Tienduizenden om de Paus geschaard Paasplechtigheden in St. Pieter om nooit te vergeten Hatta: Djogja wil 0.-Indonesië niet inlijven Driepartijen-conferentie ïn Djakarta Tuinders tegen NACHTVORST Nieuw Amsterdam gleed binnen Voorjaarsstorm machteloos teg sl eepboot-kapiteins Engels schip liep op een mijn r Rome met PasenI an der jonkheid dromen volheerlijkst ideaal Nederlanders in audiëntie Dinsdag 11 April 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De H1 ader over de nieuwe mens ft Abdul Aziz niet naar Java Kilometers pakpapier aangekocht O ND! LO NDER DE U P E Stuitend incident in de Notre Dame Nog op eigen kracht doorgevaren WEERBERICHT Paaspreek van de H. I ader Engelenwacht gesymboliseerd PAUSELIJKE LOF VOOR HUN MILDDADIGHEID De Paus tot de Nederlanders - m m aSPMffg De eerst weer afgelaste driepartijen-conferentie, waar in hoofdzaak de kwestie van de toekomstige status van Oost-Indonesië zou w orden besproken, is Eerste Paasdag toch in Djakarta gehouden. Namens de A er. Stalen van Indonesië namen eraan deel premier Hatta en de ministers Anak Agung en Mononutu; de delegatie der Republik Indonesia (Djogja) bestond uit premier Halim en vice-premier Hakim, terwijl Oost-Indonesië door minister Doko was vertegen woordigd. Geen geweld van tien Zuid-Westers had kunnen verhinderen, dat de „Nieuw Amsterdam" ging dokken, want met dit weer beginnen de sleepbootkapiteins van de Drydocks en van de Internationale sleep dienst er pas zin in te krijgen. „Je kunt het ze toevertrouwen", zei een van de heren Junius en er was geen vakkundig oog voor nodig om te begrijpen, dat zo'n dokkerij in geen enkel opzicht onder doet voor een tochtje vijf vingers van een hand door een koppel azen van de Nederlandse luchtstrijdkrachten. Vergeet niet, dat de lieren vliegers een op en top betrouwbare radio- telefonie-installatie tot hun beschik king hebben, waarmee zij elkaar de nauwkeurigste wenken kunnen geven terwijl die werkpaarden van sleep boten op enkele series fluitstoten moeten manoeuvreren, als hadden ze een hele Noordzee om capriolen te maken in plaats van dat kleine zwaai-koinmetje van Schiedam's W ilton haven. „VIES 'T HAASJE" Anti-katholieke preek van leek-op-de-kansel in Dominicaner-habijt De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Matige tot krachtige wind uit Westelijke richtingen. Hier en daar lidhte nachtvorst, ove rigens weinig verandering van temperatuur. Woensdag 12 April: Zon op 5.51 uur, onder 19.31 uuir; maan op 4.44 uur, onder 14.07 uur. NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT -V.V- AtK-. .4, -«JU- Duizenden pelgrims uit Noord- en Zuid-Amerika, Afrika, Australië en Indonesië, uit Canada, Frankrijk, Italië, België, Denemarken, Duitsland, ja zelfs uit het verre China en de landen achter het „ijzeren gordijn" en last but not least uit Nederland, hebben zich 1ste Paasdag rondom Christus' Plaatsbekleder verenigd om de plechtige Paasinis hij te wonen, welke door Zijne Heiligheid in de St. Pieter werd opgedragen. Reeds om 8 uur Zondagmorgen begon de Vaticaanse basiliek vol te stromen. Toen Z.H. de Paus dan ook om kwart voor tien, gezeten op de sedia gestatoria en voorafgegaan door de indrukwekkende stoet van priesters, bisschoppen, zes Curie-kardinalen en kardinaal Gilroy, aartsbisschop van Sydney, en de pauselijke edelwacht in haar kleurrijke uniformen Zijn intocht deed i in de Sint Pieter, waren reeds meer dan vijftigduizend pelgrims in de basiliek vertegenwoordigd, onder wie de deelnemers aan de Nederlandse Paasbedevaart en een aantal leerlingen van de Nederl. Jezuïetencolleges. De H. Vader werd door een donderend applaus en gejuich van de pelgrims ont vangen. Bij de ingang der basiliek werd Hij door het kapittel van de Sint Pieter begroet. Spoedig daarop begon de plechtige Pausmis. Het koor van de Sixtijnse ka pel onder leiding van mgr. Lorenzo Pe- rosi. voerde daarbij de Misgezangen uit. Eén der meest Indrukwekkende mo menten, treffend de eenheid tussen het Oosten en Westen in de ene Heilige Ka tholieke Keric symboliserend ,was 't zin gen van het Epistel en het Evangelie in de taal der beide grote ritussen, eerst in het Grieks .daarna in het Latijn. Na het Evangelie hield Z. H. de Paus m het Latijn een homilie over het grote Paas feest der Vergeving. De H. Vader begon Zijn preek met te herinneren ean de tekst van de grote Aoostel der volkeren, Sint Paulus: „Tra- ditus est pro delicti» nostris" (H ij is overgeleverd voor onze misdaden). Door de kwellingen ,die Christus heeft ver dragen in Zijn geest, zowel als in Zijn Lichaam, aldu* de Paus, zijn wij bevrijd en weten wij verlost uit de slavernij van zonde en dood. De dood van Christus •heeft onze opstanding bewerkt. De dood heeft over Christus geen heerschappij meer. Maar in Zijn ver heerlijking en Zijn verrijzenii heeft Christus ook voor ons de heerlijkheid verworven. Wij ,die in de Goede Week met vrome aandacht het lijden van de Verlosser 1 hebben overwogen, zo vervolgde de H. Vader, wij worden thans door Christus' Verrijzenis opgeroepen tot een nieuw j leven. Wij moeten de oude mens afleg- i gen en de nieuwe mens aandoen, die volgens God geschapen is in gerechtig heid en ware heiligheid. Wij worden op geroepen tot een nieuw leven, en dit speciaal op het Paasfeest in dit H. Jaar van terugkeer en verzoening. De Christenen hebben een tweevoudige plicht: zij moeten zelf tot Gods Weg te rugkeren en eigen zonden uitboeten en zij moeten ook anderen tot Chrijtus te rugbrengen, die de Weg, de Waarheid en het I.even is. Deze terugkeer tot Christus moeten wij bewerken niet alleen in het persoon lijke, maar ook in het openbare leven. Christus is het onderpand van onze vrede. Hij zelf is onze vrede. Tot Zijn Apostelen heeft Hij gezegd: „Mijn vrede laat ik u, niijn vrede geef ik u, niet echter zoals de wereld die geeft, geef Ik hem aan u" Willen wij deze vrede ver werven, dan zullen wij Gods wet moe ten eerbiedigen. „Daarom", zo besloot de H. Vader Zijn homilie, „weest volmaakt, onderhoudt de vrede en de vrede zal ook met u zijn". Als een bijzonderheid dient vermeld te worden ,oat tijdens de Pausmis aan het gebruikelijke ritueel een symbolische handeling was toegevoegd. Toen de H. Vader de plechtige Paasprefatie aanhief, verlieten namelijk twee der kardinalen hun plaats in het koor en begaven zich ter weerszijden van het pauselijk altaar, waar zij tot het Agnus Dei" bleven staan. Deze toevoeging diende als symbool van de twee engelen, die na Christus' Opstanding stonden bij het open graf. Toen het ogenblik der Consecratie was aangebroken, viel er een indrukwekken de stilte over de gehele Sint Pieter. Bij de opheffing klonk, hoog boven de hoof den, uit de koepel der basiliek de hel dere klank der zilveren bazuinen. Bij de Communie begaf Z. H. de Paus Zich weer van het pauselijk altaar naar de pauselijke troon. Gpknield wachtte de H. Vader daar in aanbidding neer gezonken het ogenblik der H. Communie af. De kardinaal-subdiaken droeg de H. Hostie en de kardinaal-diaken hoogge heven de kelk met het H. Bloed, welke de H. Vader nuttigde. Daarna reikte de Paus aan de kardinaal-diaken en kardi naal-subdiaken de H. Communie uit. Indrukwekkend was ook de uittocht van Z. H. de Paus uit de Sint Pieter. De zee van geluid, van evviva-geroep, die dé zang van het „Tu es Petrus" door de Sixtijnse kapel herhaaldelijk over stemde. is niet te beschrijven en slechts zij, die hiervan ooit getuige geweest zijn, kunnen iets van het enthousiasme bevroeden, dat zich van de peigims meester maakte, toen de pauselijke stoet langs hen heen trok. Toen de pauselijke draagstoel 't einde der fasiliex had bereikt, deed de Paus de stoet stilhouden. Gekeerd naar de duizendkoppige menigte gaf Hij nog een maal, de armen wijd uitgebreid, ie ge- k*vigen Zijn zegen. Zoals wjj Zaterdag reeds kort konden laten weten, heeft Z. H. de Paus op Paas-Zaterdag omstreeks half een de Nederlandse bedevaartgangers teza men met pelgrims uit talloze andere lan den, in een grandioze massa-audiëntie ontvangen. De gezondheidstoestand van afal Verhinderde, dat de Neder- lanase bedevaart afzonderlek tot hem *'°rden Aoe&elaten, maar dank zij fm0j e werkzaamheid van het comité konden de Nederlanders bij de aumentie uitstekende plaatsen bezetten r?n, ui?' bronzen beeld van St. Petrus, vlak bij de provisorisch opgeslagen pau- selyke troon. Reeds om elf uur was de basiliek ge vuld met tienduizenden bedevaartgangers en van dat ogenblik af is de kerk zonder ophouden vol geweest van de gezangen, die in alle talen en alle toonaarden op klonken, waarbij de talloze Nederlanders gezamenlijk het „Aan U, O Koning der eeuwen" inzetten. Om even voor hatf een rekten'zich eens klaps alle hoofden naar de ingang der basiliek, waar met klein gevolg de H. Vader verscheen, hoog gedragen op de I sedia gestatoria en gekleed in witte toga niet vuurrode mantel. Als een hagelbui klaterde het appiaüs op uit de onafzien- I bare mensenmenigte en toen de Paus 1 langs het door de Nederlanders bezette vak werd gedragen gingen daar zwaaiend armen omhoog met alles wat men maar zo gauw bij de hand had: zakdoeken, hoeden en pelgrimsboekjes. Het Neder landse „Leve de Paus" schalde tijdens 't voorbijgaan van de H. Vader luid door de basiliek en met bijzondere vaderlijke genegenheid heeft de Paus Zich op dat ogenblik naar de Nederlanders gekeerd en met beide handen groetend heeft Hij hen gezegend met een groots en lang zaam gebaar. Na de Italianen kwamen de Fransen aan de beurt, vervolgens de Canadezen, de Belgen en de Luxemburgers en tot ieder volk richtte de H. Vader enkele bijzonder toepasselijke woorden. In het Frans ging de Paus verder: „Het is niet uit gebrek aan waarde ring, dat Wij Ons in het Frans het laatst richten tot de talloze pelgrims, die hier gekomen zijn uit Nederland". En op dat moment steeg drie maal vlak bij de pauselijk troon een luid ge juich op van de 1700 Nederlanders, die daar bijeen waren en dit onverge telijke moment mochten meemaken. Ook hun gejuich werd door de Paus op de meest hartelijke wijze met een vriendelijk gebaar beantwoord. De H. Vader zeide daarna met een glimlach op het gelaat, dat de tegenwoordig heid van zovele Nederlanders wel een voorbode moest zijn van nóg groter menigte pelgrims uit Nederland in de komende maanden. Hij' zeide verder hier in zijn korte toespraak bijzonder verheugd te zijn over het stichtend ge loof van het Nederlandse volk en prees ons land bijzonder om zijn „belle cha- ritê (schone liefdadigheid). Verder roemde Hij Nederland voor de aan wezigheid aldaar van het Internatio naal Hof van Justitie, dat als een sym bool mag geldey van de vrede en het algemene verlangen naar recht. Het priester proces te Praag. De aangeklaagde geestelijken tussen hun bewakers in de verdachtenbank, tericijl de abt van het Norbertijnerklooster van Nova Piso, de hoogeerw. heer Aug. Machalka, wordt verhoord. Met hun mondkost in koffertje en zijtas trotseerden deze knapen regen en wind om tóch met Pasen de „bollen' te zien. De bloemenkoopman had behalve zijn regenjas nog een parapluie nodig. In een gemeenxchappelij'te verkla- riny.welke's avr.n-ls toefd uitgegeven, werd gezegd, dat hel duidelijk was, dat aan de zijde van de Republik- Indonesia (Djogja) niet het voorne men bestond enig gebied oflder haar jurisdictie te brengen. De metis van het volk zou daarentegen beslissend zijn voor iedere verandering in de politieke structuur. De drie vergaderende partijen had den besloten, dat „met het oog op de moeilijkheden, die kortgeleden ont staan zijn, de kwestie met betrekking tot de staat Oost-Indonesië opgelost zal worden op basis van de zo sterk mogelijke eenheid van het Indone sische volk". Minister Doko is gisteren met een spe ciaal chartervliegtuig naar Makassar teruggekeerd. Op zijn retourvlucht bracht het toestel gisteravond enige passagiers naar Djakar ta mee, die in Makassar waren gestrand. Maar wie er niet in zat, dat was kapitein Abdul Aziz. Daarmede was voor de leider van de actie in de hoofdstad van Indo- nestaJjmur de iaratste mogelijkheid voorhij om vóór het verstrijken van het ultimatum der regering van de R. I. S. naar Djakarta te komen en daar verantwoording voor zijn daden af te leggen. Hij heeft verklaard, dat hij zich niet naar Djakarta zal be geven om zich aan de regering der R. I. S. over te geven. De Indonesische premier Moh. Hatta heeft Zondagavond in een radio uitzending van Djakarta uit een be roep gedaan op de Indonesiërs in en om Makassar, om niet deel te nemen aan de actie van kapitein Abdul Aziz. „Deze actie", zo verklaarde hij, „kan tot gevolg hebben, dat geheel Indo nesië in stukken wordt gescheurd. Eenheid is de basis van onze vrijheid en indien de eenheid wordt verbro ken, zal onze pas geronnen vrijheid weer verdwijnen". Hatta gaf in zijn rede toe, dat in Oost- Indonesië een scherpe strijd tussen fede ralisme en unitarisme wordt gevoerd, doch hij ontkende, dat de opstand van Aziz op enigerlei wijze daarmede verband hield. „Deze politieke strijd moet op spor tieve wijze worden gevoerd en het volk zelf moet beslissen, welke politiek ge volgd moet worden. Wij moeten niet ver geten, dat wij één volk zijn met één va derland. Onze politieke opponenten zijif onze eigen medeburgers. Daarom is het volstrekt onjuist, dat er wapens aan te pas komen. De toestand in Makassar kan slechts worden opgelost op de basis van onze nationale eenheid". Hatta ontkende, dat de republiek- Djogja aansluiting van de staat Oost- Indonesië bij de republiek wenste. „Wij moeten echter niet vergeten, dat het ge hele Indonesische volk de republiek be schouwt als een nationaal symbool". Hij zinspeelde op de mogelijkheid, dat „een derde macht de opstand van Abdul Aziz gebruikt om onze eenheid te ondermijnen tot het bereiken van het door haar ge stelde doel". Naar het zich laat aanzien, heeft men thans een systeem gevonden, waardoor het mogelijk wordt de tuinders steeds op hun qui-vive te doen zijn wanneer een dier meest onwelkome gasten van hun gronden, de nachtvorst, in aantocht is. In het verleden heeft men tal van hulp middelen beproefd om de schade, diie een onverwachts optredende nachtvorst aan b.v. vroege aardbeien toebrengt een schade, die per strekkende meter een Zit er altijd wel sensatie-zucht bij er zou eens iets fout kunnen lopende hoofd-oorzaak van de belangstelling was Toegegeven, het was niet de eerste keer, dat Wilton deze gast van over de 36.S00 bruto register-ton ontving. Twee maal eerder dokte het vlaggeschip van de Nederlandse koopvaardijvloot in Dok IV. De vorige maal toevallig eveneens op tweede Paasdag. Maar het was voor de eerste keer na de oorlog en voor de eerste maal in het herstelde dok, dat de kunst van de sleepbootkapiteit op onze superlatievenschaal getest werd. Voor alle zekerheid had men als proef op Goede Vrijdag de „Loula Nomikos" inge varen om te zien of alles goed zat. Het liep gesmeerd, ondanks, dat de naam Nomikos een onheilspellende klank heeft sinds deontploffing op „Petrakis" van die naam. Langs de Maaskant en zelfs op het- ter rein van de villa waren tegen 11 uur vele Schiedammers toegestroomd om. gure wind en regenvlagen trotserend, te zien, ho» d«t dokken nu w«i zou gaan. het bewonderen van een staaltje sleep- kunst onder de slechtst denkbare om standigheden. Aanvankelijk had de directie van de werf het schip bij deze weersgesteldheid liever niet zien komen. Maar voor de Hol land Amerika Lijn was er een heilig moeten. Donderdag moet de Nieuwe Am sterdam weer klaar zijn om nieuwe toch ten te gaan maken. Uit dat doorzetten sprak vertrouwen in de ervaring van al len, die een kapitale kapitaal-maker zon, der schrammetjes op de werkbank moes ten helpen. Vier en halve maand had het schip als eeri mammoeth-plezierjacht tochten over de oceaan gemaakt met een kostba re lading dollar-verterende Amerikanen aan boord. Passagiers, waaraan een vet stuk deviezen-'-pek te verdienen viel. En weer wachten nieuwe tochten. Tegen half 12 naderde de „Nieuw Am sterdam" dat critieke punt, de Wilton haven, met de rust van een slaapwande lende reus Er waren een paar politie- De Nieuic-Amsterdam vaart met zijn 36.667 ton het grootste dok van het vasteland van Europa binnen. In alle stille is gistermorgen ondanks de storm deze ontmoeting der kolossen een feit geworden. Er was weinig ruimte tussen de stuurboordzij en de dok-wuiui. Weinig, maar net genoeg. boten, die eventuele tegenliggers tot kalmte maanden; de sleepboten hijgden zware pluimen, terwijl de wind cither speelde op de gespannen trossen een ijl thema zonder variaties. Voor de ingang van de haven trokken de drie hek-sleepboten naar bakboord, terwijl de drie aan de boeg naar stuur boord wenkten. Als egn mannequin draaide de „Nieuw Amsterdam" om haar diepte-as, geholpen door de Slipway en de „De Boer", die hun neus in haar flanken porden, zodat er geen sprake van was, dat de storm de grap met de „Die- merdijk" kon herhalen. Dat was een stukje sleepwerk met die sleepboten aan de bak- en stuurboordkanten Meestal manoeuvreren de sleepboten hier alleen op de trossen. Het zekere voor het on zekere nemend, waren er nu twee aan stuurboord en twee aan bakboord bij gezet, die niets anders te doen hadden dan op de kop tegen de zijwanden te duwen en zo de invloed van de wind od te heffen. Er waren geen hoeraatjes, toen alles zo keurig de haven-kom binnenkwam Geen „ho roepen voor zo'n schip ge boeid ligt. Er wachtte een tweede hartkloppinkje. Een hetel kleintje. Zonder geschuur gleed de rotnp aan stuurboord-kant langs de wand van het dok. Aan bakboord was er ruimte genoeg, maar aan de andere kant was het een langs elkaar schuiven van kaarten tijdens het schudden. De sleepboten aan de zijkanten waren uit hun kracht, want zij konden niet meer de hun toebedachte rol spelen. De sle pers aan de voorsteven hadden binnen de wanden van het dok nauwelijks ruim te om te wenden en te keren Zou het goed blijven gaan? Nauwelijks is altijd net voldoende. Het ging. Er klonken geen merg-tergende scheur- geluiden. Alles lag om half een keurig op de plaats De sleepboten- konden inrukken en op de vlotten wachtten met nieuwe touwen, nieuwe bezems, nieuwe kwasten en nieuwe schrap-ijzers de mannen van Junius in hun ketelpakken om aan de slag te gaan. Een touwtje kwam er nog aan te pas om te bepalen of het schip juist boven de blokken stond. Toen kon den de tanks van het grote dok langzaam leeg gepompt worden: stukje bij beetje om de kalefateraars tegelijkertijd de ge legenheid te geven bij mootjes de romp een kwastje te geven. Daarom duurde het tot ver in de namiddag eer het schip droog stond, wachtend op de Excellenties, de directeuren, de dames en heren ge nodigden, die vanmiddag de opening van het dok zouden vieren met een officieel bezoek. Dan zal de stoere kracht van het dok spreken dank zij de aanwezigheid ven dllt machtige «chip. bedrag van 0.75 tot 1.50 kan belopen tot een minimum te beperken Geen van deze hulpmiddelen was echter af doende. Het meeste succes had men nog met het afdekken der planten met pak papier, op welk idee het vorig jaar een Heemskerkse tuinder kwam. Het bezwaar van dit systeem was evenwel, dat het voor de tuinders niet mogelijk was te voorspellen, wanneer afdekken nood zakelijk was, zodat soms veel tijd ver loren ging met het op- en afrollen van het zware papier, terwijC bovendien velen met de goede kwaliteit papier gebruik- De bestoren van de Beverwijkse veilin gen. de Rijkstoinbouwvoarlicihtingsdiienst el\o K-N.M.I. in De Bilt hebben nu eenter de handen ineen geslagen en, voortbouwende op het afdeksysteem, een plan ontworpen, dat naar men hoopt, veel kans van slagen heeft. Dit plan komt ;n het kort hierop neer: Het K.N.M.I. gaat enige instrumenten plaatsen in een tuin te Beverwijk en thermometers op een tiental punten rond Beverwijk en Heemskerk, ten einde •-a te gaan hoe groot de tempera- tuuirs-verschillen op de verschillende plaatsen zijn. Indien werkelijk nacht vorst optreedt, zullen de tuinders wor den gewaarschuwd door middel van een geluidswagen, waarmede een ba- paalde route in de tuinstreek wordt gereden. Voorts zal de dienst van het Meteoro logisch Instituut gedurende de periode van half April tot einde Mei speciale aandacht besteden aan het tuinbouw gebied rond Heemskerk en Beverwijk. Inmiddels zijn vele kilometers afdek- papier collectief aangekocht Dit papier, dat tevoren is beproefd, kan vijf jaar dienst doen Mocht bovenstaande proef lukken, dan zal eventueel volgend jaar voor geheel TrAruMzam n*.tnn.„.1i In een gezelschap vertoevende op een der Paasdagen, kwam hot gesprek op de KRO-uitzending voor hen, die zich met Pasen verloofden. Een der aanwezigen merkte wat zuur op. terwijl hij in werke lijkheid grappig wilde zijn, dat er weer heel wat ,,'t haasje" waren. Nu kunnen wij dergelijke grappen niet bijzonder waarderen: men weet, dat wij slachtof fers van Cupido nimmer in de maling ne men. Bovendien vonden wij die grap niet origineel, als zijnde uit de aether gestolen. Enfin, maar er werd aan tafel wij kwamen „per ongeluk" precies toen het tafeltijd was en stonden reeds klaar om aan te schuiven, terwijl wij nog luide protesteeren, dat wij in geen geval mede zouden eten (ofschoon wij er in werke lijkheid opgerekend hadden) zoals ge zegd. wij zaten aan de dis en er werd on danks de vermaning van minister Joekes, witte brood gegeten met roomboter. En de eieren waren goed en het krenten brood was goed. En wij wisten, dat de Sigaren straks ook goed zouden zijn en behalve het bier ook weer de andere dranken goedenfin, wij hielden ons mond door dit spreek- en eetorgaan vol te stoppen om door onze tegenspraak geen roet in ons eten te gooien en aldus ,'t haasje" te worden. Een „volle neef" van ons ja, wij heb ben ook een volle neef. waarom niet? Wij zijn ook een „gewone man" en hebben dus ook een „volle neef". Maar na het geen hij zeide, wat wij U straks zullen vertellen, zien wij hem niet meer voor „vol" aan. Nou die volle neef dan ant woordde op die ..grap" van 't haasje-zijn, dat hij bedankt had als lid van de KRO om die „lamme verlovingsuitzending". Het gezelschap vond zulks overdreven; alge meen had men zich geamuseerd, maar de „volle neef" had er „niks aangevonden". Enfin, na enige „haasjes over" van vraag en antwoord, bleek dan, waarom de KRO bij hem t haasje was geworden. Hij had zich eveneens met Pasen willen verloven, doch laat hij nu met zijn toekomstige ver loofde uizie krijgen over de keuze van het'liedje, hetwelk zij zouden aanvragen. Onze neef die volle dus, die wy echter niet meer voor „vol" aanzien wenste (figuurlijk genomen) „Anne-Mieke", ter wijl zijn uitverkorene een andere naam droeg. En zij voelde (weer figuurlijk ge sproken) meer voor „Arie''. ofschoon haar Kloris op het stadhuis onder een andere naam werd opgegeven. Nu, nogmaals en fin, hoe gaat dat! Er kwam mot van. Zij insinueerde, dat Anne-Mieke zeker een oude vlam was van de andere en die an dere uitte de veronderstelling, dat Arie voor haar vast niet louter larie was ge weest. Toen zei hy niet: „ei, ei. ei, Maria", maar zoiets als: „geef mijn portie maar aan Fikkie". En zo was het uit met de voorgenomen verloving enhet lid maatschap van de KRO. Een volle oom van ons en dus een half volle van die volle neef gezien echter zijn lucullische verrichtingen aan tafel zat de half-volle toch al aardig vol nou die volle' en half-volle en toch' bijna volle oom dan in het gezelschap hij had als liefhebbend echtgenoot zijn vrouw thuis gelaten hij zeide, het te betreuren, dat in zijn jongelingstijd er nog geen KRO was om een verlovingsuitzending te ver zorgen. Dan was hij n.l. misschien nu niet reeds vele jaren „vies 't haasje" ANALYST Op Paasmorgen heeft zich tot grote ontsteltenis en ergernis der gelovigen, in de Notre Dame te Parijs een stuitend incident voorgedaan. Zonder dat iemand het kon voorzien, is een opgewonden Per sonage erin geslaagd, om op het ogenblik dat de Mis zou beginnen, vóór de komst van de priester de preekstoel te bestij gen en daar felle beschuldigingen tegen de Katholieke Ke-' te uiten. Hij stelde de Kerk verantwoordelijk voor alle kwa len, waaronder de wereld op het ogen blik gebukt gaat. Onder dé gelovigen ontstond een he vige beroering en toen enkele mannen, die men als medeplichtigen beschouwt, voor de rustverstoorder partij kozen, ontstond er een schermutseling, eerst in de basiliek en later op het plein voor de kerk. De betrokkene werd tenslotte gevat en aan de politie overgeleverd. Het zou een oud-leerling van de Dominicanen uit Saint Maxence. aan de Cóte d'Azur zijn. Te vermelden valt nog, dat de man zich in een Dominicaner habijt had ver momd, toen hij de kansel besteeg, zodat het hem gemakkelijk viel, zijn ontstich tende „toespraak' te beginnen. Hij had het habijt bij een verhuurder van to- neelkleding gehuurd. Toen de organist merkte wat er gaan de was, liet hij met volle kracht het orgel spelen, zodat het grootste deel der woor den van de pseudo-predikant verloren gingen. De bijz. raad van cassatie heeft het beroep verworpen van de Hagenaar F. Barning, die wegens mishandeling en Kennemerlamd een waarschuwingsdienst i doodslag in het kamp Ommen tot levens- worden georganiseerd. z werd veroordeeld. Het ruim 7000 ton metende Britse ss. „Fort Nisqually" is gisteravond om tien minuten over half tien 12 mijl ten Noorden van Terschelling (8 mijl N.N.O. van het lichtschip Terschel ling) op een mijn gelopen. Het schip zond onmiddellijk een S.O.S. uit, doch kon dit drie kwatier later laten vol gen door een tweede bericht, waaruit bleek, dat de schade slechts van ge ringe omvang was. De machinekamer was niet geraakt en het schip zou trachten op etgen kracht Amsterdam te bereiken. De „Fort Nisqually" was zonder lading op weg van Hamburg naar Amsterdam, om aldaar cokes te laden. Onmiddellijk maakte men aan de wal toebereidselen, om het schm te hulp te snellen, toen het S.O.S. doorkwam. Het tweede be richt dat cit Engelsman de aethe; in zond, kon sleep- en reddingboten ech ter doen thuis blijven. Toch voer de sleepboot „Nrord-Holland", van de fir ma Wijsmuller, die in IJ muiden is ge- stationneerd, uit, het Engelse stoomschip tegemoet om zo nodig nog hulp te ver lenen. De sleepboot „Holland" van de fa. Doekse, die op Terschelling eveneens onder stoom was gezet, behoefde niet u:t te varen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1