Partijen „bestuderen"de suggestie 3r,sg «sra"* Heiligheid in huwelijk en bedrijfsleven Tekst van Leopolds boodschap Sociaal-economisch beheer met horten en stoten Men kan de K.A.B. alleen haar dienstbaarheid verwijten' In 1950... emigranten Benauwend probleem van 20,000 a 30.000 aanvragen Uittocht van 925 landverhuizers naar Australië per „Sibajak" 1 JOURNALISTEN OVER HUN VERANTWOORDELIJKHEID Granaat ontplofte in een kamer r KAB wil duidelijker lijn in het sociaal en economisch beheer Seretse Khama in Serowe SSs&sFïe» Ook leken hebben een grootse taak als leden der strijdende Kerk m Maandag 17 April 1950 V. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Luitenant-kolonel Mokoginta geschorst Prinses Elisabeth in blijde verwachting? Leidraad: „Verzoening, solidariteit, eendracht l erbondsvoorzitter De Bruijn bespreekt critiek op de Beweging Het merendeel tegen de voorgestelde wettelijke regeling Y.S. bereiden proeven met atoomwapenen voor Labour verwacht spoe dig nieuwe verkiezingen Zomertijd in Engeland Eén dode en zes gewonden WEERBERICHT (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Eens t'e meer heeft Leopold III een taal gesproken, die werkelijk koninklijk mag genoemd worden. Niet alleen door de verhevenheid der gedachten en door het opzijde zetten van alle overwegingen van persoonlijk belang, heeft Leopold zich in zijn boodschap aan het Belgische volk groot getoond, maar ook in zijn christelijke vergevings gezindheid. De tegenpartij had hem voorgesteld als een koppige en eigenzinnige mens, die alleen aan zijn troon dacht; jarenlang zijn bergen van laster tegen hem opgestapeld. Dat alles wordt thans eens te meer weggevaagd door de koninklijke woorden. Maatregelen tegen Oost- Indonesische regering V) Dit jaar 6000 emigranten WAAR BLIJFT EEN PLAN VAN GROTE WERKEN? Bezorgdheid, over het aantal werklozen Geloof en Wetenschap De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Meeat zwaar bewolkt meit at en toe enige regen oi motregen. Aanvankelijk matige tot krachtige Zuidelijke wind. later tijdelijk afne mend en veranderlijk. Nachta minder koud. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Dinsdag 18 April: Zon op 5.38 uur, onder 19.49 uur; maan op 5.45 uur, onder 21.25 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Verzoeningsgebaar van Leopold A -Jal aai «.1 f Steeds bezorgd om de wettelijkheid en om het scrupuleuze naleven van de grondwet wat Spaak hem nog onlangs als een misdaad heeft verweten vraagt de koning, dat het parlement hem zal verzoeken zijn grondwettelijke preroga tieven te hervatten. Daarna zou hij m een geest van opperste verzoening, s g- gereren, dat het parlement een wet zou stellen, die hem zou toelaten, tijdelijk de uitoefening van zijn prerogatieven aan kroonprins Boudewijn over te dragen. De waarheid gebiedt ook te zeggen, dat het koningsgezinde België de eerste 24 nur sterk ontgoocheld was over de tege moetkomende houding van de koning t.o.v. zijn lasteraars. Wij hebben giste- Seretse Khama, het verbannen hoofd van de Bamangwato-stam, heeft Zaterdag toestemming gekregen om onder bepaalde voorwaarden een bezoek van vijf dagen te brengen aan zijn blanke vrouw Rut", een vroegere Londense typiste. Onmiddel lijk begaf hij zich op weg en kort na mid dernacht kwam hij té Serowe aan- Na negen weken gescheiden te zijn g •weest, poseerde het echtpaar thans lachend voor de fotografen. T>e Indonesische radio meldde Zater dag dat de sultan van Djogja had be leend gemaakt, dat kapitein Abdul Aziz voor een krijgsraad zal verschijneni De maakte ook de wnraiddellijke «ohraraing^ bekend van It.-kolonel Moko- schorsing legercommandant In radio. „j,. heeft de sultan van regering in de opstand betrokken Een woordvoerder van de Oost-Indo nesische regering verklaarde Zóndag, dat foto-copieën van nieuwe documenten, handelend over plannen voor een revo- lutionnaire actie op Celebes, naar de fe derale regering te Djakarta en naar de UNCI waren opgezonden. De documen ten zouden zijn gevonden ln de woning van overste Mokoginta te Makassar, ren te Brussel en ook te Antwerpen en in de Vlaamse stad St. Niklaas tientallen mensen op heftige wijze hun verontwaar diging horen uitspreken óver wat zij menen te moeten noemen: de capitulatie van de CVP. Deze mensen hadden ge wild, dat het hard tegen hard zou blijven gaan en dat geen millimeter aan de link se chantage zou worden toegegeven. Zij vergisten zich echter, als zjj dachten, dat de CVP de koning deze houding had ge suggereerd. Niets is minder waar. Zij heeft dat gisteren nog bevestigd in een motie, die openbaar werd gemaakt een spoedvergadering van haar nat o raad. De CVP, zo luidt het daarin, brengt hulde aan de verheven gevoelens van de koninkHjke boodschap^en bekommernis van de so verzoening tussen de wakt yoor zenlijken De CVFstrUkoning en om land wier in de grondwettelijke wegen I?brengen De door de koning gedane ™*cestif is «een initiatief van de CVP. ne/e nlrtu bestudeert haar echter in de door de koning gewilde geest en met de enige bekommernis om volgens haar pro- grom trouw te blijven aan de nationale instellingen. Tot zover het communiqué. De koning heeft gesproken. De C.V.P. grootste onafhankelijkheid en zal t.z.t. de conclusies trekken, di« h",J°r h*t land en voor de monarchie het beste zul len voorkomen. Zal het door de koning gedane ge baar door de tegenstanders worden beantwoord? De socialisten nemen een afwachtende houding aan. Ook zij wen sen nadere verklaringen over ver schillende uitlatingen en n.l. over de opvatting van het woord tijdelijk, dat tot tweemaal toe in de boodschap voor komt. ZU wijzen deze boodschap ech ter niet zonder meer af, (feitelijk komt de suggestie betreffende het regent schap van de kroonprins van niemand anders dan Spaak) en zeggen „dat Leopold de toestand thans objectiever inziet dan vroeger", maar dat »U nog heel veel uitleg willen hebben, alvo rens verder op de boodschap in te gaan. De communisten wijzen alles natuur lijk botweg af; hun slogan blijft; Leo pold nooit meer in België terug. Bij de liberalen heerst groot optimis me nu zij ménen, dat de parlements- ontbinding, die hun verplettering zou hebben betekend, van de baan is. Zij hebben het in een motie o.a. over „de verheven en indrukwekkende bewoor dingen van de koninklijke boodschap" en hopen, dat er een oplossing van nationale verzoening uit moge voortvloeien. Een R. K. blad „het Nieuws van de Dag" schrijft: „dat niet de C. V. P., maar alleen de koning verantwoordelijk is voor elke concessie, welke hij heeft me nen te moeten doen" en het blad voor spelt, dat er geen verzoenende oplossing uit zal voortvloeien. Daarentegen zegt een ander R. K. blad, „Het Nieuwsblad lljkheden willen halen, Waarin zij het gebracht hebben, zij goed zouden doen deze boodschap van een eerlijke mens als basis te nemen". Zoals men ziet, zijin de interpretaties over Leopolds boodschap nog allesbe halve eensgezind en het blijft nog een groot vraagteken, wat ihier allemaal uit zal voortvloeien. Volgens de „Sunday Pictorial" verwacht prinses Elizabeth van Engeland eind Juli of begin Augustus haar tweede baby. Het blad schryft, dat hiervan geen officiële mededeling zal worden gedaan vóór de prinses, die thans op bezoek bij haar echtgenoot op Malta is, in Londen is teruggekeerd. Buckingham Palace wei gerde commentaar te geven op dit bericht Kroonprins Boudeu-ijn (Van onze Limburgse redacteur). Priesters, academici en studenten hebben elkander Zaterdagmiddag op de Limburgse Volkshogeschool „Geer- lingshof" te Valkenburg-Houthem ont moet. By deze gelegenheid hebben zy op interessante wijze het onderwerp „Priester ir leek" behandeld. De ge- dachtenwisseling werd geleid door dr. Y. de Jong, zenuwarts te Heerlen. Omstreeks half vier begaven de deel nemers zien naar de kapel, waar zij ge zamenlijk het Veni Creator zongen. Prof. drs. W. Meys van Rolduc sprak tot hen bestudeert de koninklijke woorden m de dait „als de politici het land uit de moei- Aam de tekst vam, de boodschap vam koning Leopold van België is hét vol gende ontleend: „Waarde landgenoten! Met diepe ontroering richt ik mij van daag tot u. Vooreerst wil ik die natie danken, om dat zij mij' haar vertrouwen heeft be tuigd en in haar meerderheid de wens "heeft uitgedrukt 'dat ik de uitoefening van mijtó prerogatieven zou hervatten. Maar, hoe diep mijn voldoening ook mag zijn tóch kan ik niet nalaten te denken aan' hen die op 12 Maart gemeend heb ben mij hum vertrouwen niet te moeten schenken Ik moet dus besluiten dat, in dien de meerderheid der Belgen het on ontbeerlijk aoht een einde te maken aan de crisis'onzer instellingen, er betreffen- a*. /te oplossing verdeeldheid blijft- Wetens S ernst van de gebeurtems- JT meen ik niet te mogen verzuimen, dl suggesties te maken, welke men van mTndtenWhf'ttparlement mij verzoekt de Indien ;;ner grondwettelijke pre- rogatieven te hervatten, heb ik tot plicht deze oproep te beantwoorden en te re geren. Daarna zal ik in contact moeten komen met alle schakeringen van de openbare mening en de door jarenlange hartstochtelijke polemiek ontroerde ge moederen tot bedaardheid brengen, mits het hernemen mijner taak als staatshoofd geschiedt onder voorwaarden, die het vertrouwen kunnen doen herleven en de verzoening verwezenlijken. In verscheidene monarchieën, jnet name in Nederland en in de Scandina vische landen, bestaan er wettelijke schikkingen, waarbij de vorst, in be paalde omstandigheden, tijdelijk aan de kroonprins zijn machten kan over dragen. Het aanvaarden door het parlement van dergelijke maatregelen, verwezen lijkt in het kader onzer grondwettelij ke beginselen, zou mij in staat stellen de uitvoering mijner prerogatieven tij delijk aan de kroonprins op te dragen en, m overeenstemming met de rege ring, aan deze opdracht een einde te maken, wanneer ik van oordeel zou zijn, dat 's lands belangen er mede ge diend z\)n. 6000 (Van onze speciale verslaggever) Zaterdag is de „Sibajak" van de Rot terdamse Lloyd met 925 Nederlandse emigranten naar Australië en Nieuw- Zeeland uit de Rotterdamse haven ver trokken. De minister van Sociale na ken. mr. A. Joekcs, was bij dit vertrek aanwezig, waarbij hij gelegenheid vond ons enige mededelingen te doen over de emigratie en de vraagstukken, die daarmee annex zUn. Nederland is te klein en ondernemende Nederlanders trekken naar andere landen, aldus de minister. Hy wees er echter op, dat dit geen verontrustend verschijnsel is. In derdaad, zij die gaan, zijn ondernemen de iiedcnv maar men overdrijft, als men zeggen zou, dat de bloem onzer natie ons verlaat. Hoogstens gaat het hier om een fractie van die bloem, een blaadje van die vcelbladige bloem. Dc emigranten bestaan nl. voor de helft uit ongeschoolde arbeiders, wier overtocht grotendeels door de Nederlandse regering bekostigd wórdt. Maar er zijn ook aller lei beroepen bij: landarbeider, loon- sproeier, tandtechniker, pottenbakker, beeldhouwer etc. etc. De meerderheid echter werd en wordt toch uit agrarische kringen gerecruteerd. Minister Joekes kwam eens poolshoog te nemen, hoe zijn „beschermelingen worden verzorgd. Naar ons persoonlijk b'eek is de verzorging uitstekend. De „Sibajak" is een mooi schip. Zelden zal het zulk een merkwaardige collectie pas sagiers vervoerd hebben. De gemiddelde leeftijd van hen is 22 jaar. Er zijn 650 volwassenen en 250 kinderen en het oud ste echtpaar is 64 (man) en 61 (vrouw). Met dat al vervoert de „Sibajak" 20.515 „Nederlandse jaren" naar Australië. En èr is behalve de scheepsarts ook een vrouwelijke kinderarts aan boord van het schip, dat een nieuwe kapitein heeft, de heer C. C. Goedewaagen. Ook aan geeste lijke verzorging ta gedacht Voor d» Ka tholieken gaat Pater v. d. Meer uit Den Bosch mee Twee gezinnen nemen een demonteerbare woning al direct mee, een derde laat zijn woning per vrachtboot nasturen, terwijl enkele emigranten hun motorfiets hadden meegenomen. De scheepsgelegenheid is eigenlijk hii de huidige geleide emigratie die in geval in een „explosieve" ontaar den mag, He grootste moeilijkheid. Doch het is wel zeker, dat het aantal emigranten dit jaar op zes duizend ge bracht zal kunnen worden. Er zijn tus sen de 20.000 en de 30.000 aanvragen, om te kunnen emigreren, waarbij nog komt een klein aantal, dat geheel op eigen gelegenheid gaat. Minister Joekes noemde de emigratie een belangrijk verschijnsel, dat de volle aandacht van de regering heeft. Men is er in geslaagd, de aantallen emigranten systematisch op *e voeren. In 1946 gingen de eerste 23. In 1947 waren het er 9a, maar in 1948 was dit getal reeds tot 867 aestegen en het vorig jaar bedroeg het 1619. En zoals gezegd, dit jaar zullen er naar verwachting 6000 uit Nederland wegtrekken. Wat Australië betreft, dit land biedt het voordeel, dat er ook ongeschoolden heen kunnen, mits ze bereid zijn, han denarbeid te verrichten, ftoezeer de re gering en de met haar samenwerkende instanties als de Stichting Landverhui zing en de Rijks Arbeidsbemiddeling er prijs op stellen, allen, die eenmaal be sloten hebben te gaan, zo snel mogelijk te doen vertrekken, blijkt wel hieruit dat Woensdag nog enkele Australië-vaai - j ders per vliegtuig zullen reizen en eerder in het nieuwe vaderland zullen aankn i men, dan de mensen op de „Sibajak". En zo kwamen ze dan Zaterdagmiddag aan boord,' de nieuw-Australiërs. Daar kwamen ia *i)f Airm óte 1* AintnW een zelfstandig beroep gaan uitoefenen, van kapster, of verpleegster. Daar kwam de man met vrouw en kind, die van te voren aan de Lloyd gevraagd had, of een kist van drie kubieke meter inhoud te groot zou zijn Een jongen van een jaar of twaalf hield als zijn kostbaarste schat een grote oranjevlag aan een stok in zijn hand geklemd. Een herinnering aan zo vele Oranjefeesten En temidden van de emigranten nam er minister Joekes en de hem vergezel lende autoriteiten met de directie van de Rotterdamse Lloyd deel aan een Hol landse koffietafel, ter gelegenheid van het afscheid van goede Nederlanders uit alle streken van het land. (Van onze Utrechtse redacteur». De KAB beschouwt het als haar na tuurlijke plicht alle gezinsbelangen van hen, die tot haar behoren, direct of indirect te behartigen. Daarom dan ook is de taak vgn de KAB zo vcelzy- dig, daarom moet zij zich interesseren voor de iodsdienstig-zedelijke, de cul turele, de sociaal-hygiënische en de sociaal-economische belangen van haar leden; daarom ma& feitelijk geen ge bied haar vreemd zyn, al belet helaas een tekort aan middelen de Verbonds- leiding vaak te doen wat eigenlijk ge daan behoort te worden. De algemeen bij het vóór enkele maanden gevierde jubileum tot uit-, drukking gebrachte erkenning, heeft voor ons meer waarde dan hetgeen sommige critici, tfie de KAB eerst in de laatste weken schijnen ontdekt te hebben, over haar loslaten. Niemand behoeft zich over haar nog steeds groeiende Iedencijfer ook maafr enigermate ongerust te maken; zij maak te in het verleden nimmer misbruik van haar positie; zij zal dat ook in de toekomst nimmer doen. Met deze woorden begon hedenmorgen de heer A. C. de Bruyn zijn openings rede op de Verbondsvergadering, die vandaag en morgen in Utrecht wordt gehouden en waarmee hij reageerde op sommige persbeschouwingen naar aan leiding van de eigen uitgeverij van de KAB. Daarmede wilde hij niet tekort doen aan de grote waarde, die moet wor den toegekend aan het oordeel van critici die literair verantwoord en op beschaaf de toon hun geestesproducten op de pu blieke markt aanbieden. De KAB zou geen KAB zijn, indien zij niet trachtte op elk gebied van het leven aan hen, die haar vormen, diensten te bewijzen, zo ging de heer de Bruijn voort. Het ei.ige wat krant- en tijdschrift- schrijvers haar verwijten kunnen, is haar dienstbaarheid. Doch dan wete men: haar dienstbaarheid beschouwt zij als haar glorie en haar eer. Zij weet, dat haar daadwerkelijke dienstbaarheid het hechte fundament is voor Staat, Kerk en Maat schappij. De KAB verdient, in 's lands belanig, buiten de kring van de arbeiders spr, doelde uitsluitend op katholieke milieu's iets anders dan ongemotiveerd wan trouwen, achterdocht en verdachtmaking. De KAB doorziet intussen zeer wel de pogingen, die nu en dan worden gedaan, om o.a. door middel van splitsing van haar gelederen, haar positie te verzwak ken. Omdat zij zulks als haar recht, doch vooral als naar plicht erkent, zal zij zich tegen een dergelijk optreden in grote eensgezindheid met alle geoorloofde mid delen daprwerkelijk verzetten, weten de, dat alleen een door-en-door hechte- krachtiig geleide, door aantal s'erke KAB in staat is land, volk en Kerk doel treffend te dienen. De ledenwinst bedroeg in 1949 ruim 28.000. Niet meegerekend de 9.000 niet- Vakbondsleden van de KAJ. bedroeg haar ledental op 1 Januari j.l. 301.543. De heer De Bruyn besprak vervolgens de problemen, waarmee elke hoofd- en handarbeider, persoonlijk en collectief, heeft te maken. Wijzende 'op de economische toestand van ons land, die nationaal gezien voorals nog niet bepaald bemoedigend is, merkte hij op, dat wij niet lijdzaam mogen toe zien, dat agenten van imperialistische, dictatoriaal geregeerde buitenlandse staten, hier onze economische en sociale verhoudingen verstoren, met het doel ons land rijp te maken voor een nieuwe in vasie. Zonder de minste twijfel heeft allereerst de regering tot taak het optre den van die met het buitenland gelieer de agenten afdoende na te gaan en te bestrijden. Daarvoor moet zij bovenal de nodige middelen ter beschikking stellen. De samenwerking in Europees ver band besprekend, wijst de heer De Bruijn erop, dat de Ned. Arbeidersbeweging er mede moet rekenen, dat zij bij haar op de toekomst gericht sociaal beleid op moeilijkheden zal stuiten. Indien de lonen aan door de regering te stellen normen gebonden blijven, ter wijl de prijzen, die vrij zijn, blijven stij gen, dsn dreigt ons economisch-sociale leven geheel in de war te worden ge stuurd. Wil de regering aan de beruchte spiraalbeweging ontkomen, dan zal zij (weer) moeten zorgen, dat de prijzen, althans van een aantal tot de dagelijkse levensbehoeften behorende artikelen, eveneens aan maximale grenzen gebon den zijn. Met enige bezorgdheid dient het ver loop van he" aantal werklozen te wor den gevolgd. Met Maart-cijfer van rond 7 - i: SS 87.000 is weinig bemoedigend. Hetgeen in de sigarenindustrie gebeurt, verdient ook als verschijnsel, bijzondere aandacht. Indien de belasting op sigaren niet op korte termijn wordt verlaagd van 27 pet. tot maximaal 10 pet., dan gaat de siga ren-industrie voor een zeer groot deel er aan, dan komen opnieuw duizenden ar beiders het leger werklozen vergroten, dan brengen de sigaren practisch geen belasting meer op en kan de overheid uit de algemene belasting-opbrengst de sigarenmakers, die weinig geschikt zijn voor DUWwerk, en hun gezinnen onder: houden. Uit dit gebeuren blijkt duidelijk, dat ook belastingheffing aan grenzen ge bonden ia. Ook los van het genoemde werkloos heidscijfer en het gebeuren in de siga ren-industrie, moet, gegeven o.m. onze van het buitenland afhankelijke positie, gerekend worden met de mogelijkheid van een toenemende werkloosheid. Voorkomen moet worden, dat 't uit voeren van grote werken, waartoe reeds voor ruim een jaar een ambtelij ke „werkgelegenheidscommissie" werd ingesteld, op het- juiste ogenblik op zich laat wachten. Hier dragen de rijks-departementen, óók als de huidi ge ministers door opvolgers vervangen zullen zijn, een grote morele verant woordelijkheid. Ernstige critiek had de heer De Bruijn op de minister van Sociale Za ken, door wiens schuld de uitvoering van' de Wachtgeld- en Werkloosheids verzekeringswet wel tot April 1951 verschoven zal worden, oihdat Z.Exc. op eigen gezag, zonder wettelijke basis, de Bedrijfsverenigingen zou willen dwingen haar administratie centraal te laten voeren. Een lichtpunt in het geheel van de economisch-sociale verhoudingen is de spoedige komst van de Sociaal-economi sche raad, natuurlijk gevolgd door de Bedrijfschappen. De S.E.R. zal, nadat de Wet op de P.B.O. 15 Februari j.l. in wer king is getreden, zeer binnenkort door de minister-president worden geïnstalleerd De S.E.R. zal zich waarschijnlijk o.m. ook spoedig bezighouden met de kwestie: werkgelegenheid ten tijde van een meer beperkte conjunctuur. Het is niet onwaarschijnlijk, det. des gewenst, de Arbeidersbeweging bereid is tot de totstandkoming van Bedrijf schappen het intiatief te nemen. een inleidend woord, dat hij op toepasse lijke wijze besloot met het Epistel van de dag, waarin St. Petrus de gemeen schap der gelovigen een koninklijk pries terdom noemt. Prof. mr. J. van der Ven uit Biltho- ven heeft oo deze bijeenkomst een twee tal voordrachten gehouden. De eerste handelde over „De plaats van de leek in de kerk" en de laatste lezing droeg als titel: „Priester en academicus in Lim burg". Over beide onderwerpen weidde de hoogleraar uitvoerig uit. Hij stelde allereerst vast. dat de structuur der Kerk gedurende de eeuwen ongewijzigd js ge bleven, doen dat het mogelijk blijft, dat in het Huis. van de Vader, waarin vol gens het Woord van de Zaligmaker tal rijke woningen zijn, nieuwe ruimten worden ontdekt. De gelovigen, die als organen aan het leven van Christus deel hebben, mogen krachtens hun wezenlij ke verbondenheid met God niet louter als passieve ledtn van de Kerk worden be schouwd, doch hebben de opdracht ont vangen actieve pioniersarbeid te ver richten. Zij vormen als het ware de stoottroepen der strijdende Kerk, die de geestelijkheid moeten beschermen. Laten de leken zich derhalve bewust blijven, dat zij niet minder dan de priesters de Kerk vertegenwoordigen. Hun is de speciale taak opgedragen het familieleven te heiligen, waartoe de priester krachtens zijn celibataire staat minder goed dan zij in de gelegenheid is. Het sociaal en economisch leven moet vooral door hen gekerstend wor den. En op cultureel gebied, waarop de priester werkzaam moet blijven, omdat dit ten nauwste verband houdt met 't kerkelijk leraarsambt, dienen zij met de clerus eendrachtig samen te gaan.. In zijn avcndspreekibeurt betoogde de hoogleraar, dat geloof en wetenschap in. onze eeuw naar elkaar zijn toegegroeid. De wetenschap heeft haar positivistisch karakter afgelegd en beseft tegenwoor dig beter dat zij vaak slechts tot hypo thesen kan tornen. Daarentegen wordt het geloof wetensohapelijker gefundeerd dan vroeger meestal het geval was en biedt met zijn onfeilbare leerstellingen de moderne mens meer zekerheid dar de wetenschap. Wel valt er tussen de gelo vige en de wetenschapsmens 'n zexere tweespalt te constateren. Door de leken de mogelijkheid tot theologische vorming te geven kan deze klove worden over brugd. Prof. Peters C.ss.R„ hoogleraar aan de Universiteit te Nijmegen toetste deze be ginselen aan de in Limburg bestaande toestanden. Verreweg de meeste deelnemers gin gen 's avonds omstreeks half elf naar huis. Het debat werd Zondag voortge zet. Een. dag om te onthouden: vertrek met de „Sibajak uit ederlnnd, eerste msuiltycl aan board an minister Joaka» komt aan praatje maken. (Van onze Utrechtse redacteur) Met een grote meerderheid van stemmen heeft het Zaterdag in Utrecht gehouden congres van de Federatie van Nederlandse Journalisten zich geschaard achter de uit spraak van de meerderheid in de Studie commissie betreffende het wetsontwerp journalistieke verantwoordeiykheid. Daar mee heeft het gros van de Nederlandse journalistenwereld als zijn oordeel uit gesproken, dat het wetsontwerp op de Journalistieke verantwoordelijkheid én om zijn eigen mérites èn op grond van het stadium van ontwikkeling, waarin de ver houdingen in de Nederlandse journalistiek zich bevinden, niet tot wet verheven dient te worden en het wetsontwerp evenmin bruikbaar is ais uitgangspunt voor een aanvaardbare regeling van een tuchtrecht voor journalisten. De minderheid in genoemde commissie beschouwde het aanhangige Wetsontwerp als een positieve bijdrage tot de innerlijke versterking van de journalistiek en tevens als een gerechtvaardigde bescherming van rechtstreeks belanghebbenden tegen een onbehoorlijke beroepsuitoefening. Hier voor meende zij echter eerst enige wijzi gingen van het wetsontwerp te moeten voorstellen. Ondanks de aandrang, die door sommige sprekers op het congres werd uitgeoefend, om tot één uitspraak te komen, waardoor de indruk naar buiten versterkt zou wor den, werd bij hoofdelijke stemming toch besloten evengoed het minderheidsrapport ter kennis van regering en volksvertegen woordiging te brengen. De conclusies van dit rapport zijn evenwel met 92 tegen 17 en 5 blanco stemmen verworpen. Verder werd het Federatiebestuur op dracht gegeven een commissie te benoe men, die zal nagaan of o.a. een algemene wettelijke regeling van de verantwoorde lijkheid van de journalist wel gewenst is. Tot deze beslissingen, geconcretiseerd in moties en amendementen, is het con gres gekomen na urenlange discussies, die bij alle meningsverschil in de meest col- legttls «feer gehouden werden onder de voortreffelijke leiding van de heer L. Hanekroot, vice-voorzitter van de Fede ratie. Het congres werd bijgewoond door ver tegenwoordigers van de ministeries van Onderwijs, K. en W. en van Justitie; prof. mr W. Pompe, voorzitter van de commis sie die het wetsontwerp heeft voorbereid, en de heer M. A- Reinalda, voorxdtter van de Persraad. Volgens waarnemers te Washington zijn er aanwijzingen, dat er deze zomer in do Stille Oceaan nieuwe proeven met atoom wapens zullen worden gehouden. Men ge looft echter niet, dat tegen die tijd een waterstofbom gereed sal «IJn om tc wor den beproefd. Sommige atoomdeskundigen hebben verklaard, dat er voor het maken van een waterstofbom minstens oen paar jaar no dig zijn. Andere hebben zelfs gesugge reerd, dat er wellicht nooit een gereed zal komen. De nieuwe Amerikaanse proeven sullen dus vermoedelijk enige technische verbeteringen aan do gewone atoombom gelden. In een rede, gehouden op een con ferentie van de Labour-partij, sprak minister Morrison als zijn mening uit, dat het voor de Labour-partij „tijd werd, zich op nieuwe algemene ver kiezingen voor te bereiden". Een da tum noemde hij niet, maar hij wees er op, dat de partij „dringend werk heeft to doen in de randdistricten". In Engeland is gisteren de zomertijd in gegaan, wekle tot 22 October zal duren. De klok werd een uur voorgezet ten op zichte van Greenwich Mean Time; dit be tekent, dat de Britse zomertijd samenvalt met de Nederlandse tijd. Een verschrikkelijk ongeluk, dat wel zeer duidelijk aantoont welke ernstige gevolgen het ondeskundig "omgaan met oorlogstuig kan hebben, heeft gistermiddag in St. Willebrord (N.B.) plaatsgegrepen. Ten huize van de koopman J. van Peer aldaar, ont plofte een mortiergranaat, wat tot gevolg had, dat zeven personen wer den gewond, van wie drie zeer zwaar. Een van deze laatsten, Van P. zelf, is inmiddels aan zijn verwondingen overleden. Van P. had in zijn kleine woning een flinke hoeveelheid munitie verzameld, die hij tijdens werkzaamheden op het lant had gevonden. Toen er gistermiddag be zoek kwam. was hij juist bezig zijn ver zameling te bekijken. Een der bezoekers waarschuwde hem voorzichtig te zijn met een mortiergranaat, die Van P. in zijn banden hield. Deze laatste antwoordde echter, dat deze munitie uitgewerkt was en liet plotseling de granaat vallen, Met oen h«vig« knal spatte het projectiel uit- een. De gevolgen waren ontzettend. De 38-jarige Van P. werd zo zwaar gewond, dat nog dezelfde dag de dood intrad. Zijn vrouw liep eveneens ernstige verwondin gen op, zij zal een been moeten missen. Haar toestand en die van de heer D Jas pers, een kennis, die ook in de kamer aanwezig was, is levensgevaarlijk. De overige gewonden zijn de 12-jarig« An toon van Peer, mevr. J. HeerenJas pers, de heer A. Heeren en de heer J- Jaspers, die allen in de kamer waren. In een schuurtje achter de woning vond de politie nog een hoeveelheid munitie, die in beslag werd genomen. Van Peer verzamelde de laatste tijd di verse brisantgranaten, die militairen van de stormschool uit Roosendaal gebruikten op de schietheide bij Rucphen. Hij schoot op zijn manier gedemonteerde granaten af in zijn tuintje. Dat er ook met-gede monteerde bij waren, heeft hij zelf met geweten. Na de ontploffing lag er nog een vol ledige brisantgranaat achter de kachel. Opperwachtmeester de Gier uit Rucphen waarschuwde tenslotte de mijnoprui- mingsdienst uit Breda, die ongeveer der tig brisantgranaten aantrof. Maandag morgen was de toestand van de ernstig gewonden nog niet zonder levensgevaar!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1