuur gebracht zal zijn. Italië, Duitsland, Oostenrijk In Italië is een bedrag overeenkomende met 103.700.000 gereserveerd voor de uitvoering van een landbouwprogramma waardoor men de productie op een opper vlakte van 3.250.000 ha wil opvoeren. Tot dusverre heeft Italië een bedrag over eenkomend met 24.000.000 besteed aan de uitvoering van een project dat 70.000 landbouwbedrijven ten goede zal komen. Een oppervlakte van 115.000 ha is ver beterd en de productie hiervan ,is met 50 toegenomen. Het grootste deel van de projecten die nu worden uitgevoerd kwamen in Zuid-Italië tot stand en daar, wordt momenteel gewerkt aan 29 van der gelijke projecten waarbij alles bij elkaar meer dan 1.000.000 ha betrokken zijn. In de Federale Duitse Republiek is een bedrag overeenkomende met 6.500.000 voor verbeteringen op landbouwkundig gebied besteed. Het programma omvatte o.a. de wederopbouw van boerderijen, de modernisering van zuivelfabrieken, her bebossing en het herstel van levensmid- delenfabrieken. In Oostenrijk is uit de tegenwaarde fondsen een bedrag overeenkomende met 14.100.000 besteed en in dit land is een begin gemaakt met de uitvoering van een programma waardoor in tien jaar tijds ongeveer 700.000 ha moeras en verzuurde gronden in cultuur gebracht zullen wor den. Maandag a.s. (Tweede Paasdag) zal ons blad niet verschijnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1