Over besneeuwde bergen naar i het strand van Noordwij k Auto-acrobatiek in de Vogezen Openluchtbioscoop of „drive Aan de grens van Nederland R F0KKELMAN B Van Zeeland geeft het niet op De Vantine- diamanten ADIO TULPEN-RALL YE 1950 Het regende régen en strafpunten En nu de tulpen zien bloeien programma Liberalen voelen echter meer voor behoud kabinet-Eyskens Felle brand verwoestte twee pakhuizen Land- en Tuinbouw bibliotheek op R. K. grondslag WOENSDAG 19 APRIL 1950 PAGINA 4 Het begon vredig Sproeten? SPRUTOL ZWITSERSE ♦GLASGORDIJNEN! h m m m b-s h i k SCHAAKTORNOOI TE BOEDAPEST MEJ. HERMSEN TE ROME UITGESCHAKELD HET CONFLICT IN DE ZWEMBOND NIEUW WERELDRECORD 100 METER SCHOOLSLAG BELEEFD WERD ONBELEEFD Vijf brandweerlieden gewond AUSTIN J. SMALL EERSTE ASPERGES IN VENLO (Wordt vervolgd) ONDERSCHEIDING Door MARTIN W.DUYZINGS. GERARDMER, Dinsdagmiddag. Rond de Ballon d' Alsace liing, als een misleidend sprookje, een transparant gordijn van dunne, natte sneeuw-met-hier-en-rlaar-wat-mist. Dat was van morgen om half elf en ginds, in het dal van Giromagny, loeiden de eerste Rallye-wagens al omhoog uit Belfort: over de natte, verraderlijke, met een vers laagje hoog-opspattende sneeuw besmeerde pasweg, tussen de sparren, die hun sneeuw nog altijd torsten als witte dodenwachten. En zo begon het dan deze Dinsdagmorgen en terwijl de eerste wagens, die in Belfort voor het beruchte Vogezen-traject van de start waren gegaan, nog maar half-weg waren op de Ballon d'Alsace, waar zij ter verhoging van de feestvreugde werden begroet met alarmerende bordjes met aan moedigende opschriften van het genre: „Inhouden" en „Gevaarlijk", hadden daar de eerste Rallye-argelozen al aan den lijve ondervonden, dat de optocht, die wij sedert Zondag tot helemaal benoorden Chalons hadden gehouden, een rustige, vriendelijke Zondagstocht betekende, vergeleken hij dat, wat de R.A.C.-West en de weergoden ons tijdens deze dolle rit over vijftien, nog maar nauwelijks van sneeuw gezuiverde^"V ogezen aan sensaties en avonturen allemaal te bieden hadden. In Belfort vanmorgen had men de arge lozen dan de kaart van de Route der Vijftien Bergen overhandigd met het vriendelijk verzoek over 150 kilometer, waarvan een derde deel gisteren nog slechts voor klimgeiten met zelfmoord neigingen begaanbaar was, een verhoogd moyenne te wilen draaien. Het had de argelozen eigenlijk maar weinig veront rust. In tegenstelling met de zo hoog ge spannen verwachtingen, in plaats van het alarmgegil, waarop de controleurs van de Place du Corby in Belfort zich al ver heugd hadden, was daar vanmorgen de knalrode, zware Austin van de Engelse mr. Crossley liefst één uur voor zijn tijd in Belfort gearriveerd en had hij een straatje verder in alle gemoedsrust zestig minuten lang staan slapen alsof de be manning van de Austin nog nimmer van het bestaan van lastig te nemen Vogezen had vernomen. Zij betaalden overigens hun argeloosheid prompt. Want nadat ten slotte hun wekker was afgelopen en het Engelse gezelschap zijn routekaart kwam halen, was de Austin eerst nog even op z'n gemak gaan tanken. Dóór gebeurde het dan: een van die millioenen vuiltjes, welke zich blijkbaar ter verhoging van de spanning en bij wijze van surprise door de tóch al niet te beste Franse benzine plegen te men gen, zat nog geen kilometer verderop alle' bedrijvigheid in de carburator van de Austin volledig lam te leggen; en vóór mr Crossley dat vuiltje er weer uit had gevist en ten slotte aan de be stijging van de eerste col kon beginnen, was hij al zóveel tijd kwijt, dat hij .er verder een nimmer vertoonde wilde- mansrace van moest maken. Het was vooral aan het opwindende en meeslepende klim-, daal- en bochtenwerk van deze Austin toe te schrijven, dat tal van andere deelnemers, die daar in de Vogezen dit vuurrode Austin-projectiel op hun weg tegenkwamen, aan het sti mulerend geloei van mr. Crossley's uit laatpijp voldoende hadden om al met niet minder ijver hun gaspedaal naar de plank te jagen.... Zoals gezegd: In Belfort had niettemin nog slechts de vrede der argelozen ge heerst. Het journaal meldde niets bijzon ders. Er was wat regen gevallen in de tweede, kritieke nacht: er waren links en rechts wat, weinig beduidende straf punten uitgedeeld. Er waren wat uitval lers, waaronder onze landgenoot Hans de Rijk, dienaar het heette, tijdens een wilde slippartij van een concurrent zó stevig in de mangel kwam, dat hij de strijd móest staken. Er waren andere uitvallers, waaronder de wagen van de Brit Epps, die aan bakboord een Zuid-Franse rots- want had geramd, niettemin nog verder was gereden, doch plotseling spoorloos verdwenen bleek; er werd door tal van deelnemers op tal van manieren met de gekste gereedschappen- gespijkerd aan motorén, die zo'n Tulpen-Rallye niet zon der haperingen verdroegen enfin: ook déze Tulpen-Rallye had al het avontuur en al die onverwachte moeilijkheden op geleverd, die men van elke rallye nu eenmaal mag verwachten. Advertentie die het in zijn hoofd haalde juist op dit traject tien minuten achterstand, op zijn moyenne even te willen inhalen. Dat stak de rest onmiddellijk aan. De Vauxhall van Walton en de wonder lijk goed gereden kleine Jorvett van de equipe Robinson, die al eerder in deze Tulpen-Rallye lauweren had geoogst, leverden als eerste van de karavaan reeds op de Ballon d'Alsace een duel op leven en dood en zij zouden dat over de ruggen der veertien andere cols met zó veel ijver volhouden, dat de Jorvett in Gerardmer het verschrikkelijk moyenne, dat men van die toch al bescheiden wa gens vroeg, met zóveel voorsprong had overschreden dat... de bemanning werd gedwongen wel vier minuten te wachten voor men de controle kon binnenrijden. S.S. Strafpunten en Sensaties) Van dat ogenblik af regende het aan de controle te Gerardmer zowel straf punten als sensaties. De sensaties kwa men voornamelijk van de strafpuntlozen. Appleyard, de beroemde Engelse rallye- rjjder, die verleden jaar wel héél dicht bij de wisselbeker zat en dure eden nad gezworen, dat hij ditmaal met al die kilogrammen edelmetaal naar huis zou gaan, was met zijn Jaguar rond de boch ten gegaan met een vuur en een ijver, alsof die wisselbeker al ergens boven op een Vogees te wachten lag. De Standard van de Engelse equipe, Edwards, had zich zonder bedenken in de strijd met de snelste Engelse sportwagens gemengd en had slippend en zwaaiend, met een motor, die men drie ravijnen verderop al ach-en-wge kon horen jammeren, een tijd gemaakt, die ver boven het ver eiste gemiddelde lag, ook al had men het apparaat tussen de bedrijven door niet minder dan viermaal uit een greppel moeten peuteren. De Franse dokter Angelvin, die zeer intieme relaties met onze Tulpen-Rallye onderhoudt had zijn Simca zó strak, zó keurig en met zóveel dash gereden, dat hij wel vijftien concurrenten voorbij was gegaan, zonder dat hij er een si garet minder om had behoeven roken. De. prachtige Riley van de firma Scarr- Holmes, was al even hard, maar een tikje minder rustig door de eerste vijf cols gegaan en vervolgens bovgn op een rotsblok geklommen: niet bepaald om er het indruKwekkende panorama te be zichtigen Vóór men de wagen weer in de vaart -.ad gebracht, konden de Brit ten de strafpunten, die op hen te wach ten stonden, op de vingers van twee handen al met meer tellen.... Was het onverwacht, dat in deze dolle race der eerste veertig Vogezen-verove- raars ook enige Nederlanders een be langrijke rol speelden? Het was niet on verwacht Want autorijdend Nederland houdt op zjjn tijd wel van een brokje spuitwerk en wie bijv. de Hotchkiss van de in Kopenhagen gestarte equipe De JongBrummelhof tegen de Col de la Slucht heeït zien opdartelen, met ra zende snelheid over een smalle, verra derlijke weg tussen twee meter-hoge sneeuwwanden, zonder dat de zware, logge wagen ook maar één ogenblik on der de controle van zijn bestuurder uit raakte, hij maakt zich sedertdien over Enhet zou pas komen in de Vo gezen. Hier in Gerardmer hebben de Vo gezen, na. het ongelofelijke beulenwerk, zelfs de hardste Engelse wedstrijdrijders uit de plooi gekregen en ze klommen bek-af en kreunend uit hun sportwagens met de mededeling, dat nu pas deze Tulpen-Rallye „lovely" begon te worden en „vèry, very nice!" Het was dan ook „lovely" daar in de Vogezen!. De sneeuwgrens En <Iat danken we aan de weergoden. Nog vanmorgen, toen de controleurs in Belfort vriend en vijand verzekerden, dot de route door de Vogezen volkomen sneeuwvrij en van alle gevaren en tal van moeilijkheden ontbloot was door de bevoegde instanties, klommen al enige inboorlingen niet zonder inspanning tegen de Ballon d'Alsace op in het blijde vooruitzicht, dat' ze gratis een brokje sensatie zouden kunnen beleven om nooit te vergeten. Het bleek voorlopig slechts deze inboorlingen bekend, dat er boven de 400 meter grens in de Vogezen ook in deze laatste nacht weer een paar centimeter sneeuw was gevallen; dat deze sneeuw hier en daar met een bescheiden graadje vorst levensgevaarlijk aan de wagen plakte en dat er aldus onvermijde lijk een portie vuurwerk vertoond zou moeten worden, wilden vooral de eerste veertig, vijftig deelnemers hun moyenne over dit 150 kilometer lange traject halen. De rest had het om eerlijk te zijn wel wat minder moeilijk. De regen maakte de wegen al vrij gauw weer schoon en wt er aan sneeuw niettemin nog restte, werd door de eerste tientaller wagens, die door de Vogezen zwiepten, zó ongenadig geranseld, dat er niet veel van overbleef. Vóór het zover was, waren er dan in de Vogezen dingen gebeurd, waarover men zonder veel moeite een spannende trilogif van 600 pagina's per deel zou kunnen schrijven. Het was, zoals hierboven reeds gezegd, begonnen met die Austin van Crossley, LUIK, Dinsdagavond. onze kansen in deze Tulpen-Rallye niet al te veel zorgen meer. De Engelsen mogen dan naar deze Tulpen-Raliye komen met fabrieksrijders in auto's, die voornamelijk uit een ver- schrikkelijk getal p.k.'s, vier wielen en een schame, zitbankje bestaan (wagens, die nauwelijks nog „standaard" zijn te noemen), zelfs deze Engelse fabrieksrij ders krijgen het tegen het Nederlands j deelnemers contingent niet cadeau. Outsiderslef Niemand, die dit duidelijker liet zien dan.... een niet-Rallyedieelnemer, een j doodgewone Nederlandse toerist, met een doodgewone kleine automobiel, die bij de beklimming van de Ballon d' Alsace tot zijn verbazing in de Tulpen-Rallye (waarvan hij slechts bij geruchte verno men had) terecht kwam en die er meteen zóveel aardigheid in kreeg, dat hij mèt de andere eerste wagens in Gerardmer arriveerde en zelf wel het meest ver baasd was, toen meii hem meldde, dat hij over de vijftien cols het niet onverdien stelijke moyenne van 57 kilometer per uur had gedraaid! Ook dat was echter uiteraard niets, vergeleken bij dat wat de Deense equipe An-clersen-Lansiky tussen Belfort en Gerardmer moet hebben vertoond. Uw verslaggever heeft tot zijn spijt daar slechts weinig van gezien. Wat hij nog nét zag van de dolle dodenrit, die dit Deense gezelschap in de Vogezen 'ondernomen heeft, was de aankomst aan de contróle te Gerardmer, waar de zware logge heer Andersen, die met een zware, logge sigaar in zyn mond en. een "uitdagende bHk achter het stuur van zijn rokende en kennelijk volko men afgebeulde. Citroen zat, met zóveel haast de oontröle-foocht kwam binnen stuiven, dat hij slechts dank zij, een woedende slip kon voorkomen, dat de bijzonder belangstellende burgemeester cn de overige notabelen, die aldaar hun erewijn stonden uit te delen, niet on middellijk in het meest nabije zieken huis afgeleverd moesten worden. Het is natuurlijk nergens voor nodig en wat die Denen met hun Citroen vertoond hebben, strookt allesbehalve met de bedoelingen van de organisatoren van deze Tulpen-Rallye, doch het is niette min interessant te vernemen, dat het Deense tweetal twintig minuten vóór 'zijn tijd te Gerardmer arriveerde met het fantastische moyenne van bijna 63 kilometer per uur, over een traject, dat over de hele linie en in de beste auto- families méér strafpunten uitdeelde, dan men durfde verwachten! Een voorstelling in een Amerikaanse „drive in" voor automobilisten mede de aparte luidspreker voor elka auto verbonden is. Tussen de auto's door j lopen geregeld jongens met ijs en pin- I da's en het vooral bij de jeugd zo ge liefde „pop corn", ofwel gepofte graan of rijst. De spotprentjes spreken voor zich zelf. Daar is eerst de eigenaar van de „drive in", die geen al te beste herinneringen heeft aan de man, wiens claxon opeens bleef doorloeien. Deed hij het opzette lijk? Och, de Amerikanen houden wel van zo'n grapje. En als je helemaal voor aan staat, is het niet zo gemakkelijk, dat ze je snel weg sturen.... Ten tweede het andere plaatje. Het is van een heer lijke humor. Een cowboy, die ook even een „drive in" is binnengewipt en het zich in den zadel gemakkelijk heeft ge maakt. Hij laat zijn paard niet meege nieten. Maar het is ook een liefdes idylle, deze film. Men zegt voor het overige, dat paarden werkelijk met een film meeleven, als ze paardenrennen zien. Maar er zijn nog geen „drive ins" voor paarden, eenvoudig, omdat er te weinig paarden zijn, zelfs in het cow- boyland Texas. Ook daar heeft de vier voeter voor de auto plaats moeten ma ken. Het bericht, dat Rijswijk de primeur zal hebben van een „drive in in Neder land, vestigt van zelf de aandacht op deze typisch Amerikaanse instelling. De-Verenigde Staten zijn het land, waar zoiets wel uit de grond moest opkomen. Immers, er zijn daar zoveel .mensen met aupto's en in tal van delen kan men op zulk een vast weer rekenen, dat een openlucht-bioscoop cr eigenlijk een heel gewoon ding is. De „drive in" is als openlucht-bioscoop DONDERDAG 20 APRIL. HILVERSUM I. (402 M.) 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.0024,00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7 45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer- berichten. 8.15 Gram. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 11-00 V. d. teken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus *2 °3 Lunch concert. 12.30 Mededelingen. 12.33 Lunchcon cert 12 55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws.' 13.20 Kamerork. 13.50 z^"g e" ff?""?: 14.00 Gram. 14.45 V. d. vrouw 15-30 Altviool en piano. 16.00 Bij beUezin„. lb.4o Gram. 16.50 V. d. jeugd. 17.15 .Amusementsmuziek. 17.45 Gram. 17.50 Regeringsuitz. 18.00 Trio. 18.25 Christelijke vakbeweging. 18.40 Gram 19.00 Nieuws. 19.15 Populaire muziek. 19-40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progi. (21.0021 35 Familiecompetitie). 22.0a Gram. 22 15 Buitl. overz. 22.35 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.) 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8 0024.0Q AVRO. 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgym. 7.30 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 3.15 Gram. 8.55 V. da vrouw. 9.00 Gram. 10.00 Morgenwij ding 10 15 Populair concert. 10.50 V. de kin deren. 11.00 Carillon en crgel. 11.45 ..Uw da- geltikse vriend", causerie. 12.00 Gram. 12.3.5 In 't spionnetje". 12.38 Comboyliedjes. 13.00 Nieuws 13.15 Promenade-ork. en solist. 13.45 *U kunt liet geloven of niet". 13.50 Gram 14 00 V d vrouw. 14.30 Itrijkkwartet.. 15.00 V' d zieken; 16 00 Blokfluit-ensemble. 16.15 Gevar. progr. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 V. d. strijdkrachten. 19.00 V d. kinderen. 19.05 Dansork. 49.30 Radio volksmuziekschool. 20.00 Nieuws. 20 05 Actual. 20.15 Radio PhUh. ork. en sohste 21.15 Avondschool. 21.40 Viool en piano. 22.10 Taalkundige causerie. 22.25 Orkest 23.00 Nieuws 23.15 Sportactual. 23.3024.00 Gram, RADIODISTRIBUTIE III. 7.00 VL Br.: Nws. 7 05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gym. 7.50 Gram 8 00 Nws. 8.05 Conc. 9.00 Eng. L P Nws. 9.10 V. d. huisvr. 10.00 Joseph Seal (org.). 10.30 Kursaal Ork. 11.00 Mrs. Dale's Dagboek 11.15 BBC West of Engl. Light Orch. 12.00 VI. Br Filmmuz. 12.15 Saintal ork. 13.00 Nws. 13.15 Gev. gram. 14.00 Casinopr. 15.00 Eng. L.P.. Monshin en Rio Tango ork. 15.30 V.- d. sold 15 45 Wallis enork. 16.13 VI. Br,: Gram. 17.00 Gram 17.05 Fr. Br.: Interv. 17.10 Ens. Heyne 18 00 V d. sold. 18.30 VI. Br.: V. d. sold. 19.00 Nws 19 30 Eng. L.P.: Verz.pr. 20.00 VI. Br Verz.pr 21.00 Eng. L.P.: „Welsh Harebit 22 00 Nws. 22.15 „Topic for to-mght". 22.20 Thompson Olde Tyme Dance Orch. 23.00 VI. Br Nws. 23.05—24.00 Conc. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H.S. Nws 7 15 Gram. 7.50 ..Lift, up your hearts 8 00 Fr Br.: Nws. 8.10 Conc. 9.00 Vr. Br.: Nws 9 05 Symph. conc. 10.00 Lux.le Ménage en Muslque (VI.. 12-00 Eng. H.S.: Scala en a?c ork 12.20 V. d. boer. 12.30 V. d. arb. 13 0(1 7ne LP.: Midi. Light Orch. 13.45 V. d. kind. lAOO Eng. H.S.: BBC North Orch. 15.10 vr or Gev gram. 16.00 Symph. gram. 1<.00 fn'ï LP BBC Schots Var. ork. 17.15 20th. Century Serenaded. 17.45 Matt Heft (uianol. Lubbock en 'ork. 19.30 Amadeus strijkkwar tet.. 20.30 Eng. L.P.„the George Mittchel Glee Club". 21.00 Sottens Varété. 21.30 Béro- munster: „Kunst der Fuge Bach. 22 0" vi Br.: Nws. 22.15 Fr. Br.: Operamuz. v Gounod 32.55 Nws. 23.00 Gev. dansmuz. 23,55—24 OU Nwa, Het is bijna gebeurd. Ook de tweede, speciale route duizend ver dekt opgestelde bochten in Noord- Luxemburg en de Oostelijke Ardennen zit er op: de karavaan staat voor de Nederlandse grens. Het is niet meegevallen daar in de Ardennen. Het is vooral niet meege vallen, omdat het- sedert Luxemburg naargeestig en met ijver is beginnen te regenen en omdat men, zwaaiend door de bochten rond Malmédy en Eu-pen, hier en daar nog wel eens een verrassende en verraderlijke mistbank kon tegenkomen. Er zijn dus ook in Luik, waar de Tul pen-Rallye recipieert in de gebouwen van het dagblad „La Meuse" (waar al sedert uren geen zetter meer achter zijn machine en geen redacteur meer achter zijn bureau te krijgen is en waar men zich afvraagt hoe men het ochtendblad van Woensdag desondanks vain de pers zal kunnen doen komen), er zijn ook in Luik uiteraard wel slachtoffers en strafpunten en een enkele uitvaller zelfs. Doch over het algemeen is men over deze route der duizend bochten tóch wel te spreken en wéér was het zo, dat de kleine bescheiden Jowett van Robinson vele minuten voor het openen der controle op zijn sloffen de stad Luik kwam binnen sluipen en dat de bemanning enige hon derden meters voor „La Meuse" rustig nog een paar moppen kon tappen, al vorens men ook hier met regen en ap plaus zijn stempeltje zonder strafpunten halen mocht. En dat het achteraf bezien in de Ardennen tóoh nog meeviel, is eigenlijk niet eens zo verrassend. Na de dingen, die vanmorgen en vanmiddag in de Vo gezen gebeurd waren, was deze Arden nen-tocht eigenlijijk een mak geval. En bovendien: men kan zo'n laatste avond, wat hebben! Want men weet Noordwijk in zicht en men hoopt slechts, dat de regen, die ons verleden jaar in Noordwijk een allesbehalve vriendelijk welkom toe riep en die ons nu al weer sedert Lu xemburg vergezelt, ons verlaten zal hebben als wij morgen, in optocht en bek-af maar tevreden, de kleurenpracht onzer tulpenvelden zullen zien en daar na de finish van Huis ter Duin binnen- knallen. Advertentie Geborduurd p. stuk13?5«.14.7S WONINGINRICHTING MAIHENESSERPLEIN 29 R'DAH De afgebroken partij uit de derde ronde tussen Keres en Szabo werd niet voort gezet; de grootmeesters besloten, dat re mise het enige resultaat kon zijn. De uit- slagen van de partijen, gespeeld in de vierde ronde luiden: i Boleslafski-Szabo afgebroken. Smyslov-Keres afgebroken, Kotof-Stahlberg %-%, Flohr-Bronstein %-%. Najdorf-Lilienthal afgebroken. In de eerste ronde van het dames- enkelspel van de internationale tennis kampioenschappen van Italië te Rome trof mej. Hermsen (die niet i/t de acht „geplaatsten" behoorde), al dadelijk de sterke Italiaanse kampioene, mevr. Bossi, als tegenstandster. En verloor met de rake cijfers 2—6 1—6. Mej. Marcellin (Fr.) ver loor eveneens met sprekende cijfers: 06 26 van de Engelse mevr. Hilton. In het heren-enkelspel nog weinig be langrijke partijen. De voornaamste uitsla gen waren: Paish (Eng.) si. Caccia (It.) 6—3 64 63; Mottram (Eng.) sl. Belar- dinelli (It.) 61 62 108. Met het oog op de wedstrijd EngelandItalië voor de Davisbeker, begin Mei, te Eastbourne, is het treffen tussen Italiaanse en Engelse spelers interessant. Het bestuur van „De Robben" te Hil versum heeft besloten, gezien het alge meen belang dat bij de aangelegenheid betrokken is, te voldoen aan de wensen van dé K.N.Z.B. inzake het deelnemen van de zwemsters aan de centrale bonds- training. Het conflict is hiermee van de baan. De Ronde van Toscane, een wegwed strijd over 298 km, werd gewonnen door de Italiaan Bartali in 9 uur 29 min; 2 de Italiaan Volpi op twee lengten, 3. Bresci 9.32.1; 4. Maggini 9.34.4; 5. Ferruglio zelfde tijd.- - II O sl niet bepaald iets nieuws. In de landen van Zuid en MiddenaEuropa gaat het publiek in de zomermaanden meestal naar zo'n instituut. En soms spant een ondernemend exploitant eenvoudig een scherm- op een pleintje of in een flinke straathoek. De huur. van de stoel, waar op men eventueel gaat zitten is dan het entreegeld. Wie blijft staan, heeft gratis kijken en genieten. Tn Frankrijk hebben we zelfs zo Noordelijk als Saint Malo een straatbioscoop gezien, die bovendien 'f in zijn onmiddellijke nabijheid een troep je acrobaten tot concurrent had. In de Verenigde Staten zijn de „drive ins" tót flinke ondernemingen uitge groeid. Sommige hebben een ingang als van een kermistent. En dusdanig zijn ze ingeburgerd, dat de tekenaars van spot prentjes er zelfs moppen op tappen. We geven hierbij een foto van een voorstelling in een „drive in". Er wordt een voortrekkersfilm gedraaid. Op die voorgrond ziet men het apparaat, waar- Ook hij maakte het zich in de „drive in" gemakkelijk. Leonid Meshov heeft tijdens de Russi sche zwemkampioenschappen het wereld record op de 100 meter schoolslag ver beterd en gebracht op 1 min. 6,8 sec. Meshkov maakte gebruik van de vlinder slag. Het wereldrecord stond op naam van Richard Hough (V.S.) met een tijd van 1 min. 7,3 sec. gemaakt op 15 April 1939 te Newhaven (Con.). Op de jaarvergadering van de Kon. Ned. Zwem Bond werden de bestuursle den Jan de Vries (voorz.), J. C. J. -Ha- geraats en mevr. Suttorpv. d. Berg, alsmede de leden van de sportcommissie B. Lanjer, G. R. Hemsing en A. W. Franssen herkozen. De Albert Cuyp Ronde te Amsterdam is gewonnen door de Beverwyker Arie Vooren (100 kilometer in 2 uur 20 min. 8 sec.), vóór v. Beek, Bakker, De Ruiter, v. As, Schellingerhout, Evers, De Groot, Vos en Blauw. Bö de amateurs werd de Amsterdammer Donker winnaar. Wacht eventjes! Ben jij niet dat mannetje, wiens claxon de voriga maal bleef doorloeien Dc markante gebeurtenis van gisteren in de koningskwestie was het feit dat de heer Van Zeeland door de prins-regent in audiëntie werd ontvangen en dat hij een paar minuten later aan journalisten kwam verklaren, dat h(J zijn opdracht van kabinetsformateur voortzet. Hij voeg de hier zelfs aan toe: „dat hij onafgebro ken deze opdracht gaat voortzetten en dat hij tal van personaliteiten in ver band daarmede zal ontvangen". Op de vraag, of zijn besprekingen zich tot de drie traditionele partijen zouden uitstrek ken, wenste hij vooralsnog geen antwoord te geven. Men meende daaruit te mogen beslui ten, dat hij het eerst nog eens met de CVP en liberale politici zal proberen, anders met CVP en linkse extraparle mentaire personaliteiten en in derde in stantie met CVP-leden alleen. Of hij in In de algemene vergadering van de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart werd de heer C. Kolff uit Rotterdam bij accla matie tot voorzitter gekozen. Een felle brand legde vannacht twee pakhuizen van de N. V. Oliefabrieken T. Duyvis Jzn te Koog aan de Zaan in as. De Koger brandweer bleek alleen niet opgewassen tegen het laaiende vuur. Zij vroeg assistentie aan de brandweren uit Zaandijk en Zaandam. Tezamen met twee bedrijfsbrandweren werd met man en macht tegen de vuurzee gestreden. In to taal werd met 43 slangen water gegeven. Men kon echter niet verhinderen, dat de beide oude houten pakhuizen „Vos" en „De Posthoorn" geheel uitbrandden en dat een grote hoeveelheid verpakkings materiaal, lege flessen cn verpakte le vensmiddelen, w.o. sla-olie, verloren ging. Vijf brandweerlieden werden licht ge wond- Een hunner kreeg een stuk van een vat, dat explodeerde, tegen zijn pols. Het vuur -bedreigde ook de aangren zende percelen, ui. de olie -opslagplaats „Gami-a" en d-e levensmiddelenfabnek „De Olijftak". Door fcra-ohto-adig optreden va-n de spuitgasten kond-en d-eze panden worden behouden. Toen de braaid op zijn. hevigst woedde en de pakhuizen als laaiende fakkels een helle lichtgloed tot ver In de omtrek verspreidden, bestond er gevaar voor de stijfseifabriek ,,De Bijenkorf", omdat de wind er een von kenregen heendreef. De bedrijfsbrand weer hield echter de muren nat en voor kwam een overslaan van de brand. Tegen half twe-e had men het vuiur bedwongen; d-e n-ablussmg duurde nog tot ver in de morgen voort. De oorzaak van de -brand, die -door een arbeider van de nachtploeg uit die spoelerij ontdekt was, is nog niet bekend een dezer drie eventuele gevallen zal slagen is evenwel een andere vraag. De C.V P.-groep van Kamer en Senaat vergaderde en deelde na afloop van het beraad eens te meer mede, dat formateur Van Zeeland nog steeds ha-ar volledig vertrouwen geniet. Zij bracht andermaal hulde „aan de hoge gevoelens, die de koninklijke boodschap bezielen" en be sloot met ais haar wens ta. kennel: te geven, dat de C.V.P. op parlementair gé- bied het initiatief zou nemen tot h-et doen bijeenroepen der beide Kamers, in dien er geen regering zou zijn, die met spoed datzelfde initiatief zou nemen. De socialisten hunnerzijds bestuderen nog steeds de koninklijke boodschap, werd van die zijde medegedeeld, wat in feite hierop neerkomt, dat nj weer tijd willen winnen om de kat uit de boom te kijken. Spaak van zijn kant schreef zo juist in een partijorgaan, dat hij graag onderhandelingen tussen de drie partijen zou zien aanknopen. En wat de liberalen betreft, ook daar werd Leopolds boodschap weer grondig besproken. Men wil daar nadere ver klaring over: 1. De aard van de tijdelijke overdracht der koninklijke prerogatieven op kroon prins Boudewijn. 2. De houding, welke Leopold daarbij zal aannemen. 3. De wijze, waarop later de koning aan deze prerogatieven van de kroon prins een einde zou willen of kunnen stellen. door 32) Ben keek zijn kameraad spottend aan, Hoe oud ben je eigenlijk, Dave? Vier en zestig! Vier en zestig? Dan ben je naast mij nog maar een kwajongen! Ik heb de ze ven kruisjes al achter de rug en het valt mij niet in, te klagen- Integendeel: ik zou blij zijn, als we wat te doen kregen. Dat eeuwige wachten verveelt me. Maar helaas, de inbrekers schijnen van ver dere pogingen te hebben afgezien! Ben knikte. Ze moesten het niet wagen hier te komen, hernam de oude Ben. In het park zwerven minstens een dozijn bloed honden en wee de ongelukkige, die ze te pakken krijgen! Doch zelfs ondanks de tot de tanden gewapende nachtwakers en de loerende bloedhonden, was het iemand gelukt, on gezien het park van Claire Hall te be treden. Het was een fors gebouwd man, geheel in het zwart gekleed; iemand, die uitmuntend de weg scheen te kennen en behoedzaam voorwaarts sloop in de richting van het venster der huiskamer. Zonder veel moeite opende de man het venster, klom naar binnen en schoof on middellijk de zware, fluwelen gordijnen achter zich dicht. Eerst toen haalde hij zijn zaklantaarn te voorschijn, maakte licht en ging aan het werk. Het was Cartey. Zonder aarzelen liep hij naar de boe kenplank in de hoek van het vertrek, maakte de ijzeren staaf los en haalde een voor een-alle boeken te voorschijn, En hij vond, hetgeen hij verwacht had. Al deze, in prachtig leer gebonden wer ken, waren niet anders dan dozen, ge vuld met de heerlijkste kostbaarheden. Hij stond voor de plaats, waar sir Horle alle gestolen voorwerpen bewaarde. Voor millioenen aan platina, goud, brillanten en turkooizen. Diademen, die eens 't hoofd van een vorstin hadden getooid, paarlen van zeldzame grootte, armbanden, broches, saffieren, robijnen en nog veel meer. Voldoende om de na tionale schulden van Groot-Brittannië af te doen en ook voldoende om degene, bij wie ze gevonden werden, levenslang ach ter de tralies te helpen. Cartey werkte vlug en geruisloos. De kostbaarheden verdwenen een voor hond aan, doch voor het beest op hem toe kon springen, had Cartey reeds de bovenrand van de muur gegrepen en trok hij zich naar boven. Hij rende zo hard hij kon en had nau welijks twee minuten later de grote auto bereikt, die in de schaduw van een paar eeuwen-oude kastanjebomen op hem wachtte. Het was er zo donker, dat zelfs een achteloze voorbijganger, die op vijf meter passeerde, de wagen niet gezien zou hebben. Cartey sprong in de auto, gaf gas en vertrok. Met gedoofde lantaarns reed hij over een smalle landweg, die vol kuilen was en slechts gebruikt werd om vee naar de weide te brengen. Een kwartier later was hij op de hoofdweg, die naar Lea- terhead voerde. Op ongeveer twee mijl afstand van het dorp liet hij de auto zachter rijden, keek scherp naar rechts en links, en had wel dra gevonden wat hij zocht, Op enige honderden meters van dc weg lag een grote boerenhofstede. En een in de diepe zakken van zijn overjas I dicht bij het erf stonden zes hooimijten en toen het laatste stuk was opgeborgen, Deze hooimijten boden een veiliger bers- bracht hij boeken en ijzeren staaf weer j plaats voor de kostbaarheden dan alle -i„,.j_ brandvrije kluize" van Londen bij elkaar. Cartey stapte uit en pakte al het goud en platina, allé brillanten en andere ste nen die hij uit de huiskamer van Claire Hall had gehaald, in een grote, zwarte zak. Vervolgens maakte hij een gat in een- der hooimijten, stopte daarin de zak met kostbaarheden en maakte het gat wéér dicht terug op hun oude plaats. Hij sloop weer haar het venster, open de voorzichtig en keek naar buiten. Geen geluid te horen; geen levend wezen te zien. Even geruisloos als hij was binnen gekomen, kroop hij weer, naar buiten en sloop voort in de richting van de park muur. Op het laatste moment sloeg een En daarna liep hij weer terug naar de auto. HOOFDSTUK XLVIU. Cartey slaakte een diepe zucht. Indien de eigenaar van de boerenhofstede het nu maar niet in z'n hoofd haaJde om de hooimijten.i.ioi-gen af te breken, dan wa ren de kostbaarheden voorlopig veilig, En wat na morgen kwam, baarde hem nu geen zorg. Hij bracht de wagen op gang en sloeg de weg in naar Briaries House- Het viel niet mee. Een paar maal raak te hij de weg kwijt, moest omkeren en verloor zodoende vele kostbare minuten. Doch eindelijk zag hij in,de verte het oude huis opdoemen. Hij zette de auto aan de kant van de weg, stapte uit en sloop voorzichtig naar de ingang, Het was een massief, oud muren zo.dik als van een vesting- Aeis de vensters deden aan ouderwetse schie - gaten denken. De oude ".'ten, «te het huis eeuwen geleden hadden ge bouwd. dachten dagrbij minder aan com fort dan aan het feit dat de omgeving onveilig werd gemankt dooi lieden, die even weinig respect hadden voor de kerk als voor haar priesters. Cartey trachtte de zware, eikenhouten deur te openen, doch deze bleef even on- muur en wilde er juist over klimmen, toen hij voetstappen en stemmen hoor- Hij bleef staan en luisterde met ge spannen aandacht. Te oordelen naar de stemmen, schenen het drie mannen te zijn, die over het stikdonkere pad na derbij kwamen. En weldra hoorde Car tey, dat de nachtelijke wandelaars om een of ander hevige ruzie hadden. Cartey trok zich pnhoorbaar terug achter een dikke boom en een halve mi nuut later herkende hij eén der stem men. Het was Slugger Williams. Slugger Williams, een der aanvoerders van de bende van Maston. JHL En merk waardig genoeg klonk de stem van die ongelikte beer zo vriendelijk en zalvend tondbouwhuiahoudpnderw^ Sinls jaren bezitten wij in ons land en kele fondsen, waarin een flink aantal stu diewerken zijn opgenomen ten behoeve van het land- en tuinbouwonderwijs. Toch zijn deze fondsen, speciaal voor onze R.K. Land- en-Tuinbouwscholen, nog steeds onvolledig. Men heeft o.a. voor de vakken Godsdienst, Maatschappijleer, Eco nomie, Erfelijkheidsleer e-a studiemate riaal nodig, geschreven op principieel R.K, grondslag of uit R.K. gezichtspunt, terwijl ook de studieboeken voor de z.g. techni sche vakken niets mogen bevatten, wat indruist tegen de Katholieke beginselen. Het is daarom een verheugend feit, dat isopgericht zg Boeren- en Tuinders- biDliotheek, die zal verschijnen bij het St. Gregoriushuis te Utrecht en die in deze leemte hoopt te voorzien. Na langdurige besprekingen en voor bereidingen werden een redactiecommissie en een redactieraad gevormd, die zich met de vele werkzaamheden, hieraan ver bonden, zullen bezig houden. De redactiecommissie bestaat uit de zeereerw. heer rector Jac. v. d. Hoogte te Amsterdam, voorzitter; ir A. E. Kromwijk te 's-Hertogenbosch; ir P. J. Stadhouders te Utrecht; J. B. M. van dt»i Belt te Vrle- zenveen en Fr. M. Leopold, secretaris, Kroostweg 149 te Zeist, terwijl de volgen de heren zitting namen in de redactie raad: A. J. Sprenkels, H. Spitshuis, J. Schipper, H. J. v. d. Oord, ir N. J. A. van Keulen, H. L. Olderiekerink, dr ir L. Riet- sema, ir C. A. M. A. v. Gils, prof. dr A. C. Sehuffelen, dr ir J. A. A .M. H. Goossens, ir W. C. A. C. Franken, dr ir F. W. G. Pijls, ir J. J. Janssen, B. A. A. Engelber- tink en ir A. J. v. Wijk. Men is thans reeds werkzaam aan de op bouw van een volledige bibliotheek, die bestaan zal uit studieboeken voor het la ger- en middelbaar land- en tuinbouw- als van een onderwijzer op de Zondags- ™'- Cartey glimlachte; als Slugger Williams zo vriendelijk was, dan stonden er_crnstigc dingen te gebeuren. Cartey had een gelukkige plaats ge kozen; hij kon de drie mannen zien, zon der te moeten duchten, zelf ontdekt te worden. Een minuut later zag hij, wie de beide mannen wqren, die ter alsmede uitgaven op godsdienstig, sociaal en cultureel terrein- Inmiddels zijn de eerste uitgaven van deze bibliotheek verschenen. Ook in de omgeving van Venlo zijn thans de eerste asperges gestoken. Gis teren werden ze op de Venlose veiling weerszijden aangevoerd. Het was een partijtje van van Slugger Williams stonden; Joe Ge- twee kilo, dat voor 2.70 per kilo naar nill en Milky, de chauffeur. En ik verzeker je, Joe, zei Williams wrikbaar als de massieve muren. Zelfs bedaard, ik verzeker je, dat ik geen met zijn stel, valse lopers had hij niet veel geluk. De deur is aan de binnenzijde ge grendeld, mompelde hij. Verder lopend, bereiktehij een laag gedeelte van de snars begrijp van al hetgeen je vertelt. Me dunkt, dat Ik toch duidelijk ge noeg ben, spotte Joe Genill. de étalage van huisde. een groentezaak ver- Bij K. B. is benoemd tot ridder In d« orde van Oranje Nassau de heer J- Ven- heul, directeur van de N.V. Carrosserio» fabrieken Verheul te Waddinxveen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4