Vooruit Moskou geef antwoord „Privateer" heeft sovjet-grenzen niet geschonden Wat Engeland staat te wachten Aardappelmeel blijft in brood gehandhaafd Cripps houdt vast aan soberheid Scheve toestanden hij ontslagen van politiemannen CIRCULAIRE niet te vinden G°NGSlagen Adenauer liet „Deutschland ueber alles" zingen Opgelet gevaar! Langzaam rijden r kloosters Deutschland über alles was gisteren weer eens in de lucht Praag gaat flats maken van Arabisch Palestina bij Jordanië? Praag vonnist maar Woensdag 19 April 1950 V.J DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J KS. eisen snel en diepgaand ondersoek Moeder vergat gaskraan te sluiten Uitslag van verkiezin gen in Triest Deviezenpositie uoopt tot beperking Geen loonsverhoginggeen prijsdaling en per saldo hogere belastingen Verhoogde uitkering voor oudjes kreeg goedkeuring der Eerste Kamer A P.T.T. weigert A.R,- propagandablad te verspreiden r „Een aardige kleine staatsgreep Grote ontstemming bij de socialisten Geel knipperlicht, een noviteit voor Nederland Sigaretten-prijzen vrij Truman weigert ontslag van Bruce WEERBERICHT Niet het karakter van een ultimatum A3: W ONDERKUIKEN V. HEILDRONKEN Het eerste te Rijswijk in gebruik gesteld De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Minder bewolking dan vandaag. Bijna overal droog weer, weinig wind. In de nacht en vroege ochtend iets kouder en hier en daar mist. Overal dezelfde of iets hogere temperaturen. Donderdag 20 April: Zon op 5.34 uur, onder 19.45 uur: maan op 6.19 uur, onder 23.32 uur. NIEUWE SCHIE OURANT ashington heeft gisteren in zeer krachtige bewoordingen de .Russische nota, waarin Rusland protesteerde tegen beweerde schendingen van de grens <ler sovjet-unie door een Amerikaans vliegtuig, van de hand gewezen. De V.S. ontkennen niet alleen de in de sovjet-nota vervatte beweringen en beschuldigingen, doch stellen zelfs aan Moskou een aantal eisen. De Amerikaanse nota zegt, diat het door dje regering ingestelde onderzoek haar. er van overtuigd heeft, dat het marinevlieg tuig de vermiste „Privateer" zich strikt aan de instructies had gehouden qn niet „boven Russisch of door die Sovjet- Unie bezet grondgebied of aangrenzende territoriale wateren" heeft gevlogen. „De conclusie moet worden getrokken, dat Russische militaire vliegtuigen boven open zee op een ongewapend Amerikaans vliegtuig .schoten, tengevolge waarvan 't Amerikaanse vliegtuig werd vermist". „De Amerikaanse regering eist, dat de Sovjet-regering een snel en diepgaand onderzoek naar deze zaak instelt. Voorts, dat de strengste en nadrukkc- lijkste instructies zullen worden ge geven aan de Russische luchtmacht, dat er geen herhaling onder welk voor wendsel ook zal zijn van incidenten van deze soort". Na deze eisen te hebben genoemd, ver volgt de not a: „De Amerikaanse regering verwacht met vertrouwen, dat, wanneer haar om derzoek is geëindigd, de Russische rege ring haar spijt over het onwettige en pro vocatieve gedrag van haar vliegers zal betuigen, er zorg voor Zal dragen, dat degenen, die voor deze daad verantwoor delijk zijn, spoedig en streng zullen ww- den gestraft, en, in overeenstemming met de gevestigde gewoonte tussen vredelie vende naties, passende schadevergoeding voor de niet-uitgelokte vernietiging van Amerikaanse levens en bezittingen zal betalen". Michael McDermott, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, heeft de medewerking van de Scandinavische landen bij de opspo ring naar het vermiste Amerikaanse toe stel geprezen en stelde hiertegenover de houding van de Sovjet-regering, „die zich niet in het minst scheen te bekommeren om het lot van ons vliegtuig en zijn be manning". „Moskou betuigde zelfs geen spijt, doch De Tsjechoslowaakse regering heeft aangekondigd, leden t'-n de verschil lende katholieke kloosterorden in een bepaald aantal kloosters bijeen te zul len brengen, „waar zfl zich uitsluitend tot hun godsdienstige taak zullen mo gen beperken". De gebouwen, die op dieze manier leeg komen, zullen worden gebruikt voor de (onder regerimgstoezicht staande) katho lieke Hefdadïgheddisorganisatiie Charitas, of worden verbouwd tot sanatoria of flats, aldus de mededeling van die rege- ring, welke niet vermeldt, hoeveel kloos ters of kloosterlingen bij deze maatregel betrokken zijn. Wel wordt gezegd, dat deze maatregel is genomen, omdat be- wezen is, „dat vele kloosters hebben ge diend als centra voor sp tonnage en te. gen d« staat gerichte activiteit". Aan deze stap van de regering is een heftige perscampagne tegen de katholie ke kloosterlingen voorafgegaan. sloeg een agressieve toon aan", aldus McDernyrtt: „Deze oudiing toont duide lijk de onoprechtheid aan van het zo vaak verkondigde verlangen yam Moskou naar vredelievende betrekkingen met de V. S." Men venvacht te Washington, dat de Sovjet-Unie de Amerikaanse lezing van het incident en de Amerikaanse eisen vierkant zal verwerpen. De Amerikaanse nota is wel krachtig, doch draagt riet het karakter van een ultimatum. Ze laat zorgvuld'g de weg open voor de V. S. om o eniger tijd een verontschuldiging, schadeloosstelling en bestraffing van de schuldigen te eisen. Waarnemers te Washington weten uitgaande van de Amerikaanse versie van het incident niet hoe zij moeten verklaren, waarom Russische jagers naar de. Baltische zee vlogen om het Amerikaanse vliegtuig neer te schieten. Een veronderstelling is, dat het vlieg tuig ui hoogst geheime electronische uitrusting vervoerde, die de Russische militaire autoriteiten in handen wilden hebben. De Russische jagers zouden, volgens' deze theorie, het Amerikaanse toestel boven de Oostzee hebben on derschept en het bevolen hebben op gebied onder controle van de Russen te landen. Toen 'e Amerikanen dit weigerden, zouden de Russische jagers het toestel hebben neergeschoten, ten einde de getuigen van de onderschep ping te liquideren, aldus deze veron derstelling. (Van onze Amsterdamse redactie.) Dezer dagen .heeft zich in Amsterdam wederom een geval van gasbedwelming voorgedaan Dit keer in een woning aan die Valkenburg-emiraat, bewoond door een vrouw en vier kinderen. De jongste twee kinderen, resp. 7 en 13 jaar oud, stoepen met hun moeder in de kamer keuken. In de keuken stond een waarvan de slang, die bo vendien nog defect was heel slecht aan net oomfoor was vastgemaakt. Voor zij naar bed gmg vergat de vrouw het gas- uaanitje goed te sluiten. Tegen de mor gen werd zij met zware hoofdpijn wak ker van de gaslucht. Zij wilde de kinde ren wekken, doch dezen waren reeds bedwelmd. Nadat zij hen naar buiten had gebracht en de deuren had open ge zet, heeft de vrouw de geneeskundige dienst gewaarschuwd, die de kinderen door het toedienen van zuurstof met het zuurstofapparaat weer tot bewustzijn wist te brengen. Koning Abdoellah van Jordanië zal a.s. Maandag bU de opening van het nieu we Jordaanse parlement de offfciële inlijving van Arabisch Palestina bij Jordanië bekend maken, aldus ver neemt Rente, uit gewoonlijk betrouw bare bron te Londen. Deze stap van koning Abdoellah werd algemeen verwacht sinds de een week geleden in Jordanië gehouden verkiezin gen, waarbij 20 y,a.n 40 gekozen afge vaardigden vertegenwoordigers waren van districten van Arabisch Palestina. Radio-Belgrado heeft de uitslagen van de in de Joegoslavische zone van Triëst gehouden gemeenteraadsverkiezingen be kendgemaakt. Van de 24.292 kreeg het on der leiding van Joegoslavische commu nisten staande volksfront 88.36 pet.; 1.7 pet bracht zijn stem uit op de socialistische en 1.1 Pct °P de Chr. Soc. partij. In het paleis Gamber te Djakarta overhandigde verleden week de Pauselijke Inter nuntius, mgr. G. de Jonphe d'Ardove, zijn geloofsbrieven aan president Sukarno. De Britse regering heeft gisteren haar 1 d-igde behalve eerder genoemde conces bestaan op het spel gezet door een be- sie de volgende veranderingen aan: Voorlopig blijft er nog aardappelmeel in het brood. De minister van Landbouw heeft althans op desbetreffende vragen van de heer Welter (K.N.p.) geantwoord, dat hij niet bereid is de verplichting tot bijmenging van aardappelmeel in de broodbloemmelauge op te heffen. Voor opgesteld zij, aldus de minister, dat aard appelmeel geenszins als een als voedings middel waardeloze stof dient te worden beschouwd en diat door een bijmenging van 5 i 10 pet. van dit meel in d'e brood- bloem de kwaliteit daarvan niet in be tekenende mate wordt beïnvloed. Het tekort aan buitenlandse betalings middelen en in het bijzonder aan dollars, noodzaakt nog altijd tot het aangrijpen van alle mogelijkheden tot besparing op onze aankopen in het buitenland. Een bijmenging van 6 pot. aardappelmeel in de broodbloem leidt, bij een verbruik van 625.000 ton broodbloem, tot een be sparing van 2.200.000 dollar per jaar op de aankoop van tarwe. Voorts is het noodzakelijk deze be stemming aan een deel der aardappel- meelprod-uctie te geven, teneinde te voor komen, dat grote overschotten aan aard appelmeel zouden ontstaan, welke tot mar kt bederf Zouden leiden. Op de duur zal ongetwijfeld een aanpassing moeten worden gevonden van de aardappelmeel- ,a?n normale afzetmogelijk- dT en buitenland aer^mèu i1, heeft reeds maatregelen dm?m deze aanpassing bevor- groting m te dienen, die het land voor een nieuw jaar van soberheid stelt. Ondanks de moeilijke positie van de regering wegens de geringe meerder heid, die zij in het lagerhuis heeft, wei gerde de minister van financiën, Sir Stafford Cripps je puigen voor de dringende eisen van de circa vyf mil- lioen georganiseerde arbeiders voor be langrijke verlagingen in de kosten van levensonderhoud en toonde hij zich ook niet geneigd de middenstand het hof te maken door de belastingen te ver lagen. Verwerping van een der begrotings voorstellen door 't lagerhuis zou nieu we algemene Verkiezingen betekenen. De grootste concessie, die Cripps in zijn begrotingsvoorstellen heeft gedaan, is een verlaging vqh de tarieven voor de laagste klassen dér inkomstenbelasting met een zesde Bet tarief Voor de hoogste klasse handhaafcie pjj echter onveran derd op 9 shillings p0r pond sterling. Het eindresultaat van de door Cripps voorgestelde belastingwijzigingen zal echter een verhoging van de inkomsten der schatkist zijn met 1.800.000 per jaar. De minister van financiën, wiens be groting voorziet in een totaal aan ont vangsten van bijna 4 milliard, kon- Het standaard-benzinerantsoen, dat de automobilisten thans in staat stelt iedere maand 150 kilometer te rijden, zal wor- den verdubbeld, doch de benzinebelasting zal met 9 pence per gallon warden ver hoogd tot drie shillings per gallon. De omzetbelasting op dure personenauto's zal worden verlaagd van 66 2/3 pet. tot 33 1/3 pet. Daarentegen zal er echter een omzetbelasting van 331/3 pet. op com' merciële voertuigen worden geheven teneinde te voorkomen, dat er te veel van deze voertuigen op de binnenlandse markt verschijnen. Tot de verlichting van de Labour-par- tij weigerde Cripps de levensmiddensub sidies, die thans 410 milliocn per jaar bedragen, te verlagen. Naar aanleiding van de toenemende oritiek van het publiek op het woning tekort in Engeland kondigde hij aan, dat het woningbouwprogramma van de rege' rimg voor de komende drie ja-r zal wor den hersteld tot het oude peil van 200 000 nieuwe woningen per jaar. De verminde ring van het aantal te bouweh woningen tot 185.000 per jaar, waartoe in het ka der van die b-ezuin-igi-ngscampa-gne van de afgelopen herfst was overgegaan, had heftige protesten veroorzaakt en werd door de conservatieven bij de jongste verkiezingen uitgebuit. De rede, die de minister van financiën Dinsdag zijn te Praag twee personen wegens „spronnage" ter dood veroordeeld. Een derde beklaagde kreeg levenslange aiwanganbeid. Tegen een vierde beklaag de, een voormalig lid van die Tsiedhoslio- waaikse veiligheidspolitie, en tegen een vrouw kudde het vonnis 25 jaar dwamg- erbeid. Drie andere voormalige leden van de Tsjeohoslowiaakse politie, die even eens terecht stonden kregen 10 tot 20 jaar dwangarbeid. Ceteka, het officiële Tspe-choslowakse nieuwsbureau, meldt, dat ook een Ame rikaan tot de veroordeelden behoort. Vol gens Ceteka heet hij Zastena en is hij een 20-jarige student. Hij zou 18 jaar dwang arbeid gekregen hebben. De Amerikaanse ambassadeur te Praag kent echter geen Amerikaans burger van die naam, die in Tsjech osiowakije zou zijn gearresteerd. Mogelijk is hier sprake van. dubbele (Vergadering van 18 April) Eindelijk heeft minister Wijers dan van antwoord kunnen dienen op de meer dan tien redevoeringen, die verleden week naar aanleiding van de begrbting van Justitie werden gehouden. En hiermede sprak hij tevens het laatst als minister in de Eerste Kamer. Hij had met dat al nog ruim twee uur nodig om te antwoorden op alle opmer kingen, die bij de behandeling vmren ge maakt. En dat ondanks het feit, dat hij begon met te zeggen, dat hij alles wat de toekomst betrof onbeantwoord zou laten, daar hij immers deze zaken toch aan zijn opvolger moest overlaten. Minister Wijers deed het langzaam en rustig. De herziening van het Burgerlijk Wetboek kon men beter afwachten, zei hij, ook wat de incidentele wijzigingen betrof. Hiervoor waren argumenten pro en contra aan te voeren, die zich niet vol komen lieten afwegen. Overigens moest hij toch maar afwachten wat zijn opvolger zou willen in deze materie. Mej. Tjeenk Aan het paleis Soestdijk defileerden gisterenavond de Belgische oorlogs-invaliden voor HM. de Koningin en een deputatie van afgevaardigden. Op de voorgrond links, de 8l-jarige generaal Fr. Kempeneer. voorzitter Belgische Bond van Oorlogsinvali den; 5e van links (met baard) B. Corthals, president A.I.G. Achter hem de Ned. Gen.-majoor b.d. J. Dwars, voorzitter der Commissie van ontvangst en de Bond van Qnd-Strisdere. Willink (P. v. d. A.) had gesproken over de kinderbescherming. Natuurlijk moest er subsidie worden gegeven door de staat, meende de minister, deed men dat niet. dan zou de staat in nóg hogere kosten vervallen. Wij hadden liever een ander argument gehoord om deze subsidies te verdedigen. Het belangrijkste punt was wel het ont slag van 500 man Rijkspolitie. Men had betoogd, dat deze mensen geen pensioen moesten krijgen maar wachtgeld en dat bestreed de minister van Justitie heftig Hij stelde het aldus, dat het ontslag aan deze mensen kon worden gegeven ten eerste door middel van het normale ver loop en dan vielen er reeds 175 uit. Daar na kwamen dan de zestig-jarigen en ten slotte degenen tussen vijf en vijftig en ZeMaar3de ,Li,es,hout (K.V.P.) interrumpeerde onmiddellijk, dat er in de ministeriële circulaire stond, dat het ont slag zou worden gegeven op 55-jarige leeftijd. De minister antwoordde, dat hier een vergissing m net spel moest zijn; de circulaire zelf had nij op het moment niet bij de hand, maar daarm werd alleen ge sproken van de mogelijkheid van ontslag op 55-jarige leertijd. Anders zou het aantal ontslagen ook veel hoger zUn. De heer Van Ileuven Goedhart rp. v. d. A.) ging er onmiddellijk op uit om een exem plaar van de circulaire machtig te wor den; vergeefs echter, bij de replieken kwam hij met de mededeling, dat er maar één exemplaar was en dat was indertijd aan de minister afgestaan. De heer Van Lieshout had voorts be toogd, dat dit massa-ontslag in feite een reorganisatie van de dienst betekende en dat er om die reden dus geen pensioen maar wachtgeld moest worden uitgekeerd. Dat was echter een onjuiste opvatting, zei de minister. Er zijn normale middelen en abnor- male om deze mensen te doen afvloeien. Maar dit ontslag op 53-jarige leeftijd behoort tot de normale middelen, zo be toogde hij. De mensen wisten, dat zij op die leeftijd konden worden ontslagen. Men kon het niet zo stellen, dat de des betreffende bepaling in het politie-regle- ment alleen is gemaakt ten behoeve van de politieman en dat de overheid haar niet zou mogen hanteren. Wanneer men de getroffenen op wachtgeld zou stellen, zou dit bovendien een onbillijkheid be tekenen jegens hen, die in het verleden vervroegd zijn gepensiorneerd. Er is in tussen opdracht gegeven, de oudsten te doen voorgaan eri vooral te letten op de sociale omstandigheden; want de maat regel kan inderdaad voor bepaalde per sonen haj-d zijn. En bovendien was voor eerst het gehele corps doende dezé men sen aan een andere betrekking te helpen; btn twsed» va «r «*n w*taootw«rp i» voorbereiding om kinderbijslag te ver lenen aan gepensionneerden en ten derde zou de minister doen r.a-gaan of de be staande pensioenregeling voldoende was ,r Bij de repliek-en bleek, dat de heer "an Lieshout met deze toezeggingen geenszins voldaan was. Hoe lang zou dat alles nog duren, voordat de ontslagen Politiemannen hieraan iets hadden. Maar de tegemoetkoming in 't pensioen-bedrag daar wilde hij wel iets meer over weten en de minister beloofde hem daarover persoonlijk te zullen inlichten. Met het asylr-echt en een wettelijke re-geling voor vreemdelingen moest men volgens de minister ze-er voorzichtig zijn. Je wist maar nooit hoeveel spionnen er tussen de uitgewekenen zaten. Daarom was er de informele commissie-Sehilt- hu-is, welke ieder geval apart kon onder zoeken. Vóór men tot een wettelijke regeling kwam, was het het beste, eerst het probleem dergenen te bezien, die hun Nederlanderschap hadden verloren en daarna het probleem der staatlozen. Ernstig kreeg de heer Reyers (C.H.) ervan langs, die het had gewaagd de intentie van prof. Pompe om politieke delinquenten te berechten met terug werkende kracht te vergelijken met nazi- recht. Dit betrof dan degenen tegen wie men anders niet zou kunnen optreden. Dat had niets met dat „g-esunde Volksempfinden" te maken, maar was alleen bedoeld om een wettelijke sanctie te geven aan wat er leefde in het hart van het volk, wat de heer Witte man een „zeer juist" ontlokte. De betreurenswaar dige toestanden in de kampen na de oor log betreurde de minister ook. Maar iedereen was toen nu eenmaal het hoofd kwijt geweest en tenslotte was deze zaak toch in orde gekomen. Bij de replieken was het vooral het politie-vraagstuk, waarover men zich niet voldaan toonde, maar minister Wyers hi-el-d voet bij stuk. En tenslotte werd zijn begroting z.h.s. aangenomen met de aantekening van het tegenstemmen van de communisten. Er was tenslotte nog het wetsontwerp verhoging van de uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening, waarop de 5 pet. verhoging moest worden toegepast. Senator Molenaar (V.V.D.) zeide, dat de gehele gedachte der sociale verzeke ringen hinkte en dat.... het roer om gegooid moest worde-n. D-e minister van Sociale Zaken moest zo-eken naar het meest eenvoudige stelsel. De heer Kuiper (K.V.P.)die hier voor het eerst sprak, zeide voorstander te zijn van de onver korte handhaving der verzekeringsge dachte. Op sociaal-economische en sociaal- pa eda-gogische gronden moest men daar aan vasthouden. Minister Joekes was ook voorstander van de verzekeringsgedachte. Bij de unificatie der social-e verzekeringen moest het streven zijn naar vereenvoudi ging. Het bedrag nodig voor de Noodwet- Drees was niet hoog (145 millioen) en dit zou nu d-oor deze verhoging met 5 pet. 7% millioen meer worden. Het verlos sende woord der vereenvoudiging, waar om de heer Molenaar had gevraagd, kon hij niet spreken, omdat met de verschil lende verzekeringen verschillende minis ters te ma-ken hadden en wel: hijzelf én de mihsters Dries, Teulings en Lief- tinck. Wel deelde de minister mede, dat na de vaststelling van de definitieve Ouderdomswet, welke in voorontwerp thans punt is van interdepartementaal overleg, een herziening van de Invalidi teitswet aan de orde zal komen. Tenslotte werd ook dit ontwerp z.h.s. aanvaard, evenals dat t.a.v. de vervan ging van artsen en tandartsen, die in militaire dienst zijn opgeroepen. Van 46 personen werd de naturalisatie goedgekeurd. j- g. by het indienen van zijn begroting hield, beoogde het land ervan te overtuigen, dat men soberheid zal moeten blijven be trachten ex. dat de beperking van Ionen, prijzen en winsten gehandhaafd moet word.\i om het grote kwaad van inflatie ei werkloosheid te vermijden. De onmiddellijke reactie van het par lement op de begrotingsrede en de be grotingsvoorstellen was echter teleurstel, lin-g. Vele. politici verklaarden het on waarschijnlijk te achten, dat de regering nieuwe aanhangers of stemmen zal win nen in de algemene verkiezingen, die vol gens vele voorspellingen in het komende najaar zullen worden gehouden. De vakverenigingsleiders waren enigs zins sceptisch gestemd ten aanzien van de uitwerking, die de begroting zal heb ben op de arbeiders. Volgens waarnemers zullen de vandaag aangekondigde belas tingconcessies niet voldoende zijn om de toenemende aandrang op loonsverhogin gen tegen te gaan. Anthony Eden deelde mede dat de con servatieven op een later tijdstip op de begrotingsvoorstellen zouden terugkomen De voorzitter van de afd. Nijmegen der Anti Revolutionaire Partij, de heer Wiers- ma, deelde gisteravond op een open-bare verkiezingsvergadering aldaar mede, da-t de P.T.T. de verspreiding per post van het propagandablad „De Vaste Koers" in Gelderland had geweigerd- Deze weige ring zou zijn geschied op grond van het feit. dat het blad een artikel bevat, ge titeld „Beloften en daden", welk artikel is geschreven door mr Eling Visser uit Arnhem, lijstaanvoerder van de A R - partij in Gelderland. Dit artikel zou een aanval op de regering inhouden Leidende figuren der A. R.-partij heb ben, zo werd verder medegedeeld, een onderhoud gehad over deze kwestie met leidende functionarissen der PTT Deze waren van mening, dat de P.T.T. 'hét niet op zich moest nemen het genoemde blad te verspreiden. 4e 'leer Marchland, aan de Nieuwdorperweg E 9 te Reeuwijk is gasteren een kuiken geboren met vier poten, vier vlerken en twee staarten. Het beestje is kern gezond. In de vrij stormachtige bewegingen, welke Indonesië doormaakt, was de ont vangst van de Internuntius een oase. Indo nesië ontving, volgens Sukarno's woord, een vriend, geen vreemdeling. Legde de president vervolgens niet een prachtige verklaring af over het zegenrijke werk der Katholieke Kerk op verschillend terrein? Er werden tenslotte heildronken gewis seld op Paus en President. Bij de aanvang der plechtigheid werd zelfs de Paushymne gespeeld. Als de staatkundig gereformeerde ds Zandt daarvan hoort, zal hij wel naar zijn baard grijpen. Misschien krijgen we in het volgende verkiezingspamflet voor de Provinciale Statenverkiezingen weer een waarschuwing tegen de suprematie van dePaus van Rome. In ieder geval staat vast, dat door pries ter, religieus en leek, in Indonesië niet I tevergeefs is gearbeid. Katholieke invloed moet overal aange wend en verkregen worden. Niet om de invloed zelf, niet uit machtswellust, maar ter wille van Gods eer en het geluk der mensheid. Daarom dienen we het werd reeds vele malen geschreven onze taak hoog op te vatten. Hoog. d.w.z. in volle ernst en pfferbereid. Thuis, plaatselijk, nationaal en internationaal. De vorige week is deze aangelegenheid nog uitvoerig ter sprake geweest op een congres van de Internationale Bond voor de Katholieke Vrouwelijke Jeugd te Frei burg in Zwitserland. Daar verklaarde prof. Nito, dat ook het internationale leven aan de zedewet onderworpen moet zijn. „Daarom", aldus spr., „vragen verschil lende huidige problemen de aandacht der Katholieken: het probleem van de betrek kingen tussen de volkeren en de voedsel voorziening. In dit verband hoort men wel eens opwerpen, dat geboortebeperking de beste oplossing zou zijn voor dit probleem. De aarde biedt echter ruimte aan nog veel meer mensen. Wetenschappelijk en moreel is deze oplossing vals. Ook het vernieuwen van de internationale betrek kingen vraagt de aandacht. Maar nooit mag men uit het oog verliezen, dat de menselijke persoon het doel van de poli tieke, economische en sociale orde is en dat de menselijke solidariteit boven het belang van particuliere nationale groepen gaat". Mgr. Fr. Charrière sprak over het mo rele aspect in de internationale verhou dingen. „Wij Katholieken moeten ons daar mede bezighouden", aldus sprak de bis schop, „en er aan werken. Daartoe is een psychologische fijngevoeligheid nodig, een onpartijdige objectiviteit en vrijheid voor i^per". Daarvoor is nodig derhalve een krachtig gefundeerde levensgang in overeenstem ming met Gods geboden en de vermanin gen der Kerk. Wanneer, gelijk nu weer het geval is. de Kerkelijke overheid wijst op de geva ren van personeelsverenigingen, zij men niet arrogant en laatdunkend. Want Haar waarschuwen is geen liefhebberij, maar een noodzaak in verband met reeds onder vonden schade voor geloofs- en zieleleven. In nog sterkere mate geldt zulks voor het verbod om lid te zijn van het socialistisch vakverbond. Op deze materie komen we nog uitvoeriger terug. Want er zijn nog té vreemde opvattin gen voor een heildronk. HENK VAN DER MAZE. Voorbereidingen voor de „zeepkistjes- races", welke binnenkort in verschillende plaatsen zullen worden gehouden De West-Duitse kanselier dr. Adenauer vertoeft op het ogenblik in Beriyn, waar hy hartelijk ontvangen werd en verschil lende spreekbeurten hield. Gistermiddag sprak hij in de Amerikaanse sector van den de 4000 aanwezigen op en hieven wor de tweedie keer op deze dag het „Deutschland ueber alles" aan. Jakob Kaiser, de West-Duitse minister de stad en zeide o.m., dat zyn eerste dag Ivoor zaken betreffende geheel Duitsland, Gisteravond is op het drukke kruis punt Haagweg, Geêstbrugweg, Heeren straat te Rijswyk (Z.H.) het eerste gele knipperlicht in Nederland officieel in werking gesteld. Dit knipperlicht is voor ons land ge heel nieuw. Het betekent: „Opgelet! Ge vaar! Langzaam rijden" en wordt als een belangrijke bijdrage voor de verkeers veiligheid gezien, speciaal op die uren, waarop de normale rode en groene ver keerslichten buiten werking zijn gesteld. Dat Rijswijk de eerste gemeente in Ne- dwland i», waar het ia aangebracht i* geen toevalligheid. Dagelijks passeren daar hónderden auto's en het is daarom noodzakelijk, gedurende de uren, dat geen verkeersagent regelend kan optreden, het verkeer te waarschuwen. De heer Kuysten, verkeersexpert van de ANWB, die de installatie in werking stelde, merkte op, dat deze knipperlicht installatie in België, Frankrijk en Zwe den op drukke kruispunten reeds met succes wordt toegepast. Zij is door de Conventie van Geneve voor internatio nale verkeersregeling erkend. Het ligt niet in de bedoeling op ieder druk kruis punt dit knipperlicht aan te brengen. Uitsluitend de drukste en gevaarlijkste kruispunten komen in aanmerking. De installatie zal ook worden aangebracht bij het verkeersplein aan de Vughtseweg in 's-Hertogenbosch, nabij het Chalet Royal. Ook :n Oudenbosch voor de drukke provinciale weg van de Moerdijk naar Roosendaal wordt het aanbrengen van dit gel* knipperlicht-systeem voor bereid. in Beriyn „de heeriykste" was sinds zijn aambtsaanvaarding. Wat daarop volgde, zal echter mogelijk aan die heerlykheid wel wat afbreuk doen; Adenauer kon digde nJ. aan, dat het Duitse volkslied „Deutschland, Deutschland ueber alles" gezongen zou worden, hetgeen by velen grote ontstemming wekte. Men verwacht felle reacties, vooral van sociaal-demo cratische zijde. Frans Neumann, voorzitter van die Rer- lij-nse sociaal-democratische partij, ver- liet demonstratief heit podium, gevolgd dtoor veel andere vooraanstaande partij leden. De meestem der 2000 aanwezigen verhieven zich echter von bun zetels en aonge-n uit volle borst mee. Alleen het diende complet werd gezon gen, dat luidt: „Eenheid, redht en vrij heid zijn het onderpand van gel-uk. Bloei m de glans van het geluk. Bloei, Duits vaderland, Duitsland, Duitsland boven alles in de wereld". Het lied dat niet is verboden, doch velen buitengewoon onsympathiek is, werd by deze gelegenheid voor het eerst na de oorlog officieel gezongen. De drie westelijke commandanten bleven zitten. Gen. Bourne, de Britse commandant, zei de later, dat dit voorval „van slechte smaak getuigde". Gisteravond voerde Adenauer het woord op een bijeenkomst van christen democraten. Hij zeide o.m.: „Wij willen gelijke rechten in een Europese Unie. Wij zijn niet nationalistisch, maar wij houden van ons vaderland''. Hierop stoc- noemde het zingen van het volkslied „een aardige kleine staatsgreep, die vroeg of laat eenvoudigweg toch had moeten voor vallen". De leider der Duitse socialisten, dr. Schumacher, heeft, scherp geprotesteerd tegen het optreden van Adenauer. ,,De socialistische party keurt het af, dat het Duitse volkslied op een soort dictatoriale wjjze en tegen de uitdrukkelijke wen* van het overgrote deel der Berlfjners ten gehore is gebracht. Het „Deutsland ueber alles" heeft, als gevolg van het misbruik dat ervan werd gemaakt door het derde rijk en door de nationalisten, zijn bete kenis grotendeels verloren. Adenauer heeft blijk gegeven van een volslagen gebrek aan inzicht in wezen en werkwijze der democratie". Blijkens een beschikking in de Staats courant van gisteren zijn de prijzen van sigaretten met ingang van heden vry- gelaten. James Bruce, de directeur van het Amerikaanse programma voor de mili taire hulp aan het buiten-land, heeft gis teren zijn ontslag aangevraagd, doch pre sident Truman heeft geweigerd het t» verlenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1