GEWAPEND OPTREDEN tegen Abdul Aziz Sukarno richt zich tot troepen en K.N.I.L. Pater Lombard! naar Nederland m Ot Nieuw voorstel inzake liet Belgische koningschap IN- en UITVOER in Februari Vaststelling levenstaak van 160.000 kinderen Keuze uit 5000 beroepen per jaar Twee auto's reden te water r Ir Geluk in beroepstaak eist ernst en hulp bij het vak kiezen v. T roepenbeweging in Surabaja Een taart als de... Sint Pieter Vrijdag 14 April 1950 V. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ai tak Agung: Het wordt een bloedbad Weer 150 boerderijen in N. O.-polder NDER DE O U F E Prins-regent zou verzet tegen regering Van Zeeland willen staken De „Heintzelman Amsterdam Export gaat in dalende lijn Particulier initiatief heeft bij beroepskeuze voorlichting belangrijke plaats de schoolmeester ALS Communistisch spion in seminarie Door tegenwoordigheid van geest redde vader zich en zijn kinderen Onze kolenproductie WEERBERICHT Tot driemaal toe heeft de regering van de R. 1. S. de laatste week een speciaal vliegtuig naar Makassar gezonden om Abdul Aziz af te halen en hem naar Djakarta te brengen. Daar zou hij rekenschap kunnen geven van zijn daden. Driemaal echter kwam het vliegtuig in de hoofdstad van de R. 1. S. terug zonder de jonge kapitein, die zich opwierp als verzetsleider in Indonesië. Thans heeft president Sukarno Aziz, wiens naam hij niet eens wilde noemen, tot een opstandeling verklaard tegen het gezag der regering van de R. I. S. en het leger opgedragen tegen de rebel op te treden. Hij was overtuigd, dat de regering van Oost-Indonesië hem zal behandelen als iemand, die onwettig het gezag uitoefent. Op de derde bloemenvlootdagvan de K. L. M. werden alle passagiers op Schiphol gisteren verrast met bouquetten narcissen. DE PREDIKER VAN DE KRUISTOCHT DER LIEFDE G°d'' heedaredS mil^eenen1erva°nndoVoarn- 1500 R.I.S.-soldaten vertrokken met „onbekende bestemming" Wordt in Brussel iedere poging om te komen tot een oplossing van de koningskwestie steeds opnieuw vertraagd, in Pregny weet men van opschieten, al blijft jiet natuurlijk een open vraag of de besprekingen, die kabinetsformateur Van Zeeland met koning Leopold voert, resultaat zullen hebben. Na gistermorgen een uitnodiging van de koning te hebben ontvangen, is Van Zeeland direct naar Genève gevlogen en reeds in de loop van de middag had hij tweemaal een langdurig onderhoud met Leopold. in EEN GEWAARDEERDE e.h.b.o.-er Ruim 1200 militairen weer in het vaderland „PROVINCIAAL" Doelpriester worden om tegen Kerk te vechten Liftende dame uit auto gered Er moet rekening gehouden worden met levensbeschou wing De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Hier en daar ochtendmist. Overigens <>P de meeste plaatsen perioden van zonneschijn en nog slechts enkele verspreide buien. Meest zwakke wind. Vannacht plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag dezelfde of iets hogere temperaturen, dan vandaag. Zaterdag 15 April: Zon op 5.45 uur, ond«r 19.37 uur; maan op 5.15 uur, onder 17.48 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het was de climax van de opwindende gebeurtenissen der laatste dagen, toen Sukarno's stem gisteravond door de luid sprekers klonk. Hij richtte zich in zijn radiotoespraak als opperbevelhebber van de Apris (de federale strijdkrach,tenten eerste tot de leden van de Apris, ten tweede tot de Indonesische leden van het K.N.I.L. en ten derde tot het Indonesische volk, in het bijzonder de Indonesiërs op Zuid-Ce- lebes. Hij verklaarde steeds verheugd te zijn geweest over de berichten, dat een heden van het K.N.I.L. werden opgeno men in de Apris. Deze ontwikkelingen werden met vreugde gevolgd in de over tuiging, „dat de nieuwe leden van onze strijdkrachten als zonen van Indonesië en soldaten van Indonesië hun waardevolle bijdrage zullen geven voor de verbetering van de Apris en de grootheid van Indone sië. Deze overtuiging heb ik nog, zelfs nu ik hier moet verklaren, dat als" opperbe velhebber mijn hart door de recente ge beurtenissen te Makassar gewond is". Sukarno beschreef vervolgens het ge beurde aldaar zonder de naam van Aziz te noemen. „In zijn uitleg zegt deze of ficier, dat hij de staat Oost-Indonesie wil de verdedigen. Dit is een gedachtengang, die niet te dulden is. Het vraagstuk of de negara Oost-Indonesië, de negara Oost- Sumatra, de negara republik Indonesia e.d. zullen blijven bestaan, is geen aange legenheid van strijdkrachten. Dit is een aangelegenheid van het volk". Tot het K.N.I.L. Cn rek en de tbt het K.N.I.L. zeide hij: 7jjt gij onder Nederlands comman- gij zijt geen vreemdelingen hier, doim£1 ziit zonen van Indonesië." Hij f} Sn van het K.N.I.L. aan hun rustig te overwegen. Hij, die beweert, dat met het optre den te Makassar uw belangen, worden gewaarborgd, is een leugenaar en een bedrieger". „De regering is zich bewust, dat mo gelijk allerlei misverstand bestaat en verschillende invloeden werkzaam zijn onder de soldaten te Makassar, die hen tenslotte er toe noopten over te gaan tot een daad, die in strijd is met hun eigen belangen, met de belangen van de ne gara Indonesia Timur en de militaire wetten. Ook onder hen zijn er, die ge- dwongeh werden aan de acties te Ma kassar deel te nemen. Deze omstandig heden zullen ten zeerste in overweging genomen worden, indien zij onmiddel lijk terugkomen op hun verkeerde stap pen". En met duidelijke verwijzing naar de Nederlandse bevelvoerders van het K.N.I.L., zei hij: „Ik spreek de hoop uit, dat de betrokken autoriteiten zich ern stig van hun taak jegens het personeel van het K.N.I.L. en het materiaal zullen kwijten zoals overeengekomen in de verdragen van de Ronde Tafelconferen tie". Sukarno besloot zijn rede als volgt: „Aan de gewapende strijdkrachten draag ik op deze zaak te regelen. Vol brengt deze taak zo goed als ge kunt. Merdeka!" Na de president sprak de sultan van Djogja die zeide, dat deze rede van Su karno 'een dagorder van de opperbevel hebber is ter beslechting van de opstand te Makassar. De opdracht zal zo spoedig mogelijk ten uitvoer worden gebracht. Sukarno sprak zijn rede uit in het pa leis te Gambir tijdens een receptie voor de leden van het parlement en de senaat. Deze receptie werd gehouden in verband met de spoedige aanvang van het reces der volksvertegenwoordiging. Na het uit- spreken van de rede betuigden de par- lementsleden hun instemming. De eerste reacties De eerste reacties op de rede van Su karno vernam Aneta tijdens de receptie in het paleis, waar de president geani meerd met de parlementsleden sprak. In een hoek van de zaal waren de sultan van Djogja en minister Anak Agung sa men met de voorzitter van de senaat, Pellaupessy, in druk gesprek gewikkeld! „Het is jammer, dat het niet langs de weg van overleg kon worden opgelost. Het wordt een bloedbad", aldus Anak Agung. Het parlementslid Mohammed Yamin zeide: „Het kan niet anders. Wij hebben slechts dagen te tellen tot het federalisme in Indonesië voor goed be graven is. Men hoeft niet met een rebel te onderhandelen". Geen overhaasting In militaire kringen vernam de corres pondent van A.F.P. in Djakarta, dat de Indonesische strijdkrachten er niet op moeten rekenen de troepen van Abdul Aziz binnen vier of vijf dagen een ge voelige slag toe te brengen. Overhaasting zou hier een rampspoedige afloop kunnen veroorzaken. De enige onmiddellijke actie, welke het R.I.S.-leger zou kunnen onder nemen, ware de beschieting van Makassar door de drie korvetten, die de Indonesi sche vloot bezit. Reizigers, die met het speciale vliegtuig dat naar Makassar was gezonden om Aziz te halen, in Djakarta arriveerden, vertel den, dat de militaire activiteit in de be zette stad was toegenomen en dat in de straten druk werd gepatrouilleerd. De atmosfeer was gespannen. De bekende Italiaanse Jezuiet, pater Lombard!, die zoals reeds is medegedeeld van 6 tot 13 Mei naar Nederland zal ko men, zal in tal van Nederlandse plaatsen voordrachten houden en spreekbeurten vervullen. Hoewel hij hier niet zijn alom geroemde Kruistocht der Liefde zal pre diken, die immers een gehele cyclus van voordrachten omvat, zullen de voordrach ten, die hij in Nederland zal geven, wel in nauw verband staan met deze Kruis tocht der Liefde. Op zijn tournee zal pater Lombardi spreken In het Duits. De titels der voor drachten zyn o.a.: „De verzoening der harten", „Het drama van 20 eeuwen", „Het yerlangcn der mensheid". Het Schema van spreekbeurten is nog niet geheel vastgesteld. Wel staat vast, dat pater Lombardi in verscheidene plaatsen, waaronder Amsterdam, Breda, 's Gravenhage, Heerlen, 's Hertogenbosch, Maastricht Roermond en Rotterdam zal spreken voor Katholieken uit alle maat schappelijke geledingen, werkzaam voor het godsdienstige, sociale, charitatieve en culturele leven in Nederland. Daarnaast zal h« ln tal van grote kerken in de ver schillende bisdommen preken. De reis van pater Lombardi in Neder land wordt verzorgd door het dagelijks bestuur der St. Adelbert-Vereniging, de standsorganisatie der Katholieke intel lectuelen. Wie is pater Lombardi Pater Lombardi, Italiaan van geboorte, is 40 jaar oud. Hij is medewerker van „La Civilta Catholica", het tijdschrift van de Italiaanse Jezuieten. Circa 10 jaar ge leden begon hij met voordrachten aan de Italiaanse universiteit over godsdienst- philosophie. Zijn gehoor breidde zich steeds meer uit en bestond al spoedig niet langer uitsluitend uit professoren en studenten. Na de oorlog nam de toeloop naar de spreekbeurten een enorme vlucht. Met toestemming van Z. H. de Paus begon pater Lombardi te spreken in schouw burgen. Ook deze bleken spoedig te klein. Op wielerbanen, op openbare pleinen van balcons en van daken werden steeds gro tere menigten, oplopend van veertig dui- zenij tot enige honderdduizenden, bereikt. Gehele steden in Italië kwamen in be weging en zo ontstond zijn „Kruistocht der Liefde", die pater Lombardi. rond trekkend door de Romagna, Toscane. Sicilië, Apuië enz., aan de mensen pre dikte. Wanneer hü in een or andere kerk het woord voerde, moesten vele andere kerkgebouwen met speciale kabels daar mede worden verbonden. In Milaan wa ren zoodoende eens 14 kerken overvol bezet, in November 1949 in Genua 52. Pater Lombardi is geen redenaar, die over uitzonderlijke oratorische talenten beschikt; hij boeit, sleept mee door zijn eenvoud en diepe overtuiging en zijn aan voelen van de noden der mensen. Hij heeft gesproken in Oostenrijk, Frankrijk, België en in Amerika: momenteel maakt hij een tournee door Duitsland, gaat dan naar Zwitserland, Zweden en Denemar ken en komt vandaar naar Nederland om daarna in Mei zijn „Kruistocht der Liefde" in Italië te hervatten. Zijn vijanden zaten niet stil. Zij be raamden ze ls een moordaanslag op hem, i n gelukt. Bekend is ook zijn befaamde radio-dispuut met een communistisch senator v^n^het^honfdbeett naar het oordeel bert-VerenSestuur de St. Adel- deïs belangrijke H°k aan ons Nederlan ders oeiangrijke dingen te zessen Deze door zijn eenvoud ^Peens°r0aak ge- drongen, daereen nieuwe tijd gaat ko men, de „eta dl Gesu» het tijdperk van Christelijk geweten°Verwinning Van het Reuter meldt, dat in de laatste dagen ongeveer 1500 man aan troepen der R.I.S. uit havens aan Java's Noordkust zijn vertrokken met onbekende bestemming. Waarnemers in Djakarta en te Makassar zijn van mening, dat een landing te Ma kassar zeer kwetsbaar zou zijn. Behalve dat de troepen der R.i.s. niet zijn geoe fend in landingen, ontbreekt het hun aan de nodige uitrusting en mijnenvelden voor de kust te Makassar beperken sterk het aantal plaatsen, waar een landing kan worden uitgevoerd. Over enige weker, zaj de N.V. Schok'- beton een begin maken met de bouw van 150 betontooerderyen, die de directie van de Wieringermeer (Noord-Oostpol- derwerken) laat plaatsen. Op het ogen blik is men reeds bezig met de funde ringen. De Noord-Oostpolder heeft thans 123 van dergelijke boerderijen, terwijl er over een maand nog 48 klaar zullen ko men. Twee banketbakkers te Milaan, vader en zoon, hebben een reusachtige taart gemaakt, die een nauwgezette afbeelding is van de Sint Pieter en het Sint Pieters plein. De taart, 86 c.M. hoog, 1.20 breed en 60 c.M. lang, bestaat grotendeels uit chocolade en suiker. Vader en zoon hebben er twee maanden aan gewerkt. De taart zal eerst op een tentoonstelling in Milaan prijken en dan aan de Paus worden aangeboden. Van Zeeland leek zeer ernstig gestemd, toen hij de villa van de koning verliet. Hij wilde de journalisten niets anders zeggen, dan dat hij nog niet wist wan neer hij naar Brussaj zou terugkeren. Men neemt aan, dat de konmg hem geïnstrueerd heeft in Genève te blijven voor verdere besprekingen. Onze Brusselse corre.-pondent tele foneert: De plotselinge reis van Van Zeeland wordt hier in verband gebracht met nieuwe avances ,die van socialistische en liberale zijd ewerden gedaan. Van die kant is de vrees voor nieuwe algemene verkiezingen eerder toe- dan afgenomen en men wil klaarblijkelijk water in de wijn gaan doen. Spaak zou in de nacht van Woensdag op Donderdag een onderhoud hebben ge had met de heren Van Zeeland en Eys- kens, en met een voorstel voor de dag zijn gekomen, dat, als wij goed zijn ingelicht, als volgt te resumeren is: L de beide kamers zouden in nationale assemblee de z.g. verbanningswet van Juli 1945 intrekken; 2. Koning Leopold zou daarna onmid dellijk de uitoefening van zijn konink lijke prerogatieven hervatten; 3. tegelijkertijd zou kroonprins Boude- wijn worden benoemd tot „luitenant-ge neraal van het koninkrijk", hetgeen fei telijk de volledige uitoefening der ko- de regent zijn oppositie tegen de nieuwe regering Van Zeeland zou staken, zodat spoedig aan de reeds een maand durende regeringscrisis een einde zou komen. ninklijke prerogatieven in opdracht van de koning zelf zou omvatten; 4. op het ogenblik, dat de kroonprins de leeftijd van 21 jaar zou bereiken (in September 1951), zou het parlement een besluit moeten treffen over het handha ven of afschaffen van dat luitenant-gene raalschap m.a.w.: het parlement zou als dan moeten beslissen of Koning Leopold al dan niet persoonlijk de effectieve uit oefening van de koninklijke macht zou hervatten. Naar verluidt, zou Van Zeeland naar Pregny zijn gegaan, omdat Hij het zijn plicht achtte Koning Leopold van dit officieuze voorstel en ook van andere besprekingen op de hoogte te brengen. Uit het Vlaamse land wordt een groei ende ontevredenheid gemeld tegen de handelwijze van de prins-regent en diens omgeving en men dringt er op aan, dat de regent zonder meer zijn goedkeuring zou hechten aan de hem sedert een week door Van Zeeland voorgelegde regerings coalitie van C.V.P.-leden en extra-parle mentairen van links. Volgens niet bevestigde informaties, die wij dan ook met voorbehoud mededelen, deed vanmorgen in de Wetstraat het gerucht de ronde, dat Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft de cijfers gepubliceerd van de Nederlandse in- en uitvoer in Februari 1950. De totale invoer in deze maand (in 1000 ton) bedroeg 1.485 tegen 528 millioen en de uitvoer (ook in 1000 ton) 757 tegen f 319,1 millioen. De cijfers over Januari beliepen (in 1000 ton) 1.998 tegen 580,7 millioen en 882 tegen 395,4 millioen. Vooral de import van cacaobonen, granen, koffip, hout, minerale oliën en kunstmest was belangrijk geringer dan in Januari 1950. De invoer van textiel producten. die de laatste maanden reeds aen hoog peil bereikte, nam daaren tegen nog belangrijk toe. Bij de uitvoer zette de daling, die in Januari begon, zich in versterkte mate voort. Op enkele uitzonderingen na toonden alle rubrieken, zowel die wel ke op agrarische producten als op in dustriële producten betrekking hebben, lagere cijfers. Als gevolg hiervan liep het dekkingspercentage, dat in Januari (950 69 Pct bedroeg, in Februari terug tot 60 pet De belangrijkste importgoederen wa ren; garen, touw, stoffen en weefsels, ma chines en toestellen, ruwe wol en katoen, ijzer-, staal- en blikfabrikaten, onbe werkte en eenvoudig bewerkte non-ferro- metalen, granen, zaden, peulvruchten, meel, oliezaden, zuidvruchten, plantaar dige en dierlijke oliën en vetten, kolen, ertsen, minerale oliën, meststoffen, hout en vervoermaterieel. De voornaamste exportgoederen wa ren: melk, zuivelproducten en eieren, weefsels; vlees, vis, schaal, en weekdie ren (incl. conserven), electrische machi nes en toestellen, groenten en vruchten (vers en verduurzaamd), granen, zaden en peulvruchten, plantaardige en dier lijke oliën en vetten en minerale oliën. De landen van waaruit Nederland im porteerde, waren vnl.: België en Luxem burg, Ver. Staten, Verenigd Konink rijk, West-Duitsland, Indonesië, Frank rijk en Zweden. De voornaamste landen van bestemming waren; België en Lu xemburg. West-Duitsland, Verenigd Ko ninkrijk, Zuid-Amerika, Indonesië, Frank rijk en Zweden. satie door instellingen van de drie grote levensbeschouwingen, de „drie zuilen", waarvan men in het algemeen spreekt, kan samengewerkt worden, doch elke „zuil" bij de uitvoering van het eigenlijke werk volkomen zelfstandig moet zijn. Waarom, zo vroeg een andere spreker, heeft de overheid na de bevrijding niet eerst geholpen de bestaande gemeente- bureaux weer op de been te helpen? Een stem uit de practijk hoorden wij, toen het hoofd van een katholieke school wees op de overbelasting van de afdelin gen van de gewestelijke arbeidsbureaux met het gevolg, dat de ouders zich in vele gevallen met de vraag, wat hun kind moet worden, maar tot de „mees ter" wenden. „Ben ik, daar het werk van de be roepskeuzevoorlichting een wetenschap pelijke basis moet hebben, dan een kwak zalver?" vroeg deze spreker zich af. „Duizenden collega's in den lande doen als ik en laat men ons dan beschouwen als E. H. B. O.-ers. Uit het interessante referaat van drs. W. E. H. Beyers, directeur van de Cen trale van R. K. Bureaux vóór beroeps keuze bleek, dat 30 pet. van de adviezen door onderwijzers gegeven, onjuist zijn, een percentage, dat betrekkelijk gering genoemd kan worden. Uit het betoog van Ir. de Wolff stip pen wij nog aan, dat ieder jaar 160.000 kinderen de lagere school verlaten, van wie de helft het bedrijfsleven ingaat. In 1948 werden door de Gewestelijke ar beidsbureaux 16800 adviezen gegeven, in 1949 21.600, terwijl het aantal jeugdige Personen tot 21 jaar 76 pet. van het to taal aantal candidaten uitmaakte, waar van 81 pet. jongens en 19 pet. meisjes. Uit billijkheidsoverwegingen tegenover particuliere bureaux, die om zich te fi nancieren wel een vergoeding moeten vragen, worden de laatste tijd ook ad viezen van de afdelingen van de G. A. B. betaald, doch uit de cijfers oVer de geweest, ómdat wel in de hogere organi- j laatste maanden blijkt, dat in ongeveer (Van onze Utrechtse redacteur). De besP«kj"g®" °P het j„ utrecht gehouden Nat' "^hHr""Kr<'s voor de Beroepskeuzevoorlichting, waarvan gis teren de laatst6 er ruTmto ?0nden dui" deliik aan, dat er ruimte ih en gege ven moet worden voor het particulier initiatief °P AN raagsbik rt prj.ncipiëIe kanten van hetld^zomler tr bero6Ps" den Zvoorbif gegaan e" jjjj <]6 met dn^leVnsSo"wing1 W°Pden beid behandeld worden en het is ge wenst, dat particuliere bureaux gesub sidieerd worden. Naast de rijksbureaux is er ook plaat* voor. Kemeente- bureaux, die in na«w contact met het onderwijs dienen te Als suggestie werd gegeven de op richting van een Ned. Beroepskeuze- raad waarin de overheid, het onderwijs en particuliere instanties vertegenwoor digd zijn. Een beroep werd gedaan op arbeidersorganisaties en sehoolvereni- gingen om niet alleen ^1. doch ook financiële steun te verlenen. tt m de Wolff, chef van het Bureau Beroepskeuzevoorlichting ,v?"me arbeidsbureau trad jn het vroorde afdelingen Beroepskeuzevoorlichting van de Gewestelijke Arbeidsbureauxwaar bij hij herinnerde aan het initiatief, dat in 1946 daartoe genomen werd als ge volg van een samensprekmg tussen prof. dr. Rutten en de directeur-generaal van d Vrat er Égbertus betreurde het bü het debat zeer, indien prof. Rutten van een dergelijk systeem de promotor zou zijn Gistermiddag om half vier meerde het Amerikaanse troepentransportschip ..Ge neral Stuart Heintzelman" aan de Java- kade te Amsterdam. De ruim 1200 mi litairen, die zich aan boord bevonden, werden namens H. M. de Koningin toe gesproken door lt.-kol. Jhr. D. Lawick van Pa'bst. namens de regering door ge- neraal-majoor W. Baay en namens Z. K. H. Prins Bernhard door kolnel C .F. Pahud,de Mortanges. Kort daarna begon de debarkatie. De nodige maatregelen waren getroffen, dat alle militairen nog gisteren de plaats van bestemming konden bereiken. De debar katie werd o.a. bijgewoond door de hoofdlegeraalmoezenier kolonel mgr. H. van Straelen. Dit is de eerste maal in vredestijd, dat een Amerikaans troepentransportschip niet-Amerikaanse troepen heeft vervoerd. Het is tevens de eerste maal, dat een schip van d't type in Amsterdam aan kwam. De Ned. regering heeft acht sche pen van deze serie gecharterd. Zij zijn 13.000 br. t. groot en werden alle ge bouwd in 1944 en 1945. „Man, kjjk niet zo somber, het zal spoedig een paradijs op aarde zijn", zo voegde onze a-politieke vriend ons toe, nadat hij ons zeer uitbundig op de schou der had geslagen, terwijl wij, op weg naar huis, in gedachten zo ruwweg een be groting opmaakten van de nog voorhan den contanten en de noodzakelijke uit gaven. Vandaar ons sombere gezicht! Ons ontging het sarcasme van onze vriend niet en natuurlijk zat er bijtende spot achter zijn z.g. optimisme. Wij vroegen hem, of hij soms niet goed geslapen had, maar hij had juist uitste kend gerust en was dus, wat men noeml „uitgeslapen". „Net ais een politicus"! Wel gaat hij de laatste avonden wat la ter naar bed, aangezien hij de verkie- zingslectuur niet wil missen. Hij vindt het kolossaal grappig, hoe de een a! meer belooft dan de ander. Een lol, dat hij dan heeft Onzerzijds beloofden wij hem straks een politieke kater, doch hem kon zulks niet deren, want het laat hem koud, of h\j van de hond dan wel van de kat ge beten wordt. Wij hebben uiteraard voor dit a-poli- tieke zwijn geen politieke parels gewor pen, maar alleen opgemerkt, dat hij met zijn lolletjes helemaal niet lollig was en de komende verkiezing volstrekt niet slechts een lolletje is. Waarop hij tegen wierp, de komende stemming van wei nig belang te achten; integendeel zo echt „provinciaal". Welke laatste kwali ficatie wij in zover konden onderschrij ven, dat 't een verkiezing betreft voor de Provinciale Staten, zodat het geval eo ipso inderdaad wel specifiek provinciaal zal zijn. Doch wij wezen hem tevens te recht, dat alleen een provinciaal in de politiek als hij die stemming onbelangrijk kan vinden. Onze a-politieke vriend vond toen, dat wij politieke knokpartijtjes maar moes ten overlaten aan de vertegenwoordigen de lichamen en begon vervolgens over de hemeltergende toestanden achter het IJzeren Gordijn. Wat voor ons een welkome aanleiding was om hem erop opmerkzaam te ma ken, dat a-politiekelingen, als hij, hel penom dat gordijn nog meer naar het Westen te verhangen ANALYST. Dertienhonderd Nederlandse emigran ten, die in de Canadese landbouw hun bestaan zullen gaan zoeken, zijn met de Volendam" in Halifax aangekomen. Bij een grondige zuivering van onge wenste vreemdelingen en buitenlandse provocateurs in Spanje heeft de politie een „vluchteling" uit de sovjet-zone van Duitsland vastgehouden. Deze „vluchte ling" had zich als communistische spion weten in te dringen in een seminarie te Madrid. Na een scherp verhoor gaf de jonge man toe, dat de sovjets hem naar het seminarie hadden gestuurd, om daar de H. Priesterwijding te ontvangen. Hij zou dan als „priester" naar de landen achter het „ijzeren gordijn" terugkeren om daar de Katholieke Kerk van binnen uit te ontwrichten. kwamen, ln geen van beide gevallen behoefden gelukkig doden te worden betreurd. Het ene ongeluk gebeurde om half ze ven op de Frovinciale Weg bij de krui sing AlkmaarSchermerhom. Een per sonen-auto, bestuurd door de heer De K. uit Alkmaar, kwam hier in botsing met een vrachtauto .De klap was zo hevig, dat de lichtere personenwagen werd weg geslingerd en van de op dit punt zeer hoge berm duikelde. De wagen sloeg enkele malen over de kop en kwam m het water terecht. De tegenwoordigheid van geest van de heer De K. beeft waarschijnlijk hem en zijn drie kineeren, die eveneens .n de wagen zaten, het leven gered. Toen de wagen in de ringvaart lag, er in zijn kinderen te wachtte zo lang tot de auto vol was ge lopen en het water tot aan hun km stond. Vervolgens opende hij het por tier en met enkele forse slagen bereik ten vader en kinderen volkomen onge deerd de walkant. De zwaar beschadigde auto werd later weggeleept. De vrachtwagen, die uit Mo lenaarsgraaf bij Dordrecht afkomstig was, liep sl ach is lichte schade op. uit Buitenpost, hleT Hij slaagde .«"in'de" kant te bereiken en deelde me- het water terecht i de. dat nog twee dames in de auto za- Gisteravond hebben zich twee auto- reed de heer J. V. ongelukken, een in Noord-Holland en j met zijn auto in het wa een in Groningen, voorgedaan, waar bij de wagens in slaagde hij kalmeren. Hij ten. Enige mannen begaven zich te wa ter en na tien minuten gelukte het hun een der dames uit de auto te bevrijden. De andere zat echter zo met haar Lenen bekneld, dat men eerst ria een half uur door het optakelen van de wagen, met een kraanwagen van de Gnjninger brandweer, in slaagde, haar uit die be narde positie te verlossen. Met een auto van de G. G. D. werd zij naar een zie kenhuis vervoerd. Vermoedelijk heeft zij een enkel gebroken. Tengevolge van de lage waterstand was het mogelijk geweest de hoofden van de beide vrouwen boven water te houden, al vergde dit in het tweede ge val zeer veel van het uithoudingsver mogen van het slachtoffer. De beide dames hadden van Appinge- dam af gelift De bestuurder J. V., had in Delfzijl een aannemersvergadering bijgewoond. Hij verkeerde waarschijnlijk onder invloed van sterke drank. Het tweede ongeluk gebeurde te Oos- tehogebrug -.Gr.), nabij de rijksweg aan het Damsterdiep. Om ongeveer zes uur Volgens voorlopige cijfers bedroeg de Nederlandse kolenproductie in Maart <27 werkdagen) 1.101.100 ton tegen 951.200 ton in Februari (24 werkdagen). De ge middelde productie per werkdag was in Maart groter, nl. 40.800 ton tegen 39.900 ton in Februari. Beschikbaar voor bin nenlands verbruik waren in Maart 1.197.200 (1.043.9001 ton kolen, nl. _808.700 ton aanvoer uit Limburg en 388.500 ton totale invoer. Van deze invoer kwam 241.500 ton (incl. 15.700 ton briketten) uit Duitsland. 70 pet van het totaal aantal gevallen wegens te geringe draagkracht van de betrokkenen een gratis advies werd ge geven. Drs W. E. H. Beyers, die de taak van de Beroepskeuze-adviseur uiteen zette, wees allereerst op de noodzaak van oriën tatie. De beroepsverscheidenheid is door de industrialisatie aanmerkelijk toege nomen. Volgens de laatste volkstelling zijn er 30.000 beroepsbenamingen met 5000 werkelijke onderscheidene beroe pen- Het kiezen van een school of beroep is het voornaamste recht van het kind. Zolang het kind zelf nog geen Verant woorde keuze kan maken, zullen de ouders met het oog op zijn welzijn dit recht uitoefenen. Alle anderen en ook de beroepskeuze-adviseur moeten zich be palen tot raadgeving. Kind en ouders moeten uiterlijk vrij zijn al of niet advies in te winnen en op te volgen. Op de eerste plaats gaat het, wanneer een candidaat zich komt melden, om een onderzoek naar diens persoonlijke ge schiktheid, zowel geestelijk als lichamelijk voor een bepaald beroep. Het medisch onderzoek zou kunnen geschieden in nauwe samenwerking met de schoolartsen- dienst. Spr. noemde verschillende omstandig heden, waarin het zeer moeilijk is voor een niet-confessionele adviseur om raad te geven, daarbij duidelijk makend, dat het onmogelijk is bij de beroepskeuze voorlichting de levensbeschouwing uit te sluiten. Medicus, psycholoog en beroepskeuze- adviseur moeten elkaar aan die bureaux voor beroepskeuze vinden, welke functies in principe door één persoon kunnen wordien uitgeoefend, doch in de practijk komt zulks zelden voor, Tenslotte hield de heer H. van der Vlist, directeur van de Ned. Stichting voor psychotechniek een inleiding over „Ver spreiding van de kennis der beroepen." De algemene beroepen-voorlichting moet allereerst de eigenlijke inhoud van de beroepen aan de jeugd leren kennen, j tegenstelling met deze foto is' de machine welke momenteel in het gebied waarvoor »pr. verzohillende middelen aan- e gaf. .I Foto van een Amerikaanse Privateerbommenwerper van de marine. In ne welke momenteel in liet gel van de Oostzee wordt vermist, niet van een bewapening voorzien. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1